Ucuz Uçak Bileti Bulmanız için En İyi 10 Tüyo

Ucuz Uçak Bileti Bulmanız için En İyi 10 Tüyo

Her geçen gün artan havalimanları ve uçak firmalarının rekabeti sayesinde iyice ucuzlayan uçak biletleri ile dünya git gide küçülmeye başladı.

Sıkça seyahat edenler olarak ucuz uçak bileti bulma artık son derece kolay bir hale dönüştü diyebiliriz.

Hala bilet alırken vereceğimiz ücretin alacağımız bilete değdiğinden emin olmak isteriz. Aklımıza takılan o soruyu soruyoruz. Acaba fiyat gerçekten uygun mu? Daha ucuzunu bulabilir miyim?

Ne zaman ve nasıl uçak bileti almalı? Bunun için doğru bir zaman, gün veya website var mı?

İşte birkaç tüyo sayesinde uçak biletinizi ucuza getirmenin yolları:

1. Planınızı erken yapın.

1. Planınızı erken yapın.

Nereye gideceğim? En zor kararlardan biri diyebiliriz. Eğer bir yere gideceksem, ”oradan sonra başka bir yere nasıl geçeceğim?” gibi sorular karşınıza gelir. Bu sorulara cevap bulabilmek için yapmamız gereken en önemli unsur, planınızı erkenden yapmaktır. Bu sayede ucuz bilet bulma imkanınız artar. Eğer ki plan yapmazsanız son dakikalarda alacağınız bilet genellikle daha pahalı olur. Böyle bir şeyle karşılaşmak istemiyorsanız, seyahat etmeden önce planınızı yapıp erkenden biletinizi daha ucuz yolla alabilirsiniz.

2. Biletinizi fiyatların en uygun olduğu zamanlarda alın.

2. Biletinizi fiyatların en uygun olduğu zamanlarda alın.

Genellikle yaz aylarında uçuşlar çok olur. Bu nedenle seyahat severler bu mevsimde bir yere gitme uğraşındadırlar. Genel olarak birçok insan hafta sonu bir yerlere gitmek isterler. Bu yüzdende seyahat severler hafta sonu uçuş biletlerinin daha pahalı olacağı sebebiyle hafta içi bilet almaya yönelirler. Eğer ki sizlerin de böyle bir düşüncesi varsa, hafta içi ve düşük sezondaki uçuşlara yönelmeniz daha faydalı olur.

3. Uçuş saatlerinde esnek olun.

3. Uçuş saatlerinde esnek olun.

Uçuş saatlerinin en yoğun olduğu vakitler olarak, sabah 8-10 arası ve akşam 17-19 arası olarak belirtiliyor. Bu yüzden de seyahat severler bu vakitlerde bilet almamaya özen gösteriyorlar. Bu vakitlerdeki uçuş fiyatlarının %40 civarı farklılık gösterdiğini rahatça söyleyebiliriz. Eğer ki bir şehri gezmek istiyorsanız, gece uçuşunu tercih etmeniz sizlere birçok avantaj sağlayabilir. Bu sayede hem gece uykunuzu almış olursunuz, hem de konaklama fiyatından kurtulmuş olup sabahleyin erkenden gezmeye başlayabilirsiniz.

4. Kredi kartı üyeliği yapın.

4. Kredi kartı üyeliği yapın.

Seyahat ederken sizlere güzel fırsatlar sunacak bir unsur da kredi kartı üyeliğidir. Bu konuda kredi kartlarını tek tek araştırıp en uygun mil/puan kazanabileceğiniz kredi kartı üyeliği yapmanız sizlere birçok avantaj sağlayacaktır.

Örneğin; elinizdeki kartların yaptığı kampanyaları takip ederek harcama yaparak katlanmış şekilde puan kazanabilirsiniz. Kampanya dışındaki harcamalarınızda genel olarak puan kazanamazsınız. Bu konuda dikkatli olmalısınız ki gereksiz harcamalardan uzak kalabilesiniz. Kazandığınız bu mil/puan sayelerinde uçak biletlerini hiçbir ücret ödemeden mil/puan sayesinde alabilirsiniz.

