Avrupa’da Kendinden Efektli Fotoğraflar Çekebileceğiniz 5 Ülke

Avrupa’da Kendinden Efektli Fotoğraflar Çekebileceğiniz 5 Ülke

Çağımızın en dikkat çeken ve özendiren uğraşlarından olan Instagram fotoğrafçılığına bir de sizin eliniz değsin. Hali hazırda filtreli fotoğraflar çekebileceğiniz ülkelerden yararlanın. Eğer fotoğrafçılığa meraklıysanız kendinden efektli bu Avrupa ülkelerini seyahat rotanıza eklemelisiniz.

1. İskoçya

1. İskoçya

İskoçya görenleri imrendiren nadir ülkelerden biri. Bunun en önemli sebebi şüphesiz her noktasından ayrı bir güzellik çıkması. Doğal güzellikleri, el değmemiş mimarisi, popüler kültürden nispeten uzak yaşantısıyla İskoçya görmeye değer.

Bir de Glasgow veya Edinburgh gibi popüler şehirler hariç daha kıyıda köşede kalmış doğal yerleri İskoçya’yı fotoğraf tutkunlarının uğrak yeri yapıyor.

 • İskoçya’da bir ada olan Skye’da bulunan Deniz Feneri
 • Neist Point
 • The Fairy Pools
 • Edinburgh’un meşhur kalesi
 • Efsanenin hala yaşatıldığı ve bin bir çeşit canlıya ev sahipliği yapan Loch Ness Gölü
 • Ve Loch Ness’in yakınında bulunan uçurum kenarı Urquhart Kalesi.

Not olarak da en popüler yerleri ekleyelim: Aberdeen, Dumfries yani “Kuzeyin Kraliçesi,  renkli evleriyle Mull.

Fotoğraf: Kilchurn Castle

2. İzlanda

2. İzlanda

Çok uzaklaşmadan kuzey ışıklarından hallice, her anınızı ağzınız açık geçirmenizi sağlayan rüya gibi bir ülkedeyiz. İzlanda’nın en güzel noktaları sanırım kuzey ışıkları izlemeye ayrıldı. Aynı zamanda konaklamak için de en iyi yerler göller kenarında konumlanmış.

 • Altın Çember
 • Skógafoss, Gullfoss ve Goðafoss Şelaleri
 • Jökulsárlón Gölü

Fotoğraf: Blue Lagoon

3. Belçika

3. Belçika

Belçika daima başkent Brüksel ile bilinir. Belçika’nın birbirinden gizli ve bir o kadar da değerli şehir ve kasabalarından bihaberiz.

Özellikle son zamanlarda popülerleşen ve UNESCO tarafından koruma altında olan masal şehir Brugge‘un her noktasının fotoğraf çekmek için nimet olduğunu belirtelim.

Bir yandan Brugge’a yakın mesafede bulunan De Haan isimli sahil kasabası, Knokke ve Damme’ın eşsiz güzelliği, Hollanda sınırına giderken yol boyu size eşlik eden nehir ve orman Belçika’nın tüm yeşilini size sunuyor.

Kuzey kısmında yer alan Gent, Antwerp ve Brüksel de gezmeye ve görmeye değer. Gent’in Bruggelaşmış kısımları hayranlık uyandırır. Küçük ve bir o kadar da barok.

Özellikle Valonya tarafında daha çok şehirleşme bulunan Belçika’nın bu kısmı da görmeye değer. Liege, Charleroi gibi hem şehirleşmiş hem de doğallıktan yana kalan şehirler kameralarınızı süsleyecek. Namur şehrinin suları ve şelaleri, Dinant’ın eşsizliği için Belçika’da epey vakit geçireceksiniz.

Halle şehrinin en uğrak yeri olan ve her gelenin boş hafızayla gelmesini önerdiğim ormanları; Hallerbos Ormanları. Her sezon farklı renkte çiçeklerin koca bir ormanı doldurduğunu düşünün.

Fotoğraf: Sluis-Damme arası sınır. (Fotoğrafı kendi telefonumla sıradan bir anda çektim.)

4. Hollanda

4. Hollanda

Amsterdam’ın nerelerinde fotoğraf çekilir çekilmez kısmını es geçiyorum. Hollanda’nın bir incisi daha var ki fotoğraf çekmekten şehri gezemeyeceksiniz: Utrecht.

Utrecht Amsterdam’a oldukça yakın mesafede. Nehirleri, rengarenk kenar evleri ve şehrin nispeten sakinliği size fotoğraf çekmek için ayrı bir zevk verecek.

Bir de eklemek istediğim özellikle Hollanda’nın sınırlarında saklanan kasabaları. Şehirden hafta sonu kaçamağı için gün sayanların uğrak yerlerinden olan ve tatilcilerin de göz bebeği bazı şehirlerden bahsetmek istiyorum.

 • Sluis : Hollanda’nın Belçika sınırında bulunan, oldukça küçük bir kasaba.
 • Groningen : Hollanda’nın en renkli şehri olabilir.
 • Wadden Denizi : Beyaz kumlarla kaplı Hollanda’nın “Beyaz Çöl”ü.
 • Naarden : Kuşbakışı yıldız şeklinde gördüğümüz şehir.

Fotoğraf: Eindhoven

5. Fransa

5. Fransa

Fransa, hem Interrail hem Interbus yapanlarımızın, freestyle gezginlerimizin ya da en popülerinden eğitim için Erasmus ve staj programlarıyla giden öğrencilerimizin çoğu kez tercih ettiği bir ülke. Fransa’nın kendine özgü şehir tarzı ve popüler destinasyonları hariç yine el değmemiş altın değerinde fotoğraflanabilecek şehirleri var.

Bunlardan ilk baştaki Dunkirk olsa gerek. Özellikle popülerleştiren Chistopher Nolan imzalı aynı isimli film dolayısıyla da son zamanlarda uğrak yerlerden biri oldu.

 • Calais‘nin önemli sahil şeridi
 • Camp Blanc Nez’in falezleri
 • Lille‘in tarihi yapıları ve özellikle yemyeşil parkları ve akan suları
 • Sisteron ve eşsiz kayalıklarını görmelisiniz.

Marsilya Dereleri, Gorges de l’Ardèche, Loire Vadisi de kameralarınızı yeşile doyuracak.

Fotoğraf: Sautadet Şelaleleri

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü