Belçika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Belçika Hakkında 10 İlginç Bilgi

Son yıllarda değişim programları, eğitim ve turizm sayesinde oldukça popüler bir rota haline gelen Belçika hakkında bilgileri derledik. Yeterince abartılmadığını düşündüğümüz bir lokasyon olan Belçika hakkında belki de birçoğumuzun ilk kez duyacağı bu ilginç bilgileri gelin daha yakından tanıyalım.

1. Belçika'nın 3 resmi dili var.

1. Belçika'nın 3 resmi dili var.

“Belçikaca” bunlar arasında değil maalesef. Felemenkçe, Fransızca ve Almanca olmak üzere tüm ülkede 3 resmi dil kabul ediliyor. Batı kısmı Felemenkçe, Doğu kısmı Fransızca, Almanya’ya sınır olan kısmı Almanca konuşmakta. Brüksel ise ortada kalıyor ve bir nevi kesişim kümesi. 3 ayrı bölümden oluşan Brüksel’de bu dillerin hepsi konuşuluyor.

Avrupa’da bilindiği gibi metro ve ray hattı ulaşımda neredeyse bir numaralı seçenek. Brüksel için de durum aynı. Brüksel’in şehri 3 ayrı kısma ayıran durakları var. Bu tren istasyonları şehri 3 ana parçaya bölüyor ve bu parçalar da konuşulan dillere ve yaşayan halkın kökenine göre değişkenlik gösteriyor.

Buraya ekleyebileceğim küçük bir bilgi ise, Brüksel’in “Kuzey” bölümünü büyük bir çoğunlukla Türkler oluşturuyor. Ve yerel dil olarak da Fransızca benimsenmekte.

Ancak bu durum düşünüldüğü gibi her zaman olumsuz değil hatta aksine. Flaman bölgesindeki okullar çocuklara İngilizce, Fransızca ve Almanca zorunlu olarak öğretiliyor. Aynı şekilde Fransız bölgesindeki (Valonya) okullarda İngilizce, Almanca ve Felemenkçe, Alman bölgesinde ise İngilizce, Fransızca ve Felemenkçe zorunlu dersler arasında. Yani Belçika’da 14 yaşına kadar okuyan herkes 4 dil biliyor oluyor.

2. Belçika'nın bira, waffle, patates ve çikolatası dünyanın en iyileri kabul edilir.

2. Belçika'nın bira, waffle, patates ve çikolatası dünyanın en iyileri kabul edilir.

Bilinenin aksine çikolatanın en iyileri İsviçre’den ya da Almanya’dan değil Belçika’dan çıkıyor. Belçika’da 3 ayrı sütle yapılan çikolataların dünyadaki en iyiler olduğu kabul ediliyor.

Waffle derken Türkiye’dekiler kadar bonkör waffle değil. Bu şu demek; waffle sadece hamur ve pudra şekerinden oluşuyorsa Belçika waffle’ı diyebiliriz. Ancak üstüne çilek, çikolata gibi şeyler konabiliyor. Orijinaline ek olarak tabii.

Patates konusunda ise Fransa’yla işler biraz karışabiliyor. Orijinali “French Fries” olan patates kızartmalarının en çeşitlisi yine Belçika’da. Söylenene göre Belçika’da 10 farklı kızartmalık patates yetiştiriliyor. Bu çeşit ise dünyada tek kabul ediliyor.

Belçikalıların patates kızartmalarında kullandıkları soslar da insanları ikiye bölmüş durumda. Ketçap ve mayonez iyi bir ikili kabul edilmiyor ve çoğunlukla mayonezle yiyorlar.

Bira konusunda ise Alman biraları hepimizin bildiği gibi en iyi kabul ediliyor. Ancak Belçika’nın biraları ve çeşitleri Almanya’yla yarışıyor. Düzenli olarak bira festivalleri yapılan Belçika’da biranın yüzlerce çeşidini bulabilirsiniz. Hemen her şehrinde bulunan Bira Müzeleri’ni ziyaret edebilir ve en lezzetli biraları tadabilirsiniz.

Bira konusunda o kadar iddialılar ki şöyle bir söylenti de Belçika’nın bu konudaki iddiasını çok iyi anlatıyor:

 “Belçika’da 4 yıl boyunca her gün farklı bir bira içebilirsiniz ancak asla aynı tadı 2 kere alamazsınız.”

3. Hollandalılardan sonra dünyanın en uzun erkekleri Belçika'da yaşıyor.

3. Hollandalılardan sonra dünyanın en uzun erkekleri Belçika'da yaşıyor.

Bilinenin aksine dünyanın en uzun boya sahip erkekleri Avrupa’da yaşıyor. Hatta ilk 2 sırayı “Dutch” ırkı almış durumda. Hollandalı erkeklerin boyları ortalama 182.5 Cm iken Belçikalılarda bu durum 181.7 cm’dir. Ayrıca beyaz ırka sahip olmalarına rağmen Belçika’daki insanların ten renkleri çok farklılık göstermekte. Bunun sebebini ise karma ırk olmalarına bağlıyorlar.

