En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

En Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır?

Sık sık seyahat etmeyi sevenleri en çok düşündüren ve sınırlandıran konu bilet fiyatlarının çok masraflı olmasıdır. Tatil planı yaparken ucuz bilet arama meselesi o kadar da kolay değil. Ucuz bilet bulabilmek için işin detayına inip birkaç ipucuna dikkat etmek gerekiyor.

Uçak biletleri pek çok faktörden etkilenebilir. Ucuz bilet bulabilmek biraz bilgi ve sürekli araştırma gerektiriyor. İşte ucuz bilet bulabilme şansınızı arttırabilecek tüyolar:

1. Seyahat tarihlerinizde esnek davranın.

Uçak bileti fiyatları dönemden döneme değişme gösteriyor. Yılbaşı, bayram ve okul tatilleri en çok tatile çıkılan dönemler. Özellikle Haziran-Ağustos ayları arasındaki dönem en çok sıkışıklığın olduğu bir dönem. Bu dönemlerde bir çok insan seyahat etmeyi tercih edeceğinden doğal olarak uçak bileti fiyatları da daha yüksek oluyor. Eğer zaman kısıklığınız yoksa ve esnek davranabiliyorsanız bu dönemlerden uzak tarihlere plan yapın.

2. Bilet almak için en uygun zamanı kollayın.

Bir çok kişi hafta sonu uçmayı tercih ettiğinden hafta içi uçak fiyatları daha ucuz oluyor. Bilet almak için hafta içi en uygun gün Çarşamba-Perşembe öğleden sonra.
Biletinizi daha da ucuza getirmek istiyorsanız ülke içi uçuşlarda biletinizi en azından 1 ay önce almanız tavsiye edilir. Uçuşa son 2 hafta kala bilet fiyatlarında yaklaşık %5’ten 30’a kadar artış görülüyor.

3. Uçak bileti arama motorlarını kullanın.

Tek tek havayollarının bilet fiyatlarını araştıracağınıza bu sizin yerinize kısa sürede yapan arama motorlarını kullanın. Arama motorları tüm havayollarının bilet fiyatlarını karşılaştırıp en ucuz bileti bularak sizin önünüze getirir. Aplikasyon olarak da telefonunuza indirebileceğiniz bu arama motorlarını sık sık kontrol ederek bir rutin haline getirin.

4. Biletinizi erkenden alın.

Uçuş tarihine yaklaştıkça bilet fiyatlarında önemli bir artış söz konusu. Özellikle uçaktaki en ucuz koltuklar satıldıktan sonra havayolları kalan koltukları daha yüksek fiyatlara satıyor. Bilet fiyatları günlük hatta saatlik farklılıklar gösterebiliyor. Bu noktada rezervasyonunuzu son dakikaya bırakmayıp erkenden yapmanız bütçeniz açısından faydalı olacak.

5. Alternatif havaalanlarını tercih edin.

Büyükşehirlerin neredeyse hemen hepsinde 2 tane havayolu bulunmakta. Sizde daha az tercih edilen havayolunu kullanarak uçak biletinizi daha ucuza getirebilirsiniz. Mesela Atatürk Havaalanı yerine Sabiha Gökçeni tercih edebilirsiniz. Yeni açılan İstanbul Havaalanı’nda bir süreliğine uygun olacağını aklınızdan çıkarmayın. Yurtdışı seyahatlerinizde de bu tüyoyu kullanmayı unutmayın.

6. Mil biriktiren banka kartlarını tercih edin.

Günlük hayatınızda yaptığınız alışverişlerde normal banka kartlarındansa mil biriktiren kartları tercih ederek ödemenizi bu kartlarla yapın. Daha sonra bilet alacağınız zaman alışverişlerinizden birikmiş olan milleri kullanarak tasarruf edin.

Ucuz uçak bileti ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

Kaynak: haber365
YAZAR HAKKINDA
Halil İbrahim Çetin

Traveler, Adventurer, Panelist
Erasmus Polonya - Kielce 2018