Work and Travel Yapmak için 10 Harika Neden

Amerika’dan döner dönmez Work and Travel yapmak hakkında kısa bir bilgilendirme yapmak istedim. Work and Travel’ı ilk kez duyan ve Amerika’ya gitmekte kararsız kalan birçok kişiden biri sen olabilirsin. Bu yüzden bu programa neden katılman gerektiğini aşağıda anlattım.

1. Ana dili İngilizce olan insanlarla tanışıp dilini daha iyi geliştirme şansın var.

Amerika’da İngilizceni geliştirmek hiç zor olmayacak. Ana dili İngilizce olan birçok insanla tanışacak ve pratik yapmak için sürekli yeni bir fırsat bulacaksın. Bu yönden, Erasmus’tan daha avantajlı olduğu kesin! Çünkü Erasmus’ta herkes kendi aksanıyla kendi İngilizcesini geliştirmeye çalışıyor. B ile V harflerinin telaffuzlarını karıştıran İspanyollar ile her kelimeyi melodik bir şekilde seslendiren İtalyanlardansa, anadili İngilizce olanlardan en doğru telaffuzu/en uygun kelimeyi ve en uygun cümle kalıplarını öğrenmeyi kim istemez?

2. ABD aşırı ucuz ve sen de buraya para kazanmaya geliyorsun.

Amerika’da para kazanmaya başladıktan sonra sana da artık birçok şey daha ucuz gelecek. Türkiye’de yüksek fiyatlara mal olan birçok marka ürünü (telefon, laptop, kulaklık, kıyafet, ayakkabı vb) kolaylıkla satın alabilirsin. Zaten kendi alın terinle kazandığın parayla aldığın her şey çok değerli, çok sevilesi <3

3. Çılgın partiler seni bekliyor!

Kim parti sevmez ki, di mi ama? 🤪 Cankurtaran olarak geliyorsan her ay gerçekleşen cankurtaranlara özel partileri kaçırma! Amerikan ev partileri de bu açıdan en büyük eğlencelerinden biri olacak. Sabahları işe gitmek için kalkarken “Yeter ulan! Bir daha partiye gitmicem. Tek istediğim şöyle yayıla yayıla uzanmak!” desen de akşam kendini dans pistinde koparken bulman aşırı mümkün. Tecrübe konuşuyor 🙂

4. Evet belki de Amerika’ya istediğin zaman gelebilirsin.

Önünde niicee yıllar var gezip tozabileceğin belki de. Peki neden bunu henüz öğrenciyken aracı şirkete sırf burada “amelelik” yapmak için dolarlar ödeyerek yapasın ki? Çünkü hiçbir şey için endişelenmene gerek yok: Nasıl giderim, vizeyi alabilir miyim, nereye gitmeliyim, ucuza uçak bileti nasıl bulurum, ya hasta olursam veya bi kaza gelirse başıma (sağlık sigortası), kalacak yeri nasıl bulurum, gezmek için parayı nereden temin ederim, tek başıma nasıl yaparım… oyh! Sadece şirkete 2100$-2300$ ver toplamda ve bırak her şeyi senin yerine onlar düşünsün. Senin tüm yapacağın da yaz tatilinin tadını çıkarmak olsun 😎

5. Kısaca çalışma şartları ve hakların hakkında bilgi sahibi olup çalışırken edindiğin tecrübeler yanına kar kalacak.

Tüm birikimini kendi ülkenle kıyaslayıp bazı konularda farklılık yaratabilirsin. Mezun olmadan iş hayatını öğrenmiş olacaksın. İnan bana, WAT yaparken edindiğin tecrübeler sana başarılı bir iş hayatı için rehberlik edecek! Kendi ayaklarının üzerinde durmanın verdiği haklı gurur ise paha biçilemez!

6. Dünyanın öbür ucuna geliyorsun!

Her şey kelimenin tam anlamıyla farklı! İnsanlar, sistemler, gelenek görenekler, yazılı ve yazılı olmayan kurallar… Tam bir kültürel şok! Uzaylı gibi hissetmeyi bir daha nasıl tadacaksın? 🤪  Toplamda 19 ülke görmüş biri olarak söyleyebilirim ki; daha önce kendimi bir ülkede hiç bu kadar yabancı hissetmemiştim.

7. Gerçek özgürlüğü iliklerine kadar hissedeceksin!

En mükemmel his ♥️ Seni yargılayacak bir toplum ya da aile bireyleri olmadan nasıl bir kişiliğin var? İstediğini yapabildiğin, istediğin kişi olabildiğin ve kimsenin garip karşılamadığı “Peh! Sadece bir turist. Kendi ülkesinde bu davranış normal olmalı” diye tınlamadığı bir yer hayal et. Peki sen gerçekte kim olduğunu keşfetmeye hazır mısın?

8. Bir dünya meydan okuma seni bekliyor!

Kendi ayakların üzerinde durman lazım burada. Çamaşırlarını yıkayacak, yemeğini/ temizliğini yapacak kimse olmayacak. Sorumluluk alma zamanı! Üstesinden gelebilir misin? Ne kadar güçlüsün? Kimse kolay olacak demedi, değil mi? 🙃 Hadi sınırlarını keşfetme zamanı!

9. Bu programla Amerika’yı daha uzun süre gezebilirsin!

Amerika’yı keşfetmek için yeterli paran ve zamanın olacak. Ben Güney hariç (kasırga çıktı şansıma), Batı-Doğu ve Kuzeyi gezdim. Üzerine Meksika’ya bile gidebildim. Ne büyük şans!

10. Sonuncu ve en önemlisi; zamanla ailen gibi olacak ve sonsuza kadar sürecek muhteşem dostluklar kazanacaksın!

Tüm zorlukların üstesinden birlikte geldiğinizde kardeşten farkınız kalmayacak. Ev arkadaşları ve iş arkadaşlarınızdan ziyade çok fazla Amerikalıyla da iletişimde olacaksınız. Her zaman iletişimde kalacağınız bu dostluklar sürekli dil pratiği için de paha biçilemez!

Herkese en az kendiminki kadar mükemmel WATlar diliyorum!

Çok Daha Düşük Maliyete ABD’de Üniversite Okumak | Community College

Amerika’da üniversite okumak isteyenler için ekonomik bir alternatif olan Community College hakkında bilmeniz gerekenleri hazırladık.

1. Community College nedir?

Community College, Amerika’da üniversitelerin ilk 2 yılını çok daha uygun fiyatlara okuyabileceğiniz eğitim kurumlarıdır. Amerika genelinde 1167 Community College bulunurken toplamda 12.4 milyon öğrenciye hizmet vermektedirler. Amerikalı öğrencilerin %68’inin ilk aşamada tercih ettiği Community College sisteminin asıl amacı öğrencileri 4 yıllık üniversitelere transferini sağlamaktır. Community College eğitimini 2 yılda tamamlayan bir öğrenci transfer olduğu kurumda yalnızca kalan 2 yılını okuyarak 4 yıllık diploma alma hakkı elde eder.

2. Community College için kimler başvurabilir?

Birçok farklı ülkeden öğrencilerin bulunduğu bu okullara başvuru yapabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Liseden mezun olmuş herhangi bir öğrenci başvuru dönemleri içerisinde Community College başvurusunda bulunabilir.

3. Community College fiyatları nedir?

Amerika’da ortalama bir üniversitenin fiyatı $10.000-$35.000 arasında değişirken Community College sisteminde bu $5.000-$9.500 arasında değişkenlik gösterir. Bu fiyatlarda 2 yıl eğitim almanın maliyeti Türkiye’de bir özel üniversiteden eğitim almakla hemen hemen aynıdır.

4. Community College’da ne eğitimi alınabilir?

Community College’lar üniversiteler gibi tüm alanlarda eğitim vermektedirler. İşletme, mühendislik, eczacılık, moda tasarımı gibi birçok bölümde eğitim alabilirsiniz. Henüz alanına karar vermemiş öğrenciler içinde büyük bir avantaj sağlayan Community College’larda ilk senenizde alan dersi almadan yani bölüm seçmeden eğitiminizi sürdürebilirsiniz.

5. Community College’da ne kadar süre okunmalı ve mezun olmak mümkün mü?

Community College’ların ortalama tamamlanma süresi 2 yıldır. 60 kredisini tamamlayan her öğrenci Community College’dan mezun olma veya 4 yıllık bir üniversiteye transfer olma hakkı elde eder. Amerika’nın yabancı öğrencilere uyguladığı yasa gereği her bir öğrenci dönem başına en az 12 kredi almakla yükümlüdür. Community College’da dönemde 15 kredi alarak eğitiminizi 2 sene içerisinde planlayabilirsiniz. Yazın ders alacak öğrencilerin maksimum alabileceği kredi sayısı 8’dir. Yazın da eğitim almak isteyen öğrenciler Community College serüvenini 1.5 yılda tamamlayabilirler.

6. Community College’lardan hangi üniversitelere transfer olunabilir?

MIT, UCLA, Stanford ve daha birçok üniversiteye sınavsız direkt geçiş imkanı sağlayan Community College’ların tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biri budur. Öğrenciler Türkiye’den direkt bu üniversitelere gitmek için girilmesi gereken sınavlar haricinde birçok aşamadan geçmektedirler. Her bir Community College ortalama 65-70 arası üniversite ile anlaşmalıdır. Bu üniversitelerden herhangi birine not ortalamanız 2.00 üzerinde olması durumunda geçiş yapabilirsiniz. Amerika’da hiç bir kurumdan 2.00 altında bir not ortalama ile mezun olamayacağınızı unutmayınız.

7. Üniversitede ne kadar daha eğitim alınacak?

Kalan 60 krediniz yani 2 yılınız üniversitede tamamlanacaktır. Bu eğitimin ardından son mezun olduğunuz kurumun 4 yıllık lisans diplomasını almaya hak kazanırsınız.

8. Community College kabul şartları nelerdir?

 • Lise diploması
 • İngilizce yeterlilik (TOEFL iBT: 45-61 / IELTS: 4,5-6,0)

Unutulmaması Gerekenler:

 • Community College’dan üniversiteye transfer olduktan sonra mezun olmanız durumunda 1 senelik OPT (Optional Practice Training) adı altında tam zamanlı bir çalışma iznine sahip olursunuz.
 • Community College okurken veya transfer olduktan sonra bölüm değiştirebilir ve başka bir alanda eğitim alabilirsiniz.
 • Community College eğitimi maliyetinizi %60 oranında düşürerek size maddi katkıda bulunduğu gibi eğitime başlama sürecinizi de kısaltır. Direkt bir üniversite eğitimi alacak öğrenciler TOEFL ve IELTS için yüksek skor alması gerekirken bu skorlar Community College için kolay erişilebilir puanlardır.
 • Üniversite eğitimini tamamladığınızda Amerika’nın en iyi üniversitelerinden 4 yıllık lisans diploması alırsınız.

Amerika’da Uber Yapmak Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey

Amerika’da birçok iş fırsatının yanı sıra kendi işinizin patronu olmanız da bir o kadar kolaydır. Bunlardan en popüler olanları Uber ve Lyft (Rideshare) uygulamalarıdır.

Bildiğiniz üzere ülkemizde son zamanlarda Uber kendinden sıkça söz ettirmektedir. Bu uygulamaların çalışma prensibi son derece basit.

1. Uber nasıl çalışır?

 • Yolcu mobil telefonundan Uber uygulamasını açar.
 • Yolculuğun başlangıç ve bitiş noktalarını girer.
 • Yolculuk etmek istediği araç kategorisini belirler. Her araç kategorisinin kendine özel fiyatlarını seçmeden önce görebilir, bütçenize göre araç çağırabilirsiniz. Yolculuğunuzun ücreti; mesafe, süre, yoğunluk gibi etkenlere göre değişiklik gösterir. (Uber X, Uber XL, Uber Black, Uber Premium olarak sıralanır. Anlayacağınız üzere basit Sedan araçtan Lüks SUV araçlara doğru sıralanır.)
 • Yolcu seçimi onayladıktan sonra en yakin Uber şoförünün telefonuna bildirim gelir. Şoför yolculuğu kabul ettiği taktirde otomatik olarak haritalar uygulaması yolcunun adresini navigasyon eder ve yolculuk baslar.
 • Yolculuk bittikten sonra her iki tarafta birbirlerini 1 ile 5 yıldız arasında oylar. Sürücü 5 üzerinden 4.5 yıldızın altına düşmesi durumunda hesabı askıya alınabilir.

3. Nasıl Uber şoförü olunur?

Eyaletten eyalete istenilen belgelerde değişiklikler olabiliyor. Fakat hepsinde ortak olarak istenilen özellikler şunlardır;

 • Amerikan Ehliyeti
 • Social Security Number
 • 2005 veya yeni model 4 kapılı araç
 • 21 yaş ve üstü olmak
 • Sicil kaydından geçtiğiniz sürece Uber şoförü olup saatlik 15-25$ arası kazanç elde edebilirsiniz.

3. Uber’in avantajları nelerdir?

 • Çalışma saatleri esnektir.
 • Tatmin edici kazanç elde edersiniz.
 • Yüzlerce yeni yüz görmenizi ve yeni insanlar tanımanızı sağlar.
 • Yeni yerler görme fırsatınız olur.
 • Aracınızı temiz tutabilirsiniz.
 • Çalışırken istediğiniz müziği veya podcast dinleme şansınız olur.


4. Uber’in dezavantajları nelerdir?

 • Arabayı bir anlamda Uber uğruna feda edersiniz.
 • Uzun sureli araç kullanmak zorunda kalırsınız.
 • Kaza riski her zaman vardır.
 • Bazı insanların ne kadar salak olduğuna inanamayabilirsiniz.
 • Sarhoş insanlarla uğraşmak zorundasınız.
 • Çalışma arkadaşınız olmadığı için bazen canınız sıkılabilir.

Sözün özü eğer hali hazırda herhangi bir yerde çalışıyorsanız Uber size aracınızı çok fazla eskitmeden ekstra para kazanma şansı veriyor. Onun dışında tam zamanlı olarak da çalışabilirsiniz.

Amerika’da araç satın almak ucuz ve kolay olduğu için, Uber yapmak Work and Travel ile gelip Amerika’da kalan arkadaşların genel olarak tercih ettiği bir meslek dalıdır. Aklınıza takılan es geçtiğim bir nokta olursa profilimdeki sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.

https://partners.uber.com/i/rdvcbjrds

Yukarıdaki linkten kayıt olup ilk ay bonus kazanabilirsiniz.

Neden Essay Yazmayı Öğrenmelisin? 3 Önemli Durum

Neden Essay yazmayı öğrenmelisin? Hadi sebeplerini sıralayalım.

 1. Deneme (Essay) dediğimiz formatın beceri geliştirici ve eğitimsel işlevleri bakımından mühim bir rolü vardır.
  Sadece öğrenciyken değil, mezun olup profesyonel iş hayatında da gerekli olan aktarılabilir becerileri (transferrable skills) geliştirmenizde denemenin önemli bir yeri vardır. Bu becerileri şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Okuma ve not verme,
  • Eleştirel düşünme ve analiz,
  • Fikirleri düzenlemek,
  • Bir durum tartışmak
 2. Bir okuyucuyla etkili bir şekilde iletişim kurabilir.
 3. Sizi açık ve kuvvetli bir formata sahip yazmaya teşvik eder.
 4. Öğrendiğiniz şeyleri keşfetmek ve birleştirmek için size bir odak noktası sunar.
 5. Katıldığınız derslerde “key concepts and issues” diye de adlandırılan önemli noktaları kolayca bulup, üzerinde düşüncelerinizi şekillendirmeye yardımcı olur.
 6. Öğretim görevliniz, ders boyunca size sunduğu bilgilerin, edinilmiş olduğunu yazdığınız deneme (essay) sayesinde görebilir.

Ayrıca aşağıdaki durumlarda deneme (essay) türü sizlere yardımcı olacaktır.

1. Eğer üniversitelerin hazırlık sınıflarında okuyacaksanız veya okuyorsanız.

Hazırlık sınıflarını tamamlayabilmeniz için en az B1 seviyesinde İngilizceye sahip olmanız gerekir. Türkiye’deki birçok üniversitede istenilen seviye budur ve bu seviye orta seviyedir. En azından 5 paragraflık Opinion Essay yazabiliyor olmanız gerekir.

Hazırlık sınıfları genellikle 1 sene sürer ve bu süreçte cümle yazımından makale yazımına doğru gidilerek sizlerin yazma becerileriniz geliştirilmeyi hedeflenir. Bu süreçte yaygın olarak Process Writing dediğimiz adım adım yazmanızı geliştirecek bir metot uygulanır. Bu metot, yazma becerileriniz bir kur, bir dönem veya bir sene boyunca nasıl ilerlediğine odaklanır. Klasik yazma sınavlarının aksine gelişiminize odaklanır. Yani devamlı olarak öğretim görevlinizden geri dönüşler alarak ilerlersiniz.

Hazırlık sınıflarında olmazsa olmazlardan bir tanesi de klasik yazma quizleridir. Bu sınavlarda sizlere sadece 1 tane yazma görevi verilir ve istenen süre içerisinde denemenizi yazmanız beklenir.

2. Eğer üniversitede %100 İngilizce bir bölümde okuyacaksanız veya okuyorsanız.


Eğer eğitim dili %100 İngilizce olan bir bölümde okuyacaksanız ödevlerinizi yazılı veya sözlü olarak teslim etmeniz gerekmektedir. Deneme (Essay) yazmada iyi olmanız, Academic Paper dediğimiz makale türünde de iyi olmanızın ön koşuludur.

Sıklıkla makale ve araştırma yazıları okuyup projeniz ve ödeviniz üzerinde çalışmanız gerekir. Genellikle de size verilen “Deadline” içerisinde ödevlerinizi ve projelerinizi yazılı olarak öğretim görevlinize teslim etmeniz istenir.

Bölümlerde, hazırlıktan farklı olarak Deneme (Essay) değil de Makale (Academic Paper veya Paper) dediğimiz şekilde yazmanız beklenir. Makaleler genel olarak 2’ye ayrılır. Short Paper, yani kısa makale dediğimiz yazılar 3-4 sayfadan oluşur. Long Paper, yani uzun makale dediklerimiz ise 10 sayfayı bulabilir. Demek istediğim şu; eğer 5 paragraftan oluşan bir deneme (essay) yazmada zorlanıyorsanız, makale yazmayı aklınıza bile getirmeyin!

3. Eğer profesyonel iş hayatına atılmışsanız.


İş hayatında ise sıklıkla e-posta ile görüşmeler yaparak işin yürümesi, takibi sağlanır. Deneme (Essay) yazabilmeniz, transferrable skills dediğimiz aktarımlı becerileri kullanmanızda yardımcı olur ve yazılı anlatımınızı kuvvetlendirir.

Sürekli olarak Okuma-Yazma eylemini gerçekleştirebilirsiniz. Sony gibi uluslararası çalışan kuruluşlar TOEIC sınavları ile işe alım sağlarlar. TOEIC sınavı 2 aşamalıdır. İlk aşamada Receptive Skills dediğimiz Dinleme (Listening) ve Okuma (Reading) becerileri test edilir. Yani çalışanlarının gelen telefonlara bakabilmesi, toplantıları takip edebilmesi ve karşısındaki kişiyi veya metni anlayabilmesi istenir. TOEIC sınavının ikinci aşaması ise Productive Skills üzerinedir, yani artık iş başa düşer ve anlamaktan öte, bildiklerinizi sözlü veya yazılı olarak anlatmanız gerekmektedir. Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking) becerileriniz test edilir. Bu sefer de telefonda veya toplantılarda konuşabilmeniz, e-posta gönderebilmeniz veya yaptığınız işi yazılı olarak raporlayabilmeniz istenir.

Ayrıca TOEFL gibi sınavlarda da yazma beceriniz test edilir. Bu sınavlar, gerek yurt içinde gerekse yurt dışında sizlerin kariyer planlamanızda yabancı dil bildiğinizin en büyük kanıtıdır. Bildiğiniz gibi TOEFL sınavı tamamen 4 ana beceriyi ölçer; Okuma, Yazma, Dinleme ve Konuşma. Bazı iş başvurularında özellikle belli becerilerden yüksek almanız gerekmektedir. Başvurduğunuz kurum veya kuruluş TOEFL Yazma bölümünde 30 puan üzerinden en az 25 almanızı şart koşabilir. Yani genel notunuza bakmak yerine belli bir beceride de sizden sınırı geçmeniz istenebilir. Bu tarz koşullar diğer beceriler için de gerekli olabilir.

Bu konuda daha fazla araştırma yapmak için “İngilizce Essay Yazmayı Öğrenin” adlı dersime kaydolup çalışmalarınızı hızlandırabilirsiniz.

4 Adımda Yurtdışında Yüksek Lisans

Yurtdışında yüksek lisans yapmış biri olarak, üniversiteler hakkında yapılacak araştırmalar, başvuru süreçleri, kabul aldıktan sonra yapılacaklar ve oradayken hazırlıklı olmanız gereken durumlar hakkında bilgi ve deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım.

Başvuru yapılacak üniversiteleri belirleme

Öncelikle önceliklerinize göre gitmek istediğiniz ülkeyi belirlemeniz gerekmektedir. MBA programları için Amerika, Sanat programları için Fransa, mühendislik programları için Almanya (devlet üniversitelerinde ücretsiz yüksek lisans yapmak mümkündür), ekonomi ve finans programları için İngiltere ve Hollanda üniversiteleri kalite açısından diğerlerine göre ön planda yer almaktadır.

İstediğiniz ülke ve bölüme karar verdikten sonra üniversitelerin dünya sıralamalarına bakmanız okulun kalitesi açısından size fikir verecektir.

Her okulun ortalama olarak başvuru şartları (İngilizce seviyesi, not ortalaması, vs.) hemen hemen aynıdır. İngilizce için bütün okullar IELTS ya da TOEFL sınavı isterler. Ancak eğer üniversitede okuduğunuz bölümde İngilizce dilinde eğitim alıyorsanız, okulunuzdan bunu belgeleyen bir yazı alırsanız bazı okullar sizden herhangi bir sınav belgesi istemeyebiliyor (ben bu şekilde birçok okuldan kabul aldım).

Sizin profilinize uygun olan okulları belirledikten sonra ihtiyacınız var ise burs olanaklarını inceleyin. Okuldan direk olarak burs alabilmeniz için başarılı bir öğrenci olmanız gerekir. Üniversitelerden alınabilecek burslar dışında TÜBİTAK gibi bazı yerel kurumların da yurtdışında yüksek lisans yapan öğrenciler için burs olanakları mevcuttur, mutlaka araştırmasını yapın. Eğer üniversitede son sınıf öğrencisi iseniz mutlaka Ekim-Kasım aylarında başvurularınızı tamamlayın.

Başvuru dosyanızı hazırlama ve gönderme

Üniversitelerin başvuru için gerekli belgeleri her bölüm için ilgili sitede yer almaktadır. Başvuru dosyanızda transkript dışında en çok dikkat edilmesi gereken kısımlar hocalarınızdan ya da staj yaptığınız kurumdan alacağınız referans mektubu ile yazacağınız niyet mektubudur. Eğer ki MBA yapacaksanız, o zaman varsa staj yaptığınız firmalardan güçlü CV ve pozisyonu olan kişilerden, MBA ve diğer programlar için de üniversitenizden birden fazla ders aldığınız mümkünse profesör olan hocalarınızdan sizi fazlasıyla öven referans mektubu almanız başvurunuzda çok önemli rol oynamaktadır. Bunun yanında yazacağınız niyet mektubunda gelecekteki beklentilerinizin yanında öğrencilik hayatınızda üyesi olduğunuz kulüpleri, sivil toplum kuruluşlarını, sosyal hayatınızdaki aktiviteleri mutlaka anlatın. Sadece ders odaklı olmadığınızı onlara gösterin.

Okulunuzun eğitim programı dışında başka okullardan ya da dışarıdan aldığınız yüksek lisans başvurunuzda işinize yarayacağını düşündüğünüz dersler için ders içeriğinin resmi kopyasını başvuru dosyanıza ekleyin. Başvuru yaparken bazı okullar online olarak dosyalarınızı yüklemenizi isterken bazıları ise kargo ile göndermenizi isterler. Bazı üniversitelerin Türkiye’de anlaştığı yurtdışı eğitim danışmanlığı firmaları vardır. Onlar üzerinden başvuru yapmanız sizi kargo masrafından kurtaracaktır. Eğer kendiniz başvuru yapacaksanız, en uygun kargo ücreti olan PTT Kargo’yu tercih edebilirsiniz.

Kabul sonrası yolculuk hazırlıkları

Kabul sonrası en önemli konu konaklama ayarlamaktır. Üniversiteler sizi genellikle kendi yurtlarına veya anlaşmalı olduğu Türkiye’deki emlakçılar gibi kuruluşlara yönlendirirler. Ancak bunlar genellikle yüksek maliyetli seçeneklerdir. Kendiniz araştırma yapın, üniversitede ev arkadaşı arayanları araştırın, üniversitenin sosyal medya hesaplarından mevcut veya sizinle aynı zamanda gidecek öğrencilerle iletişime geçin ve onlara konaklamayı nasıl ayarladıklarını sorun. En kötü ihtimalle ilk haftanızı uygun maliyetli bir otelde geçirin ve gittiğinizde konaklama alternatiflerini değerlendirin.

Genellikle üniversitenin yönlendirmesiyle tutacağınız öğrenci evindeki bir odanın maliyetinin yarısına konaklama ayarlamanız mümkündür. Eğitim süresini göz önünde bulundurursanız bu size maliyet anlamında ciddi bir tasarruf sağlayacaktır. Konaklama alternatiflerini değerlendirirken okula mesafesine bakın ve toplu taşıma alternatiflerini araştırın.

Eğitim başlangıcı ile sizi bekleyenler

Üniversitelerin eğitim başlangıcından önce oryantasyon programlarına mutlaka katılın. Yurtdışında yüksek lisans yaparken yeni arkadaşlar edinmenin en hızlı ve kolay yolu bu etkinliklerdir. Henüz konaklama ayarlamadıysanız, burada tanışacağınız yeni kişilerle farklı seçenekler bulabilirsiniz. Üniversitenin yerel öğrencileriyle tanışın, hem konaklama hem de almayı planlıyorsanız bisiklet için en uygun seçenekleri öğrenmenizi sağlayacaktır.

Ülkeye özel tatil günlerinde komşu şehirler veya ülkelere gezi planlarınızı önceden yapın. Eğer ulaşım aracınız uçak olacaksa Ryanair ya da Easyjet gibi oldukça uygun havayollarının kampanyalarını takip edin. 5 Euroya bile uçak bileti bulabilirsiniz. Son olarak, eğer tezli bir yüksek lisans yapıyorsanız, tez konunuzu ve çalışmayı planladığınız hocanızı ilk aylardan belirlemeniz çok önemli rol oynayacaktır. Geç kalırsanız ilgilenmediğiniz bir konu ve alakasız bir hoca ile çalışmak durumunda kalabilirsiniz.

Elimden geldiğince detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım. Umarım okuyanlar için faydalı olan bir yazı olmuştur. Şimdiden yurtdışında yüksek lisans düşünen, isteyen, okuyan bütün öğrencilere başarılar ve iyi eğlenceler diliyorum…

Yurtdışına Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Yurtdışında eğitim almak ve bir üniversiteye başvurmak mı istiyorsunuz? Son yılların en popüler olguları arasında yer alan yurtdışı eğitim, kariyer ve yaşam; özellikle öğrencilerin bir lisans ya da yüksek lisans programına başvurmadan önce sıklıkla kafa yordukları konuların başında gelir. Zira günümüzde öğrencilerin yabancı bir ülkede eğitim alma kararında, özellikle nitelikli ve tam donanımlı bir üniversite okuma, kültürel ilgi, burs ve yardım fonları, uluslararası bir firmada staj yapabilme ve kariyer fırsatı, ikinci bir dil öğrenebilme imkanı ve arkadaşlık kurma gibi etkenler rol oynamaktadır. Öğrencilik hayatınıza yabancı bir ülkede devam etmeye karar verdiniz ve hazırlıklara başladıysanız, yurtdışına çıkmadan önce yapılması gerekenlerle ilgili merak edilenler rehberimizde!

Hangi ülkede yaşamak istediğinize karar verin.

Yurtdışına çıkmadan önce yapılması gerekenler listemizin başında, eğitim için gitmek istediğiniz ülkenin neresi olduğuna karar vermek gelir. Zira seçeceğiniz ülkenin yaşam koşullarını, kültür farklılıklarını, halkın konuştuğu yabancı dilini, yaşadığınız ülkeye olan uzaklığını, iklim koşullarını, konaklama ve eğitim ücretlerini iyice araştırmak ve bilmek önemlidir. Günümüzde yurtdışında üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında hala Amerika’nın büyük bir üstünlüğü varken, onu İngiltere, Kanada, Avustralya ve Almanya gibi ülkeler izler. Türkler arasında da en popüler ülke Amerika olmasına karşın, artık çoğu öğrenci mezun olduktan sonra gittikleri ülkede yaşam ve iş koşullarını da göz önünde bulundurabilecekleri seçimler yapmaya dikkat ediyorlar. Aynı zamanda seçtikleri bölüme göre tercih yapan öğrenciler ise Amerika’da bilgisayar bilimleri, matematik ve tıp, İngiltere’de dil eğitimi ve makine mühendisliği, Kanada’da sağlık ve tıp, Avustralya’da işletme, Almanya’da mühendislik gibi alanlarda okurlar. Bunun yanında farklı kültürler, sıradışı tatlar, egzotik bir yaşam ve modern teknoloji için Asya ülkeleri tüm dünyada popülerliğini hızla artırmaktadır.

Bütçenizi kontrol edin.

Yurtdışında okumak için dikkat edilmesi gereken en önemli konu bütçenizdir. Zira yurtdışı eğitim düşüncesi beraberinde bir takım mali sorumlulukları da getirir. Eğer maddi konularla ilgili bir sorununuz yoksa ve aileniz bu konuda size tam destek sunuyorsa, size istediğiniz ülkeyi ve üniversiteyi seçip, sonrasında da iyi bir dereceyle mezun olmak kalır. Bütçe konusunda sıkıntılar yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız, yapacaklarınızı şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gideceğiniz ülkenin ve üniversitenin burs imkanlarını araştırın.
 • Lisans eğitiminizin ilk yılını tamamladıysanız, Erasmus öğrenci değişim programına başvurun.
 • Düşük ücretli eğitim veren ülkeleri tercih edin.
 • Öğrenciyken çalışma koşullarına göz atın.
 • Yurtdışı staj programlarına katılın.

Doğru üniversiteyi seçin.

Yurtdışı üniversite seçimi öğrenciler için en önemli konulardan biridir. Zira okumak için gittiğiniz üniversiteye adapte olamayıp, yapılan o kadar masraf ve uğraşıdan sonra beğenmedim deyip ülkenize dönmeniz kolay değildir. Bu bakımdan üniversiteyi ve okuyacağınız konu alanlarını seçerken Türk öğrencilerin en çok tercih ettikleri üniversitelere göz atabilirsiniz. Yurtdışında okumak ne kadar önemliyse, doğru üniversiteyi seçmek de o kadar üzerinde durulması gereken bir konudur. Üniversiteleri seçerken mümkün olduğunca resmi web sitelerini kontrol edin, iletişim kurabileceğiniz mail adreslerinden merak ettiklerinizi sorun ve sosyal medya hesaplarını mutlaka takip edin. Zira okul yaşamı, öğrenci toplulukları ve daha birçok konuda size yardımcı olacak olan bu hesapları ziyaret ederken, üniversitenin akademisyenlerine ve eğitim alan öğrencilerine ulaşarak, okula başlamadan kendinize sosyal bir ağ kurmuş olursunuz. Aynı zamanda yurtdışı eğitim danışmanlarından ücretsiz yardım almayı deneyebilirsiniz.

