İspanyolca Öğrenmek için En İyi 5 Dizi

İspanyolca Öğrenmek için En İyi 5 Dizi

İspanyolca öğrenmenin en etkili ve en eğlenceli yollarından biri İspanyolca dizi izlemektir. İspanyolca derslerinde öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmek için mutlaka her gün İspanyolca konuşmalar dinlemeli ve sözcüklerin telaffuz ediliş biçimlerini dikkatlice analiz etmelisiniz. Bunun en güzel yolu eğlenerek ve motivasyonunuzu yüksek tutarak sevdiğiniz, ilginizi çeken bir dizi izlemek olacaktır. Bu sebeple sizin için İspanyolca öğrenmek için en iyi 5 diziyi derledik.

1. La Casa De Papel

1. La Casa De Papel

La Casa de Papel (Kağıt Ev) 2017 yılında yayına giren, bir İspanyol kanalı olan ‘’Antena 3’’ de gösterimine başlanan ve daha sonra Netflix tarafından yayın hakları satın alınarak dünyaca ünlü olan bir İspanyol dizisidir. Dizide İspanya Krallığı’nın darphanesine düzenlenen dahice bir soygun girişimi konu alınmıştır. Diğer soygun dizi ve filmlerinden son derece farklı ve orijinal bir senaryoya sahip olması dizinin çok popüler olmasındaki etkenlerden biri. İspanyolca her ülkede çok farklı aksanlarla ve değişik kelimeler kullanılarak konuşulduğu için, İspanyolca öğrenmeye yeni başlıyorsanız mutlaka bunun gibi İspanya yapımı dizilerle başlamanızı öneririm. Daha sonra seviyeniz biraz ilerleyince Latin Amerika yapımlarını da izleyebilirsiniz!

2. Las Chicas Del Cable

2. Las Chicas Del Cable

Yine bir Netflix İspanya dizisi. Las Chicas Del Cable (Kablo Kızları) Netflix’in İspanya’da yapılan ilk orijinal dizisi. Baş rollerinde Blanca Suarez, Ana Fernandez gibi başarılı oyuncular yer alıyor. Dizi ilk olarak 2017 yılında gösterime girdi ve oldukça büyük başarı kazandı. Dizi 1928 yılında Madrid’de faaliyet göstermeye başlayan bir telekomünikasyon firmasında çalışmaya başlayan dört genç kadının hayatını işliyor. Dördününde farklı hikayeleri var. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, dizinin İspanya yapımı olması sayesinde anlamanız çok daha kolay olacak ve bu şekilde konuşmaya başlamanız da çok daha hızlı olacak!

3. El Tiempo Entre Costuras

3. El Tiempo Entre Costuras

Maria Dueñas’ın romanından uyarlanan El Tiempo Entre Costuras (İki dikiş arasında zaman) bir dönem dizisi. 1934 yılında başlayan hikaye, Madrid’de annesi ile genç bir modacı olarak çalışan Sira Quiroga’nın maceralarını işlemektedir. Dönem dizisi olmasına rağmen eski dönemleri sıkıcı bir şekilde değil oldukça orijinal ve kaliteli bir senaryo ile yansıtmaktadır. Eğer geçmiş yüzyılların konu alındığı diziler ve tarih sever biriyseniz bu diziyi çok seveceğinizden eminim! Romanı kadar dizisi de oldukça başarılı.

4. Velvet

4. Velvet

Velvet (Kadife) Antena 3 kanalı için yayınlanan bir İspanyol televizyonu dizisi. Dizinin başrollerini Paula Echevarria ve Alberto Marquez paylaşıyor. 2014 yılında yayınlanmaya başlayan dizinin bölüm başı ortalama maliyeti 500.000 Euro civarında. Bu dizinin konusu eski zamanların Madrid’inde yaşanan zor bir aşkın hikayesi. Eğer sizde romantik biriyseniz ve aşk hikayelerini seviyorsanız bu diziyi çok seveceksiniz.

5. La Catedral Del Mar

5. La Catedral Del Mar

La Catedral Del Mar (Denizin Katedrali) Ildefonso Falcones’in aynı isimli romanından uyarlanan bir televizyon dizisidir. Bu dizi İspanya’da bu ay gösterime girecek! Netflix’teki gösterimi ise Eylül ayını bulabilir deniliyor! Yani biraz sabretmeniz gerekecek. Barselona’nın en ünlü kiliselerinden biri olan ‘’La Catedral Del Mar’’ (Santa Maria Del Mar olarak da bilinmektedir.) diğer kiliselerden çok farklı ve özel bir kilise. Çok farklı bir tarihi ve yapılış hikayesi var. Eğer imkanınız varsa hem Barselona’da bizzat ziyaret etmenizi hem de romanını okumanızı tavsiye ederim. Dizisi ise bence harika olacak gibi görünüyor! Eğer yeni ve farklı bir dizi arıyorsanız, bu diziyi mutlaka takip edin derim.

İspanyolca öğrenmek ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Speakeasy İspanyolca Kursu