Work and Travel’dan Sonra Başvurulan Change Of Status Nedir?

Work and Travel’dan Sonra Başvurulan Change Of Status Nedir?

Merhaba sevgili arkadaşlar,

Uzun zamandır düşündüğüm fakat kısıtlı vakit ve üşengeçlikten yazıya dökemediğim Amerika’daki tecrübelerimi sonunda sizlere aktaracak olmanın heyecanını yaşıyorum. 🙂

Öncelikle Edumag.net ekibini böyle bir platform kurdukları için teşekkür ederim. Amerika’ya gelmeden önce gerekli bilgileri aldığım ve halen daha takip ettiğim nadir sitelerdendir.

Neyse daha fazla uzatmadan sadede gelelim.

Başlıktan da anlayacağınız üzere Work and Travel J1 vizemiz bittikten sonra Amerika’da nasıl kalınır ondan bahsedeceğim.

Öncelikle kendinize bir yol haritası belirlemeniz gerekiyor.

İngilizce, para, eğlence vs. kriterlerinizi belirleyip ona göre bir seçim yapmak zorundasınız. Aksi takdirde planlamadığınız sorunlarla karşılaşmanız an meselesidir. Seçimden kastettiğim nokta yaşamaya devam edeceğiniz eyalet ve seçeceğiniz dil okulu. Ve bütün bunları vizeniz bitmeden en az 1 ay öncesinde tamamlamış olmanız gerekiyor.

Dil okuluna nasıl kayıt olurum?

Bir çoğumuz metropol şehirlere uzak dil okullarının olmadığı bölgelerde wat yapmak zorunda kalıyoruz. İmkanı olanlar internet üzerinden bulduğu dil okuluna şahsen gidip kayıt yaptırabilir. Böyle bir imkanı vakti olmayanlar ise telefon ile iletişime geçerek online bir şekilde kayıtlarını yaptırabilirler. Kendimden örnek vermem gerekirse vizem bitmeden 1.5 ay öncesinde internet üzerinden bulduğum bir dilokulu ile iletişime geçtim ve gerekli belgeleri tamamladım. Daha sonrasında doldurmam gereken formları bana posta yoluyla gönderdiler bende gerekli belgeleri ekleyerek USCIS (US Citizenship and Immigration Services)’e gönderdim.

Gerekli Belgeler !

Okulun sizden isteyeceği çoğu belge zaten Amerikaya gelirken yanınızda taşımanız gereken belgeler olacak. DS2019 – Pasaport gibi. Sizin ayrıca ihtiyacınız olan 2 şey var.

1. Sponsor

Size sponsorluk yapacak kişinin Banka hesabında en az 18000 USD bulunması gerekiyor.

ve size imzalı bir şekilde Bank Statement’ın PDF halini göndermesi gerekiyor.

2. Niyet Yazısı

Niyet yazısını siz yazacaksınız fakat internet ortamında bir çok örneği mevcut.

İçeriği ise Neden dil okuluna gitmek istediğinizi anlatan bir yazı olması gerekmektedir.

Ve En Önemli Kısım : Ücretler

Okul ücretine girmeyeceğim çünkü aylık 400$ dan 5000$’a kadar okullar var. Bu sizin tercihiniz olacak.

Fee for Change of status:

$370 : Money order to Homeland Security. (Devlet)

$200 : SEVIS Fee to Government. (Devlet)

$100 : Registration fee . (Okul)

$200 : Application service fee. (Okul)

$100 : I-20 Processing fee. (Okul)

Toplamda okula başlamadan önce vizenizi değiştirmek için harcayacağınız yaklaşık miktar : 1000$

Belgeleri Gönderdik. Sonra ?

Belgeleri gönderdikten sonra size Case Number içeren I-797 Form unuzu gönderecekler.

Bu kod ile https://egov.uscis.gov/casestatus/  sitesinden vizenizin onaylanıp onaylanmadığını kontrol edebileceksiniz.

Vize Süreci

USCIS’e belgelerimizi gönderdiğimiz günden itibaren genel olarak 4-6 ay içerisinde açıklanıyor. Fakat bu süreç bazen 9 ay’a kadar sürebiliyor. Bu süre içerisinde bazı okullar sizden para kazanmak için okula başlamanız gerektiğini söyleyecekler fakat öyle bir zorunluluğunuz yok isterseniz vizeniz gelene kadar bekleyebilir vizeniz onaylandıktan sonra okulunuza başlayabilirsiniz. Genelde bu süre içerisinde çalışıp okul için para biriktirmeye devam ediliyor.

(J1 vizeniz bittikten sonra çalışmanız yasal değil)

Vize Onaylandı !

Vizemiz onaylandıktan sonra okula başlamak zorundayız arkadaşlar. Okula devam etmediğimiz takdirde kaçak durumuna düşüyoruz ve yukarda anlattığım prosedürlerin hepsi boşa gider. Okullar genelde 3+1 aylık dönemlerden oluşur. 3 ay kursun ardından 1 aylık tatiliniz olur. Okula ücret ödediğiniz sürece vizenizi istediğiniz kadar uzatabilirsiniz.

Statü Değişikliğine Başvurduktan Sonra Amerika Sınırlarından Dışarıya Çıkmak

Mümkündür fakat geri gelmek mümkün değildir. Çünkü siz sadece statünüzü değiştirmiş olacaksınız Pasaportunuza vize damgası vurulmadığı için tekrar amerikaya gelmek isterseniz yeniden vize başvurusunda bulunmanız gerekecek. En büyük dezavantajıdır.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Daha anlatılacak çok şey var ama daha fazla uzatmak istemiyorum. Ayrıca sorularınızı özel olarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya hazırım. Herkese Başarılar diliyorum. Görüşmek Üzere.

YAZAR HAKKINDA
Mahmut Gemici

Merhaba ben deniz 24 yıllık Mahmut GEMICI.
Antalya'da ilkokul ve lise eğitimimi tamamladıktan sonra Erciyes Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliğini bitirdim.
2017 yılında Amerika'ya geldim. Bilgi paylaştıkça çoğalırdan yola çıkarak Work and Travel ve Amerika hakkında bu zamana kadar tecrübe ettiklerimi sizinle paylaşmaya çalışıyorum.