Yurtdışı eğitim için sınavlara hazırlanın.

Yurtdışında okumak istiyorsanız, bir üniversiteye başvurmadan önce çoğunlukla sizden istenecek olan birkaç gerekliliği yerine getirmeniz gerekir. Genel olarak yurtdışında bir üniversiteye başvurmak için diploma, not ortalaması, mezun olduğunuz okul ve referanslarınız kabul edilmekle beraber, uluslararası programlara sahip ülkeler çeşitli uzmanlaşmış veya standartlaştırılmış testleri başvuruların ön koşulu olarak istemektedir. Yurtdışına çıkmadan önce eğitim alacağınız ülkelere göre girmeniz gereken sınavları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, küresel ortak dil olarak kabul edilen İngilizce eğitim veren üniversitelerde IELTS ya da TOEFL testlerinden birinde istenen puanlara ulaşmanız istenir. Eğer Almanca eğitim alacaksanız TestDaf sınavına girerken, İtalyanca ise konsolosluğun gerekli gördüğü dil seviyesinde olunmalıdır.
 • İtalya’da tıp eğitimi için Uluslararası Tıbbi Kabul Testi yani IMAT, Kanada, Amerika ve Avustralya’da ise MCAT sınavı zorunludur.
 • Kanada ve Amerika’da hukuk eğitimi için LSAT sınavına girmek gerekir.
 • İngiltere’de mühendislik, sosyal bilimler ve MBA konularında GRE testi yaygınken, Amerika’da özellikle işletme, pazarlama ve finans master programları için GMAT testi daha yaygındır.
 • Yurtdışı eğitim için gerekli sınavlar arasında Amerika’da en yaygın olanı şüphesiz SAT testidir. Amerikan üniversitelerine girmek isteyen lise son sınıf ya da mezun, hem ABD vatandaşlarına hem de uluslararası öğrencilere yönelik olan testin geçerlilik süresi 5 yıldır. Amerika ve Avrupa’da; Harvard, MIT, Oxford ve Yale gibi saygın üniversiteler tarafından kabul gören SAT testine talep son yıllarda giderek daha da artmaktadır.

Kültür farklılıklarını göz önünde bulundurun.

Yurtdışı eğitim, öğrenciler için heyecan verici bir deneyim olacağı gibi ilk defa ülkelerinden, alıştıkları kültürden ve ailelerinden uzakta kalmak, sanılanın aksine pek de kolay olmayacaktır. Bu engeli ne kadar çabuk atlatır ve kültür şokunu üstünüzden atarsanız, o kadar çabuk yaşayacağınız ülkeye uyum sağlarsınız. Bu açıdan yurtdışına çıkmadan önce yapılması gerekenler listenizin başında; gideceğiniz ülkenin kültürünü, yeme-içme alışkanlıklarını, sosyal yaşamını ve konuştukları dili az da olsa anlamak önemlidir. Bu aşamada size tavsiyemiz yaşadığınız şehirden tutun da alışveriş yapacağınız markete, eğitim alacağınız üniversitenizden konaklayacağınız yurda kadar, etrafınızda olan bitenleri iyi bir şekilde gözlemleyerek endişelerinizi ve çekingenliğinizi olabildiğince hızlı bir şekilde üzerinizden atmanızdır. Zira etrafınızda sizin gibi farklı ülkelerden gelen yüzlerce öğrenci aynı etkiden kurtulmaya çalışıyor olacaktır.

Yabancı dilinizi ilerletin.

Yabancı dilinizi ilerletin, kendinizi yabancı gibi hissetmeyin! Gideceğiniz ülkenin dilini bilmek, o ülkeye kolay bir şekilde adapte olmanızı, kültürüne, gelenek ve göreneklerine hızlıca alışmanızı ve en önemlisi daha rahat yaşam sürdürebilmenizi sağlar. Günümüzde hem internet, hem de iş ve eğitim dili olarak İngilizce bilmek başlıca kural haline gelmişken, ikinci bir yabancı dil öğrenenlerin sayısı da giderek artmaktadır. Bu bakımdan ilk yapmanız gerekenin iyi bir İngilizceye sahip olmak ve olabildiğince bu konuda kendinizi geliştirmek olduğunu unutmayın. Aynı zamanda dünya çapında işverenlerin en çok aradığı çalışanlar arasında Mandarince, Rusça, Japonca ve İspanyolca bilenler olduğunu da belirtmek önemlidir.

Öğrenciyken çalışma olanaklarına bakın.

Yurtdışında öğrenci yaşamı bazı ülkelerde sizi zorlayacak maddi boyutlara ulaşabileceği gibi Asya ülkeleri; Amerika, Kanada ve İngiltere gibi ülkelere göre daha uygun eğitim ve yaşam maliyetleri ile sıklıkla tercih edilir. Eğer gideceğiniz ülkede masraflar tahmin ettiğinizden daha fazla çıkarsa, haftalık çalışma saatlerine göre değişiklik gösteren ülkelerde, derslerden arta kalan zamanlarınızı part-time işlerde çalışarak geçirebilirsiniz. Bazı ülkeler öğrencilere ilk yıl sadece kampüste çalışma imkanı sağlarken bazıları kampüs dışında çalışma olanağı da sunar. Garsonluk, kütüphanede çalışma, çocuk bakıcılığı, tezgahtarlık, yabancı bir ülkede kolaylıkla bulabileceğiniz işler arasındadır.

Kariyer fırsatlarını araştırın.

Yurtdışı üniversite ve ülke seçiminizi yaparken özellikle mezuniyetten sonra iş imkanları olup olmadığına bakmanızı öneririz. Günümüzde çoğu öğrenci yaşadığı ülkenin dışında kariyer fırsatlarını ve tabii ki yüksek maaşları arzularken, eğitim için gittikleri ülkelerde öncelikli olarak kalabilme olasılıklarını düşünürler. Zira öğrenciliğiniz süresince elde edeceğiniz sosyal ve profesyonel ağlar, staj imkanları ve çoğu üniversitenin işverenlerle işbirliği içinde olduğu ortak projeler büyük bir şans olarak size sunulur. Ülkelere göre mezunlarına iş imkanı sağlayan üniversiteler şu şekildedir;

 • Amerika’da Stanford Üniversitesi hukuk mezunlarının %93’ü okul bittikten sonra iş imkanı bulurken, MIT mezunlarının Google, Apple, Microsoft gibi şirketlerde işe başlama oranı yüksektir.
 • İngiltere’de Oxford Üniversitesi mezunları, dünya çapında en hızlı iş bulan üniversiteler arasında ilk beştedir. Aynı zamanda London School of Economics mezunlarının ilk 6 ayda %90’ı işe yerleşir.
 • Çin’de yer alan Tsinghua Üniversitesi mühendislik ve teknoloji mezunları, dünya çapında en kolay iş bulanlar arasında yer alırken onu Pekin Üniversitesi izler.

Konaklama imkanlarına göz atın.

Yurtdışı eğitim için gideceğiniz ülkede kalacağınız yerler ve seçtiğiniz üniversitenin konaklama imkanlarını önceden araştırmak önemlidir. Zira 2 ya da 3 yıllık eğitim döneminizi geçireceğiniz yerlerin; kampüse, şehir merkezine, ulaşım ağlarına ve alışveriş mekanlarına uzaklık ve yakınlığını önceden araştırmanızda fayda var. Yurtdışında çok çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur: üniversite yurtları, aile yanı konaklama, kiralık evler ya da odalar bunlardan bazılarıdır. Konaklama seçeneklerine karar vermeden önce internet erişimi, temizlik, tv ve kahvaltı ya da akşam yemeği gibi imkanları olup olmadığına göz atın.

Pasaport ve vize başvuruları hakkında bilgi alın.

Yurtdışına çıkmadan önce yapılması gerekenler denildiğinde öncelikli olarak pasaport ve vize işlemleri aklınıza gelmelidir. Zira bu tarz resmi belgeler ve prosedürlerde yapılan hatalar ya da eksiklikler bazı engellerle karşılaşmanıza neden olabilir. Pasaport çıkarma işlemi vize başvurularına göre oldukça kolaydır ve yurtdışı üniversite başvurusundan önce eğitim alacağınız süreye göre ki, bu süre 2-3 yıl arasında ise 3 yıllık bir pasaport almak yerine, ülkede kalabileceğinizi de düşünerek 4-10 yıl geçerli olanı almayı tercih etmenizde fayda var. Vize işlemleri gideceğiniz ülkelere göre değişiklik gösterirken, okuldan kabul belgesini alır almaz başvurularınızı geciktirmeden yapmanız gerekir. Bu açıdan ülkelere göre değişen vize başvurularında, istenilen belgeleri eksiksiz ve doğru olarak hazırlamanın, tercümelerinin ve onaylarının yapılmış olmasının önemi büyüktür. Unutmayın, ülkeler arası yaşanan politik krizler ya da anlaşmazlıklar ne olursa olsun, dünya çapında en gelişmiş ve kazanç getiren sektörlerden olan eğitim turizminde hiçbir ülke uluslararası öğrenci kaybı yaşamak istemez.

Uçak biletlerini kontrol edin.

Son olarak yurtdışı eğitim için gitmek istediğiniz ülkenin seyahat masraflarına göz atmakta fayda var. Okumayı düşündüğünüz üniversiteye erken başvuru yaptığınızı ve erken geri dönüş aldığınızı düşünürsek uçak bilet rezervasyonlarını önceden yaptırarak, biraz da olsa bütçenizde rahatlama sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yurtdışına çıkacak öğrenciler için çoğu seyahat acentaları indirimler ve ucuza bilet imkanları sunar.

kaynak : hotcourses

Work and Travel Rehberi

Work and Travel, 1961 yılından itibaren ABD Dışişleri bakanlığı tarafından yürütülen, sadece üniversite öğrencilerinin katılabildiği bir kültürel değişim programıdır. Adından da anlaşılacağı gibi bu program ABD’de önce çalışma sonrasında da istenirse seyahat etmeyi amaçlar. Bu programa konuşma İngilizcesi olan, lisans ve yüksek lisans okuyan öğrenciler, boş olan yaz aylarını ABD’de çalışarak değerlendirme fırsatı bulurlar. Bu çalışma karşılığında kazandıkları paralar ile hem harcamalarını karşılar hem de alışveriş yapma imkanı bulabilirler.

Her yıl ülkemizden 5000-5500 arasında öğrencinin katılım sağladığı bu programda öğrenciler benzersiz bir deneyim ve avantaja sahip olma imkanı elde ederler. Work and Travel programı, katılımcılarının ABD’de bir turist gibi değil, içinden biri gibi yaşamasını ve kültürünü en iyi şekilde anlamasını sağlar.

Work and Travel, bu programı sadece turistik bir program gibi anlayıp bu düşünce ile giden katılımcılar için uygun bir program değildir. Bu program, sadece seyahat ederim ya da çok fazla para kazanıp geri dönerim diye düşünenler için uygun bir program değildir. Work and Travel programına katılan öğrenciler çalıştıkları işyerlerine gelen insanlarla ya da sosyal yaşamlarında İngilizce konuşarak İngilizce geliştirme fırsatı bulabilirler. Bu ve bunlar gibi birçok avantaja sahip olan Work and Travel programına her öğrencinin üniversite yıllarında en az 1 kez Work and Travel programına katılmasını tavsiye ediyoruz.

Work and Travel Programının Avantajları

İngilizcenizi geliştireceksiniz!

Work and Travel programına katılım için gerekli olan en az orta düzey İngilizcenizi daha ileri seviyelere getirebilirsiniz. Bu programda İngilizce konuşmak için birçok fırsat bulur ve insanlarla konuşurken hem konuşma pratiği elde etmiş olursunuz hem de konuşulanı anlama konusunda da kendinizi geliştirirsiniz.

Farklı kültürlerden gelen insanlarla tanışacaksınız.

Work and Travel programının amacı kültürel etkileşim ve değişimdir. Bu programa sadece Türkiye’den değil dünyanın hemen hemen her ülkesinden öğrenciler katılım sağlar. Çalıştığınız işyerlerinde ya da sosyal yaşamınızda bu insanlar ile tanışıp onların kültürlerini yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca Amerika’da yaşayan insanların da kültürlerini gözlemleme fırsatı bulacaksınız. Kendi kültürünüzü diğer insanlara anlatma, tanıtma fırsatına sahip olacaksınız. Bu, Work and Travel programının en önemli avantajlarından birisidir.

Kendi ayaklarınız üzerinde durmayı öğreneceksiniz.

Work and Travel programına katılan öğrenciler basit işlerde çalışarak kazandıkları paralar ile Amerika’daki konaklama ve diğer giderlerini karşılar. Böylece kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenirler. Bu sayede öğrenciler Amerika’da bir yaşam tecrübesine hem minimum maliyetlerle sahip olurlar hem de belki de yaşayabilecekleri en dolu yaz tatilini yaşamış olacaklardır.

Farklı ülkelerden birçok arkadaş edineceksiniz.

Work and Travel programında çalışılan işyerlerinde genel olarak sadece bir ülkeden değil birçok ülkeden öğrenciler çalışmaya gelirler ve farklı ülkelerden gelen öğrenciler aynı yerde çalışma fırsatı bulurlar. Öğrencilerin birbirleri ile kurdukları arkadaşlıklar genel olarak uzun yıllar devam eder, hatta birçok öğrenci birbirlerini ülkelerinde ağırlar ve bu sayede Amerika’nın dışında da farklı ülkeleri henüz öğrencilikleri devam ederken görme fırsatını bulurlar.

CV’nize uluslararası bir iş tecrübesi ekleyeceksiniz.

Work and Travel programında öğrenciler çalıştıkları işyerlerinden kazanacakları deneyim ve tecrübeleri hem Türkiye’ye döndüklerinde buradaki işyerlerinde kullanabilir hem de CV lerini zenginleştirebilir. Ayrıca, Work and Travel programına katılan öğrenciler programı başarıyla bitirdikten sonra alacağı ‘’Work and Travel Katılımcı Sertifikası’’nı sonraki iş başvurularında kullanma fırsatına sahip olur.

Amerika’da birçok farklı yerleri görüp kültürünüzü arttıracaksınız.

Programın son ve aslında en eğlenceli kısmı olan seyahat döneminde Amerika’da görmek istediğiniz yerlerde seyahat ederek hem buraları yakından görme fırsatı bulur hem de unutulmayacak anılar elde edersiniz. Birçok insanın hayallerini süsleyen Amerika’nın büyük şehirlerini istediğiniz gibi gezebilirsiniz.

Sonraki vize başvurularınız için harika bir referans olacaktır.

Work and Travel programına katılım için almış olduğunuz vize, programı başarıyla bitirdiğiniz takdirde size daha sonraki herhangi bir Amerika vize başvurunuzda iyi bir referans olacaktır. Özellikle de Amerika için alması zor olan turistik vizenizi belki de daha kolay alabileceksiniz. Eğer lisans eğitimi sonrasında Amerika’da herhangi bir yüksek lisans veya doktora gibi programlara başvurmak ve okul araştırmak istiyorsanız bu program sayesinde başvurmak istediğiniz okulları yerinde görüp başvuruları ile ilgili kesin ve doğru bilgileri yerinde alabilirsiniz.

Work and Travel’a Katılım Şartları Nelerdir?

Work and Travel programına başvurmak için belirli kriterleri sağlıyor olmak önemlidir. Bu kriterler şirketten şirkete değişmekle birlikte genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Aktif olarak herhangi bir üniversitede öğrenci olmak*
 • En az orta düzeyde (Intermediate seviye) İngilizce konuşmaya sahip olmak
 • Varsa genel not ortalamasının en az 2.00 veya üzeri ya da 100’lük not sisteminde de en az 60 not ortalamasına sahip olmak. Hazırlık öğrencilerinin ilk dönem sınavlarından geçer not almış olmak.**
 • 18-28 yaşları arasında olmak***

Bu kriterlerden orta düzeyde İngilizce konuşabiliyor olmak, 18 yaş üzerinde olmak ve aktif öğrenci olmak olmazsa olmaz kriterlerdendir. Fakat bu kriterlere sahip olan her öğrencinin bu programa katılım sağlanacağı garantisi verilmez. Bunların yanında en önemli durum katılımcının programın doğasını anlamış olması ve programı başarıyla tamamlayacak motivasyona sahip olması da çok önemlidir.

Neden Erken Kayıt Olmalıyım?

Work and Travel programına şirketler genel olarak Temmuz ayı gibi kayıt almaya başlar ve bu kayıtlar Nisan ayına kadar devam eder. Uzun süren bir periyot gibi düşünülebilir fakat programa olabildiğince erken kayıt olmanın avantajları da bir o kadar fazladır. Erken kayıttan maksat genel olarak Ocak ayına kadar yaptırılan kayıtlar denilebilir. Bu tarihten itibaren kayıtlar için erken dönem denilemez. Erken kayıt avantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Popüler işverenlerle çalışma fırsatına sahip olabilirsiniz.

Work and Travel programında bazı işletmeler bu programa katılan öğrenciler arasında bilinir ve birçok öğrenci şirketlere gelirken bu işverenlerde çalışmak istediklerini iletirler. Böylece bu işverenlerin kontenjanları erkenden dolar. Bu, sadece elini çabuk tutup erkenden işlemlerine başlayan öğrenciler için mümkün olduğundan geç tarihlerde kayıt olan öğrenciler bu kontenjanlara dahil olamazlar.

Beklentilerinize uygun bir işe yerleşme fırsatına sahip olursunuz.

Her öğrencinin kendi özelliklerine ve beklentilerine uygun işletmeler şirketler tarafından bu programda öğrencilere sunulur. Öğrencilerin kendilerine en uygun işi ve pozisyonu bulma fırsatı henüz iş görüşmeleri başlamadan önce kayıt işlemlerine başlaması ile sağlanabilir. Bu sayede her öğrenci beklediği iş fırsatını aslında yüksek oranda kayıt işlemlerine başlaması ile doğru orantılı olduğunu bilmelidir.

Daha düşük bir program ücreti ödersiniz.

Şirketlerin hemen hemen hepsi erken kayıt olan öğrencilerine ‘’Erken kayıt ücreti’’ adında 100 USD’lik bir indirim sağlarlar. Bu sayede erken kayıt yaptıran öğrenciler geç gelmeyerek daha az bir program ücreti ödemesi yaparlar.

Vize randevunuza daha erken girersiniz.

Work and Travel vize görüşmeleri her yıl değişmekle birlikte genel olarak Şubat – Mart döneminde başlamaktadır. Vize görüşmelerine ilk giren öğrenciler de genel olarak Aralık-Ocak aylarında işe yerleşen öğrencilerdir. Eğer Work and Travel kayıt işlemlerine erken başlarsanız işe yerleşiminiz erken olur ve vizeye girişiniz de erken olacaktır.

Vize ret ihtimalinizi azaltacaksınız.

İstatistiksel bir veri olarak vize randevusuna olabildiğince erken giren öğrencilerin vize ret ihtimalleri de azalmaktadır. Bu elbette ki vize ret ihtimali yüksek olan bir öğrencinin şansını arttırmaz ama vize alma ihtimali arada olan bir öğrencinin vize alma şansını bir hayli yükseltecektir.

Vizede isim soruşturmasına takılsanız da bu sorun olmayabilir.

Amerika vizelerinde isim soruşturması diye adlandırılan ‘’Güvenlik Soruşturması’’ olağan bir durumdur ve her 100 öğrenciden yaklaşık 5 kişi bu soruşturmaya takılabilir.  Bu soruşturma süreci genel olarak 2 hafta ile 12 hafta arasında değişebilir. Buradan yola çıkarak eğer vizenize program başlangıç tarihine yakın bir tarihte girerseniz o zaman programa katılımınız imkansız hale gelebilir. Bu riski en aza indirmek için vizeye erken girmek çok önemlidir.

Uçak biletinizi daha erken alarak ekonomik bilet bulabilirsiniz.

Uçak bileti süreci öğrenciler işe yerleştikten sonra başlar çünkü hiçbir öğrencinin işe yerleşmeden hangi havalimanına gideceği belli değildir. İşe yerleşim ne kadar erken olursa vizeye girişler de erken olur ve vizesini alan her öğrenci uçak biletlerini uygun saatlerde uçan uçaklardan ucuz ve ekonomik bilet alabilirler.

Work and Travel’a arkadaşlarınızla gitme şansınızı arttırın.

Bu programa arkadaşları ile birlikte gitmek isteyen bir çok öğrenci grubu olacaktır. Bu öğrenciler kayıt işlemlerine erkenden başlarlarsa hem birlikte gitme olasılıkları artar hem de istedikleri ve bekledikleri gibi bir işe yerleşme şansını arttırırlar.

İşlemlerinizi erken bitirip sadece gidiş tarihinizi beklemeye başlayın.

Bu aslında yukarıda saydığımız birçok avantajın toplamı gibi denilebilir. Kayıt işlemlerini erkenden başlatan ve işine erken yerleşen öğrencilerin vize için gerekli belgeleri erkenden bastırılır. Bu sayede vizeye erken giren öğrenciler ekonomik uçak biletlerini de alır ve henüz daha Mart – Nisan demeden işlemlerini bitirmiş ve sadece gidiş tarihini beklemeye başlar. Geç kayıt olan öğrenciler henüz işlerine dahi yerleşmemiş olabilir bu tarihlerde.

Work and Travel’da Sponsorun Önemi

Sponsor kavramı Work and Travel programı için çok önemli bir yer tutmaktadır. Sponsor şirketler, Türkiye’deki acentaların Amerika’daki partner şirketleridir. Bu sponsorlar Türkiye’de kaydı alınan öğrenciler için iş sağlayan ve çalışma izni basan kurumlardır. Sponsor şirketler Amerikan Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak çalışır ve program kurallarını bu sponsorlar aracılığı ile yürütürler.

Sponsor şirketlerin Work and Travel programında özellikle Amerika ayağında neden önemli olduğunu anlayabiliriz. Çünkü öğrencilerin Amerika’da işverenlerle ya da kaldıkları yerlerde yaşayacakları herhangi bir problem karşısında öğrenciye sağlayacağı yardım, tecrübe ve problem çözme yetisi ile aslında programın en önemli ayağı olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşamada da Amerika’daki güçlü sponsor şirketler ile anlaşmalı olan acentalara kayıt yaptırmak bir o kadar önemli hale gelmektedir. Bu sponsor kurumlara örnek olarak; CIEE, Greenheart Exchange, Alliance Abroad, Spirit, Geovisions gibi bazı sponsor şirketler sayılabilir.

Work and Travel için Popüler Bölgeler

Work and Travel programına katılan öğrenci sayısının artmasıyla öğrencilerin çalışmak istediği eyaletlerin ya da bölgelerin de önemi artmıştır. Work and Travel programı yapısı gereği büyükşehirler dışında sezonluk bölgelerden gelen işlerin olduğu ve öğrencilerin de sadece bu tür sezonluk bölgelerde çalışabildikleri bir program olduğundan aşağıda sayacağımız bölgeler birçok kişiye tanıdık gelmese de aslında Work and Travel programı açısından çok popülerlerdir.

BölgelerAçıklama
Ocean City, MarylandOcean City, ABD’nin doğu bölgesinde bulunan Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan bir şehirdir. Work and Travel öğrencilerinin yoğun olduğu bir tatil bölgesidir. Konaklama ücretleri ortalama 125$ ile 150$ arasında değişmektedir.
Wisconsin Dells, WisconsinWisconsin Dells şehri dünyanın su parkı başkenti olarak lanse edilir. Su parklarının ve otellerin yoğun olarak yer aldığı bu şehirde normalde 6.000 dolayında insan yaşarken yaz aylarında günlük yaklaşık 100.000 insan ziyaret eder. Konaklama ücretleri ortalama 80$ ile 100$ arasında değişmektedir.
Yellowstone Natl. Park, South CarolineYellowstone Doğal Parkı, dünyanın en eski doğal parkıdır. Bu doğal parka gelen ziyaretçiler çoğunlukla otellerde ve karavanlarda kalırlar. Bu bölgede öğrenciler çoğunlukla parkta yer alan otellerde çalışmak için işe alınırlar. Doğa ile iç içe olunabilecek ve öncelikle güven arayan öğrenciler için uygun yerlerden bir tanesidir. ABD’nin en zengin insanlarının ziyaret ettiği Yellowstone Doğal Parkı’nda konaklama fiyatları ortalama haftalık 50$ ile 100$ arasında değişir.
Myrtle Beach, South CarolineMyrtle Beach, ABD’nin doğu yakasında olan South Caroline eyaletinde bir sahil şehridir. Burada Work and Travel öğrencilerinin çalışabilecekleri yüzlerce otel, restoran ve dükkan mevcuttur. Bu bölgede konaklama ücretleri haftalık ortalama 80$ ile 120$ arasındadır.
Virginia Beach, VirginiaAtlantik Okyanusu kıyısında olan Virginia Beach şehri, Work and Travel öğrencilerinin yoğunlukla çalıştığı bölgelerden bir tanesidir. Konaklama bulmanın diğer bölgelere göre biraz daha zor olduğu Virginia Beach’te konaklama fiyatları ortalama 100$ ile 120$ arasında değişmektedir.
Lake George, New YorkLake George şehri, New York eyaletinde ama herkesin bildiği New York City’ye 4 saat mesafede olan bir tatil bölgesidir. Şehre ismini veren George Gölü kenarına kurulu olan şehirde çoğunlukla otel ve restoran işletmeleri yer almaktadır. Bölgede oturan insan sayısı ortalama 2.000 iken yazın bu rakam çalışanlarla birlikte yaklaşık 10.000 leri bulur. Bu bölgede konaklama ücretleri haftalık ortalama 80$ ile 100$ arasındadır.
Rehoboth Beach,DelawareDelaware eyaleti, ABD’nin en küçük eyaletlerinden bir tanesi olmasına rağmen Work and Travel öğrencilerinin yoğun olarak çalıştığı bölgelerden bir tanesidir. Rehoboth Beach, Bethany Beach, Dewey Beach gibi birçok öğrencinin çalıştığı bölgelerde çoğunlukla restoran, otel ve mağaza işleri yer almaktadır. Konaklama ücretleri ortalama 125$ ile 150$ arasında değişmektedir.
Portland, MainePortland şehri ABD’nin en doğusunda bulunan Maine eyaletinin en büyük şehridir. Portland, tarihi ve deniz mahsülleri restoranları ile ünlü olan bir şehirdir. Work and Travel öğrencilerinin yoğun olarak çalıştığı bu bölgeden yoğunlukla otel ve restoran işverenleri öğrenci talep etmektedir. Konaklama bulmanın zor olduğu bu bölgede ortalama haftalık kiralar 100$ ile 125$ arasında değişir.
Jackson, WyomingJackson şehri ABD’nin orta eyaletlerinden birisi olan Wyoming’in en büyük ve turistik şehirlerinden bir tanesidir. Jackson’da ortalama 10.000 civarında insan yaşarken yazları buraya her gün ortalama 50.000 dolayında ziyaretçi gelmektedir. Bu bölgeden yoğunlukla gelen işverenler otel ve restoran işletmeleridir. ABD’nin zengin turistlerinin uğrak yeri olan Jackson da konaklama fiyatları haftalık ortalama 150$ civarındadır.
Arlington, VirginiaArlington şehri Virginia’nın büyük şehirlerinden bir tanesidir. Bu bölgeden en fazla gelen iş türü cankurtaranlık işleridir. Site yüzme havuzlarının yoğun olduğu bu şehirde öğrenciler için haftalık kiralar ortalama 100$ ile 130$ arasında değişmektedir.
Wildwood, New JerseyNew Jersey’nin sahil bölgelerinde yer alan Wildwood, yazları en yoğun turist çeken bölgelerinden bir tanesidir. Wildwood da eğlence parkları yoğunluktadır ama restoran ve mağaza işleri de birçok Work and Travel öğrencisi yazın çalıştırmaktadır. Bu bölgede haftalık kiralar ortalama 100$ ile 120$ arasında değişmektedir.
Sandusky, OhioSandusky, dünyanın en büyük eğlence parkı olan Cedar Point eğlence parkının olduğu ve yazın binlerce Work and Travel öğrencisinin çalıştığı bir bölgedir. Bu bölgeden gelen eğlence parkı pozisyonlarının dışında otel ve restoran işverenleri de yoğun olarak öğrenci çalıştırmaktadır. Kiralar ortalama haftalık 50$ ile 100$ arasında değişmektedir.
Cape Cod, MassachusettsBoston şehrinin yer aldığı eyalet olan Masssachusetts’te öğrencilerin yoğun olarak çalıştığı Cape Cod bölgesi zengin turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesidir. Yazın özellikle golf clubların, otellerin ve restoranların öğrenci çalıştırdığı Cape Cod’da kiralar ortalama 125$ ile 150$ arasında değişmektedir.

Work and Travel’da Popüler İş Seçenekleri

Work and Travel programının en önemli noktalarından bir tanesi öğrencinin işe yerleşim sürecidir. Öğrencinin yerleştiği ya da yerleşeceği işin kendisine uygun olması gereklidir. Çünkü Work and Travel’da birçok iş birbirine benzer görünürken aslında bazı detaylar ile birbirinden ayrılır ve bu ince detaylar öğrencinin Amerika’daki çalışma ortamında ne oranda rahat edip etmeyeceğini belirler. Genellikle hizmet sektöründeki iş pozisyonlarının olduğu Work and Travel programında belirli işler ön plana çıkmaktadır.

Work and Travel İşleri

İşlerAçıklama
LifeguardTürkçe karşılığı cankuranlık olan bu pozisyon Türkiye’den giden öğrencilerin en fazla çalıştığı iş pozisyonu olarak ön plana çıkmaktadır. Cankurtaranlık ya da öteki ismiyle havuz gözetmenliği, çoğunlukla sitelerin ve su parklarının yüzme havuzlarında yapılır, çalışılması en rahat işlerden bir tanesidir. Sanıldığının aksine zorlu bir iş değil ve iyi yüzme biliyor olmanın yeterli olduğu bir iş pozisyonudur. İngilizce seviyesi olarak da bir öğrencinin en az orta seviyede İngilizce konuşması yeterlidir.
HousekeepingTürkçeye oda temizliği olarak geçen bu iş pozisyonu Work and Travel programında en güvenilir işlerden bir tanesidir. Amerika’nın turistik bölgelerinden gelen otellerin işe aldığı öğrenciler otel odalarının temizliği, tertip ve düzeninden sorumludurlar. Work and Travel programında en fazla yer alan iş pozisyonlarından bir tanesidir. İngilizce seviyesi olarak da bir öğrencinin en az orta seviyede İngilizce konuşması yeterlidir.
Ride OperatorSadece eğlence parklarında (Lunapark) çalışılabilen bu pozisyon eğlence parklarından en çok gelen iş pozisyonudur. Bu pozisyonda öğrenciler, eğlence parklarındaki makinelerin ve araçların çalıştırılması, kapatılması ve güvenliğinden sorumludur. İngilizce seviyesi olarak da bir öğrencinin orta seviyenin üzerinde İngilizce konuşması gerekmektedir.
ServerTürkçesi garsonluk olan bu pozisyon Work and Travel programında en fazla getirisi olduğu düşünülen iş olarak ön plana çıkar ancak buna rağmen Work and Travel programında en az gelen iş pozisyonudur. Bu programda garsonluk pozisyonu için birçok işletme öğrencilerden genel olarak çok ileri derecede İngilizce konuşma seviyesi, garsonluk tecrübesi ve hatta belirli yiyecek içeceklerin bilgilerine sahip olmayı beklemektedirler. Bu da henüz öğrenci olan Work and Travel katılımcılarında çok karşılaşmadığımız özellikler olduğundan Work and Travel işverenlerinin en az öğrenci alımı yaptığı pozisyondur.
CashierMağaza, market ve restoran işlerinde genel olarak karşımıza çıkan kasiyerlik, yine öğrenciler tarafından çokça sorulmaktadır. Bu pozisyonda öğrenciler Amerikan parası üzerinden işlemler yaptıklarından öğrencilerden hem matematik hem de İngilizce anlamında iyi olmaları beklenmektedir. Work and Travel programı kapsamında gelen işlerin oranlarına baktığımızda en az gelen iş pozisyonları arasındadır. Buna rağmen Work and Travel’ın popüler işlerinden bir tanesidir.

