Doğru Bildiğiniz Yanlışlar ile Niagara Şelalesi

Doğru Bildiğiniz Yanlışlar ile Niagara Şelalesi

Bir efsane olan Niagara Şelaleri, Amerika’nın oldukça kuzeyinde yer alırken, Kanada ile de sınır olan bir güzelliktir. Amerika’ya özellikle New York tarafına gittiyseniz siz de 3 günlük turlar ile gerçekten çok ucuz fiyatlarla Niagara Şelalesini keşfedebilirsiniz. Şelale etrafında gezerken “Ben cennette miyim?” diyebilirsiniz. Bunlara hazırlıklı bir şekilde Niagara’yı keşfederseniz, “Vay canına ben daha neler göreceğim bu hayatta?” da diyebilirsiniz. Şahsen ben nehri görünce dedim. Dürüst olmak gerekirse saatlerce nehre bakakaldım. Peki neydi beni bu kadar etkileyen? Haydi birlikte baştan bir keşfedelim…

1. Dünyanın en büyük şelalesi Niagara Şelalesi midir?

1. Dünyanın en büyük şelalesi Niagara Şelalesi midir?

Khone Şelalesi ile tanışmayanlar için evet… Niagara Şelalesi dünyanın en büyük şelaleri arasında ilk 10’da listelenecek kadar devasa olsa da dünyanın en büyük şelalesi Khone Şelalesi’dir. Laos’ta bulunan Khone Şelalesi listede birinciliğe oynarken belirtmemiz gerekir ki, Kuzey Amerika’nın en büyük şelalesi Niagara Şelalesi’dir. Horseshoe (Atnalı Şelalesi), American Şelalesi ve Bridal Veils Şelaleri bir araya gelmesi ile Niagara Şelalesi oluşmuştur. Bu şelalelerden en büyüğü ise Horseshoe Şelalesi’dir ve diğer iki şelale küçük şelaleler olarak nitelendirilmektedir.

2. Niagara Şelalesi her mevsim var mı, yoksa sadece turist mevsimi mi vardır?

2. Niagara Şelalesi her mevsim var mı, yoksa sadece turist mevsimi mi vardır?

Niagara Şelaleri her yıl dünyanın en fazla turist çeken noktaları arasında ilk beşte yer almayı başarmaktadır. Bu büyüleyici atmosferde mevsim farketmeksizin her daim turist ziyaretleri yapılmaktadır. Böylesi bir doğa harikasının en popüler aktivitesi ise tekne turu ile şelaleleri gezmektir. Yüksek adrenalin içeren bu aktivitede 3 ayrı şelalenin de çok yakın noktalarına giderek şelalenin akış hızına, su buharına çok yakın mesafeden tanıklık ediyorsunuz. Şelalelere çok yaklaşarak yaşadığınız bu tecrübe, hayatınızın en iyi deneyimi olabilir. Özellikle Maid of Mist tekne turunu denemeden Niagara Şelalesi’nden dönmemelisiniz.

3. Niagara doğanın bir parçası mı, yoksa insan müdahalesi var mı?

3. Niagara doğanın bir parçası mı, yoksa insan müdahalesi var mı?

Kuzey Amerika’da bulunan Niagara Şelalesi, 29 Mart 1848 tarihinde su akışını yaklaşık 30 saat boyunca durdurdu. Bu sırada şelaleyi kaplayan buz nedeni ile Niagara’yı oluşturan iki şelale su akışını donmanın etkisiyle şelaleyi durdurdu. Niagara Şelalesi’nin tek bilinen tarihli su akışı durmasıdır. Aslında tamamen nehir donmamıştı ama belli bir noktaya kadar nehrin donması ve akışının durması ile insanlar bir noktaya kadar Niagara Şelalesi’nde yürümeye ve bazıları içinse temelinde bulunan kayaları keşfetmeye ortam hazırlamıştı. O dönemde çevredeki sakinler pek anlamlandıramasa da birileri şelalenin dibinde yer edinmiş kayalarda bir gizemi çözmek istiyordu…

4. İnsan müdahelesi olur mu? Olursa bu doğal güzellik olur mu?

4. İnsan müdahelesi olur mu? Olursa bu doğal güzellik olur mu?

