Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? İngilizce Öğrenmek için Tavsiyeler

İngilizce öğrenmek, Türkiye’de zorlu bir süreçtir. Yabancı dil, her ne kadar okullarda ders olarak okutuluyor olsa da İngilizce öğretme noktasında yetersiz kalıyor. Bizler daha çok işin teori kısmına vakit harcıyor ve pratik yapma konusunda yetersiz kalıyoruz. İngilizce, öğrenciler tarafından sınavda geçer not alınması gereken bir ders olarak görülüyor. Haliyle, İngilizce ile ilgili herhangi bir konuda sınav sonrasında cevap veremez durumda kalıyoruz.

Uygun Zamanda Eğitim Alamıyoruz

Okullarda verilen İngilizce eğitimi, bizlerin öğrenmeye hazır olduğu zamanlarda değil ders programının buyurduğu zamanlarda işlenir. Oysa her kişinin beyninin yabancı dil öğrenimi için hazır olacağı an farklıdır. Bireyler tarafından İngilizce öğrenilecek saatlerin, kendi bünyesi tarafından belirlenmesi gerekir. Bireyin kendisi tarafından belirlenmeyen İngilizce öğrenim saatlerinde zihin de derslerin büyük kısmını hiç olmamış gibi akıldan çıkartır.

Teknolojiden Yararlanmıyoruz

İngilizce öğrenmek için, teknolojik yöntemler var olmasına rağmen hala klasik yöntemleri zorluyoruz. İngilizce kitaplarının üzerindeki testleri doldurarak kalem ve kağıt ile ders işlemek için bir sınıfa doluştuğumuz eğitim sistemi, dil öğreniminde bizlere cevap veremiyor.

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Üniversite bittikten sonra genel olarak iş başvurularında İngilizce şartı aranır ya da İngilizce bilenler öncelikli olarak tercih edilir. İyi bir firmada çalışmak dışında, yurt dışı tatiline çıkma hayali kuranların da İngilizce öğrenmesi gerekir.

İngilizce aynı zamanda sanatın, kültürün ve eğlencenin de dilidir. İster Hollywood isterseniz de Bollywood sevin, dünya sinemalarında en çok ilgi gören filmlerin çoğunluğu İngilizce. İngilizce bilmek sizi her şeyden önce, küresel vatandaş yapar. Dünyanın neresine giderseniz gidin, yeni ülkelere ve kültürlere köprü görevi görür.

İngilizce Öğrenmek için Ne Yapmalıyız?

İngilizce öğrenmek için tekrar önemlidir. Sizler de yıllarca İngilizce dersi görmüş ve fazla bir mesafe kaydedemiş olabilirsiniz. İngilizce öğrenimi için ilk olarak, kelime hazinenizi geliştirmeniz gereklidir. Kelimelerin öğrenilmesinin ardından cümleler rahatça oluşturulabilecektir. İngilizce konuşma, ikinci aşamadır.

Kelime ezberlemek için ise, birçok yöntem vardır. Burada etkili bir yöntem seçilmesi, İngilizce öğrenme sürecini hızlandırır. Yönteme bağlı olarak, kelimelerin hafızada kalıcı olması sağlanabilir. Örneğin; Da Vinci metodu beynin her açıdan hareket etmesini sağladığı için, İngilizce öğrenmek isteyenler için iyi bir yöntemdir. Peki Da Vinci metodu nedir?

İngilizce Öğreniminde Da Vinci Metodu

Da Vinci metodu, öğrenilecek olan konunun veya kelimenin zihinde canlandırılarak herhangi bir cisim, renk ya da hikaye ile bağdaştırılmasını sağlar. Öncelikli olarak, öğrenilmek istenilen konu ve onun bizim zihnimizdeki karşılığının ne olduğunu düşünmemiz gerekir. Bunun sonucunda da öğrenmek istenilenlerin kalıcı olması sağlanır. Da Vinci metoduna örnek olarak elmayı ele alalım. Elma kelimesinin İngilizce karşılığını Türkçe’de bir kelime ile bağdaştırarak hafızamıza yerleştiriyoruz. Ardından elma kelimesinin İngilizce karşılığı sorulduğunda, bu bağdaştırma yöntemi bizim daha hızlı karşılık vermemizi sağlıyor.

Da Vinci metodu; fotografik hafıza, hafıza sarayı ya da Sherlock’un canlandırma tekniği olarak da adlandırılır. Bu teknik ile hikayeleştirme yapıldıktan sonra gerekli tekrarların da yapılması gerekiyor ki, unutulmasın.

Da Vinci metodu ile İngilizce öğrenmek isteyenler için, örneğin dilgoo.com İngilizce eğitim seti iyidir. Hem seviyelere göre set sunuyor hem de Da Vinci metodunu etkin olarak kullanıp, kelimelerin daha hızlı öğrenilmesini sağlıyor. dilgoo.com ile az önce belirttiğim, öğrenmek için uygun zamanı da kendiniz oluşturabilir ve istediğiniz zamanda çalışabilirsiniz.

Erasmus Yurtdışı Eğitim Mülakatı Nasıl Olur?

Sözlü mülakatlar, bütün başvurular için stresin azami düzeye çıktığı, heyecanın zirve yaptığı süreçlerdir. Bundan dolayı gireceğiniz mülakatla ilgili ön bilgilere sahip olmak, deneyimli kişilerin tecrübelerinden faydalanmak, mülakat sırasında stres düzeyinizi olumlu anlamda etkileyecektir. Her üniversitenin sınavı farklılık gösterse de, ortak ve genel bazı durumlardan bahsetmek mümkün.

Mülakattan önce bilinmesi gerekenleri genelden özele doğru sıralarsak;

1. Giyim

Kesinlikle şık giyinmelisiniz. Spor kıyafet, gündelik elbiseler bu işi ciddiye almadığınız izlenimi oluşturabilir. Size gündelik kıyafetler de çok yakışıyor olabilir ama siz yine de riske girmeyin.

2. Özgüven

Çok çekingen davranmak, bu işi başaramayacağınıza; fazla rahatlık amacınızın farklı olduğuna işaret eder. Konuşmanız, görüntünüz ve hatta oturuşunuz bile kararlılığınızı, kendinize olan güveninizi karşı tarafa aksettirsin. Vücut dilinize dikkat edin.

3. Jest ve mimikler

Olmazsa olmazımız Güleryüz. Tabi sırıtmaktan bahsetmiyoruz. Sizin güler yüzlü olduğunuzu görmek isteyeceklerdir. Bir diğer önemli husus, göz teması kurmaktan kaçınmayın.

4. Neden yurt dışında eğitim?

Bu soruyla karşılaşacaksınız. Öyle klişe cevaplar vermeye kalkmayın. Amacınız ne ise ifade edin açıkça. Yeni yerler ve farklı insanlar tanımak, kişisel gelişim sağlamak, dil geliştirmek gibi cevaplar vermekten kaçınmayın. Siz daha yaratıcı cevaplar da bulabilirsiniz. Ama vereceğiniz cevap samimi ve gerçekçi olsun.

5. Seçtiğiniz ülke

Seçiminizle ilgili de yine vereceğiniz samimi bir cevap size artı puan olarak geri dönebilir. Ama erasmus amacıyla uyumlu bir cevap verin. Kızları çok güzelmiş, gece klüpleri şahaneymiş gibi cevaplardan bahsetmiyoruz. Ayrıca seçtiğiniz ülke ile ilgili biraz araştırma yapmanız faydalı olacaktır.

6. Kariyer planlamanız

Bölümü bitirdikten sonra ne yapmak istiyorsunuz, nerede olmak istiyorsunuz gibi sorulara hazırlıklı olun. ”Bu bölümde aldığınız eğitim sizin için ne ifade ediyor?” tarzı bir soruya vereceğiniz cevap, sizin bakış açınızı, eğitim hedeflerinizi ortaya koyacaktır.

7. Yaşayabileceğiniz sıkıntılar

Örnek olarak; yurt dışında maddi sıkıntı çekme ihtimaliniz var mı, bir hırsızlığa uğrarsanız ne yaparsınız gibi sorular gelebilir. Burada amaç sizi ölçmektir.

8. Hobileriniz, ilgi alanlarınız, yetenekleriniz

Doyurucu cevaplar verebilmelisiniz. Boş zamanlarımda kitap okurum dediğinizde sizin için her şey bitebilir.

Son olarak bazı üniversitelerde bu mülakat Türkçe gerçekleşebiliyor. Eğer mülakat İngilizce ise elinizden geldiğince kurduğunuz cümle sayısını arttırın. Hatta bu soruların çoğuna mülakattan önce çalışıp, ezber yapabilirsiniz. Belki biraz etik olmayabilir ama sonuçta faydalı olur. Mülakat Türkçe olursa da, İngilizce bildiğinizi belli edin. Her durumda İngilizce biliyormuş gibi yapın kısaca. Sınava gireceğiniz üniversitede daha önce mülakata girmiş olanlarla mutlaka irtibat kurun.

kaynak : resmi daire

Almanya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Teknoloji ve sanayi denildiğinde aklımıza ilk gelen ülkelerden biri olan Almanya’da üniversite eğitimi almak istiyorsanız bu makaleye mutlaka göz atın. Ekonomik durumu, yaşam kalitesinin en üst düzeyde olması ile Avrupa Birliği içerisinde Almanya’nın ne kadar ileri bir ülke olduğu aşikardır. Almanya, global dünyanın en iyi mühendis, lider ve iş adamlarını yetiştiren benzersiz bir ülkedir. Şüphesiz bu başarısında eğitim kalitesi büyük söz sahibidir.

Eğitim sistemi uzun yıllara dayanan Almanya, dünyanın en eski üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en eski üniversitesi bundan 7 yüzyıl önce Heidelberg’de 1300’lü yıllarda kurulmuştur. Mühendislik alanlarında popüler ve dünya lideri olan Almanya’da eğitim almak kariyeriniz açısından büyük bir avantaj sağlayacaktır. Sosyal bilimlerde birçok Nobel Ödüllü bilim adamı yetiştiren Almanya, sayısal bölümlerde de epey başarı elde etmiştir. Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada size çeşitli kapılar açılacaktır.

Neden Almanya’da Üniversite Eğitimi?

Almanya’da lisans eğitimi ücretsizdir.

Almanya’da üniversite okumak için Avrupa’da diğer birçok ülkede olduğu gibi yüksek eğitim ücretleri ödemezsiniz. Almanya’daki devlet üniversitelerinin senelik harç ücretleri 200-600 Euro civarındadır.

Almanya, dünyanın en kaliteli teknik üniversitelerine sahiptir.

Almanya üniversiteleri ile eğitimini dünyaya ispatlamış ülkelerin başında gelmektedir. En popüler bölümlerinden olan mühendislik alanından diğer tüm bölümlere kadar birçok alanda kariyerinize yapacağınız büyük bir yatırımdır. Dünyanın en iyi 100 kaliteli üniversitesi arasında Almanya’dan 10 üniversite bulunmaktadır.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Almanya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Almanya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Almanya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Almanya’da harika bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Almanca ile Avrupa’nın en çok konuşulan diline sahip olan Almanya, Avrupa’nın en büyük 2. ekonomisine sahiptir. Küreselleşen dünyada iş hayatına rakiplerinizden önde başlamanız adına Almancayı ana diliniz gibi öğrenmek size çok yararlı olacaktır.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Almanya’da üniversite eğitiminizi tamamlayıp mezun olduktan sonra 18 aya kadar oturum izni alabilirsiniz. Böylelikle mezuniyetinizin ardından 18 ay boyunca Almanya’da kalarak iş deneyimi edinebilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Almanya’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Almanya ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Almanya’da Popüler Üniversiteler

Almanya’da eğitim almak istediğiniz bölümde okuyabilmeniz için Türkiye’de aynı bölümü herhangi bir üniversitede kazanmış olmanız gerekir. Almanya’da üniversite eğitim dili Almanca olduğundan dolayı, öğrencilerin TestDaf veya DSH sınavları ile yeterliliklerini kanıtlaması gerekir.

Almanca yeterlilik sınavlarından olan TestDaf, İngilizce sınavları olan TOEFL ve IELTS sınavlarına benzetilmektedir. DSH sınavı ise Almanya’da üniversitelerin kendi yaptığı Almanca seviye belirleme sınavıdır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
Berlin Teknik ÜniversitesiBerlinDünyanın ilk 100 üniversitesi içinde 92. sırada yer alır. Almanya’nın ilk teknik üniversitesidir.
Aachen Teknik RWTH (TU)AachenDünyanın en iyi teknik üniversitelerinden bir tanesidir.
Münih Teknik ÜniversitesiMünihÖzellikle mühendislik ve bilgi teknolojileri alanlarında Avrupa’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan üniversitenin 137 bölümü bulunmaktadır.
Paderborn ÜniversitesiPaderbornAlmanya’daki en iyi üniversite kütüphanelerinden birisine sahiptir.
Erfurt ÜniversitesiErfurtAlmanya'nın en eski üniversiteleri arasındadır.
Giessen ÜniversitesiGiessenBirçok ödüllü araştırmaya sahip olan üniversite, ismini deneye dayalı kimyanın kurucusu 19. Yüzyıl profesörü Justus von Liebig’den almıştır.
Bochum ÜniversitesiBochumAlmanya’nın en büyük 5 üniversitesi arasında yer almaktadır.
Wuppertal ÜniversitesiDortmundAlmanya’da özellikle İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mimarlık gibi bölümlerinde ön plana çıkmaktadır.
Bremen ÜniversitesiBremenBilim ve mühendislik alanlarının yanı sıra, beşeri ve sosyal bilimlerde önemli bilim merkezlerinden birisidir.
Duisburg Essen ÜniversitesiDuisburgSahip olduğu çok sayıda partner anlaşması, bilimsel araştırmalara katılabilmesi için öğrenciye verilen destek gibi özellikler nedeniyle Clausthal Teknik Üniversitesi, çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir.
Clausthal Teknik ÜniversitesiClausthalSahip olduğu çok sayıda partner anlaşması, bilimsel araştırmalara katılabilmesi için öğrenciye verilen destek gibi özellikler nedeniyle Clausthal Teknik Üniversitesi, çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilmektedir.
Jena ÜniversitesiJenaJena Üniversitesi, bir öğrenci şehri olan Jena’da 1558 yılında kurulmuştur.
Hannover ÜniversitesiHannoverMakine mühendisliği ve mimarlık bölümlerinde Almanya’nın en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.
Würzburg ÜniversitesiWürzburgAlmanya’nın en köklü üniversitelerden birisidir, şimdiye kadar 9 Nobel ödüllü bilim adamı yetiştirmiştir.
Siegen ÜniversitesiSiegenSözel ve sayısal alanda akademik bölümleri ve eğitimi ile ön plana çıkmaktadır.
Stuttgart ÜniversitesiStuttgartYapmış olduğu araştırmalar sayesinde, uluslararası alanda birçok akademik ve bilimsel ödüle sahip üniversitedir.
Mainz ÜniversitesiMainzAlmanya'nın Mainz şehri merkezinde bulunan ve eğitim için çok fazla bölüm seçeneği sağlayan bir üniversitedir.
Dresden Teknik ÜniversitesiDresdenTeknik bölümlerindeki kaliteli eğitiminin yanı sıra ekonomi bölümlerinde de oldukça başarılıdır.

Almanya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Almanya’da üniversite eğitimi ücreti yoktur. Öğrenciler yalnızca okulun harç ücretini öderler. Almanya’da üniversitelerin senelik harçları 200-600 Euro arasındadır. Almanya’da lisans eğitiminin bu fiyatlarda olması Türkiye’deki eğitim ücretlerine göre öğrenci ailelerini çok da zorlamayacağı anlamına gelmektedir.

BölümlerMinMax
Makine Mühendisliği200€200€
İnşaat Mühendisliği200€200€
Fizik Mühendisliği200€200€
Metalurji Mühendisliği200€200€
Endüstri Mühendisliği200€200€
Bilgisayar Mühendisliği200€200€
İşletme ve Üretim Mühendisliği200€200€
Biyoloji200€200€
Kimya200€200€
Fizik200€200€
Matematik200€200€
Biyoteknoloji200€200€
Ekonomi200€200€
İşletme200€200€
Sosyoloji200€200€
Medya ve İletişim200€200€
Tarih200€200€
Coğrafya200€200€

Almanya’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
BerlinAlmanya'nın başkenti ve en büyük şehridir. Başkent Berlin’de bulunan 42 üniversitede ortalama 170.000’den fazla öğrenci eğitim görmektedir.
Duisburgİstanbul ile birlikte 2010 yılında Avrupa Kültür Başkentliği yapmış bir şehirdir. Dünyada ilk 200 içerisinde bulunan Duisburg-Essen Üniversitesi bu şehirde bulunmaktadır.
BremenBremen, Almanya'da büyük, işlek bir liman ve sanayi şehridir.
BochumAlmanya'nın en büyük üniversitelerinden biri olan Ruhr Üniversitesi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Ruhr Üniversitesi 1962'de kurulmuştur.

Almanya’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Almanya’da üniversite öğrencileri genellikle bu öğrenci yurtlarında konaklamaktadır. Okulların yurtlarında ortalama konaklama fiyatı 250-350 Euro’dur.

Öğrenci Evleri

Almanya’da ev kiralama yöntemi daha masraflı olduğundan dolayı öğrenciler tarafından pek tercih edilmemektedir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Almanya’da eğitim alırken konaklayabileceğiniz bir başka seçenek ise özel yurtlardır. Devlet yurtlarına göre maliyeti biraz daha fazladır. Paylaşımlı bir odada konaklamanın bedeli kişi başı aylık 250-400 Euro civarındadır.

Almanya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Türkiye’ye göre aylık yaşam maliyetleri biraz daha fazla olan Almanya, diğer bazı Avrupa ülkelerine göre daha uygundur.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri250€400€
Ulaşım Maliyetleri0
50€
Yeme İçme Maliyetleri250€350€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€100€
Cep Harçlığı200€300€
Toplam750€1200€

Almanya’da İklim ve Hava Durumu

Almanya, iklimi bakımından Türkiye’nin karasal iklimine yakındır. Kış aylarında havalar soğuk ve nemlidir. Yazlar iç bölgelerde nemli ve serin olmakla birlikte, hava sıcaklıkları 30 dereceyi geçebilmektedir. Ilıman iklim kuşağında bulunan Almanya’nın ikliminde batı rüzgarlarının etkisi epey fazladır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Almanya Avrupa’nın tam ortasında konumlanmıştır. Komşu ülkelerinden bahsedecek olursak kuzeyinde Danimarka ve Kuzey Denizi, doğusunda Polonya ve Çekya, batısında Lüksemburg, Belçika, Hollanda, Fransa ve güneyinde Avusturya ve İsviçre bulunmaktadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye-Almanya uçak yolculuğu aktarmasız ortalama 3,5 saat sürmektedir. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için yolculuk süresi yaklaşık 30 saat sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye’den Almanya uçak bileti fiyatları 80-150 Amerikan doları civarlarında mal olmaktadır. Uçak bileti fiyatları sezondan sezona göre değişmektedir.

Almanya Öğrenci Vizesi

Almanya öğrenci vizesi titizlikle ve profesyonel bir şekilde hazırlanması ve işleme geçirilmesi gereken bir süreçtir. Almanya vize işlemleri yaklaşık 6-8 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır.

Almanya’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Almanya’da üniversite eğitimi alan öğrenciler çalışma imkanına sahip olabilmektedir. Şartlı kabul ile hazırlık yılı olan öğrencilerin ilk sene resmi çalışma izni olmaz. Lisans eğitimine geçen öğrencilerin dil hazırlık dönemi bittikten sonra resmi olarak çalışma izni süreci başlamaktadır. Almanya’da 120 tam gün veya 240 yarım iş günü çalışma izni alınabilmektedir.

Bunları Biliyor muydunuz?

 • 81 milyonluk popülasyonuyla Almanya, Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusuna sahiptir.
 • Venedik’ten daha fazla köprüye sahip olan Berlin, Paris’ten 9 kat daha büyüktür.Dünyanın ilk dergi Almanya’da 1663 yılında piyasaya sürüldü.
 • Hamburger, adını Almanya’nın Hamburg şehrinden almıştır.
 • Almanya, 2014 yılında uluslararası öğrenciler için resmi olarak üniversite öğrenim ücretlerini kaldırmıştır.
 • Almanya’nın neredeyse 3’te 1’inde yenilenebilir enerji kullanılmaktadır.