Work and Travel Fiyatları

Work and Travel programında her öğrencinin belirli miktarlarda ödeme yapması gerekmektedir. Bu fiyatlar arasında sadece ‘’Work and Travel Program Ücreti’’ şirketler arasında değişkenlik gösterirken diğer maliyetler aynıdır. Programın öğrencilere ortalama maliyetleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Work and Travel programına katılım için cep harçlığı hariç ortalama 2700$ ile 3200$ arasında bir maliyet çıkmaktadır. Bu, programa verdiğiniz ücret ve uçak bileti masraflarınız ile değişkenlik gösterir. Work and Travel programına katılan bir öğrenci yaklaşık olarak 3 ay kadar çalışıp 10-15 gün dolayında da seyahat edip geri döner. Her bir öğrencinin ortalama aylık geliri 1200$ ile 2000$ arasında değişir. Bu rakamlar elbetteki öğrenciden öğrenciye değişmekle birlikte birçok öğrenci için aylık ortalama 2500$-3000$ dolaylarına çıkabilmektedir. Öğrenciler, konaklama ve yeme-içme giderlerini düştükten sonra Türkiye’ye ceplerinde programa giderken harcadıklarından daha fazla para ile gelebilirler. Bu sayede hem ekstra para kazanırlar hem de yaz dönemlerini dolu dolu geçirme fırsatı bulurlar.

Work and Travel’da Konaklama Seçenekleri

Work and Travel programında konaklama konusu en çok merak edilen ve sorulan konulardan bir tanesidir. Konaklama seçenekleri öğrencilerin çalışacakları işyerine veya bazen bölgeye göre farklılık gösterebilir. Genel olarak en az 2 kişilik ve odaların büyüklüğüne göre 8 kişiye kadar çalışan aynı odada kalabilir. Konaklama ücretleri eğer özel bir durum yok ise her öğrencinin kendisi tarafından ödenir. Genel olarak haftalık 50 ile 150 USD arasında değişen konaklama fiyatları işverenden işverene ve bölgeden bölgeye değişkenlik gösterir.

Work and Travel’da konaklama 2 şekilde sağlanmaktadır;

 • Konaklama işveren tarafından sağlanır: Bu konaklama seçenekleri, öğrenciler hiç zahmet etmeden işveren tarafından önceden ayarlanmış konaklama seçenekleridir. Giden öğrencilerin büyük çoğunluğunun konaklaması işverenler tarafından sağlanır. Öğrenciler, konaklama ödemesini ve depozitosunu direkt olarak işverene yaparlar. İşverenler haftalık konaklama parasını çoğu zaman öğrencilerin kazandıkları paralardan kesinti yaparak nakit almak yerine bu yolu tercih ederler.
 • Öğrenciler kendi konaklamalarını kendileri bulurlar: Work and Travel programında bu tür konaklama alternatiflerinde öğrenciler, Amerika’ya gitmeden konaklamalarını araştırmak ve sağlamak zorundadırlar. Bu durum, öğrencinin kendisine bulunan işyerinin konaklama sağlamamasından veya bölgenin bu duruma müsait olmamasından kaynaklanmaktadır. Öğrenciler bu gibi durumlarda o bölgede daha önceleri çalışmış olan öğrencilerden ve kendi işverenlerinden konaklama alternatiflerinin bilgilerini alır ve internetten araştırarak konaklamasını gitmeden sağlarlar.

Amerika’da Work and Travel’a katılan öğrencilerin konaklama tipleri aşağıdaki gibidir:

 • Apartman daire tipi konaklamalar
  Bu konaklama tipi genelde cankurtaranlık işverenleri (Lifeguard) tarafından sağlanır ve öğrenciler diğer öğrencilerle paylaşımlı odalarda kalırlar. Genel olarak 2-3 odalı daire tipleridir.
 • Hostel tipi konaklamalar
  Bu konaklama seçeneği genelde öğrencilerin yoğun olarak bulundukları ve işverenlerin öğrencilerine yönlendirdikleri ve paylaşımlı odalarda diğer öğrencilerle kalınan konaklama seçenekleridir. Daha çok sezonluk bölgelerde bulunur ve bu bölge işverenleri tarafından öğrencilerin kalması için sağlanır.
 • Ev tipi konaklamalar
  Bu konaklama seçeneği çoğunlukla öğrencilerin yoğun olarak bulundukları sezonluk bölgelerde öğrencilerin kaldığı konaklama alternatifleridir. Genel olarak daire tipi konaklamadan daha fazla oda bulunur ve bu durumda kalan öğrenci sayısı da artar. Öğrencilerin ve işverenlerin sıklıkla tercih ettiği konaklama seçenekleridir.
 • Yurt tipi konaklamalar
  Bu konaklamalar çoğunlukla işverenlerin sadece kendi öğrencileri için ve özel olarak yaptırılmış konaklama alternatifleridir. Öğrenci yurtları gibi yüksek sayıda öğrencinin kaldığı bu yurtlarda öğrenciler diğer birçok öğrenci ile aynı odayı paylaşırlar.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kuzey Amerika kıtasında bulunan ve 50 eyaletten oluşan dünyanın en büyük ülkelerinden bir tanesidir. Ayrıca nüfus sayısı bakımından da Çin ve Hindistan’dan sonra en fazla nüfusa sahip ülke konumundadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

ABD, Türkiye’den direk uçuşla yaklaşık olarak 11 saat mesafededir. Öğrenciler ABD’ye genel olarak Avrupa aktarmalı uçuşlarla seyahat ederler ve bekleme süreleri ile birlikte toplam seyahat süresi 13-20 saat arasında değişir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye’den Amerika’ya uçak biletleri fiyatları aktarmalı uçuşlarda daha düşük fiyatlarda iken, direk uçuş olan THY’de biraz daha pahalıdır. Türkiye – Amerika gidiş dönüş uçak bileti fiyatları, biletin alındığı tarihe, aktarmada bekleme süresine göre düşebilir veya yükselebilir fakat genel olarak 500-800 USD arasındadır.  Türkiye’den direk Amerika’ya giden uçuşlarda ise bu fiyatlar genel olarak 800-1000 USD arasında değişmektedir.

Work and Travel Vizesi

Work and Travel programına başvuran öğrencilerin programa katılabilmesi için ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na ya da Ankara Büyükelçiliği’ne vize başvuru yapması ve vize alması gerekir. Vize görüşmeleri yüzyüze ve İngilizce konuşma şeklinde geçtiğinden her öğrencinin programa katılım için en az orta seviyede İngilizce konuşabiliyor olması gerekir. Work and Travel katılımcıları için vize görüşmeleri her yıl ortalama Şubat-Mart aylarında başlar ve Haziran ayının ortalarına kadar devam eder.

Work and Travel için öğrencilerin alması gereken vize türü J1’dir. Bu ABD’nin göçmen olmayan çalışanlara geçici verdikleri çalışma vizesinin bir türüdür. Bu vize ile öğrenciler yasal olarak çalışabilir ve seyahat edebilirler, Sosyal Güvenlik Numarasına başvurabilir ve bu numara ile banka hesabı açabilirler. Öğrenciler, ABD’de oy verme harici hemen hemen her haktan yararlanırlar.

Bunları Biliyor muydunuz?

 • Work and Travel programına dünyanın hemen hemen her ülkesinden katılım sağlanırken Türkiye, gönderdiği yaklaşık 5500 öğrenci ile genel olarak en fazla öğrenci gönderen ülkelerin başında gelmektedir.
 • Türkiye, ABD’de yapılan Work and Travel programı için vize verilen ülkeler arasında vize red oranının en düşük olduğu ülkelerden birisidir.
 • Work and Travel programına Türkiye’den 2001 yılından itibaren öğrencilerin katılımı sağlanırken tüm dünya ülkelerinden 1961 yılından bu yana katılım sağlanmaktadır.
 • Work and Travel programı her ne kadar para kazanma amacıyla bakılmaması gereken bir program olsa da bu programa katılıp da Türkiye’ye on binlerce dolar kazanıp gelen öğrenciler vardır.
 • ABD’de yaklaşık olarak farklı 380 dil konuşulmaktadır. Ancak ortak olan tek ve resmi olan dil İngilizcedir. ABD’de ikinci en fazla konuşulan dil İspanyolcadır.

Work and Travel ile İlgili Önemli Notlar

Work and Travel programında bazı yanlış bilinen durumların doğrularını bilmeniz ve doğru beklentiler ile bu programa katılımınızın bu programı başarılı bir şekilde bitirip gelmenizi sağlayacağını kesin olarak belirtmeliyiz. Aşağıdaki örneklerde bu durumların bazılarını ve sık karşılaşılanlarını bulabilirsiniz.

Work and Travel bir İngilizce geliştirme programıdır.

Work and Travel programına katılan öğrencilerin hemen hemen hepsinin ilk amacı İngilizce geliştirmektir. Evet, bu programın en büyük avantajlarından bir tanesi İngilizce geliştirme şansına sahip olmaktır. Fakat bu durum bu programın İngilizce geliştirme programı olduğunu göstermez. İngilizce geliştirmek bu programın doğasında var ve programın avantajlarından bir tanesidir. Bu durum bir dil okuluna gitmekle karıştırılmamalıdır. Work and Travel programında öğrenciler mutlaka İngilizce konuşma fırsatı bulduklarından var olan İngilizcelerini daha üst seviyelere çıkarabilirler. Burada dikkat edilecek nokta İngilizce geliştirmenin programın avantajlarından birisi olduğunu unutmamaktır.

Work and Travel bir para kazanma programıdır.

Yanlış. Work and Travel programında öğrenciler çalıştıkları süreler için saatlik ücret alırlar. Bazı öğrenciler boş vakitlerinde ikinci iş bularak daha fazla süre alır ve kazançlarını çoğaltırlar. Ancak bu programın amacı değil programın avantajı olabilir yalnızca. Bu programda para kazanacağım diye sadece çalışmaya odaklanmak öğrenciyi programın temel amacı olan ‘’kültürel değişim’’den tamamiyle alıkoyar ve programın amacına uygun hareket etmemeye sebep olur. Bazı öğrenciler borç para alarak bu programa katılıyorlar ve bu borcu kapatmak için amaçlarından sapıyorlar. Bu durumu ne kadar anlasak da yine de programın amacına uygun yaşanması kişisel gelişim için biriktirilen anılar ve tecrübeler insana daha çok şey katacaktır.

Work and Travel bir seyahat ve eğlence programıdır.

Work and Travel programına katılan her öğrencinin program süresince seyahat etmeye hakkı vardır. Burası ile ilgili bir engel yok. Fakat programa katılan öğrencilerin yanlış bildiği öğrenciler çalışırken boş vakitlerinde popüler yerleri görebilecek ya da istedikleri gibi seyahat edecekleri düşüncesidir. Work and Travel programının WORK, yani çalışma kısmında öğrenciler çalıştıkları zamanın dışındaki boş zamanlarında sadece bulundukları bölgede veya şehirde seyahat edebilir veya gezebilirler. Ancak çalışma süresince yeterli zaman olmayacağından kendilerine uzak olan bölgelerde gezmek, seyahat etmek imkansız olacaktır. ABD’nin popüler bölgelerine, turistik bölgelerine gitmek ve oraları görmek isteyen öğrenciler bunu ancak iş sözleşmelerinin bitiş tarihinden itibaren yapabilirler. Bunun için de her öğrencinin toplamda 30 günlük bir süresi vardır. Programa katılan her öğrenci bu 30 günlük süre içerisinde ABD sınırları içinde istedikleri bölgelere seyahat etme özgürlükleri vardır.

Danışman Yorumu

Work and Travel programı, sadece Amerika’da yapılan ve Türkiye’den giden öğrencilerin yaz aylarını hem çalışarak hem de çalışma sonrası seyahat ederek değerlendirdiği alternatifi olmayan bir programdır. Work and Travel programına doğru beklentilerle ve Work and Travel’ın ne olduğunu bilerek gidildiği takdirde program sonunda Türkiye’ye dönerken mutlu olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Bu programa katılırken yapılan masraflar aslında bir öğrencinin kendisine yatırım yapması, geleceğine yatırım yapması ile aynı şeydir. Programa katılıp farklı bir ülkede belki de ülkenin dilini ancak konuşabilen bir birey olarak dolu dolu bir yaz geçiren herhangi bir birey Türkiye’ye döndükten sonra ne kadar olgunlaştığını ve artık dünyanın herhangi bir ülkesine gitse dahi çok rahatlıkla yolunu bulabilir olduğunun farkına varır. Bu, kendine olan güvenin bir hayli artmasıdır ve artık böyle durumlarda ne yapıyor olacağını tam olarak biliyor olduğunu gösterir. Programa gerek mali yönden gerekse de farklı sebeplerden dolayı ancak bir kez katılabilen öğrencilerin ortak düşüncesi ‘’keşke bu programa birden fazla katılabilseydim’’ olmakta ya da ‘’keşke bütün arkadaşlarım katılabilse’’ olmakta. Bu program vasıtası ile farklı kültürler gören deneyim ve macera yaşayan öğrenciler okulları elverdiğince yeniden katılmaya çalışarak yaz aylarını olabildiğince dolu ve verimli geçirirler. Bir insanın kendini en fazla geliştirme yolu mutlaka zorluklarla karşılaşma, her zorluğu kendi başına yenebilme ve problemlerini kendi başına çözme ve kendi parasını kazanmaktan geçer.

Work and Travel programına doğru beklentiler ile katılımın olmasının önemli olduğunu söyledik. Bu programın bir çalışma programı olduğunu unutmamak gerekir. Sabahları erken kalkmak ya da akşamları geç yatmak, işyerinde veya kalınan evlerde problem yaşayabilme olasılıklarının olduğunu bilmek ve bunları çoğunlukla öğrencinin kendisinin çözmesi gerektiğini bilmek, bazı zamanlarda haftanın her günü çalışmak gerektiğini bilmek, işe çoğu zaman bisiklet ile gidip gelmesi gerekebileceğini bilmek bu programda beklenti dahilinde olması gereken durumlardır. Bunlar sorun değil, aslında hayatımızın hemen hemen her alanında bu gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Sadece bunların olma olasılığını aklımızdan çıkarmamalıyız.

Work and Travel programına katılan her öğrenci çalışırken İngilizce konuşamayabilir. Bu öğrencilerin hiç İngilizce konuşmayacağı anlamına gelmiyor. Herhangi bir öğrencinin çalıştığı pozisyon İngilizce konuşmasına müsaade etmiyor ise de bu öğrencinin mutlaka yabancı olan iş arkadaşları olacak ve iş dışında programa katılan öğrenciler ya da çevrede yaşayan diğer yabancılarla iletişim kurması gerekecektir. Bu sayede her öğrenci yeteri kadar İngilizce geliştirme fırsatı bulabilir. Programın asıl amacı program boyunca yabancı insanlar ile iletişime geçerek onların kültürlerini öğrenip kendi kültürlerini de o kişilere göstermektir. Kültür konusu bilgi anlamında değil, yemek kültürü, arkadaş kültürü, çalışma kültürü, tarih kültürü, geleneklerimiz ve göreneklerimiz anlamında yani yabancı bir ülkede kendi ülkesine ait en güzel örnekleri sergileme anlamındadır.

IELTS Sınavı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Belki aramızda bilmeyen arkadaşlarımız vardır, size biraz IELTS sınavı neymiş bahsetmek isterim. IELTS, yurtdışında eğitim almak ya da çalışmak isteyen veyahut Türkiye’de bulunan bazı üniversitelerin yüksek lisans, doktora programlarına girmek için İngilizce dil yeterliliğinizi ölçen bir sınavdır. Şöyle ki günümüzde Dolar, Euro artışı olduğu için bu sınavın da ücretleri günden güne artmaktadır. Diyeceğim o ki Türkiye’de başka sınavlarla İngilizce dil yeterliliğinizi sağlayabiliyorsanız onlara girin. Ama yok ben okumaya yurtdışına gidiyorum diyorsanız gözlerinizi dört açın okuyun, çünkü ilk seferde istediğiniz puanı alamazsanız çok üzülürsünüz. İyi okumalar!

Öncelikle IELTS sınavının 4 bölümden oluştuğunu bilmeniz gerekiyor;

Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma sırasıyla bu sınavın bölümleridir. Sınav yaklaşık 3 saat sürmektedir.

Dinleme

Sınavın ilk kısmı olan dinleme bölümünde size 4 farklı diyalog dinletiyorlar. Bunlar kolaydan zora doğru gidiyor. Sizin yapmanız gereken önce ilk diyaloğun sorularını okumak ve dinlerken cevaplara odaklanmaktır. Her bir diyalog parça parça olabiliyor. Yani ilk 5 soruyu yapıp sonraki 5 soruyu dinletiyor ve size zaman veriyorlar. Sizin dinlerken yapacağınız şey kısa kısa not almaktır. Diğer diyaloglar için de aynı yöntemi kullanmanız gereklidir. Dinleme sınavında genellikle boşluk doldurmalardan ve şıklı sorulardan oluşan 40 soru bulunur. İlk iki diyalog son iki diyaloğa nispeten kolaydır, dikkatli dinleyip çıkarabilirsiniz. Ama son ikisinde mesela çoktan seçmeli bir soru varsa, o cevapların hepsini diyalogda duymanız çok mümkündür. Bu yüzden soruyu ve cevapları okuduktan sonra diyaloğu dinlerken tekrar soruyu ve cevapları okumayın cevabı diyaloğun içinde yakalamaya çalışın. Unutmayın diyalogları sadece 1 kere dinleyebilirsiniz!

Okuma

İkinci bölümde, size okuma bölümünün soru-cevap kağıtlarını dağıtıyorlar. Yine bölüm bölüm ilerlemeniz gerekiyor, çünkü her bir metin için farklı sorular bulunmaktadır. Öncelikle sorularınızı okuyun kesinlikle metinlerin hepsini okumaya kalkmayın yetiştiremezsiniz. Tarama yöntemi denilen yöntemi uygulayın. Demek istediğim şu ki sorunun içinde geçen kelimeleri metnin içinde hızlıca gözünüzle tarayarak bulmaya çalışın. Her sorunun cevabı belli bir bölgede yer almaktadır. Soruların cevapları çok dağınık değildir, bu yüzden cevabın bir ucunu bulursanız diğer soruları da bulmanız kolay olacaktır. Bu sınavda sorular daha çeşitli olabiliyor. Mesela boşluk doldurma, çoktan seçmeli sorular, paragraf-başlık eşleştirme ya da paragrafların yerlerini değiştirme gibi. Dediğim gibi bu metinlerin hepsini okumadan soruları cevaplamanız mümkün ama kelime dağarcığınızın da iyi olması gerekiyor. Eş anlamlı kelimeler bu bölümde çok önemlidir.

Yazma

Üçüncü bölüme, yani yazma bölümüne geçtiğinizde sizden iki farklı makale yazmanızı isteyecekler :

İlk olarak, birbirinden farklı grafiklerden 1 veya 2 sini verip yorumlamanızı isteyecekler. Grafik türlerinden en çok kullanılanlar sütun ve yuvarlak grafiklerdir. Bunlardan farklı olarak bir olayı adım adım resimlerle anlatıp sizden onun işlemlerini yazmanızı beklerler. Grafik yorumlama da sizin yapmanız gereken grafikte 2-3 nokta bulup onları anlatmanız. Dikkat edin sizden tüm grafiği istemiyorlar. Sizin yüzdelerle, yorumlamayla nasıl başa çıkacağınızı görmek istiyorlar.

İkincisi ise size bir soru veriyorlar ve o sorunun gerektirdiği makale türüne göre yazıyorsunuz. Makale türleri şöyledir; sizden bir konuya katılıp katılmadığınız hakkında yazmanızı istedikleri (agree-disagree), bir problem hakkında iki çözüm yolu hakkında konuştuğunuz (problem-solution), bir şeyin avantajlı olup olmadığına dair (advantage-disadvantage), sizin tartıştığınız ve sizin kendi görüşünüzü yazdığınız (discuss-give opinion) diye sıralayabiliriz. Bunlarda tabi ki görmek istenilen şey sizin verilen konuya ne kadar hakim olduğunuz. Bu yüzdendir ki sınava hazırlanırken IELTS çalışırken elinizden geldiğince farklı bölümlerden kelime ezberlemek ve o bölümler üstüne sık sık makaleler yazmanız size sınavda kolaylık sağlayacaktır. Her bir makale türü için farklı cümle öbekleri kullanılmaktadır ve bunları uygularsanız size artı puan kazandıracaktır. Her iki bölümde de belli bir kelime sınırına (yanlış hatırlamıyorsam 250 kelime) gelmeniz ve geçiyorsanız da çok geçmemeniz gerekiyor. Her iki bölümü de muntazam şekilde makale formatında yani giriş gelişme ve sonuç şeklinde yazmanız gerekiyor.

Konuşma

Son bölüm olan konuşmaya yazılı sınavınızdan 1-2 gün önce olur ya da 1-2 gün sonra olur. Konuşma sınavı 3 bölümden ve toplam en fazla 15 dakikadan oluşan bir sınavdır. Burada sizden beklenen ilk bölümde kendinizi tanıtmanız ve ikinci bölümde size verilen konu üstüne konuşabiliyor olmanızdır. 3. bölümde ise 2. bölümle bağlantılı sorular sizi bekler. Onlarda da sizin cevaplarınızı destekleyerek 3-4 dakika boyunca konuşup konuşamadığınızı ölçmek istiyorlar. Yine bu bölümde de kelime dağarcığınızın iyi olması lazım. Bu yüzden evde kendi kendinize bir konu belirleyip soru cevap şeklide zaman tutarak kendinize sınav yapın. Eğer kendi kendinize yapamıyorsanız IELTS çalışırken faydalanabileceğiniz çeşitli uygulamaları telefona indirip çalışabilirsiniz. Ve unutmayın çok duraklamamaya, ıııılamamaya çalışın ama gereksiz bir şey de söylemeyin. Cümlelerinizi zamana yaymayı öğrenin.

Ben sınava girdim ve sizlerle kendi deneyimimle birlikte ne yapıp, ne yapmamanız gerektiği hakkında bahsettim umarım faydasını görürsünüz. Başarılar!

Avustralya’da Dil Eğitimi Rehberi

Avustralya, İngilizce dil eğitimi alabileceğiniz ülkeler arasında farklı bir deneyim imkanı sunar. Ülke ve şehirler açısından dünyanın en iyi, güvenli, refah düzeyi yüksek sıralamasında yer almaktadır. Uzaklığı nedeniyle pek çok öğrenci ve ailesi açısından düşündürücü olmakla birlikte, dil okulları ve akademik programlarda kaliteli pek çok seçenek bulmanız mümkündür.

Avustralya’da lokal dil okullarının yanı sıra zincir okullarında şubeleri vardır. Avustralya dolarının Amerikan dolarına nazaran daha düşük bir kurunun olması, uzun dönem giden dil öğrencilerinde part time çalışma izni, dil okulu programları sonrası mesleki veya akademik programlara devam etme imkanlarının olması Avustralya’yı dil eğitimi için cazip ülkelerden biri haline getirir.

Neden Avustralya’da  Dil Eğitimi?

Kaliteli eğitim alacaksınız!

Avustralya genel itibariyle eğitime önem veren ve okullarının eğitim kalitesinin yüksek olduğu bir ülkedir. İster özel ister üniversiteye bağlı olsun, Avustralya’daki dil okulları yüksek kalite standartlarına sahiptir. Yıl içinde düzenli aralıkla denetlenen okullar, sundukları fiziksel imkanlar, öğretim kadroları ve eğitim materyalleri gibi pek çok konuda değerlendirmeye tabii tutulurlar. Avustralya’da dil eğitimi alan öğrencilerin memnuniyet oranları oldukça yüksektir.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

Avustralya, farklı etnik kökenlerden oluşan ve göçmen oranının yüksek olduğu ülkelerden biridir. Yabancı öğrencilere de alışık olmaları nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğiniz bir ülke değildir. Elbette her öğrencinin belli bir adaptasyon süreci olacaktır. Okuldaki derslerinize düzenli devam etmenizin yanı sıra çok fazla pratik yapma imkanınız olacaktır. Ne kadar çok pratik o kadar hızlı ilerleme demektir. Günlük hayatta öğreneceğiniz İngilizce okulda aldığınız eğitimi pekiştirmenin en iyi yoludur.

Eğitiminiz süresince çalışma imkanınız olacak.

Avustralya uzun dönem dil eğitimine giden öğrencilere part time çalışma izni vermektedir. Eğitim dönemlerinde 2 haftada bir 40 saat olacak şekilde olan bu çalışma izni, tatil dönemlerinde full time şeklindedir. İş bulabilmek kişinin İngilizce seviyesi, girişkenliği ve beklentileriyle alakalıdır. Part time bulabileceğiniz işlerin kendi meslek grubunuzda olmasını beklemeyin. Daha basit giriş seviyesindeki işleri bulabilirsiniz. Hem pratik yapmak hem de cep harçlığınızı çıkartmak açısından part time çalışma imkanının olması bir avantajdır.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

Avustralya’da dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. Avustralya’da eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların  dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde Avustralya’da dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Dil eğitiminden sonra, akademik eğitime başlayabilir ve çalışma imkanına sahip olursunuz.

Avustralya’ya öğrenci vizesi ile dil eğitimine giden öğrenciler, bu eğitimleri bittikten sonra isterlerse mesleki programlara veya akademik programlara başvuru yapabilirler. Mesleki programlarda sertifika veya diploma programları vardır. Bu programların bazıları ücretli/ücretsiz stajlar ile birleştirilir. Kolej veya üniversitelerde 2 yıllık programlar, lisans ve yüksek lisans programları sırasında çalışma izniniz olacaktır.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

Avustralya’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Avustralya’dan dönmeden önce ayrıca IELTS veya TOEFL sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. Avustralya’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

Avustralya, bir öğrenciye sadece kaliteli eğitim fırsatı değil aynı zamanda kültürel çeşitliliği, iklimi, sahilleri, aktiviteleri, doğası ve modern şehir yaşantısı ile unutmayacağı bir yaşam deneyimi sunmaktadır. Çalışma imkanının olması ve dil eğitimi sonrası akademik programlarla kalış sürecinin devam etmesi uzun kalışlara yol açacağından bambaşka bir kültürü ve yaşam biçimini yakından gözlemleme şansına sahip olacaksınız. Ne kadar çok hayatın içine kendinizi katarsanız o kadar çok deneyim ile geri dönersiniz.

Diğer Nedenler

 • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
 • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
 • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.

Avustralya’da Popüler Dil Okulları

Avustralya’da zincir okulların şubeleri ve Avustralya kökenli lokal okullar vardır. Yılın her zaman diliminde eğitim alabileceğiniz bu okullar arasında en popüler olanları aşağıdaki okullardır:

OkulAçıklama
Embassy EnglishEmbassy English, ödüllü zincir okullardan biridir. Avustralya, Kanada, Amerika ve İngiltere’de şubeleri bulunmaktadır. Study Group bünyesinde olan Embassy English dil kurslarının yanı sıra, akademik yerleştirme hizmetleri de sunar. Avustralya’da Brisbane, Gold Coast, Sydney ve Melbourne’de okulları vardır. Yılın her zamanı başlayan program seçenekleri bulmak mümkündür.
Kaplan InternationalAvustralya’da en çok merkez seçeneği olan zincir okullardan biridir. İki tanesi Sydney’de olmak üzere, Perth, Melbourne, Cairns, Brisbane ve Adelaide’de okulları bulunmaktadır. Genel İngilizce, sınavlara hazırlık, akademik İngilizce, iş İngilizcesi gibi pek çok farklı program seçeneklerini yıl boyunca bulmanız mümkündür.
ILSC1991’de beri faaliyette olan ILSC, Kanada kökenli bir grup olup, Avustralya’da Sydney, Brisbane ve Melbourne’de dil eğitimi sunar. İngilizce programlarının yanı sıra Business Collegeları ile sertifika ve diploma programları sunmaktadır.
LSIİngiltere kökenli zincir okullardan biri olan LSI, İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya’da İngilizce eğitimi vermektedir. Brisbane’de şubesi olan okulun yılın tüm zamanları başlayan Genel, yoğun, iş İngilizcesi ve sınavlara hazırlık programları mevcuttur.
Shafston International CollegeShafston, 21 yıldır avustralya’da eğitim veren lokal okullardan biridir. Brisbane ve Gold Coast’ta okulları vardır. Yetişkinlere yönelik programlarının yanı sıra genç öğrenciler için yaz ve kış kampı programları sunar. Yetişkinler için ise genel İngilizce, sınavlara hazırlık gibi programların yanı sıra üniversite öncesi pathway dediğimiz hazırlık programları, sertifika ve diploma program seçenekleri mevcuttur.

Avustralya’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Avustralya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığında biraz daha ekonomik programlar bulabileceğiniz bir ülkelerdir. Ancak yine de toplam bütçenizi hesaplarken eğitim, konaklama ve yaşam giderleri açısından değerlendirme yapmanızı öneririz. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur.

Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay960 AUD1100 AUD1300 AUD
3 Ay2880 AUD3825 AUD4128 AUD
6 Ay5640 AUD7446 AUD8500 AUD

Avustralya’da Dil Eğitimi için Popüler Lokasyonlar

Avustralya’da dil eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler Sydney, Melbourne ve Brisbane’dir. Perth, Gold Coast, Cairns, Adelaide gibi diğer lokasyonlar ise ikinci planda kalmaktadır.

LokasyonAçıklama
SydneyHerkesin zihninde meşhur opera binası ve yılbaşı kutlamaları ile akılda kalan Sydney, Avustralya’nın en popüler şehridir. Harbour Bridge, Bondy plajları, pek çok müze ve sanat galerisi gibi özelliklerinin yanı sıra okaliptüs ormanları gibi hem modern hem de doğal güzellikleri yaşayabilirsiniz. Dil okulları açısından da en popüler ve en çok okul seçeneğinin olduğu şehirdir. Yaşam maliyetleri açısından diğer şehirlere nazaran daha yüksektir.
MelbourneMelbourne’de yaşayan pek çok Türk burayı İzmir ile özdeşleştirir. Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri olup, pazarlama, moda ve kültür şehridir. Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasındadır. Yaşam maliyetleri Sydney’e nazaran daha uygundur. Üniversite zengini olan ve Avrupai bir havaya sahip olan Melbourne dil eğitiminde popüler bir destinasyondur.
BrisbaneAvustralya dediğimiz zaman akla ilk gelen şehir Brisbane değildir. Ancak bu durum öğrencilerin Brisbane’i çok fazla araştırmamasından kaynaklanmaktadır. Ülkenin doğu sahilinde yer alan Brisbane, ülkenin 3. büyük şehridir. Kültürel çeşitliliği çoktur ve yaşayanların %17’si İngilizce haricinde başka bir dil kullanır. Yazılım açısından önemli merkezlerden biri olup, finans konusunda da öndedir. Dil eğitimine giden öğrencilerin çabuk alışacağı canlı ve modern bir şehirdir.

