Boston’da Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Harika Yer

Boston’da Mutlaka Görmeniz Gereken 11 Harika Yer

1. Harvard Üniversitesi

1. Harvard Üniversitesi

1636 yılında kurulan Harvard Üniversitesi, ABD’nin en eski yüksek öğretim kurumudur. On beş milyondan fazla kitap kopyasını bünyesinde barındırıyor olmasından dolayı dünyanın en büyük akademik kütüphanesine sahip olma unvanını da elinde tutan bu kurum, birçok alanda verdiği eğitimle de dünya sıralamasında daima ilk beşe girmeyi başarmıştır. Metroyla kırmızı hattı kullanarak direk kampüsün içine girebilir, öğrencilerin arasında gezebilirsiniz. Kısaca ‘Kampüs’ olarak adlandırılan bu bölge aslında küçük bir mahalle sayılabilecek genişliğe sahiptir. Bu alan içindeki Harvard Square (Harvard Meydanı), öğrencilerin ders aralarında toplanıp dinlendiği, yiyecek ve içecek bir şeyler de bulabileceğiniz en keyifli bölümdür.

2. Massachusetts Institute of Technology

2. Massachusetts Institute of Technology

M.I.T özellikle teknoloji ve mühendislik alanlarında dünyanın en iyi üniversitesi olma unvanına sahip 1861 yılında kurulmuş, toplam 5 fakültede 26 bölümüyle eğitim veren bir üniversitedir. Mezunları arasında başarılarıyla dünya tarihine damga vurmuş sayısız ünlü isim vardır. Bu üniversite, verdiği eğitim kalitesinin ispatı olarak, tam 72 Nobel Ödülünü bünyesinde barındırır. Harvard Üniversitesi gibi MIT Üniversitesi de Charles Nehri’nin Cambridge tarafında yer alır.

3. Charles River

3. Charles River

Toplamda 129 km uzunluğa sahip ve yolculuğu boyunca 22 şehri gezerek Boston’a varan, Charles River (Charles Nehri), Atlantik Okyanusu’na da burada kavuşur. Charles Nehri’nin üzerindeki -aynı zamanda yürüyerek geçebileceğiniz- Longfellow Köprüsü, Cambridge’i Boston’a bağlarken özellikle gece orada olanlara, İstanbul Boğazını hatırlatan bir manzara sunar. Ayrıca her mevsim üzerinde görebileceğiniz yelkenliler de fotoğraf tutkunları için oldukça iyi bir malzeme oluşturur.

4. Duck Tours

4. Duck Tours

Duck Tours (Ördek Turu), Boston’un simgesi haline gelmiş, hem karada hem de suda gidebilen oldukça ilginç araçlarla, rehber eşliğinde çıkacağınız 1,5 saatlik bir şehir turudur. Duck Tours otobüslerinin kalktığı iki ana durak vardır. Bunlardan biri Prudential Center (Prudential Binası) diğeri ise New England Akvaryumu’ndan yola çıkar. Biletlerinizi her iki merkezden temin edebileceğiniz gibi resmi internet sitesinden de alabilirsiniz.
Duck Tours video

5. New England Aquarium

5. New England Aquarium

1969 yılında açılan bu büyük akvaryum her yıl 1,3 milyonu bulan ziyaretçi sayısıyla mutlaka görmeniz gereken bir yer. Dört katlı bu binanın her yerinden görülebilen havuz, akvaryumun en ilgi çeken kısmı.

6. Newbury Caddesi

6. Newbury Caddesi

Newburry Caddesi, Boston’un en hareketli yerlerinden biridir. cadde boyunca 1850’lerden kalma tarihi binaların arasında lokantalar, sanat galerileri, pastaneler ve popüler markaların butiklerini bulabilirsiniz. Newbury, hareketliliği ve ışıltısıyla Boston’un kalbinin attığı yerlerden biri olarak görülür. (Duck Tour’a katılırsanız bu cadde de tur dâhilindedir.)