Danışman Yorumu

Üniversite eğitim dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir.

Yurtdışında üniversite eğitimi alarak kaliteli eğitim, yurt dışı deneyimi, kültürel birikim ve prestijli bir diploma sahibi olmakla birlikte iyi bir sosyal statü ve yaşam boyu saygınlık kazanırsınız.

Almanya’da üniversite eğitimine kabul alabilmeniz için Türkiye’de de aynı bölüme yerleşmiş olmanız gerekmektedir. Almanya’da üniversite kabul şartı bu yönüyle diğer Avrupa ülkelerinden farklıdır. Her ne kadar öğrenci adına bir handikap gibi gözükse de, aslında öğrencinin kazandığı üniversiteye kayıt yaptırma mecburiyetinin olmaması ve sadece devlet üniversiteleri değil aynı zamanda Türkiye’deki özel üniversitelere yerleşmek de yeterlidir. Bu şekilde, durumu avantajlı hale getirebilirsiniz. Dolayısıyla, Almanya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin belirli bir eğitim seviyesinde olması gereklidir.

Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen birinin iyi bir seviyede Almanca bilmesi gerekir. Çünkü Almanya üniversitelerinde eğitim dili Almanca’dır. Bu nedenle ilk yıl Almanca hazırlık programını tamamlamak gerekir. Ardından iyi bir çalışmayla yeterlilik sınavını atlayabilir ve okumak istediğiniz bölüme başlayabilirsiniz.

Birçok alanda dünyaca ünlü eğitimi ve mühendislik alanında dünyanın en iyi üniversitelerine sahip olan Almanya, yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

World University Rankings’e göre dünyanın ilk 100 üniversitesi arasında Almanya’dan 10 üniversite yer almaktadır. Bu listede Aachen Teknik Üniversitesi, Berlin Teknik Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Humboldt Üniversitesi ve Münih Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler yer almaktadır. Bu yönüyle Almanya’daki bu üniversiteler, dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ gibi Türkiye’deki en iyi üniversitelerden daha üst sırada bulunmaktadır.

Almanya’da eğitim devlet tarafından desteklenmektedir. Bu sayede üniversite ücretleri çok uygun fiyatlardadır. Türkiye’deki devlet üniversiteleri gibi dönemlik harç ücreti verilmektedir. Senelik eğitim masrafları 200-600 Euro civarındadır. Eğitim masraflarını, Türkiye ile kıyasladığımızda öğrencinin ve ailenin bütçesini zorlamadan eğitimini tamamlayabileceğini söylemek mümkündür.

Yurtdışında eğitim almak öğrencinin potansiyelini ortaya çıkarmasını, sorumluluk bilincini ve özgüvenini arttırmasını sağlar. Üstelik, aldığı kaliteli eğitimin yanında ana dil düzeyinde Almanca ve İngilizce öğrenerek büyük bir beceri kazanacaktır.

Almanya’da sosyal hayat oldukça aktiftir. Dolayısıyla öğrenciler okulların kulüpleri tarafından düzenlenen çeşitli aktivitelere katılabilir. Ayrıca konum itibariyle tatil günlerinde Almanya’dan diğer birçok Avrupa ülkesine ekonomik seyahatler yapmak mümkündür.

Avrupa’nın en büyük 2. ekonomisine sahip olan Almanya, Avrupa Birliği’nin en gelişmiş ülkelerinden birisidir. Almanya’da üniversite eğitimini tamamlayıp diplomanızı aldıktan sonra 18 aya kadar oturum izni alabilirsiniz. Üniversitenin ardından 18 ay boyunca Almanya’da kalıp, değeri milyar dolarlar eden; BMW, Mercedes, Volkswagen, Henkel ve Siemens gibi firmalarda çalışabilirsiniz.

Almanya, yaşam standartları olarak da Avrupa’nın diğer gelişmiş ülkeleriyle hemen hemen aynıdır. Bu yüzden Türkiye’ye nazaran biraz daha maliyetli bir ülkedir.

Almanya üniversitelerinden başvuru kabulü almak yaklaşık 2-3 ay sürmektedir. Vize işlemleri ise tahmini 1,5-2 ay sürmektedir.

Üniversite eğitiminize; Almanya’nın en popüler şehirlerinde, YÖK denkliğinin bulunduğu kaliteli üniversitelerde ve çeşitli imkanlara sahip olan kampüslerde başlayabilirsiniz. Üstelik Türkiye’deki eğitim ve yaşam masrafları ile işletmeden mühendisliğe, tıptan psikolojiye kadar geniş bir alanda dilediğiniz bölümde eğitim almak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olmak sizin elinizde…

Polonya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

650 yıldan beri uzun bir eğitim geçmişine sahip olan Polonya, Avrupa’nın en genç popülasyonuna sahip ve gelişmekte olan ülkelerinden bir tanesidir. Yurtdışında üniversite eğitimi düşünen öğrencilerin öncelikli değerlendirdiği ülkelerden biri de Polonya’dır. Ekonomik, kaliteli ve kolay ulaşılabilir olduğu için Polonya, üniversite eğitiminde öğrencilerin en büyük tercihlerinden biridir. Bunda, Polonya’nın YÖK ve AB tanınırlığı olan birçok üniversiteye sahip olması da büyük rol oynamaktadır.

Polonya, Avrupa’nın en eski üniversitelerine sahip olmakla birlikte yenilikçi yerleşkelerinde kaliteli hizmet veren eğitim kurumlarını da bünyesinde barındırmaktadır. Ülkenin ileri düzey standartları ile bütünleşen yenilikçi üniversiteleri, öğrencilerin kişisel gelişimleri adına da çok yararlı olmaktadır. Zengin imkanları sayesinde geniş bir vizyon edinebilirsiniz. Polonya’nın aktif spor, kültür ve sanatsal faaliyetleri ile kendinizi birçok yönden geliştirmeniz mümkün.

Neden Polonya’da Üniversite Eğitimi?

Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!

Polonya’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Polonya’da eğitim hayatına başlamak adına başvuru yapmanız için lise diplomanız yeterlidir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Polonya’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz. İsteyen öğrenciler için İngilizce dışında Polonya’nın kendi dili olan Lehçe’de üniversite eğitimi almak da mümkündür.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Polonya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Polonya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Polonya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre Polonya’da yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Neredeyse Türkiye’den daha ekonomik olan Polonya, eğitim, konaklama, ulaşım ve yaşam maliyetleri açısından da çok hesaplı olan bir ülkedir. Bu açıdan Polonya’da üniversite eğitimi almak Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha uygun bir seçenektir.

Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.

Eğitim anlamında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Polonya, bu başarısını eğitmen kadrosuna, üniversitelerinin imkanlarına ve çeşitli alanlar üzerine yoğunlaştığı kaliteli hizmete borçludur. Bu tür imkanların yanı sıra, örneğin Polonya’daki Jagiellonian Üniversitesi gibi dünyanın en eski üniversitelerinde de öğrenim görebilirsiniz.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Polonya’da en az 1 yıl kalma hakkına sahip olursunuz. Bu zaman zarfında yurtdışında çalışabilirsiniz. Hatta işvereniniz sizin devam etmenizi isterse daha uzun süre bu ülkede kalabilirsiniz. Böylelikle kariyer hayatınıza yurtdışında devam ederek iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz. İşsizlik oranının Türkiye’ye nazaran çok daha düşük olduğu Polonya’da daha rahat iş bulabilir ve gelir düzeyinizi daha iyi şartlarda tutabilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Polonya’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Polonya ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Polonya’da Popüler Üniversiteler

Polonya’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Bu süre; tıp eğitiminde 6, diş hekimliği ve eczacılıkta 5, mühendislik bölümlerinde ise 3,5 – 4 seneyi bulmaktadır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
Varşova ÜniversitesiVarşova2018 yılı dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 500 arasında bulunur. Sosyal Bilimler alanında çok iyi bir üniversitedir.
Varşova Sosyal Bilimler Üniversitesi (SWPS)VarşovaÖzel üniversitedir. Psikoloji alanında Avrupa’nın en iyi akademik kadrosunu bünyesinde barındırır.
Varşova Teknoloji ÜniversitesiVarşovaTeknik üniversiteler arasında Avrupa’da en iyiler arasındadır. Özellikle alan tercihi Uçak ve Uzay, Mekatronik ve Enerji olanlar değerlendirebilir.
Kozminski ÜniversitesiVarşovaBirçok ödüle sahip olması yanı sıra, Doğu Avrupa’nın en iyi İşletme ve Ekonomi okuludur.
Varşova Ekonomi ÜniversitesiVarşovaEkonomi ve Uluslararası İşletme alanında en iyi devlet üniversitelerinden biridir.
Varşova Lazarski ÜniversitesiVarşovaÇift diploma seçenekleri ve ekonomik fiyatlar açısından iyi bir eğitim sunmaktadır.
Jagiellonian UniversitesiKrakowDünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında ilk 300’e giren prestijli okul, aynı zamanda dünyanın en eski üniversitelerindendir.
Krakow Teknoloji ÜniversitesiKrakowPolonya’da kaliteli teknik üniversiteleri denince akla gelen ilk üniversitelerden biridir.
Wroclaw ÜniversitesiWroclawSosyal bilimler alanlarında çok iyi olan okul, Polonya'nın en köklü üniversitelerindendir.
Wroclaw Ekonomi ÜniversitesiWroclawKaliteli eğitimi ve düşük maliyeti ile ekonomi ve işletme alanında başarılı bir üniversitedir.
Wroclaw Teknoloji ÜniversitesiWroclawBölüm seçenekleri açısından zengin olan okul, Batı Polonya’nın en iyi şehrinde yer almaktadır.
Poznan Teknoloji ÜniversitesiPoznanPolonya’nın en köklü ve ekonomik mühendislik eğitimi alabileceğiniz üniversitelerindendir. Mimarlık bölümü ile de tercih edilebilecek kaliteli üniversitelerden biridir.
Poznan Ekonomi ÜniversitesiPoznanBurs elde edebileceğiniz bölümlere sahiptir. Özellikle ekonomi alanında iyi bir üniversitedir.

Polonya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Polonya’da üniversite (lisans) eğitimi fiyatları senelik 2.000-5.000 Euro civarındadır. Fiyatlar bölümden bölüme ve seçilen üniversiteye göre değişmektedir.

BölümlerMinMax
İşletme2.440€4.950€
Mühendislik2.200€
4.500€
Psikoloji3.900€4.000€
Genel Tıp11.000€13.000€
Finans ve Uluslararası Yatırım2.100€3.500€
Uluslararası İlişkiler3.000€3.800€
Siyaset Bilimi3.000€3.200€
İngilizce Dil Çalışmaları3.000€3.000€
Arkeoloji2.000€3.000€

Polonya’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
VarşovaVarşova, öğrenciler için geniş eğitim ve staj imkanı sunar. Avrupa’nın en çok seyahat edilen başkentlerinden birisidir.
KrakowPolonya’nın tarihi şehirlerinden biri olan Krakow’da ülkenin en eski üniversitesi olan Jagiellonian Üniversitesi halen hizmet vermektedir.
WroclawTürkiye’deki Eskişehir olarak tabir edebileceğimiz Wrocław, tam bir öğrenci şehridir. Şehrin en önemli noktaları yürüme mesafesindedir.
PoznanPolonya’nın batısındaki en dinamik şehirlerden biridir.

Polonya’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Polonya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin birçoğu üniversite yurtlarında konaklamayı tercih eder. Yurt imkanları açısından bir tek Varşova’daki üniversitelerin eksik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında kalan tüm şehirlerde öğrencilerin ilk tercihi bu öğrenci yurtları olmuştur. Polonya’daki üniversiteler genellikle öğrenci yurtları ve hostel tarzı konaklamalar ile anlaşmalıdır ve birlikte organize edilmektedir. Bu açıdan yurt başvurusunda bulunurken erken konaklama talebinde bulunulması çok önemlidir. Bu da sizin üniversiteye erken başvurmanızın, konaklamanız adına da çok yararlı olacağını gösterir.

Öğrenci Evleri

Dünyanın dört bir yanından gelen üniversite öğrencileri için Polonya’da öğrenci evi seçeneği de bulunmaktadır.

Evde kalacağınız kişi sayısına göre aylık 200-400 Euro civarlarında fiyatlara öğrenci evi konaklamasında kalabilirsiniz. İhtiyacınıza göre elektrik, su, gaz ve internet temin edebilir, masraflarınızı öğrenci evi yönetimi olarak karşılayabilirsiniz. Öğrenciler sadece aylık ödeme yapmaktadır. Öğrenci evi konaklamaları genellikle senelik veya en az 9 aylık olmak üzere kontrat imzalanır. Bu sürenin ardından evden çıkılabilir ya da konaklamaya devam edilebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Türkiye’deki gibi çeşitli özel yurtlar Polonya’da pek bulunmamaktadır. Bu yüzden hostellerin bazıları sadece öğrencileri barındırmakta ve özel yurt olarak tercih edilmektedir.

Kısa süreli konaklama olarak özel yurtlarda aylık 150-300 Euro civarlarında kalabilirsiniz. Öğrenciler aylık olarak tercih ettikleri bu konaklama imkanları sayesinde istediği zaman bu yurtlardan ayrılabilir ve yeni bir konaklamaya geçebilir.

Polonya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Polonya gibi bir Avrupa ülkesinde eğitim alırken yaşam maliyetleriniz Türkiye standartlarında olacaktır. Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden biri olmasına rağmen halen kendi para birimi olan Zloty’i kullanan Polonya, öğrencilerin geçim açısından en rahat ettikleri ülkelerden bir tanesidir. Polonya Zloty’si ve Türk Lirası değer açısından birbirine çok yakındır. Bu da günlük yaşam maliyetleriniz adına sizi yüksek masraflardan kurtarmaktadır.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri100€250€
Ulaşım Maliyetleri15€
25€
Yeme İçme Maliyetleri100€150€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€75€
Cep Harçlığı100€150€
Toplam365€650€

Polonya’da İklim ve Hava Durumu

Polonya, iklimi açısından çok değişkendir. Yazları sıcak ve nadiren yağmurlu, kışları ise çoğunlukla soğuk geçen bir ülkedir.

Yaz mevsimi Haziran ayında başlarken Eylül ayına kadar sürmektedir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20-25°C civarlarında iken bazı dönemler bu sıcaklıklar 35°C’yi bulabilmektedir. Kış aylarında ise soğuk hava etkisini gösterirken sıcaklıklar genellikle -5°C ile -2°C dolaylarında geçmektedir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Orta Avrupa’nın kalbinde yer alan Polonya, Baltık Denizi’nde uzun bir kıyıya sahiptir. Birçok Avrupa ülkesi arasında yer alması bu ülkelere kolay ulaşım sağlamak adına büyük bir olanak sağlamaktadır.

Batısında Almanya yer alırken, güneyinde Çekya ve Slovakya, doğusunda ise Ukrayna, Beyaz Rusya, Litvanya ve Letonya yer almaktadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Polonya’ya uçuş mesafesi 3 saattir. Aktarmasız ve sık seferlerin bulunduğu uçak yolculukları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için ise 25 saatlik bir araç yolculuğu sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Polonya uçak bileti fiyatları Türkiye’den yaklaşık olarak 100-150 Amerikan dolarına mal olmaktadır. Uçuş yapacağınız sezona göre bilet fiyatlarında değişiklikler olur.

Polonya Öğrenci Vizesi

Polonya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler rahatlıkla vize alabilmektedir. Polonya’nın öğrenci vizesi şartları Avrupa’nın diğer ülkeleri ile kıyasladığımızda daha kolaydır. Vize başvuru sonucu genellikle iki hafta içerisinde açıklanır.

Polonya’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Polonya’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda yasal çalışma imkanına sahip olursunuz. Polonya’da çalışmak için gereken bazı yasal prosedürleri ve oturma iznini almanız gerekmektedir.

Ayrıca, Polonya hükümeti öğrencilere mezuniyetleri arından en az 1 senelik çalışma vizesi sunmaktadır. Bu da öğrencilerin Polonya’da daha uzun süre kalmak ve çalışmak adına bulunması zor bir imkan sağlamaktadır. Üstelik işvereninizin sizinle çalışmaya devam etmek istemesi takdirde çalışma vizenizi uzatabilirsiniz. Bu sayede Polonya’da uzun seneler çalışabilirsiniz.

Bunları Biliyor muydunuz ?

 • Polonya’da Nobel Ödülü’ne sahip olan 12 kişi varken Türkiye’de bu rakam sadece 2’dir.
 • Türkiye’nin en fazla Erasmus öğrencisi yolladığı ülke Polonya’dır.
 • QS En İyi Öğrenci Kentleri 2017 sıralamasına göre Polonya’nın başkenti Varşova, dünyanın en iyi 52. şehri seçilmiştir.
 • Max Factor ve Fashion TV, Polonyalılar tarafından kurulmuştur.
 • Ünlü besteci Frederic Chopin (Şopen) ve dünyada Madam Curie olarak tanınan Marie Curie, Polonyalıdır.
 • Polonya’nın popülasyonu en az 40 milyondur. Ayrıca, Türkiye’den sonra Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkesidir.
 • Avrupa’nın parlayan yıldızı olarak tarif edilen Polonya, Avrupa Birliği’nin ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ülkesidir.

Danışman Yorumu

Üniversite eğitim dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir.

Yurtdışında üniversite eğitimi alarak kaliteli eğitim, yurt dışı deneyimi, kültürel birikim ve prestijli bir diploma sahibi olmakla birlikte iyi bir sosyal statü ve yaşam boyu saygınlık kazanırsınız.

Polonya’da kaliteli bir üniversitede istediğiniz bölümde eğitim almanız çok kolay. Çünkü üniversite yerleştirme sınav başarı şartı aranmamaktadır. Bu sayede istediğiniz bölümde okuyabilir ve ardından da eğitiminizde daha başarılı olabilirsiniz.

Polonya’da üniversite eğitim süresi genelde 3 senedir ve eğitim dili İngilizce’dir. Yabancı dil bilmeyen öğrenciler için bir yıl hazırlık eğitimi vardır. Hazırlık eğitimi ile birlikte 4 yılda eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Polonya’da üniversite eğitim dili İngilizce’dir. Öğrenciler kendi aralarında ve üniversite görevlileriyle İngilizce iletişim kurmak zorundadır. Böylece, öğrenciler bolca İngilizce pratik yaparak yurt dışında yaşamanın en önemli doğal kazanımlarından biri olan yabancı dil öğrenmeyi en iyi şekilde aradan çıkarmış olur.

Polonya’da bulunan Varşova Üniversitesi ve Jagiellonian Üniversitesi gibi üniversiteler dünya sıralamasında ilk 150 arasındadır. Bu yönüyle Polonya’daki bu üniversiteler, dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ gibi Türkiye’deki en iyi üniversitelerden daha üst sırada bulunmaktadır.

Yurt dışında aldığınız eğitimin ardından prestijli bir diplomanız ve en az bir yabancı diliniz olur. Böylelikle yurt dışında veya Türkiye’de hem daha yüksek maaşlı işlerde çalışabilir hem de iş başvurularında yüz binlerce aday arasında tercih edilen siz olabilirsiniz. Bu şekilde mesleğinizde çok daha rahat ve özgüvenli ilerleyebilirsiniz.

Yurt dışında okuyarak, eğitim hayatınız boyunca dünyanın dört bir yanından öğrencilerle arkadaşlık edinebilirsiniz. Bu şekilde dünyanın farklı kültür ve ekonomilerini tanıma imkanı sağlarsınız.

Polonya’ya giderken alacağınız Schengen vizesi, size üniversite eğitimi boyunca hem tüm Avrupa’yı keşfetme fırsatı sunacak hem de dünyanın diğer ülkelerine vize alırken size iyi bir referans olacaktır.

Polonya, Avrupa Birliği’nde olmasına karşın, neredeyse Türk Lirası’yla birebir olan Polonya Zloty’sini kullanmaktadır. Bu da öğrenciler için çok avantajlıdır.

Üniversite eğitiminize; Polonya’nın en popüler şehirlerinde, YÖK denkliğinin bulunduğu kaliteli üniversitelerde ve çeşitli imkanlara sahip olan kampüslerde başlayabilirsiniz. Üstelik Türkiye’deki eğitim ve yaşam masrafları ile işletmeden mühendisliğe, tıptan psikolojiye kadar geniş bir alanda dilediğiniz bölümde eğitim almak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olmak sizin elinizde…

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Avrupa’nın en merkezinde yer alan ülkelerden biri olan Macaristan’da üniversite eğitim yüksek standartlardadır. Avrupa ile Balkanlar arasında bir alana yayılan Macaristan, son 500 yıllık bir tarihte Türklerle yakın ilişkiler içerisindedir. Bu nedenle de Macarlar ve Türkler arasında hoşgörü ön plandadır. Bu da öğrencilerin bu ülkeye kısa sürede alışmasını sağlar.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerinden olan Macaristan, eğitime büyük bir bütçe ayırmaktadır. Kaliteli AR-GE departmanlarına sahip olduğundan, kariyerinize fazlasıyla katkı sağlayacak bir ülkedir. 1367 yılında kurulan en eski üniversitesi ile köklü ve kaliteli eğitim veren ülkelerden biridir. Özellikle Sağlık Bilimleri, Ekonomi ve Teknik üniversiteleri ile eğitim almak istediğiniz alanı kolaylıkla bulabilirsiniz. Dünyanın birçok yerinden öğrenci çeken Macaristan’da farklı kültür ve uluslardan bolca arkadaş edinebilirsiniz.

Neden Macaristan’da Üniversite Eğitimi?

Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!

Macaristan’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Macaristan’da eğitim hayatına başlamak adına başvuru yapmanız için lise diplomanız yeterlidir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Macaristan’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Macaristan üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Macaristan’ın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Macaristan’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre Macaristan’da yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Neredeyse Türkiye’den daha ekonomik olan Macaristan, eğitim, konaklama, ulaşım ve yaşam maliyetleri açısından da çok hesaplı olan bir ülkedir. Bu açıdan Macaristan’da üniversite eğitimi almak Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha uygun bir seçenektir.

Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.

Eğitim anlamında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Macaristan, eğitmen kadrosu, üniversite imkanları ve belirli konularda yetkinliği ile üniversitelerinde kaliteli eğitim vermektedir.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Üniversiteden mezun olduktan sonra Macaristan’da en az 1 yıl kalma hakkına sahip olursunuz. Bu zaman zarfında yurtdışında çalışabilirsiniz. Hatta işvereniniz sizin devam etmenizi isterse daha uzun süre bu ülkede kalabilirsiniz. Böylelikle kariyer hayatınıza yurtdışında devam ederek iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Macaristan’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Macaristan ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Macaristan’da Popüler Üniversiteler

Macaristan’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Bu süre; tıp eğitiminde 6, diş hekimliği ve eczacılıkta 5, mühendislik bölümlerinde ise 3,5 – 4 seneyi bulmaktadır.

ÜniversitelerŞehirAçıklama
International Business School (IBS)BudapeşteIBS, İngiltere’deki Buckingham Üniversitesi’nin Avrupa kampüsüdür.
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi ÜniversitesiBudapeşteKurulduğu günden beri çok sayıda Nobel ödüllü akademisyen yetiştirmiştir.
Budapeşte Metropolitan ÜniversitesiBudapeşte2000 yılında kurulan genç bir üniversitedir. Popüler programları ve dinamik yapısı ile yerli-yabancı çok fazla öğrenciye eğitim vermektedir.
Peç ÜniversitesiPeç1367’de Peç şehrinde kurulan ilk Macar üniversitesidir.
Debrecen ÜniversitesiDebrecenAB ve YÖK onaylıdır. Ayrıca, bu üniversitenin tıp fakültesi, ABD New York ve California States tarafından akreditedir.

Macaristan’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Macaristan’da üniversite (lisans) eğitimi fiyatları senelik 3.000-5.000 Euro civarındadır. Fiyatlar bölümden bölüme ve seçilen üniversiteye göre değişmektedir.

BölümlerMinMax
İşletme ve Yönetim4.600€5.000€
İletişim ve Medya Bilimi4.600€
5.000€
Film ve Medya4.600€5.000€
Finans ve Muhasebe4.600€5.000€
Medya Tasarımı6.000€6.300€
Çevre Tasarımı6.000€6.300€
Animasyon6.000€6.300€
İşletme3.400€5.000€
İş Yönetimi4.400€6.000€
Psikoloji6.900€7.000€
Bilgisayar Bilimi6.000€6.400€
Biyokimya Mühendisliği6.000€6.400€
Kimya Mühendisliği6.000€6.400€
İnşaat Mühendisliği6.000€6.400€
Mimarlık6.400€6.500€
Genel Tıp4.000€13.000€
Diş Hekimliği13.500€16.000€
Eczacılık7.000€8.500€

Macaristan’da Üniversite Eğitimi için Popüler Şehirler

ŞehirlerAçıklama
BudapeşteEğitim kenti olarak tanınan Budapeşte, Doğu Avrupa’nın en eski şehirlerinden biridir.
PeçMacaristan’ın ilk üniversitesine ev sahipliği yapan Peç, İstanbul ile birlikte 2010 yılında Kültür Başkenti seçilmiştir.
DebrecenBudapeşte’ye 2 saat mesafede bulunan Debrecen, Macaristan’ın ikinci büyük şehridir. 220.000 kişilik popülasyonuyla öğrenci şehirlerinden biridir.

Macaristan’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Macaristan’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin birçoğu üniversite yurtlarında konaklamayı tercih eder. Yurt imkanları açısından bir tek Budapeşte’deki üniversitelerin eksik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında kalan tüm şehirlerde öğrencilerin ilk tercihi bu öğrenci yurtları olmuştur. Öğrenciler, anlaşmalı yurtlara yönlendirilmektedir.

Macaristan’daki üniversiteler genellikle öğrenci yurtları ve hostel tarzı konaklamalar ile anlaşmalıdır ve birlikte organize edilmektedir. Bu açıdan yurt başvurusunda bulunurken erken konaklama talebinde bulunulması çok önemlidir. Bu da sizin üniversiteye erken başvurmanızın, konaklamanız adına da çok yararlı olacağını gösterir.

Öğrenci Evleri

Öğrenci evleri, öğrencilerin üniversite yurtlarından sonra en fazla tercih ettikleri konaklamalardır. Evde kalacağınız kişi sayısı, okula yakınlık, evin durumu, büyüklüğü ve mobilyalarına göre aylık en az 200 Euro’ya paylaşımlı öğrenci evi konaklamasında kalabilirsiniz. İhtiyacınıza göre elektrik, su, gaz ve internet temin edebilir, masraflarınızı öğrenci evi yönetimi olarak karşılayabilirsiniz. Öğrenciler sadece aylık ödeme yapmaktadır.

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de iki odalı evler 300-550 Euro arasında değişirken, Pecs ve Debrecen şehirlerinde bu ücretler 250-450 Euro arasındadır. Öğrenci evi konaklamaları genellikle senelik veya en az 9 aylık olmak üzere kontrat imzalanır. Bu sürenin ardından evden çıkılabilir ya da konaklamaya devam edilebilir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Öğrenci konaklamaları arasında yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği konaklama özel yurtlardır. Bu yurtlar, öğrenclerin 1-2 ya da 3 kişilik odalarda kalabileceği özel konaklamalardır. Bu özel öğrenci yurtlarının ve hostellerin aylık fiyatları 200-300 Euro civarında değişmektedir.

Macaristan’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Yaşam maliyetleri bakımından Türkiye standartlarında bir ülke olan Macaristan, bir Avrupa ülkesidir.

MaliyetMinMax
Konaklama Maliyetleri100€300€
Ulaşım Maliyetleri20€
30€
Yeme İçme Maliyetleri150€200€
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri50€100€
Cep Harçlığı100€150€
Toplam420€780€

Macaristan’da İklim ve Hava Durumu

Karasal iklimin hakim olduğu Macaristan’da mevsimler, Türkiye’ye çok yakındır. Kış mevsimleri soğuk, bulutlu ve kar yağışlı, yaz mevsimlerinde ise sıcak ve kuraktır. Ülkenin yüksek kesimlerinde yağışlar sıkça görülür. Macaristan’ın senelik ortalama sıcaklığı 9-10 derece civarlarındadır. Kış mevsiminde sıcaklıkların ortalama -10 dereceye kadar düştüğü görülmektedir. En yüksek sıcaklığı ise yaz aylarında görülmekte ve yaklaşık 30 derecedir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Macaristan, Avrupa’nın tam ortasında yer alır. Karpatlarda kurulan ülkenin denize kıyısı yoktur. Macaristan’ın komşuları doğuda Romanya ve Ukrayna, batıda Avusturya ve Slovenya, kuzeyde Slovakya, güneyinde ise Sırbistan ve Hırvatistan’dır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Macaristan’a uçuş mesafesi 1 saat 45 dakikadır. Aktarmasız ve sık seferlerin bulunduğu uçak yolculukları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için ise 13 saatlik bir araç yolculuğu sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Her gün THY’nin 2-3, Pegasus’un 1 uçuşu olmak üzere Türkiye’den Macaristan’a günde yaklaşık 3-4 sefer düzenlenir. Macaristan uçak bileti fiyatları Türkiye’den yaklaşık olarak 60-130 Amerikan dolarına mal olmaktadır. Erken bilet aldığınızda gidiş-geliş 80 Amerikan dolarına bile bilet bulabilirsiniz. Uçuş yapacağınız sezona göre bilet fiyatlarında değişiklikler olur.

Macaristan Öğrenci Vizesi

Macaristan’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler rahatlıkla vize alabilmektedir. Macaristan’ın öğrenci vizesi şartları Avrupa’nın diğer ülkeleri ile kıyasladığımızda daha kolaydır. Vize başvuru sonucu genellikle iki hafta içerisinde açıklanır.

Macaristan’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Macaristan’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda yasal çalışma imkanına sahip olursunuz. Macaristan’da çalışmak için gereken bazı yasal prosedürleri ve oturma iznini almanız gerekmektedir.

Bunları Biliyor muydunuz?

 • Macaristan’da Nobel Ödülü’ne 16 kişi layık görülürken Türkiye’de sadece 2 kişi elde edebilmiştir.
 • Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi içerisinde 7 Macar üniversitesi vardır.
 • İlk Macar Üniversitesi 1367’de Peç şehrinde kurulmuştur.
 • Macarlar, günlük hayatta kullandığımız birçok şeyin icadını yapmıştır. Bunlara örnek verecek olursak : Kibrit, tükenmez kalem, renkli televizyon, plazma TV, word-excel, holografi, karbüratör, helikopter…
 • Macar dili olan Macarca Türkçe’ye çok benzemektedir. Bunun nedeni Macarca’nın sonradan eklemeli bir dil olmasıdır. Türkologlar tarafından 400 kadar aynı kelime olduğu söylenmektedir.

Danışman Yorumu

Öğrencilik dönemi, insan hayatının en önemli kararlarının alındığı ve artık öğrencilerin gelecek hedefinin farkında olduğu bir dönemdir. Bu dönemde aileler ve öğrenciler iyi bir karar vermelidir. Yurtdışında eğitim almanın öğrenciye faydaları saymakla bitmez. Bunlardan birkaç tanesini kısaca anlatalım.

En başta Macaristan üniversitelerine Türkiye’de herhangi bir sınava girmeden başvuru imkanı vardır. Bu sayede öğrenci sınav kaygısı olmadan istediği, yeteneği ve hangi mesleği yapmak istiyorsa o bölüme gidebilir. Dolayısıyla öğrencinin istediği bölüme gitmesi, onun derslere motive olarak girmesi ve istekli bir şekilde derslere çalışıp başarılı olmasına yardımcı olur.

Macaristan’da eğitim dili İngilizce olduğu için öğrenciler ileride işlerine çok yarayacak olan bir dile sahip olacaklar ve kolaylıkla iş bulabileceklerdir. Eğer öğrenci çabalarsa Macarcayı öğrenme şansı da çok yüksektir.

Okul, öğrencilere mezun olduktan sonra 2 yıl çalışma şansı vermektedir. Öğrenciler mezun oldukları zaman iş tecrübeleri olmuş olacak. Bildiğiniz gibi hangi işe girmek isterseniz sizden iyi bir eğitim ve tecrübe istenmektedir.

Macaristan okul fiyatları çok da pahalı değildir. Eğer güzel bir hesaplama yaparsanız göreceksiniz ki Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ve yurtlarına yapılan masraflarla karşılaştırdığınızda hemen hemen birbirine çok yakın fiyatlar göreceksiniz.

Bir diğer sebebi de yurtdışında edinilen deneyimin size katacağı artılar ve okulun kalitesidir. Dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içinde yer alan bir okulda eğitim alan öğrencileri çok güzel bir gelecek beklemektedir.

Macaristan çok farklı ülkelerden öğrenci kabul ettiği için çok çeşitli kültürlerden bilgi ve görgü sahibi olacaksınız. Kendi potansiyelinizi orada daha iyi görecek, bir şeyleri başardığınızı hissederek güzel bir geleceğe sahip olacaksınız.

Macaristan, Avrupa Birliği ülkesi olduğu için Schengen vizesi alacaksınız. Bu sayede Türkiye’den gidemediğiniz ya da aşırı maliyetle gidebileceğiniz Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkelere otobüs ya da uçak bileti alarak hafta sonları bile gezme imkanı bulabileceksiniz.

Macaristan üniversitelerinden mezun olan herkes mavi diploma alarak dünyanın tanıdığı bir belgeye sahip olarak istediği ülkede çalışma imkanı sağlayabilmektedir. Bu imkan da sizlerin elinde…

Yabancı Dilde Bilmeniz Gereken 13 Temel Cümle

Herkese merhaba! Kendi ana dili dışında yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız bilmeniz gereken bazı temel cümle ve kalıplardan vardır. Akıcı bir dile nasıl ulaşacağım diye kara kara düşünüyorsanız, bu temel cümle, söz öbekleri ve tüyolar size çok yardımcı olacaktır.

İşte size yabancı dil konuşmaya başlamanıza yardımcı olacak 13 faydalı ifade. İyi okumalar!

1. “Merhaba” Deyin !

İsviçre’ye taşındığımda,  konuşmaya başlarken “hallo” demeye hazırlamıştım kendimi. Fakat çok sonra fark ettim ki günlük konuşma dilinde özellikle karşınızdaki kişiyi çok iyi tanımıyorsanız, birbirinizi selamlamak için “gruetzi” (“gruetzer” Bern bölgesindeyseniz eğer ) kelimesini kullanırsınız. En resmi olmayan selamlama ifadesi ise “hoi” ki bu da İngilizce’deki merhaba yani “hi” kelimesine benzer.

Selamlama ifadelerinin farklı ifade etme biçimlerini bilmek mahalleden insanlarla ve mağaza sahiplerinden tutun da aile üyeleriyle konuşmak konusunda yardımcı olabilecek büyük bir adımdır. Arzu ettiğiniz dili öğrenirken, seyahat etmek istediğiniz bölgenin günlük konuşma dilindeki basit farklı söz öbeklerini araştırmak iyi bir fikir olabilir.

İngilizce : Hello

2. “Benim adım _______.” “Seninki ne?” diyerek sohbete başlayın.

Evet, tam anlamıyla bir konuşmanın içine girdin demektir. Şimdi adını söylemenin ve karşındaki insanların da adını öğrenmen için harika bir zaman. Söylediğin her şey yeterince akıcı olmazsa bile, en azından kimle konuştuğunu bileceksin.

İngilizce : My name is ________. What’s yours?

3. “Lütfen” ve “Teşekkür Ederim” deyin!

Her dilde kibar olmak yararlıdır. Hoş bir gülüşün ve etkileyici bir tavrın en kötü telaffuzu bile telafi edebileceğine gerçekten inanıyorum. Böylelikle, söyleyecek sözünüz kalmazsa bile, karşınızdaki kişinin sizin ne kadar kibar biri olduğunu düşünmesine yetecek kadar etki bırakmış olacaksınız.

İngilizce : Please & thank you

4. “Dilinizi iyi konuşamıyorum” diye belirtin.

Zürih’te yaşamaya başladığım ilk hafta, biri bir yeri sormak için bana yaklaştı. Hızlı konuştuklarından dolayı ben Almanca’yı henüz daha iyi konuşamıyorum deme şansı bulamadan iki cümle kurmuşlardı bile. Nihayetinde, yardım edebilmek için söyledikleri cümlelerden yeteri kadar kelimeleri birleştirebildim. Fakat yavaş ve açık bir şekilde konuşmaları gerektiğini söylemeseydim bu hiçbir şekilde gerçekleşemezdi.

İngilizce : I don’t speak your language well

5. “Üzgünüm/Pardon” sözcüklerini kullanın!

Hayat akıp giderken sen bazen hatalar yaparsın. Nasıl özür dileyeceğinizi bilmek ya da bazı şeyler planladığınız gibi gitmediği zamanlarda izninizi istemek önemlidir.

İngilizce : I’m sorry/excuse me

6. “Lütfen tekrarlar mısınız? ” demekten çekinmeyin.

Almanca konuşmaya teşebbüs ettiğimde, pek çok zaman birisinin ilk zamanlarda ne söylediğini anlamıyordum.  Her seferinde ve tekrar tekrar “kannst du das bitte wiederhollen” (tekrar edebilir misin lütfen) demek yardımcı oluyor.

İngilizce : Can you please repeat that?

7. “Hoşça kal” diyerek veda edin.

Veda etme vakti geldiğinde, ”hoşça kal” demek kibar olmanızı sağlayabilir. Bulunduğunuz ortamı sessizce terk etmek ya da konuşmanın tam ortasında durup dönüp gitmeniz garip olur. Herhangi bir dilde bu şekilde yeni arkadaşlar edinmek mümkün değildir.

İngilizce : Goodbye

8. İhtiyacınız olduğu her anda “yardıma ihtiyacım var” deyin.

Bu söz öbeği unutmak istemeyeceğiniz ifadelerden biridir. Belki de sadece marketlerde etiket okumada yardım istediğinizde ihtiyacınız olacak fakat her halükarda, bu ifadeyi bilmek yardıma ihtiyacınız olduğunda yardım aldığınızdan emin olmak için önemlidir.

İngilizce : I need help

9. Her ihtiyacınız olduğunda “ambulans / polis çağırın” demesini bilin.

Bir yandan yerel acil durum servis numaralarını bilmek iyi bir fikirken, her duruma karşı bu ifadeleri öğrenmeniz de gerekir.

İngilizce : Call the ambulance/police

10. Sıkıştığınızda gitmeniz gereken yeri kelimelerle ifade etmeniz gerekir: ”Tuvalet/lavabo nerede?”

En temel insan ihtiyaçlarından biridir. Bu söz öbeğinin bariz nedenlerden dolayı tabi ki de unutmak istemezsiniz.

İngilizce : Where is the restroom/bathroom?

11. Almak istediğiniz şeyi “fiyatı ne kadar” diye sormak isteyebilirsiniz.

Kendinizi planladığınızdan ya da umduğunuzdan daha fazla harcama yaparken bulmak istemezsiniz. Ayrıca, fiyatlar hakkındaki karışıklıktan kaçınmak için yerel para birimlerinin isimlerini ve kendi ülkenizin para birimini karşılaştırabilmek için oranları öğrenmek her zaman biraz zamanınızı alabilir.

İngilizce : How much does this cost?

12. En azından 1’den 100’e kadar sayıları bilin.

Sayıları öğrenmek biraz daha fazla uzun sürebilir, fakat seçtiğiniz dilde sayıları anlayacak olmanız çok önemlidir. Sayıları anlamak, birine 15 dakika içinde ya da 50 dakika içinde orada olacağınızı söylemek arasındaki farkı ifade etmek anlamına gelir. Almancada bazı sayılar arasındaki farklılıkları ezberlemede zor zamanlar yaşadım. Bu çoğu zaman, “vierzig”(40) demek isterken, “vierzehn” (14) ya da “siebzehn” demeyi kastederken “siebzig” (70) dememle sonuçlanıyor. Zaman içinde bu karışıklıkların hepsini çözeceksiniz. Kilit nokta pratik yapmaktan geçer.

13. Konuşmakta güçlük çektiğiniz noktada “İngilizce konuşuyor musunuz?” diye sorun.

Başlangıç seviye Almanca bilgimle birlikte Zürih’te iyi bir şekilde idare edebilirim. Fakat doktor ya da dişçiye gittiğinizde daha karışık konuşmalarla karşılaşırsınız. Bu tarz durumlarda çok zor zamanlar geçirdim. Bu yüzden, İngilizce konuşan birini bulmaya çalıştım, böylelikle daha açık bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

İngilizce : Do you speak English?

