Dil Eğitiminde Kanada’yı Diğer Ülkelerden Farklı Kılan 10 Neden

Dil Eğitiminde Kanada’yı Diğer Ülkelerden Farklı Kılan 10 Neden

Kanada’ya dil eğitimi için geldikten sonra hem arkadaşlarımdan hem de Kanadalı çevremden en çok aldığım “Neden Kanada?” sorusunun cevabını yanıtladım. Eğer aklınızda İngilizce dil eğitimi alma fikri varsa ve henüz ülke seçimi konusunda emin olup karar veremediyseniz sizleri Kanada’yı diğer ülkelerden farklı kılan nedenlere davet ediyorum.

1. Doğa güzellikleri sizi kendine aşık edecek!

1. Doğa güzellikleri sizi kendine aşık edecek!

Eğer doğa ile iç içe olmak, sizi en çok mutlu eden şeylerden biri ise hiç şüphesiz bu ülkede sayısız defa mutlu olacaksınızdır. Koskocaman parkları ve ormanları öyle saatlerinizi harcayacağınız mesafelerde olmayıp, özellikle yaz ve bahar aylarında toprağa tüm olumsuz enerjinizi akıtacağınız göl kenarlarındaki yeşil alanların yüzdesi oldukça yüksektir.

2. Yüksek doz kibarlığa hazır olun!

2. Yüksek doz kibarlığa hazır olun!

“Kanadalı kibarlığı” diye bir gerçek var arkadaşlar! ”Hayatınızda bu kadar çok teşekkür edip özür dileyebilmenin erdemliğine ulaşmış bir toplum daha tanımamışsınızdır” desem abartmış olmam. Otobüs şoförüne teşekkür eden yolcudan, çalışanından kolaylıkla özür dileyen genel müdürüne kadar bu ülkede saygı ve kibarlığı fazlası ile hissedeceksiniz.

3. İngilizce, Kanada aksanı ile çok daha anlaşılır düzeydedir.

3. İngilizce, Kanada aksanı ile çok daha anlaşılır düzeydedir.

Kanada’da dil eğitimi için gideceğiniz okullardaki öğretmenlerden, bu ülkede yaşayan vatandaşa kadar herkesin aksanı, diğer resmi dili İngilizce olan birçok ülkeye oranla çok daha anlaşılır düzeydedir. Bu bizim İngilizce gelişimimiz için kolaylaştırıcı bir etkendir.

4. Suç oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir.

4. Suç oranının en düşük olduğu ülkelerden biridir.

Dil eğitimi için ülkesinden ayrılan birçok öğrenci başka ülkelerde bir süreliğine de olsa yalnız yaşama deneyimini elde ediyor. Bu noktada gideceğiniz ülkenin güvenliği pek tabii ki önem arz etmektedir. Bu sebeple sizlere gönül rahatlığı ile Kanada’yı tavsiye edebilirim. Gerçekten işleyen kanunları ve güvenlik önlemleri ile oturmuş bir düzene sahip olan bu ülkede gecenin bir saati sokakta yürüyebilmenin özgürlüğünü hissetmeniz gayet mümkündür. Gerek üniversite, gerekse alışveriş merkezi giriş kapılarında olmayan güvenlik ekibi bunun bir ispatı olsa gerek.

5. Kanada Doları'nın avantajlarından yaralanırsınız.

5. Kanada Doları'nın avantajlarından yaralanırsınız.

Yurtdışı dil eğitimi planının en önemli maddelerinden biri de döviz kurudur. Ne yazık ki dil eğitimi için gidebileceğimiz birçok ülkenin kullandığı para birimi, Türk Lirası’ndan çok daha değerli durumdadır. Bu nedenle gideceğimiz ülkenin kullandığı para birimi oldukça önemlidir. Bu konuda, Kanada Doları (CAD) birçok ülkenin para birimine oranla çok daha uygundur. Bu sayede Kanada dil eğitimi sürenizi bir nebze daha uzun planlayabilirsiniz.

