Amerika’da Ehliyet Almanın Önemi ve Aşamaları

Amerika’da Ehliyet Almanın Önemi ve Aşamaları

Amerika’ya gelmeden önce birçok kişi gibi benimde aklıma gelen ilk sorular “Acaba Amerika’da Türk ehliyeti ile araba kullanabilir miyim? veya Amerika’da araba kiralayabilir miyim? Hatta araba satın alabilir miyim?” olmuştu.

– EVET. Hepsini yapabilirsiniz.

Türkiye ehliyetinin Amerika’da hangi eyalette olduğunuza göre 3- 6 ay arasında geçerliliği vardır. Genel olarak 6 ay boyunca sorunsuz kullanabilir, araba kiralayabilirsiniz. Fakat eyaletlerin kurallarını araştırmanızda fayda var. Çünkü ehliyetiniz geçersiz olduğu an araba kullanırken ceza yiyebilirsiniz. Ama her ne kadar Türk ehliyeti 6 ay geçerli olsa da benim herkese tavsiyem ehliyetinizi ilk ay içinde mutlaka almanız olacaktır. Çünkü bazı eyaletler vizesi 60 gün ve daha az süre kalan kişilere ehliyet vermiyor maalesef.

Not : Merak etmeyin ehliyet almak için Türkiye’deki gibi astronomik ücretler ödemiyorsunuz. Eyaletten eyalete değişmekle birlikte New Jersey eyaletinde sadece $10 sınav ücreti var.

Amerikan ehliyeti nasıl alınır?

Öncelikle bulunduğunuz eyaletin şartlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Amerika’da ehliyet almak için gerekli evraklarınızla beraber en yakın Department of Motor Vehicles ofisine veya yaşadığınız eyaletin motorlu taşıtlar merkezine giderek ehliyet başvurusunda bulunabilirsiniz. Eğer evraklarınız da eksik yok ise fotoğrafınızı çektikten sonra yazılı veya bilgisayar ortamında gerçekleşen 30-50 sorudan oluşan sınava girmeniz için permit kağıdı verecekler. Bazı eyaletlerde sınava başvurduğunuz gün yazılı sınava girebilirken, bazı eyaletlerde yazılı sınava 1-2 gün sonra girebilirsiniz. Sınava daha önceden çalışmak bu bağlamda çok önemli, yoksa 2. defa girmek zorunda kalabilirsiniz.

Eğer direksiyon sınavına da girmek zorundaysanız öncelikle yazılı sınavı geçmek zorundasınız. Yazılı sınavı geçtikten sonra size direksiyon sınavı için randevu verilecektir. Direksiyon sınavında sizden araçla ilgili temel bilgilerinizi uygulamanız ve trafik kurallarına uymanız beklenecektir. Ayrıca aracınızı uygun bir şekilde 3 ayrı pozisyondan park etmeniz beklenecek, hız ihlali, sinyal vermemek gibi kural ihlali yapmanız halinde sınavınız geçersiz sayılacaktır. Üzülmeyin bu sınavdan kalırsanız tekrar girme şansınız vardır. Geçtiğiniz takdirde ehliyetinizi almaya hak kazanacaksınız. Bazı eyaletlerde hemen aynı gün ehliyet basılırken bazılarında ise adresinize posta ile gönderilmektedir.

Amerikan ehliyeti için gerekli belgeler

 • Pasaport
 • J-1 iseniz DS 2019 / F-1 iseniz I-20 formu
 • I-94 Formu
 • Sosyal Güvenlik Numarası (SSN)
 • Adresinizi gösteren herhangi bir belge (banka ekstresi, fatura)

Amerikan ehliyetinin faydaları

 • Eğer araba satın alırsanız sigortası daha ucuza gelir.
 • Araba kiralarken ucuz fiyata kiralarsınız.
 • Amerika’nın her yerinde ID olarak kullanabilirsiniz. Pasaport taşımanıza gerek kalmaz.
 • Amerika’da öğrenci vizesine geçmek için vize değişikliğine başvurursanız, vizeniz onaylanana kadar geçen sürede ehliyete ihtiyacınız olacak ve geçerli bir vizeniz olmadığı için bazı eyaletler haricinde ehliyet almanız mümkün olmayacaktır. Öğrenci vizesine nasıl geçildiğini merak edenler buraya tıklayarak ilgili makaleyi okuyabilirler.
 • Türkiye’ye döndüğünüz zaman hatıra olarak saklayabilirsiniz. Hatta polis durdurduğunda Amerikan ehliyetinizi gösterebilirsiniz belki ceza yazamazlar 🙂
 • En önemlisi ise ehliyetiniz olursa Amerika’da uber, lyft ve benzeri işleri yapabilirsiniz. Bu konuda bilgi almak için Amerika’da UBER & LYFT nasıl yapılır? makalemi okuyabilirsiniz.

Umarım bu bilgiler faydalı olur. Bana sorularınızı aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan sorabilir, yazmamı istediğiniz konuları iletebilirsiniz. Şimdiden hepinize güvenli ve iyi sürüşler!

Amerika'da ehliyet ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Mahmut Gemici

Merhaba ben deniz 25 yıllık Mahmut GEMICI.
Antalya'da ilkokul ve lise eğitimimi tamamladıktan sonra Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğinden mezun oldum.
Mezun olduktan sonra 2017 yılında Amerika'ya geldim. Bilgi paylaştıkça çoğalırdan yola çıkarak Work and Travel ve Amerika'da öğrenci hayatı hakkında bu zamana kadar tecrübe ettiklerimi sizinle paylaşmaya çalışıyorum.