Kendini Geliştirmek İsteyenlere 5 Tavsiye

Kendini Geliştirmek İsteyenlere 5 Tavsiye

Bugün sana destek olan sevdiklerin olmasa kendi ayakların üzerinde durabilir misin? İş görüşmelerinde veya seni hayatta bir adım öne çıkaracak bir özelliğin var mı? Peki insanların seni örnek alabileceğini düşünüyor musun?

Yarının dünyası üretenin dünyası. Mükemmel özelliklere sahip olabilirsin veya çok başarılı olabilirsin. Ama kendini göstermediğin sürece pek de bir anlamı yoktur bunların. Gelin hep beraber kendini geliştirmenin, kendi markanızı yaratmanın ve hayallerinizi gerçekleştirmenin yollarına bakalım.

1. Farklılık yarat.

1. Farklılık yarat.

Milyonlarca insan arasında farklı olanı görüp hissetmediğin sürece onlardan hiçbir farkın kalmaz. Kendine bir alan bul. Seni ön plana çıkaracak, konusu geçince direk akıllara adın gelebilecek bir alan. Hayal kur ve dene. Senden öncekiler bulduğun fikri yapmamış olasa bile dene. Prof. Dr. Erhan Erkut’un da dediği gibi ”Zekiler değil, değişenler kazanır.”

2. Sosyal medyayı etkili kullan.

2. Sosyal medyayı etkili kullan.

Sosyal medyanın günümüzdeki etkisini çok iyi biliyoruz. Bir saniyede dünyalar kadar içerik yükleniyor ve bir anda değişiyor. Özgün içerikler üret. İnsanlar profilinde gezerken sıkılmasın. Her şeyden önce küfürlü, insanları etkileyecek veya bel altı diye tabir edilen paylaşımlarda bulunma. Siyasi görüşünü belli etmemeye çalış. Çünkü sana karşıt görüşte insanlar olabilir. Belki de bu yüzden onları kaybedebilirsin. Unutma, dünyadaki her insan bir müşteridir ve onlara karşı güzel bir izlenim bırakmalısın.

3. Dünyayı yakından takip et.

3. Dünyayı yakından takip et.

Dünya o kadar büyük ki sadece yaşadığımız ülkede hayat sürdürmek yetmez. Bugün insanlar evlerinde oturarak Çin’den aldığı ürünü Amerika’da tek bir tıkla satıyor. Sadece kendi çevrenle ülkenle ilgilenerek belirli bir noktaya gidebilirsin. Ama bizim amacımız insanların bulunduğu yolun dışında en yüksekte bulunmak. Elektrikli araç Tesla hakkında bilgisi olmayan birisi otomotiv sektöründe ne kadar ileriye gidebilir? Louis Vuitton markasının neden hiç indirim yapmadığını bilmeyen bir modacı ne kadar başarılı olabilir ki? Dünya vatandaşı olun. Yabancı dil öğrenin, kitaplar okuyup, uluslararası konferanslara gidin.

4. Kendine idol bul.

4. Kendine idol bul.

Başarı hikayelerini, geçirilen süreçleri veya tecrübeleri dinlemek her zaman fayda sağlar. TedX konuşmalarını sanırım bilmeyen yoktur aramızda. Yüzlerce başarılı insan kendilerinden kesitler verirken farklı bir bakış açısı oluşturuyor. Sadece başarılı insanları dinlemek yetmez. İşleri batıranları veya başarısız fikirleri de dinlemeli ve ders çıkarmak gereklidir.

5. Beynine, bedenine ve ruhuna iyi bak.

5. Beynine, bedenine ve ruhuna iyi bak.

Beyninizi hep besleyin. Okuyun, öğrenin, her zaman için pozitif düşünmeye çalışın. Çünkü kötümser düşünceler insanı eritir. Spor yapın, koşuya çıkın, abur cubur yemeyi azaltın. Çünkü bedenin daha sağlıklı hale geldiği zaman beyin daha motive edici çalışır. Ruhunuzu dinlendirin. Zaman zaman konserlere gidin, yeni bir enstrüman öğrenin sizi mutlu eden şeylerle uğraşın. Zamanın daha kaliteli geçtiğini göreceksiniz.

Farklı bir bakış açışı oluşturduktan sonra hayallerinizi gerçekleştirmenin zamanı gelmiştir. Bu konuyla ilgili diğer bir yazım olan Bucket List – Hayatta Yapılması Gereken 7 Şey da okuyabilirsiniz.

YAZAR HAKKINDA
Ali Gündüz