Yazı Boş Geçirme, AIESEC ile Yurtdışında Gönüllü Ol!

Yazı Boş Geçirme, AIESEC ile Yurtdışında Gönüllü Ol!

Dünyanın genç liderler yetiştiren en büyük öğrenci organizasyonu AIESEC hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için hazırladım. Şirketler ve sivil toplum kuruluşlarını faklı ülkelerdeki genç yetenekler ile buluşturan dünyanın en büyük organizasyonu AIESEC, öğrenciler ve yeni mezunlar için sosyal sorumluluk ve profesyonel staj imkanları sunuyor.

1. AIESEC nedir?

1. AIESEC nedir?

AIESEC, II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla Avrupalı öğrenciler tarafından 1948 yılında kurulan gençlerin kendi potansiyellerini keşfedebilecekleri ve geliştirebilecekleri uluslararası bir platformdur. Üyelerine hem gelişim hem de yurtdışı staj fırsatı sağlayan bu kurum, dünyanın en büyük öğrenci organizasyonudur. AIESEC Türkiye ise AIESEC Dünyası’nda en iyi ve en köklü ülkelerden biri olarak faaliyetlerini devam ettirmektedir. Türkiye’de darbe zamanlarında bile kapatılmayan 2 kurumdan biri olmuştur(1. Kızılay 2. AIESEC). 2015 yılı itibariyle dünyanın 127 ülkesinde faaliyet göstermekte ve yaklaşık 70.000 üyesi bulunmaktadır. Türkiye’de 1954 yılında faaliyete geçmiş, 13 şubesiyle (Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İstanbul Asya, İzmir, Kayseri, Kocaeli, KKTC-Doğu Akdeniz) faaliyet göstermektedir.

AIESEC ne anlama geliyor ? Fransızca açılımı ”Association Internationale des Étudiants en Sciences Économiques et Commerciales’’ olan AIESEC, Türkiye’de ”Türkiye İktisadi ve Ticari İlimler Talebeleri Staj Komitesi Derneği’’ açılımı ile bilinmektedir.

2. Kendi dünyanı keşfet!

2. Kendi dünyanı keşfet!

Hayatını değiştirecek olan dopdolu bir tecrübe yaşamaya, farklı kültürleri tanıyıp konfor alanının dışına çıkmaya hazır mısın?

Farklı kültürleri tanıyacağınız ve çevrenizdekilerin hayatlarına dokunacağınız, 6-8 haftalık sosyal sorumluluk projeleri.

Sınırlarınızı zorlayacağınız ve uluslararası iş tecrübesi edineceğiniz, 4. sınıf ve yeni mezunlara yönelik 3-12 aylık profesyonel iş fırsatları.

3. Bir adım öne geçmek için kendinize meydan okuyun!

3. Bir adım öne geçmek için kendinize meydan okuyun!

Profesyonel Gelişim
Bölümünüz ne olursa olsun AIESEC’te ilgi duyduğunuz alanlar ile ilgili fırsatlar bulabilirsiniz. Programlarımız ve fırsatlarımızın çeşitliliği, yeteneklerinizi geliştirmenize ve liderlik potansiyelinizi açığa çıkartmaya yardımcı olacaktır. İlk adımı at ve kariyerine bir adım önde başla!

Kişisel Gelişim
Tecrübe etmek her zaman kolay değildir, fakat denemeye değer. AIESEC serüveninde hayattaki güçlü ve zayıf yanlarını öğrenecek, uluslararası bakış açısına sahip yüzlerce kişi ile tanışacaksın. Kendine yeniden başlamaya hazır mısın?

Büyük Zorluklarla Mücadele
AIESEC’in sunduğu üyelik fırsatları sayesinde üniversite öğrencileri, mezunlar ve şirketler ile işbirliği yaparak dünya sorunlarına çözümler üretebilir, toplumda pozitif etki yaratabilirsin.