Avustralya’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

Avustralya’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkezlerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk ortalama 30-45 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt-Paylaşımlı Apart Daire Konaklama

Öğrencilerin Avustralya’da tercih ettikleri konaklama türü olan yurtlar, okullara yürüyüş mesafesinde veya otobüs ile 20-40 dakika mesafede olabilirler. Bu konaklama türü yemeksizdir. Odalar tek veya çift kişiliktir. Banyo, mutfak gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Mutfakta gerekli donanım olduğu için kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Avustralya’da bazı okullar bu seçeneği sunmaktadır.

Otel konaklaması:Avustralya’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

Avustralya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Avustralya’da aylık yaşam maliyetleri seçeceğiniz şehre göre değişiklik gösterecektir. Eğitim maliyetleri İngiltere ve Amerika’ya nazaran ucuzdur. Yaşam maliyetleri ise kendi çapındaki ülkeler ile karşılaştırıldığında pahalıdır. Ancak ülkenin yaşam standartlarını ve para birimini göz önünde bulundurduğunuz da makul seviyelerdedir. Kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
TOPLAM1050 AUD1650 AUD
Konaklama Maliyetleri600 AUD1000 AUD
Ulaşım Maliyetleri100 AUD220 AUD
Yeme İçme Maliyetleri180 AUD280 AUD
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri100 AUD150 AUD

Avustralya’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Güney yarım kürede yer alan Avustralya’da tek tip bir iklim görülmemektedir. Dört bir tarafı okyanus ile çevrilidir. Güney yarım kürede yer almasına rağmen Mayıs-Ekim ayları arası yaz, Kasım-Nisan ayları arası kış mevsimi görülür. Bu da yaz ve kış mevsimlerinin 6 ay sürmesi demektir. Tropik kesimlerde tropikal iklim görülürken, kuzeyde Tazmanya bölgesinde Alp iklimi görebilirsiniz.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Avustralya sadece bir ülke değil, Hint ve Pasifik okyanusları arasında yer alan bir kıtadır. Kara komşusu yoktur, yüz ölçümü bakımından dünyanın 6. büyük ülkesidir. Dağların daha az görüldüğü bir ülke olup, madenler açısından oldukça zengindir. Asya ülkelerine yakın olması nedeniyle bu ülkelerde çok fazla göç almıştır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Gideceğiniz şehre göre değişmekle birlikte aktarmasız bir uçuşta ortalama seyahat süresi 18 saattir. Aktarmalı uçuşlarda bu süre konaklama olması halinde daha uzun sürmektedir. Türkiye’den Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberra ve Perth’e Türk Hava Yolları ile uçuşlar vardır. THY uçuşları genelde Tayland aktarmalı olmaktadır. Emirates, Singapore Havayolları gibi şirketler ile de İstanbul’dan aktarmalı uçuşlar bulunur.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Gidiş dönüş uçak bileti fiyatları sezona göre ve ne kadar önce alındığına göre değişmektedir. Gidiş dönüş ortalama bilet fiyatları 1500-1800 USD. Aktarmalı uçuşlarda maliyetler daha yüksek çıkabilir.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Avustralya’da Overseas Student Health Cover- OSHC denilen sağlık sigortasını yaptırmak zorunludur. 3 ayın üzerinde eğitim alacak ve öğrenci vizesiyle gidecek olan tüm öğrenciler Avustralya’da gidecekleri dil okullarından OSHC satın alırlar. Eğer dışarıdan bir sigorta firmasından bu sigortayı bulursanız oradan da temin edebilirsiniz. Sağlık sigortasının olması vize başvurusunda istenir.OSHC sayesinde Avustralya’da eğitim alan öğrenciler, sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanırlar. İlaç ve ambulans hizmetleri limitle karşılanır.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya’da dil eğitimine gidecek öğrenciler eğitim sürelerine göre 2 tip vizeye başvuru yapabilirler. Avustralya’da 3 aya kadar alacağınız dil eğitimlerine ziyaretçi vizesi ile gidersiniz. Bu vize türünün uzatımı mümkün değildir. 3 aya kadar size ülkede kalma ve eğitim alma hakkı verir. 3 aydan daha fazla sürecek dil eğitimleri için ise öğrenci vizesine başvuru yaparsınız. Bu vize türü ile uzun dönem eğitim alabilir, dil eğitimi sonrasında mesleki eğitim programları veya akademik programlar düşünüyorsanız bunlara başvuru yaparak vizenizi Avustralya’dan uzatabilirsiniz. Avustralya diğer tüm gelişmiş ülkeler gibi vize konusunda hassas ve detaylı inceleme yapan bir ülkedir. Bu yüzden vize konusunda mutlaka bir yurtdışı eğitim danışmanlık firması ile birlikte hareket etmeniz gerekir.

Avustralya’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

Avustralya’ya öğrenci vizesi ile gidecek öğrencilerin çalışma izni vardır. Avustralya’da dil okuluna giden bir öğrenci, öğrenci vizesi ile eğitim alacaksa, eğitimi başladığı anda çalışma iznine de sahiptir. Elbette ki iş bulmak, kişinin İngilizce seviyesi, iş bulma konusundaki şansı ve girişkenliği ile alakalıdır. Her 2 haftalık periyotta 40 saat çalışabilirsiniz. Eğitimin tatil olduğu dönemlerde full time çalışırsınız. Saatlik ücretler 16 AUD civarındadır. Avustralya’da dil eğitimine gidince ‘’nasıl olsa çalışır ve giderlerimi karşılarım’’ diye bir düşünce ile gitmeyin. Zaten Avustralya Konsolosluğu da vizeyi onaylamak için tüm kalış süresinde oluşacak masraflarınızı karşılayacak maddi birikim olduğunu görmek ister. Ama biraz cep harçlığı çıkarmak biraz da pratik yapmak için çalışma izninin olması bir fırsattır.

Avustralya ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

 • Avustralya’da yaşayan insanların %47’si ülke dışında doğmuştur. Bu da ülkede kültür çeşitliliğini arttırmıştır.
 • Avustralya’da 260 civarında dil konuşulmaktadır.
 • Dünyanın en mutlu 4. ülkesidir. Böyle bir ülkede edineceğiniz yaşam deneyimi sizi de mutlu kılacaktır. İngilizce, Mandarin, Arapça ve Yunanca en çok konuşulan diller arasındadır.
 • 500 üzerinde ulusal park, 17 UNESCO koruması altındaki alan, 120 spor organizasyonu ile pek çok farklı aktiviteyi yaşayabileceğiniz bir ülkedir.

Danışman Yorumu

Avustralya’da dil okulu deyince genelde herkesin aklına gelen ilk şey uzaklık olacak. Evet, Türkiye’den çok uzakta olan bir kıta ülkesine gidecekseniz. Ancak yaşayacağınız kültür, güvenlik, refah düzeyi, yüksek yaşam standartları ve kaliteli dil okulları düşünüldüğü zaman buna değer. Avustralya dil okulları kalitesi açısından öğrencilerin en memnun kaldığı ülkeler arasındadır. İngiltere, Amerika ve Kanada gibi dil okulu pastasından çok büyük pay alan ülkelerin yanında, pastadaki payını arttırma konusunda emin adımlarla ilerler.

Göçmen nüfusunun çok fazla olduğu Avustralya, öğrenci vizesi konusunda katı bir ülkedir. Özellikle son 2 yıldır vize ile uygulamalarda geçtiği yeni sistem sayesinde biraz daha esnek ve adil bir politika izlemektedir. Yine de her gelişmiş ülkede olduğu gibi detaylı inceleme yapar ve belirli kriterlere öğrencinin uyduğundan emin olmak ister. Okul ödemelerinin vize öncesinde tamamının yapılması zorunludur ve bankada yaşam masraflarıyla ilgili yeterli birikiminiz olduğunu, bu birikimin kaynağının ne olduğunu görmek ister. Elbette bu tek başına yeterli değildir. Türkiye’deki eğitim ve kariyer geçmişiniz, dil öğrenme çabanız, daha önce yurtdışına çıkmış olmanız ve eğitim sonrası Türkiye’ye geri döneceğinizden emin olmak ister. Bu yüzden dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerin kesinlikle vize işlemleriyle ilgili deneyimli bir yurtdışı eğitim acentası ile çalışmalarını öneririm.

Avustralya’da en çok aile yanı konaklaması tercih edilir. Uzun dönem dil okulu öğrencileri ilk 1-2 ay için okuldan konaklama satın alıp, sonra kendileri kiralık bir yer bularak maliyetlerini düşürürler. Avustralya’da aile yanında kaldığınız zaman Avustralyalı bir aile ile karşılaşmayı beklemeyin. Asya ülkeleri başta olmak üzere pek çok farklı ülkeden gelen göçmenlerin oluşturduğu bir ülkedir Avustralya. Burada önemli olan nokta ailenin İngilizceyi yaygın bir şekilde evde kullanıyor olmasıdır.

Göçmenlerden oluşan bir toplum olması da Avustralya dil okuluna gidecek öğrenciler için ayrı bir avantajdir. Farklı birçok kültür ile tanışma şansınız olacaktır. Ortak tek dil İngilizce olduğu için de bu da bol bol pratik yapmak demektir.

Avustralya’da dil okuluna gitmenin sağladığı en güzel olanaklardan biri çalışma iznin olmasıdır. Eğitiminiz başladığı an itibariyle çalışma izni de başlar. Çalışma izni sayesinde bir taş ile iki kuş vurmuş olursunuz. Hem pratik yapma hem de cep harçlığı çıkartmanın keyfini sürersiniz.

Avustralya’da okul maliyetleri Amerika ve İngiltere’ye nazaran daha düşük olsa da, yaşam maliyetleri ve uçuş masraflarıyla birlikte başa baş bir noktaya gelebilir. O yüzden çok ucuz, o yüzden Avustralya demek yanlış bir değerlendirme olacaktır.

Türkiye’ye olan uzaklığı bazen öğrenciler ve aileler tarafından düşündürücü bir etkendir. Bu yüzden daha önce ailesinden ayrı yaşamış, özgüveni yüksek, girişimci ruha sahip ve kendisini yeniliklere kolay adapte edebilen kişiler için Avustralya’da dil eğitiminin daha uygun olduğu kanaatindeyim.

Modern şehirleri, düzenli alt yapısı, toplu taşıma imkanlarının yanı sıra kanguruları, koalaları, tropik iklimi, 6 ay süren yaz ve kış mevsimleri, uzun beyaz plajları ile eşsiz bir yaşam deneyimine sahip olur ve iyi bir İngilizce ile dönmüş olursunuz.

Amerika’da Dil Eğitimi Rehberi

Yurtdışında İngilizce dil eğitimi dediğimiz zaman akla ilk gelen ülkelerden biri elbette Amerika’dır. İngilizce dil eğitiminde köklü okullar, farklı şehir seçenekleri ve binlerce dil okulu ile Amerika, öğrencilere sayısız seçenek sunmaktadır.

Amerika’da dil eğitimi alırken sadece Amerikan kültürünü değil, aynı zamanda farklı ülke kültürlerini de gözlemleme ve birlikte yaşama deneyimine sahip olursunuz. Amerika’da özel dil okullarından üniversite dil okullarına kadar, her türlü ihtiyaca ve bütçeye uygun seçenekleri bulmanız mümkündür.

Neden Amerika’da Dil Eğitimi?

Kaliteli eğitim alacaksınız!

En fazla dil okulunu barındıran ülkelerden biri olan Amerika’da, eğitim kalitesi tartışmasız çok yüksektir. Amerika dil okullarının büyük bir kısmında kendilerine has eğitim materyalleri, eğitim teknikleri ve diğer e-learning hizmetleri sayesinde öğrencilerin hedeflerine ulaşacakları bir dil eğitimi almaları mümkündür.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

Derste öğrendiğiniz teorik bilgileri hem okulda hem de sosyal yaşantınızda bol bol uygulayarak pratik yapma fırsatına sahip olacaksınız. Dil okullarının düzenlediği sosyal aktivitelere katılarak farklı kültürden birçok insanla birlikte vakit geçirerek bol bol İngilizce konuşma şansınız olacaktır.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

Amerika’da alacağınız dil eğitimi sonrası gerek teori, gerek pratik bazında kendinizi ilerletmiş olacaksınız. Amerika’da almış olduğunuz bu dil eğitimi, Türkiye’ye döndüğünüz zaman, hatta yurt dışında yapacağınız iş başvurularında bile, size pozitif bir şekilde yansıyacak ve sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

Amerika’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Bu sertifikaya ek olarak isteyen öğrenciler İngilizce yeterliliklerini ispat etmek için Amerika’dan dönmeden önce uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birini de alabilirler. Amerika’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Dil eğitiminden sonra mesleki veya akademik programlara devam etme imkanına sahip olursunuz.

Amerika’da dil eğitimi için aldığınız öğrenci vizesini, eğitiminize devam ettiğiniz sürece ülkeden çıkış yapmanıza gerek kalmadan uzatabilirsiniz. Dil eğitiminden sonra sertifika, diploma programlarına, lisans veya yüksek lisans eğitimine devam edebilirsiniz.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

Amerika çok uluslu bir kültür mozaiğine sahiptir. Kaldığınız süre boyunca bu kültürü tanıma, farklı kültürlerde etkileşim içinde olma şansına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra, o ülkenin sosyal hayata dair düzenini, kamusal düzenini, yeme-içme alışkanlıklarını ve günlük hayat alışkanlıklarını gözlemleme ve tecrübe etme şansınız olacaktır.

Diğer Nedenler

 • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
 • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
 • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.
 • Eğitim için gittiğinizde, aynı zamanda turistik anlamda da gezme fırsatı vardır.

Amerika’da Popüler Dil Okulları

Amerika şehir ve okul çeşitliliği nedeniyle öğrencilere binlerce dil okulu seçeneği sunmaktadır. Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin beklentilerini çok iyi belirlemeleri, özellikle de uzun dönem gidişlerde doğru tercih yapmaları açısından önemlidir.

Amerika’da yer alan zincir okulların yanı sıra, sadece Amerika’da merkezi olan yerel okullar da mevcuttur. Dil okullarının büyük bir kısmı özel binalarda eğitim verirken, kampüs içi dil kursları veren dil okulları da vardır. Amerika’da en popüler dil okullarından bazıları şunlardır :

OkulAçıklama
EC EnglishAmerika, İngiltere, Malta, İrlanda, Kanada ve Güney Afrika’da şubeleri bulunan, köklü ve ödüllü zincir okullardan biridir. Amerika’da New York, Boston, Miami, Washington DC, San Diego, Los Angeles ve San Francisco’da şubeleri vardır. Genel İngilizce’den akademik programlara kadar yılın her zamanı başlayan program seçenekleri mevcuttur.
Kaplan InternationalAmerika’nın en çok bilinen, en eski ve çok merkezli dil okulu grubudur. Amerika’nın yanı sıra İngiltere, İrlanda, Kanada ve Avustralya’da da merkezleri bulunmaktadır. İngilizce eğitiminin yanı sıra akademik yerleştirmeler konusunda uzmandır.
Kings Collegesİngiltere merkezli bir dil okulu olan Kings Education, Amerika’nın en popüler şehirleri olan Los Angeles, Boston ve New York’ta eğitim vermektedir. Yetişkin ve gençlik dil programlarının yanı sıra üniversite yerleştirme programları da sunmaktadır.
Embassy EnglishÇok merkezli ve ödüllü zincir okullardan biridir. Amerika, İngiltere, Avustralya ve Kanada’da şubeleri bulunmaktadır. İngilizce dil eğitiminin yanı sıra akademik danışmanlık ve akademik programlara hazırlık eğitimleri de sunar.
Stafford Houseİngiltere kökenli bir grup olan Stafford House, Intrax grubunu da bünyesine katarak Amerika’nın önde gelen özel dil okulları arasına girmiştir. Boston, Chicago, San Diego ve San Francisco’da şubeleri vardır.

Amerika’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Amerika’da dil eğitimi almak istiyorsanız ciddi bir bütçe ayırmak gerekecektir. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay1176 USD1300 USD1520 USD
3 Ay3276 USD3540 USD4320 USD
6 Ay5280 USD6600 USD8520 USD

Amerika’da Dil Eğitimi için Popüler Şehirler

LokasyonAçıklama
New YorkAmerika’nın en popüler ve en çok ziyaret edilen şehridir. Dil okulları açısından zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Metropol bir şehir olduğu için yaşam maliyetleri diğer şehirlere nazaran biraz daha yüksektir. Dil okullarının büyük kısmı New York şehir merkezi olan Manhattan bölgesindedir.
BostonAmerika’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinin Boston’da olması burayı bir öğrenci şehri yapmaktadır. New York’a nazaran daha ekonomik olup, dil eğitimine gelen öğrencilerin yakın mesafedeki Toronto ve New York şehirlerini de görme imkanı sağlar. Toplu taşımada Amerika’nın pek çok şehrine göre daha iyi imkanlar sunar. Pek çok zincir dil okulunun Boston’da şubesi vardır.
San DiegoKaliforniya eyaletinin Meksika sınırına en yakın ve büyük şehri olan San Diego, ekonomik yaşam şartları ve okul çeşitliliği ile öğrenciler için cazip şehirlerden biridir. Los Angeles kadar komplike bir şehir değildir. Her zaman ılıman bir iklimin olması nedeniyle tüm yıl boyunca dil eğitimi için uygundur. Özellikle yaz aylarında hem dil öğrenmek hem de tatil yapmak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir lokasyondur.
Los AngelesKaliforniya eyaletinin en popüler şehridir. Şehir merkezinin yanı sıra Santa Monica, Santa Barbara gibi çevre yerleşimlerde de dil okulları vardır. Hollywood’u görmek ve eşsiz plajların keyfini sürmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Toplu taşıma açısından çok gelişmiş değildir, bu yüzden araba kullanmanız gerekir. Yaşam maliyetleri San Diego’ya nazaran daha yüksektir.
ChicagoAmerika’nın en önemli sanayi şehri olan Chicago, düzenli şehir yapısı, tarihi dokusu ve gelişmiş ulaşım sistemi ile ünlüdür. Kampüs içi ve kampüs dışı dil okulları mevcuttur. Düzenli bir şehir olduğu için öğrencilerin uyum sağlamaları da kolay olmaktadır. Dil okullarına öğrencilerin New York ve Boston’dan sonra en çok tercih ettikleri şehirdir. Yaşam maliyetleri New York’a nazaran daha düşüktür.

Amerika’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

Amerika’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise banliyölerde oldukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 30-50 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır. Amerika değişik etnik kökenlerden oluşan bir toplum olduğu için aile yanlarında değişik ülke kültürlerini de tanıma şansınız olacaktır.

Yurt Konaklama

Öğrencilerin Amerika’da en çok tercih ettiği ancak aile yanına nazaran daha pahalı olan bir konaklama türüdür. Yurtlar okullara yürüyüş mesafesinde veya toplu taşıma ile 15-40 dakika mesafede olabilirler. Yurtların büyük bir kısmında yemek imkanı yoktur. Ancak üniversite kampüsü içinde bir yurtta kalıyorsanız kampüsün yemekhanesinden faydalanma imkanınız olabilir. Yurtlarda tek ve çift kişilik özel veya ortak banyolu odalar mevcuttur.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi, hostel veya otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Evler genelde banliyölerde olduğu için okula olan mesafeleri toplu taşıma ile 30-55 dakika aralığında değişir.

Hosteller: Yurtlardan daha farklı olup daha çok kısa dönem konaklamalar için uygundur. Odalar 2-4-6-8 kişilik olabilir. Yemeksiz ve paylaşımlı banyo seçeneği sunarlar. Okullara mesafeleri toplu taşıma ile 15-45 dakika arasında değişir.

Otel konaklaması: Amerika’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

Amerika’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Amerika’da yaşam giderleri şehirlere göre farklılık gösterir. New York, Miami ve Los Angeles gibi şehirler yaşam maliyetleri açısından diğerlerine nazaran daha yüksektir. Boston, Washington DC, Chicago, San Diego ve San Francisco gibi şehirler yaşam maliyetleri açısından birbirine yakındır.

Yaşanılan şehrin yanı sıra kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
TOPLAM1480 USD2720 USD
Konaklama Maliyetleri700 USD1500 USD
Ulaşım Maliyetleri80 USD120 USD
Yeme İçme Maliyetleri400 USD600 USD
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri300 USD500 USD

Amerika’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Coğrafi şartlardan dolayı ülkenin her bölgesinde çok farklı iklim türleri görülmektedir. Kıyı kesimleri hariç iç bölgelerde karasal iklim hakimdir. Kıyı şehirlerinde yazlar daha tropikal, kışlar ise ılımandır. Kuzey bölgelerde kışlar daha soğuk ve serttir. Güney bölgelerde ise Türkiye’ye daha yakın kışların soğuk, yazların orta sıcaklıklarda olduğu bir iklim hakimdir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika, dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkeleri arasında 4. sıradadır. Doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Büyük Okyanus vardır. Alaska ve Hawaii’yi de içine alacak şekilde 52 eyaletten oluşur. Kuzeyde Kanada, güneyde ise Meksika sınır komşularıdır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Amerika’da gideceğiniz şehre göre uçuş mesafeleri değişmektedir. Buna ek olarak direkt veya aktarmalı uçuş olmasına göre de seyahat süresi değişiklik gösterir. Örneğin İstanbul-New York direkt uçuş süresi 10 saat, İstanbul-Chicago 11 saat, İstanbul-Los Angeles 13 saat sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Uçak bileti fiyatları, havayolu firmasına, biletin alındığı tarihe ve uçuş mesafesine göre değişiklik gösterecektir. THY’nin Amerika’nın 9 şehrine direkt uçuşu vardır. Gidiş dönüş ortalama uçak bileti fiyatları 850-1000 USD aralığındadır. Türkiye’den aktarmalı olarak Delta Airlines, KLM, Air France, Lufthansa, British airways gibi havayolu şirketlerinin de uçuşları vardır. Gidiş dönüş ortalama bilet fiyatları 750-1000 USD aralığındadır.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Amerika’ya öğrenci olarak gidecek herkesin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Vize onayınız çıktıktan sonra sağlık sigortası yapılır. Amerika’da sağlık hizmetleri oldukça pahalıdır ve sigortanız olmaması durumunda tedavi hizmeti alamayacağınız gibi masraflar da çok yüksek olacaktır. Örneğin sadece normal klinik muayene ücretleri 200-300 USD aralığı, testlerin olduğu veya gece yatışı gerektiren bir tedavide günlük ücretler 1000 USD civarındadır. Bu yüzden gitmeden önce mutlaka geniş kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmalısınız. Sağlık sigortası haricinde Amerika’da araba kiralama veya satın alma yapacaksanız ek olarak trafik kaza sigortası da yaptırmanız gerekir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika, tüm diğer gelişmiş ülkeler gibi vize konusunda katı bir rejim uygular. Amerika öğrenci vizesi F1 dediğimiz vize türüdür. Amerika’da bir dil okuluna kayıt yaptırdıktan sonra resmi olarak eğitim aldığınızı gösteren I-20 belgesi okul tarafından gönderilecektir. Bu belgenin üzerinde her öğrenciye ait özel SEVIS numarası yer alır. Bu numara sizin kişisel bilgileriniz ve Amerika’da eğitim alacağınız kurum, program türü, kurs tarihleri gibi bilgileri içerir. I-20 belgesinin gelmesi  ve SEVIS sistemine kayıt işleminiz sonrası vize randevusu alınır. Amerika vize başvurusunda mülakat yapılır. Size İngilizce veya Türkçe bir takım sorular sorulacaktır. Vize görevlisi, Amerika’ya eğitim için gittiğinize ve eğitim sonunda Türkiye’ye döneceğinize ikna olmalıdır, bu çerçevede dil öğrenmedeki amaçlarınızı ve mali durumunuzu değerlendirecektir. Yapılan mülakatın hemen sonunda vize sonucunuz belli olacaktır.

Amerika’da kayıt yaptırdığınız dil eğitiminizi bitirdikten sonra, tekrar dil okuluna devam etmek veya sertifika, diploma programı, lisans veya yüksek lisans eğitimine devam etmek isterseniz Türkiye’ye hiç geri dönmeden Amerika’dan vize uzatımı yapabilirsiniz.

Öğrenci vizesi haricinde, Amerika B1/B2 ziyaretçi vizesi olan kişiler Amerika’da, maksimum 12 hafta ve haftada 16 saatin altında olmak kaydıyla, part time eğitim programlarına katılabilirler.

Amerika’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

F1 öğrenci vizesi ile dil okuluna gidiyorsanız çalışma izniniz hiçbir şekilde yoktur. Yasal çalışma izniniz olmadığı için sadece ücret almadığınız gönüllü işlerde çalışabilirsiniz. Yardım derneklerine giderek gönüllü işlerde yer alıp hem sosyal çevrenizi genişletir hem de İngilizce pratik yapmış olursunuz.

Amerika ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

 • Amerikalıların çoğunluğu İngilizce konuşurlar ama ülkede aslında bir resmi dil yoktur.
 • Amerika’da 5300 tane kolej ve üniversite vardır.
 • Dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasında 15 tane Amerikan üniversitesi vardır.
 • Türkiye’den her yıl en az 11.000 öğrenci Amerika’ya eğitim almak için gitmek

Danışman Yorumu

Türk öğrenciler için İngilizce dil eğitimi denilince Amerika akla ilk gelen ülkelerden biridir. Dil eğitimi sektöründe lider konumda olan Amerika, şehir ve okul seçenekleriyle öğrencilere binlerce seçenek sunmaktadır.

Amerika’ya İngilizce dil eğitimine gitmek isteyen öğrencilere tavsiyem araştırmalarına gitmeden en az 6 ay önce başlamaları olacaktır. Lokasyon ve okul çeşitliliği karar vermeyi  zorlaştıran faktörler olduğu için öncelikle yaşamak isteyeceğiniz şehirle ilgili beklentilerinizi belirlemeniz gerekir. New York’a gitmek çoğu öğrencinin hayalini süslerken burada yaşamanın maliyeti size fazla gelecekse, daha ekonomik bir şehirde dil eğitimi tercih edip, eğitiminiz sırasında New York’a gezmeye gidebilirsiniz.

Lokasyon çeşitliliğinin yanı sıra dil okulu konusunda çok fazla seçenek vardır. Özel bir dil okulunda mı, üniversiteye ait bir dil okulunda mı; kampüs dışı veya kampüs içi bir ortamda mı eğitim almak istiyorsunuz, bunları incelemek gerekir. Özel dil okulları ile üniversitelere ait dil programlarını tercih etmek arasında kalite açısından hiçbir farklılık yoktur. Üniversitelere ait dil okulları, yüksek seviye İngilizce isteyebilir, sadece akademik programlar öncesi İngilizce hazırlık programı sunuyor olabilir, başlangıç tarihi yılın her zamanı değil sadece belli dönemlerinde olabilir. Bu yüzden yılın her zamanı tüm seviyelere ve tüm ihtiyaçlara yönelik çözüm olabilecek özel dil okullarını tercih etmeniz önemlidir.

Amerika’da dil eğitimi için ciddi bir bütçe ayırmak gerekir. Gerek eğitim gerek yaşam giderleri açısından ekonomik bir ülke değildir. Dil eğitimi sırasında yasal çalışma izni olmadığı için, orada çalışarak harçlığımı çıkartırım gibi bir düşünceyle bütçe planlaması yapmamalısınız. Mutlaka kalış süresinin tamamına göre tüm maliyetleri hesaplayarak bütçenizi belirlemelisiniz.

Bütçeniz aynı zamanda dil okulunu belirlemenizi de sağlayacaktır. Amerika’da lokal butik ve zincir dil okulları vardır. Eğitim kalitesi düşük ve vize alma açısından çok ucuz ve göçmenlik için tercih edilen dil okulları seçilmemelidir. Eğitim kalitesinin yanı sıra, Türk öğrenci oranları, daha önce giden öğrencilerin referansları, grup dersleri haricinde okulun size orada olduğunuz sürece ve döndükten sonra sunduğu ek eğitim imkanları, belirleyici faktörler olacaktır.

Amerika’da dil eğitimi alırken kendinize yeni bir hayat kuruyor olma düşüncesi ile hareket etmek, gözlem yaparak kültürü ve sistemi öğrenmeye çalışmak alışma sürecini kolaylaştıracaktır. Amerika’ya giden öğrencilerin kültür şoku yaşama olasılıkları yüksektir. Amerika etnik kökenlerin çeşitlilik gösterdiği bir ülkedir. Bu yüzden yabancı öğrencilere de oldukça alışık olduklarını göreceksiniz. Her yerde olduğu gibi, Türk öğrencileri ve yerleşik durumda olan Türkleri Amerika’nın her yerinde görebilirsiniz. Dil eğitiminizden en yüksek verimi almak ve olabildiğince iyi bir şekilde dil öğrenmek için mümkün olduğunca Türkçe konuşmamak, yabancı arkadaşlar edinmek, derslere düzenli olarak katılmak ve sürekli pratik yapmaya yönelik aktiviteler yapmanızı önemle tavsiye ederim.

İrlanda’da Dil Eğitimi Rehberi

En misafirperverler halklar alanında ödül kazanmış olan İrlanda, son 4 sene içinde İngilizce dil eğitiminde Türk öğrenciler arasında daha çok bilinmeye başlamış ve yıldızı parlayan ülkeler arasına girmiştir. Birleşik Krallık’a komşu olan İrlanda, Euro para birimini kullanması nedeniyle ekonomikliği ve uzun dönem dil eğitimlerinde çalışma izni vermesi nedenleriyle ön plana çıkar.

İrlanda’da zincir dil okullarının şubelerinin yanı sıra lokal İrlanda kökenli kaliteli dil okulu seçenekleri de vardır. İrlanda’da dil eğitimine gitmiş öğrencilerin, okulların eğitim kalitesi, aile yanı konaklamalardaki misafirperverlik, çalışma imkanı, hareketli sosyal yaşantı ve bol pratik yapma imkanları hakkında olumlu dönüşleri %90 seviyelerindedir.

Neden İrlanda’da Dil Eğitimi?

Yüksek kalite ve uygun maliyette okul seçenekleri vardır.

İrlanda’daki dil okullarının büyük bir kısmı ACELS tarafından akredite edilmiştir. ACELS- Advisory Council for English Language Schools, İrlanda’daki dil okullarını yılda düzenli aralıklarla eğitim kalitesi, öğretim materyalleri öğretmen yeterlilikleri ve öğrencilere sundukları fiziki ve sosyal imkanlar hakkında denetleyen kurumdur. İrlanda’daki dil okullarının eğitim kaliteleri bu nedenle oldukça yüksek ve öğrenci geri dönüşleri olumludur. Euro para birimi kullanılması nedeniyle özellikle İngiltere’ye nazaran eğitim ücretleri daha makul düzeydedir. Dublin’de yaşam maliyetleri bir metropol olmasından dolayı İrlanda’daki diğer şehirlere nazaran daha yüksektir. Buna rağmen bir öğrenci için konaklama ve diğer yaşam giderleri azdır.

Eğitiminiz süresince çalışma imkanınız olacak.

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilerin çalışma hakkı vardır. Haftada 20 saat olan bu part time çalışma izni okulların tatil olduğu dönemlerde tam zamanlıdır. İş bulma açısından özellikle Dublin öğrenciler için daha uygundur. Dublin’de part time işlerde çalışanların büyük bir kısmı yabancı ve İrlandalı öğrencilerdir. Saatlik ücretlerin ortalama 9 Euro olduğu İrlanda’da, çalışma izni başvurusunu yapmak ve iş bulmak öğrencilerin sorumluluğundadır.