1969 yılının Haziran ayından Kasım ayına kadar Niagara Şelalesi susuzlaştırma yöntemi ile kurutulmuştur. Her saniye 3.160 ton, diğer bir değişle 60.000 galonluk su akışı ile akan nehir susuzlaştırılma yöntemi ile neredeyse tamamen kurutulmuştur. Şelaleyi oluşturan nehirlerden en büyüğü olan Horseshoe Şelalesi üzerine dönüştürülmüş olan suyun büyük bir kısmı yönlendirilmişti. Bu susuzlaştırma yöntemi ile Şelalenin kuruyan tarafında Kanadalı ve ABD’li Elektrik Şirketleri ile ABD Kara Kuvvetleri Komutanları şelaleyi oluşturan nehir yatağının kaya oluşuma dair incelemelerini yaptı. Tüm bu susuzlaştırma yöntemi ile şelaledeki erozyonun azaltılması istenmekteydi. Nehir yatağındaki çürük kayaların parçalanması sonucu bu araştırma yapılmıştı. Amerikalı Mühendisler geçici setler oluşturduğu Niagara Şelalesini şiddetli akmasını sağlamak amacıyla havaya uçurmuştur. Bu geçici setler için 27 bin 800 ton kaya kullanıldığı söylenmektedir. Eğer bu şekilde bir insan müdahalesi yöntemi denenmemiş olsaydı Niagara Şelalesi bir gün çağlamayacak bir hale gelecekti…

5. Doğal güzellik olduğuna nasıl inandık?

5. Doğal güzellik olduğuna nasıl inandık?

Niagara Şelalesi şiddetli su akışı ile birçok efsaneyi beraberinde getirmiştir. Birçok mecrada Niagara Şelalesi’nin tersine aktığı rivayetleri dolansa da gerçek şu ki Niagara Şelalesi akış olarak tersine akmamaktadır. Niagara Şelalesi’nin şiddetli akışı sonuncu kayalara çarpan suların geri dönmesi ile bu nehrin tersine aktığı söylenmiştir. Üstelik ününü sadece şiddetine borçlu olmayan Niagara Şelalesi, 1890 yılında Nicola Tesla tarafından elektrik üretiminde kullanılmış. Tarihte ilk kurulan alternatif santraller olarak şu anda Amerika ve Kanada tarafından üretilen elektrikler kullanılmaktadır. Dahası Amerika’da içilen suların %20’sinin Niagara Şelalesi’nden geliyor olduğunu duyunca bu güzelliğin doğanın bir parçası olduğuna ve doğal olduğuna inanmamak mümkün mü? Niagara Şelalesi’nin en güzel yanı ise günün belli saatinde şelale üzerinden gökkuşağı görmenizdir. Hem Kanada tarafından hem de Amerika tarafından bu doğa kompozisyonuna şahitlik etmeniz an meselesidir.

Bonus: Ben nasıl inandım?

Bonus: Ben nasıl inandım?

EDUMAG tarafından 2016 yılında düzenlenen “Ulusal İçerik Yarışması” sayesinde birinci olarak kazandığım Amerika Dil Okulu ödülü sayesinde Eylül ayında Amerika’ya gittim. Tabi ki dillere destan efsanevi Niagara Şelalesi’ni keşfettim. Tüm bu keşfim sırasında itiraf etmeliyim ki inanılmaz huzur dolu ve farklı bir evrenin bir parçasıymış gibi hissettim. Hem gündüz hem de akşam saatlerini gördüğüm Niagara Şelalesi’ni New York tarafını keşfederken bir an gözlerimi fotoğrafta gördüğünüz gökkuşağı aldı… Kalakaldım. Bir şey sanırım bu kadar huzur dolu olabilir, ya da bu kadar huzur verici… Saatlerce şelale sesine kaptırırken kendimi, gözlerimi şelalenin yoğun akışından alamadan hayatımda bir daha ne zaman hissedeceğim böylesi duyguları bilmeden bu anı bende yaşadım. Fotoğrafımı da buraya iliştirmek istedim. Ben inandım doğal güzelliğine ve doğal olduğuna, ya siz?

Niagara Şelalesi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Büşra Beşiroğlu

2016 yılında "Ulusal içerik yarışması" kapsamında Edumag.net üzerinde kategori birincisi olduktan sonra içerik oluşturmanın büyüsüne kapıldım.