Akıcı İspanyolca için 10 İpucu

Akıcı İspanyolca için 10 İpucu

Bir dil öğrenirken en başta akıcı olmamanız çok normal. İlk başta dil bilgisi, yeni kelimeler, telaffuz, yazım gibi konularla daha meşgul oluyoruz. Daha sonra, biraz anlamaya ve dile hakim olmaya başladığımızda konuşmaya ve iletişim kurmaya çalışıyoruz. Dili öğrendikten sonraki en önemli yer herkesin en çok takıldığı adım akıcı İspanyolca konuşabilmek. Akıcı bir İspanyolca için yapmanız gerekenleri sizin için sıraladık.

1. İspanyolca konuşmak için İspanyolcanızın mükemmel olmasını beklemeyin.

1. İspanyolca konuşmak için İspanyolcanızın mükemmel olmasını beklemeyin.

Herkesin yeni bir yabancı dil öğrenirken en çok şikayetçi olduğu şey, klasik anlıyorum ama konuşamıyorum diye düşünmeleridir. Bu aslında bir kısır döngü, konuşamadığınızı düşünmenizin sebebi aslında hiç konuşmaya çalışmıyor olmanız olabilir mi? Birçok insan yabancı dilde kelimeleri telaffuz etmekten utandığı için, kötü konuştuğunu düşündüğü için ya da henüz konuşabilecek kadar bilgisi olmadığını düşündüğü için bildiklerini kullanmıyor. Bu sebeple de hiçbir zaman dili gerçekten konuşmaya başlamıyor. Dolayısıyla, ne olursa olsun öğrendiğiniz çok az bilgi ile de olsa konuşmaya çalışın, bildiğiniz kelimeleri kullanın. Kimse yeni bir dil öğrenirken hatasız konuşmaz. Kendinize baskı yapmayın, aksine doğal olun ve kendinizi rahat bırakarak hata yapabileceğinizi ve bunun normal olduğunu düşünerek konuşun. Ne kadar fark yarattığını göreceksiniz.

2. İspanyol arkadaşlar edinin.

2. İspanyol arkadaşlar edinin.

İlk adımımız olan İspanyolca konuşmaya başlamak için işinizi en kolaylaştıracak adım İspanyol veya İspanyolca konuşan arkadaşlar edinmektir. Bu adım çok hızlı bir şekilde akıcı konuşmaya başlamanızı sağlamanın yanı sıra, yanlış telaffuz ettiğiniz kelimeleri düzeltmenize ve yeni kelimeler öğrenmenize de yardımcı olacaktır. Eğer nasıl İspanyol arkadaşlar bulabilirim diye düşünüyorsanız, öncelikle İspanyolca kursundaki hocanız ile ders dışında da sohbet etmeye çalışabilirsiniz, eğer hocanız İspanyol ise mutlaka size bu konuda tavsiyeler verebilir, ülkenizde yaşayan İspanyollarla iletişime geçebileceğiniz sosyal medya platformlarını inceleyebilirsiniz. İspanya konsolosluğunun düzenlediği etkinliklere katılmaya çalışabilirsiniz ya da İspanyol turistler ile çalışabileceğiniz bir geçici ek iş arayabilirsiniz.

3. İspanyolca konuşma derslerine kayıt olun.

3. İspanyolca konuşma derslerine kayıt olun.

Normal İspanyolca derslerine zaten devam ediyorsanız ya da daha önce gittiyseniz, şimdi diğer atmanız gereken adım konuşma derslerine kayıt olmak. Bu dersler günlük hayatınızda İspanyolca konuşabileceğiniz bir alan yoksa ve İspanyol arkadaşlar edinmekte zorlanıyorsanız harika bir opsiyon. Eğer gerçekten İspanyolca konuşmak istiyorsanız her hafta düzenli olarak konuşmanız şart! Bu sebeple, İspanyolca kursunuzdan konuşma sınıfları ile ilgili bilgi alın ve eğer programınıza uygun bir ders veriyorlarsa mutlaka bu derslere gidin!

4. İspanyolca diziler ve filmler izleyin.

4. İspanyolca diziler ve filmler izleyin.

Bu sene tüm dünyada ve Türkiye’de La Casa de Papel ve Narcos dizilerini bilmeyen kalmadı. Çok başarılı İspanyolca dizi ve sinema yapımları artarak devam ediyor. Kendinize bir İspanyolca dizi seçip düzenli olarak izleyin. İzlerken eğer imkanınız varsa İspanyolca altyazı seçeneğini de ekleyin, böylece hem İspanyolca dinleyip hemde dinlediklerinizi doğru anlayıp anlamadığınızı altyazılardan ara ara kontrol edebilirsiniz. Yeni öğrendiğiniz bir dilde her konuşulan kelime çok hızlı söyleniyormuş gibi gelir ve kelimeleri tane tane duyup anlamak biraz zordur. Bu sebeple altyazılar size çok yardımcı olacaktır.

5. İspanyolca konuşabilmek için önce okuyun.

5. İspanyolca konuşabilmek için önce okuyun.

