6 Soruda Work and Travel Vize İşlemleri

6 Soruda Work and Travel Vize İşlemleri

Work and Travel vize işlemlerindeki hazırlık ve başvuru süreci hakkında aklınıza en çok takılabilecek soruları cevapladık.

Vize başvurusunu kim yapacak?

Amerikan konsolosluğuna vize müracaatları şahsen yapılır. Sizin adınıza bir başkası vize başvurusu yapamaz.

Vize başvurusu hangi şehirlerden yapılır?

Vize başvurunuzu İstanbul’da bulunan Amerikan Konsolosluğu’na veya Ankara’da bulunan Amerikan Büyükelçiliği’ne yapabilirsiniz.

Vize başvurusu ne zaman yapılır?

Vize başvuruları Mart ayında başlamaktadır ve Haziran ayına kadar devam etmektedir. Hangi tarihte vize görüşmesine gitmek istediğinize uygun olan tarihler arasından siz karar vereceksiniz. Vize görüşmesine gitmek istediğiniz tarih tercihinizi yaptıktan sonra, sizin adınıza konsolosluktan acentanız aracılığıyla randevu alınır, sizin sadece bu randevu gününde vize görüşmesine gitmeniz gerekecek.

Work and Travel programında erken vize başvurusu son derece önemlidir, vize başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar kolay vize alırsınız.

Vizem hangi tarihler arasında geçerli olacak?

Vizeniz program tarihlerinizle uyumlu olarak verilir. Vizenizin en son geçerli olacağı tarih en son çalışacağınız gündür. Vizenizin sona eriş tarihinden itibaren program tarihiniz sona erene kadar Amerika’da turist olarak kalabilirsiniz.

Kimler vize alabilir?

Work and Travel programına katılım şartlarına uygunluk durumu aynı zamanda vizeye uygunluk durumudur. Program şartlarına uygun öğrenciler çok büyük ihtimalle vize alan öğrencilerdir. Program şartlarına uygun olduğu halde vize alamayan öğrenci oranı çok azdır. Bu öğrencilerin vize alamama nedeni vize görüşmesi yapan görevlinin, öğrencinin Türkiye’ye döneceğine inanmamış olmasıdır.

Ailemin maddi durumu iyi değil, vize alabilir miyim?

Konsolosluk, Work and Travel öğrencilerinin maddi durumlarından çok, okuldaki başarı durumlarına bakmaktadır. Vize alabilmek için maddi durumunuzun iyi olması gerekmez. Dil okulu ve turistik amaçlarla yapılan başvurularda maddi durum önemlidir. Ancak, Work and Travel öğrencileri için asıl önemli olan not ortalamasının yüksek olması (en az 2.00) ve İngilizcenin yeterli olmasıdır.

YAZAR HAKKINDA
Aysu Suriçi

Vize Danışmanı