4. Global Volunteer nedir?

4. Global Volunteer nedir?

Global Volunteer, ”Hayat Değiştiren Tecrübe”dir. Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine katkı sağlayan uluslararası en büyük program ile farklı bir ülkede gönüllü olarak 6-8 hafta süren projelere katılım göstererek kişisel gelişimine katkıda bulunacaksın. Yurtdışında aileler ile yaşayıp, farklı kültürlerden oluşan takımlarla çalışacaksın. Bu süreçte konfor alanının dışına çıkarak güçlü ve zayıf yönlerini tecrübeler yaşayarak öğreneceksin. Katıldığın projedeki bireylere kendi kültürünü tanıtacaksın. Toplumsal gerçekleri yaşayarak öğreneceksin. Nasıl mı bu kadar net ve emin konuşabiliyoruz ? Çünkü; #HayatBuDeğişir

Peki, Global Volunteer’a Nasıl Başvurabilirim?

1. Websitesine Kayıt Ol
Siteye kaydını bıraktıktan sonra tüm uluslararası fırsatların bulunduğu “AIESEC Opportunities Portal”a yönlendirileceksin.

2. Profilini Tamamla
AIESEC Opportunities Portala kayıt olduktan sonra, profilini tamamlayarak stajları görmeye hak kazanacaksın. Sosyal Sorumluluk Projeleri için ”Volunteering Experiences’’ kısımını seçmelisin.

3. Staj Arama
Profilini tamamladıktan sonra deneyimlerine ve yeteneklerine en uygun olan stajları, gitmek istediğin tarihler ve ülkeleri filtreleyerek incelemeye hak kazanacaksın. Aynı anda en fazla 15 projeye başvurabilirsin.

4. Mülakatlar
Başvurduğun projeler için proje sorumlusu mülakata gir ya da sorulacak sorulara yönelik videonu hazırla. Online gerçekleşecek mülakatlarda kendini ve tecrübelerini en doğru şekilde ifade et. Şimdiden Başarılar!

5. Projeye Kabul
Tebrikler! Kabul aldın, artık eşleşme ücreti olan 550 TL’yi yatırıp, davet mektubun ile vizeye başvurup, uçak biletini alıp, bavulunu hazırlamaya başlayabilirsin.

5. Global Talent

5. Global Talent

Profesyonel kariyerinize adım atın! Uluslararası iş tecrübesi sunan binlerce firmayı inceleyin, geleceğinize yön verin!

Global Talent’a nasıl başvurabilirim?

1. Websitesine Kayıt Ol
Siteye kaydını bıraktıktan sonra tüm uluslararası fırsatların bulunduğu “AIESEC Opportunities Portal”a yönlendirileceksin.

2. Profilini Tamamla
AIESEC Opportunities Portala kayıt olduktan sonra, profilini tamamlayarak stajları görmeye hak kazanacaksın. Kurumsal Stajlar için ”Intern Abroad’’ kısımını seçmelisin.

3. Staj Arama
Profilini tamamladıktan sonra deneyimlerine ve yeteneklerine en uygun olan stajları, gitmek istediğin tarihler ve ülkeleri filtreleyerek incelemeye hak kazanacaksın.

4. Mülakatlar
Başvurduğun stajlar için şirket yetkilileri ile mülakatlara gir. Online gerçekleşecek mülakatlarda kendini ve tecrübelerini en doğru şekilde ifade et. Şimdiden Başarılar!

5. Staja Kabul
Tebrikler! Staja kabul edildin. Şimdi yapman gereken tek şey AIESEC tarafından istenen yasal belgeleri sağlamak, program ücreti olan 1050 TL’yi ödemek ve tecrüben boyunca AIESEC ile iletişimde kalmak.

AIESEC ;

AIESEC ;

5,000+ partner organizasyon,
126 ülke,
70,000 aktif üye,
2,400 üniversite ve
1,000,000+ AIESEC Alumnisine sahiptir.

YAZAR HAKKINDA
Beşir Kebbe

love to travel..