Kitap okumak hepimizin alışkanlık haline getirdiği bir şey değil maalesef. Bunun sebebi genelde hep kitap okumanın okul çağından itibaren zorunlu kitap okuma ödevleri ve öğrencileri bunaltan kitap sınavlarıdır. Aslında kitap okumak -genel olarak okumak- insanı inanılmaz rahatlatan ve keyif veren bir aktivitedir. Önemli olan okuyacağınız materyalin ilginizi çeken, sevdiğiniz bir şey olmasıdır. Eğer sevmediğiniz, ilginizi çekmeyen bir kitabı ya da dergiyi okumaya kalkarsanız kendi dilinizde bile olsa okumaya devam etmeyip yarım bırakabilirsiniz. İspanyolca’da da durum böyle. İlk adım kendinize uygun seviyede bir şey okumak, sonra da ilginizi çeken materyalleri toplayıp gerçekten sizde ilgi uyandıran, merak ettiğiniz ve sevdiğiniz şeyleri seçmektir. Eğer kıyafet ve moda düşkünü biri iseniz o zaman en sevdiğiniz moda dergisinin İspanyolca basımını satın alın, eğer futbol ile ilgileniyorsanız o zaman futbol yorumları ile ilgili dergi ve gazetelere bakabilirsiniz.

6. Mutlaka bir günlük/blog yazın.

6. Mutlaka bir günlük/blog yazın.

Günlük tutmanın yararları o kadar çok ki! İlla bir deftere tüm gününüzü yazmak zorunda değilsiniz, ancak her gün başınızdan geçen ilginç olayları, sevindiğiniz, mutlu olduğunuz, sizi heyecanlandıran şeyleri bir yere yazmak sizi hem pozitif yönde etkiler hem de İspanyolca yazmaya çalışırsanız konuşmanıza da çok büyük katkı sağlar. Öncelikle kendi kendinize ufak notlar alarak başlayabilirsiniz. Daha sonra kendinize ait bir blog oluşturup sevdiğiniz konular hakkında ufak yazılar yazmaya başlayabilirsiniz.

7. Haberleri İspanyolca izleyin.

7. Haberleri İspanyolca izleyin.

Her gün dünyada neler olup bittiğini ve gündemi takip eden biriyseniz, o zaman haberleri İspanyolca izleyin. İlk başta çok hızlı konuşuyorlar, hiçbir şey anlamıyorum diye düşünseniz de bir süre sonra kelimeleri çok daha iyi anlayabildiğinizi göreceksiniz. Televizyonda İspanyol kanalları görüntüleyemiyorsanız Youtube gibi farklı yollardan İspanyolca haberleri izlemeniz mümkün.

8. Mutlaka İspanyolca telaffuz egzersizleri yapın.

8. Mutlaka İspanyolca telaffuz egzersizleri yapın.

Yeni bir dil öğrenirken en çok karşılaşılan durumlardan biri de bazı kelimelere ‘’dilimizin dönmemesidir’’. Bu nedenle çoğu kişi konuşurken akıcı olmakta zorlanır ve kelimeleri düzgün söyleyemediği için cümle kurarken bu kelimeleri kullanmaktan kaçınır. Bu bizi oldukça yavaşlatan ve akıcı konuşmamızı zorlayan bir unsurdur. Size tavsiyemiz, söylemekte zorlandığınız kelimeleri bir deftere not alın, bu kelimeleri evde kendi başınızayken kendinize yüksek sesle okuyun, yavaşça, düzgün telaffuz etmeye başlayana kadar bu egzersizi tekrar edin. Ne kadar faydası olduğunu göreceksiniz.

9. Kelime haznesi en önemli unsurlardan biri.

9. Kelime haznesi en önemli unsurlardan biri.

Artık dile yavaşça hakim olmaya başlıyorum ve anlıyorum ancak birine bir şey anlatmak istediğimde bilmediğim çok kelime var diye düşünüyorsunuz değil mi? Bu çok normal, bu durumda yeni öğrendiğiniz ve sık kullanabileceğinizi düşündüğünüz kelimeleri bir yere not alın hem telaffuzunu hem de anlamını iyice öğrenene kadar üzerinden geçin. Kelime bilginiz arttıkça konuşmak için kendinize güveniniz de artar, ne kadar çok kelime öğrenirseniz o kadar çok konuşma şansınız olur!

10. İspanya’ya gidin!

10. İspanya’ya gidin!

Akıcı İspanyolca konuşmak için yapabileceğiniz en güzel şey, İspanya’ya gitmektir. Kendi zamanınıza ve bütçenize göre farklı opsiyonlar arayabilirsiniz. Eğer çalışıyorsanız ve aylarca işten uzakta olma şansınız yoksa yaz tatilinizi İspanya’da geçirip birkaç hafta hem tatil hem dil okulu programına katılma opsiyonunu kullanabilirsiniz. Eğer öğrenci iseniz o halde mutlaka birkaç ay İspanyolca kurs programlarına katılmaya çalışın. Bu size hem hızlı bir şekilde kelime bilgisi, dil bilgisi ve telaffuz alanlarında ilerleme sağlar hem de çok kısa bir sürede akıcı İspanyolca konuşma fırsatı verir!


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

Akıcı İspanyolca ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Speakeasy İspanyolca Kursu