Çeviri: ef.com

Yabancı dil ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun

Çekya’da Üniversite Eğitimi Rehberi

Avrupa Birliği’nin en zengin kültüre sahip ülkelerinden biri olan Çekya’da Üniversite eğitimi almak isteyenler bu makale tam size göre.. Çekya, ekonomisi ve çeşitli imkanları ile öğrencilere gelecek vaat eden fırsatlar sunan bir ülkedir. Dünyanın en tanınır markalarına sahip olan Çekya hem teknolojik hem de eğitim alanlarında Avrupa’nın ileri gelen ülkelerinden biridir.

Zengin bir eğitim geçmişine sahip olan Çek Cumhuriyeti’nin ilk üniversitesi 1348 yılında başkent Prag’da kurulmuştur. Teknik ve ekonomi üniversiteleri ile popüler olan Çekya, sağlık alanındaki üniversiteleri ile de ön plana çıkmaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde üniversite eğitimi alırken YÖK denkliği ile ilgili bir kaygınız olmayacaktır. Çekya’da bulunan ve dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır.

Neden Çekya’da Üniversite Eğitimi?

Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!

Çekya’da üniversite okumak için kendi ülkenizde herhangi bir üniversite giriş sınavına girme zorunluluğunuz yoktur. Çekya’da eğitime başvurmanız için lise diplomanız yeterlidir.

İngilizce olarak eğitim alacaksınız.

Çekya’da çeşitli bölüm ve alanlarda %100 İngilizce eğitim alabileceğiniz üniversiteler vardır. İngilizce yeterliliğinize göre ilk sene İngilizce hazırlık eğitimi alarak bölümünüze geçiş yapabilirsiniz. İsteyen öğrenciler için İngilizce dışında Çekya’nın kendi dili olan Çekçe’de üniversite eğitimi almak da mümkündür.

Çek dilinde eğitim ücretsizdir.

Çekya’da üniversite eğitimini Çekçe alırsanız okul ücreti ödemezsiniz. İlk sene hazırlık okuduğunuz takdirde sadece o yılın eğitim ücretini ödemiş olursunuz. Böylece yeni bir yabancı dil öğrenirken aynı zamanda ücretsiz eğitim almanın imkanlarından faydalanırsınız.

Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Çekya üniversitelerinin YÖK tarafından tanınmasının en büyük nedeni, Çekya’nın Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmasından kaynaklanmaktadır. Çekya’da üniversite eğitiminiz tamamlandıktan sonra Avrupa Birliği’ne üye olan tüm ülkelerde Mavi Diplomanızı kullanabilirsiniz. Mavi Diploma size Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde kolayca çalışma imkanı sağlar.

Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.

Avrupa’nın birçok ülkesine göre Çekya’da yaşam maliyetleri çok daha uygundur. Çekya, eğitim, konaklama, ulaşım ve yaşam maliyetleri açısından da çok hesaplı olan bir ülkedir. Bu açıdan Çekya’da üniversite eğitimi almak Türkiye’de herhangi bir vakıf üniversitesinde eğitim almaktan çok daha uygun bir seçenektir.

Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.

Eğitim anlamında Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olan Çekya, eğitmen kadrosu, üniversite imkanları ve belirli konularda yetkinliği ile üniversitelerinde kaliteli eğitim vermektedir.

Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Çekya’da üniversiteden mezun olduktan sonra en az 2 yıl çalışma iznine sahip olursunuz. Bu süre zarfında yurtdışında çalışabilirsiniz. Hatta işvereniniz sizin çalışmaya devam etmenizi isterse daha uzun süre bu ülkede kalabilirsiniz. Böylelikle kariyer hayatınıza yurtdışında devam ederek iş olanaklarınızı arttırabilirsiniz. Ülkemize kıyasla bir hayli düşük olan Çekya’daki işsizlik oranı %2 civarlarındadır.

Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Çekya’da üniversite eğitimine giderken aldığınız Schengen vizesi ile Avrupa’nın en güzel ülkelerini gezebilirsiniz. Schengen Bölgesi’nde bulunan ülkelere vizenizin geçerli olduğu tarih ve eğitim süreniz boyunca seyahat edebilirsiniz.

Çekya ve Türkiye’de Üniversite Eğitiminin Karşılaştırılması

Üniversite eğitimi insan hayatının en belirleyici dönemidir. Bu yüzden en doğru kararı vermek gerekir. Bu açıdan sizlere yurtdışında üniversite eğitimi almanın Türkiye’ye kıyasla hangi rakamlarda olacağını sunmak üzere bir karşılaştırma tablosu hazırladık.

Karşılaştırma tablosunda sizlere; üniversite sınavından beklenilen puanı alamadı diye, sadece üniversite öğrenimi görmüş olmak için Türkiye’de herhangi bir üniversitede tercih edilmeyen bir bölümde okumak ile; bu sınavlara hiç gerek olmadan, yurtdışındaki kaliteli üniversitelerde sevdiğiniz bir bölümde okumayı birçok kriter üzerinden sunduk.

Çekya’da Popüler Üniversiteler

Çekya’da üniversite eğitimi genel olarak 3 senedir. Ekonomi ve teknik üniversiteleri ile ön plana çıkan Çekya, tercihi sağlık alanında olanların öncelikli seçim yaptığı ülkelerdendir. Eğitim sürelerine bakacak olursak Çek Cumhuriyeti’nde tıp okumak 1 yıl hazırlık ve 6 yıl lisans eğitimini kapsar. Üniversitelerin yoğunluğu Çekya’nın başkenti Prag’da bulunmaktadır.

Çekya’da Üniversite Eğitim Fiyatları

Eğitim dilini Çekçe tercih ettiğiniz takdirde Çekya’da üniversite okumak ücretsizdir. Senelik eğitim fiyatları 500-5000 Euro civarlarındadır. Fiyatlar bölüm ve üniversiteye göre değişmektedir.

Çekya’da Konaklama Seçenekleri

Üniversite Yurtları

Avrupa ülkeleri arasında Çekya, öğrenciler için en çok konaklama seçeneğine sahip olan ülkelerden biridir. Çekya’da üniversite eğitimi alan öğrencilerin birçoğu üniversite yurtlarında konaklamayı tercih eder. Üniversite yurt fiyatları yaklaşık 150-250 Euro civarlarındadır.

Öğrenci Evleri

Çekya’da öğrenciler genellikle hazırlık yılını tamamladıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte öğrenci evi kiralamayı tercih eder. Öğrenci evi seçeneğinin diğer konaklamalara göre daha masraflı ve daha uğraştırıcı olduğunu da belirtmek gerekir.

Özel Yurt / Hostel Konaklamaları

Özel yurt ve hostel konaklamaları, Çekya’da hem daha çok seçenek olmasından hem de daha ekonomik fiyatlarda alternatifler olduğundan dolayı öğrenciler tarafından çok tercih edilmemektedir.

Çekya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Çekya, Avrupa’nın en iyi standartlarında yaşam sunmaktadır. Bunun yanı sıra yaşam masrafları bakımından da çoğu ülkeye göre daha ekonomiktir. Sıradan bir öğrencinin aylık masrafı ortalama 450-500 Euro’dur. Bu rakam öğrencilerin harcama alışkanlığa göre değişkenlik gösterir.

Çekya’da İklim ve Hava Durumu

Çekya, denize kıyısı olmadığı için karasal bir iklime sahiptir. Yaz ve kış ayların arasındaki sıcaklık farkı fazladır. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise sert soğuk hava hakimdir. Kışın yağışlar çoğunlukla kar şeklinde görülür. Çekya’da sıcaklıklar Nisan ayında artmaya başlarken en sıcak dönemi yaz aylarıdır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Çekya, Avrupa’nın tam ortasında yer alır. Komşu ülkelerini sayacak olursak kuzeyinde Polonya, batısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya yer almaktadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne aktarmasız uçuşlar yaklaşık 3 saat sürmektedir. Karayolu ile yolculuk yapmak isteyenler için yolculuk süresi yaklaşık 25 saattir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Türkiye’den Çekya’ya uçak bileti ücretleri yaklaşık 90-150 Amerikan dolarıdır. Sezondan sezona uçak bileti fiyatları değişmektedir.

Çekya'da Üniversite - Ulaşım

Çekya Öğrenci Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ne vize başvurusunda bulunan ve başvuru şartlarını sağlayan hemen herkesin vize aldığı bilinmektedir. Vize başvurusu yaklaşık 30 ile 60 gün içerisinde sonuçlanır. Vize sürecinin diğer ülkelere göre biraz daha uzun sürmesinin aksine sonuçların diğer ülkelere göre daha pozitif çıktığı görülmektedir.

Çekya’da Yasal Çalışma İzni Var mı?

Çekya’da üniversite eğitiminizi tamamladığınızda Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 2 yıl yasal çalışma iznine sahip olursunuz. Bunun için gereken bazı yasal prosedürleri yerine getirmeniz ve oturma iznini almanız gerekmektedir. Bunun dışında Çekya’da öğrenim görürken de bu prosedürleri uyguladığınız takdirde çalışma imkanınız vardır. İşsizlik oranının %2 olduğu Çekya’da uluslararası öğrenciler eğitimlerini tamamladıklarında iş hayatına hızlı bir adım atabilirler.

Bunları Biliyor muydunuz?

 • Dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Charles Üniversitesi 1348 yılında kurulmuştur. 2006 yılında Dünya Üniversiteler Sıralamasına göre Doğu Avrupa’nın en önde gelen üniversitesi seçilmiştir.
 • Dünyanın en güvenli 6. ülkesi Çek Cumhuriyeti’dir.
 • Avrupa Birliği’nin en düşük işsizlik oranına sahip olan Çekya, yüksek yaşam standartları sunar.
 • Çekya, dünya çapında en hızlı interneti kullanan on ülkeden biridir.
 • Çekya, onlarca etkileyici mimari mirasa sahiptir. Bünyesindeki anıt, bina, kule ve köprüleri arasında 12 adet UNESCO anıtı bulunmaktadır.
 • Avrupa’nın en büyük otomobil üreticilerinden olan Skoda Auto, Çek Cumhuriyeti menşeilidir.
 • Dünya çapında meşhur olan bazı Çek isimler şu şekilde : Gregor Mendel (genetik bilim), Alphonse Mucha (görsel sanatlar), Franz Kafka (edebi sanatlar)
 • İlk topraklanmış paratoner, vidalı pervane, modern pusula, şeker küpleri, foto gravür, ark lambası, plastik patlayıcı Semtex ve yumuşak kontakt lensleri Çekler tarafından icat edilmiştir.
 • İlk plastik cerrahiyi Çek vatandaşları olan Frantĭsek Burian ve Arnold Jirásek 1927’de bulmuştur.

Danışman Yorumu

Bir insanın geleceğini belirleyen en önemli dönem, hiç kuşkusuz üniversite eğitim dönemidir. Yurt dışında bir üniversiteden mezun olmak; sağladığı kaliteli eğitim, yurt dışı tecrübesi, kazandırdığı kültürel birikim ve toplum tarafından kabul gören prestijli bir diploma ile size iyi bir sosyal statü ve yaşam boyu saygınlık kazandıracaktır.

Türkiye’de üniversite sınav stresi yaşamadan istediği bölümde eğitim almak isteyen öğrenciler için Çekya harika bir seçenektir. Çekya’da eğitim sisteminin farklı olması sebebiyle hazırlık okumak gerekmektedir. Hazırlık eğitimi boyunca alacağınız İngilizce ve akademik derslerden sonra, başvurmak istediğiniz okulun kabul şartlarını yerine getirip, başvuru yapmanız mümkündür. Çekya’da bulunan üniversitelerde eğitim dilinin İngilizce olmasının yanı sıra, öğrenciler kendi sınıfları ve kampüslerinde de diğer öğrenci ve öğretim görevlileriyle İngilizce iletişim kurmak zorundadır. Bu sayede öğrenciler bolca İngilizce pratik yapma imkanı bulabilmektedir. Böylelikle yurt dışında yaşamanın doğal bir getirisi olarak en az bir yabancı dili çok iyi öğrenmiş olursunuz. Üstelik Çek dilinde eğitim almak isteyen öğrenciler için eğitim ücretsizdir.

Çekya’da bulunan ve dünya sıralamasında ilk 150 arasında olan Charles Üniversitesi ve Çek Teknik Üniversitesi gibi üniversiteler Türkiye’de ilk 1000’de yer alan Boğaziçi Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, ODTÜ ve İTÜ’den daha üst sıralarda bulunmaktadır.

Prestijli bir yurt dışı diploması ve bildiğiniz yabancı diller sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında hem daha iyi gelirli işlere başvurabilir, hem de yüz binlerce aday arasında tercih edilen siz olabilirsiniz. Böylece mesleğinizde çok daha kolay ve özgüvenli ilerleyebilirsiniz. Ülkenin Avrupa Birliği’nde bulunmasına rağmen kendi para birimi olan Çek korunasını kullanması öğrenciler için büyük bir avantaj sağlar. Öğrenciler mezun olduktan sonra, milyonlarca üniversiteli işsizin bulunduğu Türkiye yerine işsizlik oranının %4 olduğu Çekya’yı tercih edebilmektedir.

Eğitim süreniz boyunca uluslararası bir ortamda, çeşitli ülkelerden yüzlerce öğrenciyle arkadaşlık edip, dünyanın değişik kültür ve ekonomilerini tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Çekya’ya girişte alacağınız ve hemen hemen tüm Avrupa’da geçerli olan Schengen vizesi size hem eğitiminizi aldığınız süre boyunca diğer ülkelere gidip farklı kültürler keşfetme fırsatı sunacak hem de eğitiminiz sonrası dünyanın diğer ülkelerine vize alırken size iyi bir referans olacaktır.

Üniversite eğitiminize; Çekya’da popüler şehirlerde, YÖK’ün tanıdığı iyi üniversitelerde ve geniş imkanları olan kampüslerde başlayabilirsiniz. Hem de Türkiye’deki eğitim ve yaşam maliyetleri ile işletmeden mühendisliğe, tıptan psikolojiye kadar geniş bir yelpazede dilediğiniz bölümde okumak ve dünyaca tanınan bir diploma sahibi olmak sizin elinizde…

Polonya’da Üniversite Eğitimi Hakkında 5 Bilgi

Avrupa’nın 9. büyük ülkesi olan Polonya, 37 milyondan fazla nüfusuyla dinamik bir ülkedir. Doğal yaşamın ve eğitimin önemli olduğu Polonya topraklarının %35’i ormanlardan oluşup nüfusunun %90’ı iki dil bilmektedir. Avrupa Birliği üyelerinden olan bu ülkede öğrenci sirkülasyonu oldukça yoğundur. Polonya, özellikle de Türk öğrencilerinin Erasmus programı için en fazla tercih ettiği ülkedir. Yaşam maliyetlerinin oldukça uygun olduğu Polonya’da eğitime yapılan yatırımlarla kaliteli ve 650 yıllık köklü bir eğitim verilmektedir. Eğitim sistemi sayesinde Polonya üniversiteleri dünyanın her yerinden öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Polonya’da üniversite eğitimi hakkında bilmeniz gerekenlerin devamını aşağıda sizlerle paylaştık.

1. Polonya devlet üniversiteleri kaliteli eğitim vermektedir.

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi

Başkent Varşova’da bulunan üniversite, 1826 yılında kurulmuş olup Polonya’nın teknik üniversitelerinde en yüksek sıralamaya sahiptir. Türkiye’deki ODTÜ ve İTÜ üniversiteleri ile aynı sıralamaya denk gelip daha kaliteli bir eğitim fırsatı sunmaktadır.

 • Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi (SWPS)

Üniversite 1996 yılında kurulmuş genç bir üniversitedir. Uluslararası öğrencilerin tercih sıralamasında üstlerde yer alan SWPS Üniversitesi, öğrencilere 20 farklı bölümde eğitim imkanı sunmaktadır.

 • Varşova Ekonomi Üniversitesi

İktisat ve Ekonomi bölümlerinde kaliteli eğitim sunan Varşova Ekonomi Üniversitesi, YÖK’ün tanıdığı QS World University Rankings sıralamasında ilk 250’de bulunan bir üniversitedir.

 • Varşova Kozminski Üniversitesi

Başkent Varşova’da bulunan üniversite, hem ulusal hem de uluslararası tanınırlığa sahip bir üniversitedir.

 • Lazarski Üniversitesi

Başkentte bulunan üniversite, her geçen yıl eğitim kalitesindeki başarısını yukarılara doğru taşıyan bir Üniversitedir.

 • Wroclaw Üniversitesi

1702 yılında kurulmuş olup 300 yıllık köklü bir üniversitedir. Geçen yüzyıldan itibaren 9 Nobel Ödülü almış bilim insanını yetiştiren üniversite, günümüzde 10 fakültede 40.000 öğrenciyi bünyesinde barındıran büyük bir eğitim kurumudur.

 • Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Kuruluşu 1900’lü yılların başlarına dayanan üniversite, günümüzde modern bir altyapıya sahip Polonya’nın tanınırlığa sahip yüksek öğretim kurumlarından bir tanesidir.

 • Wroclaw Ekonomi Üniversitesi

Ekonomi alanında ülkenin üst düzey eğitim kurumlarından bir tanesidir. Özellikle de düşük bütçeyle kaliteli eğitim fırsatı sunan bir devlet üniversitesidir.

 • Poznan Teknoloji Üniversitesi

Poznan şehrinde bulunan üniversite teknik anlamda kaliteli bir eğitim imkanı sunar.

 • Poznan Ekonomi Üniversitesi

1926 yılında Poznan şehrinde kurulan üniversite, ekonomi alanında ülkede bulunan en prestijli ve en eski üniversitelerindendir.

 • Krakow Teknoloji Üniversitesi

Eski başkent ve tarihin beşiği olan Krakow’da bulunan üniversite, başta ABD, Avusturalya ve Japonya’nın yanı sıra dünya genelinde bulunan birçok ülkede bulunan üniversitelerle değişim programları düzenlemektedir.

2. Polonya üniversite bölümleri arasında mutlaka size göre bir bölüm vardır.

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi

İnşaat Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri, Çevre Mühendisliği, Üretim Mühendisliği gibi bölümler bulunmaktadır.

 • Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi (SWPS)

İngilizce Hazırlık, Psikoloji, İngilizce Dil Çalışmaları, Uluslararası İşletme, Dizayn (Industrial Design, Communication Design, Fashion Design, Domestic Design) gibi bölümler mevcuttur.

 • Varşova Ekonomi Üniversitesi

Uluslararası Ekonomi, Ekonomi ve Bilgi Sistemleri, Yönetim gibi lisans programları mevcuttur.

 • Varşova Kozminski Üniversitesi

Yönetim, Finans ve Muhasebe gibi lisans programları mevcuttur.

 • Lazarski Üniversitesi

Ekonomi, Yönetim (Turizm ve Otel Yöneticiliği / Lojistik), Uluslararası İlişkiler gibi lisans programları bulunmaktadır.

 • Wroclaw Üniversitesi

İşletme ve Yönetim, Siyaset Bilimi, Uluslararası İlişkiler, Biyoteknoloji, Kimya, İngiliz Filolojisi gibi lisans programlarında akademik kariyer fırsatı sunmaktadır.

 • Wroclaw Teknoloji Üniversitesi

Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Bilgisayar ve Elektrik Mühendisliği gibi lisans programları bulunmaktadır.

3. Polonya’da üniversite eğitim fiyatları bütçe dostudur.

 • Varşova Teknoloji Üniversitesi

İngilizce hazırlığın yıllık maliyeti 3.350 € olduğu üniversitede Bilgisayar Bilimleri (Matematik) 3,300€, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği gibi bölümlerin yıllık maliyetleri 3,000€’dur.

 • Varşova Sosyal Bilimler ve Psikoloji Üniversitesi ( SWPS )

İngilizce Hazırlık 3.000€, Psikoloji 3.900€, İngilizce Dil Çalışmaları (English Studies), English in Business and Media, Kültürler Arası İletişim ve Seyahat lisans bölümleri yıllık maliyeti 2300€’dur.

 • Wroclaw Üniversitesi

İşletme ve Yönetim, Siyaset Bilimi, Biyoteknoloji, Antik Uygarlıklar/Çağlar ve Arkeoloji gibi programların yıllık maliyetleri 3000€’dur.

