Amerika’da İkinci İş Arama Derdine Son | Work and Travel İşleri

Amerika’da İkinci İş Arama Derdine Son | Work and Travel İşleri

Amerika’da da çok para kazanmak isteyen Work and Travel öğrencilerinin en büyük kaygılarından biri olan ikinci iş konusuna değineceğim. Hemen ardından ise ”Amerika’da kendi işinizin patronu olup nasıl daha fazla para kazanabilirsiniz?” sorusunu cevaplayacağım.

Evet, arkadaşlar Amerika Birleşik Devletleri’nde Work and Travel sezonu için geri sayım başladı. Bir çoğunuz ilk defa ABD’ye geleceği için elimden geldiğince basit, anlaşılır ve kısa bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Önce birkaç soru ile başlayalım :

  • Gideceğimiz yer yoğun mudur?
  • İkinci iş bulabilir miyiz?
  • Geçimimizi sağlayabilir miyiz?
  • Travel için para arttırabilir miyiz?

Bu soruların her gün kafanızı tırmaladığını tahmin edebiliyorum. Bu makaleyi okuduktan sonra Amerika’da ikinci iş arama derdiniz kalmayacak. İşleri saymadan önce Amerika’daki tip kültüründen biraz bahsetmek isterim.

Amerika’da bahşiş (tip) kültürü

Bahşiş, Amerika’da hizmet sektöründe zorunluluk haline gelmiştir. Özellikle garsonlar, delivery, housekeeper ve buna benzer işlerde çalışan arkadaşlar bahşiş ile muazzam miktarlarda dolar kazanabilirler. Çünkü Amerika’da hizmetiniz ne kadar güzel olursa o kadar çok tip gelecektir. Ve biraz da şanslı iseniz $10 lık siparişe $50 bahşiş bile alabilirsiniz. Biz bu pastanın Delivery diliminde rol alacağız.

Peki Work and Travel’da ikinci iş olarak ne tür işler var? Neler yapacağız?

İster bisiklet ile isterseniz de araba ile yemek sipariş teslimatı (food delivery) yaparak kazancınızı iki katına arttırmakla kalmayacak aynı zamanda kendi işinizin de patronu olacaksınız. Kendi schedule’nızı (haftalık mesai programı) kendiniz belirleyip istediğiniz saat aralıklarında çalışabileceksiniz. Amerika’ya sonradan gelip yerleşenlerin %90’lık kesimi kesinlikle delivery işlerinde çalışmışlardır. Çünkü herhangi bir restoran veya mağazada çalışarak kazanacağınız paranın 2-3 kat fazlasını esnek (flexible) çalışma saatleri ile kazanabilirsiniz. Eğer statü değişikliği hakkında bilgi almak istiyorsanız bu linkten ilgili makaleyi okuyabilirsiniz.

Amerika’da istemediğiniz kadar özgürce çalışabileceğiniz (Independent Contractor) çeşitli işler var. Bunlardan en popüler olanlarını aşağıya iliştiriyorum :

Work and Travel’da ikinci iş olarak özgürce çalışabileceğiniz işlerin listesi

  • Doordash
  • Postmates
  • Grubhub
  • Ubereats
  • Caviar

Amerika’da delivery (teslimat) işleri

Şimdi bu işin çalışma prensibinden bahsedeyim kısaca. Amerika’da Delivery (teslimat) işleri telefon uygulamaları üzerinden yapılıyor. Tek yapmanız gereken aşağıda vereceğim linklerden kayıt olup hesabınızın onaylanmasını beklemek.

Hesabınız onaylandığında telefondan delivery app’ini açarak çevrimiçi olduğunuzda ekranınıza siparişler gelmeye başladığını göreceksiniz. Aşağıdaki gördüğünüz ekran görüntülerinden de anlayacağınız üzere restoran ve müşterinin ev adresi ekranda gözüküyor. Siz uygulama üzerinde aşamaları tamamladıkça navigasyon sizi yönlendirecektir.

Doordash : http://bit.ly/2VytQwJ

Postmates : http://bit.ly/2NIYAs6

Ubereats : https://ubr.to/2u1rw5T

Grubhub : http://bit.ly/2H2pQRV

Caviar : http://bit.ly/2H6JBI6

Deliver işinden nasıl kazanç elde edilir?

Size örnek olması için birkaç ekran görüntüsü paylaşacağım.

Yukarıda gördüğünüz resimlerde Guaranteed $5.00 olarak gördüğünüz kısım size garanti edilmiş kazanç miktarı, diğer +$5.00 olarak gördüğünüz kısım ise Öğle yemeği (Lunch) saati 10:30 am-1:30 pm saatleri arasında olduğu için uygulamanın size verdiği her sipariş başına bonus.

Yani biz toplamda 0.5 mil yol gidip toplamda $10 kazanacağız.

NOT : Bonus miktarları çalıştığınız bölgenin yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilir.

Ben araba ile yaptığım için her zaman 0.5 mil gibi yakın siparişler gelmiyor tabi. Bazen 4-5 mil uzaklıktan da sipariş alabiliyoruz. Siz hesabınızı açarken Bike Delivery seçeneğini işaretlerseniz size daha makul mesafelerden sipariş atacaktır.

Benim bu paylaştığım ekran görüntüleri Doordash uygulamasından. Çünkü son zamanlarda en popüler olanı o. Fakat siz yine de hepsine üye olup yoğunluğa göre istediğiniz uygulama üzerinden çalışabilirsiniz.

Burada ise son zamanlarda sadece lunch ve dinner saatlerinde kısa süreli çalışarak ekstradan kazandığım miktarlar. Resimlerde kaç saat çalıştığımı görebilirsiniz. Toplamda yaklaşık 29 saat çalışarak $610 dolar para kazanmışım. Benim hali hazırda yaptığım başka işlerim olduğu için bu kadar vakit ayırabildim. Siz daha çok çalışıp daha çok kazanabilirsiniz.

Makalemi okuduğunuz için teşekkür ederim. Şimdiden herkese bol kazançlar!

Kafanıza takılan tüm sorular için mahmut.gemici@icloud.com e-mail adresinden de bana ulaşabilirsiniz.

Work and Travel işleri ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Mahmut Gemici

Merhaba ben deniz 25 yıllık Mahmut GEMICI.
Antalya'da ilkokul ve lise eğitimimi tamamladıktan sonra Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğinden mezun oldum.
Mezun olduktan sonra 2017 yılında Amerika'ya geldim. Bilgi paylaştıkça çoğalırdan yola çıkarak Work and Travel ve Amerika'da öğrenci hayatı hakkında bu zamana kadar tecrübe ettiklerimi sizinle paylaşmaya çalışıyorum.