Erasmus’un Kalbinin Attığı En İyi 10 Ülke

Erasmus’un Kalbinin Attığı En İyi 10 Ülke

Erasmus programı öğrencilere farklı ülkelerde üniversite eğitimi görmesine olanak tanıyor. Böylesi eğlenceli ve eğitici bir yurtdışı programında bulunmak, farklı kültürleri yakından tanımanızı ve dil seviyenizi geliştirmenizi sağlayacaktır.

Tabi Erasmus yapmadan önce bazı etmenlere dikkat etmekte fayda var. Örneğin, Erasmus ülkeleri bazı öğrencilere barınma, iklim, bütçe açılarından sıkıntı yaratabilir. Bunun önüne geçebilmek için bu tür etmenleri gitmeden göz önünde bulundurarak, Erasmus yapacağınız ülkeyi özenle araştırmalı ve şartlarınıza uygunluğu konusunda kesinlikle dikkat etmelisiniz. Biz de size hangi ülkede Erasmus yapmanız gerektiğine dair en iyi 10 ülkeyi sıraladık.

1. İngiltere

1. İngiltere

İngiltere, nezih ve kültürün ta kendisidir. Dahası, insanların birbirine son derece saygılı davranıp, kuralların pozitif yönde uygulandığı bir ülkedir. Birçok kaliteli üniversitelere sahip olan İngiltere, kaliteli eğitim programlarını uygulamasıyla listenin zirvesinde olmayı başarıyor.

İngiltere gibi bir ülkede Erasmus’a katılmak istiyorsanız, kaliteli bir eğitime ve İngilizcenizi geliştirmeye hazır olun.

2. İspanya

2. İspanya

İspanya’yı mimarinin, sporun ve medyanın merkezi olarak tanımlasak çok iyi bir noktaya değinmiş oluruz aslında. Festivalleriyle ünlü İspanya’da özellikle bu alanlarda kendinizi rahatlıkla ispatlayabileceğiniz bir özelliğe sahiptir.

3. İtalya

3. İtalya

Tarihi bir yolculuğa çıkmak istiyorsanız, İtalya tam size göre. Tarihi, kültürü, mutfağı, bilimi ve sanatı içinde barındıran İtalya, Erasmus programıyla muhteşem bir deneyim yaşatacak ülkelerin başında yer almayı kesinlikle hak ediyor.

4. Çek Cumhuriyeti

4. Çek Cumhuriyeti

Avrupa’nın adeta masal diyarı olan Çek Cumhuriyeti, Erasmus programı ile en çok gidilen ülkelerin başında geliyor. Konum itibariyle diğer ülkeleri de rahatlıkla gezebileceğiniz bu ülkede Erasmus öğrenciliğini doyasıya yaşayabilirsiniz. Sanat, konservatuvar, ekonomi gibi alanlarda eğitim gören öğrencilerin Çek Cumhuriyetini tercih etmesi, yaşanılması güç bir deneyimin kapılarını size açacaktır.

5. Fransa

5. Fransa

Fransa’da Erasmus programına katılmak büyük bir önem taşıyor. Önem taşımasının sebebini resme baktığınızda anlayabilirsiniz. Bu gibi eserlere canlı tanıklık etmek sizleri bu ülkeye aşık edecektir. Birbirinden güzel ve renkli şehirlere sahip olan Fransa, Erasmus programı yapan öğrencilerin ayrıcalık kazandığı en iyi ülkelerden biridir.

6. Almanya

6. Almanya

Almanya’nın mühendislik, tarih, mimarlık, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi gibi alanlarda üst seviyede olması, Erasmus yapacak öğrencilerin göz önünde bulundurması gereken önemli etmenlerden birisidir. Ülkemizde bu alanlarda eğitim gören öğrencilerin, Almanya’da Erasmus’a gitmesi kesinlikle tavsiye edilir. Gezilecek şehirleri yanı sıra müzeleriyle de sizi çok şaşırtacak bir deneyim bekliyor olacak.

7. Portekiz

7. Portekiz

İspanya ile kültürleri yakın olan Portekiz, birçok konuda bir birlerine çok benzer. İspanya’ya gitmiş iseniz, bu ülkede rahatlıkla yaşayabilirsiniz. Okyanus kıyısında farklı bir deneyim yaşamak isteyen Erasmus öğrencilerinin vazgeçilmezi olan Portekiz, eğitim konusunda da başarılı diyebiliriz. Bunun için, Portekiz listemizde varsa değerlendirmeniz olumlu sonuçlar getirecektir.

8. Polonya

8. Polonya

Polonya, birçok tarihi olayları, savaşları yaşamış bir ülkedir. Tarihe tanıklık eden bu ülkede, kütüphaneleri, kiliseleri, eşsiz mimarileri görmek sizleri şaşırtmasın! Bu ülkeyi ne kadar anlatsak boş aslında. İşin kısası Polonya’yı bire bir yakından yaşamalısınız. Euro değil de Zloty para biriminin kullanılması maddi açıdan sizi rahatlatacaktır. Polonya, maddi zorluk yaşamak istemeyen Erasmus öğrencileri için en gözde ülkelerdendir.

Mimarlık, tıp, sağlık bilimleri, ziraat mühendisliği, temel bilimler ve ekonomi gibi alanlarda da eğitim seviyenizi üst sınırlara çıkaracak bu ülkede Erasmus yapmak bambaşka olacaktır.

9. Hollanda

9. Hollanda

Hollanda her yıl milyonlarca turist akınına uğrayan ender bir ülkedir. Hollandayı bu denli önemli kılan özelliği ise kültür, tarih, sanat gibi alanları içinde yaşatmasıdır. Pek çok sanat eserlerine ev sahipliği yapan Hollanda, müzelere, doyasıya eğlenebileceğiniz yerlere sahiptir.

Yerli halkının gayet akıcı bir şekilde İngilizce konuşması, rahatça iletişim kurmanıza imkan sağlayacaktır. Bu sayede iletişim kopukluğu yaşamamış olursunuz. Bu da sizin için artı bir haber. Erasmus programında kendinize çok şey katacağınız bu ülkede, geçireceğiniz zaman sizleri Hollanda’ya bağımlı hale getirebilir.

10. Belçika

10. Belçika

Avrupa’nın en iyi üniversitelerine sahip olmasıyla tanınan Belçika, eğitim konusunda çok iyi olanaklara sahip yaşanılması gereken bir ülkedir. İngilizcenin rahatça konuşulması da, bu ülkeye daha da anlam katıyor tabi. Ulaşım konusunda ise bisiklet kiralama yönteminin olması rahat bir şekilde gideceğiniz yere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Bu gibi özellikleriyle dikkat çeken Belçika’da Erasmus programına katılmak eminim ki fırsatlar dolusu eğitime eşlik edecektir.

YAZAR HAKKINDA
Raşit Doğan

EDUMAG Yazarı