Hayattan Zevk Almak için 5 Kolay Yöntem

Hayattan Zevk Almak için 5 Kolay Yöntem

Hayattan zevk almak için hep bir şeylerin olmasını bekliyoruz. Hayallerimizdeki şey belki de hiç bir zaman gelmeyecek. Bazı insanlar sabahları uyandığında gülümseyerek, hayatın pozitif enerjisini alarak, yeni bir gün, yeni bir heyecan duyarak güne devam eder. Bir başka insanlar ise tam tersi sabah uyandığı için bile negatif düşünceler içinde olur. Peki, yaşadığımız hayattan haz duymak için ne yapıyoruz, ne kadar çabalıyoruz? Gelin hep beraber hayatımızı daha kaliteli hale getirmek için 5 kolay yöntem bakalım.

1. Dilek listesi oluşturun.

1. Dilek listesi oluşturun.

Mutlaka kendinize yapılacaklar listesi çıkarın. Elinizde bir liste olmalı. O listeyi her zaman göreceğiniz bir yere asın. Beyninize işlesin. Ölmeden önce şunları şunları yapacağım diye kendinize söz verin. Listeyi oluştururken başkalarının isteklerine kulak vermeyin. Onunki gibi araba istiyorum, onlar gibi yurt dışına çıkmak istiyorum, bende onun gibi enstrüman çalmak istiyorum vs. cümlelerle  kendinizi tatmin edemezsiniz. Başkasının aynasıyla mutlu olamazsınız. Bir şeyi ilk önce siz istemelisiniz. Artık yapmanız gereken tek şey hayal etmek ve bunun için her şeyi yapmak. İlham verici bir liste oluşturmak için örnek istiyorsanız diğer yazımı okuyabilirsiniz : Bucket List – Hayatta Yapılması Gereken 7 Şey

2. 80/20 Kuralını uygulayın.

2. 80/20 Kuralını uygulayın.

Hayatınızı bir düzene koyun. Örneğin bir sene içinde %80 sinemaya gidiyorsanız %20 de farklı şeyler deneyin. Tiyatro, bale, konser gibi etkinlikler edinin. Belki de daha çok haz alacaksınız. Hiçbir şeyi boşa geçen zaman olarak görmeyin. Denemediğiniz şeyin zevkini bilemezsiniz.

3. Öğrenmeyi deneyin.

3. Öğrenmeyi deneyin.

İngilizce konuşamıyorum, enstrüman çalamam ben, yurt dışına çıkamam gibi cümlelerden kaçının. Bir şeyi denemeden, adım atmadan olup olmayacağını bilemezsiniz. Örneğin yurt dışına çıkmak sizin için çok zor gözükebilir ama gidin pasaport çıkartın. Fiili bir eylemde bulunduğunuz zaman beyin yapabileceğine inanır ve başarırsınız.

4. İnsanların hayatlarına dokunun.

4. İnsanların hayatlarına dokunun.

Her daim kendin için çabalamak bir süre sonra sıkıcı gelir. Sevdiğiniz insanların hayallerini gerçekleştirmek için uğraşın. Size çok basit gelen şey karşı tarafın çok ilgisini çekebilir. Sevdiğiniz insanların, sizin sayenizde gülümsediğini görünce hayatın daha kaliteli olduğunu anlayacaksınız. Örneğin en yakın arkadaşın uzun zamandır istediği ama alamadığı şeyi siz alın. Bunun için çaba gösterin.

5. Ödüller için savaşın.

5. Ödüller için savaşın.

Kendinize ödüller koyun. Yapmayı planladığınız şeyleri gerçekleştirince kendinizi ödüllendirin. Başarınızı hatırlatan objeler bulun. Neden plaket verildiğini düşündünüz mü?Maddi olarak bir değerleri olmasa da, o ödül size başarınızı hatırlatır ve bir sonraki için kamçılar.

YAZAR HAKKINDA
Ali Gündüz