Rusya Üniversiteleri ile Hayallerinize Merhaba Deyin

Günümüz gençlerinin en büyük hayali iyi bir üniversite eğitimi almaktır. Bu hayallere ulaşmak için gece gündüz çalışılıp YKS duvarı aşılmaya çalışılır. Barajı geçen herkese sınavda başarılı oldunuz cevabı verilir. Ülkemizde iyi bir üniversite okumak için barajı geçmek yeterli değildir. Türkiye’de %5 lik dilime girildiği zaman iyi bir üniversiteye girebilirsiniz.

YKS’de barajı geçtiyseniz hayallerinize Rusya üniversiteleri ile merhaba diyebilirsiniz. Rusya üniversiteleri kalite, nitelik ve ekonomik olarak oldukça caziptir. Bugün 1500$  ile 3000$ arasında değişen okul harçları ile dilediğiniz bölümde okuyabilirsiniz.

Dünya’nın süper güçlerinden birisi haline gelen Rusya bugün dünya pazarında çok önemli bir yere sahiptir. Rusya ekonomi, sağlık, kültür ve eğitim alanında çok önemli bir yere geldi. Kaliteli bir eğitim alarak geleceğinizi inşa etmek için sizde Rusya üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

Rusya 2005 yılından bu yana yabancı öğrencilere kapılarını açtı. 2005’ten bu yana binlerce insan Rusya üniversitelerinden mezun olarak dünyanın farklı ülkelerinde farklı bölgelerinde mesleğini icra etmektedir.

Rusya üniversiteleri YÖK denkliğine sahiptir. Rusya’da okuduğunuz bir alanla ilgili diplomanız Türkiye’de geçerlidir. Hiçbir engele takılmadan Türkiye’de aldığınız diplomalarla çalışabilirsiniz. Memurluk sınavına girip devletin kamu kuruluşlarında çalışabilirsiniz.

Rusya üniversiteleri Bologna anlaşmasını imzalamıştır. Böylece Rusya üniversitelerinden aldığınız diplomalar dünyanın farklı ülkelerinde geçerliliğe sahiptir. Bu anlamda sadece ülkemizde değil dünyanın farklı noktalarında aldığınız diplomalarla iş bulabilir, kendinizi mesleki anlamda geliştirebilirsiniz.

Rusya üniversitelerinde eğitim alma konusunda insanların genel korkuları dil ve iletişim sorunudur. Acaba gittiğim yerde rahat edebilir miyim? Dil ve alışma sorunu yaşayabilir miyim? Maddi imkanlarım yeterli olur mu? Bu tip korkularınızı yersizdir. Çünkü Rusya üniversitelerinde ilk yıl hazırlık yılı olarak eğitim verilir. Bu süre içerisinde size Rus dili ve kültürü hakkında bilgi verilir. Hazırlık yılından sonra seçtiğiniz alanla ilgili akademik eğitimleri almaya devam edersiniz. Maddi açıdan oldukça hesaplı bir ülke olan Rusya’da çok zorlanmayacaksınız. Rusya’da konaklama bedeli olarak aylık tahmini olarak 50$ gider. Türkiye’nin hangi bölgesinde olursanız olun, hangi yurda yazılırsanız yazılın aylık en az 300$ gideriniz olacaktır. Bu anlamda Rusya’da zorlanmadan bir eğitim-öğretim yaşantısı sürdürebilirsiniz.

Rusya üniversiteleri akademik uzman bakımından zengindir. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok profesörler Rusya üniversitelerinde görev yapmaktadır. Bina donanımı, sosyal imkanlar, eğitici kadrosu, maddi yapısı düşünülünce Rusya üniversitelerinde okumak size her alanda avantajlı gelecektir. Mühendislikten, eczacılığa kadar birçok bölümde sağlam eğitim uzmanlarından uygun fiyata eğitim almak istiyorsanız Rusya üniversitelerini tercih edebilirsiniz.

Polonya’da Hibesiz Erasmus Yapmak!

Merhaba arkadaşlar! Kanalıma hoşgeldi… Pardon o başka bir mecraydı 🙂 Sayın okur bu yazıda Polonya’da hibe almadan Erasmus yapmış biri olarak, sana baştan sona bu süreci anlatacağım. Beni hibeli öğrencilerden ayıran kısımlar daha ayrıntılı, diğer mevzular ise daha yüzeysel olacak. Hadi başlayalım!

Erasmus başvurusu

Evet! O haberi aldın. Erasmus başvuruları başlamış. Ortalamana güvendin, İngilizce bilgine güvendin, gittin başvurdun. Sınava girdin. Sonuçlar geldi… Ups! “Hibe kazanamadın, yedeksin.” dediler. “Tüh! Yandı tüm planlar.” diyordun ki bu yazıyı buldun. Hadi yine iyisin ben bulamamıştım 🙂 Yanmadı arkadaşım planların, merak etme. Bu yazıyı oku bitir sonra sen karar ver.

Yedek  sistemi

Kendi okulumda olan sisteme göre, hibe kontenjanı dolana kadar hibeler dağıtılır. Sonraki öğrenciler hibe sıralamasında yedek kalır. Eğer ki öğrenci isterse hibe almadan kontenjan bulduğu okulda Erasmus yapabilir. Tabi bu demek değil ki hibeden vazgeçiyoruz. Yine aslardan birileri gitmekten vazgeçerse biz hibemizi alıyoruz.

Gitmeye karar verdik. Sonra?

Evet sonuçları aldın. “Ben bu Erasmus’u yapacağım kardeşim!” dedin. Şimdi önce hibeli-hibesiz herkes gibi Learning Agreement dolduruyorsun. Bu süreç her koşulda aynı olduğu için ben içeriğine girmeyeceğim. Sonra işlemlerini hallediyorsun. Seni hibelilerden ayıracak ilk noktaya geliyorsun: Vize.

Polonya için hibesiz Erasmus vizesi almak

İşte bu noktada işler biraz çirkinleşiyor. Fakat korkma, kısa bir telaşenin ardından düzlüğe çıkacaksın. 🙂 Arkadaşım önce şu link’e bir tıkla şunları oku sonra gel hemen buraya. O gördüğün liste vize başvurusuna giderken yanında götürmen gereken belgeler. 1, 2, 3 ve 5. madde gayet açık. 4. madde ise biraz gözünüzü korkutabilir ama korkacak bir şey yok. Gidiyorsun bir sigorta firmasına (bkz: Allianz, AXA, vs.) diyorsun ki “Ben Erasmus’a gideceğim bana Öğrenci Seyahat Sigortası lazım.”. Bu sigorta hakkında çokça kaynak bulabilirsin. Sigortanı aldın.

6. madde bizim problemimiz çünkü hibemiz yok. 🙂 O sebeple o maddeyi es geçiyoruz.

7. madde asıl bizim meselemiz. Eğer senin Erasmus’ta yiyecek kadar paran yoksa 7. madde A şıkkını direk atla. 🙂 Varsa zaten problem yok, gayet açık madde.

B şıkkı bizim kurtuluşumuz. Önce kendine bir sponsor buluyorsun arkadaşım. Ailenden belirli bir maaşı olan herhangi biri olabilir. (Benim için abim sponsor oldu.). Vizeye gitmeden önce:

 1. Bu sponsorun üç aylık maaş bordrosunu alıyorsun.
 2. Bu sponsorun üç aylık banka hesap dökümünü alıyorsun. Bu hesap en az hibe miktarı kadar para içermeli. Bir dönem için gidiyorsan, bu demektir ki yaklaşık 1300-1400 euro hibe miktarı yani güncel kurla 6000-7000 Türk Lirası demek oluyor. Kimse bu paraya el koymuyor, yani istersen vizeni aldıktan sonra bu parayı direk çek harca ister beklet.
 3. Bu sponsor ile gidiyorsun notere. Bir Taahhütname Mektubu yazdırıyorsunuz. Bu mektup ne içermeli? ” Ben 1234566783 T.C. numaralı Şevval Dural, kızım 9876543322134 T.C. numaralı Betül Sakin’in 2018-2019 güz döneminde, Polonya’da, Varşova Teknik Üniversitesinde, 5 aylık Erasmus sürecinde, kızım Betül Sakin’e 1500 euro göndereceğimi taahhüt ederim.” Tarzında bir şey yazıyorsun. İmzalıyorsunuz bunu. Bu iş de tamam.

Şimdi her şeyin hazır. 🙂 Alıyorsun bütün belgelerini gidiyorsun vize görüşmesine. Vizeni aldın say. 🙂

Tamam gidelim de para dayanır mı?

Bu bölüm tamamen kişisel deneyimlerden oluşturulacak. Fiyatlar şehirden şehre değişiklik gösterecektir.

Ben Opole’de Erasmus yaptım. Ufak bir şehir. Yurtta kaldım: 350 TL.

Yemeği kendimiz yapıyorduk. Sıkı besleneyim diyorsan, aylık yemek: 480 TL.

Gerisi sana kalmış arkadaşım. Ne kadar gezersin, dışarı çıkarsın, ıvır zıvıra para harcarsın ben bilemem. Hesabını kitabını yap. Az sıkışacak olsan da bu tecrübeyi kaçırma. 🙂

Erasmus’ta başarılar!

Evet arkadaşlar eğer bu yazıyı beğendiyseniz. Sağ alttan yazıyı beğenebilir, sol alttan bana abone olabilirsiniz. 🙂 Hepinize güzel Erasmus tecrübeleri dilerim! 🙂

Sorularınız olursa zevkle cevaplarım :

Instagram: @fatiihbeyhan

Yerel Miyim, Küresel Mi?

Merhaba arkadaşlar,

Ülkemizde eğitim sistemi diye başlayıp diğer ülkelerle kıyaslama yarışına girmeyeceğiz, sakın moraliniz bozulmasın. Şimdi kendimizin küresel bir insan mı yoksa yerel bir insan mı olduğumuzu bulmaya çalışacağız.

Hepimizin acısıyla tatlısıyla, iyisiyle kötüsüyle bir eğitim hayatı var ve eminim hepiniz bu öğrenciliği bir an önce bitirip iş hayatına atılmayı ve para kazanmayı hayal ederek bekliyorsunuz. Arkadaşlar şunu kesin kabul edelim ki okul bitince eğitim hayatı bitmiyormuş. Çoğunuz George Bernard’ın güzel bir tespiti olan “Eğitimime okul yüzünden uzunca bir süre ara vermek zorunda kaldım” cümlesini duymuşsunuzdur.

Bu mutlu haberi verdikten sonra kısaca mezun olduktan sonraki muhtemel süreci anlatarak devam edeyim.

İş aramaya başladığımızda doğal olarak karşımıza birçok engel çıkacak. Bunların başında iş tecrüben var mı sorusunu çok duyacaksınız. Çünkü genelde ilanlarda yeni mezun ve 3 yıl tecrübe sahibi eleman aranıyor yazan şakacı firmalara rastlayabilirsiniz ve siz de doğal olarak sizinle iş görüşmesi yapan kişiye ”yahu ben yeni mezunum diyorum sen bana iş tecrübesi soruyorsun kafan mı güzel?” gibi bir karşılık verirsiniz, tabi ki içinizden yüksek sesle ! Diğer taraftan vasıflı eleman, vasıfsız eleman ilanlarını anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.

Peki biz ne yapalım, nerelere gidelim o kadar okuduk, dirsek çürüttük ?

Arkadaşlar öncelikle okulunuzu derse gidiyor gibi değil de bir meslek öğrenmeye gidiyor gibi bitirmeye çalışın. Yani ders dinleyip sınav geçmek size 4 yıl fayda sağlar fakat mezun olunca sıfırdan başlarsınız. Eğer okuduğunuz bölümü ”bu benim mesleğim ve ben mesleğimi öğrenmeye gidiyorum” diye kabul edip öyle okursanız mezun olduğunuzda okuduğunuz bölüm ile ilgili hiçbir yabancılık çekmeyeceksiniz ve tabii en önemli konu olan küreselleşmeyi başarmaya çalışacaksınız.

Nedir bu küreselleşme?

Bunu yaptığın işin dünya üzerinde bir karşılığı olması diye özetleyebiliriz. Yani kendi mesleğimden örnek vererek anlatayım. Eğer ben bilgisayar teknikerliği mesleğini yurtdışında da kolayca yapabiliyorsam ben küresel ölçekte mesleğini yapabilen bir elemanım diyebilirim. Yani küreselim. Şimdi herkes başını iki elinin arasına alsın ve kendine şu soruyu sorsun ”ben şuan okuduğum bölümü ya da çalıştığım işi yurtdışında herhangi bir ülkede de icra edebilir miyim, başarabilir miyim?” Bu sorunun cevabı evet ise tebrikler, siz küresel ölçekte bir mesleği icra ediyorsunuz.

Nasıl küresel olurum?

Eğer sonuç istediğiniz gibi değilse hiç üzülmeyin arkadaşlar. Küresel olmanın yöntemi gayet basit, kendi mesleğinizi sevmeye çalışın ve mesleğinizi, bakış açınızı, ufkunuzu hayatın içine yayarak geliştirmeye özenin. Meslekte kaç yıl geçirdiğiniz değil, nasıl geçirdiğiniz daha önemli ve daima alanınızın diğer ülkelerdeki gelişimini, işleyişini, uygulamasını takip edin.

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Hepinize başarılı ve verimli bir iş hayatı diliyorum.

Work and Travel’dan Sonra Başvurulan Change Of Status Nedir?

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Uzun zamandır düşündüğüm fakat kısıtlı vakit ve üşengeçlikten yazıya dökemediğim Amerika’daki tecrübelerimi sonunda sizlere aktaracak olmanın heyecanını yaşıyorum. 🙂

Öncelikle Edumag.net ekibini böyle bir platform kurdukları için teşekkür ederim. Amerika’ya gelmeden önce gerekli bilgileri aldığım ve halen daha takip ettiğim nadir sitelerdendir.

Neyse daha fazla uzatmadan sadede gelelim.

Başlıktan da anlayacağınız üzere Work and Travel J1 vizemiz bittikten sonra Amerika’da nasıl kalınır ondan bahsedeceğim.

Öncelikle kendinize bir yol haritası belirlemeniz gerekiyor.

İngilizce, para, eğlence vs. kriterlerinizi belirleyip ona göre bir seçim yapmak zorundasınız. Aksi takdirde planlamadığınız sorunlarla karşılaşmanız an meselesidir. Seçimden kastettiğim nokta yaşamaya devam edeceğiniz eyalet ve seçeceğiniz dil okulu. Ve bütün bunları vizeniz bitmeden en az 1 ay öncesinde tamamlamış olmanız gerekiyor.

Dil okuluna nasıl kayıt olurum?

Bir çoğumuz metropol şehirlere uzak dil okullarının olmadığı bölgelerde wat yapmak zorunda kalıyoruz. İmkanı olanlar internet üzerinden bulduğu dil okuluna şahsen gidip kayıt yaptırabilir. Böyle bir imkanı vakti olmayanlar ise telefon ile iletişime geçerek online bir şekilde kayıtlarını yaptırabilirler. Kendimden örnek vermem gerekirse vizem bitmeden 1.5 ay öncesinde internet üzerinden bulduğum bir dilokulu ile iletişime geçtim ve gerekli belgeleri tamamladım. Daha sonrasında doldurmam gereken formları bana posta yoluyla gönderdiler bende gerekli belgeleri ekleyerek USCIS (US Citizenship and Immigration Services)’e gönderdim.

Gerekli Belgeler !

Okulun sizden isteyeceği çoğu belge zaten Amerikaya gelirken yanınızda taşımanız gereken belgeler olacak. DS2019 – Pasaport gibi. Sizin ayrıca ihtiyacınız olan 2 şey var.

1. Sponsor

Size sponsorluk yapacak kişinin Banka hesabında en az 18000 USD bulunması gerekiyor.

ve size imzalı bir şekilde Bank Statement’ın PDF halini göndermesi gerekiyor.

2. Niyet Yazısı

Niyet yazısını siz yazacaksınız fakat internet ortamında bir çok örneği mevcut.

İçeriği ise Neden dil okuluna gitmek istediğinizi anlatan bir yazı olması gerekmektedir.

Ve En Önemli Kısım : Ücretler

Okul ücretine girmeyeceğim çünkü aylık 400$ dan 5000$’a kadar okullar var. Bu sizin tercihiniz olacak.

Fee for Change of status:

$370 : Money order to Homeland Security. (Devlet)

$200 : SEVIS Fee to Government. (Devlet)

$100 : Registration fee . (Okul)

$200 : Application service fee. (Okul)

$100 : I-20 Processing fee. (Okul)

Toplamda okula başlamadan önce vizenizi değiştirmek için harcayacağınız yaklaşık miktar : 1000$

Belgeleri Gönderdik. Sonra ?

Belgeleri gönderdikten sonra size Case Number içeren I-797 Form unuzu gönderecekler.

Bu kod ile https://egov.uscis.gov/casestatus/  sitesinden vizenizin onaylanıp onaylanmadığını kontrol edebileceksiniz.

Vize Süreci

USCIS’e belgelerimizi gönderdiğimiz günden itibaren genel olarak 4-6 ay içerisinde açıklanıyor. Fakat bu süreç bazen 9 ay’a kadar sürebiliyor. Bu süre içerisinde bazı okullar sizden para kazanmak için okula başlamanız gerektiğini söyleyecekler fakat öyle bir zorunluluğunuz yok isterseniz vizeniz gelene kadar bekleyebilir vizeniz onaylandıktan sonra okulunuza başlayabilirsiniz. Genelde bu süre içerisinde çalışıp okul için para biriktirmeye devam ediliyor.

(J1 vizeniz bittikten sonra çalışmanız yasal değil)

Vize Onaylandı !

Vizemiz onaylandıktan sonra okula başlamak zorundayız arkadaşlar. Okula devam etmediğimiz takdirde kaçak durumuna düşüyoruz ve yukarda anlattığım prosedürlerin hepsi boşa gider. Okullar genelde 3+1 aylık dönemlerden oluşur. 3 ay kursun ardından 1 aylık tatiliniz olur. Okula ücret ödediğiniz sürece vizenizi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Statü Değişikliğine Başvurduktan Sonra Amerika Sınırlarından Dışarıya Çıkmak

Mümkündür fakat geri gelmek mümkün değildir. Çünkü siz sadece statünüzü değiştirmiş olacaksınız Pasaportunuza vize damgası vurulmadığı için tekrar amerikaya gelmek isterseniz yeniden vize başvurusunda bulunmanız gerekecek. En büyük dezavantajıdır.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Daha anlatılacak çok şey var ama daha fazla uzatmak istemiyorum. Ayrıca sorularınızı özel olarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya hazırım. Herkese Başarılar diliyorum. Görüşmek Üzere.

Amerika Vergi İadesi için Ekstra 1000$ Alabileceğinizi Duydunuz mu?

J1 vizesiyle ABD’ye gelmişseniz ABD yasalarıyla uyum ve fazladan ödemiş olduğunuz vergileri talep etmek için bir vergi iadesinde başvurmanız gereklidir. Ancak TALEP ETMEMENİZ gereken bir ekstra 1000$ olduğunu unutmayın.

Arkadaşlarınız ABD vergi iadenizin bir parçası olarak ekstra 1000$ alabileceğinizi söylüyor olabilir, bu doğru değil. Bu American Opportunity Tax Credit (AOTC) olarak bilinir ve iadesi talep edilmemelidir.

ABD J1 Eğitim kredileri

Bu krediyi “1000$ değerindeki bir bonus” olarak alabileceğinizi söyleyenler olabilir, bu doğru değildir.

İkamet etmeyen bir J1 öğrencisi olarak bunu talep etmeniz YASA DIŞIDIR.

Çok sayıda öğrenci riski anlamadan yasal olarak hak ettiklerinden daha fazla para iadesi almaya çalışmaktadır.

Genellikle bu amaçla kullanılan vergi kredileri yalnızca ABD’de eğitim alan ve ABD’de ikamet eden kişilere yöneliktir. Yasa dışı olarak vergi iadesi başvurusunda bulunur ve IRS denetimine tabi olursanız sadece bu parayı IRS’e geri ödemekle kalmaz aynı zamanda bir ceza ödemek zorunda kalırsınız, ayrıca gelecekteki ABD vize başvurularınız da bu durumdan etkilenebilir.

Taxback.com ile başvurduğunuzda ücretsiz ve sizin için herhangi bir yükümlülük oluşturmayan tahmini vergi iadesi miktarı tarafınıza sunulur, herhangi bir ön ödeme yapmanıza gerek yoktur ve hak sahibi olduğunuz tüm iadeler doğrudan banka hesabınıza gönderilir. Yapılan 1 milyonun üzerinde vergi iadesi başvurusuyla geriye kalanlardan emin olabilirsiniz, sizin adınıza doğru ve uyumlu bir vergi iadesi başvurusunda bulunacağız.

Maksimum yasal iadeyi almanızı sağlamak üzere Taxback.com temsilciniz ve vize sponsorunuzla birlikte çalışır. Ayrıca kötü niyetli bir vergi şirketiyle yaşamış olduğunuz kötü bir deneyiminiz varsa endişelenmeyin, Taxback.com size yardımcı olabilir!

Sizin adınıza başvurunuza ek yapabilir, dürüst olmayan şirketler tarafından yapılan kötü vergi iade başvurularını düzeltebilir ve IRS ile karşı karşıya olduğunuz her türlü borç ay da alacak sorununu çözebiliriz. O halde ne kadar iadeye hak kazandığınızı öğrenmek için hemen bugün buradan Taxback.com ile başvurun!

Ve unutmayın arkadaşlarınız ekstra 1000$ alabileceğinizi söylese dahi ikamet etmeyen bir J1 öğrencisi olarak bunu yapmanız yasa dışıdır.

J1 öğrencileri için aldığımız ortalama ABD vergi iadesi 800$’dır.

Hemen başlayın!

Ayrıca, Amerika vergi iadesi hakkında diğer önemli noktaları öğrenmek için Work and Travel: Vergi İadesi Hakkında Bilmeniz Gereken 4 Şey bağlantısına mutlaka göz atın.

Yurtdışına Çıkmak İstiyoruz Ama Ne Kadar Çabalıyoruz?

Her 5 insandan mutlaka 3’ü yurtdışına çıkmak ister. Peki bunu istiyoruz ama ne kadar çaba gösteriyoruz. Bence biz Türk insanları yeterince çaba göstermiyoruz çünkü Türk insanı rahatına aşırı derece düşkün. Her şey ayağına gelsin ister ve benimde ayağıma bir fırsat geldi, bende değerlendirdim ve hiç pişman değilim. Peki nasıl bir fırsat bu?

Neden AIESEC ile yurtdışına çıktım ?

Aiesec, çoğu insanın bilmediği bir kurum. Benim hayatımı değiştirdi diyebilirim. ”Aiesec nedir?” diye soranlar elbet olacaktır. Bunu bir başka makale içinde açıklamak istiyorum.

Ben daha önce yurtdışına çıkmamıştım ve herkes gibi bende istiyordum. ”Yurtdışına çıkmak acaba nasıl olur? Nasıl yaparım?” diye düşünüyordum sürekli. Ancak ne yapacağımı hiç bilmiyordum. Biraz araştırma yaptım. Work and Travel karşıma çıkmıştı ama yeterince İngilizce seviyesine sahip olmadığım için bu yüzden kabul almamıştım. Umutlarımı azıcık yitirmiştim diyebilirim ama pes etmedim. Daha sonra ”Aiesec kurumu ile karşılaştım acaba olur mu? Kabul alır mıyım?” korkuları vardı. Yine de denemek istedim ve denedim. Aiesec Ukrayna’ya başvurdum ve tekrardan kabul almadım. Yılmadan tekrar denedim Aiesec’le. Bu sefer Aiesec Mısır’dan kabul aldım.

Neden Mısır ?

Yurtdışına çıkma hayallerim gerçekleşiyordu ama ben Mısır’ı gerçekten istiyor muydum? Peki neden Mısır’a başvurdum. Daha önceden beri hiç bilmediğim bir ülke. Sadece Piramitlerin adını duyduğum bir ülke. Hiç emin değildim kime sorsam Mısır’ı bana kötülüyorlardı ama ben yurtdışı serüvenine bir şekilde başlamak istiyordum. ”Neden Mısır?” çünkü İngilizce seviyem düşüktü ve üst düzey İngilizce istemeyen bir ülkeydi. Aiesec ile çıkacağımdan İngilizce seviyemi geliştirebileceğime inanıyordum. ”İngilizce seviyesi düşük bir ülkede nasıl İngilizce geliştirilebileceğine inanıyorsun?” diye sorabilirsiniz. Bunu Aiesec’i anlatacağım zaman daha iyi anlayabilirsiniz. Bu arada kesinlikle orada yaşadıklarımı da anlatacağım.

Yurtdışına neden çıkmalıyız ?

Bence her insanın bu zevki tatması gerek. Bu hangi ülke olursa olsun hiç fark etmez. Farklı kültürler arasında kendi kültürünüzü harmanlayarak değerlendirebilir, kendinizi daha yakından tanıyabilirsiniz. Değişik bakış açıları yakalayıp, hayatımıza yenilikler katmalıyız. Kesinlikle yurtdışına çıkma deneyimine herkesin sahip olması gerekir. Kendinizi geliştirmek istiyorsanız en az bir defa bile olsa yurtdışı tecrübesi yaşamanız gerekli diye düşünüyorum.

Hadi ne duruyorsun eğer hayatına biraz heyecan katmak istiyorsan birazcık çabalamaya başla.

Amerikalılar ve Türkler Arasındaki Farklar

Hayatı daha kaliteli hale getiren şeyler nedir? Amerikan rüyası gerçek mi? Gerçekten Amerika Türkleri kıskanıyor mu?

Alım Gücü

Yeni bir araba, yeni bir ev, yeni bir telefon almak sizce ne kadar zor olabilir? En basit örneği ile Iphone X almak için kaç ay çalışmalıyız? Bu konuyu anlamak için öncelikle şurada hem fikir olmayız. Amerikan insanı çalışır dolar kazanır ve dolar harcar, Türk insanı çalışır, Türk Lirası kazanır ve Türk Lirası harcar. Anlaşıldığı gibi adil bir durum söz konusu. Para birimi olarak ele alalım.

Türkiye’de günde 8 saat çalışarak asgari maaş alınabilecek ücret 1604 TL’dir. Amerika’da ise bu ücret eyaletlerle değişmekle birlikte ortalama 1950 $’dır. Bir Türk insanı Iphone X için ödemesi gereken miktar 6100 TL. Amerikalı’nın ise ödemesi gereken miktar 1000 $’dır. Yani Türk insanı yeni bir Iphone X alması için yaklaşık 4 ay çalışması gerekirken, Amerika’da ise 1 ay çalışarak neredeyse 2 iphone X alabilir.

100 birim para ile kaç litre benzin alınabilir? Türkiye’de benzinin litre fiyatı şu an itibariyle ortalama 5,66 TL iken, Amerika’da bu fiyat galonu (3.78 litre) 2.72 dolardır. 100 birim para ile Türkiye’de ortalama 18 litre benzin alınırken, Amerika’da 138 litre benzin alınabiliyor.

İnsan İlişkileri

Amerika’ya gidip gelen her insanın dediği bir cümle vardır ”yolda yürüdüğün yerde herkes sana selam veriyor.” Evet bu doğru. Birbirini tanımayan herkes ”günaydın, merhaba, nasılsın” kelimelerini sıklıkla kullanır ama bunun ardındaki şeye kimse bakmaz. İnsanlar birbirine karşı samimiyetle yapmazlar bunu. Sanıldığının aksine Amerika rüyalar ülkesi değildir ve çetelerin, hırsızların, kaçakçıların bir hayli fazla bulunduğu bir ülkedir. İnsanlar birbirine selam verirken şu izlenimi bırakmak isterler. ”Bak ben sana selam veriyorum, hal hatır soruyorum benden sana zarar gelmez.”

Eğitim

Bir ülkenin en önemli demirbaşları arasında eğitim gelir. Mükemmel yer altı zenginliklerine sahip olunsa bile, askeri güç sıralamasında en yüksekte yer alınsa bile, zenginlik açısından bir numara olunsa bile ”EĞİTİM” olmadan hiçbir şey olmaz. Öncelikle şunu demek istiyorum. Eğitim eleştirmenliği yapacak akademik bir düzeyde değilim. Türk eğitim sisteminden gelmiş biri olarak doğruyu yanlışı ayırt edebiliyoruz. Bizim eğitim sistemimizin ezbere dayalı olduğu, robot gibi sadece seçenekler var ve onları seç anlayışının olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Örnek verecek olursak ilk okul 4. sınıfta başlayarak lise sonuncu sınıfa kadar 9-10 sene İngilizce eğitim alıyoruz. Peki neden sadece %3’müz İngilizce konuşuyor?

Amerika için de her şey toz pembe değil tabii ki. En büyük problemler arasında eğitim yer alıyor. Çünkü halkın eğitim hayatını gerçekleştirmesi için çok ciddi paralara ihtiyaçları var. Türkiye’de olduğu gibi eğitimin tamamı devlet tarafından karşılanmıyor ve bu da büyük problemleri beraberinde getiriyor.

Saygı

İnsan ilişkilerinde çok büyük rol oynadığı gibi, insanın doğaya, kurallara vb. Türk insanları birbirini sever, korur, destek çıkar falan filan, Ama iş eleştiriye gelince her türlüsüne kapalıyız. Kusurları görmek istemeyiz mükemmel olduğumuzu düşünürüz. Hepimiz de bunun açıkça farkındayız ki kurallar biz Türk insanını sıkar. Örneğin trafikte beklerken daha yeşil yanmadan sarı da kornaya asılıyoruz. Doğaya karşı çok büyük bir sorumluluğum olduğunu bildiğimiz halde şehirlerimiz beton yığınlarından ibaret.

Peki Amerikan insanları birbirine saygılı mı? 2017’nin yazında Amerika’da bulunmuş bir Türk genci olarak objektif olarak değerlendireceğim. 4 ay kadar süre içerisinde insan ilişkilerine çok dikkat ettim. Altını çizerek söylemek istiyorum ki Amerika’lılar biz Türk’lerden saygılılar. İnsan ilişkilerinde sanki bir film içerisinde gibi hep bir hoşgörü var. Onun dışında insanlar doğaya saygılılar. Düşünsenize New York gibi metropol bir şehrin göbeğinde kocaman park var ve insanlar orayı o kadar temiz kullanıyorlar ki. Türkiye’de böylesi şehirlerde bu kadar büyük bir park yok ; olsa bile ilk haliyle kalır mıydı?

Yurtdışında Ucuz ve Kaliteli Yüksek Lisans Eğitimi: Estonya-Tartu Üniversitesi

Lisans eğitiminizi tamamladınız veya tamamlamak üzeresiniz. İngilizcenize güveniyorsunuz ve eğitiminize devam etmek, üstelik de yurtdışında devam etmek istiyorsunuz. Lakin nereye gideceğiniz konusunda kafanızda birçok soru var. Gideceğiniz ülkede eğitim ne kadar kaliteli? Yaşam standartları nasıl? Maddi olarak sizi ne kadar zorlayacak? Akademik olarak sizi tatmin edecek mi?

Bir sene önce benim de kafam bu tarz sorularla kazan gibiydi. Uzun araştırmalar sonucu, kendi kişisel durumuma en uygun olacak, ihtiyaçlarımı en etkin biçimde karşılayabilecek olan ülkenin Estonya, üniversitenin ise Tartu Üniversitesi olduğuna karar verdim, ve belirli bir başvuru sürecinden geçtikten sonra da üniversiteye burslu olarak kabul edilip, buraya geldim. Şimdi bölümdeki ikinci dönemimdeyim. Yazının ilerleyen kısımlarında size Estonya ve Tartu’da yaşam, Tartu Üniversitesi’nde eğitim, şehirdeki sosyal hayat ve daha birçok konu hakkında bilgi vereceğim. Lakin önce Estonya hakkında biraz bilgi verelim.

Estonya Kuzey Avrupa’da bulunan küçük ve güzel bir Baltık devletidir. Baltık devletleri genel olarak küçük ve güzeller hoş. Batısında ve kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya ve güneyinde ise Letonya Cumhuriyeti ile sınırları vardır. Balkenti Tallinn, entelektüel başkenti ise Tartu’dur. Yaklaşık 1.3 milyon nüfusa sahip olan Estonya’da, nüfusun yaklaşık dörtte üçünü Ruslar oluşturur. Estonya’nın resmi dili Estoncadır. Ural Altay Dil Ailesi’nin Ural koluna bağlı Fin-Ugor dilleri grubuna bağlıdır. Bu yüzden Finlandiya Körfezi’nin diğer tarafında konuşulan Fince ile çok yakın bir bağa sahiptir. Olur da buraya gelirseniz, aman diyeyim, Estonlara dillerinin Fince olduğunu söylemeyin; çok hassaslar bu konuda. Aşağıdaki görselde “Merhaba, nasıl gidiyor?” yazıyor.

Ana dil Estonca diye ille de bu dili öğrenmenize gerek yok yaşamak için. Eston eğitim sistemi ciddi anlamda çok iyi, bu yüzden de genç nüfusun çok büyük bir çoğunluğu İngilizce’yi çok iyi konuşuyor. Daha yaşlı kesim ise Sovyetler döneminden kalma bir eğilim ile Rusça konuşuyor. Yani, Rusça biliyorsanız burada hemen her işinizi Rusça ile halletmeniz olası. Mesela devlet dairelerinde, veya hastanelerde Estonca’ya cevap vermediğinizde size ilk sorulan soru Rusça bilip bilmediğiniz. Sonra İngilizce’ye geçiyorlar.

Şimdi gelelim üniversite seçimine. Estonya’da asıl olarak iki şehirde eğitim yaşamı öne çıkmaktadır: Tallinn ve Tartu. Bu iki kentte de birden fazla üniversite olmasına karşın, Tallinn başkent olmasından dolayı hem nüfusu bakımından daha geniş, daha kültürlerarası, hem de yaşam açısından daha pahalıdır. Tartu küçük bir şehir; yüzbin kadar nüfusu var, hem de öğreni şehri. Bu yüzden yaşam Tallinn’e kıyasla daha ucuz. Şimdi, biz Türkler öğrenci şehri dendiği zaman Eskişehir’i düşünürüz- ki ben de orada aldım lisans eğitimimi- lakin Tartu Eskişehir menşeili öğrenci şehri kavramından biraz daha farklı. Geniş çaplı bir kavram eleştirisine girme gibi bir niyetim yok, kısaca Estonya’da eğitimin gerçekten çok ciddiye alındığını söylemem yeterli olacaktır sanıyorum. Burada Baltık ülkeleri üzerine bir şaka vardır: Estonya, Litvanya ve Letonya üç kardeştir, bunlardan en zekisi de Estonya’dır. Örnek vermek gerekirse; belki duymuşsunuzdur, Estonya dijital vatandaşlık sağlayan dünyadaki ilk (ve bildiğim kadarıyla tek ülke) olmuştur.

Tartu Üniversitesi, bu coğrafyadaki en eski ve en iyi üniversite ünvanına sahip. İsveç kralı II. Gustaf Adolf tarafından, 1632 yılında kurulmuş. Kentin merkezine dağılmış çeşitli binalardan oluşur, kampüs kavramı yoktur yani burada- zaten bütün şehir koca bir kampüs gibi. Şimdi, yazının bu bölümünde, buraya kadar okuyan, sabreden kişiler için en başta da verebileceğim çok temel bir bilgiyi sunayım: Neden Tartu Üniversitesi? Yani, tamam, eğitimi kaliteli, uluslararası birçok öğrenciye ev sahipliği yapıyor, sosyal anlamda doyurucu, ama bu özellikler daha birçok üniversitede bulunmuyor mu? İngiliz dilindeki yetkinliğimize güveniyorsak Amerika, Kanada veya İngiltere gibi ülkeler daha uygun bir tercih olmaz mı? Olur, neden olmasın. Lakin, hayatın çok sert maddi gerçeklikleri mevcut. Bahsi geçen ülkelerde yaşam –maddi bağlamda- o kadar da kolay değil. Hem okula para vermeniz gerekecektir, büyük meblağlarda, hem de günlük yaşamınızı idame ettirecek bir gelire sahip olmanız gerekecek. İşte, kira, ulaşım, yemek, ki bunun bir de sosyal yaşam kısmı var. Tartu Üniversitesi’ni çekici kılan taraf ise burs imkanı. Neredeyse bütün bölümler en azından tuition-waiver denen, okul ücretini es geçmenizi sağlayan burs imkanı sağlıyor. Beşeri bilimler ve sosyal bilimler fakülteleri de buna dahil, ki burs imkanları konusunda az çok araştırma yapan herkes bilir ki, bu tarz fakültelerde burs bulmak pek de kolay değildir. Ülkemizde “sayısal” olarak adlandırılan (aslında FeTeMM deniyor ama, pek tutmadı bu kısaltma), Batı eğitim sisteminde ise STEM (Science, technology, engineering, mathematics) denilen alanlarda burs imkanı ise daha kolaydır. Burada, Tartu Üniversitesi’nde, mesela bilgisayar mühendisliği veya yazılım geliştirme yüksek lisans programlarına kabul edilen herkese bir adet dizüstü bilgisayar veriliyor. Dora-plus adı verilen bir program var mesela burada, her dönem birkaç kişiye aylık 350 avro burs sağlıyor. Diyelim ki bu bursu alamadınız. Sorun yok. Needs-based study ve needs-based special allowance adı verilen, Estonya hukümeti tarafındna sağlanan burslar mevcut; aylık 220 avro. Hadi o da tutmadı, achievement stipend denilen, başarılı öğrencilere verilen bir burs var. Yani, bir şekilde, eğer ki iyi bir öğrenciyseniz ve eğitiminiz konusunda ciddiyseniz, Estonya’da burs bulmak hiç de zor değil.

Başvuru süreci için en temel nokta İngilizce. TOEFL, IELTS gibi uluslararası geçerliliği olan bir sınavdan geçer not almak gerekiyor önce. Ondan sonrası her bölüm için farklılık gösteriyor. Kimi bölüm iki veya daha fazla profesörden tavsiye mektubu istiyor, kimisi istemiyor. Kimisi çalışacağınız konu ile alakalı bir makale yazmanızı istiyor, kimisi yüksek lisans tezinizi detayları ile anlatmanızı istiyor. Gerçekten, koşullar bölümden bölüme değişiyor. Bu konuda daha fazla yardımcı olamam, kişinin kendisinin hangi bölümü okumak istediğine karar vermesi, koşulları iyice araştırması, ve karşılamak için çalışması gerekiyor.

Maddi kısmı bir şekilde geçersek, eğitimin kalitesinden söz ettik, peki sosyal akademik yaşam nasıl? Açık konuşmak gerekirse, bir iki sosyal-beşeri bölüm hariç, Estonya STEM ağırlıklı bir politika izliyor. Özellikle de Tartu Üniversitesi bilgisayar alanında dünyaca ünlü olduğu için, sürekli olarak bu alanda bir takım çalışma grupları, workshoplar, etkinlikler düzenleniyor. İşte, girişimcilik üzerine toplantılar, konuşmalar vesaire. Benim ilgi alanım olmadığı için daha fazla bir şey söyleyemeyeceğim. Kendi bildiğim kısım üzerine ise, daha önce söylemedim, ben burada Semiyotik üzerine yüksek lisans yapıyorum. Semiyotik, ülkemizde pek bilinmeyen, üzerine çok fazla çalışma yapılmamış bir alan. Birkaç üniversitede ders olarak okutuluyor, Galatasaray Üniversitesi mesela, lakin onlar da Frankofon bazlı, Saussurecü semiyoloji çalışıyorlar. Tartu Üniversitesi Semiyotik bölümü, Tartu-Moskova okulu olarak geçiyor ve dünyada bu alanda en önemli merkezlerden biri. Tamamen kendilerine özgü bir yaklaşımları var, dolayısı ile kendilerini bir ekol olarak görüyorlar. Tam da bu ekolleşme durumundan dolayı, profesörler ve öğrenciler arasındaki ilişki çok sıkı. Keza öğrencileri bu ekolün devamı olarak kabul ediyorlar doğal olarak. Mesela bu fotoğrafta, doktora-sonrası (postdoc) çalışmasını bizim bölümde yapan teorik biyolog bir arkadaşımızın doğum günü partisinde, ben, Berkeley felsefesi üzerine doktora yapan Japon bir arkadaş, ve bölümün önemli isimlerinden Biyosemiyotik profesörü Kalevi Kull sohbet ediyoruz.

Kalacak yer konusunda, burada uluslararası öğrencilerin kalabileceği birkaç yurt var. Benim bildiklerim Raatuse 22, Narva 25 ve Narva 27. Üçü de birbirine çok yakın, neredeyse aynı caddedeler, ve okula ise on dakikalık bir yürüme mesafesindeler. Bir kişiyle paylaştığınız odanın fiyatı 80 avro, odayı tek başınıza tutmak isterseniz bu fiyat ikiye katlanıyor. Daire daire dağılmış durumda yaşam alanları, Raatuse 22’de her daire üç odadan, Narva’larda ise iki odadan oluşuyor. Bu fotoğrafta, benim Narva 27’deki odamın manzarasını görüyorsunuz. Peri masalı gibi ülke, sürekli kar var.

Kar dedik, evet, Estonya soğuk bir memleket. Gelmeyi düşünenler kendilerini buna hazırlamalı. Çabuk alışıyor aslında insan. Eksi beş dereceyi görmeden paltonun önünü kapamıyor kimse. Hoş, Estonlar veya Ruslarla kıyaslamamalı insan kendini, çünkü onlar eksi on derecede de kısa pantolon giyip dolaşabilen insanlar. Bazen soğuk insanı bunaltıyor olsa da, termal içliğin nimetlerinden faydalandıktan sonra, Estonya’nın doğal güzelliği keyifleri yerine getiriyor.

Tamam, eğitim için geldik ama, en nihayetinde biz de insanız, arada dışarı çıkmak, eğlenmek gerekiyor. Tartu’nun küçüklüğünden mütevellit, bir çeşit aile sıcaklığı ortamı var burada. Yurttan çıkıp da okula doğru yürürken, tam merkezden geçmeniz gerekiyor, o yolda her defasında en azından beş-altı tane tanıdık çıkıyor karşınıza. Ona selam ver, bunun halini hatrını sor derken yol geçiyor. Fotoğrafta Tartu merkezdeki Öpüşen Çift heykelini görüyorsunuz.

Tartu’da birçok alanda sosyal açlığı doyurmak mümkün. Arkadaşlarınızda oturup sıcak birer kahve içebileceğiniz birçok kafe mevcut elbette. Bunun dışında yine hemen merkezde bir sürü bar var. En ünlüsü herhalde Möku isimli mekan, hafta sonları burada partiler düzenleniyor. Dans etmeyi sevenlerdenseniz, Illusion, Shooter’s, Tempo gibi birçok gece kulübü mevcut. Partiler genelde çarşamba, cuma ve cumartesi günleri olur. Bu partilere genellikle yerli halk ve Erasmus öğrencileri katılır. Bir yüksek lisans öğrencisi olarak haftada iki-üç gün dışarı çıkma gibi bir düşünceniz varsa unutun derim ben; parti kısmı Erasmus öğrencilerine ait bir noktada.

Burada ESN (Erasmus Student Network) epey bir aktif. Ben daha önce bu oluşumun bir parçası olmuştum, Budapeşte’de Erasmus yaparken, orada bu kadar aktif değillerdi mesela. Sürekli olarak bir etkinlik var. İşte Hadi Finlandiya’ya gidip kızaklara binelim, yetmedi korsan gemisiyle İskandinavya’ya açılalım, Vietnam gecesi düzenleyelim derken zaman geçiyor.

Tartu’da yaşam ve üniversite hayatı hakkında kısaca bilgi verdiğime, verebildiğime inanıyorum. Gelip deneyimlemeden bir yere kadar oluyor bu işler, siz de anlıyorsunuzdur bunu. En nihayetinde, maddi durumunuzu çok zorlamadan kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız, Estonya sizin için biçilmiş kaftan. Hele soğuk ve karla kaplı manzara hoşunuza gidiyor, küçük bir toplumda kendinize ait bir yerinizin olması, tanıdık insanlarla sakin bir yaşam sürdürmek sizin için iç ısıtan bir düşünce ise buyurun, şansınızı deneyin. Belki kabul alırsınız. Belki Estonya sizin ikinci memleketiniz olur, kim bilir?

6 Ay Polonya’da Erasmus Yaptığım Şehir: Katowice

Zaman zaman şikayet ettiğim ama döndükten sonra özlemle andığım bir şehir olur kendisi. Baştan almak gerekirse kaldığım yer konusunda ilk gittiğim günden beri çok şikayet ettim çünkü kaldığım yer merkezden yarım saat uzaklıktaydı ve gerçekten yapabileceğiniz pek fazla bir şey yoktu. Yaşadığım yer Katowice şehrinin Sosnowiec adında bir köyü mü olur desem küçük bir kasabası mı olur desem bilemedim. Erasmus’a giderken kalacağınız yeri fakültenize göre seçiyorsunuz. Benim fakültem Sosnowiec’teydi ve mecburen yurdumu orada seçmek zorunda kaldım.

Katowice şehrinden bahsetmek istiyorum biraz. Katowice Polonya’nın küçük şehirlerinden biri olmasına rağmen Silezya Voyvodalığı’nın başkentidir. Küçük bir meydanı, meydanın bir ucunda tren garı ve alışveriş merkezi, diğer ucunda ise küçük bir alışveriş merkeziyle otobüslerin durakları var. Meydanın yakınlarında Mariacka adında bir sokak var. Sokak boyunca dünya mutfaklarının olduğu restaurantlar, kafeler, ve barlar var. Sokağın en sonunda St. Mary kilisesi bulunuyor.  Kilise hala aktif olarak kullanılıyor. Her pazar günleri ve özel günlerinde Lehler kiliselerde toplanıyor ve ayinler eşliğinde günlerini kutluyorlar. Şunu söylemeden geçemeyeceğim bulunduğum süre boyunca nereden baksanız her özel günlerinde her yer kapalı oluyor ve sokaklarda kimse olmuyordu. Mesela, Paskalya bayramları 5 gün sürdü. 5 günün 3 günü her yer kapalıydı, insanlar kiliseler dışında sokaklarda olmuyordu, toplu taşımalar neredeyse hiç çalışmıyordu. Aileleriyle birlikte evlerinde kutlamayı ya da tatile gitmeyi tercih ediyorlardı.

Bunların dışında “Spodek” adında spor salonun, konser alanını ve farklı aktivitelerin yapılabileceği alanları barındıran modern bir bina bulunmaktadır. Sosnowiec’ten Katowice merkeze giderken  konserlerin, tiyatroların gerçekleştiği Kültür Merkezini ve Nazi dönemini konu alan ve  o dönemdeki insanların, şehrin durumunu aklınıza gelebilecek tüm materyallerle anlatılan Silezya Müzesini görebilirsiniz. Katowice şehrinin tam merkezinde bir anıt var bu anıtın adı “Silezyalı direnişçiler” diye geçmektedir. Bu anıt Lehler’in Almanlara karşı olan cesaretini, kahraman bir şekilde ayaklanmalarını ve özgürlüklerini nasıl savunduklarını betimler. Katowice’i biraz tanıttığıma göre şimdi bazı gezdiğim yerlerini ayrıntılı bir  şekilde anlatabilirim.

Meydan denilemeyecek kadar küçük olan alanından başlamak istiyorum. Polonya’nın diğer şehirlerine gidip gördüğümüzde aslında Katowice’nin meydanının olmadığını görmüş olduk. Diğer şehirlerde “Old Town” adıyla anılan meydanlar yani Eski Şehir, Katowice’teki meydanın kat kat büyüğü diyebiliriz. Meydanda -Türkiye’deki gibi değil ama- meyve&sebze, kıyafet, kitap pazarı kuruluyor. Yer yer sokak sanatçıları görmek mümkün, ve bazı özel günlerde meydan festival havasına bürünüyor. Bu alana her özel gün için farklı farklı dekorlar konuluyor, çocuklar için olan bir günde şişme oyun parkurları, buz pistleri konuluyor. Paskalya için türlü türlü yiyecek stantları, eğlence stantları kuruluyor. Stantların yanında renkli renkli yumurtalar ve sepet dekorları bulunuyor. Bunların yanı sıra bu meydanda konser alanı da bulunuyor . Özel günlerde genç gruplar ve ya bilindik sanatçılar konser veriyor.

Biraz da alışveriş merkezlerinden bahsetmek istiyorum . Bulunduğumuz süre boyunca biz 3 tane gezebildik. Gezdiklerimizin en büyüğü “Silesia City Centre.” Hemen hemen aradığınız her markayı bulabileceğiniz büyük bir alışveriş merkezi. Yeme içme alanı, ev alışverişi, giyim kuşam, eğlence alanları var. Buraya merkezden tramvayla birlikte ulaşım sağlayabilirsiniz. Merkezde”Galeria” adında bir alışveriş merkezi var. Otobüsle kaldığınız yerden ulaşım sağlayabilirsiniz. İndiğinizde de yürüme mesafesinde. Türkiye’de bulunan markaların bazılarıyla birlikte yabancı markaları da görebilirsiniz. Otobüs duraklarının hemen orda “Supersam” adında bir alışveriş merkezi var. Yanında da küçük bir şehirler arası&ülkeler arası otobüs terminali var. Bu alışveriş merkezi Katowice’te gördüklerimizin en küçüğü. Yine pek çok markayla birlikte bazı etkinlikleri düzenlemek için bir alan da mevcut. Şehirde sinema salonları, bowling ve bazı oyun makinelerini içeren eğlence salonları da var.

Bir doğa yürüyüşü maceramızı ve Katowice yakınlarında gördüğümüz güzel bir yeri paylaşmak istiyorum.  Erasmus öğrenci topluluğunun düzenlemiş olduğu Beskids dağlarında yürüyüş etkinliğine katıldık. Tren garının önünde toplanıp trenle Beskids’e gittik. Baya baya saatler sonra zirveye tırmandık . Zirveye çıkınca gördüğümüz manzara nefes kesiciydi. Sırf manzara için bile tırmanılabilir. Bir daha tırmanmak ister miydim diye sorarsanız cevabım tabi ki de hayır. Teleferik var bir daha gidecek olursam onla çıkmayı tercih ederim. Lehler bu tip doğa yürüyüşlerine, dağ tırmanışlarına çok küçük yaşta başladıkları için bize eşlik eden Leh kızımız alışkın tabi. Biz nefes nefese kalırken o koşarak tırmanıyordu… En tepeye çıktığımızda gözlem kulesi vardı. Hadi buraya kadar geldik o merdivenleri çıkıp da Çek Cumhuriyetiyle Polonyayı bir arada görmeden gitmek olmaz dedik. Çıktık güzel güzel bakındık fotoğraflarımızı çekindik ve geri indik. Tepede çok şirin tahtadan yapılmış yemek yiyip oturabileceğimiz açık alanlar vardı. Bir şeyle yiyip içip oturduktan sonra geri dönüş yoluna koyulduk. O yoldan bir yerimizi kırmadan, ölmeden kurtulduğumuz için çok şanslıyız. Şaka bir yana güzel bir tecrübe oldu. Dönmeden önce kasabayı görme imkanımız da oldu. Sağlı sollu oturabileceğiniz kafeler, dondurmacılar, yürüyüş alanları bulunuyor. Geçekten çok şirin bir yerdi.

Maden bölgesi diye anılan bir yer olan “Nikiszowiec”‘ten bahsetmek istiyorum. Katowice şehrinde yer almıyor oraya 1 ila 1 buçuk saat uzaklıkta bir yer.İlk gördüğüm zaman Charles Dickens’ın “Zor Zamanlar” kitabındaki “Coketown” betimlemesi geldi aklıma. Gittiğim zaman hava tabi ki de yağmurlu soğuk ve karanlıktı. Coketowndaki gibi bacaları olan işlek fabrikalar yoktu ama kasvetli soğuk gri havasıyla kitaptaki zaman ve yer gözümde canlandı.Eskiden Katowice’de yaşayan insanların geçim kaynağı madenlermiş ve zamanla Katowice maden şehri diye anılmaya başlanmış. Nikiszowiec’te ünlü madencilerin yaşadığı yer olarak geçermiş. Sokaklar taşlarla kaplı evler kırmızımsı siyahımsı tuğlalardan yapılmış sevimli küçük bir yer.

Katowice’te kalıp da gidilmesi gereken en önemli yerlerden biri Auschwitz. Kısacası Auschwitz Nazi zamanı Yahudileri yok etme kampı diyebiliriz. Gerçekten de gezerken tüylerimizin diken diken olduğu, dudaklarımızın uçukladığı bir yerdi. Oswiecim kasabasında yer alan Auschwitz toplama kampı 2 bölümden oluşuyor. İlk yeri Auschwitz, ve ikinci yeri Auschwitz Birkenau diye geçiyor. İlk kısım toplama kampı yani insanların kaldığı, gaz odalarında öldürüldüğü yerler. İkinci yer ise doktorların, Nazi subaylarının lojmanlarıydı. Ama şimdi o lojmanları müzelere çevirmişlerdi. İlk gittiğiniz yer müzelerin olduğu yer oluyor. Oradan Auschwitz’e otobüsler var onlarla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Oradaki atmosferi nasıl anlatsam bilemiyorum. Gittiğim en ürkütücü, en etkileyici yerlerden biri. Daha önce pek çok Nazi dönemi filmleri izlediğim için gidip görünce daha derinden etkiledi.

Son olarak zamanımın çoğunu geçirdiğim yerden bahsetmek istiyorum. DS2 yani kaldığım yurt, Sosnowiec’teydi. Okul yürüme mesafesindeydi yaklaşık 15-20 dakika. Yurdun yanında bir bar yakınında ise 1 tane büyük market ve 2-3 tane de küçük market vardı. Hava durumu pek iç açıcı olmadığından dolayı okula gitmediğimiz zamanlarda ya da yolculuk etmediğimiz zaman genelde yurtta takılıyorduk.

Uzun lafın kısası, 5 ayımın bir kısmını Katowice şehrini keşfederek geçirdim. Yer yer sızlanıp, şikayet etmeme rağmen Katowice’te güzel günler geçirdim. Umarım bir nebze de olsa Katowice’i tanıtabilmişimdir.

Malta’da 1, 3 ve 6 Aylık Dil Okulu Fiyatları Ne Kadar?

İngilizce öğrenilebilecek en iyi alternatif ülkelerden olan Malta’da dil okulu fiyatlarını araştırdık. Malta’yı pek çoğunuz duymuştur. Çünkü harika bir konuma ve iklime sahip bir ülke. Genellikle soğuk yüzü çok yoktur diye bilinir. Bu yüzden her mevsim ılıman veya sıcak geçer. Birbirinden güzel sahilleri ve denizi ile zaten bunu ispatlıyor. Görülmesi gereken yerlerden biri olarak birçok gezginin aklının bir kenarında yer edinmiştir.

Öğrenci için ise tam bir cennet niteliğinde olan Malta, dil okulu için de tercih edilecek ülkelerden biridir. Okulun hemen ardından sahile uğrayıp güzel vakit geçirebilirsiniz. Yani hem okul hem de eğlencenin buluştuğu bir ülkedir. Biz de bu yüzden size Malta’daki dil okullarını araştırıp sizin için ortalama fiyatlarını derledik.

Malta dil okulu fiyatları – 2018

1 Aylık – 1200 ile 1800 Euro
3 Aylık – 3000 ile 5000 Euro
6 Aylık – 6000 ile 9300 Euro

Yukarıdaki fiyatlara konaklama dahildir. Bu fiyatlar diğer dil okulu yazılarında bahsettiğimiz gibi döviz kuru, kayıt tarihi, konaklama türüne göre değişiklik göstermektedir. Yılın hemen her dönemi indirimli fiyatlar bulunabilir. Bu yüzden yurtdışı eğitim danışmanlıkları ile görüşerek daha uygun fiyatlar yakalayıp hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yurtdışı Dil Okulu Hakkında Yanlış Bilinenler

Günümüzde yabancı dilin ne kadar önemli olduğunu hayatımızın her yerinde nasıl karşımıza çıktığına şahit oluyoruz. Belki bir film izlerken, belki bir iş başvurusunda, belki de bir yabancı şarkı duyduğumuzda. Bu yüzden artık yabancı dil öğrenmek keyiften çok zorunlu hale gelmiş durumda. Eğer bilmezsek hayatımız için oldukça zor durumlar oluyor. Dil okulu da bu yabancı dil öğrenme konusunda bizim için büyük bir avantaj.

Birçoğumuz duymuştur, bir dil öğrenmek istiyorsak o dilin konuşulduğu yere gitmek, orada insanlarla konuşup etkileşim kurarak öğrenmek o dilin öğrenilmesi için en ideal yöntemdir. Biz de size bu yüzden yurtdışı dil okulu hakkında yanlış bilinenleri arındırmak istedik.

Yurtdışı dil okulu nedir ?

Öncelikle dil okulu araştırmaya yeni başlayanlar için tarif etmek gerekirse, yurtdışı dil okulları, farklı bir ülkede dil eğitimi veren, bulundukları ülkelerin Eğitim Bakanlığı onaylı, akreditasyonlu ve çok uluslu okullardır. Yurtdışında dil eğitimi almak isteyen öğrenciler 2 haftadan 52 haftaya kadar çeşitli sürelerde, gideceği dil okulunun mevcut konaklamalarında kalarak yerinde dil öğrenir.

Yurtdışı dil okulları hakkında bazı yanlış bilgiler mevcut

Dil okulunun süresini siz seçebilirsiniz ister 2 hafta, ister 2 ay. Bu yüzden bu tamamen sizin yabancı dili ne kadar öğrenmek istediğinizle ve maddi durumunuza göre değişiklik gösterir. Böylece maddi durumunuza uygun dil okulu ve vize alabileceğiniz bir ülkede eğitim alabilirsiniz.

 • Bunun dışında en önemli yanlışlardan biri dil okulunu duyduğunuzda ”İngilizcem o kadar iyi değil” gibi şeyler düşünülmesi.

Fakat bu çok yanlış çünkü çok iyi bir İngilizceye ihtiyacınız yok. Zaten sizin oraya gitme amacınız dil öğrenmek. Bu yüzden İngilizceniz hangi seviyede olursa olsun, sizin seviyenize uygun sınıflarda eğitim alırsınız. İngilizceniz iyi olsaydı zaten gitmek gibi bir düşünce fikriniz olmazdı. Bu yüzden bu yanlış fikirden arının. İngilizcenizin başlangıç seviyesinde olması bile dil okuluna gitmek için yeterlidir.

 • Dil okulu hakkında diğer yanlış bilinen bir durum ise bütün gününüzün aralıksız dil okulunda dersle geçeceğini düşünmektir.

Derslerin genelde sabah 9’dan öğlen 1’e kadar sürdüğünü varsayarsak günün diğer kısmı sizin okul etkinliklerine katılmanıza ve yabancı dil pratiği yapmanıza olanak sağlıyor. Bu vaktinizi evde ders çalışarak veya kendi keyfinize göre dilediğiniz gibi geçirebilirsiniz. Gayet boş vaktiniz olacak ve bu vaktinizde görmediğiniz yerler görüp gezmek için ideal bir zamanınız olacak.

 • Son olarak, derslerin sıkıcı geçtiğini düşünenler için güzel bir haberimiz var.

Okuldaki eğitimlerde ve derslerde oyun, film ve birçok eğlenceli uyguluma kullanılmaktadır. Saatlerce süren, ezbere dayalı ve sadece teorik işlenen dersler yerine daha çok pratik yapmanız ve kolayca öğrenmeniz için ilgi alanınıza göre dil öğretilmeye odaklanılır.

Yani aslında dil okulu sadece eğitim için değil seyahat, tatil, yeni arkadaşlar edinme ve dili yaşayarak öğrenme gibi birçok açıdan size keyifli bir vakit geçirme imkanı sunuyor. Bu yüzden imkanı olanlara yurtdışı dil okullarını tavsiye ederiz.

Kanada’da 1, 3 ve 6 Aylık Dil Okulu Fiyatları Ne Kadar?

Kanada dil okulu fiyatları yılın tüm zamanları neredeyse indirimli verilmektedir. Doğal güzelliği, tarihi yerleri, öğrenciler için eğlence yerleri ile Kanada gerçekten görülmesi gereken ülkeler arasındadır. İnsanların birbirlerine karşı saygılı olmaları bu ülkenin daha da harika bir yer olmasını sağlıyor. Burada dil eğitimi almak ise size kesinlikle çok mantıklı. Dünyanın en iyi üniversitelerinin bulunduğu ve eğitiminin bu denli başarılı olduğu bir ülkede dil öğrenmek için dünyanın en ideal ülkelerinin başında gelir desek yanlış olmaz. Bu yüzden Kanada dil okulu fiyatlarını yaklaşık olarak tespit edip sizi bilgilendirmek istedik.

Toronto Dil Okulu Fiyatları

1 Aylık – 800 ile 1500 Kanada Doları

3 Aylık – 2500 ile 4000 Kanada Doları

6 Aylık – 5000 ile 7500 Kanada Doları

Vancouver Dil Okulu Fiyatları

1 Aylık – 600 ile 1500 Kanada Doları

3 Aylık – 2000 ile 4000 Kanada Doları

6 Aylık – 4500 ile 7500 Kanada Doları

Montreal Dil Okulu Fiyatları

1 Aylık – 850 ile 1500 Kanada Doları

3 Aylık – 2400 ile 4000 Kanada Doları

6 Aylık – 4700 ile 7000 Kanada Doları

Calgary Dil Okulu Fiyatları

1 Aylık – 950 ile 1400 Kanada Doları

3 Aylık – 2400 ile 3400 Kanada Doları

6 Aylık – 4500 ile 7500 Kanada Doları

Bu fiyatlar belirli tarihlere, kalma şartlarına vb. kriterlere göre değişiklik gösterebiliyor. Acentaların yılın hemen her döneminde dil okulu fiyatları için çeşitli indirimler sağlıyor. Bu sayede hem daha uygun fiyata, hem de güvenilir bir şekilde daha iyi bir eğitim alabileceğiniz bir yer tercih etmiş oluyorsunuz. Bu yüzden yurtdışı eğitim danışmanlık şirketlerini takipte kalıp fırsatları yakalamanızı tavsiye ederim.

İngiltere’de 1, 3 ve 6 Aylık Dil Okulu Fiyatları Ne Kadar?

Bir önceki yazımda dil okulları hakkında bilgi verip yurtdışı dil okulunun ne kadar yararlı olduğunu ve neden tercih edilmesi gerektiğinden bahsetmiştim. Bu yazımda ise farklı şehirlerdeki dil okulu fiyatlarını araştırıp size sunuyorum. Böylece maddi durumunuza göre İngiltere’de dil okulu seçip bu bölgeyi araştırma yapmaya başlayabilirsiniz. Şimdiden iyi okumalar diliyorum.

İngiltere dil okulu fiyatları

Birçoğumuz İngilizce dil eğitimi için İngiltere’nin en iyi yerlerin başında geldiğini biliriz. Çünkü İngilizcenin ana vatanıdır İngiltere. Bu yüzden İngiltere’deki dil okulları, dil öğrenmek için tercih edilen ve akla ilk gelen ülkelerden biridir. Size buradaki birkaç kaliteli şehirdeki dil okulu fiyatlarını derledik.

Londra dil okulu fiyatları

1 Aylık – 450 ile 1700 İngiliz Sterlini
3 Aylık – 1500 ile 3000 İngiliz Sterlini
6 Aylık – 4000 ile 9000 İngiliz Sterlini

Cambridge dil okulu fiyatları

1 Aylık – 630 ile 1200 İngiliz Sterlini
3 Aylık – 1600 ile 3300 İngiliz Sterlini
6 Aylık – 3500 ile 9000 İngiliz Sterlini

Oxford dil okulu fiyatları

1 Aylık – 550 ile 1600 İngiliz Sterlini
3 Aylık – 1900 ile 4200 İngiliz Sterlini
6 Aylık – 4500 ile 8000 İngiliz Sterlini

Brighton dil okulu fiyatları

1 Aylık – 600 ile 1200 İngiliz Sterlini
3 Aylık – 1750 ile 2600 İngiliz Sterlini
6 Aylık – 3500 ile 5000 İngiliz Sterlini

Liverpool dil okulu fiyatları

1 Aylık – 550 ile 900 İngiliz Sterlini
3 Aylık – 1600 ile 3100 İngiliz Sterlini
6 Aylık – 3300 ile 6000 İngiliz Sterlini

York dil okulu fiyatları

1 Aylık – 760 ile 950 İngiliz Sterlini
3 Aylık – 2000 ile 2700 İngiliz Sterlini
6 Aylık – 3700 ile 4700 İngiliz Sterlini

Edinburgh (İskoçya) dil okulu fiyatları

1 Aylık – 900 ile 1600 İngiliz Sterlini
3 Aylık – 2200 ile 4200 İngiliz Sterlini
6 Aylık – 4500 ile 8000 İngiliz Sterlini

*Bu fiyatlar döviz kuru, kayıt zamanı, kalma durumu, haftalık ders saati gibi birçok hususa göre değişiklik göstermekte olup yukarıdaki fiyatlar ortalama fiyatlardır. Belirli tarihlerdeki indirimlerden faydalanarak daha iyi bir okula daha uygun fiyat ile kayıt yaptırabilirsiniz. Böylece hayal ettiğiniz eğitime ve tecrübeye sahip olabilirsiniz.

Fotoğraf Çekme Yeteneğinizi Geliştirecek 6 İpucu

Herkese merhaba, gezip gördüğümüz yerleri seçerken galerimizi, hafızalarımızı boşaltırız, belki yeni fotoğraf makineleri alırız, belki de selfie çubukları. Bunlara sahip olmadan da telefon kameramızı kullanarak da fotoğraf çekebiliriz pekala. İnternette, dergilerde, gazetelerde birçok bilgi bulabilirsiniz bunlar hakkında. Peki hangi siteler, hangi YouTube kanalları ya da hangi dergilerden yaralanabilirsiniz inceleyelim.

1. En önemlisi ilham alarak işe başlayın.

İlham almak şimdilerde çok kolay. Hangi websitesine girerseniz girin her alanda istediğiniz elde edebiliyorsunuz. İnternete erişi, içerik aramak ve yaratmak bu kadar yaygınken, sosyal medya ve platformlarda sonsuz içeriğe ulaşabilirsiniz. Fotoğrafçılık alanında da kolaydan zora birçok websitesi var. Bunların en popüler olanları;

2. Birçok dergide aradığınızı bulabilirsiniz.

Spesifik olarak sadece fotoğraf alanında yayın yapan dergilerin yanı sıra, seyahat dergilerinde ya da edebiyat ve sanat dergilerinde de fotoğraf konusunda birçok pratik bilgiye ulaşabiliyorsunuz. En çok satan dergilerden olan FotoAtlas‘ta her ay aradığınızın fazlasını bulabilirsiniz. Ek dergileriyle ve her seviye uygun örnekleriyle takip edilmesi gereken bir dergi. Fotoğrafya ise çok ziyaret edilen sanal bir dergi. Hemen her alanda fotoğrafçılığınızı geliştirecek bilgiler mevcut.

3. Sosyal medya uzmanları bu iş için en eğlenceli ve kısa yolu size sunuyor.

Birçok Instagram fenomeni, blogger ve hatta vlogger bu konuda kendini yeterince geliştirmiş ve bilgilerini bizlere sunuyor. Bazıları sanatını yansıtmak için bazıları ise sadece bilgi vermek amacıyla siteler kuruyor. Özellikle YouTube‘da çok sayıda kanal sahibi var. Bunlardan en güncel kanallar;

4. Fotoğrafları telefonunuzla çekiyorsanız bunu küçük bir iş olarak görmeyin.

Bunun için de sosyal medyada tam size göre bir site var. Bu site sadece telefonla çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Size ilham olmakla kalmıyor aynı zamanda lens olmadan amatör fotoğrafçılığın nasıl ilerleyebileceğini de size gösteriyor.

5. Boş zaman değil, kaliteli zaman değerlendirmesi olarak kitaplar tabi ki en iyi yollardan biri.

 • Dijital Fotoğrafçılık Hakkında Her Şey
 • Dijital Fotoğrafa Dair 101 Temel İpucu
 • Sanatın Öyküsü
 • Camera Lucida

gibi birçok seçeneğiniz mevcut.

6. Son olarak en pratiği ve en çok tercih edileni telefon uygulamaları kullanın.

 • Photography 101| IOS
 • Elements of Photography
 • Photography Tutorials

gibi bir sürü uygulamaya da erişim sağlayabilirsiniz.

Birçok medya aracı bu konuda size ön ayak olacaktır. Bunun için telefon veya profesyonel makine kullanıyor olabilirsiniz. Her iki seçenekte de anılarınızı istediğiniz gibi kaydetme ve düzenleme imkanınız var. Selfie çubuğu, FishEye adaptörü, VSCOCam olduğu sürece telefonunuz da bir profesyonel makine görevi görebilir.

Yurtdışı Konaklama Kabusunuz Olmasın | En Uygun 3 Yer

Yurtdışına gidiyoruz peki nerede kalacağız? Özellikle herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi de budur sanırım. Birçok seçenek var ama emin olun sokakta yatmazsınız. Merak etmeyin yatsanız bile bir şey olmaz özellikle de Kanada’daysanız J  (tabi işin şakası bir yana siz yine de yatmayın, elin memleketinde temkinli olmakta yarar var anne deyimiyle) o yüzden de şu gibi seçenekleriniz var:

1. Aile yanında konaklama (homestay)

Ben ilk giderken aklımda bin bir soru işaretiyle birlikte Homestay yani size para karşılığı evlerini açan, yemeğinizi yapan, odanızı temizlemeyen aile yanında kalmayı seçtim. Tabi ki istisnalar dışında bu aileler genellikle iyi oluyorlar. Hatta olmak zorunda kalıyorlar. Çünkü okullar hemen her hafta sizlere evin temizliği, ailenin size karşı tutumu gibi birçok sorudan oluşan bir anket yapıyor. Eğer memnun olmazsanız da en geç 1 hafta içinde hemen değiştiriyor. Ben de değiştirdim. Ama sanmayın ki ilk ailem kötüydü. Sadece kültür farklılıklarından dolayı baya bir zorluk oluşturmuştu benim için. Çünkü benim ilk kaldığım aile Filipinliydi ve haliyle bu kültür farklılıkları yemeklere de yansıyordu. Yaptıkları yemekler aşırı baharatlı, acı ve değişikti. Aç kalmıştım. Bir de bunun yanı sıra evimin okuluma uzak olmasını (ki aslında çok da değildi, tek otobüsle 45dk sürüyordu.) bahane ederek değiştirdim. Sonrasında İranlı bir ailenin yanında kaldım. Gerçekten de Kanada’daki en büyük şansım onlar olabilir. Çünkü evimizde patates yemeği, türlü, un helvası gibi Türk yemekleri yiyordum. Cici annem ve babam (annemin deyimiyle) bizim için hafta sonları barbekü partisi veriyor, canımız sıkıldığında bizi dışarı yemeye ve gezmeye götürüyordu. Hatta bizimle oturup akşamları oyun oynayıp, İngilizce öğretmeye çalışıyorlardı. Ki okul kurallarına göre bunların hiçbirisini yapmak zorunda değiller tamamen kendi insiyatiflerin de. Dolayısıyla eğer homestay konusunda çekinceniz varsa ve bu yurt dışı eğitiminiz için büyük bir problem haline geldiyse kesinlikle olumsuz düşünmemenizi öneririm. Elbette benimki kadar mükemmel bir aile bulamayabilirsiniz. Ancak korkmayın ve çekinmeyin!!!

2.   Öğrenci yurtları

Eğer aile yanında kalmak istemiyorsanız da burada devreye okulların yurtları giriyor. İstekleriniz doğrultusunda sizlere tek kişilik, iki kişilik ve daha kalabalık oda seçenekleri sunuluyor. Ben daha önce hiç yurtta kalmadığım için bu yurtların nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok ancak yemek, temizlik vs. gibi yaşamsal faaliyetlerin hepsini kendiniz yaptığınız için öğrencilerin baya bir zorluk çektiğini çokça duydum. Ayrıca yurt ücretleri özellikle Kuzey Amerika kıtası için haftalık hesaplanıyor. Yani şöyle ki Türkiye’de ki gibi aylık sabit fiyatlar yok, ücretler haftalık olarak hesaplanıyor. Bunlara ek olarak bir de gıda, deterjan, kişisel masraflar da eklenince ücret bir hayli kabarıyor. (Tabi yine belirtmek isterim ki benim bu konuda bir deneyimim yok, bu bilgiler başkaları tarafından bana aktarılan bilgiler. Doğruluğu sorgulanabilir. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem. Dolayısıyla bu konu hakkında bir danışmandan fikir almakta yarar var.)

 

3.   Kendi evinizi/odanızı kiralayın

Bir diğer seçeneğiniz de kendi evinizi/odanızı kiralamak. En iyi seçeneklerden birisi olabilir belki de çünkü hem daha ucuza mal edebilir hem de bütçenizi idare etmeyi öğrenerek bir sürü deneyim elde edebilirsiniz. Tabi bu baya zor bir süreç. Öncelikle her şeyi kendiniz yapmanız gerekiyor. Kuzey Amerika kıtası için CraigslistKijiji ve EasyRoommate gibi en popüler sitelerden kendinize en uygun evi bulup sonrasında görmeye gidiyorsunuz. Ev sahibi veya kiracılarla anlaşmaya varabilirseniz evinizi/odanızı kiralıyorsunuz. Bu konuda size söyleyebileceğim en kritik uyarı şu: kesinlikle kira fiyatına su, internet, elektrik, ısınma, spor salonu aidatı gibi faturaları dahil ederek fiyat isteyin! Sonrasında düşündüğünüzden çok daha fazla bir miktar cebinizden çıkabilir. Bir diğer uyarım ise gittiğiniz yer de Downtown (şehir merkezi) çevresi okullara yakın olmasına karşılık kira fiyatları maalesef çok uçuk oluyor. Onun yerine 20-25 dakika mesafe de tek vesayetle okula ulaşımınızı sağlayabileceğiniz yerlere bakmanız. Eğer şanslıysanız ve gittiğiniz dönem yaz ise bisiklet, ginger gibi ulaşım araçlarını ikinci el sitelerinden çok ucuza alarak ulaşım masrafından tamamen kurtulabilirsiniz.

Tabi daha farklı seçenekler de var. Örneğin çeşitli Facebook gruplarından gittiğiniz bölgede yaşayan bazı Türk aileler odalarını kiraya verebiliyorlar ya da yakın bir akrabanız var ise onlarla kontak kurarak yanlarında kalabilirsiniz. Ancak bu seçenekler pek önerilmiyor, haliyle de ilk bahsettiğim 3’lü tercih ediliyor.

UYARI!!! Eğer tüm evi değil de oda kiralıyorsanız sizin için en önemli uyarım şudur : Kendinizi ev arkadaşlarınızı boğazlarken bulabilirsiniz, aman sakın J  Tabi ki şaka bir yana gerçekten çok sabırlı olmanız gerekiyor. Her gece parti veren bir oda arkadaşınız da olabilir, duştan gerçek anlamda 2 saat çıkmayan da, her akşam süper baharatlı, soğanlı-sarımsaklı yemek yapan da. Bunlar benim deneyimlerim. Umarım bir nebze olsun sizlere yardımcı olabilecek bir yazı olmuştur. Her şey gönlünüzce olsun!

Aa bu arada sorularınız olursa mutlaka yazın ..

12 Madde ile Yurtdışında Yaşamanın Zorlukları

Birçok insanın hayali olan yurtdışında yaşama macerası… Cesaret edemeyenin, cesaret edene imrenerek baktığı; cesaret edenin ise zaman zaman karşılaştığı zorluklardan dolayı kendi kendine “Acaba doğru mu yaptım?” diye sorduğu, asla kolay diye tanımlayamayacağım ama bana kattıklarını da saymakla bitiremeyeceğim o muhteşem tecrübe…

Her güzel şeyin bir bedelinin olduğu gibi, bu harika tecrübenin de sizi karşı karşıya bıraktığı birçok zorluğu vardır. Eğer sizin de aklınızda yurtdışında yaşamak ya da bir süreliğine yabancı dil eğitimi almak gibi düşünceler varsa, yaklaşık 2 yıl önce yerleştiğim Kanada’nın bana zorla da olsa öğrettiği ve sizin de kendinizi hazırlamanızı tavsiye ettiğim noktaları sizlerle paylaşmak isterim.

1. Aile özlemi sizi asla bırakmıyor.

Her ne kadar başka bir ülkeye gitmiş olsanız ya da dikkatinizi dağıtacak birçok yenilik olsa bile, aile özleminiz asla eksilmiyor. Hatta, sanki gün geçtikçe daha da çok artıyor. Sizi kayıtsız şartsız seven ailenin yerini, dünyanın neresine giderseniz gidin kimse dolduramıyor.

Bu yüzden, zaman zaman üstesinden gelmekte güçlük çekeceğiniz özlem duygusuna kendinizi hazırlarsanız çok iyi edersiniz!

2. Yalnızlık hissiyatı adeta en yakın arkadaşınız oluveriyor.

Yurtdışında yaşam en çok da size kendi kendinizi sevmeyi, kimseye ihtiyaç duymamayı öğretiyor. Her ne kadar bir çok farklı ortamda sosyalleşme imkanı bulsanız da bazen kalabalık içinde kendinizi hiç kimseye yakın hissetmediğiniz anların olması ve kendi içinize kapanmanız da gayet mümkündür. Bu duygunun depresyona dönüşmemesi için size iki tavsiyem olacak;

a. Kendi kendinizi eskisinden daha çok sevmeyi ve kendinizle geçirdiğiniz vakti sizi mutlu eden şeyleri yaparak keyifli hale getirmeye çalışın.

b. Sizlerle aynı deneyimleri paylaşıyor olan insanlarla sohbet ederek bu durumu yaşayan tek kişinin siz olmadığını kendinize somutlaştırın.

3. Profesyonel olduğunuz iş sahalarında çalışmak hemen mümkün olmayabiliyor.

Eğer yurtdışında yaşamayı ya da yabancı dil eğitimi için kalacağınız süre zarfında cep harçlığınız için çalışmayı planlıyor iseniz, o üniversitelerin mezun olmak için yıllarınızı verdiğiniz bölümlerle alakalı işler bulmanız, gerek öyle bir sosyal ağa sahip olmadığınız gerek ise aldığınız diplomanın geçerliliği sağlanmadığı için hemen mümkün olmayabiliyor. Bu sebeple kendinizi en azından bir süreliğine çok alakasız alanlarda çalışmaya hazırlarsanız iyi edersiniz. Eğer böyle bir yola baş koymak istiyorsanız, lütfen egonuzu veda etmek üzere olduğunuz ülkenizde bırakın ya da o yola hiç çıkmayın!

4. Yeniden öğrenci olmaya kendini hazırla!

Her ne kadar üniversite bitirmiş ya da çok tanınmış şirketlerde yönetici olarak çalışmış olursan ol, gideceğin ülkede o ülkenin diplomasına sahip değilsen kendini, başarını oradaki işverenlere ispat etmek asla kolay değil. Özgeçmişine bakıldığı zaman ilk dikkat edilecek madde o ülkeye ait bir diplomanın olup olmadığıdır. Dolayısıyla “Ben şu kadar yıl okudum, yılların tecrübesine sahibim!” diye kendi kendini gaza getirmek yerine, hemen kariyer planını yapıp, kendine bütçene en uygun okulu keşfedip eğitim almaya başlamanı tavsiye ederim.

5. Hayatını sıfırdan başlayarak kurmak zorundasın.

Yıllarını geçirdiğin ülkeni bırakıp başka bir ülkede yaşamaya başlamak, insana yetişkin olarak yeniden dünyaya gelmek gibi bir his veriyor. Daha önce ülkenizde neler başarmışsınız, nasıl biriymişsiniz, kimler sizi tanırmış, çok mu ünlüymüşsünüz vs. bunlar kimsenin umurunda değil! Sizler oradaki başarınızı, insanların size olan güvenini, sempatisini zamanla kazanıyorsunuz. Kimsenin sizi tanımadığı ülkede yaşamak size kendinizi onlara ispat etmek zorundaymışsınız hissi verebilir. Siz bu hissin üstesinden ancak kendinizi, yalnızca kendinize ispat etmek istediğiniz zaman gelebilirsiniz. Bu yüzden yapmanız gereken şey gelişimi asla elden bırakmamak olacaktır.

