İngiltere’de Ucuz Alışveriş Yapabileceğiniz En İyi 10 Mağaza

İngiltere’de Ucuz Alışveriş Yapabileceğiniz En İyi 10 Mağaza

İngiltere, dünyanın en pahalı ülkeleri arasında gösteriliyor. Dünyanın en çok turist çeken ülkeleri arasında olunca ve İngiliz Sterlini birçok ülkenin para birimine göre daha yüksek bir değerde olduğu için pek haksız bir çıkarımda bulunmuş olmayız. Peki ama kur farkı ve bu pahalılıkla İngiltere’de nasıl ucuz alışveriş yapacağız? Bu yazımda market alışverişinden tutun, giyime kadar İngiltere’nin en ucuz alışveriş mağazalarına değindim.

1. Tesco

1. Tesco

Bizdeki Kipa’yı andıran bu market zinciri İngiltere’de oldukça yaygındır ve neredeyse her sokak arasında bulunmaktadır. Çok büyük ve ürün çeşitliliği olan bu marketlerden günlük atıştırmalık yiyecek ihtiyacınızı dahi çok ucuza karşılayabilirsiniz. Ayrıca ilaç da satılan bu marketlerde eczane aramanıza gerek kalmadan buralardan temin edebilirsiniz.

2. Asda

2. Asda

Asda, Tesco’nun ardından Birleşik Krallık’taki en büyük süpermarket zinciri konumunda bulunmaktadır ve İngiltere’de her köşe başında bulunan süpermarketlerden birisidir. Kendi Asda markalı ürünleriyle birlikte hazır yemekten deterjana, ilaçtan elektronik eşyaya, mutfak ürünlerinden tutun da giyime kadar her şeyi bulabilirsiniz. Diğer markalı ürünlere göre nispeten daha ucuzdur. Birçoğu 24 saat açıktır.

3. Lidl

3. Lidl

1930 Almanya kuruluşlu Lidl, bilenler arasında Avrupa’nın Bim’i diye tabir ediliyor. Fiyatlarının çok ucuz olmasına rağmen ürünleri kalitedir. İngiltere’de süpermarket alışverişi yapanlara sunduğu indirimlerle epey bir uygun sayılır.

4. Sainsbury's

4. Sainsbury's

150 yıllık bir tarihe sahip olup Londra’nın en ünlü market zincirlerinden biri olan Sainsbury’s diğerlerine göre biraz pahalıdır. Fakat içinde “Meal Deal” denen kafeler barındırıyor. Buralarda sıcak yemekler bulabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse 3-5 tane pişmiş kanat paket şeklinde, pilav+haşlanmış et yaklaşık 4-5 pound. Bu yüzden Meal Deal her öğrencinin uğrak mekanı olmayı başarmıştır.

* Meal Deal bulunan marketler:

  • Sainsbury’s
  • Asda
  • Tesco

5. Poundland

5. Poundland

%90 her şeyin 1 pounda satıldığı bu mağazada yiyecek, içecek, çay-kahve, kozmetik, kişisel bakım, parti süsleri, elektronik aksesuarlar gibi pek çok şey var. Ürünler Türkiye ile kıyaslandığında gerçekten çok ucuza geliyor.

6. Primark

6. Primark

İngiltere’nin en büyük mağaza zincirlerinden birisi olan Primark kesinlikle ucuz alışveriş için ilk adrestir. Mağaza içerisinde günlük kıyafetlerden iç çamaşırına, ayakkabıdan ev tekstiline kadar aklınıza gelebilecek her şeyi ekonomik fiyatlara bulmak mümkün. İngiltere’nin neredeyse tüm şehirlerinde Primark bulunuyor ve Türk lirasına çevirdiğinizde dahi ucuza gelerek karlı çıkıyorsunuz. Hediyelerinizi bu mağazadan almanızda fayda var.

7. T.K. Maxx

7. T.K. Maxx

Giyim konusunda bir diğer alternatif ise TK Maxx. Primark’a benzer bir yapıya sahip. TK Maxx’de bizim bildiğimiz Timberland, Tommy, Calvin Klein gibi markaları uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

8. New Look

8. New Look

New Look, yüzlerce ürünü yüksek kalite ve ucuza almak isteyenlerin adresi. Pek kimse bilmez ama New Look mağazalarında eğer öğrenci indirimi isterseniz, alışveriş tutarınızdan %10 indirim yapmaktadırlar.

9. Boots

9. Boots

İngiltere’de çok yaygın bir dağıtım ağı olan kozmetik ve ilaç şirketi. İçerisinde çok çeşitli ürünleri barındırmakla beraber her zaman 3 al 2 öde, indirimli ya da promosyonlu ürünler mevcut. Ayrıca, Boots Card sahibi olarak başka avantajlardan da yararlanabilirsiniz.

10. Waitrose

10. Waitrose

Waitrose, sunduğu ürün kalitesi ve fiyat seviyesi bakımından, Sainsbury’s ve Tesco’dan daha iyidir. En yaygın mağaza olarak bu üçünü söyleyebiliriz. Ayrıca, eğer yakınlarınızda Lidl, Iceland veya Aldi marketleri varsa daha ucuz günlük ihtiyaç alışverişi yapabilirsiniz.

İngiltere'de ucuz alışveriş ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Kamer Durmuş