4. Belçika Erasmus değişim programının başkentidir!

4. Belçika Erasmus değişim programının başkentidir!

Her eğitim döneminde Erasmus için en çok tercih edilen Batı Avrupa ülkesi Belçika seçilmiş. Çin’den, Kore’den, Güney Afrika’dan ve tüm Avrupa ülkelerinden her yıl binlerce öğrenci ağırlayan Belçika, ülke bazında değişim programlarıyla gelen öğrencilere ev sahipliği yapan şehir sayısına en çok sahip olan ülke.

Belçika’nın son dönemlerde eğitimde çok fazla yeniliğe gitmesi, uluslararası alanda çok çalışması, eğitim politikasındaki çeşitliliği ve kullandığı eğitim modellerindeki yenileşme çabaları öğrenciler için cazip olan faktörlerden bazıları. Bunun yanında çoğu üniversiteden konaklama, ulaşım imkanı sağlaması da diğer ülkelerden gelen öğrenciler için oldukça büyük bir avantaj.

Belçika’nın maddi anlamda diğer ülkelere göre zor olduğu bir gerçek. Ancak bunun yanına ucuz marketleri, mekanları, ulaşımı hayatı bir nebze kolaylaştırıyor.

Dünyanın en dakik havalimanı seçilen Brüksel Charleroi Havalimanı da Belçika’da bulunuyor. Her şehrinde tren ve otobüsle ulaşımı olan bu havalimanı ne kadar küçük ve yetersiz olsa da dünyanın her yerine uçuyor. Ayrıca Avrupa’nın en ucuz havayolları şirketlerinin de en çok uçtuğu şehir Brüksel.

5. Dünyanın en iyi müzik festivalleri Belçika'da yapılıyor.

5. Dünyanın en iyi müzik festivalleri Belçika'da yapılıyor.

Belçika hakkında müzik severler için bir bilgi geliyor. Avrupa’da binlerce gencin katılmak için can attığı Tomorrowland, Rock Werchter, I love Techno, Boombal Festival ve Dour Festivali Belçika’nın gelenekselleşen festivallerinden sadece birkaçı.

Ayrıca bir İspanya olmasa da Belçika yerel festivallere çok önem veren bir ülke.

  • Brugge’da geleneksel düzenlenen Bira Festivali,
  • Gent’te Işık festivali,
  • Brüksel’de lale festivali (Her yıl Ağustos’ta),
  • Food Truck’lar ve çok daha fazlası yılın farklı dönemlerinde gerçekleşiyor.

Bunların yanında Avrupa’nın her yerinde meşhur olan Christmas Market’lerin de oldukça renkli olanlarına Belçika’da rastlayabilirsiniz.

6. Belçika'daki şehirlerin ismi her zaman aynı değildir.

6. Belçika'daki şehirlerin ismi her zaman aynı değildir.

Bunun sebebi ise şehrin 3 farklı bölgesi olan Valonya, Flaman ve Alman kısımların kendi dilleriyle şehirlerin isimlerini yazmaları.

Mesela;

Brüksel, Brussels veya Bruxelles olarak karşımıza çıkabilir.

Brugge (Brüj), Felemenkçe Brugge, Almanca Brügge, Fransızca Bruges olarak yazılıyor.

Antwerp (Anvers) ise, Antwerpen, Antwerp ya da Anvers şeklinde tabelalarda yazılabilir.

7. Belçika'nın sanattaki yeri bilinenden daha fazla!

7. Belçika'nın sanattaki yeri bilinenden daha fazla!

Belçika’da çekilen ve Belçika hakkında birçok film var. Bunlardan en ünlüsü Colin Farrell’ın başrol oynadığı ve Brugge’u her detayıyla izleyebileceğiniz bir film olan “in Bruges”  (Brüj’da) filmi. İçerik açısından Brüj hakkında çok bilgi vermese de görsel bir şölen izleyeceğinizi düşündüğüm bir film.

Ayrıca sinema sektöründe hepimizin tanıdığı bir ikon olan Audrey Hepburn ve Türk sinemasında da konuk gelerek hepimizi geçmişte hayran bırakan Jean Claude van Damme da Belçika doğumlu iki ünlü isim.

Ludwig van Beethoven’ın ailesinin Belçikalı olduğu kabul edilir. Hatta söylenene göre Beethoven öldükten sonra eserlerinin Liege’e götürülmesini istemiştir.