Zannedilenin aksine, çok iyi bir aksanla İngilizce öğrenirsiniz.

İrlanda’da dil eğitimi deyince pek çok öğrencide aksan ve İrlanda dili ile alakalı ön yargı vardır. İrlanda dili halkın neredeyse %35’i tarafından kullanılır ve Dublin gibi metropol bir şehirde kullanımı pek yaygın değildir. Daha çok kırsal alanlarda kullanımını duyarsınız. İrlandalılar 5 yaş itibariyle İngilizce dilinde eğitim almaktadır ve günlük hayatlarında da İngilizce kullanırlar. Bu yüzden zannedilenin aksine çok rahat anlaşılan bir İngilizce aksanı duyarsınız ve iletişim kurmakta asla sıkıntı yaşamazsınız.

Hem aile yanı konaklamada, hem yurtlarda memnuniyet oranı çok yüksektir.

İrlanda’da dil eğitimi alan öğrencilerin okullardan satın aldıkları konaklamalar konusundaki geri dönüşleri oldukça olumludur. Ailelerin misafirperver yaklaşımları öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin daha kolay olmasını sağlar. Yurtlar ise genelde okullara yürüyüş mesafelerinde olup, tek kişilik ve çift kişilik odalarda konforlu ve güvenli konaklama seçenekleridir.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

İrlanda halkı sıcakkanlı ve konuşkan insanlardır. Dublin’de dil eğitimine giderseniz gerek dil eğitimi gerek üniversite eğitimi için gelen pek çok yabancı öğrenci ile karşılaşırsınız. Dublin aynı zamanda pek çok uluslararası şirkete ev sahipliği yapar, bu da yabancı ülkelerden gelen çalışan sayısının fazla olması demektir. Bu kadar kozmopolit bir ortamda bol bol İngilizce konuşmak kaçınılmazdır.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

İrlanda’da dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. İrlanda’da eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların  dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde İrlanda’da dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

İrlanda’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. İrlanda’dan dönmeden önce ayrıca IELTS veya Cambridge Exam sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. İrlanda’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

İrlanda tarihi geçmişi ve kültürel mirası nedeniyle öğrencilere eşsiz bir deneyim edinme fırsatı sunar. İrlanda kültürünü öğrenirken, farklı ülkelerden İrlanda’da eğitim ve çalışma için gelen pek çok kişiyle tanım ve kültürler arası alışveriş yapma imkanınız olacaktır. Başka bir ülkede alışkanlıkları, günlük yaşamı gözlemlemek insanın hayata bakış açısını zenginleştirir. Böylece hep hatırlayacağınız bir hayat deneyiminiz olacaktır.

Diğer Nedenler

 • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
 • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
 • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.

İrlanda’da Popüler Dil Okulları

İrlanda’da zincir okulların şubeleri ve İrlanda kökenli lokal okullar vardır. Yılın her zaman diliminde eğitim alabileceğiniz bu okullar arasında en popüler olanları aşağıdaki okullardır:

OkulAçıklama
EC EnglishÖdüllü zincir okullar arasında bulunan EC English, Dublin’deki merkezini Ocak 2018’de açmıştır. Genel İngilizce programlarından sınav hazırlık kurslarına kadar çeşitli program imkanları sunan okul, EC’nin diğer tüm merkezlerindeki öğrenci servislerini ve konforu öğrencilerine sunmaktadır.
Kaplan InternationalKaplan International Dublin merkezdeki okulu ile İrlanda’nın en çok bilinen dil okuludur. Yüksek eğitim kalitesine sahip Kaplan International’dan öğrenci memnuniyet oranları çok yüksektir. Kaplan Dublin’de Genel ve Yoğun İngilizce, iş İngilizcesi, sınavlara hazırlık ve uzun dönem programları mevcuttur. Aile yanı konaklamanın yanı sıra sunduğu yurt imkanları da beğeni toplar.
Emerald Cultural Instituteİrlanda kökenli bir okul olan Emerald, dil eğitiminde 30 seneden fazla birikime sahiptir. İrlanda’da eğitim kalitesi ödül almış okullardan biri olan Emerald şehir merkezlerindeki lokasyonlarında yetişkinlere ve gençlere yönelik programlar sunmaktadır. Konaklamalarda ise aile yanı ve yurt seçenekleri bulmak mümkündür.
Atlas Language SchoolACELS onaylı okullardan biri olan Atlas, Dublin’de Portobello bölgesindedir. İrlanda’nın lokal ama köklü okullardan biri olan Atlas, Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen okullar arasındadır. Standart yetişkin programlarının yanı sıra teacher training programları da bulabileceğiniz geniş bir program yelpazesine sahiptir.
CES - Centre of English Studies
1979 yılında kurulmuş olan CES, 30 seneden fazla sürede İngilizce eğitim sektöründedir. İrlanda’nın başkenti Dublin’de ve İngiltere’de merkezleri vardır. Tüm merkezleri yeterli akreditasyonlara sahip olan, çalıştırdığı öğretmen kadrosu Trinity College, CELTA, DELTA sertifikalı öğretmenlerdir. Yetişkin programlarının yanı sıra genç öğrenciler için yaz okulu programları da vardır.

İrlanda’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

İrlanda, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığında biraz daha ekonomik programlar bulabileceğiniz bir ülkedir. Özellikle 25 hafta ve üzeri dil eğitimlerinde cazip fiyat seçenekleri sunmaktadır. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra, yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbedecek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay580 Euro720 Euro885 Euro
3 Ay1700 Euro2160 Euro2270 Euro
6 Ay*3420 Euro3600 Euro4200 Euro

*25 haftalık programdır.

İrlanda’da Dil Eğitimi için Popüler Lokasyonlar

İrlanda’da dil eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettiği şehir Dublin’dir. Ülkenin her tarafında dil okulu bulmak mümkün değildir. Limerick ve Cork öğrencilerin dil okulu bulabilecekleri diğer şehirlerdir.

LokasyonAçıklama
Dublinİrlanda’nın başkenti olan Dublin, ülkenin en canlı ve kozmopolit şehridir. Dublin pek çok uluslararası firmanın merkezlerinin olduğu bir şehirdir. Bu da şehri aynı zaman önemli bir ticaret merkezi yapar. Öğrencilerin üniversite ve dil okulu için en çok geldikleri şehirdir. Büyük şehir olması nedeniyle part time iş bulmak kolaydır.
Limerickİrlanda’nın 3. büyük şehri olan Limerick, ülkenin güney kısmındadır. Öğrenciler tarafından çok bilinen ve tercih edilen bir şehir değildir. 812’de Vikingler tarafından kurulan şehir son 10 yıl içinde kendini yenileyerek daha çok mağaza, restoran ve turistik alanlara. Dil okulu sayısı Dublin kadar yoğun değildir.
CorkDünyadaki ikinci büyük doğal limana sahip olan Cork, İrlanda’nın en önemli liman şehridir. Dil okullarının açısından çok zengin değildir. Şehirde 3 tane tercih edebileceğiniz yabancı öğrenciler için uygun dil okulu vardır. Kozmopolit değil daha lokal bir ortamda olmak isteyen öğrenciler için idealdir.

İrlanda’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

İrlanda’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkezlerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 15-30 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt-Paylaşımlı Apart Daire Konaklama

Öğrencilerin İrlanda’da tercih ettikleri konaklama türü olan yurtlar, okullara yürüyüş mesafesinde veya otobüs ile 15-20 dakika mesafede olabilirler. Bu konaklama türü yemeksizdir. Odalar tek veya çift kişiliktir. Banyo, mutfak gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Mutfakta gerekli donanım olduğu için kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. İrlanda’da bazı okullar bu seçeneği sunmaktadır.

Otel konaklaması: İrlanda’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

İrlanda’da Aylık Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da aylık yaşam maliyetleri ne çok pahalı ne de çok ucuzdur. İngiltere ile karşılaştırdığınız zaman biraz daha ucuz kalmakla birlikte, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkelerle aynı kategoridedir. Kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
TOPLAM780 Euro1484 Euro
Konaklama Maliyetleri400 Euro900 Euro
Ulaşım Maliyetleri120 Euro134 Euro
Yeme İçme Maliyetleri160 Euro250 Euro
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri100 Euro200 Euro

İrlanda’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Kış aylarında bol miktarda yağış alan İrlanda, genel itibariyle ılıman bir iklime sahiptir. Kışın sıcaklıklar 3-7 derece aralığında değişirken, yazları ise 14-20 derece arasında sıcaklıklar görülür. Bir ada ülkesi olduğu için genelde serin bir hava vardır. Türk öğrencilerin iklim ve hava koşulları açısından zorlanmayacakları ülkelerden biridir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Kuzey Atlantik’te bulunan bir ada ülkesi olan İrlanda, İngiltere’den 1949 yılı ile tamamen ayrılmıştır. Kuzey İrlanda ise hala Birleşik Krallık’a bağlıdır. İrlanda Denizi ile İngiltere’den ayrılır. İrlanda topraklarının büyük bir kısmı ovalardan oluştuğu için, tarım ülkede son derece gelişmiş durumdadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Dublin’e Türk Hava Yolları ile günde iki uçuş vardır ve toplam seyahat süresi 4 buçuk saattir. Dublin Havaalanına THY haricinde Air France, Lutfhansa, KLM ile Avrupa üzerinden aktarmalı seçenekler bulabilirsiniz.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Gidiş dönüş uçak bileti fiyatları sezona göre ve ne kadar önce alındığına göre değişmektedir. Düşük sezonda gidiş dönüş ortalama 250 USD olan uçak biletleri, 350 USD’ye kadar çıkmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda maliyetler daha yüksek olur.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

İrlanda  AB üyesi olmakla birlikte vize açısından Schengen vizesine tabii değildir. Ancak Schengen vizesindeki gibi  seyahat sağlık sigortası zorunludur. Vize başvurusunda 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekir. Bu sigortalarınızla İrlanda’da sağlık hizmeti alırsınız. Ancak ödemenizle ilgili faturanızı ve doktor raporlarınızı mutlaka hastaneden alın. Türkiye’ye geldiğiniz zaman bunları sigorta şirketine ibraz ederek ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz.

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda öğrenci vizesi 2 tiptir. 90 güne kadar olan eğitimlerde C Tipi vize uygulanır. 90 gün üzeri olan eğitimlerde ise ilk etapta 30-90 gün arasında bir vize verilir ve İrlanda’ya giriş yaptıktan sonra oturum izni için başvuru yapmanız gerekir. Oturum izni işlemleri Dublin’de dil eğitimine gidenler için göçmenlik ofisi üzerinden, Dublin dışında dil eğitimine gidenler için kendilerine en yakın Garda- polis karakolu üzerinden yapılır. Oturum izni başvurusu için önceden randevu almanız gerekir. Oturum izni ile tek seferde İrlanda’da 32 hafta eğitim alırsınız. Eğitiminizi uzatmak isterseniz oturum izniniz de uzatmanız gerekir. Dil eğitimi için maksimum 2 kere 32 hafta yapılabilir.

İrlanda’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilerin yasal çalışma izni vardır. Bu çalışma izni haftada 20 saat part time olup, öğrencilerin tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma hakkı vardır. Dublin’de dil eğitimine giden öğrencilerin part time iş bulmaları daha kolaydır. Dublin’de çoğu part time işlerde yabancı öğrenciler çalışır. Haftalık saatlik ücretler 8.60-9.55 Euro aralığında değişir.

İrlanda ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

 • 2015-2016 ve 2017 yıllarında İrlanda’da dil eğitimine giden yabancı öğrenci sayısında ortalama %9 artış olmuştur.
 • İrlanda dil okullarına 118 değişik ülkeden öğrenci gelmektedir. Bu da kültürel çeşitlilik açısından bir zenginlik katar.
 • İrlanda’da okur yazarlık oranı %99 seviyesindedir.
 • İrlanda’da 1000’den daha fazla uluslararası şirketin merkezi vardır. Google, Apple, HP, Linkedin, Pfizer, Twitter, Yahoo bunlardan sadece bazılarıdır. Bu da ne kadar eğitimli ve kalifiye insanlardan oluşan topluluklar içine girmeniz demektir.

Danışman Yorumu

İrlanda son 3-4 yıla kadar Türk öğrenciler için dil eğitiminde çok bilinen ve tercih edilen bir ülke değildi. Bunun sebepleri İrlanda’daki okulların yeterince Türk öğrencilere tanıtım yapmaması ve İrlanda öğrenci vizesi işlemlerinin çok zor olmasından kaynaklanıyordu. Günümüzde ise hem yurtdışı eğitim acentaları hem de Türkiye’de düzenlenen eğitim fuarları sayesinde İrlanda’daki okulların isimleri dil eğitiminde ön plana çıkmıştır.

Uzun dönem dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni sağlaması en önemli avantaj noktalarından biridir. İrlanda’ya gittiğiniz zaman uzun dönem oturum izni başvurusuyla birlikte, çalışma iznine de sahip olursunuz. İngilizce seviyeniz, iş arama konusundaki girişkenliğiniz ve elbetteki şansınız part time iş bulmanızı etkiler. İrlanda’da part time çalışma izni ile aylık yeme-içme-kişisel giderlerinizi karşılamanız mümkündür.

İrlanda, dil eğitiminde fazla araştırılmadığı ve bilinmediği için aksan konusu bir klişe haline gelmiştir. Oysa ki İrlanda’da çok temiz, net ve anlaşılır bir İngilizce aksanı duyarsınız. Bu yüzden de iletişim kurma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. İrlanda’nın kırsal bölgelerine gittiğiniz zaman İrlanda dili veya daha sert bir İngilizce aksanı duyarsınız. Ama Dublin, Cork, Limerick gibi şehirlerde duyacağınız aksana son derece rahat bir şekilde alışırsınız.

İrlanda, İngiltere ile karşılaştırıldığı zaman ekonomik anlamda da öğrencileri rahatlatır. Elbette her ülkenin kendisine göre artıları ve eksileri vardır. Burada önemli olan nokta sizin beklentileriniz ve bu beklentileri karşılayan seçeneği tercih etmektir. Bütçenizin de uygunluğu karar vermenizi etkileyen en önemli faktördür. Bu yüzden uzun dönemde İrlanda’da çalışma izni bile olsa hiçbir şekilde çalışmayacakmış gibi bütçenizi ayarlayın. Zaten İrlanda Konsolosluğu’da vize başvurusunda okul ödemesi sonrası kalacağınız süre boyunca tüm masraflarınızı karşılayacak birikiminiz olduğunu ve bu birikimin kaynağını mutlaka görmek isteyecektir. AB ülkesi olmasına rağmen İrlanda Schengen vizesine dahil değildir. Amacınız, Türkiye’ye dönüş garantiniz, maddi durumunuz İrlanda Konsolosluğunun vizede dikkat ettiği önemli kriterler arasındadır.

İrlanda halkının misafirperverliği ve güler yüzlü, arkadaş canlısı olmaları nedeniyle İrlanda’da yaşama adapte olmanız oldukça kolay olacaktır. Eğitim süreniz ne olursa olsun, şunu unutmayın ki İrlanda’da kalacağınız süre boyunca kendinize yeni bir hayat kurduğunuzu düşünmek, ön yargılardan uzak olmak daha keyifli bir eğitim süreci geçirmenize yol açacaktır. Kaliteli dil okullarının bulunduğu İrlanda, İngiltere veya Malta düşünmeyen ancak Avrupa’da olmak, Türkiye’ye yakın olmak isteyen öğrenciler için en ideal seçenektir.

Kanada’da Dil Eğitimi Rehberi

Yaşamak için dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan Kanada, hem dil eğitimi hem de akademik eğitimler açısından Türk öğrenciler için en popüler ülkeler arasındadır. Dil okulu sayısı bakımından zengin olan Kanada, yüksek eğitim kalitesi, son yıllarda izlediği iyimser nitelikli göçmen politikaları ile öğrencileri cezbeder.

Kanada’da zincir dil okullarının şubelerinin yanı sıra lokal dil okulu seçenekleri de vardır. Kanada Doları’nın Amerikan Doları’na nazaran daha düşük döviz kuruna sahip olması, eğitim ve yaşam giderleri bakımından Kanada’yı daha ekonomik kılmaktadır. Soğuk bir ülke olması iklim açısından öğrencileri tedirgin etse de sunduğu kaliteli yaşam standartları, akademik eğitimler sonrası çalışma izinleri Kanada’nın en önemli avantajlarıdır.

Neden Kanada’da Dil Eğitimi?

Kaliteli eğitim alacaksınız!

Kanada dil okullarının eğitim kalitesi lokal ve uluslararası kalite standartlarını ölçen ve okullara yetkinlik belgelerini veren kurumlar tarafından onaylanmıştır. Kanada dil okullarının öğrencilere sunduğu okul binasından, akıllı teknoloji kullanımı gibi fiziki imkanlar kadar öğretmenlerinin yetkinliği, öğrencilere sundukları sosyal imkanlar gibi pek çok unsur denetlenmektedir. Öğretim teknikleri ve öğretmen kadrosu açısından değerlendirildiğinde öğrencilerin memnuniyet geri dönüşleri yüksektir.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

Kanada, en çok göçmen kabul eden ülkelerden biridir. Bu yüzden yabancı öğrencilere de son derece alışık bir toplumdur. Kanada’ya dil eğitimine giden öğrenciler İngilizce aksanı konusunda hiçbir sıkıntı yaşamaz, son derece anlaşılır ve net bir aksan duyarsınız. Toronto, Vancouver, Montreal gibi şehirleri yabancı öğrenciler bakımından zengindir. Kanada’da iyi bir dil okulunda eğitim almanın yanı sıra bol bol pratik yapma imkanı bulacaksınız.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

Kanada’da dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. Kanada’da eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde Kanada’da dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Dil eğitiminden sonra, akademik eğitime başlayabilir ve çalışma imkanına sahip olursunuz.

Kanada’da eğitim vizesi ile uzun dönem dil eğitimine giden öğrenciler, bu eğitimleri bittikten sonra isterlerse mesleki programlara veya akademik programlara başvuru yapabilirler. Mesleki programlarda sertifika veya diploma programları vardır. Bu programların bazıları ücretli/ücretsiz stajlar ile birleştirilir. Kolej veya üniversitelerde 2 yıllık programlar, lisans ve yüksek lisans programları sırasında çalışma izniniz olacaktır.

Kışları çok soğuk olmasına rağmen, sıkıntısız, çok keyifli ve rahat bir yaşam sürersiniz.

Kanada uzun süren soğukları ile meşhurdur. Çoğu öğrenci için bu durum büyük bir soru işareti oluşturur. Uzun süren soğuk bir iklimde yaşamak herkesin kolay adapte olacağı veya seveceği bir durum değildir. Ancak ülkenin yaşam şartları da iklime göre düzenlediği için bu konuda sıkıntısız ve keyifli bir yaşam süreceğinizi göreceksiniz. Mayıs-Ağustos ayları arasında normal sıcaklıklar göreceğiniz keyifli bir yaz dönemi geçirirsiniz.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

Kanada’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Kanada’dan dönmeden önce ayrıca IELTS veya TOEFL sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. Kanada’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

En yaşanılır ülkeler sıralamasında ilk 5 içinde olan Kanada, dil eğitimine gidecek öğrenciler için eşsiz bir deneyim sunar. Ekonomik seviyesi yüksek, işsizlik oranı az, siyasi gerilimlerden uzak, doğa ile iç içe yaşam gibi şartların yanı sıra, Kanada halkının farklı kültürlerden gelen insanları kolay benimseme ve kucaklama yapısına sahip olması da bu ülkeye giden öğrenciler için önemli avantajlardır. Kanada kültürünü ve pek çok farklı ülkeden eğitim, çalışma için ülkeye gelen farklı kültürleri bir arada gözlemleme ve deneyimleme şansına sahip olacaksınız.

Diğer Nedenler

 • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
 • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
 • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.

Kanada’da Popüler Dil Okulları

Kanada’da zincir okulların şubeleri ve Kanada kökenli lokal okullar vardır. Yılın her zaman diliminde eğitim alabileceğiniz bu okullar arasında en popüler olanları aşağıdaki okullardır:

OkulAçıklama
EC EnglishZincir okullardan olan EC’nin Kanada’da Toronto, Vancouver ve Montreal’de okulları vardır. Montreal’deki okulunda İngilizce ve Fransızca dil eğitimi alabilirsiniz. Kanada’daki okul binalarının hepsi yenilenmiş olup, eğitim kalitesi açısından öğrencilerin memnuniyet oranları oldukça yüksektir.
Kaplan InternationalAmerikalı bir grup olan Kaplan International, Kanada’da Toronto ve Vancouver’da okulları vardır. Özellikle Toronto okulu oldukça popülerdir ve bir zincir okul olmasına rağmen butik okullar gibi öğrencileri ile birebir ilgilenme oranı çok yüksektir. Genel İngilizce’den akademik programlara kadar pek çok seçenek sunar.
ILACKanada’nın en ünlü lokal okullarından biri olan ILAC, ödüllü okullardan biridir. Türk öğrenciler arasında en çok bilinen dil okullarından biri olup, yılın her zamanı başlayan program seçenekleri sunmaktadır. Toronto ve Vancouver’da şubeleri vardır. İngilizce programlarının yanı sıra akademik yerleştirme de yapmaktadır.
SSLCSprott Shaw Langauge College, Kanada’nın köklü dil okullarından biridir. Yetişkinlere yönelik İngilizce programları, kolej/üniversite öncesi hazırlık programları vardır. Çocuklar, gençler ve aileler için yaz okulu programları sunar. Toronto, Vancouver, Victoria ve Surrey’de merkezleri bulunmaktadır.
ILSC1991’den beri faaliyette olan ILSC, Kanada ve Avustralya’da İngilizce kursları sunar. Kanada’da Toronto, Vancouver ve Montreal’de şubeleri vardır. Montreal şubesi aynı zamanda Fransızca eğitimi de sunar. İngilizce programlarının yanı sıra Business Collegeları ile sertifika ve diploma programları sunmaktadır. Kanada’da kolej veya üniversite eğitimi öncesi hazırlık programları ve akademik yerleştirme servisleri vardır.

Kanada’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Kanada, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığında biraz daha ekonomik programlar bulabileceğiniz bir ülkelerdir. Ancak yine de toplam bütçenizi hesaplarken eğitim, konaklama ve yaşam giderleri açısından değerlendirme yapmanızı öneririz. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur.

Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay950 CAD1060 CAD1260 CAD
3 Ay2720 CAD3060 CAD3600 CAD
6 Ay*4920 CAD5280 CAD5928 CAD

Kanada’da Dil Eğitimi için Popüler Lokasyonlar

Kanada’da dil eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler Toronto, Vancouver ve Montreal’dir. Başkent Ottowa veya Victoria,Surrey, Nova Scotia gibi lokasyonlarda da dil okulu bulmak mümkün olabilir.

LokasyonAçıklama
TorontoToronto, Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Yüksek yaşam standartları ve güvenliği ile bilinir ve Kanada’nın en büyük şehridir. Ticaret ve turizm merkezi olup, Younge Street gibi dünyanın en uzun caddesi, CN Tower gibi dünyanın en uzun kulelerinden biri ile daha birçok görülmesi gereken enleri vardır. Toronto en çok dil okulunu bulacağınız şehirdir.
VancouverBritish Columbia eyaletinin en önemli liman şehridir ve bu özelliği nedeniyle önemli bir ithalat-ihracat merkezidir. Festivalleri, müzeleri ve sanat etkinlikleriyle ünlü olan Vancouver’da dil eğitimine gidiyorsanız kolay adapte olursunuz. Zincir dil okullarının ve Kanada merkezli okulların Vancouver’da tüm yıl boyunca eğitim imkanı sunan programları mevcuttur.
MontrealQuebec eyaletinde bulunan Montreal, Toronto’dan sonra Kanada’nın ikinci büyük şehridir. Montreal’in en büyük özelliği hem İngilizce hem de Fransızca’nın konuşulmasıdır. Bu yüzden özellikle Fransızca dil eğitimi düşünen öğrenciler için ideal bir seçenektir. Kültürel etkinlikleri dünyaca ünlü olup, şehir oldukça genç bir nüfusa sahiptir. Ulaşım ağlarının son derece gelişmiş olması öğrenciler için bir diğer avantajdır. Zincir okulların Montreal’de Fransızca ve İngilizce üzerine kursları mevcuttur.

Kanada’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

Kanada’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkezlerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 25-45 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt-Paylaşımlı Apart Daire Konaklama

Öğrencilerin Kanada’da tercih ettikleri konaklama türü olan yurtlar, okullara yürüyüş mesafesinde veya otobüs ile 20-40 dakika mesafede olabilirler. Bu konaklama türü yemeksizdir. Odalar tek veya çift kişiliktir. Banyo, mutfak gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Mutfakta gerekli donanım olduğu için kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Kanada’da bazı okullar bu seçeneği sunmaktadır.

Otel konaklaması: Kanada’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

Kanada’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Kanada’da aylık yaşam maliyetleri seçeceğiniz şehre göre değişiklik gösterecektir. En yakın komşusu olan Amerika ile karşılaştırdığınız zaman biraz daha ucuz kalmakla birlikte, Türkiye ile karşılaştırdığınız zaman tabiki bize göre pahalı olacaktır. Ancak ülkenin yaşam standartlarını ve para birimini göz önünde bulundurduğunuz da makul seviyelerdedir. Kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
TOPLAM1050 CAD1810 CAD
Konaklama Maliyetleri550 CAD950 CAD
Ulaşım Maliyetleri100 CAD160 CAD
Yeme İçme Maliyetleri300 CAD450 CAD
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri100 CAD250 CAD

Kanada’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Karasal ve kutup iklimine sahip olan Kanada’da uzun ve soğuk kış mevsimi hüküm sürer. Eyalete göre kış soğuklukları değişebilir. Örneğin Toronto’nun bulunduğu Ontario’da kış mevsimi ortalaması -14 derecede seyrederken, kutup ikliminin olduğu kuzey bölgelerde -40 derece bile görülebilir. Yaz mevsiminin kısa olduğu Kanada’da ortalama sıcaklıklar 16-20 derece aralığındadır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip olan Kanada, Kuzey Amerika kıtasının neredeyse yarısını kaplar. Atlas Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Alaska ve Kuzey Buz Denizi ile çevrilidir. En yakın komşusu olan Amerika’ya Toronto’dan Boston’a, Vancouver’dan Seatlle şehirlerine geçiş vardır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Toronto, Vancouver, Ottawa ve Montreal’e Türk Hava Yolları ile uçuşlar vardır ve toplam seyahat süresi şehre göre 10-12 saattir. Kanada’ya THY haricinde Air France, Lutfhansa, KLM ile Avrupa üzerinden aktarmalı seçenekler ile seyahat edebilirsiniz.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Gidiş dönüş uçak bileti fiyatları sezona göre ve ne kadar önce alındığına göre değişmektedir. Gidiş dönüş ortalama bilet fiyatları 1000-1500 USD. Aktarmalı uçuşlarda maliyetler daha yüksek çıkabilir.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Kanada’ya dil eğitimine gidecek öğrencilerin gitmeden önce mutlaka özel sağlık sigortası yaptırmalarını tavsiye ederiz. Sigortanız olmadan yapılacak basit bir muayene için ödeyeceğiniz ücretler 100-200 Kanada doları civarında olacaktır. Bu yüzden geniş kapsamlı bir sigorta şarttır. Hastaneye gittiğiniz zaman doğrudan sizin adınıza ödemeyi yapacak bir sigorta şirketini tercih edin ve mümkün olduğunca geniş teminat çeşitlerinin olmasına dikkat edin. Kanada’da sağlık masrafları oldukça yüksektir ve sigorta bu anlamda sizi koruyacaktır.

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’da dil eğitimine gidecek öğrenciler eğitim sürelerine göre 2 tip vizeye başvuru yapabilirler. Kanada’da 6 aya kadar alacağınız dil eğitimlerine ziyaretçi vizesi ile gidersiniz. Bu vize türünün uzatımı mümkün değildir. 6 aya kadar size ülkede kalma ve eğitim alma hakkı verir. 6 aydan daha fazla sürecek dil eğitimleri için ise “study permit” dediğimiz öğrenci iznine başvuru yaparsınız. Bu vize türü ile uzun dönem eğitim alabilir, dil eğitimi sonrasında mesleki eğitim programları veya akademik programlar düşünüyorsanız bunlara başvuru yaparak vizenizi Kanada’dan uzatabilirsiniz. Kanada diğer tüm gelişmiş ülkeler gibi vize konusunda hassas ve detaylı inceleme yapan bir ülkedir. Bu yüzden vize konusunda mutlaka bir yurtdışı eğitim danışmanlık firması ile birlikte hareket etmeniz gerekir.

Kanada’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

Kanada’da dil eğitimine giden öğrencilerin yasal olarak çalışma izni yoktur. Dil eğitimi haricinde eğer co-op dediğimiz eğitim ve stajın birleştirildiği bir programa gittiyseniz ücretli veya ücretsiz çalışma izniniz olacaktır. Diploma programlarına, lisans veya yüksek lisans programlarına giden öğrencilerin çalışma izinleri ise belirli koşullara bağlıdır. Eğitimlerinin ilk 6 ayını düzenli olarak programlarına devam ederek tamamlamış olmaları şarttır. Kampüs içi ve kampüs dışı çalışma izinleri olabilir. Eğer kampüs dışı çalışma izinleri varsa mutlaka çalışma izni de başvuru yapmaları gerekir. Çalışma izni haftada 20 saattir, tatil dönemlerinde ise tam zamanlı olacaktır.

Kanada ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

 • Kanada’da Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki resmi dil konuşulur.
 • Kanada’da yılda yaklaşık 400.000 yabancı öğrenci çeşitli programlarda eğitim almaktadır.
 • Kanada üniversiteleri dünya genelindeki değerlendirmelerde ilk 100 ve ilk 500 üniversite arasında yer almaktadır.
 • Göçmen nüfustan oluşan bir ülke olması nedeniyle etnik kökenler açısından zengin bir ülke olup, kültürel değişim anlamında öğrenciler için popüler bir ülkedir.

Danışman Yorumu

Kanada, Türk öğrencilerin dil eğitimi için tercih ettiği en popüler ülkeler arasında ilk üçte yer almaktadır. Uzun ve soğuk kış aylarının olması bazı öğrenciler açısından ilk etapta korkutucu olsa da, kaliteli dil okulları ve yüksek standartlardaki yaşam düzeyi öğrencileri cezbeder.

Kanada, ülke olarak genel anlamda eğitime çok önem vermektedir. Kanada’da dil okuluna gitmek istiyorsanız okul ve konaklamalar konusunda hiçbir tereddütünüz olmasın. Dil okullarını başta Toronto olmak üzere, Vancouver, Montreal, Ottawa, Nova Scotia gibi pek çok farklı lokasyonda bulabilirsiniz. İngilizce dil okullarının yanı sıra Fransızca dil eğitimi Kanada’yı öne çıkartır. Montreal’de ağırlıklı olarak Fransızca konuşulur bu yüzden Fransızca dil kursları ve pratik için ideal bir tercihtir.

Göçmenlere alışık bir toplum olmaları nedeniyle Kanada’ya adapte olmanız oldukça kolaydır. Aile yanı konaklamalarda öğrencilerin memnuniyet oranları yüksektir. Burada tek unutmamız gereken nokta, metropol şehirlere gideceğiniz için aile yanı konaklamaların yürüyüş mesafesinde olmayacağıdır. Toplu taşıma ağının yaygın olduğu büyük şehirlerde 30-45 dakika mesafelerde aile yanı konaklamalar bulmak mümkündür.

