Çekya’da Üniversite Okumanız için 10 Neden

Çekya’da Üniversite Okumanız için 10 Neden

Yurtdışında kariyer hedefiniz mi var? Ya da hedeflerinize ulaşmakta endişeleriniz mi? ”Eğer bir hedefiniz varsa ama ona ulaşma yolunu göremiyorsanız onun adı tereddüttür.” diyen Franz Kafka’nın memleketinde kariyer hedeflerinize ulaşmak için fırsatlar ülkesi Çekya’da üniversite okumanız için 10 nedeni sizlere sıraladım.

1. Avrupa’nın kalbinde eğitim alırsınız.

1. Avrupa’nın kalbinde eğitim alırsınız.

Çek Cumhuriyeti, Avrupa’nın ortasında zengin bir kültüre sahip bir Avrupa Birliği ülkesidir. Orta Avrupa’da yer aldığından dolayı Çekya’nın birçok ülkeye sınırı vardır. Bu ülkeler arasında ulaşım kolaydır.

2. Dünyada tanınmış kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapar!

2. Dünyada tanınmış kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapar!

Çekya, ”Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralamasında ilk 250 üniversite arasında yer alan üniversiteleri bünyesinde barındırmaktadır. Bu üniversiteleri Times Ranking, QS Ranking ve Shanghai Ranking gibi önemli kurumlar ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tanımaktadır.

Bunun yanında Çekya, üniversite eğitimi olarak öğrencilere kaliteli eğitim seçenekleri sunar. Akademik eğitimi ile kariyerinizde atacağınız en büyük adım olur.

  • Charles Üniversitesi

Çekya’nın başkenti olan Prag’ta bulunur. 1348’te kurulan üniversite Avrupa’nın en köklü ve en eski üniversitelerinden biridir. Aynı zamanda izafiyet teorisinin kurucusu Albert Einstein bu üniversitede profesörlük ünvanını almıştır.

  • Masaryk Üniversitesi

İsmini Çek Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Tomáš Garrigue Masaryk`ten almaktadır. Brno’da bulunan üniversite 1919 yılında kurulmuştur. Üniversitenin 200’den fazla bölüm, klinik ve enstitülerle birlikte 9 fakültesi bulunmaktadır.

  • Çek Teknik Üniversitesi

Teknik Üniversite deyince Avrupa’da akla gelen en büyük ve en eski teknik üniversitelerinin başında gelir. 1707’de kurulan üniversite, 300 yılı aşkın bir süredir yüksek öğretim kurumudur. Nükleer Bilimler ve Fizik Mühendisliği fakültesinden, Mimarlık fakültesine kadar birçok bölümde kaliteli eğitim olanağı sunmaktadır.

3. Eğitim ücretleri diğer ülkelere göre çok daha uygundur.

3. Eğitim ücretleri diğer ülkelere göre çok daha uygundur.

Çekya, birçok Avrupa ülkesine üye ülkelere kıyasla yaşam koşulları çok daha ucuz bir ülkedir. Özellikle Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrenciler için ulaşım, konaklama ve günlük öğün masrafları uygun fiyatlardadır. Özellikle Türkiye’de vakıf üniversitelerini tercih eden öğrenciler için Çekya’da eğitim almak çok daha uygun olacak bir tercihtir.

4. Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

4. Üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır.

Çekya üniversitelerinin Türkiye’de Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından denkliği bulunmaktadır. Çekya üniversitelerinden mezun olan öğrenciler diğer Avrupa Birliği ülkelerine üye olan ülkelerde geçerli olacak Mavi Diplomayı elde etmiş olurlar. Yani bu diploma ile birlikte başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde diplomanız geçerli sayılacaktır.

5. Çek dilinde eğitim ücretsizdir.

5. Çek dilinde eğitim ücretsizdir.

Eğer Çekce diliniz yoksa bu dilin hazırlık sınıfını okumalısınız. Çek Cumhuriyeti’nde eğitim dili Çekçe olan lisans bölümlerinde okul ücreti alınmaz. Hem yeni bir dil öğrenirsiniz hem de bunun yanı sıra Avrupa’da ücretsiz eğitim almanın avantajını elde edersiniz.

6. Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

6. Mezuniyet sonrası çalışma iznine sahip olma imkanı vardır.

Çekya, mezuniyet sonrası öğrencilere diğer Avrupa Birliği üye ülkelerinde geçerli 2 yıl çalışma izni vermektedir. Şayet, bu süre işveren tarafından uzatılabilir ve bu sayede iyi bir kariyer sahibi olarak iş hayatına başlayabilirsiniz. Ekonomisiyle göze çarpan Çekya’da işsizlik oranın %4 civarındadır. Diğer ülkelere nazaran bu oran çok caziptir ve kolaylıkla istihdam alanı bulabilirsiniz.

Çekya, ülke ekonomisi ile gelecek vaat eden gençlere çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Uluslararası tanınan birçok markaya ev sahipliği yapar.

7. Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanınız vardır.

7. Schengen vizesi ile tüm Avrupa’yı gezme imkanınız vardır.

Çekya, Schengen anlaşmasına bağlı bir ülke olduğu için eğitim alırken aynı zamanda bu vizeyle Avrupa’yı keşfetme şansını elde etmiş olursunuz.

8. Hareketli öğrenci hayatı ve kültürel yaşam öğrencileri kendine çeker.

8. Hareketli öğrenci hayatı ve kültürel yaşam öğrencileri kendine çeker.

Kültürel çeşitliliğin yoğun olduğu Çekya’da dünyanın her yerinden insanla karşılaşmak mümkündür. Bir kültür kazanı olanı Prag’da tarihi yapılar kampüs yaşamları ve birçok etkinlikle her gün yeniden sosyalleşebileceğiniz bir ülkedir.

9. Çekya, tarihi ve mimari yapılarıyla ünlü bir ülkedir.

9. Çekya, tarihi ve mimari yapılarıyla ünlü bir ülkedir.

Her yaştan insanın ilgisini çekebilecek mimari yapılara, müzelere ve tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Astronomik saat, Charles Köprüsü, Prag Kalesi bunların başlıcalarıdır.

Tarihte edebiyat dünyasının önemli isimlerinden biri olan Franz Kafka‘yı ağırlamış olan Prag, şimdi de Kafka hayranı turistlerin uğrak merkezi haline gelmiştir. Kafka Müzesi de bu anlamda Prag’ın en önemli müzelerinden biri haline gelmiştir.

10. Ekonomisiyle kendini kanıtlamış bir ülkedir.

10. Ekonomisiyle kendini kanıtlamış bir ülkedir.

Hem ekonomisinde hem de dünya genelinde otomotiv sektöründe önemli yer sahibi olan Çek Cumhuriyeti, ekonomik kalkınmanın motor gücü olarak tanımlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti, ağır sanayi üretimi hamlesini yıllar önce atmış. Kendi otomobillerini, kendi tramvaylarını ve metroların üretimini yapıp aynı zamanda dünyaya yaymakta, Öyle ki Konya’da yakından bilinen Skoda firmasına ait olan tramvaylarını ve otomobillerini her yerde görmek mümkündür.

Çekya’da üniversite ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Kapat
StudyZONE Yurtdışı Eğitim Danışmanı