Amerika İş Hayatında Başarıya Götürecek Tüyolar

Amerika İş Hayatında Başarıya Götürecek Tüyolar

Work and Travel ile Amerika’ya ilk defa gelenler için Amerikan çalışma sisteminden biraz bahsetmek istiyorum.

  • Öncelikle hiç beklemeden sevis kaydı, sponsora bildirme, ssn başvurusunu yapın.
  • Gider gitmez işe başlamaya hazır olduğunuzu söyleyin, 1 hafta geç başlatabilirler. Bu da 300-400$ demek. (Geç başlattıkları her gün 70-80$ cebinizden gidiyor gibi düşünün.)
  • Clock-in – Clock-out muhabbeti vardır hemen hemen her yerde. İş saatinden biraz erken gidip clock-in yapabilirsiniz, biraz da geç çıkmaya çalışın. (ilk başlarda değil) Günlük 20-30 dakika ne farkeder ki demeyin 120 günde çok şey fark ediyor. Arkadaşım Hakan bilir pay-checklerde nasıl fark attığımı 🙂
  • Sezon henüz başlamadı. İlk haftalarda 20-30 saat verebilirler sakin olun biraz alışın. Hem ikinci iş yapmak isteyenler onu ayarlasın. Hemen sponsora itiraz etmeyin. (sonraki itirazlarınızı ciddiye almazlar)
  • Çalışırken güleryüz ve ilk haftalarda kendini göstermek çok önemlidir. Amerika’da bazı işverenler 40 saatten fazla çalıştırıp overtime ödemek yerine başka eleman alırken bazı işverenler bunu önemsemeyip sevdiği kişilere extra saat verirler, başka biriyle uğraşacağıma 1,5 katı öderim diye düşünürler.

Bu bağlamda, ilk başlarda hardworker olmanız, kendinizi göstermeniz sizin yararınıza olacaktır. İki iş yerinde 30’ar saat almak yerine tek iş yerinde 60 saat almak çok daha karlı olacaktır. (geçen sene ben) Doğukan iyi bilir.

  • Saatlerinizi hesaplayın. Geçen sene bi yanlışlık yapıldı 200$ civarı eksik yattı mesela, hemen kendi hesapladığını saatlere bakıp itiraz ettim paramı geri aldım.
  • İş yerinde gördüğünüz küçük çocukları alıp kucaklayıp sevmeye kalkmayın, geçen sene sıkıntı yaşayanlar oldu. Burası Türkiye değil.
  • İş yerindeki diğer departmanları da öğrenin, neresi nasıl çalışıyor bilin. Yaz ortası eleman eksikliği olduğu anda overtime’in dibine vurursunuz. (Geçen sene sabah breakfast, öğlen housekeeping, akşam laundry’de çalışıyordum.)
  • Birçoğumuz 9-10 aylık okul sürecinden çıkıp geliyoruz, işe girip uzun süre ayakta kalmak ayaklarınızı zorlayabilir! Bu yüzden işten geldiğinizde (kan dolaşımını rahatlatmak için) ayaklarınızı kafa hizanızdan yukarı dikerek yarım saat – 1 saat dinlenmenizi öneririm.

Ayrıca ayakkabı rahatlığı çook önemli! Kesinlikle ama kesinlikle skechers öneririm, on numaradır.

Genelde işe göre değişmekle birlikte sizlerden siyah pantolon – siyah ayakkabı isteyebilirler.

Housekeeperlar için : Alacağınız pantolonu rahat hareket edebilmek için kumaş almayın, yırtılıyor hemen. Eğilip kalkacağınız ve sürekli çömeleceğiniz için kalın keten alın. (Wall-martlarda 10$)

Ben geçen sene İngilizce bilmediğim için housekeeper idim, WAT sırasında İngilizcemi geliştirdiğim için bu sene server oldum. Kötü işlerde çalışanlar, İngilizce geliştirmeye bakın(bununla ilgili ayrı içerik hazırlayacağım). Çünkü kazandığınız para, eğlence, travel hepsi gidecek geliştirdiğiniz İngilizce sizinle kalacak.. forever..

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, eklemek isteyen arkadaşlar aşağıya yorum yapabilir.

Muhteşem bir yaz geçirmeniz dileğiyle.

Benim maceram için ⤵️ 
instagram.com/laptoplugezgin

WAT ve Amerika iş hayatı ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Oğuzhan Yıldız

Work and Travel 2016-17 / Rapid City, SD / Boston, MA