Bir diğer bilinen ise Victor Hugo meşhur eseri Sefiller’in sonunu sürgüne gönderildiği Belçika’da tamamlamıştır.

8. Belçika'da bisiklet kullanımı Hollanda'dan daha fazladır.

8. Belçika'da bisiklet kullanımı Hollanda'dan daha fazladır.

Belçika, toplu taşımada çok gelişmiş bir ülke. Şöyle ki Antwerp, 68 km ile en uzun tramvay hattına sahip şehirdir.

Ülkenin bir ucundan diğer ucuna trenden hiç inmeden varabilirsiniz. Hatta eğer öğrenciyseniz bu size sadece 5 Euro’ya mal olacaktır. Bu şekilde otobüs, tren, tramvay gibi birçok ulaşım seçeneğiniz var. Ayrıca araba kullanmak için de tüm ülkeyi dolaşan bir otoban yoluna sahip. O kadar uzun olduğu biliniyor ki söylenene göre bu otoyol ağı uzaydan görünebiliyormuş.

Bunların yanı sıra Belçika’nın her şehrinde çok rahat kullanabileceğiniz bisiklet yolları var. Şehrin düz olması ve en yüksek rakımın tüm ülkede sadece 694 metre olması da ülkenin bisiklet kullanımına çok uygun olduğunu bize gösteriyor. Bundandır ki takım elbiseli, iyi giyimli insanlar bile işlerine bisikletle gidip geliyor.

9. Belçika'da UNESCO korumasında olan 17 ayrı yer var.

9. Belçika'da UNESCO korumasında olan 17 ayrı yer var.

Bunlardan en dikkat çekeni ise bir şehir olan Brugge. Tüm şehir UNESCO koruması altında. Bunun getirisi olarak bazı yaptırımları şehirde uygulamak zorunda kalıyorlar.

Belçikalılar ev sahibi olmanın çok büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorlar. Ancak Brugge’da yaşayan bir Belçikalı için ev almak diğer yerlere göre biraz daha farklı ve zor. UNESCO Brugge’un her bir noktasını koruyor ve eğer bir ev sahibi evinin dış kapısının önüne bir paspas dahi alacak olursa bunu UNESCO temsilcilerinin onayına sunmak zorunda kalıyor. Eğer şehrin genel görüntüsüne, tarihi dokusuna uyuyorsa o paspası evinin önüne serebilir demek. Aynı şekilde perdeler, dış kapısının rengi, bahçesindeki çiçeklere kadar her bir detayı bir ev sahibi kendi kendine karar veremiyor. Bunun için yetkililer kontrol ediyor.

Brugge kendi kurallarını yaratmış bir şehir. Aslında Belçika’nın eyaletlerine ve bölgelerine göre bile değişebiliyor. Brugge’da çöplerin atılma günü, her çöp için ayrı çöp poşeti  ve bu poşetlerin rengi vs. gibi çok farklı kurallar var. Bir evde yaşıyorsanız genel kurallar size evin içinde de eşlik ediyor.

10. Belçika vergilerin en yüksek olduğu ülkelerden biridir.

10. Belçika vergilerin en yüksek olduğu ülkelerden biridir.

Bunu okurken hepimizin aklına araba, teknolojik aletlerin fiyatları gelebilir. Ancak durum bundan daha farklı. Araba alacaksanız işiniz nispeten kolay çünkü Belçika’da araba fiyatları oldukça uygun. Teknolojik kısımda da öyle diyebiliriz. Ev alırken de alınan maaşla oldukça orantılı fiyatlarla karşılaşılabilir.

Ancak işler günlük kısma geldiğinde biraz karışıyor. Doktora gitmek için neredeyse bir maaşınızı vermek zorunda kalabiliyorsunuz. Valonya bölgesinde bazı şehirlerde ambulans çağırmak için bile belli bir miktar para ödemeniz gerekiyor. Dişiniz ağrıdığında 150 Euro’nuz yoksa kapıdan girip dişçiyi bile göremeyebilirsiniz.

Bunların yanında geri dönüşümü hayat tarzı haline getirmiş olan Belçika’da eğer geri dönüştürülebilir bir atığı diğer atıkların arasına koyarsanız bu sizin evinizden alınan çöp poşetinden saptanıyor ve bir ceza yiyorsunuz.

Ev taşımak için bir ev parası vermeniz gerekebiliyor. Bundan dolayı Belçika’da yepyeni mobilyalar görme ihtimaliniz az, çünkü ev eşyası değiştirmek bile bir vergiye girebiliyor.

Tabi bunlar Belçika’nın bölgelerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bunlar doğrultusunda Belçika, dünyanın en yüksek vergi oranına sahip ülkesi olarak biliniyor.

Belçika ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü