Avustralya’ya Gitmek İsteyen Yeni Mezun Üniversitelilere Özel Vize

Avustralya’ya Gitmek İsteyen Yeni Mezun Üniversitelilere Özel Vize

Üniversiteden yeni mezunsanız ve Avustralya’ya gelmek istiyorsanız hangi vizeye başvurmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Avustralya’ya kalifiye eleman olarak gelerek çalışmak isteyenler icin 457 numaralı vizenin yanısıra 476 numaralı vizeye de başvurulabilirsiniz. 476 numaralı vize, üniversiteden yeni mezunlara verilen bir vize türü ve okulu bitirdikten sonraki 2 yıl için geçerli. 476 numartalı vize ile Avustralya’ya gelen Cem Deniz Şahin’i aradık ve bu konudaki tecrübesinin bizlerle paylaşmasını istedik.

476 numaralı vize nedir?

“Nitelikli Mezun” vizesi adı verilen 476 numaralı vize özel anlaşma çerçevesinde, söz konusu üniversitelerden mezun olan kişişere Avustralya’da 18 aylık çalışma ve yaşama hakkı tanıyan özel bir vizedir.

Bu anlaşma çerçevesinde yer alan Türk Üniversiteleri’nin dünya standartlarında kaliteli bir üniversite eğitimi sunduğunu kabul edilerek bu vize verilmektedir.

Verilen Vizenin Özelliği Nedir?

Bu vize başvuran kişiye Avustralya’da şu hakları tanımaktadır;

 • Çalışma.
 • Eğitim görme.
 • Ailesini yanında Avustralya’ya götürme.
 • Avustralya’da bulunduğu sürede göçmenlik vizelerine başvuru.
 • İngilizcesini geliştirme için eğitim görme.
 • Avustralya’ya vizenin geçerli olduğu 18 ay süresince sınırsız giriş-çıkış seyahat etme hakkı tanır.

“Nitelikli Mezun” Vizesine Başvurabilmeniz için Sağlamanız Gereken Kriterler:

 1. Mutlaka bu vize kategorisinde  sıralanan Türkiye’deki 21 üniversiteden birinin, İnşaat, Kimya, Elektrik-Elektronik, Çevre, Mekanik/Üretim/Endüstri, Maden veya Malzeme Mühendliği gibi bölümlerin lisans/master veya doktora derecelerinden son 2 sene içerisinde mezun olmuş olmak,
 2. İngilizce Bilgisi: IELTS Ortalaması en az 6 ve her bir bölümden en az 5, PTE Ortalaması az 50 ve her bir bölümden en az 36 almış olmak,
 3. Başvuru sırasında vize adayının yaşının  31’in altında olması.
 4. IELTS ingilizce dil seviyesi belirleme sınavınınher bir bölümünden minimum 6 puan almak.
 5. Daha önce bu vizeyi almamış olmak
 6. Gerekli sağlık şartlarını barındırmak
  Daha fazla detay için buraya tiklayiniz.

Göçmenlik kategorisi için yeterli puanı tutturamıyor musunuz?

Bu vize ile aynı zamanda henüz göçmenlik kategorisindeki daimi vizeler için yeterli puanı tutturamayan kişilere, Avustralya’da yaşadığı süre boyunca bu eksik puanların tamamlanması için fırsat verilmektedir.

Örneğin İngilizce dil seviyeniz düşük ise bu vize kapsamında 18 ay boyunca bir dil okuluna gidebilir, İngilizcenizi geliştirebilirsiniz ya da yeterli iş tecrübeniz yok ise kendi mesleğinizde bir iş bulup çalışarak “‘iş tecrübesi” ile ilgili kriteri sağlayabilirsiniz.

Çalıştığınız İş yeri, eğer isterse size gelecekte Avustralya’da çalışmaya devam edebilmeniz için sponsorlukta bulunabilir ve böylece 457 numarlı vizeye başvurma imkanı kazanabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
Serap Aksoy

Mersin'de doğup, üniversite hayatına İstanbul'da devam eden; gezme aşkıyla dolu, kedi ve kahve müptelası biri. Yabancı diller ve kitap okumak en büyük hobilerim.

''Every accomplishment start with the decision to try!''