Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Sayısı Açıklandı

Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Sayısı Açıklandı

Yurt dışında yaşamını sürdüren Türk vatandaşlarının resmi sayısı, Dışişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan resmi rakamda, 152 ülkeyi kapsayan veriye göre 5 milyon Türk vatandaşı yurt dışında hayatını sürdürmekte.

Dışişleri Bakanlığı yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sayılarını açıkladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, yurtdışında yaşan Türklerle ilgili olarak geçen yıl TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergelerine cevaben yurtdışındaki vatandaşların sayısının ülkelere göre dağılımını paylaştı.

3 ülkede hiç Türk vatandaşı yok 

Türkiye Cumhuriyeti toprakları dışında yaşayan Türk vatandaşlarının dünya çapında 152 ülkeyi kapsayan bulgulara göre, toplam sayısı 5 milyonu bulmakta. En fazla Türk nüfusa sahip Almanya’da 2 milyon Türk vatandaşları bulunurken, Güney Asya’da olan bir ülke olan Butan’da, Büyük Okyanus’ta yer alan bir ülke olan Tonga’da ve yine Büyük Okyanus’ta yer alan bir ülke olan Tuvalu’da hiçbir Türk vatandaşı yaşamıyor.

Öte yandan, Andorra, Barbados, Belize, Bolivya, Cabo Verde, Ekvator Ginesi, El Salvador, Ermenistan, Güney Kıbrıs, Honduras, İzlanda, Jamaika, Kanarya Adaları, Kuzey İrlanda, Kuzey Kore, Liberya, Galler, Monako, Nijerya, Paraguay, San Marino, Suriye, Tayvan, Togo ve Uruguay’da yaşayan Türk vatandaşlarına ilişkin bir veri bulunmadığı açıklandı.

YAZAR HAKKINDA
Merve Yılmaz

Life is a tragedy full of joy!