Kalifiye nitelikli göçmenleri ülkesine kabul etme konusunda girişken olan Kanada bu anlamda vize konusunda titiz ve sıkı bir politika izlemektedir. Vize başvurusunda herhangi bir mülakat yoktur. Bu yüzden vize dosyanızda mutlaka bir niyet mektubu olması gerekir. Dil kursunuzun süresi ne olursa olsun niyet mektubu hazırlanmalıdır. Niyet mektubunuzda Türkiye’de bugüne kadar aldığınız eğitimler, iş deneyimleri, İngilizce dil eğitimiyle ilgili sertifikalarınız, Kanada’da alacağınız bu eğitimin size eğitim ve kariyeriniz anlamında katkıları, Türkiye’ye dönüşteki net hedefleriniz, finansal durumunuzla ilgili tüm detaylar yer almalıdır. Niyet mektubu vize almanızı etkileyen en önemli belgelerden biridir. Bankada göstereceğiniz hesabın yüksek miktarda olması ve kaynağını açıklayabilir olmanız Konsolosluğun en çok dikkat ettiği noktalardan biridir. Buna ek olarak daha önce yurt dışı çıkışınızın olması da vizenizi olumlu etkileyecek olumlu bir faktördür.

Farklı ve zengin etnik kökenler, yüksek yaşam standartları, yüksek gelir durumu, düzenli bir yaşam, bunların hepsi Kanada’da bulursunuz ve bunlar sizin hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kaliteli bir dil eğitimi almak istiyorsanız Kanada hiç şüphesiz ilk bakmanız gereken ülkeler arasında. Ancak burada karar verirken beklentileriniz, amaçlarınız, bütçeniz, vize uygunluğunuz gibi kriterleri tüm detaylarıyla değerlendirip sağlıklı ve doğru bir karar aldığınızdan emin olun. Arkadaş tavsiyeleri veya forumlardan okuyacağınız bilgiler yerine Kanada’da yaşam, dil okulları ve vize konularında sizi %100 tatmin eden, deneyimine inandığınız bir yurtdışı eğitim danışmanlık firması ile çalışmalısınız.

İngiltere’de Dil Eğitimi Rehberi

İngilizce dil eğitimi dediğimiz zaman elbette akla ilk gelen ülke, İngilizce’nin anavatanı olan İngiltere’dir. İngilizce dil eğitiminde öğrencilerin ilk tercihi her zaman İngiltere olmuştur.

İngiltere’de dil eğitimi alırken, zengin bir tarih ve kültür mirası içinde yaşama şansınız olacaktır. Akademik değeri ve repütasyonu dünya çapında ünlü olan, köklü dil okullarında eğitim alırsınız. İngiliz kültürünü öğrenmenin yanı sıra, İngiltere’de eğitim almaya gelen pek çok yabancı öğrenci ile bir arada yaşama şansına sahip olursunuz.

Neden İngiltere’de Dil Eğitimi?

Dil eğitiminin en köklü ve en önemli merkezinde kaliteli eğitim alın!

İngiltere, dil okulu seçeneğinin en fazla olduğu ülkedir. Bazı okulların kuruluş tarihleri 1950’lere dayanmaktadır. English UK ve British Council kurumları tarafından yılın belirli dönemlerinde eğitim standartları, eğitimenleri ve öğrencilere sundukları tüm hizmetler belirli değerlendirmelere tabii tutulmaktadır. Bu denetimler nedeniyle okulların eğitim kaliteleri onaylanmıştır.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

İngiltere’de dil eğitimi alırken yapacağınız pratiği dünyanın başka hiçbir ülkesinde bulamazsınız. İngilizce’yi İngiliz, İskoç, Galler ve İrlanda aksanları ile duyma şansınız olacaktır. İngiltere’de eğitim alan yabancı öğrenci sayısı çok fazladır. Bu yüzden farklı ülkelerden gelen bu öğrencilerle tek iletişim diliniz İngilizce’dir. Okulların sunduğu sosyal aktivite programları da sizin sosyalleşerek İngilizce’yi daha fazla pratik yapmanıza yol açacaktır.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

İngiltere’de dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. İngiltere’de eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde İngiltere’de dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

İngiltere’de almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. İngiltere’den dönmeden önce ayrıca IELTS veya Cambridge Exam sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. İngiltere’deki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

İngiltere tarihi geçmişi ve kültürel mirası nedeniyle öğrencilere eşsiz bir deneyim edinme fırsatı sunar. İngiliz kültürünü bire bir öğrenir ve yaşarken aynı zamanda farklı etnik kökenlerin kültürlerini de yaşarsınız. İngiltere’nin eski sömürge topraklarından gelmiş olanlar, İngiltere’ye eğitim ve çalışmak için gelenlerle birlikte etnik köken çeşitliliği sizin de tam bir kültür alışverişi içinde olmanızı sağlar.

Diğer Nedenler

 • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
 • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
 • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.
 • Eğitim için gittiğinizde, aynı zamanda turistik anlamda da gezme fırsatı vardır.

İngiltere’de Popüler Dil Okulları

İngiltere’de dil okulu sayısı diğer ülkelerden fazladır. Lokal okulların yanı sıra zincir okullarında pek çok farklı şehirde şubesi bulunmaktadır. Butik okulları oldukça popüler ama bazıları da bir o kadar pahalı olabilmektedir. İngiltere’de Londra başta olmak üzere Cambridge, Oxford, Bristol, Manchester, Liverpool, Leeds, Edinburgh, Glasgow, Brighton, Canterbury, Eastbourne, Hastings, Bath, Bournemouth ve birçok şehirde dil okulu bulabilirsiniz.

OkulAçıklama
EC EnglishEn iyi zincir okul kategorisinde ödülleri olan EC English’in İngiltere’de Londra, Cambridge, Oxford, Brighton, Manchester ve Bristol’da okulları vardır. Grup derslerinin yanı sıra haftalık ücretsiz sunduğu konuşma ve telaffuz etkinlikleri ve cazip sosyal aktivite programları ile öğrencilere kaliteli ve eğlenceli eğitim imkanı sunmaktadır.
Kaplan InternationalAmerika kökenli olan Kaplan International grubu, İngiltere’de en popüler dil okulları arasındadır. Kaplan eğitim materyallerini kendisi üretir. Buna ek olarak K+tools denilen online eğitim sistemleri ile öğrencilere sunduğu eğitim kalitesiyle ön plandadır. Kaplan’ın İngiltere’de 2 tanesi Londra’da olmak üzere, Bournemouth, Cambridge, Oxford, Manchester, Liverpool, Bath ve Edinburgh’da okulları vardır.
Kings CollegesKings Education, İngiltere merkezli bir okul olup, İngiltere’nin en köklü dil okulu grubudur. Londra, Bournemouth, Oxford ve Brighton’da okulları vardır. Yetişkin ve gençlik dil programlarının yanı sıra üniversite yerleştirme programları da sunmaktadır.
Embassy EnglishÇok merkezli ve ödüllü zincir okullardan biridir. İngiltere’de Londra, Brighton, Hastings ve Cambridge’de okulları vardır. İngilizce dil eğitiminin yanı sıra akademik danışmanlık ve akademik programlara hazırlık eğitimleri de sunar.
Stafford Houseİngiltere kökenli bir grup olan Stafford House, Intrax grubunu da bünyesine katarak sektörün öncü dil okulları arasına girmiştir. CATS grubunun bünyesinde olan Stafford House, İngilizce eğitimlerinin yanı sıra akademik programlar da sunar. Stafford House’un Cambridge, Canterbury, Brighton ve Londra’da okulları vardır.

İngiltere’de Dil Okulu Eğitim Fiyatları

İngiltere genel itibariyle yaşam giderlerinin yüksek olduğu bir ülkedir. Elbette bu eğitim ücretlerine de yansıyan bir unsurdur. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay340 GBP540 GBP790 GBP
3 Ay990 GBP1440 GBP1980 GBP
6 Ay1990 GBP2700 GBP3690 GBP

İngiltere’de Dil Eğitimi için Popüler Şehirler

LokasyonAçıklama
Londraİngiltere denilince akla gelen ilk şehir şüphesiz Londra’dır. Tarihi dokusu, müzeleri, sanat ve kültür aktiviteleri ile insanı büyüleyen bir başkenttir. Dil okulları açısından İngiltere’nin en zengin şehridir. Metro, tren, otobüs ağı ile ulaşımın kolay olduğu bir metropoldür.
CambridgeCambridge dediğimiz zaman herkesin aklına ilk önce Cambridge Üniversitesi gelecektir. Şehrin her tarafını saran kolej binaları, Cambridge nehrinde punting, müzeleri gotik kiliseleri ile eğitim ve mimari şehridir. Zincir dil okullarının hemen hemen hepsinin Cambridge’te okulları vardır. Uluslararası öğrenci ortamında bulunmak isteyen öğrenciler için uygun bir seçimdir.
OxfordDünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehir, tam bir eğitim şehridir. Londra’ya sadece 80 km mesafede olup, tren ve otobüs ile ulaşım mümkündür. Oxford’un nüfusunun %30’u öğrencilerden oluşur. İngilizlerin yanı sıra yabancı öğrenci nüfusunun fazla olması nedeniyle kozmopolit bir ortama sahiptir. Lokal dil okullarının yanı sıra pek çok zincir okulun Oxford’da şubeleri vardır.
BrightonGüney İngiltere’nin en hareketli şehridir. Londra’ya mesafesi trenle sadece 45 dakikadır. Brighton sahilde bir yerleşim yeri olduğu için İngilizler’in tatil amaçlı ziyaret ettikleri yerlerden biridir. Pek çok ailenin yazlık evleri Brighton’dadır. Dil okulları açısından güneyin en çok tercih edilen lokasyonlarından biridir. Lokal okulların yanı sıra pek çok zincir okulun Brighton’da şubesi vardır.
BournemouthBournemouth, güney İngiltere’nin en önemli liman şehridir. Güneyin bu büyük liman kenti ticaret, turizm ve eğitim açısından önem taşıyan bir şehirdir. Londra’ya mesafesi yaklaşık 2,5 saattir. Londra’ya nazaran göçmen oranı daha az olup tipik İngiliz kültürünü yaşayabilirsiniz. Zincir dil okullarından Kaplan, Kings ve Eurocenters’ın Bournemouth’ta okulları vardır.

İngiltere’de Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

İngiltere’de dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkelerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 25-50 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır. İngiltere eski bir sömürge devleti olduğu için, değişik etnik kökenlerden oluşan bir toplumdur. Bu nedenle aile yanlarında değişik ülke kültürlerini de tanıma şansınız olacaktır.

Yurt Konaklama

Öğrencilerin İngiltere’de tercih ettikleri ancak aile yanına nazaran daha pahalı olan bir konaklama türüdür. Yurtlar okullara yürüyüş mesafesinde veya toplu taşıma ile 15-40 dakika mesafede olabilirler. Yurtların büyük bir kısmında yemek imkanı yoktur. Ancak üniversite kampüsü içinde bir yurtta kalıyorsanız kampüsün yemekhanesinden faydalanma imkanınız olabilir. Yurtlarda tek ve çift kişilik özel veya ortak banyolu odalar mevcuttur.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Evler genelde banliyölerde olduğu için okula olan mesafeleri toplu taşıma ile 25-50 dakika aralığında değişir.

Otel konaklaması: İngiltere’de tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

İngiltere’de Aylık Yaşam Maliyetleri

İngiltere’de yaşam giderleri şehirlere göre farklılık gösterir. Londra yaşam giderleri açısından en pahalı şehirdir. Cambridge, Oxford ve Brighton yaşam masrafları bakımından birbirine yakındır. Manchester, Bath, Liverpool ve Bournemouth ise diğerlerine nazaran daha ucuzdur. Küçük ama eğitim açısından tercih edilen Canterbury, Hasting ve Eastbourne gibi şehirler ise oldukça ekonomik yaşam giderlerine sahiptir.

Yaşanılan şehrin yanı sıra kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
TOPLAM950 GBP1470 GBP
Konaklama Maliyetleri540 GBP880 GBP
Ulaşım Maliyetleri60 GBP140 GBP
Yeme İçme Maliyetleri200 GBP250 GBP
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri150 GBP200 GBP

İngiltere’de İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

İngiltere’de hava durumu dediğimiz zaman yağmur ve şemsiye birbirinden ayrılmaz en iyi ikilidir. Hemen hemen her mevsim yağışlı olduğundan sabah saatlerinde güneşli bir havya uyanıp 1 saat sonra kendinizi yağmura yakalanmış vaziyette bulabilirsiniz. Kuzey İngiltere ve İskoçya’ya doğru gittikçe daha soğuk bir hava ile karşılaşırsınız. Bir ada ülkesi olması ve denizin etkisiyle ılıman bir iklimi vardır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Atlas Okyanusu, Kuzey Denizi ve İrlanda Denizi ile çevrili olan İngiltere bir ada ülkesidir. Aslında bütünü Birleşik Krallık olarak geçen ülke Büyük Britanya, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın bütünüdür. Eski bir sömürge imparatorluğu olduğu için denizaşırı pek çok toprakta hakimiyet kurmuştur. Sömürgelerinin büyük bir kısmı bağımsızlığını kazanmakla birlikte günümüzde Cayman Adaları, Man Adası, Bermuda, Soloman Adaları gibi sömürgeleri hala vardır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Londra, Manchester ve Edinburgh’a doğrudan uçuşlar vardır. Ortalama seyahat süresi 4 saattir. Londra’daki en büyük havalimanı olan Heathrow’a ek olarak Stansted ve Gatwick havalimanlarına uçuş bulunur.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Uçak bileti fiyatları, havayolu firmasına, biletin alındığı tarihe ve uçuş mesafesine göre değişiklik gösterecektir. THY ve British Airways’in direkt uçuşları vardır. Gidiş dönüş ortalama bilet fiyatları 330 USD civarındadır. Lufthansa, KLM, Air France ile aktarmalı uçuşlar bulunabilir. Aktarmalı uçuşlarda gidilecek şehre göre ortalama gidiş dönüş maliyetleri 450 USD’dir.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

İngiltere’ye gidecek öğrenciler 6 aydan daha az süre eğitim alacaklarsa özel sağlık sigortası yaptırmalarını tavsiye ederiz. Acil durumlarda doktora gittiğiniz zaman ücretsiz muayene imkanı bulabilirsiniz. Ancak sağlık giderlerinin genel itibariyle yüksek olduğu İngiltere’de özel sağlık sigortanız mutlaka olmalıdır. 6 aydan fazla eğitim alacak öğrenciler ise, vize başvurusu esnasında Ulusal Sağlık Sistemine kayıt olarak yıllık 150 GBP ödeme yaparlar. Bu şekilde ücretsiz sağlık hizmeti alırlar. 6 aydan fazla eğitim alacaksanız ulusal sağlık hizmeti haricinde yine özel sağlık sigortası da yaptırabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere’de 3 tip öğrenci vizesi vardır. Student Visitor Visa denilen vize türü ile 180 güne kadar eğitim alırsınız. Extended visa 11 months denilen vize türü ile 11 aya kadar eğitim alırsınız. Her 2 vize türünün İngiltere içinden uzatımı yoktur. Son olarak TIER 4 kategorisi ile dil eğitimi, akademik programlar, sertifika ve diploma programlarına katılabilirsiniz. TIER 4 vizesi İngiltere içinden uzatılabilen vize türüdür. TIER 4 vizesine başvuru yapmanız için dil eğitimine geliyorsanız en az B1, akademik programlar için en az B2 seviyesinde İngilizce bildiğinizi IELTS sınavı ile belgelemeniz gerekir.

İngiltere’de Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

İngiltere’de sadece TIER 4 vizesi ile akademik programlara gidiyorsanız çalışma izni vardır. Yani lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi iseniz çalışma izniniz olacaktır. Çalışma izni eğitim dönemleri part time haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise tam zamanlıdır.

İngiltere ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

 • Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan ülkeler arasında eğitim veren en eski üniversitedir. 1096 yılında eğitime başladığı söylenmektedir.
 • Dünyanın ilk 100 üniversitesi içinde 11 tane İngiliz üniversitesi vardır.
 • Glasgow, İngiltere’de eğitim alınacak en ekonomik şehirdir.
 • Londra, 170 milyon kaynağı ile dünyanın en büyük kütüphanesine sahiptir.
 • İngiltere’de 100’den fazla üniversite vardır.

Danışman Yorumu

İngiltere dil eğitiminde Türk öğrenciler arasında en çok tercih edilen ülkedir. İngiliz eğitim sisteminin ne kadar yüksek bir kaliteye sahip olduğu herkes tarafından bilinen ve kabul edilen bir gerçektir. Türkiye’ye yakın olması, Avrupa’da bir ülke olması, İngiliz kültürünün merak edilmesi pahalı eğitim ve yaşam masraflarına rağmen İngiltere’yi dil eğitiminde popüler bir ülke haline getirmiştir. İngiltere ile Amerika her zaman dil eğitiminde birincilik için yarışan iki ülkedir.

İngiltere’de eğitim ve yaşam giderleri İrlanda ve Malta gibi ülkeler ile karşılaştırıldığında yüksektir. Amerika ile karşılaştırıldığında ise GBP daha değerli bir para birimi olmasına rağmen başa baş çıkmaktadır. İngiltere’ye dil eğitimi için gidecek bir öğrencinin bütçesini önceden netleştirmesi çok önemlidir. İngiltere TIER 4 vizesi haricinde diğer vize türlerinde çalışma izni vermediği için öğrenciler eğitim, konaklama ve yaşam giderlerini tam hesaplayarak bütçelerini belirlemelidir. İngiltere’de kaçak çalışmak da pek mümkün değildir. Denetimlerin sıkı olduğu bir ülke olduğu için yasal olmayan çalışmaya girmemenizi öneririm.

İngiltere eski bir sömürge devleti olduğundan etnik köken çeşitliliğine sahiptir. İngiliz, Galler, İskoçya ve İrlanda kökenlilerin yanı sıra Avrupa, Asya, Afrika’dan da göç almıştır. İngiltere’de yaşayan ciddi bir Türk topluluğu vardır. Öğrencilerin yanı sıra yerleşik durumda olan Türk vatandaşları sayesinde giden öğrenciler ülkeye alışmakta zorluk çekmezler.

İngilizler’in genelde “soğuk ve mesafeli” olduklarına dair bir ön yargı vardır. Bu tamamen kültürel bir durumdur. Türk toplumu olarak Akdeniz ve Anadolu insanın sıcaklığını ve misafirperverliğini taşıyoruz. Ancak dünyadaki diğer toplumların kültürel farklılıklarını göz ardı etmemeliyiz. Burada önemli olan şey ön yargılı olmak yerine gözlemlemek ve o toplumun alışkanlıklarına saygı duyarak yaşamaktır.

Kültürel şok her ülkede yaşayabileceğimiz bir durumdur. Örneğin İngiltere’de dil eğitimine gidip aile yanı konaklamada kalan bir öğrenci “aile benimle birlikte yemek yemedi veya beni hafta sonu gidecekleri aktiviteye davet etmedi” diyerek mutsuz olmaktadır. Halbuki burada ailenin size sunduğu hizmet size özel bir oda sunmak, yemeklerinizi zamanında hazırlamak, odanızın haftalık temizliğini yapmaktır. Aile sizinle sosyal bir aktivitede bulunmak veya sürekli sizinle birlikte zaman geçirmek zorunda değildir. Bu tip farklılıkları problem haline getirmek yerine, işin güzel taraflarını görmeye çalışmalısınız.

İngiltere’ye dil eğitimine giden bir öğrencinin, düzenli olarak denetimi yapılan ve yüksek kalite standartlarında eğitim sunan bir okuldan eli boş dönmesi mümkün değildir. Burada her zaman hatırlamanız gereken en önemli unsur İngilizce’yi bol bol pratik yapmak, Türkler’den mümkün olduğunca uzak durmak ve İngiliz kültürü içinde kendinize güzel bir yaşam kurmaktır.

Malta’da Dil Eğitimi Rehberi

Akdeniz’in küçük ada ülkesi olan Malta’da dil eğitimi, İngilizce dil eğitiminde öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Malta’nın en çok tercih edilen ülkeler arasında olmasının temel sebepleri, Türkiye’ye yakınlığı, ekonomik program seçenekleri sunması ve yaşama alışmanın kolay olmasından kaynaklanmaktadır.

Malta’da lokal dil okullarının yanı sıra zincir dil okullarının da şubeleri de vardır. Dünya çapında ünlü mimari yapıları ve doğal güzellikleri ile Malta, öğrencilere dil eğitimi ile birlikte tatil ve eğlenme olanağını birlikte sunan ülkelerden biridir.

Neden Malta’da Dil Eğitimi?

Kaliteli eğitim alacaksınız!

Malta küçük bir ülke olmasına rağmen İngilizce dil okullarında zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Malta’da köklü dil okulları vardır. Bunlardan bir kısmı Malta kökenli yerel ve butik okullardır. Bir kısmı ise zincir dil okullarının şubeleridir. Malta’daki okullar yılın belirli dönemlerinde eğitim standartları açısından denetimlere tabii tutulmaktadır. Kalite standartları açısından hepsi FELTOM akreditasyonuna sahiptir. Malta’da eğitim kalitesi oldukça yüksek olduğundan, öğrenci eğitim memnuniyetleri yüksektir.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

Malta yaklaşık 433.000 nüfuslu küçük bir ülkedir. İngilizce dil eğitimi için ülkeye gelen öğrencilerin ve özellikle yaz aylarında gelen turistlerle birlikte nüfus 1 milyona kadar çıkmaktadır. Hızlı giriş çıkış sirkülasyonun olması nedeniyle Malta’da çok farklı ülkelerden gelen insanlarla bir arada olacağınız bir ortam söz konusudur. Bu yüzden bol miktarda pratik yapma imkanınız vardır.

Hem dil eğitimi, hem de yaşam maliyetleri oldukça ekonomiktir.

Malta yaşam maliyetleri açısından Avrupa’daki en ekonomik ülkelerden biridir. Malta dil okullarının sundukları program fiyatları da İngiltere ve İrlanda’ya nazaran daha ekonomik olmaktadır. Türk öğrenciler ekonomik dil okulu maliyetlerinden dolayı Malta’yı tercih eder. Bu yüzden de Malta dil okulları Türk pazarına uygun kampanyalar düzenlemektedir. Özellikle 8 hafta ve üzeri uzun dönem programlarda oldukça ekonomik fiyatlar görülür.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

Malta’da dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. Malta’da eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde Malta’da dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Vize işlemleri oldukça kolay ve hızlıdır.

Malta, Avrupa Birliği üye ülkesi olduğu için Schengen vizesi kapsamındadır. Malta öğrenci vizesi işlemleri İngiltere, Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığı zaman kolay ve hızlıdır. Hazırlanacak evraklar basittir ve çok kısa bir sürede hazırlanır. Vizenin sonuçlanması ise yoğun sezonlar hariç ortalama 1 hafta içinde belli olmaktadır.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

Malta’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Malta’dan dönmeden önce ayrıca IELTS veya Cambridge Exam sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. Malta’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Dil eğitiminiz süresince aynı zamanda tatil yapmış olursunuz.

Malta, Akdeniz iklimine sahip ve turistik bir ülkedir. Özellikle yaz aylarında deniz ve su sporları severler için mükemmel bir seçenektir. Malta Şövalyelerinin ünlü Aziz John Katedrali, dünyaca ünlü dizi Game of Thrones’un Valletta ve Gozo’daki setlerinin olduğu yerler, orta çağa yolculuk yapacağınız Mdina şehri ile dil eğitimi alırken keyifli bir tatil süreci de geçirmiş olursunuz.

Diğer Nedenler

 • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
 • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
 • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.

Malta’da Popüler Dil Okulları

Malta’da şu anda 25 tane İngilizce dil eğitimi veren özel dil okulu vardır. Bazıları Malta kökenli lokal okullardır. Yılın her zaman diliminde eğitim alabileceğiniz bu okullar arasında en popüler olanları aşağıdaki okullardır:

OkulAçıklama
EC EnglishEC English aslında Malta kökenli bir okuldur. Sırasıyla İngiltere, Amerika, Kanada, Cape Town ve Dublin‘de açtığı merkezleriyle büyüyerek zincir bir dil okulu olmuştur. En iyi zincir okul kategorisinde ödülleri olan EC English, Malta’nın en çok bilinen ve en popüler dil okuludur. 700 öğrenci kapasiteli okul binası, sunduğu modern öğretim teknikleri ve yoğun aktivite programlarıyla dolu dolu bir eğitim dönemi geçirmenizi sağlar.
ESE1996’da kurulmuş olan European School of English (ESE), Malta’da önde gelen lokal dil okullarından biridir. Öğrenciler tarafından Malta’nın en iyi dil okulu seçilmiştir. Malta’nın en eğlenceli bölgelerinden biri olan Paceville’de bulunan okul binası, e-learning sistemi, kendine ait paylaşımlı apartları ile ESE Malta’da memnuniyet oranı en yüksek dil okulları arasındadır.
IELS-LAL MaltaZincir okullar grubu LAL’in parçası olan IELS, Sliema bölgesinde yer alan en çok tanınan okullardan biridir. 30 yıldır İngilizce dil eğitimi sunan okul, program çeşitliliği ve kendisinin sahip olduğu apart dairelerden olan yurtları ile öğrencilere kaliteli eğitim ve konaklama imkanı sunmaktadır.
Chamber CollegeGzira’da, Malta Üniversitesi’nin karşısında bulunan Malta’nın butik okullarından biridir. 2005 yılında kurulmuş olmasına rağmen 13 sene içinde ciddi bir yol katetmiştir. Feltom üyesi olup eğitim standartları açısından Feltom akreditasyonuna sahiptir. Yılın her zaman başlayan kurs seçenekleri bulmanız mümkündür. Butik bir okul olduğu için öğrencileriyle yakından ilgilenen, uzun dönem gelmek isteyen Türk öğrencilere uygun kampanyalar sunan bir okuldur.
LinguatimeLinguatime, Sliema bölgesinde yer alan okullardan biridir. Okulda aldıkları eğitim nedeniyle öğrencilerin %97’si okul hakkında referans sağlamaktadır. Feltom üyeliği olan okulun, eğitim standartları düzenli olarak denetlenmektedir. Yılın her zamanı başlayan yetişkinlere yönelik kurslar ve Türk öğrencilere yönelik uzun dönem kampanyalar sunar.

Malta’da en popüler dil okulları için Malta’da Dil Eğitimi Alabileceğiniz En İyi 10 Dil Okulu içeriğimize göz atmayı unutmayın

Malta’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Malta dil okulları ekonomik olması ile bilinir. Özellikle 8 hafta ve üzeri uzun dönem programlarda eğitim+konaklama+uçak bileti şeklinde kampanyalar bile bulmak mümkündür. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay560 Euro640 Euro680 Euro
3 Ay*2850 Euro3075 Euro3300 Euro
6 Ay*5120 Euro5530 Euro6060 Euro

*Eğitim ve konaklama dahil pakettir.

Malta’da Dil Eğitimi için Popüler Lokasyonlar

Malta, Malta, Gozo ve Comino adalarından oluşur. En büyük ada olan Malta dil okullarının da bulunduğu yerdir.

LokasyonAçıklama
VallettaMalta’nın başkentidir ve adını eski bir Malta şövalyesinden almıştır. Ülkenin nüfusunun yarısı Valletta’da yaşar. Dil okulları açısından fazla çeşitlilik yoktur.
SliemaGeçmişte sessiz bir yer olan Sliema, günümüzde lüks villaları, kasaba evleri ve Viktoryan tarzı binalarıyla ünlü bir sahil yerleşimidir. Sahilde yer aldığı için yeme içme ve eğlence hayatı ile ilgili çok fazla seçenekler vardır ve ticari merkezlerden biri haline gelmiştir. Dil okulları açısından LAL ve Linguatime Sliema’dadır.
GziraMalta Üniversitesi’nin olduğu modern bir semttir. 19. yüzyıl ortalarından sonra gelişmeye başlamıştır. Gzira’daki çoğu bina tekrar yenilenmiştir. Gzira’da en çok bilinen dil okulu Chamber College’dır.
St Julians-PacevilleAdanın en eğlenceli yerleşim yeridir. Plajlar, kafe-bar, restoranlar, mağazalar açısından zengin ve hareketlidir. Bölgenin en çok bilinen dil okulları EC English ve ESE’dir.

Malta’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

Malta’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkezlerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 15-30 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt-Paylaşımlı Apart Daire Konaklama

Öğrencilerin Malta’da en çok tercih ettikleri konaklama türüdür. Yurtlar okullara yürüyüş mesafesinde veya otobüs ile 15-20 dakika mesafede olabilirler. Bu konaklama türü yemeksizdir. Bir apart daireyi büyüklüğüne göre 4-6 öğrenci paylaşabilir. Odalar tek ve çift kişiliktir. Banyo, mutfak gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Mutfakta gerekli donanım olduğu için kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Tek başınıza veya maksimum 2 kişi kalabileceğiniz apart daireler de mevcuttur. Bunların ücretleri biraz daha yüksek olur.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Malta’da bazı okullar bu seçeneği sunmaktadır.

Otel konaklaması: Malta’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

Malta’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Malta turistik bir ada olmasına rağmen yaşam giderleri açısından diğer İtalya, İspanya, İrlanda, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerine nazaran daha ekonomiktir. Kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
TOPLAM875 Euro1200 Euro
Konaklama Maliyetleri600 Euro750 Euro
Ulaşım Maliyetleri15 Euro26 Euro
Yeme İçme Maliyetleri160 Euro230 Euro
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri100 Euro200 Euro

Malta’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Malta, Mayıs’tan ekime kadar yüzebileceğiniz sıcak, Akdeniz iklimine sahip bir adadır. Yazın ortalama sıcaklıklar 34 derece civarındadır. Ada olduğu için rüzgarı boldur. Kış aylarında ise yağış alır. Kış mevsiminde en düşük sıcaklık 14 derece civarındadır. Türk öğrencilerin iklim ve hava koşulları açısından zorlanmayacakları ülkelerden biridir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Sicilya’nın güneyinde yer alan Malta takımadalardan oluşan bir ülkedir. 3 büyük adası Malta, Gozo ve Comino’dur. Malta’da akarsu ve dağ yoktur. 150 yıl İngiliz sömürgesi olarak yaşamışlardır. Malta’da bugün trafik hala soldandır. Dünyaca ünlü mimari yapıları ve hiç bozulmamış doğal güzellikleri vardır. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan eski çağlardan kalma yapıtlar vardır. Gladyatör, Game of Thrones, Truva gibi pek çok ünlü dizi ve filme ev sahipliği yapmıştır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Malta’ya günde iki uçuş vardır ve toplam seyahat süresi 2 buçuk saattir. Malta’nın ana havalimanı Luqa Havaalanı’dır. Türk Hava Yolları, Air Malta ile ortak uçuş düzenler ve direkt uçuşlar vardır. Air France, Lutfhansa, KLM ile Avrupa üzerinden aktarmalı seçenekler bulabilirsiniz.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Gidiş dönüş uçak bileti fiyatları sezona göre ve ne kadar önce alındığına göre değişmektedir. Düşük sezonda gidiş dönüş ortalama 250 USD olan uçak biletleri, 350 USD’ye kadar çıkmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda maliyetler daha yüksek olur.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Malta, AB üyesi olduğu için vize açısından Schengen bölgesi içindedir. Schengen vizelerinde seyahat sağlık sigortası zorunludur. Vize başvurusunda 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekir. Bu sigortalarınızla Malta’da sağlık hizmeti alırsınız. Ancak ödemenizle ilgili faturanızı ve doktor raporlarınızı mutlaka hastaneden alın. Türkiye’ye geldiğiniz zaman bunları sigorta şirketine ibraz ederek ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz.

