Work and Travel Vize Görüşmesine Gideceklere 6 Tavsiye

Work and Travel Vize Görüşmesine Gideceklere 6 Tavsiye

2019 yazında New Jersey, Wildwood’da Work and Travel yapmış ve 2020 itibarıyla Amerika’dan 10 yıllık turist vizesi almış birisi olarak bu yazımda sizlere işinize yarayabilecek tavsiyelerden bahsetmek istiyorum.

1. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlayın!

1. Belgelerinizi eksiksiz bir şekilde hazırlayın!

Vize görüşmesinde gerekli olan belgelerle birlikte eksiksiz bir şekilde görüşme saatinde orada olun. Şirketinizin muhtemelen son kontrollerini tamamlayıp size verdiği dosyanızdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde ayarlayıp, 5×5 boyutunda en geç 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafınızla birlikte vize randevu saatinizde mutlaka konsolosluk alanında bulunun.

2. Görüşme saatine dikkat edin!

2. Görüşme saatine dikkat edin!

Randevu saatinizden minimum 45 dk – 1 saat erken konsolosluk alanında varmış olun. Randevu saatiniz gelmeden yarım saat önce konsolosluk kapısındaki güvenlik görevlileri sizleri sıraya sokacak ve randevunuzu beklemenizi sağlayacaktır. Emanet eşyalarınızı konsolosluk karşısındaki emanet kabul eden dükkanlara (İstanbul için) bırakmayı ihmal etmeyin.

3. Soğukkanlı ve dikkatli olun!

3. Soğukkanlı ve dikkatli olun!

Konsolosluk binasına artık girdiniz. Evraklarınız da kontrol edildi ve görüşme için sıranızı aldınız. Görüşme anında heyecanınıza yenik düşmeyin. Ne kadar soğukkanlı olursanız o kadar kolay vizenizin onaylanması. Sıranızı beklerken sizden önce görüşmeye alınan insanlara sorulan soruları takip edebilirseniz bu sizin yararınıza olacaktır. Çünkü duyduğunuz sorular genel sorulan sorular gibi olacağı için size sorulduğu zaman ters köşe kalma ihtimalinizi önleyecektir.

4. İyi bir izlenim edinin ve güleryüzlü olun!

4. İyi bir izlenim edinin ve güleryüzlü olun!

Sizin numaranız yandı ve artık görevliyle baş başa kalacaksınız. Görevlinin bulunduğu gişeye geçtiğinizde güleryüzlü bir şekilde ”Hi, How are you?, How do you feel today?” tarzı şeyler söylemeniz sizin avantajınıza olabilir. Fazla abartmadan bu tarz ufak sorular sormanız sizi diğer adaylardan ayırabilecek şeyler. İlk izlenimde güzel bir nokta yakalamak adına tekrar söylemek durumundayım mutlaka güleryüzlü olun.

5. Sorulacak olan sorulara hazırlıklı olun!

5. Sorulacak olan sorulara hazırlıklı olun!

Görüşme sırasında başlangıç safhalarını geçtikten sonra görevli size ufak kritik sorular sorabilir. Bu sorular okulunuzla alakalı, ailenizle alakalı, Amerika’da gideceğiniz bölgeyle veya çalışacağınız iş tarzıyla alakalı olabilir. Size sorulan sorulara kısa ve net cevaplar vermeye çalışın ve bu soruların dışına çok fazla çıkmayın. Ne olursa olsun size soru sorduklarında mutlaka devrik cümlelerle bile olsa cevap vermeye çalışın. Hiç cevap vermemeniz vize görüşmenize olumsuz yansıyacaktır.

6. Ortalamanızı dert etmeyin!

6. Ortalamanızı dert etmeyin!

Vize konusunda adayları tereddüte düşüren bir diğer husus da üniversite not ortalamaları, yani transkript belgeleri. Bu konuda kendi transkriptimden örnek vermek gerekirse, 2019’da Work and Travel mülakatına 1.90 ortalama ile gitmiştim. Bazı kesimlerden 2.00’ın altındaki bireylerin vizeyi alamayacağı yönünde sözler işitebilirsiniz. Bunun sebebi ise vize yetkilisinin sizi ülkenize bağlayan şeylerden birisi olan okulunuzla ne kadar alakalı olup olmadığınızı ölçmesidir. Düşük ortalamalarınızla ilgili soru yöneltilirse de bölümünüzün zorluğundan bahsedebilir veya yükseltmeye çalıştığınızı ve derslerinize daha ilgili davranacağınızı söyleyebilirsiniz. Tedirgin olmanıza gerek yok.

Genel olarak bahsedeceğim şeyler bunlar olmakla birlikte tekrar söylemem gerekirse güleryüzlü olmayı ihmal etmeyip, sorulacak soruları yanıtladığınız ve heyecanınızı bastırıp sakin olduğunuz taktirde vizeyi almamanız için hiçbir sebep bulunmamakta. Hepinize güzel bir yaz dilerim.

Work and Travel vize görüşmesi ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Berk GÜNER

2019 -Summer- Work And Travel
İNSTAGRAM : berkkguner


YURTDIŞINDA DİL OKULU REHBERLERİ
YURTDIŞINDA ÜNİVERSİTE REHBERLERİ