Bucket List – Hayatta Yapılması Gereken 7 Şey

Bucket List – Hayatta Yapılması Gereken 7 Şey

Dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa’dan aşağı atlar mıydınız? Dünyanın en tehlikeli şelalesi olarak bilinen Niagara Şelalesi’nde yüzer miydiniz? Peki, yaklaşık değeri 30,000 dolar olan First Class uçakta yolculuk eder miydiniz? Hadi her şeyi bir kenara bırakalım ve yapması en kolay, en ucuz şeyi yapalım. Hayal edelim.

Kalıpların dışına çıkıp, insanların ne düşündüğüne takılmadığımız zaman nefes almaya başlarız. Artık yapmamız gereken tek şey hayal etmek ve bunun için her şeyi yapmak. Doğduğumuzda sanki hayat yolumuz belli bir çizgide gidecekmiş gibi hep bir koşuşturmaca içine atarlar bizi. Doğ, büyü, sınavlara çalış (geleceğin iyi olsun kalıbı) üniversite kazan, bitirir bitirmez iş hayatına atıl, çocuk yap ve en kötüsü çocuklarına da bu hayatı yaşat. Hayal et-gerçekleştir düşüncesinin ilk ayağı bucket list oluşturmaktan geçer. İşte benim listem:

1. Piramitlerde kaybolmak.

1. Piramitlerde kaybolmak.

Kocaman çölde bir gece yıldızların altında uyuduktan sonra Piramitleri gezmek çok iyi fikir olabilir. Esrarengiz odaları gezerken yapılma hikayesini düşünmek insanı farklı boyutlara taşır. Her yerde piramitler hakkında binlerce yazı var ama hiç biri bizi tatmin etmez. Gidip orada o havayı solumadığımız sürece.

2. Las Vegas kumarhanelerini gezmek.

2. Las Vegas kumarhanelerini gezmek.

Sin City olarak bilinen Günahlar Şehri’nde bir gün geçirebilir ve dünyanın en ünlü kumarhanelerinde oyunlar oynayabilirsin. Kumarhanelerin dışında şehirde yapılacak birçok şey var. Eyfel kulesini görebilir, London Eye’a binebilirsin.

3. Tiger Kingdom'da aslanlara sarılmak.

3. Tiger Kingdom'da aslanlara sarılmak.

Çoğu insanlar hayvanlara dokunmaya bile korkarken, bizim gibi çılgınlık peşinde koşan insanlar için bulunmaz bir seçenek. Tayland Phuket adası’da Tiger Kingdom isimli bölgede bu hayalinizi gerçekleştirmek mümkün. Hatta korkularınızı bir tarafa bırakıp aslanın yanına uzanabilirsiniz.

4. Rio'da İsa Heykeli'ne çıkmak.

4. Rio'da İsa Heykeli'ne çıkmak.

Tüm Rio manzarasını ayağınızın altında yuvarlandığını düşünün. Yaklaşık 50 metre boyundaki heykelden muhteşem denizin ve yeşil renginin inanılmaz büyüsüne aşık olmamak elde değil. Eğer biraz şanslı iseniz İsa Heykeli’nden sonra dünyaca ünlü Rio Karnavalı’na katılıp hiç çekinmeden saatlerce dans edebilirsiniz.

5. Filarmoni orkestrasını canlı dinlemek.

5. Filarmoni orkestrasını canlı dinlemek.

”Alkışlar her zaman sahnedekiler içindir.” sözünü baz alarak dünyanın en ünlü orkestrasında görev almak paha biçilemez. Üstüne bir de Avustralya’da bulunan Sidney Opera Binası’nda görev alıyorsanız, bu anlamda nirvanayı yaşamış olursunuz.

6. F1 pilotu olmak.

6. F1 pilotu olmak.

Eminim ki çoğumuz, çocukluğumuzu araba yarışları oynayarak geçirdik. Peki o oyunun içinde olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Go Kart’a binerken bile aksiyon dolu anlar yaşıyoruz. Artık çıtayı yükseltme vakti.

7. Dünyanın en güzel gününü yaşamak.

7. Dünyanın en güzel gününü yaşamak.

Belki dünyanın en lüks oteline gidemeyebilirsiniz. Belki de F1 pilotu olmak sizin için uçuk bir hayal ama yapabileceğimiz çok güzel bir fikir var. Hiç tanımadığınız bir sokak çocuğuyla gün geçirmek bence her Bucket list’de olması gereken bir maddedir. Beraber yemek yiyin, sinemaya gidin, dondurma şeker alın. Hiç tanımadığınız çocuğun yüzünü güldürün. O gülümsemeyi görünce hayatınız daha kaliteli bir hale geleceğinin garantisi verebilirim.

Peki senin – bucket list – hayatta yapılacaklar listene yazacağın en uçuk hayalin ne?

YAZAR HAKKINDA
Ali Gündüz