4. Polonya üniversitelerinin kabul şartları kolaydır.

Polonya’da lisans programlarına dahil olmak için Türkiye’de herhangi bir sınava girmek zorunda değilsiniz. Lise eğitiminizi tamamladıktan sonra diploma puanınızın 60 GPA ve üzeri olması sizi öne çıkaracaktır. Bunun yanı sıra İngilizce dil yeterliliğiniz için üniversiteler genel olarak IELTS’ten 6 ile 6.5 bandında bir puan istemektedir. Aynı zamanda üniversitelerin dil hazırlık bölümlerinde eğitim alarak bölüme geçme fırsatınız da vardır.

5. Bazı Polonya üniversiteleri dünya sıralamasında ilk 500’de yer alır.

Polonya’da üniversitelerin birçoğu World University Rankings’te ilk 1000’e girdiği için Türkiye’de herhangi bir denklik sorunu yaşanmaz. World University Rankings 2018 sıralamasına göre Polonya’daki üniversiteler ; Varşova Üniversitesi ve Jagiellonian Üniversiteleri ilk 500’de. Varşova Teknoloji Üniversitesi ilk 650, Varşova ve Varşova Teknoloji Üniversiteleri ilk 1000’dedir.

Polonya’da üniversite hakkında bu içeriklere göz atın

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

Öğrenci pasaportu, 25 yaş altı öğrencilerin harç ödemeden sadece defter bedelini ödeyerek aldığı bordo pasaporttur. Peki öğrenci pasaportu almak için ne yapmalı?

1. Öğrenci Belgesi

Sizin öğrenci olduğunuzu belirten belgeyi ister okuldan ister e-devlet üzerinden alabilirsiniz. Okuldan aldığınız öğrenci belgesinin ıslak imzalı olması gerekir ve belgelerin süresi 60 günü geçmemelidir.

2. Biyometrik Fotoğraf (2 adet)

Vesikalık fotoğraf ile karıştırmayın! Biyometrik fotoğraf yüzünüzü daha ayrıntılı ve çok gülümsemeden daha sade alır. Her fotoğrafçıda vardır.

3. Defter Bedeli

Öğrenciler için en güzel kısım da bu harç bedelini vermemek oluyor. Sadece defter bedelini yatırıyorsunuz fiyat oldukça ucuz. 108 TL karşılığında pasaportu alıyorsunuz. Daha ne olsun! Bunun için bankaya gidiyorsunuz. Aşağıda anlaşmalı bankaları görebilirsiniz ;

 • Akbank
 • Aktifbank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Anadolubank
 • Arap Türk Bankası
 • Citibank
 • Denizbank
 • BurganBank
 • FibaBanka
 • Finansbank
 • Garanti Bankası
 • HSBC Bank
 • ING Bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Odeabank
 • Şekerbank
 • T.C. Ziraat Bankası
 • ICBC Turkey Bank A.Ş.
 • TurkishBank
 • Turkland Bank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Ziraat Katılım Bankası

Not: Size verilen makbuzu asla kaybetmeyin.

4. Nüfus Cüzdanı

Nüfus cüzdanı olmasa olmaz. Eski veya yeni farketmez, mutlaka kimliğinizi ve fotokopisini alın. Bunun yerine ehliyet olmaz. 15 yaşından büyükse resim olması gerekir. Üzerinde TC no mutlaka yazılı olması lazım.

5. Eski Pasaport

Eski pasaportunuz varsa mutlaka yanınızda bulunsun.

6. Pasaporta başvurmak için randevu alın.

Şehrinizde bulunan Nüfus Müdürlüklerine telefon açarak veya online olarak buradan randevu alarak pasaport başvurunuzu yapabilirsiniz. Hazırladığınız belgelerinizi teyit etmeyi unutmayın.

Şimdiden iyi seyahatler dileriz!

Bonus

 • 18 yaşından küçükseniz anne ve baba ile randevuya gideceksiniz. Aksi taktirde gelmeyen veli için muvafakatname gerekir.
 • 18 yaşından küçüklere pasaport geçerlilik süresi 5 yıldır.
 • Randevuda ikametgah geçerli değildir. Örneğin Tuzla’da oturan biri Pendik’ten randevu alır.

Pasaport hakkında bu içeriklere göz atın

Macaristan’da Üniversite Eğitimi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Macaristan, 10 milyonluk nüfusuyla gerek konumu itibariyle, gerekse eğitime yaptığı yatırımlar ile Avrupa Birliği’nin yükselen yıldızlarından bir tanesidir. Ülkede mevcut bulunan birçok üniversite başta yabancı dil hazırlık olmak üzere lisans ve yüksek lisans eğitimi almak için katılımcılara eşsiz fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlara değinmeden ve yazıya detaylı bir şekilde başlamadan evvel, öncelikle Macaristan’ı ve bu ülkenin üniversitelerini tanıyalım.

Macaristan, başkenti Budapeşte olan, konum olarak Avusturya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Ukrayna ve Hırvatistan’a sınırları olan bir Avrupa ülkesidir. Sınırlarından da görüldüğü üzere Macaristan, Avrupa’nın tam ortasında yer almaktadır. Bu da tarih boyunca ve günümüzde bu ülkeyi hem ekonomik hem de jeopolitik olarak çok önemli bir konuma yerleştirmiştir.

1. Macaristan kaliteli eğitim veren devlet üniversitelerine sahiptir.

 • Peç Üniversitesi

1367 yılında Peç (Pécs) şehrinde yer alan üniversite, Macarista’nın en eski üniversitesidir. Peç Üniversitesi özellikle tıp alanında öncü üniversitelerden biridir.

 • IBS International Business School

Bir diğer üniversite ise IBS (International Business School)’dir. İş dünyasının vazgeçilmez üniversitelerinden olan IBS, Avrupa’nın Silikon Vadisi diye adlandırılabilir. Öğrencilerine akademik olarak birçok imkan sağlayan bu üniversite, İngiltere Buckingham Üniversitesi Diploması ile birlikte öğrencilerine çifte diploma fırsatı sunmaktadır.

 • Debrecen Üniversitesi

Macaristan’ın bir diğer köklü ve kaliteli okullarından birisi olan Debrecen Üniversitesi, başkent Budapeşte’ye 2 saatlik mesafede bulunan Debrecen şehrinde 1538 yılında kurulmuştur. Tıp eğitiminin en çok tercih edilen bölümlerden birisi olduğu üniversite, bunların yanı sıra kampüs olarak spor tesisleri ve ve kampüs yaşamı çok renkli olan bir üniversitedir.

 • Budapeşte Metropolitan Üniversitesi

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de yer alan üniversite, yeni kurulmuş olmasına rağmen dinamik ve kendini uluslararası arenada kanıtlamıştır.

 • Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Macaristan’ın bir diğer köklü üniversitelerinden olan Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi, 1782 yılında kurulmuştur. Bünyesinde 50 farklı ülkeden 800’e yakın yabancı öğrenci bulundurur.

2. Macaristan üniversiteleri bölümleri tüm öğrencilere hitap etmektedir.

 • Peç Üniversitesindeki Lisans Bölümleri

Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Ebelik Diyetisyenlik, Beden Eğitimi ve Koçluk, Turizm ve Psikoloji olmak üzere birçok lisans programı bulunmaktadır.

 • Debrecen Üniversitesi

Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, İşletme Enformatiği, Tıp, İş Bilişim, Ticaret ve Pazarlama, Matematik, Müzikal Yaratıcı Sanat ve Müzikoloji, Performans (Müzik), Fizik ve Teknik Yönetim gibi bölümler vardır.

 • IBS International Business School

Finansal Yönetim, Turizm ile Yönetim, Psikoloji ile Yönetim, Sanat Yönetimi, Pazarlama ile Yönetim, Diplomasi ile Yönetim ve Yönetim gibi lisans programları mevcuttur.

 • Budapeşte Metropolitan Üniversitesi

Animasyon,  Görsel Sunum, Medya Tasarımı, Fotoğrafçılık, İşletme ve Yönetim, Uluslararası İşletme Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler, Turizm ve Catering gibi lisans programları mevcuttur.

 • Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Mimarlık, Biyokimya Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Çevre Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği bölümleri vardır.

3. Macaristan’da üniversite eğitim fiyatları makul düzeydedir.

Peç Üniversitesi’nde Tıp eğitiminin yıllık öğrenciye maliyeti 16.750$’dır. Diğer bölümler ise Diş hekimliği 17.350$, Eczacılık 9900$, Fizyoterapi 4000$, Psikoloji 6900$, Uluslararası İlişkiler 3750$’dır.

International Business School (IBS)’de genel olarak yıllık maliyetler İngilizce Hazırlık 4400€ ’dur. Finansal Yönetim yıllık maliyetleri 6600€, Yönetim ve Turizm 6600€ gibi bölümler mevcuttur.

Debrecen Üniversitesi’nde genel olarak fiyatlar İngilizce Hazırlık Bölümü yıllık maliyeti 5500€’dur. Diğer bölümlerin yıllık fiyatları ise Tıp 16.900€, Diş Hekimliği 16.000€, Eczacılık 8000€, İnşaat Mühendisliği 6500€, Performans (Müzik) yıllık maliyeti ise 8500€’dir.

Budapeşte Metropolitan Üniversitesi’nde ise İngilizce hazırlık 4.400€ diğer lisans bölümlerinin yıllık öğrenciye maliyetleri ise Medya Tasarımı 4.600€, Finans ve Muhasebe 3.400€, Uluslararası İşletme Ekonomisi 3.400€, Uluslararası İlişkiler bölümü ise 3400€’dur.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi ise Avrupa Birliği ve Uluslararası Üniversiteler Birliği ile akreditasyonu bulunan üniversitede yıllık lisans programı maliyetleri bölümlerine göre değişim göstermektedir. Mimarlık, Biyokimya, Kimya, İnşaat ve Makine Mühendislikleri Lisans Programları yıllık 6400€’dur.

4. Macaristan üniversiteleri kabul şartları zor değildir.

Debrecen Üniversitesi’nde öğrenim görebilmek için Türkiye’den herhangi bir üniversite kazanma şartı yoktur. Fakat üniversitenin kendi sınavına girmeniz gerekir bu sınav ise tercih ettiğiniz bölümle alakalı Matematik, Kimya, Fizik ve İngilizce bilginizi ölçmeye yönelik yapılmaktadır.

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesinde İngilizce hazırlık programı bulunmuyor bundan dolayı, adaylar B2 İngilizce seviyesine ulaştığında başvurularını gerçekleştirebilirler. Sonrasında adaylara bölümleri ile ilgili online ve offline olmak üzere sınavlar yapılıp kayıtları gerçekleştiriliyor.

Bunların dışında, bütün üniversiteler için Türkiye’den herhangi bir sınava girmeniz gerekmiyor. Genel olarak Macaristan’da kabul şartları her üniversite için aynı süreçlerden oluşur.

5. Macaristan üniversiteleri dünya sıralamasında yer alır.

Macaristan, farklı dallarda Nobel ödülleri bilim, edebiyat ve sanat alan 14 Macar bilim insanı yetiştirmiştir. Özellikle de tıp biliminde kaliteli eğitim veren üniversiteleri bünyesinde barındırır. Öğrenci olarak gideceğiniz bu ülkede eğitim almanın birçok avantajı vardır. Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) yeni yönetmeliğine göre yurtdışında lisans eğitimi alan öğrencilerin YÖK’ün tanıdığı beyanında yer alan YGS/LYS veya muadil sınavlardan alınmış puan koşulu istenmez olarak belirtilmiştir. Bu sıralandırma kuruluşları;

 • Academic Ranking of World Universities (ARWU),
 • CWTS Leiden Ranking Academic Ranking,
 • QS World University Rankings,
 • Times Higher Education (THE) World University Ranking,
 • University Ranking by Academic Performance (URAP) olarak belirlenmiştir.

Buna göre ilk 1000 üniversite arasında yer alan üniversitelerde eğitim alan öğrencilerin herhangi bir denklik sorunu olmayacaktır. ”Dünyadaki en iyi 500 üniversite” içerisinde 2, ”Dünyanın en iyi 1000 üniversitesi” içerisinde 7 Macar üniversitesi bulunmaktadır. Macaristan’da lisans eğitimi almak;

 • Türkiye’deki üniversite giriş sınavlarına girmek zorunda bile değilsiniz!
 • İngilizce olarak eğitim alacaksınız.
 • Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.
 • Üniversite ücretleri ve yaşam maliyetleri uygundur.
 • Kaliteli üniversitelerde eğitim imkanı vardır.
 • Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.
 • Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanı vardır.

Bütün bunların yanı sıra, yaşam standartlarının yüksek fiyatların makul bir seviyede olduğu Macaristan hem kaliteli eğitimi hem de fiyatlarından dolayı öğrenciler için vazgeçilmez bir duraktır. Farklı konaklama alternatiflerinin bulunabildiği bu ülkede üniversite yurtları genel olarak tercih edilmektedir. Üniversite yurtlarının dolmaması için erken kayıt önemlidir. Bir diğer alternatif ise birçok sayıda özel yurtların var olmasıdır ortalama yurt fiyatları ise aylık olarak 200-400€ civarındadır. Diğer bir seçenek ise öğrenci evleridir ortalama Budapeşte’de konaklama 350-550€ arasındayken bu fiyat Pecs ve Debrecen gibi şehirlerde 250 -450€ arasındadır. Ulaşımın geliştiği şehirlerde, yaşam standartları yüksek aynı zamanda fiyatlar oldukça uygundur. Ortalama bir öğrencinin aylık giderleri öğünlerle birlikte minimum 420€ maksimum 720€`yu bulmaktadır.

Macaristan’da üniversite hakkında bu içeriklere göz atın

Work and Travel’a Başlarken Bilinmesi Gereken 7 Şey

Evet arkadaşlar, vizelerini alanlara hayırlı olsun diyorum ve alamayanların en az 3 kere denemesi konusunda ısrar ediyorum. Çünkü 3. seferde alanların olduğunu çok iyi biliyorum. Gördüğüm postlardaki kafa karışıklıklarından yola çıkarak size Work and Travel’a başlarken bilinmesi gereken birkaç konu hakkında bilgi vermek istedim.

1. Uçak bileti

Work and Travel uçak bileti hakkında söyleyeceğim en önemli husus, özellikle ilk kez gidecek olan arkadaşlara. Benim tavsiyem birkaç yüz dolar pahalı olsa bile uçuşunuzu direk ABD uçuşu olarak almanız olacaktır. Aksi takdirde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Tamamen şansınıza ama eğer bir sorun çıkarsa çözümlemek hem zamanınızı alacak hem de sizi aşırı yoracaktır. Sonuçta bilmediğiniz bir ülkede, bilmediğiniz kuralların arasında kalacaksınız. (Ben Amsterdam’da benden kaynaklı olmayan bir sebeple ABD uçağını kaçırmıştım. 8 saat beklememe yol açtı bu durum. Dolayısıyla ABD içi aktarma uçağım vardı onu da kaçırdım. Bu da JFK Havaalanı’nda 12 saat beklememe yol açtı. Ayrıca işverenin beni belirtilen saatte alamaması vs gibi birçok zincirleme soruna sebep olmuştu.)

2. Amerikan Doları

Doların aşırı değerlenmesi moralinizi bozmasın. Burada çalışmayı seven herkes cebinde harcadığından daha fazla parayla dönebilecek. Ama tabi ki bunun bazı şartları var. Birincisi, dilinizi geliştirebildiğiniz kadar geliştirin öyle gelin. Çünkü ikinci iş bulurken sizin önce iletişim becerinize bakacaklar. İkincisi, planınızı yaparken hem çalışır hem gezerim derseniz tabi ki buradan dönerken cebinizde paranız kalmaz. Hatta ailenizden istemek zorunda bile kalabilirsiniz. Kafanızdan ilk 3 ayı minimum gezmeler dışında sadece çalışma ayları olarak kurarsanız bir sıkıntınız olmayacaktır.

3. İş endişesi

Birçoğunuzun ”Eğer o işi beğenmezsem ya da yapamazsam ya da kötü bir olay olur ayrılmak zorunda kalırsam ne yapacağım” diye düşünmüştür. Hiç korkmayın. Bu durumda sponsorunuz size kesinlikle yardımcı olacaktır. Velev ki sponsorunuzla bu işi çözümleyemediyseniz, Amerika’da o kadar çok Türk var ki siz zor durumda kalıp da ulaşmak isterseniz kimse size yok demeyecektir. Amerika’daki Türkler, en kötü senaryoda size Amerika’da kalmanıza yetecek parayı kazandıracak işi ve konaklamayı sağlamaya yardımcı olacaktır. Lakin bu işler ufak tefek işler ve geçici işler olur. Ayrıca şunu da söylemek zorundayım. Lütfen kimse yanlış anlamasın ama orada saatlik ücret kazanılıyor ve birçok kişi haddinden fazla çalışıyor. Herkesin kendince amacı var. Kimse sizin keyfiniz için zamanını harcamak zorunda değil.

4. Visa exchange

Amerika’ya Work and Travel ile gidip vize değişikliğiyle dil okuluna devam etmeyi düşünen arkadaşların olduğunu biliyorum. Peki böyle bir şey yapılabilir mi? Evet, yapılabilir. Eğer ki bu sizin için son şans ise ve tabiri caizse Türkiye’de gemileri yaktıysanız ve kesinlikle uzun bir süre Amerika’dan Türkiye’ye dönüş yapmayı planlamıyorsanız yapılabilir.

Örneğin üniversite son sınıfta ya da yüksek lisanstasınızdır, geri döndükten sonra tekrar F1 vizesi almanız çok zor olacaktır. Çünkü öğrenciliğiniz bitmek üzeredir ve dediğim gibi geri dönmeyi gerçekten uzunca bir süre düşünmüyorsunuzdur. Eğer durum buysa tamam. Ama üniversite 1. sınıftaki arkadaşlarıma tavsiyem geri dönün ve F1 vizesini Türkiye’den alıp öyle gidin. Emin olun sizin için daha kolay. Her neyse, bu durum için ihtiyacınız olacak şeyler öncelikle ABD’de bir bağlantı. Sizi geçici de olsa iş ayarlayabilecek biri. Sonrasında vizeniz bitmeden bir dil okulu ya da kolej ile iletişime geçip durumunuzu belirteceksiniz.

Maalesef hepsi kabul etmiyor. Kabul edeni bulduktan sonra sizden bazı belgeler istenecek. Bunlardan en önemlisi banka hesabında yaklaşık 15.000 dolar ya da üzeri para göstermeniz olacak. Gerisi döküman işi. Ve bu süreç başvurudan sonra epey bir uzun sürecek, geçen sene başvuran arkadaşlar hala cevap alamadı mesela. Bu süreçte ehliyetiniz çalışma izniniz olmadan pending term dediğimiz dönemde bekleyeceksiniz. Bu da demek oluyor ki hala ufak tefek işler yapmak zorunda olacaksınız. Arabayı WAT döneminde almaya çalışın, hatta bulunduğunuz eyalette eğer mümkünse ehliyeti de almaya çalışın. Fakat birçok eyalette mümkün değil.

5. Ne götüreyim?

Şahsi düşüncem orta boy kötü bir valiz bulun ve her şeyinizi buradan almaya bakın. Çünkü Türkiye’de kıyasla çok büyük markalar, çok ucuz fiyatla satılıyor. Gelir gelmez alışverişe yüklenmeyin. Tabi bazı geçici kıyafetler almak zorunda kalırsanız (ikinci işten istenen kumaş siyah pantolon gibi mesela) thrift store’lardan ucuz ikinci el bulup bu konuyu halledebilirsiniz. Giderken zaten iki büyük valiz dolusu eşyayla döneceksiniz.

6. Cep harçlığı

Kişinin gideceği bölgeye ev masraflarına paycheck’ini ne zaman alacağına göre değişir. Çoğu kişiye ekstra 500 dolar fazla bile geliyor. Ama sen 1000 dolarla gel cebinde paran olsun. (Banka hesabınızdaki TL’yi buradan harcayabilirsiniz arkadaşlar ekstra dolar hesabı açtırmanıza falan gerek yok, banka otomatik olarak çevirecektir, o yüzden korkmayın. Olası bir kötü durumda aileniz hesabınıza para yatırırsa burada rahatlıkla her yerde harcarsınız).

7. Belge

Gerçekten gerek olmaz muhtemelen ama siz yine de tüm belgelerinizi pasaportunuzun defter halini yani her sayfasını, diplomalarınızı pek tabi WAT belgelerini fotokopi yaptırıp öyle gelin ve sırt çantanızda ya da orjinallerinden farklı bir yerde taşıyın, ayrıca ailenize de dosya yapıp bırakın.

