Gladyatörler Şehri Roma’da Yapmanız Gereken 10 Şey

Sonunda hayalinizdeki gladyatörler şehri olan, her köşesi tarih kokan Roma’ya gidiyorsunuz.

Ama onun öncesinde size çok önemli bir şey lazım, değil mi? Ne lazım? Tabiki de iyi bir plan.. Bu yapacağınız planda araştırmalar yapacak, giden kişilerin yazılarını okuyacak ve fikir sahibi olacaksınız. Bende hazırladığım bu Roma’da yapılacak şeyler listesi ile size yardımcı olmaya çalışacağım.

1. Lazanya, Makarna ve Pizza üçlüsünü denemeden dönmeyin.

1. Lazanya, Makarna ve Pizza üçlüsünü denemeden dönmeyin.

İtalya’ya geliyorsun ve bu üç özel yemeği yemeden geri dönüyorsun? Bence makarna ve pizza yemeden dönebilirsin. Ama lazanyayı mutlaka denemelisin.

Neden pizza ve makarna değil? Çünkü ; Ben denedim 4-5 farklı restoranda fakat farklı bir lezzet bulamadım. Ama lazanya bir çok yerde yedim. Türkiye, Malta ve İspanya’da. Ama İtalya’daki lezzeti hiçbir yerde alamadım. Bu yüzden Lazanya gerçekten İtalya dışında bir yerde yenmemeli.

Nasıl Adana Kebabı Türkiye dışında pek lezzetli olmuyor ise lazanya için de bence aynısı geçerli.

İtalya’da bu üç meşhur yemeğin dışında pek çok güzel İtalyan mutfağına özgün yemek çeşidi de bulunmaktadır. Mutlaka deneyin.

2. Bana sorarsanız Tiramisu ve dondurma Romalılardan sorulur.

2. Bana sorarsanız Tiramisu ve dondurma Romalılardan sorulur.

İtalya deyince aklımıza tarihi ve yemekleri dışında bir de tatlısı geliyor. O kadar yemekten sonra tatlısız olur mu? O zaman tatlı yiyelim, tatlı konuşalım. İtalya ve tatlı bir arada olunca akla ilk gelen tiramisu olmalı. Çünkü İtalya tiramisu olayını bayağı zirveye taşımış olmalı ki aklımıza ilk gelen burası oluyor. Roma’da en lezzetli tiramisu için daha detaylı araştırmalar yapabilirsiniz.

İtalya ve Roma’da tatlı deyince akla ilk tiramisu geliyorsa ikincisi de Roma dondurması olur bence. Roma dondurması yemeden dönmek herhalde büyük bir ayıp olurdu.

Roma’nın size sadece tarihi güzelliğinin yanı sıra lezzetli mutfağı ile de akıllarda kalabilecek bir gezi yaşatabileceğinden emin olabilirsiniz.

3. Sokaklarında kaybolun. (Yanlış duymadınız)

3. Sokaklarında kaybolun. (Yanlış duymadınız)

Binlerce yıllık eşsiz tarihi, her köşesinde büyüleyici eserleri ve tarih kokan antik kalıntıların olduğu, gladyatörlerin de bir zamanlar içinde bulunduğu şehir Roma’nın sokaklarında gezmek ve hatta kaybolmak size özgürlüğü hissettirecektir.

Roma sokaklarını gezerken dikkatinizi mutlaka çekecek olan iyi korunmuş tarihi yapısı ve günümüze kadar bozulmadan bize miras kalan yüzlerce yapı bulunmaktadır. Sokaklarda yürüdükçe gördükleriniz karşısında büyük merak uyandıran ve kendine hayran bırakacak müthiş eserler ile karşılaşacaksınız. Eminim çok kısa mesafede yürüseniz bile sizin için saatler sürecektir. Çünkü her sokak başında Roma’nın koskoca tarihi size eşlik ediyor.

Dipnot: Sokaklarda karşılaştığınız sokak sanatçıları ile bir hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın. 🙂

4. Zamanda yolculuğa çıkacağınız Kolezyum (Collosseo)'u mutlaka görün.

4. Zamanda yolculuğa çıkacağınız Kolezyum (Collosseo)'u mutlaka görün.

Kolezyum, antik romanın Ölüm Arenası olarak da bilinir. Kolezyum’un ünü, zamanın imparatorların kendilerini ve Roma halkını eğlendirmek için vahşice düzenlenen hayvan ve gladyatörlerin bulunduğu dövüşlerden geliyor.

Kolezyum, ta o zamanlardan izler bırakmıştır. Muhteşem yapısı ve mimarisi günümüzde değerini korumaya devam ediyor. Geçmişte burada yaşananların gözleriniz önünde canlanacağı Kolezyum’u mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5. Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi)'ne dileğinizi tutup, bozuk para atın.

5. Aşk Çeşmesi (Fontana Di Trevi)'ne dileğinizi tutup, bozuk para atın.

Aşk Çeşmesi’ni şans eseri bulmamın verdiği mutluluk ile oradaki ortam paha biçilemez. Böyle güzel bir his yok arkadaşlar. Aşk Çeşmesi’nin görüntüsü dışında bir de para atıp dilek tutmak gibi bir ritüeli vardır. Buraya gelip de para atmadan geri dönmek istemezsiniz. Dileğin gerçekleşeceğinden değil tabiki de, sadece yapmak bile çok eğlenceli oluyor.