6. Tam bir göçmen ülkesidir.

6. Tam bir göçmen ülkesidir.

Kanada nüfusunun yarısından fazlası göçmenlerden oluşmaktadır. Bu durum sizlerin farklı ülkeden ve kültürden birçok insanla iç içe yaşayarak hem onlarla dostluk kurmanızı sağlayıp hem de onların kültürlerini yakından tanıyıp, vizyonunuzu genişletmenize yardımda bulunacaktır. Bununla birlikte, sayısızca farklı milletin olduğu bu ülkede kendinizi dışlanmış/farklılaştırılmış hissetmeniz neredeyse imkansızdır! Çünkü, farklı olan bir tek siz değilsinizdir.

7. Eğitime çok önem veren bir ülkedir.

7. Eğitime çok önem veren bir ülkedir.

Kanada’daki lisans ve yüksek lisans mezunlarının oranı %51.3 olup, üniversiteleri dünya sıralamasında ilk 10’a girmektedir. Bunun nedeni, eğitimi tamamıyla ciddiye alıyor olmalarıdır. Üniversiteleri ve kolejleri olduğu kadar, dil okulları da sürekli denetlenip kriterlere uyulmaması durumunda kapatılma tehlikesi olduğundan, dil okulları verdikleri eğitimi oldukça ciddiye almaktadır. Dil okullarında öğretmenlik sertifikası olmayan öğretmenlerin çalıştırılması tamamıyla yasak olup, dolayısıyla bu da aldığınız eğitimin kalitesini fazlasıyla arttırmaktadır.

8. Kanadalılar sanat ve eğlencesiz asla yaşayamaz!

8. Kanadalılar sanat ve eğlencesiz asla yaşayamaz!

Kanadalılar yoğun iş ve okul temposundan arda kalan zamanlarını eğlence ve sanata ayırmaya bayılırlar. Eğlence için Toronto ve Montreal şehirleri diğer şehirlere oranla daha aktiftir. Türkiye’den binlerce km’lik yolu gelip de bu eğlence hayatını deneyimlemeyenler çok şey kaybedeceklerdir. Bununla birlikte opera, bale resitalleri ve tiyatroya ilgili iseniz sizlere Toronto’daki ihtişamlı sahnelerdeki gösterileri izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

9. İhtişamlı sanat galerisi ve müzelere ev sahipliği etmektedir

9. İhtişamlı sanat galerisi ve müzelere ev sahipliği etmektedir

Kanada’nın birçok şehrinde bir günde gezmekle bitiremeyeceğiniz müzeler ve sanat galerileri bulunmaktadır. Bu eğer sanatla ilgili iseniz sizlerin kültürel gelişimine oldukça destekte bulunacak niteliktedir.

10. Kışın dağ evleri, yazın kampları pek revaçtadır.

10. Kışın dağ evleri, yazın kampları pek revaçtadır.

Kanada’da dağ evleri ve kamplar çok popülerdir. Halk, yaz mevsiminde bulduğu her boş vakti doğayla iç içe olan göl kenarlarında kamp yapıp ruhlarını besleyerek değerlendirir. Mevsim kış olup, havalar soğuyunca kamp çadırları yerini dağ evlerine bırakır. Burada yaşayan insanlar eş, dost, akrabasını alıp koskocaman dağ evlerinde bir araya gelerek, hafta sonu ve resmi tatillerini değerlendirir. Eğer sizler de birer kamp tutkunu iseniz, dil okulu bahanesiyle gelmişken, kamp anılarınız arasına Kanada’yı da ekleyin derim.

Yabancı dil eğitimi amacıyla gelip, yaklaşık iki yılımı geçirdiğim Kanada’nın bende bıraktığı etkileri sizler için özetlediğim bu yazım, umarım sizlerin karar vermesinde bi nebze olsun yardımcı olabilir.

Eğer Kanada’ya dair dil eğitimi ve iş hayatına geçiş süreci hakkında merak ettikleriniz varsa, “3 Ay Dil Okulu ile Türkiye’den Kanada’ya Uzanan Maceram” ve “Kanada Hakkında Bilmeniz Gereken En Önemli 7 Madde” adlı yazılarıma göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Sevgiler,


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

YAZAR HAKKINDA