7. North End (Küçük İtalya)

7. North End (Küçük İtalya)

North End adı verilen bu küçük İtalyan mahallesi okyanus ile şehrin arasına kurulmuş, pastane ve lokantalarıyla ünlü bir bölgedir. En popüler caddesi Hannover Street, en ünlü pastanesi ise, Mike’s Pastry ve Modern Pastry’dir. Yemek yemek için deniz ürünlerinin sunulduğu restoranların oldukça temiz ve uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim. İstanbul’un en ünlü mekânlarından biri olan Lucca’nın aslını da bu cadde üzerinde görebilirsiniz.

8. Müzeler

8. Müzeler

Museum of Science (Bilim Müzesi): Museum of Science, bilim ve teknoloji alanında pek çok değerli bilgi ve esere ev sahipliği yapan bölgenin en büyük müzelerinden biridir. 1965 yılında dünya yörüngesinde dolaşan ‘Gemini’ uzay gemisinden özel donanımlı tiyatrolara kadar, pek çok alternatifi meraklılarına sunan bu müzenin girişi fiyatı, 5-9$ olarak belirlenmiş. Detaylı bilgi almak isteyenler, aşağıdaki linki tıklayabilirler.
www.mos.org

USS Consititution Museum (Donanmaya Ait Askeri Müze): 1974 yılında faaliyeti durdurulan Amerikan Donanması’na ait bu askeri üssü, ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Amerikan savaş tarihiyle ilgili birçok bilgi alabileceğiniz bu müze, özellikle çocuklar için son derece eğitici olabilecek sunumlarla dolu. Detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki linki tıklayabilirler.
www.ussconstitutionmuseum.org

Museum of Fine Arts (Güzel Sanatlar Müzesi): Giriş ücreti 23-25$ aralığında belirlenmiş bu müze, sanat düşkünleri için, sayısız kıymetli ressam ve sanatçının eserlerini bir arada bulabilecekleri çeşitlilikte hazırlanmış. (Van Gogh’un da birçok eseri burada sergilenmektedir.) MOF bünyesinde, halka açık çeşitli eğitici programlar da düzenlenmekte ve resmi internet sitesinde duyurulmaktadır. Detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki linki tıklayabilirler.
www.mfa.org

9. Prudential Towers (Prudential Binası)

9. Prudential Towers (Prudential Binası)

Prudential Binası, Boston’un en yüksek yapısıdır. Birçok yerden rahatlıkla bu binayı görebilirsiniz. Giriş katında 70’e yakın mağaza ve lokantadan oluşan (Saks Fifth Ave. Gucci, Lacoste, vb.) bir alışveriş merkeziyle sizi karşılayan bu mekânın en üst katında bulunan (52.kat) Top of the Hub adlı restorana uğramadan buradan ayrılmayın derim. Ancak, muhteşem Boston manzarası eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bu restoranın fiyatlarının biraz yüksek olduğunu bilmenizde fayda var.

10. Quincy Market ve Faneuil Marketplace

10. Quincy Market ve Faneuil Marketplace

1742 yılında Peter Faneuil tarafından Boston’a hediye edilmek üzere inşa edilen Faneuıl Marketplace binası, yaklaşık 250 yıllık tarihi boyunca Boston halkı ve turistleri tarafından çok ilgi görmüş bir yapıdır. Sokak satıcıları, festivalleri, lokanta ve mağazalarıyla her daim ilgi çekmeye devam edeceği de aşikârdır.

11. Freedom Trail (Özgürlük Yolu)

11. Freedom Trail (Özgürlük Yolu)

Boston’da gezerken bazı sokaklarda yere döşenmiş ve düzgün bir hat oluşturan kırmızı tuğlalar dikkatinizi çekecektir. Bu kırmızı tuğlarla belirlenmiş yol The Freedom Trail’dir (Özgürlük Yolu). Sadece 1,5$ ödeyerek edinebileceğiniz haritalar sayesinde bu kırmızı hattı kolayca takip edebilir, böylece Boston’ a ait 16 tarihi bölgeyi gezme imkânı yakalayabilirsiniz. Bu tur aynı zamanda Amerika’nın ilk tarihi yürüyüşlerinden biridir. Bazı kaynaklarda Boston’a ‘Yürüyen Kent’ denmesinin sebebi de bu Özgürlük Yolu’dur.

YAZAR HAKKINDA
Rıdvan Karadavut

Work and Travel Danışmanı