6. Tanımadığınız insanlarla yaşamaya alışmak zorundasınız.

Yeni bir ülkeye taşındığınız ya da dil eğitimi için geldiğiniz zaman, hemen kendi başınıza bir evde yaşama hayalleri kuramazsınız. (Eğer çok varlıklı değilseniz.) Dolayısıyla, gideceğiniz ülkede önceden oraya yerleşmiş tanıdıklarınız yok ise muhtemelen birlikte yaşayacağınız ev arkadaşlarınız tanımadığınız insanlar olacaktır. Evet düşününce çok ürkütücü gelebilir ancak, Kanada gibi sosyal hakların ve yasaların güçlü olduğu ülkelerde tanımadığınız insanlarla yaşamak çok da tehlikeli olmuyor. Problem olarak görebileceğiniz durum ise farklı kültüre ve görgü kurallarına sahip insanlarla aynı evde yaşamak zorunda kalmak olabilir. Eğer mutlu olmak istiyorsanız, sizlere tavsiyem bu konularda çok fazla seçici olmamanız olacaktır.

7. Dil farkı zaman zaman çok yorucu olabiliyor.

Hepimizin başka bir ülkeye gidiş amaçlarından biri de yeni bir dil öğrenmektir. Ancak, bu durum cidden zaman alabiliyor. Tabi ki günlük konuşmaları bir noktadan sonra öğrenmek hızlansa da yapılan esprileri anlamamak ya da seni içlendiren bir derdini başka bir dilde anlatmak zorunda kalmak,  sana anadilini konuştuğun zamanki hazzı asla veremiyor.

Diğer bir yandan, sürekli başka bir dilde düşünmeye çalışmanın yarattığı zihin yorgunluğu da hatırı sayılır cinsten. Bir de buna iş hayatı ve öğrenmek durumunda kaldığınız terimler eklenince zihniniz adeta bir cümbüşe dönüşüyor. Bu durum karşısında yapmanız gereken şey zaman zaman zihninizi dinlendirecek meditasyon, kitap okuma, açık havada yürüyüş gibi aktiviteler olacaktır.

8. Aşılması kolay olmayan mesafeler sizi daha da duygusallaştırıyor.

Eğer Türkiye’den Kanada gibi neredeyse dünyanın öbür ucu olan, arasında okyanusların olduğu ülkelere gidiyorsanız, mesafeler sizler için ne yazık ki daha çok anlam kazanıyor. Gerek uzun süren uçuşlar ve uçak biletlerinin de çok uygun fiyatlarda olmayışı sizi, aileniz ve sevdiklerinizin yanına hemencecik ulaştıramıyor.

Bununla doğru orantılı olarak hareket eden saat farkı ise aileniz ve diğer sevdiklerinize hemen ulaşamamanıza sebep olduğundan, kendinizi sadece o ülkede değil de tüm dünyada yalnız hissedebiliyorsunuz. Dolayısıyla, mesafelerin neden olduğu sonuçlara da kendinizi hazırlamanızı tavsiye ederim.

9. Anlatılmaz yaşanır cinsten iklim farkı ve etkileri var.

Eğer gidiyor olacağınız ülke Kanada gibi buzlar ülkesi ise -40 dereceye kadar dayanıklı montunuzu, botunuzu, kalın kazaklarınızı ve en önemlisi psikolojinizi buna hazırlayıp öyle yola çıkın. Hoş, her ne kadar psikolojinizi buna hazırlamış olursanız olun, Türkiye’nin Doğusunda daha önce böyle bir deneyiminiz yoksa muhtemelen soğuk sizde kısa bir depresyon etkisi yaratacaktır.

Hatta, eğer ben hiç kış insanı değilim diyorsanız, kış mevsiminin neredeyse 5 ay sürdüğü Kanada gibi ülkelerden ziyade başka sıcak iklim ülkelerini tercih etmenizi öneririm. Zira, bu kış mevsiminin üzerinizdeki etkisi pek de es geçilir cinsten sayılmaz.

10. Türk insanının sıcakkanlılığı ve hoşgörüsünü diğer milletlerden beklememenizde fayda var.

Edindiğim deneyimlere dayanarak Kanada kültürünü Türk kültürü ile kıyaslayacak olursam;  bildiğiniz üzere Kanada birçok farklı kültürün bir arada bulunduğu bir ülkedir. Ancak, her ne kadar farklı kültürleri kendi bünyesinde barındırıyor olsa da yıllar önce Kanada’ya göç etmiş kendilerini sadece Kanadalı olarak tanımlayan vatandaşların da kendine has kültürleri vardır. Ben onları zaman zaman çok saygılı bulmuş olsam da bir o kadar da soğuk buldum diyebilirim. Evet, onlarla hemen arkadaş olabilirsiniz; bir fincan kahve için bir araya gelmek zor değildir ancak, eğer konu dost olmaya gelirse bu durum biraz daha fazla zaman alıyor diyebilirim.

Gözlemlerime göre, bağlı oldukları grupların çok dışına çıkmadıkları gibi grubun içine de yeni birini dahil etmekte güçlük çekebiliyorlar. Dolayısıyla, bu da sizde zaman zaman yalnızlık hissi yaratabilir. Bu durumda benim size tavsiyem, beklentilerinizi çok yüksek tutmamanız olacaktır.

11. Bazen kendini arafta kalmış gibi hissedebilirsin.

Yurtdışında yaşam deneyimin üzerinizdeki bir diğer etkisi ise kendinizi arafta kalmış gibi hissetmektir.

Edindiğiniz onca deneyim hayata bakışınızı o kadar değiştirir ki zaman zaman yıllarca yaşamış olduğunuz kendi memleketinizde bile artık yaşayamazmışsınız gibi hissedersiniz ve o özlem duygusunu çok yoğun hissettiğiniz zamanlarda ülkenize dönseniz bile mutlu olamazmışsınız gibi gelir, ne yapacağınızı hangi tarafa gideceğinizi şaşırırsınız. İşte bu his benim üstesinden hala gelemediğim bir duygudur.

Sanıyorum ki bunun çözümü de zaman zaman kendimizi hayatın akışına bırakmamızdan geçiyor.

12. Sabır taşı olmaya hazır olun!

Eğer yurtdışında sıfırdan bir hayat kurmayı planlıyorsanız bununla beraber almak zorunda kalacağınız çalışma izni ve öğrenci vizesi süreci size kendinizi adeta bir sabır taşına dönüşmüş gibi hissettirebilir.

Bildiğiniz üzere, sizler gibi başka ülkelerden de, Kanada gibi birçok ülkeye yerleşme ya da bir süreliğine çalışma kararı ile gelen vatandaşlar oluyor. Dolayısıyla vize, çalışma izni gibi devlet işleri çok zaman alabiliyor. Şahsen ben, sadece öğrenci vizemi ve çalışma iznimi alabilmek için tam 5 koca ay beklemiştim. Ne yazık ki bu sürecin stresine kendinizi hazırlamanızı tavsiye etmekle birlikte sabır eşiğinizi olabildiğince arttırmanızı da ayrıca öneririm.

Her ne kadar ayrı ayrı birçok olumsuzluktan bahsetmiş olsam da hayatım boyunca attığım en büyük, en cesurca ve kendimi en gururlu hissettiğim adım bir başıma Kanada’ya taşınmış olmamdır diyebilirim. Sizlere bu deneyimin beni ne kadar olgunlaştırıp güçlendirdiğini kelimelerle ifade edemem. Bu öylesine güçlü bir duygu ki size kendinizi neyi hedefleyip hayal ederseniz ulaşabilirmişsiniz gibi hissettiriyor. Bilinçaltınızdaki aslında gerçekte var olmayan o engellerin hepsini siz fark etmeden kaldırmanızda yardımcı oluyor. Bu sebeple, eğer aklınızda böyle bir plan varsa ikinci kez bile düşünmeden hemen ilk adımı atın derim.

Elimden geldiğince ifade etmeye çalıştığım deneyimlerimin sizlere ışık olması dileğiyle…

Sevgilerle,

Hayata Bakış Açınızı Yenileyin, Yepyeni Bir Hayata Başlayın!

Burada bahsettiklerim aslında bir yurtdışı hikayesi değil de, benim hayata karşı bakış açımı anlatan bi mesele.

Hayatın her anını doyasıya yaşamak mı istersiniz? Mutlu yaşamak mı?

Benim için önemli olan mutlu yaşamak. Etrafımda beni mutlu edecek nedenler bulmak. Aslında o kadar çok mutluluk var ki etrafımızda. Sadece biraz daha dikkatli bakmak gerekiyor.

Hayat bize verilmiş boş bir kağıt gibi, tertemiz. Kendi hayatını kendin çizmek istiyorsan hangi renkleri kullanacağını sen seçeceksin, eğer hayatına renk katmak istiyorsan tabi. Çok yanlış yapacaksın, hataların olacak ama aynı hataları sürekli yapıp silemezsin kağıttan, izi kalır.

Hayattan şikayetçi olmak yerine şükretmek, başına gelen her şeyi iyisiyle kötüsüyle kabul etmek, ne kadar kötü olsa bile şikayet etmek yerine, başına gelen her şeyin aslında sana bir şey katacağını unutmamak lazım.

Hayat Sürüklenir, Sen Peşinden Gidersin

Bana ”senin için HAYAT nedir?” diye soracak olursanız; iki yüzlü bir karakter derim. Bazen en güzel günleri yaşatır; ayaklarını yerden keser, bazen bi bakmışsın hayal kırıklıkları. Göklerdeyim dersin, bi bakmışsın tepe taklaksın, hiç ummadığın anda da parlamışsın. Ama diyorum ya, her kötü şeyin, hayal kırıklıklarının içinde elbet sana bir şey katacak, seni hatalarınla, umutsuzluklarınla daha güçlü bir karakter olmanı sağlayacak bir güzellik var diyorum. Unutma en güzel çiçekler, mezarlıklarda yetişir.

Can Yücel’in çok güzel bir sözü var;  bana hayatı sevdiren, umut veren.

Toprak gibi olmalısın,

Ezildikçe sertleşmelisin !

Seni ezenler sana muhtaç kalmalı !

HAYATI sende bulmalı.

Kıymet bilin

Eskiden yağmur yağarken gökyüzünün ağladığını düşünürdüm, neden mutsuzdu, kim üzmüştü onu diye.

Cama vuran her yağmur damlası, gözyaşlarıma karışıp saklardı gözyaşlarımı. Kaç kişi ağladık belki de aynı yağmur altında. Kışın fakirler daha bir fakir, yalnızlar daha bir yalnız, ayrılıklar daha bir acıklıydı. Şimdilerde kışı da seviyorum. Tutunuyorum sevdiklerime, kitaplarıma, yazılarıma. Geçmişi unutmuyorum. Kim olduğumu da. Daha çok güçleniyorum, hatalarımla. Şükrediyorum her şeye. Kısacası şimdi kıymet biliyorum. Tekrar güneş doğdu benim için.

Hayat bazen yok olmaktır.
Ama bir Anka kuşu gibi,
Küllerinden yeniden doğmalıyız hayata.
Yepyeni hayat başlasın.
Yine zaman bizim için doğmalı.
Yürek suskun kalmamalı.
Bir Anka Kuşu gibi
Küllerden yeniden doğmalı…

Dipnot: Günlüğümde gördüğünüz resim, tesadüfen okuldan dönerken rastladım. Yapraklar kendiliğinden kalp şeklini oluşturmuşlar. Aslında pek şaşırdığım söylenemez. Dedim ya, mutluluk içimizde, her yerde. Sen yeter ki bakmasını bil, hayat senin için güzelleşir 🙂

Sevgiyle kal.

Kanada: Anlatılmaz Yaşanır!

Kanada’ya gidip orada mutsuz olan ve negatif bir tek söz söyleyen insan görmedim. Herkes o kadar güzel anlatıyordu ki, beni de en çok bu cezbetti sanırım. Ve en nihayetinde Kanada’da karar kıldım. Kanada’ya gitmeye karar verme aşamam tam da böyle başladı:

Evet mezun olmuştum. Akabinde yüksek lisans araştırma çabaları içerisine girdim. Her Türk genci gibi bende yurt dışına gözümü dikmiştim. Önce okuldaki hocalarımla görüştüm sonra internetten araştırmalar yapmaya başladım. Karşıma yurtdışı eğitim fuarları çıktı önce. Bu açıdan şanslı bir insanım çünkü Ankara’da yaşıyorum ve bu tarz etkinlikler çokça yapılıyor. İlkbahar döneminde yapılan bir tanesine katılıp aynı anda birçok okul temsilcisi ile görüşme fırsatım oldu. Herkes okulunu, ülkesini o kadar güzel anlatıyordu ki karar vermekte baya zorlandım. Ama herkesin hem fikir olduğu konu şuydu: yüksek lisanstan önce İngilizcemden kesin emin olmam gerekiyordu. Ne yazık ki bende yine her Türk genci gibi grammer biliyor, söylenenleri anlıyor, ama konuşamıyordum ve utanıyordum. Dolayısıyla önce bir dil kursuna gidip bu sorunu çözecek sonrada master programına kayıt olacaktım. Eğer sizde benim gibi İngilizcesinden memnun olmayan yeni mezunsanız kesinlikle bu yolu öneriyorum. Belki 3-5 ay ve maddi kayıplar yaşıyorsunuz. Ancak ilerleyen zamanda bağlı olduğunuz üniversite ya da college’da o kadar kolaylıklar sizi buluyor ki buna DEĞER!!

Tabi İngilizce dil eğitimi denilince akla ilk olarak gelen yer Amerika. Bunun yanı sıra İngiltere, Kanada, Avusturalya, İrlanda, Malta gibi en popüler seçenekler sunuluyor. Peki ya hangisi?