Malta Öğrenci Vizesi

Malta öğrenci vizesi 2 tiptir. 90 güne kadar olan eğitimlerde C Tipi vize uygulanır. 90 gün üzeri olan eğitimlerde ise D tipi dediğimiz ulusal vize verilir. Malta’da dil eğitimine gitmek isteyen bir öğrenci, kurs başlangıç tarihinden en az 3 ay önce vize başvurusunu yapabilir. Malta’da eğitimini uzatmak isteyen bir öğrenci vizesinin bitmesine en az 2 ay kala eğitimini uzatarak vize uzatımı için başvuruda bulunabilir. Malta öğrenci vizesinde tek seferde 180 gün vize vermektedir.

Malta’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

Malta’ya öğrenci izni ile gidenlere çalışma izni verilmesi çok yeni bir uygulamadır. Mayıs 2018 itibariyle Malta öğrenci vizesine çalışma hakkı verilmiştir. Malta’da 90 günden fazla eğitim alan kişiler, ilk 90 günlük süreyi tamamladıktan sonra haftada 20 saat part time çalışma iznine sahip olacaktır. Öğrencilerin çalışma iznine başvuru yapabilmeleri için en az %75 kursa devam etmiş olmaları ve haftada en az 20 ders alıyor olmaları gerekir.

Malta ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

 • Malta’daki dil okullarında yılda ortalama 100.000 civarında yabancı öğrenci eğitim almaktadır.
 • Malta dil okullarına Avrupa’da en çok İtalya’dan öğrenci gelmektedir. Bunu izleyen ülkeler Brezilya ve Polonya’dır.
 • Malta yaz okulu programlarında Türk öğrenciler arasında tercih edilen Avrupa’daki 2. ülkedir. Mevsim koşullarının yaz aylarında Türkiye’ye benzemesi ve yüzme gibi pek çok deniz aktivitesinin olması öğrencileri cezbeder.

Danışman Yorumu

Malta, İngilizce dil eğitiminde Türk öğrenciler arasında Avrupa’da İngiltere’den sonra en çok tercih edilen ülkedir. Bunun temel sebepleri arasında Türkiye’ye olan yakınlığı, ekonomik okul fiyatları, daha düşük yaşam maliyetleri ve Akdeniz iklimine sahip olmasıdır. Malta, Türk öğrencilerin bu sebeplerden dolayı ilgisini çekerken, bir taraftan Malta’da dil eğitimi ile ilgili Türk öğrencilerin akıllarına takılan sorular da olmaktadır.

Malta’da dil eğitimi araştırırken en çok sorular sorulardan biri “Malta’da çok Türk var mı? Bu yüzden tercih etmemeli miyim?” dir. Malta’ya ortalama her yıl 3000 civarında Türk öğrenci dil eğitimine gitmektedir. Dil eğitimine giden bu öğrencilerin gidiş tarihleri, kalış süreleri, İngilizce seviyeleri ve gittikleri dil okulları farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, her okul farklı ülkelerden gelen öğrencilerin oranını okulda bir millet diğerlerinden daha baskın olmasın diye dengede tutmaya çalışır. Sadece yıl içinde Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında Türk öğrenci oranı diğer aylara göre daha da artış gösterir, çünkü tatil döneminde olduğumuz için giden öğrenci sayısı fazladır. Malta, küçük bir ada ülkesidir. Yaz aylarındaki öğrenci yoğunluğu ve bulundukları alan içinde karşılaştıkları Türkler’den dolayı sayı çok fazla gibi görünse de aslında normal orandadır. Ayrıca, dünyanın neresine giderseniz gidin Türkler ile karşılaşacaksınız, uzak durmak, bol bol yabancı arkadaş edinip pratik yapmak sizin elinizde olan bir şeydir.

“Malta’da Maltizce konuşuluyormuş, o zaman nasıl İngilizce öğreneceğim?” Evet, Malta’da iki resmi dil vardır. İngilizce ve Maltizce. Malta eğitim sistemi gereği zorunlu eğitim 5 yaş itibariyle başlar ve tamamen İngilizce dilinde eğitim alırlar. Maltizce tabelalar, gazeteler görürsünüz. Ancak bu dil halk arasında günlük hayatta sürekli kullanılmamaktadır. Sizin sürekli duyacağınız dil İngilizcedir ve bu yüzden İngilizce öğrenme ve pratik yapma ile ilgili sıkıntınız yoktur. Aksan konusuna gelince, aksan öğrenmek zaten 2-6 veya 9 aylık bir dil kursu ile olabilecek bir şey değildir. Önemli olan İngilizce duymak ve konuşmaktadır. Aksanım olmayacak gibi bir endişeye kapılmayın, ayrıca dil okullarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğretme konusunda uzman öğretmenler olduğunu unutmayın.

Malta’da eğitim ücretlerinin ekonomik olması en başta tercih edilmesinin sebeplerinden biridir. Malta’da hemen hemen bütün dil okulları 8 hafta ve üzeri eğitimlerde, eğitim+konaklama şeklinde paket programlar hazırlarlar. Türk öğrencileri çekmek için cazip indirimler ve paket programlar sayesinde İngiltere, İrlanda gibi ülkelere bütçeniz yetmiyorsa Malta sizin için en uygun tercih olacaktır.

Malta’nın bir ada ülkesi olduğunu unutmayın. Sizi Londra, New York, İstanbul gibi bir metropol şehir beklemektedir. Kısa dönemde gitseniz uzun dönemde gitseniz bir adaya gidiyorsunuz. Ancak bu adada yaşamınızı sağlayacak, her türlü ihtiyacınızı karşılayacak modern herşeye ulaşırsınız. Neticede Avrupa Birliği üye ülkesine gidiyorsunuz.

Malta’da dil eğitimi alırken eğlenmek ve güzel bir tatil geçirmek mümkündür. Bu da öğrencileri özellikle yaz aylarında cezbeden önemli etkenlerden biridir. Eğlence hayatının çok canlı olduğu Malta, yüzme ve su sporları için eşsiz plajlara sahiptir.

Özetlemek gerekirse, ekonomik bir program düşünüyorsanız, vize işlemlerinde daha kolay bir ülke olsun çok uğraşmayalım diyorsanız, kaliteli bir dil eğitimi alayım, tatilimi de bu arada yaparım diye bir amacınız varsa Malta sizin için en uygun seçenek olacaktır.

Work and Travel Meslekleri ve Bu İşleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Amerika’da birkaç ay boyunca yaşayıp, hem para kazandığınız hem gezdiğiniz Work and Travel programına gitmeden önce gözden geçirmeniz gereken birçok konu bulunuyor. Eyalet seçimi, gidiş-dönüş tarihleriniz, yanınıza alacaklarınız gibi kararların yanında bir de yapacağınız işi seçmek var. Çalışma saatleri, çalışma ortamı, çalışma koşulları gibi birçok etken tercihinizi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalar. İşte Work and Travel yaparken çalışabileceğiniz yerler ve çalışacağınız yeri seçerken dikkat etmeniz gerekenler.

Eğlence parkları

Work and Travel’da çalışabileceğiniz en keyifli yerlerden biri eğlence parklarıdır. Genelde büyük otellerin eğlence alanlarında iş imkanları bulunur. Aqua park, lunapark gibi yerlerde çalışan bir insan eğer eğlenmeye açıksa pek de sıkılamaz diye düşünüyoruz. Bu tarz yerlerde yapabileceğiniz işlerin arasında makine görevlisi olmak, cankurtaranlık, kasiyerlik gibi birçok seçenek bulunuyor. Eğlence parklarındaki işler genelde erken kayıt dönemlerinde tükenir.

Oteller

Büyük otel zincirlerinde veya ufak çaplı butik otellerde çalışma imkanınız çok geniş. Yemek kısmından resepsiyona, oda temizliğine kadar birçok departman bulunuyor ve hepsinin de kendi içinde farklı bölümleri var. Örneğin yeme içme bölümünde çalışan biri garsonluktan bulaşıkçılığa, aşçılıktan kasiyerliğe, fritöz kullanmaktan paket servis hazırlamaya kadar birçok farklı işten birini yapabilir.

Milli parklar

Milli parklar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birbirinden güzel doğal ve tarihi güzelliklerin bulunduğu yerlerdir. Bu güzelliklerin yanıbaşında çalışmak da insana ayrı bir keyif verir. Buralardaki iş imkanları ve çalışma ortamı otellere oldukça benzerdir. Bunun dışında iç mekanlarda değil de dışarıda yapılabilecek işler de bulunuyor.

Restoranlar ve fast food mekanları

Restoranlarda yapılabilecek işler genelde herkesin tahmin edebileceği şeyler. Aşçılık, bulaşıkçılık, garsonluk gibi işlerin yanında kasiyer, barista veya sandviç/salata hazırlamakla görevli kişi de olabilirsiniz. Restoranlarda veya fast food mekanlarında çalışmanın getirdiği en büyük faydalardan biri ise birçoğunun %50 indirim ile yiyip içmenize izin vermesidir. Amerika’da geçireceğiniz sürede gelirinizin önemli bir kısmını yeme içmeye ayıracağınız için bu indirim size çok büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Perakendeciler

Amerika’nın büyük alışveriş zincirlerinden birinde veya ufak dükkanlarda çalışma imkanınız da bulunuyor. Dondurmacıdan manava, büfeden süpermarketlere kadar birçok farklı yerde çalışabilirsiniz. Ayrıca bisiklet kiralama tarzı işlerde de çalışma imkanınız bulunuyor.

Casinolar

Casino diyince aklınıza kumarhaneler gelecektir ancak casinolarda 21 yaş altı Work and Travel’cılar için de birçok seçeneğe sahip. Casinoların spa, cafe, restoran gibi yerlerinde çalışma imkanlarınız bulunuyor.

Peki, Work and Travel iş seçiminde nelere dikkat etmeli ?

 • Öncelikle planınızı yapın.

Gitmek istediğiniz eyalete karar verin, yaklaşık 4 ay orada kalacaksınız. Ajansınıza gittiğinizde onlar size müsait iş imkanları hakkında bilgi verecektir. Bireysel özelliklerinizi dikkate alarak sizin için en uygun olduğunu düşündüklerinizi listenize alın.

 • İngilizce seviyeniz en önemli etkenlerden biri.

Oraya gittiğinizde İngilizce seviyenizi oldukça geliştireceksiniz zaten ama gitmeden önce buna dikkat etmeniz gerekir. Örneğin resepsiyonda çalışmak için İngilizce’nizin iyi olması gerekir çünkü çok fazla insanla iletişim kurmanız gereken bir iş.

 • İşvereninizle görüşürken hazırlıklı olun.

İşvereninizle görüşmeden önce iş hakkında bilgi sahibi olun. Ayrıca ilk izlenim çok önemli, güler yüzlü olun ve toplantıya geç kalmayın. Önceki tecrübelerinizden bahsedin ve iş hakkında spesifik sorular sorun. İşe ilginizi göstermeniz işvereninizin hoşuna gidecektir.

kaynak : listelist

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? İngilizce Öğrenmek için Tavsiyeler

İngilizce öğrenmek, Türkiye’de zorlu bir süreçtir. Yabancı dil, her ne kadar okullarda ders olarak okutuluyor olsa da İngilizce öğretme noktasında yetersiz kalıyor. Bizler daha çok işin teori kısmına vakit harcıyor ve pratik yapma konusunda yetersiz kalıyoruz. İngilizce, öğrenciler tarafından sınavda geçer not alınması gereken bir ders olarak görülüyor. Haliyle, İngilizce ile ilgili herhangi bir konuda sınav sonrasında cevap veremez durumda kalıyoruz.

Uygun Zamanda Eğitim Alamıyoruz

Okullarda verilen İngilizce eğitimi, bizlerin öğrenmeye hazır olduğu zamanlarda değil ders programının buyurduğu zamanlarda işlenir. Oysa her kişinin beyninin yabancı dil öğrenimi için hazır olacağı an farklıdır. Bireyler tarafından İngilizce öğrenilecek saatlerin, kendi bünyesi tarafından belirlenmesi gerekir. Bireyin kendisi tarafından belirlenmeyen İngilizce öğrenim saatlerinde zihin de derslerin büyük kısmını hiç olmamış gibi akıldan çıkartır.

Teknolojiden Yararlanmıyoruz

İngilizce öğrenmek için, teknolojik yöntemler var olmasına rağmen hala klasik yöntemleri zorluyoruz. İngilizce kitaplarının üzerindeki testleri doldurarak kalem ve kağıt ile ders işlemek için bir sınıfa doluştuğumuz eğitim sistemi, dil öğreniminde bizlere cevap veremiyor.

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Üniversite bittikten sonra genel olarak iş başvurularında İngilizce şartı aranır ya da İngilizce bilenler öncelikli olarak tercih edilir. İyi bir firmada çalışmak dışında, yurt dışı tatiline çıkma hayali kuranların da İngilizce öğrenmesi gerekir.

İngilizce aynı zamanda sanatın, kültürün ve eğlencenin de dilidir. İster Hollywood isterseniz de Bollywood sevin, dünya sinemalarında en çok ilgi gören filmlerin çoğunluğu İngilizce. İngilizce bilmek sizi her şeyden önce, küresel vatandaş yapar. Dünyanın neresine giderseniz gidin, yeni ülkelere ve kültürlere köprü görevi görür.

İngilizce Öğrenmek için Ne Yapmalıyız?

İngilizce öğrenmek için tekrar önemlidir. Sizler de yıllarca İngilizce dersi görmüş ve fazla bir mesafe kaydedemiş olabilirsiniz. İngilizce öğrenimi için ilk olarak, kelime hazinenizi geliştirmeniz gereklidir. Kelimelerin öğrenilmesinin ardından cümleler rahatça oluşturulabilecektir. İngilizce konuşma, ikinci aşamadır.

Kelime ezberlemek için ise, birçok yöntem vardır. Burada etkili bir yöntem seçilmesi, İngilizce öğrenme sürecini hızlandırır. Yönteme bağlı olarak, kelimelerin hafızada kalıcı olması sağlanabilir. Örneğin; Da Vinci metodu beynin her açıdan hareket etmesini sağladığı için, İngilizce öğrenmek isteyenler için iyi bir yöntemdir. Peki Da Vinci metodu nedir?

İngilizce Öğreniminde Da Vinci Metodu

Da Vinci metodu, öğrenilecek olan konunun veya kelimenin zihinde canlandırılarak herhangi bir cisim, renk ya da hikaye ile bağdaştırılmasını sağlar. Öncelikli olarak, öğrenilmek istenilen konu ve onun bizim zihnimizdeki karşılığının ne olduğunu düşünmemiz gerekir. Bunun sonucunda da öğrenmek istenilenlerin kalıcı olması sağlanır. Da Vinci metoduna örnek olarak elmayı ele alalım. Elma kelimesinin İngilizce karşılığını Türkçe’de bir kelime ile bağdaştırarak hafızamıza yerleştiriyoruz. Ardından elma kelimesinin İngilizce karşılığı sorulduğunda, bu bağdaştırma yöntemi bizim daha hızlı karşılık vermemizi sağlıyor.

Da Vinci metodu; fotografik hafıza, hafıza sarayı ya da Sherlock’un canlandırma tekniği olarak da adlandırılır. Bu teknik ile hikayeleştirme yapıldıktan sonra gerekli tekrarların da yapılması gerekiyor ki, unutulmasın.

Da Vinci metodu ile İngilizce öğrenmek isteyenler için, örneğin dilgoo.com İngilizce eğitim seti iyidir. Hem seviyelere göre set sunuyor hem de Da Vinci metodunu etkin olarak kullanıp, kelimelerin daha hızlı öğrenilmesini sağlıyor. dilgoo.com ile az önce belirttiğim, öğrenmek için uygun zamanı da kendiniz oluşturabilir ve istediğiniz zamanda çalışabilirsiniz.

Erasmus Yurtdışı Eğitim Mülakatı Nasıl Olur?

Sözlü mülakatlar, bütün başvurular için stresin azami düzeye çıktığı, heyecanın zirve yaptığı süreçlerdir. Bundan dolayı gireceğiniz mülakatla ilgili ön bilgilere sahip olmak, deneyimli kişilerin tecrübelerinden faydalanmak, mülakat sırasında stres düzeyinizi olumlu anlamda etkileyecektir. Her üniversitenin sınavı farklılık gösterse de, ortak ve genel bazı durumlardan bahsetmek mümkün.

Mülakattan önce bilinmesi gerekenleri genelden özele doğru sıralarsak;

1. Giyim

Kesinlikle şık giyinmelisiniz. Spor kıyafet, gündelik elbiseler bu işi ciddiye almadığınız izlenimi oluşturabilir. Size gündelik kıyafetler de çok yakışıyor olabilir ama siz yine de riske girmeyin.

2. Özgüven

Çok çekingen davranmak, bu işi başaramayacağınıza; fazla rahatlık amacınızın farklı olduğuna işaret eder. Konuşmanız, görüntünüz ve hatta oturuşunuz bile kararlılığınızı, kendinize olan güveninizi karşı tarafa aksettirsin. Vücut dilinize dikkat edin.

3. Jest ve mimikler

Olmazsa olmazımız Güleryüz. Tabi sırıtmaktan bahsetmiyoruz. Sizin güler yüzlü olduğunuzu görmek isteyeceklerdir. Bir diğer önemli husus, göz teması kurmaktan kaçınmayın.

4. Neden yurt dışında eğitim?

Bu soruyla karşılaşacaksınız. Öyle klişe cevaplar vermeye kalkmayın. Amacınız ne ise ifade edin açıkça. Yeni yerler ve farklı insanlar tanımak, kişisel gelişim sağlamak, dil geliştirmek gibi cevaplar vermekten kaçınmayın. Siz daha yaratıcı cevaplar da bulabilirsiniz. Ama vereceğiniz cevap samimi ve gerçekçi olsun.

5. Seçtiğiniz ülke

Seçiminizle ilgili de yine vereceğiniz samimi bir cevap size artı puan olarak geri dönebilir. Ama erasmus amacıyla uyumlu bir cevap verin. Kızları çok güzelmiş, gece klüpleri şahaneymiş gibi cevaplardan bahsetmiyoruz. Ayrıca seçtiğiniz ülke ile ilgili biraz araştırma yapmanız faydalı olacaktır.

6. Kariyer planlamanız

Bölümü bitirdikten sonra ne yapmak istiyorsunuz, nerede olmak istiyorsunuz gibi sorulara hazırlıklı olun. ”Bu bölümde aldığınız eğitim sizin için ne ifade ediyor?” tarzı bir soruya vereceğiniz cevap, sizin bakış açınızı, eğitim hedeflerinizi ortaya koyacaktır.

7. Yaşayabileceğiniz sıkıntılar

Örnek olarak; yurt dışında maddi sıkıntı çekme ihtimaliniz var mı, bir hırsızlığa uğrarsanız ne yaparsınız gibi sorular gelebilir. Burada amaç sizi ölçmektir.

8. Hobileriniz, ilgi alanlarınız, yetenekleriniz

Doyurucu cevaplar verebilmelisiniz. Boş zamanlarımda kitap okurum dediğinizde sizin için her şey bitebilir.

Son olarak bazı üniversitelerde bu mülakat Türkçe gerçekleşebiliyor. Eğer mülakat İngilizce ise elinizden geldiğince kurduğunuz cümle sayısını arttırın. Hatta bu soruların çoğuna mülakattan önce çalışıp, ezber yapabilirsiniz. Belki biraz etik olmayabilir ama sonuçta faydalı olur. Mülakat Türkçe olursa da, İngilizce bildiğinizi belli edin. Her durumda İngilizce biliyormuş gibi yapın kısaca. Sınava gireceğiniz üniversitede daha önce mülakata girmiş olanlarla mutlaka irtibat kurun.

kaynak : resmi daire

Almanya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Teknoloji ve sanayi denildiğinde aklımıza ilk gelen ülkelerden biri olan Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız bu makaleye mutlaka göz atın. Ekonomik durumu, yaşam kalitesinin en üst düzeyde olması ile Avrupa Birliği içerisinde Almanya’nın ne kadar ileri bir ülke olduğu aşikardır. Almanya, global dünyanın en iyi mühendis, lider ve iş adamlarını yetiştiren benzersiz bir ülkedir. Şüphesiz bu başarısında eğitim kalitesi büyük söz sahibidir.

Eğitim sistemi uzun yıllara dayanan Almanya, dünyanın en eski üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en eski üniversitesi bundan 7 yüzyıl önce Heidelberg’de 1300’lü yıllarda kurulmuştur. Mühendislik alanlarında popüler ve dünya lideri olan Almanya’da eğitim almak kariyeriniz açısından büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sosyal bilimlerde birçok Nobel Ödüllü bilim adamı yetiştiren Almanya, sayısal bölümlerde de epey başarı elde etmiştir. Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada size çeşitli kapılar açılacaktır.

Neden Almanya’da Üniversite Eğitimi?

Almanya’da lisans eğitimi ücretsizdir.

Almanya’da üniversite okumak için Avrupa’da diğer birçok ülkede olduğu gibi yüksek eğitim ücretleri ödemezsiniz. Almanya’daki devlet üniversitelerinin senelik harç ücretleri 200-600 Euro civarındadır.

Almanya, dünyanın en kaliteli teknik üniversitelerine sahiptir.

Almanya üniversiteleri ile eğitimini dünyaya ispatlamış ülkelerin başında gelmektedir. En popüler bölümlerinden olan mühendislik alanından diğer tüm bölümlere kadar birçok alanda kariyerinize yapacağınız büyük bir yatırımdır. Dünyanın en iyi 100 kaliteli üniversitesi arasında Almanya’dan 10 üniversite bulunmaktadır.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Almanya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Almanya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Almanya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Almanya’da harika bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Almanca ile Avrupa’nın en çok konuşulan diline sahip olan Almanya, Avrupa’nın en büyük 2. ekonomisine sahiptir. Küreselleşen dünyada iş hayatına rakiplerinizden önde başlamanız adına Almancayı ana diliniz gibi öğrenmek size çok yararlı olacaktır.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamlayıp mezun olduktan sonra 18 aya kadar oturum izni alabilirsiniz. Böylelikle mezuniyetinizin ardından 18 ay boyunca Almanya’da kalarak iş deneyimi edinebilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Almanya’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Almanya ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Almanya’da Popüler Üniversiteler

Almanya’da eğitim almak istediğiniz bölümde okuyabilmeniz için Türkiye’de aynı bölümü herhangi bir üniversitede kazanmış olmanız gerekir. Almanya’da üniversite eğitim dili Almanca olduğundan dolayı, öğrencilerin TestDaf veya DSH sınavları ile yeterliliklerini kanıtlaması gerekir.

Almanca yeterlilik sınavlarından olan TestDaf, İngilizce sınavları olan TOEFL ve IELTS sınavlarına benzetilmektedir. DSH sınavı ise Almanya’da üniversitelerin kendi yaptığı Almanca seviye belirleme sınavıdır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
Berlin Teknik ÜniversitesiBerlinDünyanın ilk 100 üniversitesi içinde 92. sırada yer alır. Almanya’nın ilk teknik üniversitesidir.
Aachen Teknik RWTH (TU)AachenDünyanın en iyi teknik üniversitelerinden bir tanesidir.
Münih Teknik ÜniversitesiMünihÖzellikle mühendislik ve bilgi teknolojileri alanlarında Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan üniversitenin 137 bölümü bulunmaktadır.
Paderborn ÜniversitesiPaderbornAlmanya’daki en iyi üniversite kütüphanelerinden birisine sahiptir.
Erfurt ÜniversitesiErfurtAlmanya'nın en eski üniversiteleri arasındadır.
Giessen ÜniversitesiGiessenBirçok ödüllü araştırmaya sahip olan üniversite, ismini deneye dayalı kimyanın kurucusu 19. Yüzyıl profesörü Justus von Liebig’den almıştır.
Bochum ÜniversitesiBochumAlmanya’nın en büyük 5 üniversitesi arasında yer almaktadır.
Wuppertal ÜniversitesiDortmundAlmanya’da özellikle İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mimarlık gibi bölümlerinde ön plana çıkmaktadır.
Bremen ÜniversitesiBremenBilim ve mühendislik alanlarının yanı sıra, beşeri ve sosyal bilimlerde önemli bilim merkezlerinden birisidir.
Duisburg Essen ÜniversitesiDuisburgSahip olduğu çok sayıda partner anlaşması, bilimsel araştırmalara katılabilmesi için öğrenciye verilen destek gibi özellikler nedeniyle Clausthal Teknik Üniversitesi, çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir.
Clausthal Teknik ÜniversitesiClausthalSahip olduğu çok sayıda partner anlaşması, bilimsel araştırmalara katılabilmesi için öğrenciye verilen destek gibi özellikler nedeniyle Clausthal Teknik Üniversitesi, çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir.
Jena ÜniversitesiJenaJena Üniversitesi, bir öğrenci şehri olan Jena’da 1558 yılında kurulmuştur.
Hannover ÜniversitesiHannoverMakine mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde Almanya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.
Würzburg ÜniversitesiWürzburgAlmanya’nın en köklü üniversitelerden birisidir, şimdiye kadar 9 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiştir.
Siegen ÜniversitesiSiegenSözel ve sayısal alanda akademik bölümleri ve eğitimi ile ön plana çıkmaktadır.
Stuttgart ÜniversitesiStuttgartYapmış olduğu araştırmalar sayesinde, uluslararası alanda birçok akademik ve bilimsel ödüle sahip üniversitedir.
Mainz ÜniversitesiMainzAlmanya'nın Mainz şehri merkezinde bulunan ve eğitim için çok fazla bölüm seçeneği sağlayan bir üniversitedir.
Dresden Teknik ÜniversitesiDresdenTeknik bölümlerindeki kaliteli eğitiminin yanı sıra ekonomi bölümlerinde de oldukça başarılıdır.

Almanya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Almanya’da üniversite eğitimi ücreti yoktur. Öğrenciler yalnızca okulun harç ücretini öderler. Almanya’da üniversitelerin senelik harçları 200-600 Euro arasındadır. Almanya’da lisans eğitiminin bu fiyatlarda olması Türkiye’deki eğitim ücretlerine göre öğrenci ailelerini çok da zorlamayacağı anlamına gelmektedir.

BölümlerMinMax
Makine Mühendisliği200€200€
İnşaat Mühendisliği200€200€
Fizik Mühendisliği200€200€
Metalurji Mühendisliği200€200€
Endüstri Mühendisliği200€200€
Bilgisayar Mühendisliği200€200€
İşletme ve Üretim Mühendisliği200€200€
Biyoloji200€200€
Kimya200€200€
Fizik200€200€
Matematik200€200€
Biyoteknoloji200€200€
Ekonomi200€200€
İşletme200€200€
Sosyoloji200€200€
Medya ve İletişim200€200€
Tarih200€200€
Coğrafya200€200€

Almanya’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
BerlinAlmanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Başkent Berlin’de bulunan 42 üniversitede ortalama 170.000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir.
Duisburgİstanbul ile birlikte 2010 yılında Avrupa Kültür Başkentliği yapmış bir şehirdir. Dünyada ilk 200 içerisinde bulunan Duisburg-Essen Üniversitesi bu şehirde bulunmaktadır.
BremenBremen, Almanya'da büyük, işlek bir liman ve sanayi şehridir.
BochumAlmanya'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Ruhr Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ruhr Üniversitesi 1962'de kurulmuştur.

Almanya’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Almanya’da üniversite öğrencileri genellikle bu öğrenci yurtlarında konaklamaktadır. Okulların yurtlarında ortalama konaklama fiyatı 250-350 Euro’dur.

Öğrenci Evleri

Almanya’da ev kiralama yöntemi daha masraflı olduğundan dolayı öğrenciler tarafından pek tercih edilmemektedir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Almanya’da eğitim alırken konaklayabileceğiniz bir başka seçenek ise özel yurtlardır. Devlet yurtlarına göre maliyeti biraz daha fazladır. Paylaşımlı bir odada konaklamanın bedeli kişi başı aylık 250-400 Euro civarındadır.

Almanya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Türkiye’ye göre aylık yaşam maliyetleri biraz daha fazla olan Almanya, diğer bazı Avrupa ülkelerine göre daha uygundur.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri250€400€
Ulaşım Maliyetleri0
50€
Yeme İçme Maliyetleri250€350€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€100€
Cep Harçlığı200€300€
Toplam750€1200€

Almanya’da İklim ve Hava Durumu

Almanya, iklimi bakımından Türkiye’nin karasal iklimine yakındır. Kış aylarında havalar soğuk ve nemlidir. Yazlar iç bölgelerde nemli ve serin olmakla birlikte, hava sıcaklıkları 30 dereceyi geçebilmektedir. Ilıman iklim kuşağında bulunan Almanya’nın ikliminde batı rüzgarlarının etkisi epey fazladır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Almanya Avrupa’nın tam ortasında konumlanmıştır. Komşu ülkelerinden bahsedecek olursak kuzeyinde Danimarka ve Kuzey Denizi, doğusunda Polonya ve Çekya, batısında Lüksemburg, Belçika, Hollanda, Fransa ve güneyinde Avusturya ve İsviçre bulunmaktadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye-Almanya uçak yolculuğu aktarmasız ortalama 3,5 saat sürmektedir. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için yolculuk süresi yaklaşık 30 saat sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye’den Almanya uçak bileti fiyatları 80-150 Amerikan doları civarlarında mal olmaktadır. Uçak bileti fiyatları sezondan sezona göre değişmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya öğrenci vizesi titizlikle ve profesyonel bir şekilde hazırlanması ve işleme geçirilmesi gereken bir süreçtir. Almanya vize işlemleri yaklaşık 6-8 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Almanya’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Almanya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler çalışma imkanına sahip olabilmektedir. Şartlı kabul ile hazırlık yılı olan öğrencilerin ilk sene resmi çalışma izni olmaz. Lisans eğitimine geçen öğrencilerin dil hazırlık dönemi bittikten sonra resmi olarak çalışma izni süreci başlamaktadır. Almanya’da 120 tam gün veya 240 yarım iş günü çalışma izni alınabilmektedir.

Bunları Biliyor muydunuz?

 • 81 milyonluk popülasyonuyla Almanya, Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahiptir.
 • Venedik’ten daha fazla köprüye sahip olan Berlin, Paris’ten 9 kat daha büyüktür.Dünyanın ilk dergi Almanya’da 1663 yılında piyasaya sürüldü.
 • Hamburger, adını Almanya’nın Hamburg şehrinden almıştır.
 • Almanya, 2014 yılında uluslararası öğrenciler için resmi olarak üniversite öğrenim ücretlerini kaldırmıştır.
 • Almanya’nın neredeyse 3’te 1’inde yenilenebilir enerji kullanılmaktadır.

Danışman Yorumu

Üniversite eğitim dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir.

Yurtdışında üniversite eğitimi alarak kaliteli eğitim, yurt dışı deneyimi, kültürel birikim ve prestijli bir diploma sahibi olmakla birlikte iyi bir sosyal statü ve yaşam boyu saygınlık kazanırsınız.

Almanya’da üniversite eğitimine kabul alabilmeniz için Türkiye’de de aynı bölüme yerleşmiş olmanız gerekmektedir. Almanya’da üniversite kabul şartı bu yönüyle diğer Avrupa ülkelerinden farklıdır. Her ne kadar öğrenci adına bir handikap gibi gözükse de, aslında öğrencinin kazandığı üniversiteye kayıt yaptırma mecburiyetinin olmaması ve sadece devlet üniversiteleri değil aynı zamanda Türkiye’deki özel üniversitelere yerleşmek de yeterlidir. Bu şekilde, durumu avantajlı hale getirebilirsiniz. Dolayısıyla, Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin belirli bir eğitim seviyesinde olması gereklidir.