5. Alternatif havalimanı belirleyin.

5. Alternatif havalimanı belirleyin.

Genelde uçuşlarda aktarma noktası olan ve şehir merkezine yakın havalimanlarına uçuşlar daha pahalı olur. Sizler de hangi şehre gidecekseniz, gitmeden önce mutlaka o şehrin havalimanı uçuş fiyatlarını araştırın. Bu araştırma sayesinde gideceğiniz havalimanı uçuş fiyatında %30 – %40 arası az ücret ödersiniz.

6. Havayolu firmalarına üye olun.

6. Havayolu firmalarına üye olun.

Havayolu firmalarına üye olmak son derece önemlidir. Çünkü, bireylere sunduğu birçok uçuş kampanyası bulunmaktadır. Havayolu şirketlerinin gönderdiği maillerdeki kampanyalar sayesinde uçak biletleri daha ucuza alınabilir.

Genelde havayolu şirketleri yaz veya kış dönemi yaklaşırken seyahat etmek isteyenlere birçok fırsat sunar. Bu fırsatlarda genel olarak ucuz olur. Havayolu şirketlerine kayıt olduğunuz mail üyeliği sayesinde oldukça imkanlı seyahatlerden yararlanabilirsiniz.

7. Tek yön bilet seçeneğini kullanın.

7. Tek yön bilet seçeneğini kullanın.

Şirketlerin uçak bileti arama motorlarını kontrol ederken gidiş-dönüş seçerseniz size en pahalı biletleri getirebiliyorlar. Bunun için bu konuda son derece dikkatli olmanız gerekir. Niye diye soracak olursanız, gidiş-dönüş biletleri belirlenmiş fiyat aralığının altına düşmez. Bu da sizlere çok pahalı gelebilir. Bu soruna tek çözüm ise tek yön uçak bileti almaktır. Eğer ki tek yön olarak uçak bileti alırsanız bütçeniz açısından sizlere avantaj sağlayacaktır.

Örneğin; herhangi bir ülkeye seyahat ederken gidiş-dönüş seçeneğini seçtiğinizde karşınıza 500 lira gibi bir rakam çıkarken, tek yön seyahatini tercih ettiğinizde bu rakam 205-300 lira arasına kadar düşebilir.

Bunun dışında giderken bir firma, dönerken de başka bir firma ile uçuş yapmanız, bazen işe yarayabilir. Bu unsuru da göz önünde bulundurmanız sizlere fayda sağlayacaktır.

8. Aktarmalı uçuş seçeneğine bakın.

8. Aktarmalı uçuş seçeneğine bakın.

Genelde birçok firma müşterilerini kaçırmamak için aktarma noktalarını kullanarak cazip fiyatlara uçak bileti satarlar. Seyahat severler bu fırsattan yararlanmak için aktarmalı uçuş seçeneğini seçerek bütçelerinden tasarruf sağlamış olurlar. Aktarmalı uçuşlar, biraz geç sürer ama ucuz bir seyahat gerçekleştirmiş olursunuz. Herhangi bir ülkenin şehrine gitmek istiyorsanız, öncelikle o ülkenin diğer şehirlerinden, gitmek istediğiniz şehrin aktarmalı uçuş fiyatlarını gözden geçirmelisiniz. Sizler de göreceksiniz aktarmalı uçuş fiyatlarının ucuz olduğunu.

9. Uçak bileti arama motorlarını kullanın.

9. Uçak bileti arama motorlarını kullanın.

Belki de en önemli unsurlardan birisi de bu maddedir. Arama motorları kısaca, seyahat döneminde ‘Hayatın Anlamı’ gibi önem taşır. Uçak bileti arama motorları son derece önemlidir.

İşinize yarayacak arama motorlarından bazıları, geniş kapsamlı uçak biletlerini görmek için Momondo.com sitesini, rezervasyon için Ebilet.com.tr, ucuz uçak bileti için Skyscanner.com.tr gibi uçak bileti arama motorlarını kullanarak seyahatlerinize daha kolay yön verebilirsiniz.

10. Düşük bütçeli havayolu firmaları seçmeye özen gösterin.

10. Düşük bütçeli havayolu firmaları seçmeye özen gösterin.

Son yıllarda ülkemizde de yaygın olan düşük bütçeli firmalar sayesinde seyahat severler, çok ucuza uçak bileti bulabiliyorlar. Firmaların bu denli ucuz olmasının sebebi ise, seyahat sırasında yemek ve bagaj hizmetlerinin olmamasından dolayıdır.

Ucuz uçak bileti ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Raşit Doğan

EDUMAG Yazarı