Work and Travel’a başlarken göz atmanız gereken içerikler

İngilizce Öğrenmede 5 Adım

Ana dili İngilizce olmayan ülkelerde milyonlarca insan bu dili öğrenmek için büyük çaba sarf ediyor ve para harcıyor. Ancak hedefe ulaşmak için hem öğrencilerin hem de yetkililerin bazı yenilikler yapması gerekiyor. Öğrenciler öncelikle İngilizce’yi hayatının merkezine almalı ve ana dili gibi öğrenmeye çalışmalı. Bu doğrultuda bazı öneriler şöyle:

1. İngilizceyi ana diliniz gibi öğrenin.

Ana dili İngilizce olan bir insan hayatının doğal akışı içerisinde bu dili sırasıyla duyar, konuşur, okur ve yazar. Hayatın doğal akışındaki sıralama bu şekilde gerçekleşirken bir yandan da zamanla bu dört beceri iç içe geçer. Siz de İngilizce öğrenirken her yeni konuda sırasıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma yaparak hem bu dört becerinizi geliştirebilir, hem de konu içeriğini daha iyi kavrayabilirsiniz. Aynı konuda dört süreci yaşadığınız için de öğrenmeniz pekişir ve kalıcılaşır.

2. Hata yapmaktan korkmayın.

Ana dilinizde konuşurken dahi farkında olmadan birçok hata yaparsınız ama bu sizi kendinizi ifade etmeye çalışmaktan alıkoymaz. Türkçe’den çok farklı bir dil olan İngilizce’yi konuşurken hatalar yapmanız çok doğal. Bu cesaretinizi kırmamalı. Öncelikle önemsemeniz gereken nokta iletişim becerinizi geliştirmektir. İngilizce iletişiminizi geliştirdikten sonra sınav odaklı çalışmalar yapmanız gerekirse, o süreçte hatalarınızı düzeltmeyi zaten öğrenirsiniz.

3. Bildiğiniz ve bilmediğiniz her şeyi okuyun.

İçeriğini bildiğiniz konularda İngilizce metinler okuyun ve yayınlar izleyin. Örneğin ülkemizde olan biteni, İngilizce olarak yayınlayan Türk gazete ve televizyon kanallarından takip edin. Bunu yaptığınızda gündemdeki konuların içeriğini zaten bildiğiniz için İngilizce öğrenmeniz kolaylaşacak, hızlı ve verimli hale gelecektir. İngilizce öğrenme amacınız, bu dilde yayımlanan bilimsel literatüre ulaşmak olabilir. Bu durumda İngilizce’yi araç olarak kullanıp tüm dünyada yayınlanan sayısız İngilizce kaynağa erişerek hem belli bir bilim dalında derinlik kazanır ve asıl amacınızı gerçekleştirirsiniz hem de farkında olmadan İngilizcenizi geliştirirsiniz.

4. Kelime ezberleyin.

Parça parça öğrenmek yerine bütün içinde öğrenmek her zaman daha verimli olur. Tek tek sözcükleri Türkçe karşılıklarıyla ezberlemek geçici, yanıltıcı ve eksik bir öğrenme tekniğidir. Bunu yapmak yerine önce tek dilli bir sözlükten örnek kalıplar ve cümleler çıkararak kelime çalışın ve ardından kendi örnek cümlelerinizi kurun. Böylece kelime öğreniminiz kalıcı, doğru ve verimli olacaktır.

5. Film ve diziler izleyin.

Özellikle telaffuzunuzu iyileştirmek ve kelime dağarcığını zenginleştirmek amacıyla İngilizce dizi ve film seyretmeniz çok yararlı olacaktır. Bunu yaparken aynı film ya da diziyi önce altyazısız olarak izleyip kendinizi zorlayın sonra İngilizce altyazılı olarak tekrar izleyin.

kaynak : Hürriyet

İngilizce öğrenmek hakkında bu içeriklere göz atın

İngilizce Anlayıp Konuşamamak: Bu Bir Dramdır!

Dünyanın en çok konuşulan dili Çince ve İspanyolcadan sonra 3. sırada yer bulmasına rağmen İngilizcenin etkisi diğerlerine göre daha fazladır. Amerika’nın ekonomik, askeri, teknolojik güç kapitalizmi, İngiliz mandacılığı, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının küreselleşme üzerindeki etkileri İngilizceyi en çok öğrenilen ve kullanılan dili haline getirdi. Günümüzde internet teknolojileri, ticaret, bilim, uluslararası ilişkiler, diplomasi gibi birçok alanın dili olmuştur. Dünyanın yaklaşık 7,6 milyar nüfusa sahiptir ve bunun 1,5 milyarı İngilizce konuşmaktadır. Bu oran dünya nüfusunun % 20’sine tekabül etmektedir. Türkiye’ye İngilizcenin girişi çok eskilere dayanmaktadır. Buna örnek verecek olursak TED Koleji’nde 1927’li yıllarda İngilizce dersi verilmeye başlandı.

Peki, bu kadar uzun bir geçmişe sahip bir dil, okullarda 1997’li yıllarda yapılmış eğitim reformu ile 8 yıllık zorunlu hale gelmiş bir dilden bahsediyoruz üstelik nasıl olur da 8 yıl boyunca öğrenciler her hafta belirli saat dil ile haşır neşirken liseden mezun olunca konuşamaz bir halde olur?

– Do you speak English?

+ Hadi canım sende. İngilizce konuşamayan mı kaldı, ne diyor yahu bu?

Aslında haşır neşir olan bizler değil kağıt ve kalemlerimiz oldu. Eğitim sistemimiz bizlere uzun yıllardır ezberciliği güzel tabaklarda sundu ve bizler nefis tabaklara giden kısa yollara hayır diyemedik. Dünyanın bütün öğrencileri gibi bizde kestirme yolları severiz bu bir gerçek. Fakat bizlere konuşmayı değil sadece kağıt üzerinde soru sorma cevap verme nasıl yapılırlar öğretildi. İnteraktif şekilde kaçımız arkadaşlarımızla derslerde, teneffüslerde, ev yaşantımızda konuşmayı başardık? Başardık diyorum çünkü kafamızı o kağıtlardan kaldıramadık, o süslü dil bilgisinde başka bir deyişle gramerlerin altında ezildik. Kelime bilgisi olmadan olmaz dediler; kelimeler ezberleyeceğiz diye sözlük kullanmayı bile sevemeden onlardan uzaklaştık. Eminim hepinizin raflarında kalınca ve neredeyse hiç eskimemiş Redhouse’unuz olmuştur baktıkça sizi alev alev yakan.

İçimizden çok azı öğrenmeye hevesli şekilde ortaya atılırken öğrendiğimiz tek kelimede onların özgüvenlerini sarstık. ”Sen daha bunu telaffuz edemiyorsun ki, yol yakınken bu işi bırak”, ”Aa ! Bu cümleyi söyleyemiyor musun, nasıl İngilizce dersi alıyorsun sen?” ”Ben az çalışsam senden daha çok konuşurum” vb cümleler size tanıdık gelmiyor mu? Kendi kendinize konuşmaya, okumaya çalışırken bile, sizin kadar bilgisi olmayanların bile sizi küçümseyen gözlerle şevkinizi kırarak dik dik baktıkları olmadı mı? Böyle böyle yılları tükettik, liseden mezun olduk. Kimimiz yolun başında bize veda etti, kimimiz de pes etmedi. Gelecek güzel günler için ama Türk gençlerinin ne yazık ki bu konuda özgüven ve bilgi eksiklikleri var, eğitim sisteminin en iyi başarısıdır(!) bu fikrimce.

Sınavlardan sınavlara koşarken önem verdiğimiz sadece şekillerdi. Kime sorsanız İngilizcedeki s+v+o (özne-fiil-nesne) yapısını bilir. İngilizce yetmedi bir de buna matematiği ekledik, kelimeleri kodladık, zamanlara formüller ürettik. Bunların hiçbiri biz öğrencileri konuşmaya cesaretlendirmedi, yapıları ezberlememize rağmen bir turistle karşılaşınca ”Acaba bu yapıyı mı kullanmalıyım, bunu söylesem yanlış olur mu, ay bu neydi?” derken anlatamaz olduk, bu konuda travmamız vardı. Ya da az çok derdimizi anlatmaya çalışsak da turist beyi yolcu ettikten sonra aklımıza yağmadı mı grameri bol o havalı cümleler sıra sıra? Çünkü mükemmelliyetçiliğimiz sebebiyle British atalarımız gibi konuşmalıydık aksi halde ayıp ederdik. Boşuna mı öğretilmişti o noun clauselar, wishler, used to be’ler, neither nor’lar?

İngilizce eğitim sisteminin iyileştirilmesi için yapılacak çok şey bulunabilir aslında. Kısaca demek istediğim şudur ki eğitim sisteminde sadece kağıt kalemin gramerdeki savaşının kazanılması eğitimi verilmemeli. Elbette, bunlar bizi akademik eğitime hazırlayabilir, ama yetersizdir. Bozuk plak misali konular tekrar tekrar baştan anlatılmamalı. Öğrencilerin bilgi düzeylerine göre yöntem izlenilmeli. Öğrenciler konuşma ortamı içinde yabancı dile maruz bırakılmalı. Yabancı dil bilen öğretmenlerden daha çok ana dili o dil olan öğretmenlerle iletişim kurmalı. Özgüven kırıcı değil yapıcı olunmalı. Dersler az konu – bol aktivite içermeli. Çocuklar sıralardan kaldırılıp tiyatrolar, şiirler, şarkılar, oyunlar öğrenmeli ve hiçbir çocuk-tur ki onlar geleceğin yetişkinleridir- sürekli değişen sistemin kurbanı olmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki, konuşma becerisi olmadan dil bilmek, çikolatalı pasta yemek isterken içinde çikolata parçacıkları bulamamak gibi yavandır. Sizi görüntüsü tatmin edecek sanırsınız ama yanılırsınız. Karnınız doymaz, iştahınız da tatmin olmaz. Belki bir daha çikolatalı pasta tatmak bile istemezsiniz. Pastanız bol çikolatalı olsun.

İngilizce konuşma tüyoları hakkında bu içeriklere göz atın

Yaz Okulu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 13 Şey

Dünya çapında teknolojinin, eğitimin gelişimi, kişisel yeteneklere göre kariyer ve hedeflerin planlanması artık tüm eğitim kurumları ve veliler tarafından göz önünde bulundurulan bir kriter. Öğrencilerin küçük yaşlarda kişisel yeteneklerine yönelik kodlama, sanat, sağlık gibi birçok farklı alanda yeteneklerini geliştirirken globalleşen dünyaya uyum sağlamaları için öncelik dil eğitimi olacaktır. Yurtdışında dil eğitimi için 6-18 yaş arası çocuklar kendi yaş grupları ile beraber yurtdışında yaz okulu programlarına katılım gerçekleştirerek geleceğe yönelik kariyer planlaması yaparken birinci sırada alan İngilizce gelişimlerini küçük yaşlarda almış oldukları eğitim ile lisans eğitimleri başlamadan çözmüş olacaklar.

Peki buna bağlı olarak yaz okulu seçimi yaparken veli olarak nelere dikkat etmelisiniz. Güvenli, faydalı, sağlıklı bir yaz okulu programı ile belki de çocuğunuz ilk defa yurtdışında tek başına kalacak. İşte bu yaz okulu seçiminde nelere nasıl dikkat etmeniz gerektiğini 13 madde ile sıraladık.

1. Danışmanlık firması seçimi önceliklerinizden biri olsun.

Çünkü danışmanlar size çocuğunuzun profiline istinaden doğru programı seçerek okul başvurusu, vize başvurusu, konaklama, havaalanı karşılama ve uçak bileti alınmasına kadar birçok alanda size ücretsiz hizmet sunacaktır. Bu yüzden güvenilir bir yurtdışı eğitim danışmanlık firması tercih etmelisiniz.

2. Türkiye’deki okulların grup yaz okulu programlarını iyi düşünün.

Bu biraz öğrencinin profiline bağlı bir seçimdir. Ama burada maalesef karşınıza çıkacak olumsuz etken öğrencinin kendi okul arkadaşları ile bir Türk grubu ile yaz okulu kampına katılım gerçekleştirerek Türk öğrencilerle bir arada bulunup İngilizcesini geliştirememeleridir.

3. Kişiye özel yaz okulu programı seçin.

Çocuğunuzun gittiği okula arkadaşlarına uyum sağlaması için en önemli etkenlerden biridir. Bu nedenle danışmanınız ile görüşme yaparken çocuğunuzun kişisel yeteneklerine yönelik katılım sağladığı şeyleri muhakkak belirtin. Örneğin spor, sanat, bilim gibi programlarına ilgi duyuyorsa hem İngilizce eğitimi hem de kişisel yeteneğine yönelik aktivite programlarına istinaden sosyal programlara katılarak gelişimleri yaz tatillerinde de sağlayabilirler. Çocuklarının özgüvenlerini, kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak her alanda sunulan birçok yaz okulu programı sunulmaktadır.

4. Öğrencinin eğitim alacağı ülke ve şehri özenle seçin.

Ülke seçimleri de alacağı eğitim diline göre değişim göstermektedir. İngilizce yaz okulu programına katılım sağlayacak öğrenci anadili İngilizce olan ülkelerde eğitim alması gibi. Eğer ki siz özellikle bir şehir veya ülke belirlemediyseniz okullar genelde bu yaş gruplarına yönelik güvenli şehirlerde ve kampüslerde eğitim imkanı sağlamaktadır. Tabi ki seçimlerinizi yaparken ülkemize yakın ülkeler veya SAT’a hazırlanacak bir öğrenci için Amerika Birleşik Devleti’nde bir dil okulu programı seçilebilmektedir.

5. Yaz okulu programını yaş aralığına göre tercih edin.

Yurtdışında yaz okulları yaş aralığına göre oluşturulmaktadır. Örneğin İngilizce seviyeleri aynı olsa bile 17 yaşındaki bir öğrenci 8 yaşındaki bir öğrenci ile bir arada eğitim almak istemeyecektir. Bu nedenle genelde programlar oluşturulurken yaş aralıklarına göre belirlenmektedir.

6. Konaklama tipi seçerken özenli olun.

Yaz okulu kamplarında okulların büyük bir çoğunluğu paket program halinde öğrenciye eğitim programlarını sunmaktadır. Konaklamalarda bu yaş grubu için özel seçilmiş aile yanı konaklama, yurt konaklama, kampüs içi konaklama gibi alternatifler bulunmaktadır. Öğrencinin alerjik reaksiyonlarına kadar her detay sizler tarafından belirlenip buna uygun konaklama kriterleri oluşturulmaktadır.

7. Yaz okullarının fiziki yapılarına göre karar verin.

Okullar yaz okulu programlarını, yaş grupları halinde sınıflandırarak yetişkinlerden etkilenmemesi için genelde farklı yerleşkelerde sunmaktadırlar. Üniversite kampüsü veya bir lisenin binası kullanılırken bazende standart bir dil okulu binasında eğitim imkanı sağlanmaktadırlar. Ya da büyük bir alanın içinde hem eğitim alabilecekleri hem sosyal aktivilteleri, yemekhaneleri ve konaklamaları bulunan bir kampüste seçebilirsiniz.

8. Öğrencilerin eğitim süresi boyunca gözetimleri yapıldığından emin olun.

Öğrenciler isterlerse kampüs içinde eğitim alıp konaklama sağlasınlar, isterlerse standart bir dil okulu binasında eğitim alıp aile yanında konaklasınlar. Her iki şekilde de okul içinde, yurtlarda, aktiviteleri ve gezileri oluşturulurken her 10 öğrencinin başında 2’şer yetkili gözetmen bulunmaktadır. Bu gözetmenler okul görevlisidir. Aile yanı konaklamasındaki aileler özenle seçildiği için, yaz okulu öğrencileri bu ailelerin gözetimi altında güvendedirler.

9. Yaz okulu eğitiminin süresini iyi belirleyin.

Yurtdışı yaz okulu programları minimum 1 haftadan başlayarak bazı ülke ve okullarda 10 haftaya kadar sürebilmektedir. Verimli ve etkili bir eğitim için öğrencilere genelde tavsiyemiz minimum 3 haftalık maksimum 8 haftalık programlar almalarıdır. Adaptasyon süreçleri eğitim aldığı ülkedeki etkileşimlerine de bağlı olarak dilerlerse oradayken de programlarını uzatabilmektedirler(Vize sürelerine bağlı olarak değişim gösterebilir).

10. Programa kış döneminde de başlanabilir.

Yurtdışı dil okulları tarafından yapılan değerlendirmelere göre Türkiye’den programa katılım sağlayan öğrencilerin %95’i yaz dönemi yaz okulu programlarına katılım sağlamaktadır. Fakat okullar, yıl boyunca açık olabilmekle beraber sömestr tatillerinde de eğitim programları sunmaktadırlar. Yaz döneminde katılım gerçekleştirebileceğiniz gibi kış dönemi sömestr tatillerinde de kısa eğitim programları oluşturabilirsiniz.

11. Yurtdışı yaz okulu program içeriklerini kapsayan ücretleri inceleyin.

Yaz okulu programları okullar tarafından oluşturulurken öğrencinin her şeyi gitmeden önce belirlenmiş ve planlanmış oluyor. Programlar paket halinde sunulmaktadır. Öğrencinin sabah, öğle, akşam yemeği, konaklaması, eğitim programları ve saatleri, haftalık olarak sunulan öğleden sonra aktiviteleri akşam aktiviteleri ve hafta sonu gezi aktiviteleri her şeyi planlanmış bir şekilde öğrenciye sunulmaktadır. Bazı gezi ve müze gezileri program kapsamında kişinin tercihine göre ücretli olarak sunulabilmektedir. Uçak bileti, vize, sigorta gibi yan giderler okullar tarafından karşılanmamaktadır. Bu tür kişiye özel ücretleri danışmanlarınızdan öğrenirseniz ekstra bir masraf çıkmayacaktır.

12. Vize ve yurtdışı seyahat sürecini danışmanlarınızdan öğrenin.

Birçok ülke Türkiye’den gelen öğrenciler için vize uygulamaktadır. Danışmanlarınız vize süreci ile ilgili başvurunuzu sağlamaktadır. Dosyaların hazırlanması, vize başvuru formunuzun hazırlanması gibi tüm detaylarda sizlere yardımcı olarak, dosyanızı son haline getirip konsolosluğa iletmenizi sağlayacaktır. Birçok ülke 18 yaş altı öğrenciler için velileri refakatinde başvuruyu zorunlu kılmaktadır. Uçuş sırasında refakatçi isteyen öğrenciler için havayolu şirketleri detaylı olarak bilgilendirme yapmaktadır. Bununla ilgili havayolu şirketlerinden hizmet alabiliyorsiniz. Ülkeye vardıktan sonra gümrükten geçerek öğrenci okul yetkilisi tarafından karşılanmaktadır ve konaklamasına teslim edilmektedir.

13. Programa katılmadan önce oryantasyon alın ve hazırlık yapın.

Birçok öğrenci yurtdışı uçusunu ilk defa deneyimlerken, bazıları da ilk defa ailelerinden ayrı bir süre geçireceklerdir. Bu nedenle, öğrenci gitmeden önce oryantasyon almalıdır. Yanında bulunması gereken belgeler, havaalanı karşılaması, konaklama detayları, eğitim ve sosyal aktivite programına katılımlarına kadar her şey hakkında net ve doğru bir şekilde bilgilendirilmelidir. Buna bağlı olarak, bilinçli bir şekilde programa katılım sağlayan öğrenci, eğitim başladığında kültür şokunu daha hızlı bir şekilde atlatıp bulunduğu ortama rahatlıkla uyum sağlayabilmektedir. Öğrencilerin eğitimleri sona erene kadar danışmanlar tarafından her şeyi denetim ve kontrol altındadır.

Erken Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin 10 Faydası

Erken yaşta yabancı dil öğrenmek, kulağa olması çok zor bir durum gibi gelse de doğru eğitim ve yöntemlerle çok daha kolay olmaktadır. Çocukların gelişiminde çok önemli bir rol oynayan bu avantajları aşağıda sıraladım.

1. Farklı bakış açıları yakalarlar.

Çocuklar ben-merkezlidirler, diğer insanların bakış açılarını algılayamazlar. Bu dönemde onlara sunulan ikinci dili, bir bütünsellik içinde bakarak benimser ve algılarlar.

2. Yabancı dili eğlenerek öğrenebilirler.

Yabancı dil öğrenme sürecinde çocuklar yorulmadan ve çok büyük çabalar sarfetmeden, oyunlarla, eğlenerek dil öğrenirler.

