Amerika’da Dil Okulu Tercih Etmeli mi?

Amerika’da Dil Okulu Tercih Etmeli mi?

Hayali Amerika’da dil okulu ve İngilizce dil seviyesini yükseltmek olan tüm hayalperestlere rehber olması adına yol gösterici bir kılavuz hazırladım. İngilizce dil seviyenizi geliştirmek istiyorsanız karar vermeniz gereken ve bu kararlar doğrultusunda izlemeniz gereken adımlar var. İlk etapta Amerika’da dil okulu okumaktan çok, daha fazlası ile karşı karşıya olduğunuzu farketmeniz gerekiyor. Amerika’da dil okulları üzerine kafa yoranlardansanız eğer, karar verme sürecinizi bu yazı ile hızlandırabilirsiniz. Şayet henüz karar veremeyenlerdenseniz Amerika’da dil okulu okuma kararınızı vermek üzere olabilirsiniz. Haydi başlayalım!

1. İşin sırrı şu; Amerika'ya gitmek istiyor musun?

1. İşin sırrı şu; Amerika'ya gitmek istiyor musun?

Amerika dil okulu tecrübelerini duyduğunuz, deneyimlerini dinleyip “vay be” dediğiniz anlar oldu ise siz muhtemelen dil kursu düşünüyorsunuz. Fakat çevrenizde hiç bunu tadan biri yoksa yurtdışında dil okulu kararınızı vermekte biraz zorlanabilirsiniz. Amerika’da dil okulu kararı vermek bir kenara dursun, Türkiye sınırları içerisinde dahi dil okulu kararı vermek oldukça zor. Bu kadar çok şeçenek var iken Amerika’da dil okulu kararımı nasıl vereyim diyebilirsiniz.

2016 yılında EDUMAG Ulusal İçerik Yarışması kapsamında kategori birincisi olarak kazandığım büyük ödülüm sayesinde 2017’de Amerika’da dil eğitimi aldım. Sürekli dil eğitimi ve yurtdışı fırsatlarını araştıran biri olarak hem ne denli kafa karışıklığı yaşandığını hem de böyle karar verme süreçlerinin ne denli zor olduğunu çok iyi biliyorum. Hatırlanması gereken en büyük gerçeğiniz şu, karar verme sürecinde ölçütünüz sizsiniz. Amerika’da dil eğitimi düşünüyorsanız şayet emin olmak adına kendinize tek bir soru sormalısınız. “Amerika’ya gitmek istiyor muyum?”. Yadsınamaz gerçek şu ki, dil eğitimi tam motivasyonlu biri için evde Youtube üzerinden, konsol oyunlarda online yabancı kişilerden, okulda İngilizce dersinden ya da İngilizce dil kitaplarından öğrenilebilir. Eğer bunu yapacak bir motivasyonunuz yoksa geriye tek bir şey kalıyor. Sizi motive edecek bir ülke.

2. Dil okuluna gitmek değil mesele. Mesele sen dil okuluna gidecek misin gerçekten?

2. Dil okuluna gitmek değil mesele. Mesele sen dil okuluna gidecek misin gerçekten?

Amerika’da dil eğitimi alma kararını verdin. Bu maceraya başlamak üzeresin. Gerçek şu ki bambaşka ülkede olmak, Amerika kültürünü keşfetmek, hiç bir şey yapmadan havasını solumak, o atmosferi yaşamak bile size bir dili öğrenmenin çok daha ötesine geldiğinizi hatırlatıyor. Her ne kadar dil öğrenme amacın olsa da bir anlığına şunu fark ediyorsun. Sen Amerika’da dil okuluna değil, Amerika’yı yaşamaya gelmişsin. Bu durum seni Amerika’da dil okulu fikrin konusunda yanıltmasın. Bir anda bir çakran daha açılıyor ve diyorsun ki dil öğrenmek aslında bir dili yaşamak. Yaşayarak öğrenmenin tecrübesini size başka hiçbir şey bu kadar hızlı ve akıcı kazandıramaz. Amerika dil okulu ve Amerika’yı yaşamak arasında bu bağı kurduktan sonra zaman zaman kendini derste olmak gerekirken Amerika sokaklarında bulabiliyorsun. Bu inanılmaz bir duygu çünkü hala amacına hizmet edecek bir noktadasın. Sokaklar bile sana o yerin dilini öylesine öğretiyor ki… Belki de bu yüzden Amerika’da dil okulu kararını verirken ekonomik değerlendirmelerin ile en uygun belki de en iyi denilmeyecek bir Amerika dil okulu tercih edersen, şehrin sokakları dil öğrenmen için seni bekliyor olacak.

