Oxford mu, Cambridge mi?

Oxford mu, Cambridge mi?

Akademi dünyasında nesiller boyu rekabet içinde olan iki üniversite: Oxford ve Cambridge (birleşimi olan “Oxbridge” olarak popülerdir). İkisi de dünya çapında bilinen üniversiteler; etkileyici ve Venedik’i andıran nehirleri ve tarihi yapılarıyla ünlüdürler. Her iki şehrin de birçok ortak noktası var gibi görünse de aslında öyle değildir! Üniversitelerin rekabeti, titan savaşına dönüştüğünde tarafını seçmen için işte sana birkaç bilgi:

1. Kolejler hakkında bir takım farklılıklar var.

1. Kolejler hakkında bir takım farklılıklar var.

Oxford ve Cambridge Üniversitesi dünyanın en köklü ve prestijli üniversiteleri olmakla birlikte geleneksel üniversitelerden daha farklı bir yapıya sahiptir. Oxford Üniversitesi içerisinde 39 farklı kolej, Cambridge Üniversitesi içerisinde ise 31 adet kolej bulunur. Oxford Üniversitesi’nin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Oxford’da öğretim 1096 tarihinde mevcut olsa da, 1209 yılında öğrencilerin Oxford halkıyla yaşadıkları anlaşmazlığın boyutu şiddete varınca bazı öğrenciler Cambridge kasabasına kaçmış, zaman içinde burada Cambridge Üniversitesi’ni kurmuşlardır.

2. Sistemi öğrenin.

2. Sistemi öğrenin.

Oxford Üniversitesi, kendi kendini yöneten 39 kolejin bir çeşit federal sistem içerisinde bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Bunlara ek olarak, Hristiyan derneklerce kurulmuş yedi adet özel kolej de üniversiteye dahildir. 30 kolej ve tüm özel kolejler hem lisans hem de lisansüstü seviyesinde öğrenci kabul etmektedir. 7 kolej ise sadece lisans üstü öğrenci kabul ederken, bir kolej yalnızca akademisyenlere yöneliktir. Geriye kalan bir kolej ise yarı zamanlı eğitim alanında uzmanlaşmıştır.

Cambridge Üniversitesi ise Oxford Üniversitesi’nin bilim adamları tarafından kurulmuştur. Daha sonra İngiliz Kral III. Henry tarafından takviye edildi ve papalardan bir eğitim kurumu olarak kabul edildi. Bu, Cambridge Üniversitesi’ni İngiltere, Avrupa ve İngilizce konuşulan dünyadaki en eski ikinci üniversite yapar. Toplamda 31 adet kolejin rektörü toplu olarak Cambridge Üniversitesi’nin senatosunu oluşturur.

3. Bot yarışlarında rekabet fazladır.

3. Bot yarışlarında rekabet fazladır.

Her iki üniversite arasında büyük bir rekabet vardır. Bu yalnızca eğitim ve öğretim kalitesinde ve başarısında değildir, aynı zamanda sporda, kültürde de rekabet vardır. Bu rekabet başarısının devamlılığını sağlamaktadır. Söz konusu suyla ilgili eğlencelere geldiğinde, ikisinden de nehirlerin geçtiğini biliyoruz. Oxford’dan Isis Nehri (Aslında Thames nehrinin bir kolu) Cambridge’ten Cam nehirleri geçmektedir. Oxbridge’in yaşadığı en büyük rekabeti Londra’nın Thames Nehri’nde gerçekleşen her yıl bot yarışlarında görebilirsiniz (Yarışlar Nisan ayında gerçekleşir). Her üniversitenin kürek takımları kafa kafaya giderek yarışmaları daha da heyecan katıyorlar.

4. Sıralama ve tanınmışlık açısından ilginç bir fark var.

4. Sıralama ve tanınmışlık açısından ilginç bir fark var.

Dünyada en çok Nobel alan üniversite Cambridge’dir. Ama ne yazık ki Oxford Üniversitesi dünyanın en iyi üniversitesi olarak yerini koruyor. Neden mi? 113 daha fazla yıl (kuruluştan bu yana), 2.699.400 daha büyük kütüphane koleksiyonu, Times Yüksek Öğretim sıralamasında 5 daha yüksek pozisyon, 31 daha fazla akademik personel sayısı, 3502 daha fazla sayıda kayıtlı öğrenci, 3611 daha fazla lisansüstü öğrencisi… Ve bu liste böyle gider.. Cambridge Üniversitesinin bir diğer artısı ise Oxford’a göre daha az harç talep etmesi (Az dediğim tıp fakültesi yıllık 70bin sterlin, Oxford’u siz düşünün 🙂 ).

5. Yayıncılık açısından her iki üniversite de oldukça başarılıdır.

5. Yayıncılık açısından her iki üniversite de oldukça başarılıdır.

Oxford Üniversitesi, toplam 190 kilometre uzunluğunda raflarda yer alan 11 milyonu aşkın kitabıyla, Bodleian sistemi British Library’den sonra Birleşik Krallık’taki en büyük üniversite kütüphane sistemine sahiptir. Oxford University Press dünyanın en eski ikinci yayınevi, yayın sayısıyla da dünyanın en büyük üniversite yayıncısıdır. Her yıl 6.000’in üzerinde yeni kitap yayımlanır. Bunların içinde Oxford English Dictionary ve Oxford World’s Classics (Dünya Klasikleri) gibi başvuru kaynakları ve akademik yayınlar da bulunmaktadır.

Cambridge Üniversitesi ise kütüphaneleri 8 milyonu bir legal depozit kütüphanesi olan Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi’nde olmak üzere yaklaşık 15 milyon kitaba sahiptir. Üniversiteye bağlı Cambridge University Press dünyanın en eski yayınevi ve en eski ikinci üniversite basımhanesidir.

6. Mezunları bölüm bakımından farklılıklar gösterir.

6. Mezunları bölüm bakımından farklılıklar gösterir.

Bu arada Cambridge sayısal, Oxford ise sözel bölümleri ile tanınır. Bu yüzden Cambridge’den Isaac Newton, ünlü fizikçi Stephen Hawking, Charles Darwin gibi bilim insanları mezun olurken, Oxford’dan ise 50’nin üzerinde Nobel Ödülü sahibi, 27 Birleşik Krallık başbakanı ve pek çok yabancı devlet başkanının yolu Oxford Üniversitesi’nden geçmiştir.

7. Ulaşım rahattır.

7. Ulaşım rahattır.

Kozmopolit bir şehir olarak Oxford ve Cambridge şehir içi ve şehirler arası ulaşım sistemleri oldukça gelişmiştir. Özellikle tüm şehir trafik sorununu çözen metro ağı ve otobüs hattı sayesinde şehrin kalabalıklığını ve yoğunluğunu hiç hissetmezsiniz. Yürüyerek ya da bisikletle kolayca gezilebilir. Oxford Londra’ya trenle 1 saat, Cambridge ise 50 dk uzaklıktadır.

Üniversiteler arasındaki bilinen en büyük rekabet hakkında benim bildiklerim bu kadar. Umarım ‘Oxbridge; Titanların Savaşı’ tarafını seçmende yardımcı olabilmişimdir.

Dünyayı benim gözümden görmek isterseniz; beni Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz : @meliscnl

Sevgilerle..

YAZAR HAKKINDA
MelisCnl

NABA Milan yuksek lisans ogrencisi. Yeni yerler kesfetmeyi, fotograf cekmeyi, mimari ve tasarima ilgi duyan bir gezginim.