Amerika’da Türkiye’den Daha Ucuza Alabileceğiniz 3 Şey

Amerika’da Türkiye’den Daha Ucuza Alabileceğiniz 3 Şey

Hepinizin merak ettiği bir konuya değinmek istiyorum; Amerika’da alışveriş.

Çoğunuzun bildiği üzere Amerika’da çoğu şey Türkiye’ye oranla çok ucuz. Yazın Amerika’ya gitmeden önce size bir kaç bilgi vermek istedim. Amerika’da alışveriş tüyoları olarak neler ucuz, neleri nerelerden almalısınız sizlerle paylaştım.

1. Elektronik eşyalar

1. Elektronik eşyalar

Öncelikle herkesin ilk aklına gelen şey ile başlayalım. Eğer Iphone almak isterseniz Apple mağazalarından almanızı öneririm. 2016’da Iphone 7 plus 32 gb $769 + tax idi. Tax oranları eyaletten eyalete değişkenlik gösteriyor. Daleware eyaletinde ise tax free olduğunu hatırlatır, eğer o bölgeye yakın bir yere gidiyorsanız Christiana Mall’da ki Apple store uğramanızı öneririm. Keza Iphone 7 plus’ı vergisiz bir şekilde $769’a alabilirsiniz.

Türkiye’de 2500 TL olan fotoğraf makinelerini $350-$400’a bulabilirsiniz. İsterseniz internet üzerinden online satın alabilir, bulunduğunuz yere getirtebilirsiniz, isterseniz Walmart, K-mart yada bulunduğunuz yerde ki teknoloji mağazalarından da alabilirsiniz. Oldukça ucuz. Bunların yanında giyilebilir teknoloji ürünleri de tahmin edeceğiniz gibi Türkiye’ye kıyasla oldukça ucuz. Ama unutmayın hepsinin bir getirme sınırı var. Bütün paranızı teknolojiye yatırıp artından gümrükte elinizden alınmasın dikkat.

2. Giyim kuşam

2. Giyim kuşam

Türkiye’deki pahalı markalar orada inanılmaz ucuz. Benim tavsiyem Amerika’nın her bölgesinde Marshalls var. Marshalls’dan Nike, Skechers, Michael Kors, Calvin Klein, Tommy Hilfiger, Armani, GAP gibi markaların hemen hemen her ürününü bulmanız mümkün. Kendi mağazalarında da uygun fiyatlar mevcut. Fakat Marshalls’da olduğundan daha da ucuza satılıyor. Calvin Klein marka çanta ve ayakkabıları $20-$70 arasında, Nike ayakkabıları $10-$40 arasında (nike airmax’ler genelde $35-$55 civarında), Tommy Hilfiger kemer, ayakkabı, cüzdanı toplamda $50 civarında almanız mümkün. Bir de Work and Travel öğrencilerinin olmazsa olmaz GAP sweat t-shirt’leri indirim zamanında $12-$19 arasında bulmanız çok mümkün. İndirimsiz halleri de en fazla $25 oluyor zaten GAP sweat shirt almadan dönmeyin sakın.

Bir de aslında benim favorim olan “Forever 21” markasından bahsetmek istiyorum. Bütün ürünleri inanılmaz kaliteli ve güzel üstelik de çok ucuz. Keşke Türkiye’de de olsa dediğim neredeyse tek marka. Son moda bütün ürünleri $5 ile $25 arasında bulabileceğiniz inanılmaz bir mağaza. Eğer bulunduğunuz bölgede yoksa New York Times Meydanı’nda kocaman bir mağazası var. Oraya uğramanızı öneririm.

Kol saati için de istediğiniz marka saati yine Marshalls, Target gibi mağazalarda bulabileceğiniz gibi kendi mağazalarında da uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Fossil’in saatlerini $35-$50 arası, Guess saatleri $40-$80 arası alabilirsiniz. Ayrıca, Guess ayakkabı ve ceketleri $35’dan, pantolon ve gömlekleri $25’dan başlayan fiyatlarla bulabilirsiniz. Abercrombie, Polo gibi markaların ürünlerini ise $15’dan başlayan fiyatlarla alabilirsiniz.

3. Kozmetik ürünler

3. Kozmetik ürünler

Kozmetik ürünleri de Amerika’dan ucuza getirebileceğiniz şeyler arasında. Bu ürünler için de size ilk önerim Marshalls’a uğramanız olacak. Shiseido maskeleri, yüz yıkama jellerini, kremleri Türkiye’deki fiyatları 170 TL‘den aşağı olmayan bu ürünleri $15 başlayan fiyatlarla bulmanız mümkün. Body Shop’ın Türkiye’deki 54 TL olan kremlerini ise sadece $5’a alabilirsiniz.

Victoria’s Secret ürünlerini kendi mağazasından Türkiye fiyatları 65 TL olan vücut spreylerini orada indirim zamanında $5’a bulabilirsiniz. Vücut spreyi ve vücut losyonunu $10’a almanız çok muhtemel. Ayrıca, Victoria’s Secret demişken her sezon indirimine denk gelebileceğiniz iç çamaşırlarını 7 tanesi $23’a alabilirsiniz.

MAC Kozmetik ve Nars ürünleri ise dolar kurunun artmasıyla çok fazla bir fiyat farkı yaratmıyor maalesef. Türkiye’den almaya devam etmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Tabi bazı ürünler Türkiye’de yok o yüzden Amerika’dan aynı fiyata da gelse almanızı tavsiye ederim.

Son olarak Amerika Sephora’ların Türkiye’de olmayan bir uygulaması var. Hemen hemen her ürünün “sample”ını isteyip deneme boyuna ücretsiz sahip olabilirsiniz. Sephora’nın setlerini de yine oradan uygun fiyata bulmanız mümkün. Lancome ve Dior ürünlerini buradan uygun fiyata alabilirsiniz.

Amerika’dayken telefonunuza Amerika’nın fırsat sitelerinin bulunduğu uygulamalar var. Onlardan indirerek sevdiğiniz markaların ürünlerini inanılmaz fiyatlarla online olarak sipariş verebilirsiniz. Giyimden ayakkabıya, kozmetikten teknolojiye kadar bütün her şeyi bu uygulamalardan kolaylıkla çok ucuza bulabilirsiniz. Üstelik kargo ücreti ödemeden kapınıza kadar getiriyorlar.

Eğer doğu yakasında iseniz yolunuz Daleware eyaletinden geçerse oradan alışveriş yapmanızı öneririm. Daha önce de dediğim gibi vergisiz bir eyalet ve her şeye olduğundan daha ucuza sahip olabilirsiniz. Özellikle Rehoboht Beach – DE, de Amerika’nın en büyük 3. Outlet’i bulunmakta. Aradığınız bütün markaları burada bulabilir ve fiyatları görünce gözlerinize inanamayabilirsiniz.

Amerika’da alışveriş tüyoları ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Bengüsu Arslan

Work and Travel