3. Kendine inanmazsan dil okulunda İngilizceyi öğrenemeyebilirsin, farkında mısın?

3. Kendine inanmazsan dil okulunda İngilizceyi öğrenemeyebilirsin, farkında mısın?

Dilersen Amerika’da, dilersen İngiltere’de ol, ya da Japonya’da bir dil okulunda bul kendini. Su götürmez bir gerçek var. Kendine güvenmezsen dil okulunda İngilizce öğrenmeyeceksin. Nice öğrenciler aylarca dil okullarında aynı seviyede aylarca eğitim alıyorlar, bir arpa boyu yol gidemiyorlar. İşin gerçeği şu, dil okuluna giden öğrenciler hiç bir zaman “İngilizce öğrendim.” diyemiyorlar. Çünkü İngilizce bir okyanus, sen kulaç atmayı öğrendikçe ufukta upuzun bir mavilik görüyorsun. Dolayısı ile ister dil okulunda ister İngilizce dersinde ol, dil öğrendiğine tatmin olamıyorsun. Amerika dil eğitimini en son seviyesini bitirip, hala “Öğrendik bir şeyler” diyenlere rast geldim. Halbuki yolun başında iken kendine “En son seviyeye gelsem İngilizce’yi çözerim” sözlerini söylüyorsun. Ama şimdi uzaktan büyük fotoğrafa bakınca şunu görüyorum. İngilizce “Hello” dediğin an öğrenme sürecin başlıyor. Bu süreç yaşam boyu devam ediyor. Öğrenmek başlı başına bir yaşam şekli. İngilizce öğreniyorum ve İngilizce konuşuyorum diye ne zaman kendimi ikna ettim, işte o günden sonra gönül rahatlığı ile “İngilizce biliyorum” dedim. Seviyem ne olursa olsun, düşük veya yüksek, tüm dil öğrenme sürecin senin kendine inanman ve ikna etmenle alakalı.

4. Dil okulu bir amaç değil, araç.

4. Dil okulu bir amaç değil, araç.

”Amerika’da dil okulu okumak istiyorum” dedikten sonra tek bildiğiniz Amerika’da gideceğiniz dil okulunun adıysa siz bu maceraya hazır değilsiniz. Dil okulu okurken kendinize Amerika’da iş bulabilirsiniz. Hiç İngilizce bilmeden iş bulanlar var. Ne iş yapıyorlar diye çok düşünmenize gerek yok. Bulaşık yıkıyorlar. Eğer siz de İngilizce bilmeme konusunda diretirseniz bulaşık yıkamadan öteye gidemeyebilirsiniz. Ama kendinizi geliştirdiğiniz takdirde size iş verecek birileri ya da bir yerleri bulabilirsiniz. Tamamiyle sizin istemenize ve motivasyonunuza kalmış. Nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Tecrübe ile sabittir ki “Türkler birbirine yardım eder”. Dolayısı ile civarlarınızı kollayın. “Türkler her yerde” diye boşuna dememişler. Hiç ummadığınız bir yerde bile bir Türk restorantı vardır. Algılarınızı açık tutun derim! 🙂 Eğer üniversiteden mezunsan ya da icra edebileceğin bir işin varsa başta kolay olması için Türklerin kurduğu şirketleri araştırmanı tavsiye ederim. Ayrıca sadece çalışma değil, Amerika’da dil okulunu okurken kendine eğitimden sonra bir okul fırsatı yaratabilirsin. Bu eğitim seviyene göre üniversite ya da yükseklisans imkanı olabilir. Dünyanın göz bebeği olan birçok üniversite Amerika’da yer alıyor. Amerika’da dil okulu için bulunsan dahi kendine fırsat yaratmaktan geri durma. Ya da orada sertifika almanı sağlayacak bir kurs dahi olabilir bu. Unutma Amerika dil okulu aracın senin, amacın ise Amerika’yı yaşamak, kendine ikinci bir ülke fırsatı yaratmak.

5. Amerika'da dil okulu deneyimi olarak yazılır, Amerika'yı yaşamak diye okunur.

5. Amerika'da dil okulu deneyimi olarak yazılır, Amerika'yı yaşamak diye okunur.

Amerika’da dil okulu maceran bir deneyim dense de aslında bu deneyim Amerika’yı yaşama deneyimine dönüşür. “Amerika’yı yeniden keşfetmek” diye bir deyim var iken fazla söze gerek yok. Amerika’da keşfedeceğin çok yer,  sayamayacağın çok detay ve unutamayacağın bir atmosfer var. Nereye gidersen git, o şehri dibine kadar tüketmenin sana en büyük kazanç olacağını belirtmek isterim. Amerika dil okulunun sana Amerika’nın masalsı eyaletlerinin kapısının aralayacağını bilmelisin. Amerika dil okulu tercihine göre okul bünyesinde ya da bir aile yanında kalabilirsin. Bu tercihin ne olursa olsa yine Amerika’yı yaşamak üzerine bir yatırım olacağını farketmelisin. Belki böylesine kararlar vermek gözünde büyüyecektir. Endişene gerek yok. Kendine her daim şunu söyle; “Şimdi değilse, ne zaman?”. En başa döneceğiz yine, ölçütün sensin.


%30'a varan indirimlerle Amerika'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


Amerika'da dil okulu ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.