Çeşmenin bulunduğu sokağın küçük olması ile birlikte, günün her saatinde kalabalığı görebilirsiniz. Çoğu zaman ise para atıp fotoğraf çekilecek bir alan bulamayabilirsiniz. Bu yüzden sabahın ilk saatleri ilk durağınız burası olsun. Yeni insanlarla tanışabileceğiniz çok güzel bir yer.

6. Roma Forumu (Foro Romano)'nda antik Roma'yı keşfedin.

6. Roma Forumu (Foro Romano)'nda antik Roma'yı keşfedin.

Antik Roma dönemine ait olan şehir merkezi olarak bilinir. Eski dönemde ticaretin ve adaletin yürütüldüğü bir bölge olarak görülürdü. En dikkat çeken anıtlar ve yapılar buraya inşa edilmiştir ve ilk yapıldığında senato, tapınaklar, pazar yerleri, genelevler hep burada bulunmuş.

Eğer arkeoloji ile aranız iyiyse Roma Forumu’nu gezmeniz sizin için iyi bir seçim olacaktır. Çünkü hemen her yerde binalar, anıtlar ve çeşitli tapınakları görmeniz mümkün. Aşk Çeşmesi’nde olduğu gibi sabah erken saatlerinde ziyaret etmek size dilediğiniz gibi fotoğraf çekme ve rahat gezme imkanı veriyor.

Mutlaka görülmesi gereken Roma Forumu’nu planınız içerisinde bulundurmanızı öneriyorum.

7. Vittoria Emanuel II. Abidesi'nde Roma'ya tepeden bakın.

7. Vittoria Emanuel II. Abidesi'nde Roma'ya tepeden bakın.

Konum olarak bir önceki maddede okuduğunuz Roma’nın merkezi olan Roma Forumu’nun hemen yanında yer alır. Roma Forumu’ndan sonraki durağınız burası olmalı. Çünkü bunu Roma’yı tepeden görmek için yapacaksınız.

Roma’yı sanki ayağınızın altına almışçasına bir manzara ile karşılaşacağınızdan eminim. (Çok aşırı yüksek değil)

Mükemmel manzaranın yanı sıra, eğer müzeler ile aranız iyiyse ve Roma tarihine ilgiliyseniz Central Museum of the Risorgimento’yu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

8. Vatikan'ın görülmesi gereken yerlerinde büyülenin.

8. Vatikan'ın görülmesi gereken yerlerinde büyülenin.

Bir sorum olacak. Avrupa’nın veya dünyanın en küçük devleti sizce neresi?

Tabiki de Vatikan. Şu an bile devlet mi yoksa şehir mi tartışmaları devam ediyor ama bu bizim için hiçbir şeyi değiştirmiyor. 1929 yılından bu yana Vatikan bizim için küçük bir ülke.

Vatikan’a varmadan önce Aziz Petrus Meydanı ile karşılaşıyoruz. Burada bulunan Bazilika büyüklüğü ile insanı kendine hayran bırakıyor doğrusu.

Roma’nın merkezini dolu dolu gezdikten sonra mutlaka gezilip görülmesi gereken ikinci yer Vatikan olmalıdır.

Vatikan’da görülmesi gereken yerlerin başında Aziz Petrus Bazilikası, Sistina Şapeli gelmektedir. Bazilika’nın en üstünde Roma ve Vatikan manzarasını seyredebilirsiniz.

9. Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant Angelo)'nin etkisine kapılın.

9. Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant Angelo)'nin etkisine kapılın.

Sıra geldi Roma’nın önemli bir yere sahip olan Kutsal Melek Kalesi’ne.

Bu kale zamanında bizden bir parçayı bulundurdu içinde. Bilmeyenler için, Fatih Sultan Mehmet’in oğlu olan Cem Sultan bu kalede hapis yatmıştır.

Roma’ya gittiğiniz zaman burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. İçinde bulundurduğu tarihi yapısı ve müzesi dışında hikayesi de oldukça dikkat çekici ve birçok insana hüzünlü gelmektedir.

Zaten Roma’da çekilmiş filmlerden aşinayız hikayesine. Büyük vahşetlere, acımasızlıklara ev sahipliği yapan bu kaleye gittiğiniz zaman tarihin acımasız yönüne tanıklık edeceksiniz.
Kalenin içinde bulundurduğu birçok eserin sergilendiği bu müzeyi ziyaret edin ve müzede bulunan Clement VII’ye ait özel odaları da es geçmeyin.

10. Magnet, biblo ve özel hediyeler almadan ayrılmayın.

10. Magnet, biblo ve özel hediyeler almadan ayrılmayın.

Sonunda Roma gezinizi bitirdiniz. Sıra geldi sizden durmadan hediye bekleyen ailenize ve arkadaşlarınıza. Hediye almak için çok fazla seçenek var Roma’da. Sakın acele etmeyin. Hediye alma işini en sona saklayın ve o son güne kadar en iyi hediyeler nerede değerlendirin. En uygun yeri en son gün gidip alabilirsiniz.

Herkese verilebilecek en uygun hediye olarak magnet almayı unutmayın. Ve özel bir hediye için şarap öneririm. Roma sokaklarının her köşesinde çeşit çeşit dükkan var ve her dükkan içerisinde ise çeşit çeşit şaraplar bulunmaktadır.

Umarım Roma maceranıza katkıda bulunabilmişimdir. Gidecek olan arkadaşlarıma daha güzel anılar biriktirmelerini dilerim. Eğer sizin de mutlaka yapın dediğiniz şeyler varsa lütfen aşağıdaki yorum bölümünde paylaşın.

Yol açık, yola çık!

Instagram hesabım : mucoaksoy
Takip edip, sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler.

Roma hakkında daha fazlası için bu içeriklere de göz atın