Erasmus Maceranız Boyunca Bu Kelimeler Hayatınız Olacak!

Erasmus Maceranız Boyunca Bu Kelimeler Hayatınız Olacak!

Erasmus’a gittin ve artık başka bir sen olmak için hazırsın! Hiç gezmediğin kadar gezecek, hiç denemediğin şeyler yiyecek, hiç olmadığı kadar eğleneceksin!

Hayatının birçok anahtar kelimesini şu birkaç aylık Erasmus maceran için değiştirmen gerekiyor. Acaba şimdiden senin için bir şey çağrıştıracaklar mı?

1. Aldi, Lidl, Primark, Billa...

1. Aldi, Lidl, Primark, Billa...

Bu iki market eviniz olacak. Her aradığınızı en küçük olanlarında bile bulabileceksiniz. Hemen her Avrupa ülkesinde bulabileceğiniz Lidl’ın et, yumurta, içki fiyatlarını ve çikolatalarını tüm hibenizin dibini sıyıracağına garanti veriyorum. Çünkü ; Lidl ve Aldi = Bim, A101.

Primark ?

Maalesef muadili yok. LCW diyenler olacaktır. Hayır değil! Primark çok daha ucuz olan bir giyim alışveriş zinciri. Her ülkede farklı ürünleri bulabileceğiniz bir marka. Kadın, erkek, çocuk, günlük giyim, plaj giyimi, makyaj, bijuteri, ev eşyaları ve aksesuarlar ve daha bir ton şey. Çok daha fazlası var ama asla pişti olmak yok. Bir şekilde pişti etmeyen güçlere sahip bir markadır.

2. Couchsurfing, Hostelworld, Booking, Ryanair, Flixbus...

2. Couchsurfing, Hostelworld, Booking, Ryanair, Flixbus...

Hepsinin tek bir açıklaması var ki, gezmek! Hatta öğrenci işi olanından ucuz yollu gezmek. Avrupa’nın göz bebeği olan Ryanair havayolları birkaç Euroluk uçuşları, Flixbus ise 1 Euro’luk son kalan otobüs biletleri ile meşhurdur..

Couchsurfing, bedavaya başkasının evinde misafir olarak kalınan, gezip görülen, yiyip içilen ve de uzun süreli kurulan dostluk temalı paylaşımcı bir konaklama olarak bilinir…

Dikkat! Ağır gaza getirir.

3. Makarna, pizza, dondurulmuş patates, kruvasan, mısır gevreği...

3. Makarna, pizza, dondurulmuş patates, kruvasan, mısır gevreği...

Turkish kebab abi yaa! Sizinle beraber haykıran binlerce yürek ama tek sözcük, kebap!

Ya da daha temizinden anne yemekleri. Üzgünüz, en sevmediğiniz pırasayı bile aratacak olan pizzalı, makarnalı Avrupa günleri başlayacak. Bir karpuza 12 Euro veremeyecek, 3 tane çilek için 5 Euro’nuzu harcayamayacaksınız.

Ama olsundu!

4. Bisiklet

4. Bisiklet

Hemen her Avrupa ülkesinde bisiklet kullanacaksınız. Yürümekten daha çok tercih edecek ve her yere ulaşmınızı mevcut bisiklet yollarından yapacaksınız.

5. Euro, döviz, yükselmek!

5. Euro, döviz, yükselmek!

Euro asla sakinleşmeyecek sürekli yükselecek, Türk lirası da onu kovalayacak.

Size de çaresizce izlemek düşer…

6. Soğuk, kaban, güney, Adana, güneş, silah!

6. Soğuk, kaban, güney, Adana, güneş, silah!

Değişik bir kombinasyon olduğunun farkındayız. Ancak siz eksilerde donarken o sırada Adana’da güneşe çok sıcak diye ateş edilecek.

Dondurucu olmasa da hallice soğuklara hazır olun. İspanya, İtalya ve Portekiz‘de Erasmus yapanlar bu maddenin dışında kalabilir.

7. Magnet, bayrak, anahtarlık.

7. Magnet, bayrak, anahtarlık.

Evet boşa hayal kurmayın. Siz de her gittiğiniz ülkeden en çok magnet, anahtarlık ya da valizlere yapıştırılmak üzere stickerlardan alacaksınız. Kupalar, t-shirtler almak istersiniz de kim nasıl taşısın onları?

8. Hello, hallo, hola...

8. Hello, hallo, hola...

Etkileşim ve iletişim çok önemli tabi. İlk işinizin en yakın arkadaşlık kurduğunuz kişinin anadilini öğrenmeye çalışmak olacak. Her ne dil olursa olsun, birkaç şey kapacaksınız ve gittiğiniz ülkenin de anadiliyle kaynaşmış olacaksınız.

Ve bir süreçten sonra asla İngilizce değil, öğrendiğiniz dille anlaşmaya başlayacaksınız!

9. Geri dönüşüm, temizlik.

9. Geri dönüşüm, temizlik.

Geri dönüşüme gönül vermiş olan insanları ve tertemiz sokakları diğer Erasmuslu ve Türk olan kişilerle bol bol konuşacaksınız.

Not: Geri dönüştürün!

10. Taharet musluğu

10. Taharet musluğu

Anahtar kelimelerinizin en sık kullanılanı ile yazıya son verelim.

Rivayetin kaç kere kanıtlanmış olması bir yana evet doğru arkadaşlar, taharet musluğu yok ne yazık ki!

Bir şekilde temizliği hallediyorsunuz tabi…

Erasmus ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Gülşen Akıncı

EDUMAG Editörü