 3. Diğer ders ve sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan araştırmalara göre erken yaşlarda yabancı dil eğitimi almış çocuklar ileriki yaşlarda girdikleri sınavlarda oldukça başarılı olmuşlardır.

4. Yabancı dil çocuğun matematiksel ve bilimsel kabiliyetini geliştirir.

Sadece yeni bir dil öğrenmek olarak görmemeli. Öğrencinin zihnindeki birtakım kabiliyetleri de çalıştırdığı kanıtlanmıştır. Bunlar arasında matematiksel ve bilimsel yetenekler de yer almaktadır.

5. Özgüvenlerinin artmasını sağlar.

Farklı dilde konuşan bir insanı anlamak, o kişilerle konuşabilmek, o dilde şarkılar söylemek, filmler izlemek, çocuğun özgüveni üzerinde çok önemli ve olumlu etki yaratır.

6. Daha geniş bir kültür anlayışına sahip olur.

Doğru kişilerle ve metotlarla öğretildiği takdirde çocuk ana dili gibi konuşan bir kişinin gramer hakimiyeti ve aksanına sahip olabilmektedir. Tek dil bilen çocuklara göre daha geniş bir kültür anlayışına sahip olur.

7. Çocuğun öğrenme hızı yetişkine göre daha hızlıdır.

Yine çocuklar ve yetişkinlerin öğrenme hızını kıyaslarsak arada büyük bir uçurumun olduğunu söyleyebiliriz. Bir yetişkinin yabancı dilde öğreneceği kelime sayısının çok daha fazlasını aynı süreçte bir çocuğun öğrenebileceği bilinen bir gerçektir.

8. Çocukların dil öğrenmesi için yurtdışında yaz okulu programları vardır.

Yaz okulu programları çocukların güvenliği için %100 titizlik ve güvenle gerçekleştirilirken, çocuklar 7/24 gözetim altında tutular. Genelde 9-17 yaş aralıklarında olan programlar sayesinde çocuklar erken yaşta yaşayarak öğrenme fırsatı yakalar.

9. Bambaşka bir kültür içinde yaşarlar.

Küçük yaşta var olabileceğini hayal edemeyeceği bir kültürü tanımak dünya-evren kavramlarını daha kolay algılayarak beyninin sınırlarını geliştirmesine olanak sağlar.

10. Konuşmaktan çekinmezler.

Yetişkinlerin yaşadığı ”anlıyorum ama konuşamıyorum” sendromunu çocuklar pek yaşamazlar. Zira utanmayı henüz bilmiyorlardır. Bu da onların yabancı dil öğrenme ve konuşma konusunda daha cesaretli olmalarını sağlar.

Erken yaşta yabancı dil öğrenmek hakkında bu içeriklere göz atın

İkinci Bir Yabancı Dil Öğrenmek için 8 Sebep

Son yıllarda çoğu insan eğitim, kariyer, iletişim, farklı kültürleri anlama, yeni ülkeler görme ya da tamamen keyif aldıkları için İngilizcenin yanında ikinci bir yabancı dil öğrenmeye çalışıyor. Günümüzde İngilizcenin tüm dünya tarafından ortak küresel dil olarak kabul edilmesine rağmen, eğitim ya da iş piyasasında ikinci bir dile sahip olan insanlara daha ayrıcalıklı davranılıyor. Zira herkesin İngilizce bildiği ya da öğrenmeye çalıştığı şu dönemde İspanyolca, Arapça, Fransızca, Çince, Rusça gibi diller üzerine eğitim almak ya da iş sektöründe kullanmak artık zorunluluk haline gelmiş durumda.

Geçmişte insanlar, ikinci bir yabancı dil öğrenmenin zihinde karışıklık yaratacağı konusunda çekimser davransalar da günümüzde birçok araştırma bunun tam aksini kanıtlamaktadır. Zira zihinsel faydasının yanı sıra, insanların kendilerine olan güven duygularının geliştiği ve psikolojik olarak daha rahat hissettikleri ortaya çıkmıştır. Gelin ikinci bir yabancı dil öğrenmek için belli başlı sebepleri birlikte inceleyelim!

1. Öğrencilik hayatın daha kolay geçer.

İkinci bir yabancı dil öğrenmek, özellikle yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler için bulunmaz bir fırsattır. Zira Çin, Almanya, Fransa, İspanya, Malezya, Japonya gibi ülkelerde her ne kadar uluslararası öğrenciler için İngilizce eğitim programları yer alsa da ülkenin anadilini az da olsa bilmek; kültür şokunu daha hızlı atlatmanıza, öğrenciyken part-time iş fırsatlarından ve stajlardan daha kolay yararlanmanıza, şehir hayatına uyum sağlama ve yeni arkadaşlar bulma konusunda sizi bir adım öne geçirecek birçok imkandan faydalanmanıza yardımcı olur.

Aynı zamanda iki dil bilmenin avantajları arasında özellikle yurtdışında eğitim sonrası kariyer yapmayı düşünüyorsanız, uluslararası şirketlerin yanı sıra ülkedeki yerel işletmelerde de iş bulma ve yaşama şansınız daha yüksek olur.

2. Bakış açın gelişir.

Şu bir gerçek ki öğrendiğiniz her şey, sizi diğerlerinden farklı kılacak ve vizyonunuzu geliştirecek yetenekler elde etmenizi sağlayacak bir durumdur. İkinci bir yabancı dil öğrenmek ise sadece eğitim, iş ya da tatillerde ziyaret edeceğiniz ülkelerde rahat etmeniz için değil; aynı zamanda yaratıcılığınızı artıracak, hafızanızı güçlendirecek ve dünyaya olan bakış açınızı değiştirecek, açık görüşlü ve anlayışlı bir bireye dönüşeceğiniz becerilere sahip olmanıza yarayacaktır.

3. Hafızanı güçlendirir.

İki dil bilmenin avantajları, öğrencilik hayatınızdan yetişkin bir birey olana kadar size fayda sağlayacak bir durumdur. Yeni kelimeler ezberlemek, gramer yapılarını çözmeye çalışmak sürekli olarak beyninizi çalıştırmanızı, daha dikkatli olmanızı, hafızanızı geliştirmenizi ve erken bunama gibi risklerden uzak kalmanıza yarayacak olumlu etkilere sahiptir.

4. Üçüncü bir dili daha kolay öğrenirsin.

İngilizceden sonra en geçerli dil olarak, günümüzde dünyada yaklaşık 400 milyon kadar insanın konuştuğu İspanyolca gelmektedir. Çoğu öğrencinin özellikle eğitim almayı, akademik kariyer yapmayı ve yaşamayı düşündüğü ülkelere göre seçtiği ikinci ya da üçüncü bir yabancı dili öğrenmek için; genellikle Mandarince, Almanca, Rusça, Japonca gibi diller ilk sıradadır. İngilizceyi öğrenmek için harcadığımız zamanı düşünürsek eğer, diğer dilleri öğrenmeye çalışırken yaptığımız hataları görerek tespit eder ve daha hızlı öğrenmeye başlarız. Böylelikle günlük ya da haftalık olarak hazırlayacağınız planlamalar ve çalışma takvimi sayesinde daha kolay öğrenmeye başlarsınız.

5. İş piyasasında daha çok şansın olur.

İki dil bilmenin avantajları arasında öğrencileri ve yeni mezunları ilgilendiren en önemli konu iş fırsatlarıdır. İkinci bir dil öğrenmek, tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kariyer imkanı yaratır. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda, hem Türkiye hem de yabancı ülkelerde her zamankinden daha fazla bilişim, otomotiv, tekstil ve teknoloji alanlarındaki istihdam olanaklarından faydalanmanız mezun olduğunuz prestijli üniversiteler ve bölümlerin yanı sıra öğreneceğiniz yabancı dillere bağlıdır.

6. Kendine güvenin artar.

İster İngilizce, ister Almanca ya da İspanyolca olsun öğreneceğiniz her yabancı dil kendinize olan güveninizin artmasını, daha kararlı ve açık görüşlü bir birey olmanızı sağlar. Yurtdışında hiç bilmediğiniz bir ülkede yaşamak, eğitim almak ya da çalışmak için bulunurken öğrendiğiniz yabancı diller sayesinde insanlarla daha kolay iletişim kurabilir, anadillerini konuştuğunuz içinde olumlu geri bildirimler ve teşvikler alarak motivasyonunuz artar. İkinci bir yabancı dil öğrenmek isterken kendinizi ilk öğrendiniz dildeki kadar zorlamamanızda, keyif alarak ilerlemenizde fayda var. Zira İngilizce gibi herkesin konuştuğu bir dili bildikten sonra gittiğiniz ülkenin anadilini kullanırken yapacağınız birkaç ufak hata çok da büyütülecek bir durum olmayacaktır.

7. Kültürleri daha yakından tanırsın.

Dil ve kültür birbirinden ayrılamaz parçalardır. Bir ülkenin kültürünü öğrenebilmeniz için dilini de bilmek önemlidir. Her ne kadar İngilizce dünyanın en çok konuşulan ve öğrenilen dili olsa da eğitim almak ya da kariyer yapmak için gittiğiniz ülkede farklı bir dil konuşuluyorsa uyum sağlamanız ve o kültürü anlamanız zordur. Müzik, film, yemek, sanat, gelenekler ve yaşam alışkanlıkları gibi birçok unsuru içinde barındıran kültürü en iyi şekilde tanımak, o ülkenin dilini az da olsa anlamaktan geçer.

8. Yeni insanlarla arkadaşlıklar kurarsın.

İkinci hatta üçüncü bir yabancı dil öğrenmenin en keyifli yanı ömür boyu sahip olacağınız yeni arkadaşlıklar ve dostluklar olacaktır. Herkesin yabancı bir dil öğrenmek için farklı nedenleri vardır. Eğitim ve kariyer bunların başında gelse de, gitmek istediğiniz ülkede bir arkadaşınız varsa kendinizi yalnız hissetmez ve o ülkeye daha çabuk alışırsınız.

Sonuç olarak öğreneceğiniz diller İngilizce ya da başka bir dil olsun, önemli olanın ne amaçla olduğunu kafanızda netleştirmeniz ve geleceğinize o doğrultu da yön vermeniz gerekir. Ulaşmak istediğiniz hedef yurtdışında eğitim alma, kariyer yapma ve yaşamak ise gideceğiniz ülkenin iş olanaklarını, yaşam koşullarını ve eğitim imkanlarını iyice gözden geçirmelisiniz.

İkinci yabancı dil hakkında bu içeriklere göz atın

Hindistan’da Eğitim Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Madde

Soru cevap şeklinde Hindistan’da eğitim hakkında en çok merak edilenleri anlatmaya çalıştım. Umarım düşünenlere faydalı olur.

1. Eğitim dili nedir?

Eğitim dili İngilizce ama Hintçe ve İngilizce birbirine o kadar karışmış ki hocalar genel olarak Hintçe konuşuyor. Özel okullarda İngilizce konuşma seviyesi daha yüksek devlet okullarına göre. Yani en azından söz hakkınız var, rahatça hocadan İngilizce konuşmasını isteyebiliyorsunuz.

2. Ücret ne kadar?

Bu miktar okuldan okula, özel okullarda ise bölümden bölüme değişiyor. Ben okuluma psikoloji bölümü için yıllık 62 bin rupee yani yaklaşık bin dolar ödüyorum.

3. Okul süresi ne kadar?

Psikoloji 3 yıllık bir bölüm, yine okul yılı da ücret gibi farklılık gösteriyor.

4. Kalacak yeri nasıl hallediyorsun?

Okulumun yurdunda kalıyorum, Hindistan şartlarında temiz ve düzenli sayılabilecek bir yurt. Yıllık ücret de 1600 dolar kadar yani 6 bin lira civarı.

5. Denklik var mı?

Genel olarak evet denklik veriliyor ama tabii eksik ders varsa önce Türkiye’de bunları tamamlamanız isteniyor, uzun bir süreç..

6. Başvuru sürecinde hangi belgeler isteniyor?

Lise diploması, lisenizin buraya denk olduğuna dair bir belge(buradan alıyorsunuz o belgeyi), transkript belgesi ve dil eğitimi sertifikası. Geriye kalan sağlık belgesi vs onları kolaylıkla buradan halledebilirsiniz.

7. Dil eğitimini nasıl halledeceğiz?

Ben dil eğitimimi de burada aldım, 6 aylık eğitim ideal yeterli süre. Ama tabii bu üniversite eğitimi için yeterli olmuyor, çabalayıp daha da geliştirmek gerekiyor.

8. Hindistan’da eğitim almamızı tavsiye eder misin?

Açıkçası pek tavsiye etmem çünkü ezbere dayalı bir eğitim sistemi mevcut. Sınavlarda hikaye kısmına çok giriliyor, bir sınavı geçmek için 13-14 sayfa yazmanız gerekiyor desem size?.. Maalesef durum bu. Sınavda 25 sayfalık defter veriliyor, ben max 15 yazabilirken arkadaşlarım 3. kez fazladan defter istiyorlar falan. Hal böyle olunca hem aldığınız notlar yüksek olmuyor hem de psikolojik olarak bunalabiliyorsunuz.

Tüm bunların yanında pişman mıyım? Asla değilim çünkü bu benim isteğimdi ve istediğimi aldım ve alıyorum. Asla vazgeçmeyin isteklerinizden, gerçekten istiyorsanız bir gün mutlaka alırsınız  🙂

İyisiyle Kötüsüyle Work and Travel Tecrübesi

Selamlar millet. Bu yazımda size Work and Travel maceramı, yaşadığım iyi ve kötü şeyleri hatta heyecandan bayılacağımı düşündüğüm zamanları bile anlatacağım.

İlk olarak nasıl Work and Travel programına katıldığımı anlatmakla başlayayım. Bir gün ablam beni aradı ve ailemizle görüştüğünü benim Amerika’ya gitmem için onları ikna ettiğini söyledi. İşin aslına bakarsanız Work and Travel o ana kadar benim içi bir hayal ya da yapmak istediğim şeylerden birisi değildi. Sonrasındaki süre zarfında bu durumu düşünürken birkaç arkadaşımla ciddi bir karar alıp İzmir’e Ağustos 2016 da bir acentaya kayıt olmaya gittik.

Work and Travel’da hangi işi tercih ettim?

Arkadaşlarım ve ben farklı yerlere gidecektik onların işi neredeyse Ekim, Kasım aylarında belli olmuşken benim işim ancak Mart ayında kesinleşti ve tercih hakkım yoktu çünkü acenta beni çok oyalamıştı ve artık Amerika’ya gidiş biletimin bu olduğunu biliyordum ve Pittsburgh, Pensilvanya’da Sandcastle Waterpark’ta saatliği 8 dolar olan ve konaklaması aylık 75 dolar olan cankurtaranlık işini kabul ettim.

Eksik evrak da ne demek?

Daha sonra vize günü geldi çattı ve tarih 27 Nisan’dı. 28 Nisan’daki uçağıma ve aynı gün içerisindeki vize görüşmeme hazırlanmak için valizimi toplarken evraklarımı kontrol ettim fakat ne olduysa öğrenci belgem ve transkriptim yoktu. Tabii ki çok fazla panik yapmadan hemen bağlı olduğum acentayı aradım ve durumu belirttim.

Islak imzalı evrak olması gerektiği için bana yine de görüşmeye gidip eksik evraktan dolayı birkaç gün müddet tanınabileceği olanağından bahsettiler. Vizeyi alamayacağıma kanaat getirip e-devletten çıkarttığım öğrenci belgem ve okulun sisteminden imzasız çıkarttığım transkriptimle Amerika konsolosluğundaydım.

Vize başvurusunda neler yaşadım?

Sıra Türk polislere geldiğinde benden transkriptim ve ds formum istendi. Sonrasındaki gerekli parmak izi işlemlerinden sonra transkriptimi geri aldım, sıraya girdim ve bekledim. Sıra bana geldiğinde görevli benden sadece transkriptimi ve pasaportumu istedi ve tedirgin bir şekilde uzattım.  Bana kısaca bir kaç soru sordu ve onlar da ”nereye gidiyorsun, ne iş yapacaksın, haklarını biliyor musun” sorularından ibaretti ve kısaca ”pittsburgh pensilvanya, lifeguard, yes” cevaplarını vermiştim. Birkaç dakika işlem yaptı ve elime kağıdı verdi fakat ben diğer başvuran öğrencilere hala farkında olmadan bu kağıdın ne olduğunu soruyordum. Evet vizeyi almıştım ve artık Amerika’ya gidiyordum.

Uçak yolculuğunun ardından valizimi aradılar.

Yaklaşık 600 dolara Paris aktarmalı Pittsburgh uçuşuyla dönüşte yine Paris aktarmalı San Francisco biletimi aldım ve hazırlıklara başladım. Gün gelip uçağa bindim ve Pittsburgh havalimanındaki görevlilere bize uçakta doldurttukları formu verdim ve sınır görevlisini geçtim. Sonrasında benim valizimi aradılar. Sebebini sonradan düşündüm de üzerimdeki para miktarını biraz fazla yazdığımı fark edip kağıdı düzeltemeden sınır görevlisine vermiştim ve sanırım sebep buydu.

Work döneminde birkaç kez Travel yaptık.

İş verenim beni aldı kalacağım yere götürdü ve artık çalışmaya hazırdım. Birkaç gün sonra eğitim aldım ve çalışmaya başladım. Yaklaşık 3.5 ay süren çalışma serüvenimde birçok insan tanıyıp birçok etkinlik yaptık. Hatta bir keresinde iki araba yola çıkıp Niagara Şelaleleri’ne gittik. Başka bir günde ise çalıştığımız yer 3 günlük sezon bitimi tatili verdiğinde tamamı Amerika’lı arkadaşlarımdan oluşan ekinimle beraber New York şehrinde 3 günlük bir macera yaşadık.

Kötü hava şartları çalışma düzenimi bozdu.

Neyse iş durumuna geri dönersek kötü hava şartları nedeniyle çalıştığımız yer düzenli olarak erken kapanmaya başlayınca mesai saati konusunda sıkıntı çekmeye başladık. Bağlı olduğumuz şirketin ayrı bir yapısı olan Kennywood Park’ta ride operator’lük işi aldık ve mesai saatlerimizi dengeledik.

Travel vakti gelirken neler yaptım?

Travel kısmına çıkmadan önce beraber WAT’a başvurduğum arkadaşlarımla plan yaptık ve onlarla Chicago’da buluşacaktım. Onlarla buluşacağım güne kadar 5 gün vaktim vardı ve Washington D.C ile New York’a gitme kararı aldım.

New York’ta nasıl bedava konakladım?

Sadece 1 günde gezip neredeyse her yerini gördüğüm D.C’de o akşam Airbnb coach’umda konaklayıp ertesi gün New York’taki Coachsurfing’den bulduğum bir eve gittim. Çok cana yakın birisiydi ve bana çok yardımcı olmuştu. Evinin Manhattan’da olması her yere kolaylıkla ulaşmamı sağladı.

Araç kiralamada yaşadığımız sorun ve iç burkan harcamamız.

Sonrasında Chicago’ya uçtum ve arkadaşlarımla buluşup orada 2 gün geçirdikten sonra Los Angeles’a geçtik. Arkadaşlarımın anlaştığı araba kiralama şirketinde sebebini anlayamadığımız bir sorun çıktıktan sonra aynı gün içerisinde 1100 dolara 8 günlük araç kiraladık (rezervasyonlu olduğumuz yerde 8 günlük 600 dolar civarındaydı). Biraz içimiz burkuldu ama olsundu.

Las Vegas’ta doğum günü kutlamak mı!

L.A’de 3 gün geçirdikten sonra Vegas’a geçtik ve doğum günümü orada kutladık. MÜKEMMELDİ! Vegas’tan bir gün çıkıp Hoover Dam ve Death Walley’i gördükten sonra tekrar Vegas’a geri döndük ve ertesi gün Grand Canyon’a gittik.

Vegas’tan San Francisco’ya yolculuk yorucuydu.

Tüm günümüzü orada geçirdikten sonra 12 saatlik ve yaklaşık 1800 km’lik San Francisco yoluna çıktık ki bu gerçekten yorucuydu. San Francisco’da geçirdiğimiz 2 günden sonra uçağıma atlayıp Türkiye’ye döndüm ve artık her şey bitmişti…

4 Aylık Amerika macerası sonunda neler oldu?

Yaklaşık 4 ay farklı bir ülkede yaşayıp neredeyse ciddi bir süre oranın kültürüne adapte olmaya çalışırken bir anda kendi kültürüne geri dönmek kültür şoku yaşatmadı desem yalan olur.