Benim bu süreçte en büyük destekçim ve yardımcım daha önce yurtdışında eğitime gitmiş insanlardı. Danışmanım bana birçok kişinin iletişim numaralarını, sosyal medya hesaplarını verdi. Bunun yanı sıra facebook, instagram gibi sosyal mecralarda çok çeşitli gruplara üye oldum örneğin Kanada’da yaşayan Türkler, Amerikalı Türk Öğrenciler vs. vs. gibi. Herkes o kadar yardımsever ki, elinden geleni yapıyorlar sizin için. Sıkılmadan, bıkmadan her detayı yazıyorlar. Hiç utanmayın mesaj atarken ve post yazarken. Hatta sorularınız olursa mutlaka bana da yazın. Bende utanmadan yazdım, hepsiyle teker teker bütün detayları konuştum. Birçok  iyi ve kötü yanları anlattılar bana. Aldığı eğitimden, okulundan memnun olmayanda vardı, yaşadıkları şehre aşık olup oraya yerleşen de.. Tabi ki biraz da bu kişisel beklentilerle de alakası var ancak Kanada’ya gidip orada mutsuz olan ve negatif bir tek söz söyleyen insan görmedim. Herkes o kadar güzel anlatıyordu ki, beni de en çok bu cezbetti sanırım. Ve en nihayetinde Kanada’da karar kıldım. Birçok avantaja da dolaylı yönden sahip olmuş oldum. Örneğin onlardan birisi Kanada doları, normal Amerikan dolarından daha ucuz. Buna ek öğrenciler için birçok avantaj sağlanıyor ucuz ulaşımdan, bedava sosyal hizmetlere (müzelere ücretsiz giriş vb. gibi) kadar ve hatta aylık gıda yardım yapılan eyaletler bile var. Dolayısıyla dünya çapında baya bir yükselişte ve gözde olmuş durumda. Her geçen gün uluslararası öğrenci sayısı da artıyor. Dolayısıyla yeni kültürlere çok açıklar asla ama asla ırkçılık yok. Aksine yabancıyım dediğinizde size yardımcı olabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Benim de 65 yaşında Robin adında bir arkadaşım bile var Kanadalı kendisi, durakta yol sorarken tanıştım. Sonra beni facebooktan ekleyip her gün bir yer tarif etti bana gezmem gereken.

Gerçekten hayatımın en güzel günlerini Kanada’da geçirdim. Geriye elimde 17 bin küsur fotoğraf, isimlerini telaffuz bile edemediğim onlarca Asyalı arkadaşım, süper gelişmiş İngilizcem ve iyikilerim kaldı. Benim dil eğitimim bitti. Şimdi sıra yüksek lisans maceramda. Umarım yeni anılarım eskilerinden çok daha iyi olur.

Aaaaaa unutmadan hiç mi keşken pişmanlığın yok Kanada’ya dair derseniz. Tabi ki var. O da neden daha önce gelmediğim. Umarım siz de benim gibi şanslı kesimden olursunuz ve hayatınızda 1 kere dahi olsa Kanada’ya gelme şansı bulabilirsiniz.

Erasmus Süresince Konaklama Sorunu Nasıl Çözülür?

Erasmus’u kazandınız ve artık konaklama sorununu halletmeniz gerekiyor. Bunun için şanslıysanız okul size yardımcı olacaktır. Çoğunlukla şans bize vurmaz ve kendimiz halletmek zorunda kalırız. Bunun için ise size birkaç ipucu…

Öncelikle aramalarınızı internet üzerinden yapacağınız için anahtar kelimeler her zamanki gibi büyük rol oynuyor. Gideceğiniz ülkenin ana diliyle arama yapmanız size en uygun seçenekleri sunacaktır.

Okulun sunduğu konaklamalar

Gideceğiniz okulun çevresinde yüksek ihtimalle öğrenci rezidansları vardır. Kendi öğrencileri için ayrılmış olabilirler ki böyle bir durumda sizin o yurtta maalesef kalma şansınız yok. Ancak bu yurdun adıyla da arama yapabilirsiniz. Şöyle ki; yurdun işletmesi büyük çoğunlukla okula değil başka bir kuruma ait. Bu kurumun adını yazarak yanına “international” kelimesini ekleyerek ya da uluslararası sözcüğünü yerel dille yazarak aratabilirsiniz.

Kısa süreli konaklamaların gözdesi : Hostel

Bir diğer arama yapabileceğiniz konaklama şekli ise hosteller. Ancak bazı hosteller var ki sadece uzun süreli kalışlara hizmet edebiliyorlar. Bunun için ise “long stay” hostelleri aramalısınız. Genellikle üniversite şehirlerinde bu tip hostelleri bulma şansınız var.

Okulun tavsiye edebileceği diğer konaklamalar

Ya da en kısa yoldan okulla haberleşerek bu konuda özel destek isteyebilirsiniz. Okulun tavsiye mektupları ev kiralamada, hostelleri uzun süreli kullanmada büyük rol oynuyor. Bazı okulların uluslararası öğrenci bölümü kalacak yer konusunda hiç ilgili değil maalesef. Ama eğer size birkaç yer önerseler bile bu önerdikleri yerleri google’da ararken ilk başta çıkan reklamlardan yararlanarak seçeneğinizi artırmanız mümkün.

Facebook gruplarında ev arkadaşı arayanlar

En kolay yollardan biri de ev aramak. Facebook grupları ev arkadaşı bulma konusunda oldukça geniş bir yer ediniyor. Hemen her okulun bir de öğrenci grupları oluşturuluyor. Bu gruplardan yine çeviri yaparak orijinal dillerde aramalarla yararlanabilirsiniz. Ev arkadaşı arayanlar, evi devretmek isteyenler her ülkede mevcut.

Acil durum yardımcınız : Couchsurfing

Bir diğer “acil durum” seçeneğiniz ise couchsurfing.com olabilir. İlk gidişinizde yükünüzün fazla olması ya da güvensizlik ve ne yapacağını bilememe durumundan dolayı, çok tercih edilmese de Couchsurfing ilk başlarda size yardımcı olabilecek bir platform. Yabancı kişiler ücretsiz şekilde size evlerini açıyorlar. Tabi bu kalışlar birkaç günle sınırlı ama çaresiz olduğunuzda size yardımcı olabilecek onlarca insan bulabilirsiniz.

Gideceğiniz şehrin öğrencileri de size yabancı arkadaş olduğunuz için yardımcı olabilirler. Bunun için de yine sosyal medyadan iletişime geçebilirsiniz. Umarım bu tavsiyeler yardımcı olur. İyi şanslar dilerim!

Olmaz Demeyin, Yurtdışına Giderken Sağlık Sigortanızı İhmal Etmeyin!

Mezun olduktan hemen sonra yurtdışına gitme kararı aldım. Çeşitli değerlendirmeler sonucunda kararım Kanada/Vancouver’da 6 aylık dil okuluna gidip sonrasında da aklıma yatan bir college’da sertifika programına yazılmaktı. Başta her şey çok güzeldi bir sürü arkadaşım olmuştu, her gün bir yere gezmeye gidiyor, etkinliklere katılıyordum. Okulum harikaydı. Gideli 7 hafta olmuştu. Jetlag’ı atlatmış ve ortama baya bir uyum sağlamıştım. Sonra bir Pazar günü 2 Fransız, 1 Koreli, 1 İspanyol ve bir de ben buz patenine gitme kararı aldık. Malum Kanada’dayız!!!

Arkadaşlarla sözleştiğimiz saatte buluşup alana gittik. Ayakkabılarımızı giyip piste indikten yaklaşık 15 dakika sonra aniden düştüm ve sonra bir daha kalkamadım. Görevliler beni dışarı çıkardıktan sonra alanda yer alan biri, o meşhur 911’i aradı. Yaklaşık 2 dakikada gelen ambulansla kendimi St. Paul Hastahanesi’nin acilinde buldum. Her şey o kadar hızlı gelişiyordu ki başta anlayamadım. Şaka sandım, ciddiye bile almadım küçük bir ezilme burkulma diye düşündüm. Ta ki, ambulans şoförüm elini 2 işareti yapmış bana doğru gelip 2 kemiğin birden kırılmış, durum vahim dedikten sonra kısa çaplı şokun ardından kendimi doktorumun ameliyatı Salı günü mü yoksa çarşamba günü mü vereyim ikna çabalarıyla boğuşurken buldum.

Evet yanlış duymadınız, evimden 10bin km uzakta dünyanın gerçek anlamda öbür ucunda, yalnız başına hastahane de doktorun ameliyat günü verme çabasıyla buldum kendimi. Gitmeden önce dil okulunun anlaşmalı olduğu sigorta şirketinden sigorta yaptırmıştım. Ancak neyi kapsayıp neyi kapamadığını bilmiyordum. Çünkü sözleşmesini bile okumamıştım. Sigortayı danışmanımın ısrarı üstüne yaptırmıştım, bende herkes gibi ne olacak ki düşüncesindeydim. İyi ki yaptırmışım !!

Akabinde doktorlara ailem olmadan ameliyat olmak istemediğimi ve sağlık sigortamın neyi kapsayıp kapsamadığını söyledim. Onlarda aileme hemencecik haber vermem gerektiğini, ayağımın ameliyatsız düzelemeyeceğini söylediler. Ayağım geçici alçıya alınmış, çeşitli ilaçlar verilmişti. Tabi ki işlemler için para vermedim o anda ama sizin bilgileriniz alınıyor hastahanede sonradan geliyor bütün faturalar eve, kullandığınız ambulans dahil !

Homestay’im beni hastahaneden aldı eve götürdü. Ta daaaaaaaa; ailemi arama vakti gelmişti. Aradım ve durumu yavaş sakin ses tonuyla anlatsam da küçük çaplı krizler oldu, ailem çıldırdı. Sonrasında da Türkiye’ye dönme kararı aldım. Çünkü ailemin gelmesi, vize alma, hazırlık vs. süreçleri çok uzun zaman alacaktı. Ama benim bir an önce ameliyat olmam gerekiyordu. Benim dönmem daha kısa zaman alacağı için alel acele arkadaşlarım bavullarımı toparladı. Ancak 3 gün sonrasına bilet bulabildik tabi. Çarşamba oradan yola çıktım, Perşembe günü Türkiye’deydim. Havalimanında gözü yaşlı bir anne ve baba vardı beni bekleyen. Ee şimdi kırık ayakla nasıl geldin o kadar yolu normal insan dayanamıyor sen nasıl dayandın dediğinizi duyar gibiyim: görevlilerle konuştum zaten havalimanlarında özel servisler var size bebek gibi bakıyorlar kimse uçağa alınmadan siz biniyorsunuz, tamam dedikten sonra diğer yolcular alınmaya başlanıyor ve en son siz iniyorsunuz kimse size çarpıp düşürmesin canınızı yakmasın diye. Birde kabin ekibinin insiyatifiyle business class’dan bir yolcunun bileti ile benim economy class biletim değiştirildi. Yani uçuş sırasında yata yata geldim.

Türkiye’de 3 tane ameliyat oldum; ayağımın içine 12tane platin takıldı. Yani Kanadalı doktorum haklıymış, ameliyatsız bu ayak sadece alçı ile düzelmeyecekmiş. Tabi ben bu süreçte Türkiye’deyken oradaki evime hastahane faturalarım gitmiş. Ambulans, alçıya alma işlem ücreti, takılan serumlar vs. derken bana yaklaşık 3bin dolarlık bir fatura gelmişti. Normal şartlar altında ambulans ücreti özel sigortalar tarafından karşılanmıyormuş. Ama ben hastahaneye kendi başıma gidebilecek durumda olmadığımdan ötürü sigorta benimkini kapsama içine dahil etti. Yani ayağım değil de kolum kırılsaydı ve ben ambulans çağırsaydım 960 dolarlık ambulans parasını kendi cebimden ödemek zorunda kalacaktım. O yüzden siz, siz olun ambulans çağırmayın tabi eğer sizin kendi başınıza gitmenize engel bir durum yoksa.

Diğer faturaların ödeme işlemleri de normalde şu şekilde yapılıyor: siz gidip o faturaları ödüyorsunuz sonrasında bu ödenen faturaları sigorta şirketine beyan edip onlardan talep ediyorsunuz ödediğiniz ücreti. Ancak ben orada öğrenci olduğumu ve yanımda o kadar para olmadığını ve ödeyemeyeceğimi söyledim. Ve faturaları onlara direk gönderip ödemelerini rica ettim. Sigorta şirketindeki bayan çok tatlı olduğu için kabul etti ve benim cebimden 1kuruş dahi çıkmadı. Ancak bana bu iyiliği yapmalarının sebebi orada ameliyat olmak yerine kendi ülkemi seçmekte olabilir tabi. Sonuçta ameliyat ücretinin yaklaşık 20bin dolar tutacağı fatura yerine 3bin dolarla işi bitirmişlerdi(tabi bu Türk kafası da olabilirJ) orada yaşayanlardan öğrendiğim kadarıyla da eğer o faturalar ödenmeseydi de bana doğrudan bir şey olmayacağıydı. Ödenmeyen faturaların bir devlet kurumunda arşivlendiği, ilerde Kanada’ya giriş çıkışım konusunda bazı sorunlar yaratabileceğiydi. Ama onlara yabancı olduğumu ve prosedürleri bilmediğimi söylediğimde bir şekilde çözüme kavuşacağını söylediler.

Kimsenin Önemsemediği Şey: Sağlık Sigortası !!!!!!!!

Sizlere tavsiyem şudur ki: kesinlikle ama kesinlikle o sigortayı yaptırın gittiğiniz yer neresi olursa olsun !!!!!!  Özellikle de okulunuzun antlaşması olan veya olmayan yabancı bir sigorta şirketine yaptırmanız. Belki daha fazla ödüyorsunuz ama daha emniyetli oluyor buna emin olun. Yani eninde sonunda size yardımcı oluyor ve insiyatif alıyorlar. Tabi, Türkiye’de de birçok sigorta şirketi var. Ancak kapsamlarını içeriklerini bilmediğim için bu konuda fikrim yok. Ama ne olursa olsun yaptırın, yaptırın, yaptırın !!!