Yurtdışında Kendinizi Çevrimiçi Korumanın 5 Yolu

Yurtdışında Kendinizi Çevrimiçi Korumanın 5 Yolu

Siber suçlar, yavaş ama emin adımlarla halk bilincine doğru ilerlemektedir. Yine de, algılamalar, bu riskin gerçekliğinin ne kadar ciddi olduğu konusunda biraz yanlış yönlendiriliyor. Yapılan son çalışmalara göre, çoğu insan siber saldırı riskinin yükseldiğini biliyorken, çoğu da kendilerinin risk altında olmadığını düşünüyor.

Kendinizi çevrimiçi koruyabileceğiniz bu araçların kullanımı kolaydır. Sadece birkaç basit adımla, herkes çevrimiçi olarak kendisini koruyabilir.

Bununla birlikte daha da kötüsü, çoğu insan hayatını yurtdışına taşıdığında çevrimiçi veri korumasına dikkat etmeyi neredeyse ikinci planda bulundurmaktadır. Önlem olarak bize düşen, şu önemli 5 şeyi yapmak olacaktır:

1. Bir parola yöneticisi kullanın.

1. Bir parola yöneticisi kullanın.

Araştırmalara göre birçok insanın basit ve anlaşılması kolay şifreler üzerine yoğunlaştığı aşikardır. Bunu destekleyecek bir araştırma örneği de ABD vatandaşları arasındaki en popüler iki şifrenin art arda beş yıl boyunca ‘123456’ ve ‘şifre’ olduğunu keşfettiler. Tecrübesiz korsan tarafından bile rahatlıkla çözülebilir. Güvenlik açısından şifre önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden sahip olduğunuz her hesap için farklı bir şifre olması gerekir. Bir parola yönetici kullanarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Tüm parolalarınızı bir ana şifrenin arkasındaki tek bir yerde saklarlar. Ayrıca, güvenli şifreler oluşturmanıza yardımcı olur.

2. Nerede nelere tıklamanız gerektiğine dikkat edin.

2. Nerede nelere tıklamanız gerektiğine dikkat edin.

İnsanlar için basit bir işlem gibi görünüyor, ancak güvenliğini korumanın en önemli kurallarından biri, tıkladığınız yeri izlemektir. Gelen kutunuzda, tanımadığınız bir e-postadan gelen bir bağlantı görüyorsanız, tıklamayın. Bilmediğiniz birinden bir ek gördüyseniz, onu açmayın. Bildiğiniz birinden şüpheli bir başlık içeren bir e-posta görüyorsanız, onu sakın açmayın. Mali veya kişisel bilgilerinizi girmenizi isteyen tüm e-postaları yok saymalısınız. Böyle durumlarda çevrimiçi olarak giriş yapın ve işleri kontrol altına alın, güvende olduğunuzdan emin olun.

3. Güvenli tarama yapın.

3. Güvenli tarama yapın.

Aynı şekilde internete göz atarken bildiğiniz güvenli sitelerde gezinin. Bir sitenin https protokolünden ziyade yalnızca bir http’u varsa, dikkatli olun. Reklamlar ve benzeri şeyler patlak veriyorsa oradan hızlıca çıkın. Siteler arasındaki bağlantılarda, özellikle de veri girmek zorunda kalabileceğiniz yerlere giderseniz, dikkatli olun. Şüpheniz varsa, normal tarayıcınıza gidin ve oradan siteyi tekrar girin. Mümkünse, güvenli bir tarayıcı veya arama motoru kullanın. Biraz daha dikkatli olursanız zarar görmezsiniz. Basit kurallar gibi görünse de birçok insanlar tarafından düşülen hatalar arasında yer alır.

4. Yazılımınızı güncel tutun.

4. Yazılımınızı güncel tutun.

Yazılım güncellemeleri sıklıkla indirilebilir. Zaman alabilir ve sisteminizi yavaşlatabilirler. Güncellemeler olmadan, yazılımınız, verileriniz ve sisteminiz risk altında olabilir. Daima Wifi bağlı olan düzenli olarak kullandığınız tüm cihazları göz önünde bulundurmaya dikkat edin. Bunun en iyi örneği, birçok insanın dijital kameralarının güncel tutulması ve bu da potansiyel bilgisayar korsanlarına açık bir güvenlik riskinin oluşmasını sağlamaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemezsiniz. Bu nedenle her zaman, mümkün olan en kısa sürede tüm yazılımlar için yazılım güncellemelerini indirin.

5. Bir VPN kullanın.

5. Bir VPN kullanın.

Bir parola yöneticisinin yanı sıra, yazılımın diğer bir parçası olan VPN gerekir. VPN veya Sanal Özel Ağ, çevrimiçi trafiğinizin tümünü şifreleyerek çevrimiçi yaptığınız her şeyin güvenli olduğunu gösterir. Ayrıca, gerçek anlamda da anonim olduğu anlamına gelen üçüncü taraf bir sunucu vasıtasıyla tüm çevrimiçi trafiğinizi yeniden yönlendirecektir.Bu iki önemli özellik, VPN’i güvenlik bilinci oluşturan web kullanıcısı için kesinlikle çok önemlidir.

Yurtdışında güvenlik ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA