Erasmus ve Comenius Nedir?

Erasmus ve Comenius Nedir?

Erasmus ve Comenius, Avrupa Birliği Bakanlığına bağlı Ulusal Ajans tarafından koordine ve finanse edilen, AB’liği ülkelerinin, Türkiye Üniversiteleri, yaygın ve örgün eğitim kurumları arasında öğrenci, öğretmen, akademisyenler arasında kişisel ve kurumsal dostluklar kurmak, farklı kültürleri daha yakinen tanımak gibi evrensel değerle kurulan eğitim projeleridir.

Erasmus

Desiderius Erasmus (1465-1536), yılları arsında yaşamış olan, Kuzey Avrupa’da (Hollanda) doğmuş ve Rönesans’ın en önemli şahısların birinin adıdır. Bu projede adını bu isimden alır. Erasmus, hümanist, dindar bir Hıristiyan ve Papaz olan “utanma duygusunu” ruhun önünde bir perde olarak gören, klasik edebiyat araştırmacısıdır. İşte böylece Avrupa Birliği ülkeleri bu papazın adı ile Erasmus eğitim projesini başlatmıştır. Bu proje kapsamında karşılıklı öğrenci gidiş gelişleri, yabacı dil öğrenme, bir aile yanında kalma, farklı kültürleri daha iyi öğrenme ve hümanizmi insani değer olarak paylaşmak gibi aktiviteler yapılmaktadır.

Comenius

Comenius programı, Avrupa Birliği’nin eğitim kurumları arasında yürütmekte olduğu bir eğitim projesi ve programıdır. Bu program, ilkokul, ortaokul, lise, ön lisans ve lisans programlarındaki okulları ve yapılacak öğrenme ortaklıklarını kapsar. Bu projenin amacı Avrupalılık fikrini güçlendirmek, kişisel dostluklar kurmak Avrupa ülkelerinde öğrenci ve öğretmenlerle birlikte öğrenmelerini sağlamak, kadın-erkek eşitliliğini gözetmek ve bir yabancı dil öğrenme ve pratiğini yapma aktivitelerini kapsar. Comenius projenin ifadesi şudur: Education and Culture lifelong learning programme

Comenius’a başvuracaklar her yıl 30 Mart tarihinde bir sonraki yılın başvuruları için müracaat yaparlar. Bunun için Ulusal Ajans’ın sayfasındaki forumlar kullanılır. En az biri AB üyesi olmak üzere 3 farklı Avrupa ülkesinden birer okulla proje başvuruları yapılır. Bu projenin ortaklar tarafından kabul edilmesinden sonra proje işleme konur. Projenin kabul edilmesi için o ülkenin geri kalmış bölgelerine öncelik tanınır.

YAZAR HAKKINDA
Orhan Ertural

EDUMAG Yazarı, 2009-11 Work and Travel / 2012 Erasmus