Yeni Bir Dil Öğrenmenin 8 Muhteşem Faydası

Yeni Bir Dil Öğrenmenin 8 Muhteşem Faydası

Yeni bir dil öğrenmek sadece iş başvurusu yaparken kariyerinizde fırsat sunmakla kalmayacak, aynı zamanda beyin yapınızı da değiştirecek. Nasıl mı? Gelin birlikte inceleyelim..

1. Aynı anda çoklu düşünmenizi sağlar.

1. Aynı anda çoklu düşünmenizi sağlar.

Birden fazla dil bilmek, daha iyi odaklanmaya ve bilgilerin beynimize çok daha kolay bir şekilde girmesine yardımcı olur. Farklı diller arasında geçiş yapabilmek, beynin çok daha esnek olmasını ve önceliklendirmeyi daha kolay yapabilmeyi sağlar. Beyin bu dil değişiminden fayda sağlayarak hafıza zorluklarının daha basit bir şekilde üstesinden gelmiş olur. Birden fazla dil öğrenerek, beyninizi hıphızlı çalışan ve aynı zamanda birden fazla iş yapabilen duruma getirebilirsiniz.

2. Mantıksal ve yapısal düşündürür.

2. Mantıksal ve yapısal düşündürür.

Yeni bir dil öğrenmeye başlamak, mantıksal ve yapısal olarak öğrendiğimiz dili düşünmek anlamına gelir. Başlangıç aşamasında öğrenme yollarını ve söz konusu dilin temellerini öğrenme çabası mantıksal ve yapısal düşünmeyi geliştirir.

Ayrıca, ezberleme yöntemlerine başvurmak hafızanın gelişmesini sağlar. Mantıksal ve yapısal düşünmeyle birlikte hafıza hakkında kendinizi güçlendirmeniz demek matematik gibi farklı alanlarda büyük bir kazanıma sahip olmanız demektir.

3. Ana dilinizi güçlendirir.

3. Ana dilinizi güçlendirir.

Yeni bir dil öğrenmek, ana dilin gelişmeye başlamasıdır. Öğrenmeye başladığımızda ana dilimizi çok daha iyi konuşmaya başlarız, sözcük bilgimiz artar, dil bilgisi konusunda kendimizi güçlendiririz ve okuma becerilerimiz daha güçlü seviyelere çıkar. Bu doğal olarak kazandığımız bir faydadır. Öğrendiğimiz her yeni dil, ana dilimizi güçlendirme konusunda bize katkı sağlayacaktır.

4. Odaklanma becerisini geliştirir.

4. Odaklanma becerisini geliştirir.

Yabancı dil öğrenmek kelimeleri anlama konusunda çok daha dikkatli davranmak demektir. Bu yüzden yabancı dil öğrenirken odaklanma becerinizi geliştirirsiniz. Kelimeleri anlamak için ortaya koyduğumuz çaba, önemli ölçüde farklı seviyelerde görülebilecek engelleri aşabilmemiz konusunda bize yardımcı olur. Ayrıca, bu avantajdan faydalanabilmek için öğrendiğimiz yabancı dilleri ana dilimiz gibi bilmemize de gerek yoktur.

5. Daha hızlı öğrenme yeteneğinizi geliştirir.

5. Daha hızlı öğrenme yeteneğinizi geliştirir.

Yabancı dil, söyleneni anlama konusunda kendimizi geliştirmemizi sağlar. Anlama ve idrak yeteneğini geliştirmiş bir kişi her zaman daha hızlı öğrenme şansı elde edecektir. Yabancı dile sahip bir kişi, bir konuyu yabancı dil sahibi olmayan bir bireyden çok daha hızlı öğrenebilir.

Ayrıca, hafızamızı güçlendirir. Bu durum, daha çok bilginin uzun zamanlı olarak hafızamızda kalması anlamına geleceğinden bir şeyleri öğrenme konusunda daha hızlı hareket edebilmemize olanak tanımaktadır.

Yeni bir dil öğrenmek hafızamızın güçlü olmasını, anlama ve idrak konusunda kendimizi geliştirmemizi ve odaklanma konusunda daha iyi nokta olabilmemizi sağlayacağı için öğrenme konusunda daha hızlı hareket etmemizi sağlayacaktır.

6. Daha yaratıcı düşünmenizi sağlar.

6. Daha yaratıcı düşünmenizi sağlar.

Ana dilden farklı diller konuştuğumuzda, kullandığımız sözcükten farklı bir sözcüğü kullanmak durumunda kalırız. Bu sözcüğü bulabilmek için geçireceğimiz zaman fark edilemeyecek kadar kısa olsa bile faydası oldukça büyüktür.

Kelimeler arasında yolculuk etmek, bir bulmacayı tamamlaya çalışır gibi kelime avına çıkmak ve en ideal cümleyi oluşturmak için çaba göstermek daha yaratıcı olmamızı sağlamaktadır. Bunu farklı yönlerden değerlendirebilirsiniz. Yaratıcılık herkesin sahip olabileceği bir kabiliyet değildir. Yaratıcı düşünebildiğiniz zaman önünüze çıkan problemlere daha verimli çözümler üretebilirsiniz.

Öğrenilen yeni bir dil ile çok daha yaratıcı düşünceye sahip biri olabilirsiniz.

7. Farklı dünyaları tanıma imkanı sağlar.

7. Farklı dünyaları tanıma imkanı sağlar.

Yaşamımız boyunca kaliteli yazarlarla ve kitaplarla tanışabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun için yabancı bir dilinizin olması gerekir. Yabancı dil sahibi olduğunuzda farklı yazarları tanıyabilir, onların yazdıklarını, çeviri gerekmeden okuyabilir ve kitaplarında farklı dünyalarla tanışabilirsiniz.

Kişisel gelişiminiz için devamlılık sağlamak istiyorsanız basit düzeyde dahi olsa yabancı dil öğrenmek size büyük bir katkı sağlayacaktır.

8. Özgüvenin artmasını sağlar.

8. Özgüvenin artmasını sağlar.

Yeni bir dil öğrenirken kendinize katacağınız her bir yeni kelime, sizin için bir başarı sayılır. Bunları biriktirmek ve hafızanızda kalmasını sağlamak başarıları ardı ardına getirmek demektir. İşte bu kendinize olan güvenin artması anlamına gelmektedir. Başarılarla kazandığınız motivasyon diğer birçok uğraşta size yardımcı olacaktır.

Öğrenilen her yeni dil, yeni bir başarıdır. Başarılar da kendinize olan güveni sağlamlaştırır.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

YAZAR HAKKINDA
Furkan Fayetörbay