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen birinin iyi bir seviyede Almanca bilmesi gerekir. Çünkü Almanya üniversitelerinde eğitim dili Almanca’dır. Bu nedenle ilk yıl Almanca hazırlık programını tamamlamak gerekir. Ardından iyi bir çalışmayla yeterlilik sınavını atlayabilir ve okumak istediğiniz bölüme başlayabilirsiniz.

Birçok alanda dünyaca ünlü eğitimi ve mühendislik alanında dünyanın en iyi üniversitelerine sahip olan Almanya, yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

World University Rankings’e göre dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında Almanya’dan 10 üniversite yer almaktadır. Bu listede Aachen Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Humboldt Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler yer almaktadır. Bu yönüyle Almanya’daki bu üniversiteler, dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ gibi Türkiye’deki en iyi üniversitelerden daha üst sırada bulunmaktadır.

Almanya’da eğitim devlet tarafından desteklenmektedir. Bu sayede üniversite ücretleri çok uygun fiyatlardadır. Türkiye’deki devlet üniversiteleri gibi dönemlik harç ücreti verilmektedir. Senelik eğitim masrafları 200-600 Euro civarındadır. Eğitim masraflarını, Türkiye ile kıyasladığımızda öğrencinin ve ailenin bütçesini zorlamadan eğitimini tamamlayabileceğini söylemek mümkündür.

Yurtdışında eğitim almak öğrencinin potansiyelini ortaya çıkarmasını, sorumluluk bilincini ve özgüvenini arttırmasını sağlar. Üstelik, aldığı kaliteli eğitimin yanında ana dil düzeyinde Almanca ve İngilizce öğrenerek büyük bir beceri kazanacaktır.

Almanya’da sosyal hayat oldukça aktiftir. Dolayısıyla öğrenciler okulların kulüpleri tarafından düzenlenen çeşitli aktivitelere katılabilir. Ayrıca konum itibariyle tatil günlerinde Almanya’dan diğer birçok Avrupa ülkesine ekonomik seyahatler yapmak mümkündür.

Avrupa’nın en büyük 2. ekonomisine sahip olan Almanya, Avrupa Birliği’nin en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Almanya’da üniversite eğitimini tamamlayıp diplomanızı aldıktan sonra 18 aya kadar oturum izni alabilirsiniz. Üniversitenin ardından 18 ay boyunca Almanya’da kalıp, değeri milyar dolarlar eden; BMW, Mercedes, Volkswagen, Henkel ve Siemens gibi firmalarda çalışabilirsiniz.

Almanya, yaşam standartları olarak da Avrupa’nın diğer gelişmiş ülkeleriyle hemen hemen aynıdır. Bu yüzden Türkiye’ye nazaran biraz daha maliyetli bir ülkedir.

Almanya üniversitelerinden başvuru kabulü almak yaklaşık 2-3 ay sürmektedir. Vize işlemleri ise tahmini 1,5-2 ay sürmektedir.

Üniversite eğitiminize; Almanya’nın en popüler şehirlerinde, YÖK denkliğinin bulunduğu kaliteli üniversitelerde ve çeşitli imkanlara sahip olan kampüslerde başlayabilirsiniz. Üstelik Türkiye’deki eğitim ve yaşam masrafları ile işletmeden mühendisliğe, tıptan psikolojiye kadar geniş bir alanda dilediğiniz bölümde eğitim almak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olmak sizin elinizde…

Polonya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

650 yıldan beri uzun bir eğitim geçmişine sahip olan Polonya, Avrupa’nın en genç popülasyonuna sahip ve gelişmekte olan ülkelerinden bir tanesidir. Yurtdışında üniversite eğitimi düşünen öğrencilerin öncelikli değerlendirdiği ülkelerden biri de Polonya’dır. Ekonomik, kaliteli ve kolay ulaşılabilir olduğu için Polonya, üniversite eğitiminde öğrencilerin en büyük tercihlerinden biridir. Bunda, Polonya’nın YÖK ve AB tanınırlığı olan birçok üniversiteye sahip olması da büyük rol oynamaktadır.

Polonya, Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahip olmakla birlikte yenilikçi yerleşkelerinde kaliteli hizmet veren eğitim kurumlarını da bünyesinde barındırmaktadır. Ülkenin ileri düzey standartları ile bütünleşen yenilikçi üniversiteleri, öğrencilerin kişisel gelişimleri adına da çok yararlı olmaktadır. Zengin imkanları sayesinde geniş bir vizyon edinebilirsiniz. Polonya’nın aktif spor, kültür ve sanatsal faaliyetleri ile kendinizi birçok yönden geliştirmeniz mümkün.

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi?

Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!

Polonya’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Polonya’da eğitim hayatına başlamak adına başvuru yapmanız için lise diplomanız yeterlidir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Polonya’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz. İsteyen öğrenciler için İngilizce dışında Polonya’nın kendi dili olan Lehçe’de üniversite eğitimi almak da mümkündür.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Polonya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Polonya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Polonya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre Polonya’da yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Neredeyse Türkiye’den daha ekonomik olan Polonya, eğitim, konaklama, ulaşım ve yaşam maliyetleri açısından da çok hesaplı olan bir ülkedir. Bu açıdan Polonya’da üniversite eğitimi almak Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha uygun bir seçenektir.

Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.

Eğitim anlamında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Polonya, bu başarısını eğitmen kadrosuna, üniversitelerinin imkanlarına ve çeşitli alanlar üzerine yoğunlaştığı kaliteli hizmete borçludur. Bu tür imkanların yanı sıra, örneğin Polonya’daki Jagiellonian Üniversitesi gibi dünyanın en eski üniversitelerinde de öğrenim görebilirsiniz.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Polonya’da en az 1 yıl kalma hakkına sahip olursunuz. Bu zaman zarfında yurtdışında çalışabilirsiniz. Hatta işvereniniz sizin devam etmenizi isterse daha uzun süre bu ülkede kalabilirsiniz. Böylelikle kariyer hayatınıza yurtdışında devam ederek iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz. İşsizlik oranının Türkiye’ye nazaran çok daha düşük olduğu Polonya’da daha rahat iş bulabilir ve gelir düzeyinizi daha iyi şartlarda tutabilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Polonya’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Polonya ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Polonya’da Popüler Üniversiteler

Polonya’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Bu süre; tıp eğitiminde 6, diş hekimliği ve eczacılıkta 5, mühendislik bölümlerinde ise 3,5 – 4 seneyi bulmaktadır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
Varşova ÜniversitesiVarşova2018 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 500 arasında bulunur. Sosyal Bilimler alanında çok iyi bir üniversitedir.
Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)VarşovaÖzel üniversitedir. Psikoloji alanında Avrupa’nın en iyi akademik kadrosunu bünyesinde barındırır.
Varşova Teknoloji ÜniversitesiVarşovaTeknik üniversiteler arasında Avrupa’da en iyiler arasındadır. Özellikle alan tercihi Uçak ve Uzay, Mekatronik ve Enerji olanlar değerlendirebilir.
Kozminski ÜniversitesiVarşovaBirçok ödüle sahip olması yanı sıra, Doğu Avrupa’nın en iyi İşletme ve Ekonomi okuludur.
Varşova Ekonomi ÜniversitesiVarşovaEkonomi ve Uluslararası İşletme alanında en iyi devlet üniversitelerinden biridir.
Varşova Lazarski ÜniversitesiVarşovaÇift diploma seçenekleri ve ekonomik fiyatlar açısından iyi bir eğitim sunmaktadır.
Jagiellonian UniversitesiKrakowDünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 300’e giren prestijli okul, aynı zamanda dünyanın en eski üniversitelerindendir.
Krakow Teknoloji ÜniversitesiKrakowPolonya’da kaliteli teknik üniversiteleri denince akla gelen ilk üniversitelerden biridir.
Wroclaw ÜniversitesiWroclawSosyal bilimler alanlarında çok iyi olan okul, Polonya'nın en köklü üniversitelerindendir.
Wroclaw Ekonomi ÜniversitesiWroclawKaliteli eğitimi ve düşük maliyeti ile ekonomi ve işletme alanında başarılı bir üniversitedir.
Wroclaw Teknoloji ÜniversitesiWroclawBölüm seçenekleri açısından zengin olan okul, Batı Polonya’nın en iyi şehrinde yer almaktadır.
Poznan Teknoloji ÜniversitesiPoznanPolonya’nın en köklü ve ekonomik mühendislik eğitimi alabileceğiniz üniversitelerindendir. Mimarlık bölümü ile de tercih edilebilecek kaliteli üniversitelerden biridir.
Poznan Ekonomi ÜniversitesiPoznanBurs elde edebileceğiniz bölümlere sahiptir. Özellikle ekonomi alanında iyi bir üniversitedir.

Polonya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Polonya’da üniversite (lisans) eğitimi fiyatları senelik 2.000-5.000 Euro civarındadır. Fiyatlar bölümden bölüme ve seçilen üniversiteye göre değişmektedir.

BölümlerMinMax
İşletme2.440€4.950€
Mühendislik2.200€
4.500€
Psikoloji3.900€4.000€
Genel Tıp11.000€13.000€
Finans ve Uluslararası Yatırım2.100€3.500€
Uluslararası İlişkiler3.000€3.800€
Siyaset Bilimi3.000€3.200€
İngilizce Dil Çalışmaları3.000€3.000€
Arkeoloji2.000€3.000€

Polonya’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
VarşovaVarşova, öğrenciler için geniş eğitim ve staj imkanı sunar. Avrupa’nın en çok seyahat edilen başkentlerinden birisidir.
KrakowPolonya’nın tarihi şehirlerinden biri olan Krakow’da ülkenin en eski üniversitesi olan Jagiellonian Üniversitesi halen hizmet vermektedir.
WroclawTürkiye’deki Eskişehir olarak tabir edebileceğimiz Wrocław, tam bir öğrenci şehridir. Şehrin en önemli noktaları yürüme mesafesindedir.
PoznanPolonya’nın batısındaki en dinamik şehirlerden biridir.

Polonya’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Polonya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin birçoğu üniversite yurtlarında konaklamayı tercih eder. Yurt imkanları açısından bir tek Varşova’daki üniversitelerin eksik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında kalan tüm şehirlerde öğrencilerin ilk tercihi bu öğrenci yurtları olmuştur. Polonya’daki üniversiteler genellikle öğrenci yurtları ve hostel tarzı konaklamalar ile anlaşmalıdır ve birlikte organize edilmektedir. Bu açıdan yurt başvurusunda bulunurken erken konaklama talebinde bulunulması çok önemlidir. Bu da sizin üniversiteye erken başvurmanızın, konaklamanız adına da çok yararlı olacağını gösterir.

Öğrenci Evleri

Dünyanın dört bir yanından gelen üniversite öğrencileri için Polonya’da öğrenci evi seçeneği de bulunmaktadır.

Evde kalacağınız kişi sayısına göre aylık 200-400 Euro civarlarında fiyatlara öğrenci evi konaklamasında kalabilirsiniz. İhtiyacınıza göre elektrik, su, gaz ve internet temin edebilir, masraflarınızı öğrenci evi yönetimi olarak karşılayabilirsiniz. Öğrenciler sadece aylık ödeme yapmaktadır. Öğrenci evi konaklamaları genellikle senelik veya en az 9 aylık olmak üzere kontrat imzalanır. Bu sürenin ardından evden çıkılabilir ya da konaklamaya devam edilebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Türkiye’deki gibi çeşitli özel yurtlar Polonya’da pek bulunmamaktadır. Bu yüzden hostellerin bazıları sadece öğrencileri barındırmakta ve özel yurt olarak tercih edilmektedir.

Kısa süreli konaklama olarak özel yurtlarda aylık 150-300 Euro civarlarında kalabilirsiniz. Öğrenciler aylık olarak tercih ettikleri bu konaklama imkanları sayesinde istediği zaman bu yurtlardan ayrılabilir ve yeni bir konaklamaya geçebilir.

Polonya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Polonya gibi bir Avrupa ülkesinde eğitim alırken yaşam maliyetleriniz Türkiye standartlarında olacaktır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden biri olmasına rağmen halen kendi para birimi olan Zloty’i kullanan Polonya, öğrencilerin geçim açısından en rahat ettikleri ülkelerden bir tanesidir. Polonya Zloty’si ve Türk Lirası değer açısından birbirine çok yakındır. Bu da günlük yaşam maliyetleriniz adına sizi yüksek masraflardan kurtarmaktadır.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri100€250€
Ulaşım Maliyetleri15€
25€
Yeme İçme Maliyetleri100€150€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€75€
Cep Harçlığı100€150€
Toplam365€650€

Polonya’da İklim ve Hava Durumu

Polonya, iklimi açısından çok değişkendir. Yazları sıcak ve nadiren yağmurlu, kışları ise çoğunlukla soğuk geçen bir ülkedir.

Yaz mevsimi Haziran ayında başlarken Eylül ayına kadar sürmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20-25°C civarlarında iken bazı dönemler bu sıcaklıklar 35°C’yi bulabilmektedir. Kış aylarında ise soğuk hava etkisini gösterirken sıcaklıklar genellikle -5°C ile -2°C dolaylarında geçmektedir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Orta Avrupa’nın kalbinde yer alan Polonya, Baltık Denizi’nde uzun bir kıyıya sahiptir. Birçok Avrupa ülkesi arasında yer alması bu ülkelere kolay ulaşım sağlamak adına büyük bir olanak sağlamaktadır.

Batısında Almanya yer alırken, güneyinde Çekya ve Slovakya, doğusunda ise Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Letonya yer almaktadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Polonya’ya uçuş mesafesi 3 saattir. Aktarmasız ve sık seferlerin bulunduğu uçak yolculukları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için ise 25 saatlik bir araç yolculuğu sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Polonya uçak bileti fiyatları Türkiye’den yaklaşık olarak 100-150 Amerikan dolarına mal olmaktadır. Uçuş yapacağınız sezona göre bilet fiyatlarında değişiklikler olur.

Polonya Öğrenci Vizesi

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler rahatlıkla vize alabilmektedir. Polonya’nın öğrenci vizesi şartları Avrupa’nın diğer ülkeleri ile kıyasladığımızda daha kolaydır. Vize başvuru sonucu genellikle iki hafta içerisinde açıklanır.

Polonya’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Polonya’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda yasal çalışma imkanına sahip olursunuz. Polonya’da çalışmak için gereken bazı yasal prosedürleri ve oturma iznini almanız gerekmektedir.

Ayrıca, Polonya hükümeti öğrencilere mezuniyetleri arından en az 1 senelik çalışma vizesi sunmaktadır. Bu da öğrencilerin Polonya’da daha uzun süre kalmak ve çalışmak adına bulunması zor bir imkan sağlamaktadır. Üstelik işvereninizin sizinle çalışmaya devam etmek istemesi takdirde çalışma vizenizi uzatabilirsiniz. Bu sayede Polonya’da uzun seneler çalışabilirsiniz.

Bunları Biliyor muydunuz ?

 • Polonya’da Nobel Ödülü’ne sahip olan 12 kişi varken Türkiye’de bu rakam sadece 2’dir.
 • Türkiye’nin en fazla Erasmus öğrencisi yolladığı ülke Polonya’dır.
 • QS En İyi Öğrenci Kentleri 2017 sıralamasına göre Polonya’nın başkenti Varşova, dünyanın en iyi 52. şehri seçilmiştir.
 • Max Factor ve Fashion TV, Polonyalılar tarafından kurulmuştur.
 • Ünlü besteci Frederic Chopin (Şopen) ve dünyada Madam Curie olarak tanınan Marie Curie, Polonyalıdır.
 • Polonya’nın popülasyonu en az 40 milyondur. Ayrıca, Türkiye’den sonra Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesidir.
 • Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak tarif edilen Polonya, Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ülkesidir.

Danışman Yorumu

Üniversite eğitim dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir.

Yurtdışında üniversite eğitimi alarak kaliteli eğitim, yurt dışı deneyimi, kültürel birikim ve prestijli bir diploma sahibi olmakla birlikte iyi bir sosyal statü ve yaşam boyu saygınlık kazanırsınız.

Polonya’da kaliteli bir üniversitede istediğiniz bölümde eğitim almanız çok kolay. Çünkü üniversite yerleştirme sınav başarı şartı aranmamaktadır. Bu sayede istediğiniz bölümde okuyabilir ve ardından da eğitiminizde daha başarılı olabilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitim süresi genelde 3 senedir ve eğitim dili İngilizce’dir. Yabancı dil bilmeyen öğrenciler için bir yıl hazırlık eğitimi vardır. Hazırlık eğitimi ile birlikte 4 yılda eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Polonya’da üniversite eğitim dili İngilizce’dir. Öğrenciler kendi aralarında ve üniversite görevlileriyle İngilizce iletişim kurmak zorundadır. Böylece, öğrenciler bolca İngilizce pratik yaparak yurt dışında yaşamanın en önemli doğal kazanımlarından biri olan yabancı dil öğrenmeyi en iyi şekilde aradan çıkarmış olur.

Polonya’da bulunan Varşova Üniversitesi ve Jagiellonian Üniversitesi gibi üniversiteler dünya sıralamasında ilk 150 arasındadır. Bu yönüyle Polonya’daki bu üniversiteler, dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ gibi Türkiye’deki en iyi üniversitelerden daha üst sırada bulunmaktadır.

Yurt dışında aldığınız eğitimin ardından prestijli bir diplomanız ve en az bir yabancı diliniz olur. Böylelikle yurt dışında veya Türkiye’de hem daha yüksek maaşlı işlerde çalışabilir hem de iş başvurularında yüz binlerce aday arasında tercih edilen siz olabilirsiniz. Bu şekilde mesleğinizde çok daha rahat ve özgüvenli ilerleyebilirsiniz.

Yurt dışında okuyarak, eğitim hayatınız boyunca dünyanın dört bir yanından öğrencilerle arkadaşlık edinebilirsiniz. Bu şekilde dünyanın farklı kültür ve ekonomilerini tanıma imkanı sağlarsınız.

Polonya’ya giderken alacağınız Schengen vizesi, size üniversite eğitimi boyunca hem tüm Avrupa’yı keşfetme fırsatı sunacak hem de dünyanın diğer ülkelerine vize alırken size iyi bir referans olacaktır.

Polonya, Avrupa Birliği’nde olmasına karşın, neredeyse Türk Lirası’yla birebir olan Polonya Zloty’sini kullanmaktadır. Bu da öğrenciler için çok avantajlıdır.

Üniversite eğitiminize; Polonya’nın en popüler şehirlerinde, YÖK denkliğinin bulunduğu kaliteli üniversitelerde ve çeşitli imkanlara sahip olan kampüslerde başlayabilirsiniz. Üstelik Türkiye’deki eğitim ve yaşam masrafları ile işletmeden mühendisliğe, tıptan psikolojiye kadar geniş bir alanda dilediğiniz bölümde eğitim almak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olmak sizin elinizde…

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Avrupa’nın en merkezinde yer alan ülkelerden biri olan Macaristan’da üniversite eğitim yüksek standartlardadır. Avrupa ile Balkanlar arasında bir alana yayılan Macaristan, son 500 yıllık bir tarihte Türklerle yakın ilişkiler içerisindedir. Bu nedenle de Macarlar ve Türkler arasında hoşgörü ön plandadır. Bu da öğrencilerin bu ülkeye kısa sürede alışmasını sağlar.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden olan Macaristan, eğitime büyük bir bütçe ayırmaktadır. Kaliteli AR-GE departmanlarına sahip olduğundan, kariyerinize fazlasıyla katkı sağlayacak bir ülkedir. 1367 yılında kurulan en eski üniversitesi ile köklü ve kaliteli eğitim veren ülkelerden biridir. Özellikle Sağlık Bilimleri, Ekonomi ve Teknik üniversiteleri ile eğitim almak istediğiniz alanı kolaylıkla bulabilirsiniz. Dünyanın birçok yerinden öğrenci çeken Macaristan’da farklı kültür ve uluslardan bolca arkadaş edinebilirsiniz.

Neden Macaristan’da Üniversite Eğitimi?

Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!

Macaristan’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Macaristan’da eğitim hayatına başlamak adına başvuru yapmanız için lise diplomanız yeterlidir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Macaristan’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Macaristan üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Macaristan’ın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Macaristan’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre Macaristan’da yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Neredeyse Türkiye’den daha ekonomik olan Macaristan, eğitim, konaklama, ulaşım ve yaşam maliyetleri açısından da çok hesaplı olan bir ülkedir. Bu açıdan Macaristan’da üniversite eğitimi almak Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha uygun bir seçenektir.

Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.

Eğitim anlamında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Macaristan, eğitmen kadrosu, üniversite imkanları ve belirli konularda yetkinliği ile üniversitelerinde kaliteli eğitim vermektedir.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Macaristan’da en az 1 yıl kalma hakkına sahip olursunuz. Bu zaman zarfında yurtdışında çalışabilirsiniz. Hatta işvereniniz sizin devam etmenizi isterse daha uzun süre bu ülkede kalabilirsiniz. Böylelikle kariyer hayatınıza yurtdışında devam ederek iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Macaristan’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Macaristan ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Macaristan’da Popüler Üniversiteler

Macaristan’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Bu süre; tıp eğitiminde 6, diş hekimliği ve eczacılıkta 5, mühendislik bölümlerinde ise 3,5 – 4 seneyi bulmaktadır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
International Business School (IBS)BudapeşteIBS, İngiltere’deki Buckingham Üniversitesi’nin Avrupa kampüsüdür.
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi ÜniversitesiBudapeşteKurulduğu günden beri çok sayıda Nobel ödüllü akademisyen yetiştirmiştir.
Budapeşte Metropolitan ÜniversitesiBudapeşte2000 yılında kurulan genç bir üniversitedir. Popüler programları ve dinamik yapısı ile yerli-yabancı çok fazla öğrenciye eğitim vermektedir.
Peç ÜniversitesiPeç1367’de Peç şehrinde kurulan ilk Macar üniversitesidir.
Debrecen ÜniversitesiDebrecenAB ve YÖK onaylıdır. Ayrıca, bu üniversitenin tıp fakültesi, ABD New York ve California States tarafından akreditedir.

Macaristan’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Macaristan’da üniversite (lisans) eğitimi fiyatları senelik 3.000-5.000 Euro civarındadır. Fiyatlar bölümden bölüme ve seçilen üniversiteye göre değişmektedir.

BölümlerMinMax
İşletme ve Yönetim4.600€5.000€
İletişim ve Medya Bilimi4.600€
5.000€
Film ve Medya4.600€5.000€
Finans ve Muhasebe4.600€5.000€
Medya Tasarımı6.000€6.300€
Çevre Tasarımı6.000€6.300€
Animasyon6.000€6.300€
İşletme3.400€5.000€
İş Yönetimi4.400€6.000€
Psikoloji6.900€7.000€
Bilgisayar Bilimi6.000€6.400€
Biyokimya Mühendisliği6.000€6.400€
Kimya Mühendisliği6.000€6.400€
İnşaat Mühendisliği6.000€6.400€
Mimarlık6.400€6.500€
Genel Tıp4.000€13.000€
Diş Hekimliği13.500€16.000€
Eczacılık7.000€8.500€

Macaristan’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
BudapeşteEğitim kenti olarak tanınan Budapeşte, Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir.
PeçMacaristan’ın ilk üniversitesine ev sahipliği yapan Peç, İstanbul ile birlikte 2010 yılında Kültür Başkenti seçilmiştir.
DebrecenBudapeşte’ye 2 saat mesafede bulunan Debrecen, Macaristan’ın ikinci büyük şehridir. 220.000 kişilik popülasyonuyla öğrenci şehirlerinden biridir.

Macaristan’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin birçoğu üniversite yurtlarında konaklamayı tercih eder. Yurt imkanları açısından bir tek Budapeşte’deki üniversitelerin eksik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında kalan tüm şehirlerde öğrencilerin ilk tercihi bu öğrenci yurtları olmuştur. Öğrenciler, anlaşmalı yurtlara yönlendirilmektedir.

Macaristan’daki üniversiteler genellikle öğrenci yurtları ve hostel tarzı konaklamalar ile anlaşmalıdır ve birlikte organize edilmektedir. Bu açıdan yurt başvurusunda bulunurken erken konaklama talebinde bulunulması çok önemlidir. Bu da sizin üniversiteye erken başvurmanızın, konaklamanız adına da çok yararlı olacağını gösterir.

Öğrenci Evleri

Öğrenci evleri, öğrencilerin üniversite yurtlarından sonra en fazla tercih ettikleri konaklamalardır. Evde kalacağınız kişi sayısı, okula yakınlık, evin durumu, büyüklüğü ve mobilyalarına göre aylık en az 200 Euro’ya paylaşımlı öğrenci evi konaklamasında kalabilirsiniz. İhtiyacınıza göre elektrik, su, gaz ve internet temin edebilir, masraflarınızı öğrenci evi yönetimi olarak karşılayabilirsiniz. Öğrenciler sadece aylık ödeme yapmaktadır.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de iki odalı evler 300-550 Euro arasında değişirken, Pecs ve Debrecen şehirlerinde bu ücretler 250-450 Euro arasındadır. Öğrenci evi konaklamaları genellikle senelik veya en az 9 aylık olmak üzere kontrat imzalanır. Bu sürenin ardından evden çıkılabilir ya da konaklamaya devam edilebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Öğrenci konaklamaları arasında yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama özel yurtlardır. Bu yurtlar, öğrenclerin 1-2 ya da 3 kişilik odalarda kalabileceği özel konaklamalardır. Bu özel öğrenci yurtlarının ve hostellerin aylık fiyatları 200-300 Euro civarında değişmektedir.

Macaristan’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Yaşam maliyetleri bakımından Türkiye standartlarında bir ülke olan Macaristan, bir Avrupa ülkesidir.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri100€300€
Ulaşım Maliyetleri20€
30€
Yeme İçme Maliyetleri150€200€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€100€
Cep Harçlığı100€150€
Toplam420€780€

Macaristan’da İklim ve Hava Durumu

Karasal iklimin hakim olduğu Macaristan’da mevsimler, Türkiye’ye çok yakındır. Kış mevsimleri soğuk, bulutlu ve kar yağışlı, yaz mevsimlerinde ise sıcak ve kuraktır. Ülkenin yüksek kesimlerinde yağışlar sıkça görülür. Macaristan’ın senelik ortalama sıcaklığı 9-10 derece civarlarındadır. Kış mevsiminde sıcaklıkların ortalama -10 dereceye kadar düştüğü görülmektedir. En yüksek sıcaklığı ise yaz aylarında görülmekte ve yaklaşık 30 derecedir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Macaristan, Avrupa’nın tam ortasında yer alır. Karpatlarda kurulan ülkenin denize kıyısı yoktur. Macaristan’ın komşuları doğuda Romanya ve Ukrayna, batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, güneyinde ise Sırbistan ve Hırvatistan’dır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Macaristan’a uçuş mesafesi 1 saat 45 dakikadır. Aktarmasız ve sık seferlerin bulunduğu uçak yolculukları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için ise 13 saatlik bir araç yolculuğu sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Her gün THY’nin 2-3, Pegasus’un 1 uçuşu olmak üzere Türkiye’den Macaristan’a günde yaklaşık 3-4 sefer düzenlenir. Macaristan uçak bileti fiyatları Türkiye’den yaklaşık olarak 60-130 Amerikan dolarına mal olmaktadır. Erken bilet aldığınızda gidiş-geliş 80 Amerikan dolarına bile bilet bulabilirsiniz. Uçuş yapacağınız sezona göre bilet fiyatlarında değişiklikler olur.

Macaristan Öğrenci Vizesi

Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler rahatlıkla vize alabilmektedir. Macaristan’ın öğrenci vizesi şartları Avrupa’nın diğer ülkeleri ile kıyasladığımızda daha kolaydır. Vize başvuru sonucu genellikle iki hafta içerisinde açıklanır.

Macaristan’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Macaristan’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda yasal çalışma imkanına sahip olursunuz. Macaristan’da çalışmak için gereken bazı yasal prosedürleri ve oturma iznini almanız gerekmektedir.

Bunları Biliyor muydunuz?

 • Macaristan’da Nobel Ödülü’ne 16 kişi layık görülürken Türkiye’de sadece 2 kişi elde edebilmiştir.
 • Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içerisinde 7 Macar üniversitesi vardır.
 • İlk Macar Üniversitesi 1367’de Peç şehrinde kurulmuştur.
 • Macarlar, günlük hayatta kullandığımız birçok şeyin icadını yapmıştır. Bunlara örnek verecek olursak : Kibrit, tükenmez kalem, renkli televizyon, plazma TV, word-excel, holografi, karbüratör, helikopter…
 • Macar dili olan Macarca Türkçe’ye çok benzemektedir. Bunun nedeni Macarca’nın sonradan eklemeli bir dil olmasıdır. Türkologlar tarafından 400 kadar aynı kelime olduğu söylenmektedir.

Danışman Yorumu

Öğrencilik dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir. Yurtdışında eğitim almanın öğrenciye faydaları saymakla bitmez. Bunlardan birkaç tanesini kısaca anlatalım.

En başta Macaristan üniversitelerine Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden başvuru imkanı vardır. Bu sayede öğrenci sınav kaygısı olmadan istediği, yeteneği ve hangi mesleği yapmak istiyorsa o bölüme gidebilir. Dolayısıyla öğrencinin istediği bölüme gitmesi, onun derslere motive olarak girmesi ve istekli bir şekilde derslere çalışıp başarılı olmasına yardımcı olur.

Macaristan’da eğitim dili İngilizce olduğu için öğrenciler ileride işlerine çok yarayacak olan bir dile sahip olacaklar ve kolaylıkla iş bulabileceklerdir. Eğer öğrenci çabalarsa Macarcayı öğrenme şansı da çok yüksektir.

Okul, öğrencilere mezun olduktan sonra 2 yıl çalışma şansı vermektedir. Öğrenciler mezun oldukları zaman iş tecrübeleri olmuş olacak. Bildiğiniz gibi hangi işe girmek isterseniz sizden iyi bir eğitim ve tecrübe istenmektedir.

Macaristan okul fiyatları çok da pahalı değildir. Eğer güzel bir hesaplama yaparsanız göreceksiniz ki Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ve yurtlarına yapılan masraflarla karşılaştırdığınızda hemen hemen birbirine çok yakın fiyatlar göreceksiniz.

Bir diğer sebebi de yurtdışında edinilen deneyimin size katacağı artılar ve okulun kalitesidir. Dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içinde yer alan bir okulda eğitim alan öğrencileri çok güzel bir gelecek beklemektedir.

Macaristan çok farklı ülkelerden öğrenci kabul ettiği için çok çeşitli kültürlerden bilgi ve görgü sahibi olacaksınız. Kendi potansiyelinizi orada daha iyi görecek, bir şeyleri başardığınızı hissederek güzel bir geleceğe sahip olacaksınız.

Macaristan, Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Schengen vizesi alacaksınız. Bu sayede Türkiye’den gidemediğiniz ya da aşırı maliyetle gidebileceğiniz Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkelere otobüs ya da uçak bileti alarak hafta sonları bile gezme imkanı bulabileceksiniz.

Macaristan üniversitelerinden mezun olan herkes mavi diploma alarak dünyanın tanıdığı bir belgeye sahip olarak istediği ülkede çalışma imkanı sağlayabilmektedir. Bu imkan da sizlerin elinde…