IELTS Speaking Bölümünde Skorunuzu Arttıracak 6 Önemli Strateji

IELTS Speaking Bölümünde Skorunuzu Arttıracak 6 Önemli Strateji

IELTS sınavı günümüzde yabancı dil hususunda en önemli sınavlardan bir tanesidir. Zor bir sınav denilebilir ve geleceğimiz için çok önemlidir. IELTS sınavından millet olarak en çok eksiğimizin olduğu bölüm de Speaking bölümüdür şüphesiz. Neyse ki kendinizi IELTS sınavına ve speaking’e tam olarak hazırlamanın en iyi stratejilerinden 6 tanesini derledik.

1. Sakin olun.

1. Sakin olun.

Ne kadar tedirgin ve tatsız olursanız, akıcılığı ve tutarlı bir şekilde konuşmayı sürdürmek o kadar zordur. Bu yüzden sakin olmak oldukça önemlidir. Kaldı ki sınav başlangıcında temel konuların başlamasının sebebi sizi rahatlatmaktır. Sınavın son bölümünde, daha az tanıdık ve daha soyut konular olacaktır. Yine, rahatlayın, gülümseyin ve sanki birisiyle ilginç bir sohbet ediyormuş gibi, görevli konuşmak için elinizden geleni yapın.

2. Ne ile karşılaşacağınıza hazırlıklı olun.

2. Ne ile karşılaşacağınıza hazırlıklı olun.

IELTS’e ilk kez mi giriyorsunuz? Konuşma testinin nasıl yapılandığını biliyor musunuz? Sınava birden fazla kez giren öğrenciler bile, testin yapısı ve testin uygulanışı hakkındaki pek çok soruya cevap veremezler. Ne bekleyeceğinizi bildikten sonra, soruları daha hızlı ve daha kolay cevaplayacaksınız.

Yanıtları gerçekten bilmeniz gereken bazı basit sorular :

Konuşma testi ne kadar sürer?
Kaç parça veya bölüm var?
Bölümlerin konuları neler?
Dilimin hangi alanları değerlendiriliyor?
Performansım kim tarafından derecelendirilir?

3. Sadece soruyu cevaplayın!

3. Sadece soruyu cevaplayın!

Testin başlangıcında, cevaplarınıza çok fazla detaya girmek yerine ihtiyaç duyulan yanıtı verin. Daha detaylı cevaplar vermeden eviniz, işiniz, okul yaşantınız vb. hakkında sorularınızı duyana kadar bekleyin. O zaman geldiğinde, ilgili cevapları verin ve aklınıza gelebilecek her şey hakkında başıboş kalmaktan kaçının. Adaylar sık sık konuyla temastan çıkarak kaçıyor. Sorulan soruya “bilmiyorum” demek yerine muhakkak cevap verin.

4. Sınav programı standarttır.

4. Sınav programı standarttır.

Sınavın standart bir programı vardır ve test kitapçığında yazılanların ötesinde çok az şey sorabilir.

Bir şeyi anlamazsanız, soruşturmacıya soruyu tekrarlamasını kibarca isteyin. Görevliye size sorduğu gibi bir soru sormaya çalışırsanız, biraz garip olabilir. Çok fazla soru sormaktan kaçının. Çünkü işiniz, soruları cevaplamak ve sınav görevlisine İngilizce olarak neler yapabileceğinizi göstermektir.

5. Kısa cevaplardan sonra "Neden?" soru kalıbını duyacaksınız.

5. Kısa cevaplardan sonra

Daha önce IELTS sınavına girdiyseniz, sınav görevlisinin basit cevaplara “neden?” Sorusuyla cevap vereceğini fark etmiş olabilirsiniz.

Bunun nedeni, daha çok şey söylemeni sağlayarak dil seviyeni doğru bir şekilde tespit edebilmektir. Bununla birlikte, görevli kişi, sürekli olarak “neden” diye sorarak sizden bilgi toplamak zorunda kalmış gibi hissediyorsa akıcılık eksikliği nedeniyle işaretlenebilirsiniz.

IELTS Konuşma Bandı Tanımlayıcılarına göre, bir Bant 6’ya ulaşmak için adayın “konuşmaya istekli olması” gerekir. Bant 5’te bile “genellikle konuşma akışını sürdüren” bir konuşmacı açıklanmaktadır. Kısa veya bir iki kelime cevapları işe yaramaz. Kısa cevaplar, görevli memurun size tekrar tekrar soru sormasını gerektirir. Mümkün olduğunca uzun cevaplar vermeye çalışın.

6. Anahtar cümleleri ve zamanları stratejik olarak uygulayın.

6. Anahtar cümleleri ve zamanları stratejik olarak uygulayın.

IELTS konuşma testinin biçimini ve sorulan soruların türlerini biliyorsanız, planlamaya başlayabilirsiniz. Test sırasında ortaya çıkabilecek çeşitli durumlarda neler söyleyebileceğinizi düşünün. Örneğin, ilk kısmı, eviniz, aileniz, işiniz veya öğrenciliğiniz, hayatınız gibi şeyleri soracaktır. İşte bu, present perfect zamanını kullanarak yeteneklerinizi göstermeniz için güzel bir fırsattır. Bazı örnekler aşağıdaki gibidir;

  • home – I’ve lived in my apartment for two years.
  • family – We’ve been married for only six months.
  • work – I’ve been an engineer for fourteen years.
  • student life – I’ve been studying English for five years.

Birkaç kişisel sorudan sonra, sınav görevlisi daha genel konularla ilgili sorulara geçecektir. Bununla birlikte, ülkenizdeki herhangi bir şey hakkında rastgele bir soru sorabilir. Bir soru sorulduğunda, ne söyleyeceğinizden emin değilseniz, “Hmm, ilginç bir soru …” gibi bir cümle kullanın, kendinize biraz düşünme zamanı kazanın. Sınav sırasında kullanışlı olabilecek faydalı ifade grupları aşağıdaki gibidir;

  • Bir konunun başka tarafını göstermek için fikrinizi veriyorsanız; In my opinion,…I believe (that)…To me,…However,…On the other hand,…Having said that,…
  • Eğer soruyu anlamadıysanız; Excuse me, could you say that again? ya da Can you repeat the question, please?
  • Eğer kelimeyi anlamadıysanız; I’m sorry. I’m not familiar with …. What does it mean?
  • Zor ve yabancı bir soru ile karşılaştıysak; Hmm, that’s an interesting question… I’d say… veya Hmm, I haven’t thought about it before, but I would say…
YAZAR HAKKINDA