Amerika’daki En Popüler 6 Festival ve Etkinlik

Amerika’daki En Popüler 6 Festival ve Etkinlik

Amerika Birleşik Devletleri her sene eğlence sektöründe düzenlediği etkinlik ve festivalleriyle dünya gündeminde yer almaktadır. Peki ne zaman, nerede, hangi etkinliğe katılmalıyız ? Bu sorunun cevabı oldukça zor olsa da aşağıdaki etkinlikler  bu soruya cevap bulmanızda size yardımcı olabilir.

1. Sundance Film Festivali (Park City, Utah)

1. Sundance Film Festivali (Park City, Utah)

Sundance Film Festivali, Amerikan bağımsız sinemasının en önemli destekçisi olmuş, Hollywood film endüstrisi ve onun Oscar temelli üretim şemasına alternatif getirme amacında olan bağımsız film festivalidir.

Ünlü aktör Robert Redford tarafından 1981 yılında kurulmuş olan Sundance Enstitüsü’nce her yıl ABD’nin Utah eyaletinde gerçekleştirilir.

2. Mardi Gras (New Orleans, Louisiana)

2. Mardi Gras (New Orleans, Louisiana)

Büyük Perhiz (Lent) öncesindeki salı günü bol bol yenilip içildiği için bu güne Fransızca’da “yağlı salı” anlamına gelen Mardi Gras ismi verilmiş. Mardi Gras kutlamaları, Fransız kolonileri ile Avrupa’dan Amerika kıtasına ve Mississippi Nehri kıyısında yer alan New Orleans şehrine sıçramış.

1700’lerin başında Fransızlar’ın kurduğu New Orleans’daki ilk Mardi Gras kutlamaları, Louisiana eyaleti valisinin organize ettiği ve şehrin aristokrat ailelerinin katıldığı balolar ile başlamış. Sonraki yıllarda “Krewe’”adı verilen şehrin elit kulüpleri, Mardi Gras organizasyonunu ele almış ve ilk geçit törenlerini organize etmeye başlamışlar.

Her yıl gelişen kutlamalarda, Krewe üyeleri atlı arabalar üzerinde, ellerinde meşaleler ve temalı kostümlerle New Orleans’ın ana caddelerinden geçerken, bir yandan da izleyicilere boncuk, madalyon gibi armalarının yer aldığı çeşitli hediyeler atmaya başlamışlar. Törenlerin tüm hazırlık masrafları, kostümler vs. kulüp üyeleri tarafından karşılandığı için Mardi Gras’da geçitte olmak, bir nevi aristokrasinin simgesi olarak yerleşmiştir.

3. Coachella (Empire Polo Club in Indio, California)

3. Coachella (Empire Polo Club in Indio, California)

Coachella, ABD’nin en sevilen müzik festivallerinden biridir. Aslında “Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali” deniyor. Bu nedenle bunun bir sanat bileşeni de var. Festival her yıl Indio, California’daki Empire Polo Club’da düzenlenmektedir. Burada, dünyanın en ünlü sanatçılarından ve gruplarından bazılarıyla karşılaşabilirsiniz. Birçok ünlü de festival müdavimi olarak katılıyor.

4. Independence Day (4th of July)

4. Independence Day (4th of July)

Amerikan Bağımsızlık Günü (Independence Day), genellikle “4th of July” olarak da bilinir. ABD’nin, Birleşik Krallık’tan 4 Temmuz 1776 yılında bağımsızlığını kazanmasından sonra tüm yurtta resmi tatil ilan edilmiştir. Bağımsızlık Günü genelde havai fişeklerle, törenlerle, festivallerle, barbekü partileriyle, fuarlarla, pikniklerle, konserlerle, beyzbol oyunlarıyla özdeşleşmiştir. Ayrıca 4 Temmuz Günü, çoğu yer Amerikan bayraklarıyla dekore edilir.

5. Burning Man Festival (Black Rock Desert, Nevada)

5. Burning Man Festival (Black Rock Desert, Nevada)

Burning Man festivali dünyadaki en çılgın etkinlikler arasında gösterilmektedir. Bu festivalde dünyanın farklı köşelerinden gelen çılgın sanatçılar bir araya gelirler. Festival Amerikalıların Labor Day’inden 1 hafta önce Nevada’da düzenlenmektedir. Katılımcılar 1 hafta boyunca çöl şartlarına dayanmaya çalışıp, kendi duvarlarını yıkıp, özgürleştikten sonra son olarak ise insan bedeni ve kalıplarını temsil eden tahta adamı yakarak festivali sonlandırır.

Her sene festivalde; 7 çağ, eriyen dünya, inancın ötesi, bilin, umut ve korku, Amerikan rüyası gibi temalar seçilir. Katılımcılar “playa” adı verilen kampın ortasındaki alanda festival için yaptıkları çalışmaları sergilerler. Festival bir dışavurum platformu haline gelip sanatçıların sanat eserleri ve gösterileri sergilenir.

6. US Open Tennis Championships (USTA Billie Jean King National Tennis Center, New York)

6. US Open Tennis Championships (USTA Billie Jean King National Tennis Center, New York)

Amerika Açık Tenis Turnuvası, her yıl Ağustos ayında New York Queens’de bulunan Billie Jean King National Tennis Center’de düzenlenmekte olan, dört dünya Grand Slam tenis turnuvasından sonuncusudur. İlk olarak 1881 yılında düzenlenen turnuva, kronolojik olarak diğer Grand Slam turnuvaları olan Avustralya Açık, Fransa Açık (Roland Garros) ve Wimbledon’dan sonra düzenlenmektedir. Amerika Açık, sert zeminde oynanmaktadır.

Queens’te düzenlenen turnuva, her yıl Ağustos’un son haftası başlar ve tüm Grand Slamler gibi 2 hafta sürer. Amerika Açık, tie-break uygulamasının ilk yapıldığı turnuva özelliğini taşımaktadır. Bununla birlikte 1973 yılında yapılan uygulama ile de erkek ve kadın dallarında para ödüllerinin eşitlendiği ilk turnuva olmuştur.

Festival ve etkinlikler ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Ferhat Özgür Ok

IAU-MBA
Galveston, Texas


YURTDIŞINDA DİL OKULU REHBERLERİ
YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE REHBERLERİ