Bu yazıyı okuyan ve hala WAT yapmamış her bir bireye tavsiyem kesinlikle yapın. İyisiyle kötüsüyle her anlamda değer ve hiç bir zaman bunu yaptığınız için pişman olmazsınız. Sözlerimin sonuna gelirken özlediğim Amerika’yı tekrar görmek dileğiyle. Sizlere hoşçakalın diyorum dostlar…

Work and Travel tecrübesi hakkında bu içeriklere göz atın

Avustralya Dil Okulu Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Neden Melbourne?

Avustralya dil okulu için şehir tercihi olarak genelde Sidney seçiliyor fakat ben Melbourne seçtim. Bu yüzden hem dil okulu sorularına hem de Melbourne sorularına yanıt vermek istiyorum. Bana mesaj olarak çok sorulan sorularla başlayıp sonra da kendi tavsiye ve düşüncelerimi ekleyeceğim.

1. Avustralya dil okulu fiyatları ve masraflar ne kadar?

En çok merak konusu; Kaç para harcadın? Benim cebimde 30.000 TL vardı bunun 22-23 bin TL’si 20 hafta okul ücreti, vize ücreti ve ilk gidince 2 hafta aile yanı konaklama ücreti, sigorta ücreti ve tek yön Ankara – Melbourne uçak bileti. Geriye kalan 7-8 bin tl yanımda götürürüm dedim böyle de oldu. Buraya geldiğimde cebimde $2500 vardı çalışmaya başlayana kadar. Ucu ucuna yetti. Siz biraz daha fazla getirirseniz daha iyi olur.

Vize başvurusu için bankada belli bir miktar para göstermeniz gerekiyor 1 yıl için $12.000 sanırım. Ben bankada 65.000 TL gösterdim bir o kadar da babamın banka hesabında gösterdik. Kredi çekip bankada para gösterip vize çıktıktan sonra krediyi kapatan arkadaşlar var, sorun olmuyor.

Yukarıda bahsettiğim (dil okulu ve konaklama) ücretlerini vize başvurusunu yapmadan önce okula göndermeniz gerekiyor Avustralya’da sistem böyle işliyor.

2. Paranızı Avustralya dolarına çevirip öyle gelin.

Çok önemli bir bilgi vereceğim. Eğer büyük şehirlerde yaşıyorsanız buraya gelmeden önce paranızı Avustralya dolarına çevirip öyle gelin. Çünkü burada her döviz çevirme işlemi için $10 gibi bir ücret alıyorlar. Ben Cepteteb kullanıyorum Amerikan Doları hesabı oradan para çektiğimde direk Avustralya dolarına çeviriyor ve sadece $3 kesiyor böyle çok daha avantajlı.

3. Avustralya’da iş bulmak kolay mı? Ne iş yapıyorsun?

Avustralya’da iş bulmak kolay ama hep normal işler. Yani Türkiye’de benim gibi mühendis iseniz burada o işe girmeniz çok zor. Çalışabileceğiniz işler kebapçıda çalışmak saat ücreti $10-15, kafede çalışmak saat ücreti $14-18, restoranda çalışmak $15-20, bulaşıkçılık $15-25, temizlikçi $15-30 arasında değişmektedir. Ben hafta içi temizlik yapıyorum saati $24 kazanıyorum. Hafta sonu da Uber Eats yapmaya başladım ondan da 1 delivery $7 kazanıyorsunuz. Normal işlerde o hafta kazandığınız para hesabınıza Pazartesi yatıyor. Burada maaşlar ve diğer her şey haftalık (bence çok güzel). Uberde kazandığınız para ise her Salı akşamı hesabınıza yatıyor.

4. Avustralya dil okulu vizesi ile yasal çalışabilir miyim?

Evet, benim vizem Student Visa ve resmi olarak haftalık 20 saat çalışma iznim var. Genelde 20 saat çalışma iznine uyan pek yok. İş bulanlar fazladan çalışıyorlar sıkıntı olmuyor. Herhangi bir işte çalışmanız için buraya geldiğinizde TFN (tax file number) numarası almanız gerekiyor başvuruyu online yaptıktan sonra 1 haftada evinize posta ile geliyor.

Uber Eats yapacaksanız bunun dışında ABN number numarası da almanız gerekiyor. Bunun için de başvuru online ve hemen alabiliyorsunuz. TFN ve ABN numarası nasıl alınır? Bununla ilgili kısa bir video çekip ekleyeceğim daha sonra çünkü Türkçe kaynak yok ben ilk yaparken zorlanmıştım.

5. Avusturalya’ya geldikten sonra vize uzatmak kolay mı?

Buraya geldiğinizde vizenizi burada uzatmak istiyorsanız işlemler daha kolay oluyor ve bir okula kayıt olduğunuzda vizenizi uzatabiliyorsunuz. Ben dil okuluna 5 ay yazılmıştım ve daha 3 ayım var ama ben de vizeyi uzatmak için okula tekrar kayıt olacağım ya da üniversitede 1-2 yıllık bir programa kayıt olacağım. Bu yüzden eğer ki Avustralya’ya gelmek istiyorsanız ilk başta dil okulu + 1 yıllık üniversite programı ile gelirseniz vizeniz çok daha uzun olacaktır. Dil okulu ücreti peşin veriyorsunuz ama diğer okul için sadece kayıt ücreti verseniz yetiyor daha sonra taksitle ödeme yapıyorsunuz her 3 ayda 1.

6. Avustralya vizesi kaç günde çıkıyor?

Benim vize başvurusunu yaptıktan sonra Perşembe günü konsolosluğa parmak izi verdim ve Salı günü vizem çıktı. Ama vizesi 1 ayda çıkan arkadaşım da var. 5 gün ile 30 gün içinde vize durumu belli oluyor.

7. Avustralya vize memuru neler soruyor?

Vize memuru beni sabah 10’da aradı uyku sersemiydim aman siz dikkat edin 🙂

Öncelikle kişisel bilgiler soruyor. Sonra ”neden Melbourne” diye sordu ve ”Melbourne’de herhangi bir tanıdığınız var mı” dedi bende ”yok” dedim. Çalıştığım eski iş yerlerini sordu ve benden ekstra olarak o işlerinde eskiden çalıştığıma dair evrak istedi onları tamamladım ve sisteme yükledik 2 saat sonra vize onayı geldi. Diğer önemli soru döndüğünüzde ne yapacaksınız dedi bende ”dönüşte kendi işimi kuracağım İngilizce’yi çok iyi yapmalıyım” dedim. Bir de arabam vardı onu satmıştım. Onu sordu arabanızı neden sattınız dedi okul parası ve masrafları karşılamak için dedim.

8. Neden Melbourne’de dil okulu?

Ben buraya gelmeden önce 2 ay sürekli Sidney ve Melbourne diye araştırma yapıyordum. Hep bilgi almaya çalıştım, çoğu zaman burada yaşayan kişilere mesajlar attım. Benim ajansım Eskişehir’de bir ajans ve o ajanstaki Gülsedef hanımın Melbourne hakkındaki yönlendirmeleri sonucunda Melbourne kararı verdim. Verdiğim kararın doğruluğunu buraya gelince anladım.

 • Melbourne’de iş bulmak daha kolay.
 • Melbourne’de yeme içme yaşam şartları daha ucuz (yine de çok pahalı).
 • Melbourne’de ev kiraları daha ucuz.
 • Melbourne’de her hafta sonu etkinlikler var, festivaller var ve hep ücretsiz.
 • Melbourne’de toplu taşıma daha ucuz haftalık $43 sınırsız.

Melbourne’de hava çok değişken oluyor. Sidney’de süper diye hep yorumlar okuyordum. 2 ay oldu buraya geleli ve daha bugün yağmur gördüm. Ama arkadaşım Sidney’de yaşıyor sürekli yağmur diyor ne kadar doğru bilemem. Melbourne’de hava değişken olabiliyor ama hava durumuna baktığınız sürece öbür gün havanın nasıl olacağını görebiliyorsunuz. Dışarıda dolaşırken birden hava sıcaklığı 15 derece düşmüyor onlara inanmayın.

9. Melbourne’de hangi dil okulunu tercih ettin?

Benim dil okulumun adı Ability English. Bu okulun hem Sidney’de hem de Melbourne’de şubeleri olduğundan ve fiyatları uygun olduğundan genelde Türklerin tercihi oluyor. Okul güzel ama ahım şahım değil. Türkiye’de aldığım dil eğitimiyle aynı sayılır. Tabi ki Avustralya’da dil eğitimi almakla Türkiye’de almak arasında çok fark var. Her ülkeden öğrenciler bulunuyor çoğunluk olarak sırasıyla Japonya, Kolombiya, Türkiye ve Brezilya diyebilirim. Diğer Avustralya dil okulları nasıl derseniz bence bu ülkede dil okulunun pek önemi yok. Sizin için ekonomik olarak hangisi iyiyse onu seçin çünkü burada 1. planda olan şey çalışmak ve para kazanmak.

10. Avustralya’da yaşam giderleri ve harcamalar ne kadar?

Ev kirası haftalık ilk geldiğimde $200 dı. Şimdi haftalık $150 paylaşımlı odada arkadaşımla kalıyorum. Sadece size özel oda isterseniz $200.

* Dışarıda yemek yemek isterseniz $15 (en uygunu)
* Dışarıda bir bira $10 ama bazı mekanlarda 1 litresi $9. Marketten bira alırsanız 24lü biralar $48. Yani tanesi $2 a geliyor. En kaliteli şişe biralardan bahsediyorum.
* Bir kutu kola dışarıda $4 ama yine marketten 24lü alırsanız eğer $12, yani tanesi $0.50 a geliyor. Su burada ücretsiz, evde çeşmeden içiliyor. Dışarıda tüm mekanlarda su bedava ama çok susadıysanız bir yerden ufak şişe alırsanız $3.
* Benzin $1.2
* Markette et $7 ama bizim Türkiye’de yediğimiz etler gibi lezzetli değil bence. Marketten etinizi alıp şehrin her yerinde bulunan ve ücretsiz olan barbekülerde pişirip yiyebilirsiniz.
* Küçük kahve $1
* Dövme ve piercing çok aşırı pahalı rakam vermeyeceğim korkmayın.
* Sigara içenler için burada sigara örnek olarak Marlboro $35 🙂

Tüm rakamlar Avustralya Doları yani Türk Lirası x 3

11. Melbourne’de ulaşım nasıl?

Melbourne’de en sevdiğim konulardan birisi bisiklet yolları. Tüm şehri bisiklet yoluyla rahatlıkla ve güvenle gezebilirsiniz. Tüm araçlar (tramvay, otobüs, araba, motorsiklet) ve bisikletler hepsi aynı yolu kullanıyorlar.

Avustralya’ya gelmek isteyen arkadaşlar hiç düşünmeden gelin. Avustralya dil okulu ve yaşam hakkında herhangi sorusu olanlar bana mesaj atabilirler elimden geldiğince tüm mesajlara cevap vermeye çalışıyorum: @onurcamm

Biraz uzun oldu ama umarım birlerine yardımım dokunur.

Yol Açık Yola Çık!

Saygılar!

Kanada’da Lisans Eğitimi Almanız için 7 Neden

Son yıllarda Kanada’da eğitim almak isteyen uluslararası öğrenci sayısı giderek artmaktadır. Hoşgörülü ve çok kültürlü yapısı; Montreal, Vancouver, Toronto gibi popüler öğrenci şehirleri; dünyanın en çok tercih edilen ülkeleri olan Amerika ve İngiltere’ye göre daha düşük eğitim ve yaşam masrafları, doğal güzellikleri ve vize uygulamaları ile dikkat çeken Kanada her yıl özellikle tıp, petrol mühendisliği ve bilgisayar bilimleri alanlarında öğrenim gören öğrencilere ülkede yaşama ve çalışma imkanı sunar. Gelin, kaliteli eğitim sistemi ile öğrenci memnuniyetinin en üst sıralarda olduğu Kanada’da eğitim almanız için nedenlere birlikte göz atalım!

1. Dünya Çapında Eğitim Sistemi

Kanada, dünyanın en saygın üniversitelerinden bazılarına ev sahipliği yaparken, 200’den fazla kamu ve özel kurumda, yaklaşık 10 bin lisans ve lisansüstü program seçeneğiyle öğrencilere hizmet verir. Kanada’da öğrenci olmak isteyenler için ülke, OECD raporlarına göre %90’a varan okuma-yazma oranıyla Rusya ve Japonya’dan sonra dünyanın en eğitimli ülkelerinden biri olmasının yanı sıra, nüfusun yarıdan fazlasının en az üniversite mezunu olduğunu belirtmekte fayda var. Her yıl ülkeye gelen 300 binden fazla uluslararası öğrenci, Kanada nüfus yoğunluğunun %10’unu karşılar.

Ülkede eğitim kurumları, uluslararası çapta ve modern araştırma tesisleri ile göz doldururken alanında uzman ve çoğu ödül sahibi akademisyenlerin katıldığı derslerde yenilikçi, ileri görüşlü ve samimi bir ortamda eğitim alırsınız. Mezun oldukta sonra öğrencilerine liderlik, pratik çözüm yolları bulma, gelişmekte olan teknolojilere ayak uydurma ve eleştirel düşünme yeteneği kazandırmayı hedefler.

2. Kültür ve Yaşam Çeşitliliği

Kanada, neredeyse dünyanın tüm etnik gruplarından insanların bir arada yaşadığı bir kültür çeşitliliğine sahiptir. Kanadalılar, hemen hemen Türkler kadar sıcak ve misafirperver insanlar olsalar da, ilk tanıştıklarında biraz mesafeli davranabilirler. Dünyada kişi başına düşen göç yoğunluğu en yüksek ülkelerden biri olarak özellikle Asya ve Avrupa’dan çok sayıda insan Kanada’da yaşamaktadır. Toronto, Montreal ve Vancouver yurtdışından gelenlerin en yoğun olarak bulunduğu şehirlerdir ve Çin mahallesinden jazz barlarına, birbirinden leziz deniz ürünlerinden Türk lokantalarına, Stanley Park’tan Niagara Şelalesi’ne ve doğa aktivitelerinden alışveriş dükkanlarına kadar çok çeşitli etkinlikler sizi bekler.

Kanadada Lisans Eğitimi

3. Düşük Eğitim Ücretleri

Kanada’da üniversite eğitimi, 3 ya da 4 yıl süren lisans, 2 yıl süren master ve öğrenim göreceğiniz alana göre 3 ya da daha fazla yıl süren doktora eğitimiyle tamamlanır. Dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin yurtdışında eğitim almanın belli bir maliyeti vardır. Zira yeni bir ülkede yaşamaya, konaklamaya ve kültürüne ayak uydurmaya çalışırken pek tabi ortaya çıkacak masraflar gözünüzü biraz korkutabilir. Kanada’da okul ücretleri her ne kadar pahalı gibi görünse de Amerika, İngiltere ve Avustralya’ya göre hala daha az maliyetlidir. Kanada’da eğitim almayı düşünen öğrencilere ülkenin özellikle uluslararası öğrencilere sağladığı burslar ve mali yardımlar, göçmenlik ve mezun olduktan sonra iş bulma gibi konularda sayısız fırsatlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda çoğu üniversite, lisans eğitimine kayıt olan öğrencilere ödüllü burslar vermektedir.

4. Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada öğrenci vizesi 3 gruba ayrılır; 6 aydan uzun süre kalacaksanız S-1, 6 aydan kısa süreli kalacaksanız SX-1 ve Quebec eyaletinde eğitim alacaksanız CAQ’ya başvurmanız gerekir. Kanada’da eğitim için seçtiğiniz üniversiteden gelen kabul belgenizi aldıktan sonra Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik yani CIC üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. Kanada öğrenci vizesi ücreti 150 Kanada Dolarıdır. Ülkede okumak için alacağınız öğrenci vizesi, eğer 6 aydan uzun süreli ise size beraberinde çalışma izni elde etmenizi de sağlayacaktır. Mezun olduktan sonra 90 gün içerisinde çalışma izninizin geçersiz hale geleceğini, Kanada’da kalmak ve iş aramak için 3 yıl süre geçerli olan çalışma iznine başvurmanız gerektiğini söylemekte fayda var. Genelde ülkede mühendislik, finans, bilgi teknolojileri, sağlık ve grafik tasarım alanlarından mezun öğrencilere talep yüksektir.

5. Kaliteli Eğitim Kurumları

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için ülke, dünyanın en iyi eğitim kurumlarına sahip olmakla beraber, QS Dünya Üniversite Sıralamalarında, Toronto Üniversitesi ve McGill Üniversitesi ile ilk 50’de yer almıştır. Yüksek standartlarda eğitim kalitesi, İngilizce ve Fransızca dillerindeki program çeşitliliği ile göz dolduran üniversiteler, modern kampüsleri, konaklama tesisleri ve araştırma laboratuvarları ile dikkat çekerler.

1827 yılında kurulan Toronto Üniversitesi, Kanada’nın ilk ve en köklü kamu araştırma üniversitesidir. Gotik ve Romanesk kuleleri ile büyüleyici binalara sahip üniversitede, 1921 yılında insülin keşfedilmiş ve kemik iliği naklini mümkün kılan kök hücre tedavilerinde öncü olmuştur. Toronto Üniversitesi, özellikle uygulamalı bilimler ve mühendislik fakülteleri ile her yıl hatırı sayılır uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar.

McGill Üniversitesi, 1821 yılında Kanada’nın Montreal şehrinde kurulmuştur. Ülkenin en eski kamu üniversitesi olmasının yanı sıra, 8 Nobel ödülü ve sayısız ünlü isim mezunları arasındadır. Kuzey Amerika’nın Harvard’ı olarak tanımlanan okulun en ünlü ismi, şu an Kanada başbakanı olan Justin Trudeau’dur. Türkiye’den özellikle Fransız Lisesi mezunlarının tercih ettiği üniversiteye her yıl çok sayıda Türk öğrenci bilim, mühendislik, tıp ve hukuk alanlarında eğitim almak için başvurur.

1908 yılında kurulan Alberta Üniversitesi, her yıl 140’tan fazla ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar. İşletme, yaratıcı sanatlar, mühendislik ve fen bilimlerinde dünya çapında üne sahip araştırma üniversitesi, özellikle nanoteknoloji tesisleri ile dünyanın dört bir yanından yaratıcı fikirlere kapılarını açar.

Kanada Üniversiteleri

6. Kariyer İmkanları

Kanada, çoğu yapılan araştırmada eğitim sistemi ve mezuniyetten sonra altı ay içinde kendi çalışma alanında iş bulabilme açısından, öğrenci memnuniyeti sıralamalarında ilk sıralarda çıkar. Ülkedeki bir eğitim kurumundan mezun olduysanız eğer PGWPP yani Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı’na başvurabilirsiniz. Her yıl 250 bin göçmene kariyer fırsatı sunan ülkede petrol mühendisleri, bilgisayar programcıları, yazılım uzmanları ve sağlık sektöründe çalışanlar için iş fırsatları sınırsızdır. Aynı zamanda ülkede bulunan Shopify, L’Oreal, PepsiCo, Siemens ve HootSuite gibi uluslararası şirketlerin varlığı, öğrenciler için hem okurken staj yapma hem de mezuniyetten sonra çalışma imkanı sağlar.

7. Öğrenci Şehirleri

Kanada, öğrenciler için sayısız aktiviteye sahip doğası, hareketli şehirleri, kültür ve sanat etkinlikleri ile göz doldurur. Ülkenin ikinci büyük şehri olan Montreal, bu sene QS En İyi Öğrenci Şehirleri endeksinde ilk sıraya yükselmiştir. Tarihi dokusu, tiyatro, müzik ve görsel sanatlar alanındaki zenginliği ile dikkat çeken şehrin en büyük özelliği yılda 2 milyon ziyaretçiye ulaşan Montreal Uluslararası Caz Festivali’dir. Kanada’da yaşam ve kariyer düşüncesi olan öğrencilerin hareketli yaşamı ile tercih ettiği Toronto şehri ise ülkenin kültür ve eğlence başkentidir. Uluslararası Toronto Film Festivali ile dünya çapında üne sahip şehir her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Aynı zamanda Vancouver, Quebec ve Edmonton gibi Kanada şehirleri özellikle prestijli üniversiteleri ve iş sahaları ile tanınır.