Amerika’da Araba Kiralama ve Ehliyet

Amerika’da Araba Kiralama ve Ehliyet

Amerika’da araba kiralama kesinlikle Türkiye’den daha kolay daha ucuz daha pratik daha mantıklı. Üstelik daha güzel arabalar kiralayabilirsiniz. İşte, araba kiralama ihtiyacı da tam burada başlıyor. Madem her şey daha iyi, neden Amerika’da arabasızlık krizi fırsata dönüşmesin.

Neeee! Biri araba kiralama mı dedi? Evet işte bu tam benim alanım..

Amerika’nın her eyaletinin her şehrinde araba kiralayabilirsiniz. Ve inanın Türkiye’dekinden çook çok daha kolay. Tek yapmanız gereken Türkiye’de alınmış bir Türk ehliyeti (evet yanlış okumadınız. Amerika ehliyetine gerek yok. Kendi local ehliyetinizle 6 aya kadar araç kiralayabilirsiniz) ve yurtdışında kullanıma açık bir kredi kartı. Bu süper ikili ile istediğiniz tür ve özelliklerde tüm araçları kiralayabilirsiniz. U-haul kamyonlarını bile.

Amerika’daki en yaygın araba kiralama firmaları

Enterprise, Avis, Dollar, Alamo, E-Z Rent a car, National, Hertz, Thrifty vs. Bölgelere göre lokal firmalarla birlikte çok fazla sayıda araç kiralama firması var. Her birinin internet sitesinden kiralamayı düşündüğünüz tarih aralığında istediğiniz araç türünün fiyatına ulaşabilirsiniz. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken nokta şüphesiz o fiyatlara eklenecek olan Insurance (sigorta) fiyatlarıdır. Yani o gördüğünüz düşük fiyatlara aldanmayın. O fiyatlar her Amerika vatandaşının kendine ait sigortası olduğunu göz önünde bulundurarak verilen fiyatlardır. Bu noktada malum siz 1.’si Amerika vatandaşı değilsiniz, 2.’si isminize düzenlenmiş araç sigortası yok. O zaman buyurun detaylara inelim.

Araba kiralarken nelere dikkat etmelisiniz?

Önce firmaların hangisini isterseniz sitesine giriyorsunuz. Eyaletinizdeki araç kiralama noktalarından en yakını seçip istediğiniz tarihleri belirliyorsunuz. Sonraki evrede birçok firmanın sitesinde olan o ince detaylı soruya geçiyorsunuz ki bu soru yaş. Bu kısım aracın kirasını birinci dereceden etkileyen bir faktör. Lakin 25 ve üzeri olunca ek indirimler var ama 25 yaşının altında iseniz risk payından ötürü fiyatlar biraz artacaktır. Yaşı seçtikten sonra ilerle butonuna tıklayıp araç türlerine geçebilirsiniz. Bunlar da ana hatlarıyla ucuzdan pahalıya doğru gider. Bende aynı sıralamayla yazacağım sizin için. Daha gitmeden araç türlerine dair fikir edinmiş olursunuz. Bunlar Economy, Compact, Intermediate, Standart, Full Size, Premium, Luxury, Minivan, Intermediate SUV, Standard SUV, Large SUV, Luxury SUV, Premium Elite, Pickup Truck vs. vs. vs gibi daha birçok tür araç bulunmakta. İstediğiniz araç türünü seçtikten sonra artık genel bilgilerinizi sistem isteyecek ve ön rezervasyonunuz tamam artık. Ready to go!!!

Ne kadar bu kiralama ücretleri?

Biliyorum en merak ettiğiniz şey tabi ki ücretleri. Bu noktada çok karışık gibi gelebilir ama ana hatlarda havayolu firmalarının bilet satışı gibi düşünebilirsiniz. Yani istediğiniz araç türü stokları ellerinde azaldıkça fiyatları artar ama ellerinde eğer fazla araç varsa hemen fiyatlara yansır. Ama genelleme yaparsak Economy sınıfı ya da compact araçlar günlük 9 $  evet evet yanlış duymadınız günlük 9$’dan başlar ve Luxury sınıfına kadar günlük 350$’a kadar çıkar. Ama günlük normal kiralar hemen hemen 30$ – 50$ arasında olur ki gerçekten ucuz. Ama burada dediğim gibi bir de insurance gerçeği var ki daha bunlar eklenecek.

Gelelim sigorta gerçeğine..

Amerika’da yapmakta zorunlu olduğunuz insurance bizde ki araç sigortası ve kasko karşılığı bir olay. Bizde olduğu gibi orada da yapılması hem kanunen zorunlu hem de gerçekten mantıklı. Toplamda ana hatlarıyla üç farklı insurance vardır seçenek olarak. Bunlar;

Risk Reducer

Düşük çaplı ve en ucuz insurance paketidir. Kapsam olarak bizdeki gibi 24 saat hizmet, yol destek vs gibi reklamsal şeyler var ama en önemli kısmı kaza anında sadece araçtaki hasarı karşılaması. Yani Loss Damage Waiver (ki kısaca LDW diye gelir hep önünüze). Sadece ve sadece araçtaki kazadan oluşan hasarı karşılar.

Risk Freedom

Bir kademe daha pahalı ve kapsamlı olan paket. Bu da bir düşük paketi tamamen karşılamasına ek olarak en önemli noktası kaza halinde karşı tarafın masraflarını da karşılamasıdır. Yani diyelim ki siz kazada suçlusunuz ve karşı tarafta 5 aracı mahvettiniz –ki ben yaptım olası bir şey. Hepsinin masrafını karışılıyor bu paket. $1 milyon dolara kadar kapsamı firmaya göre değişiklik gösterebiliyor.

Risk Eliminator

Son olarak en kapsamlı paket Risk Eliminator paketi. Bu pakette diğer ikisini kapsadığı gibi ek olarak her iki taraf için de olası bir hastane veya kişisel sağlık problemlerinin hepsini karışılıyor. Her şey kapsam dahilinde. Tablo ne kadar çirkin olursa olsun aklınız dinç oluyor. Benim tavsiyem kesinlikle bu paket. Evet biraz pahalı ama yine de en rahat olacağınız paket bu paket.

Bu paketler normal kiralama ücretlerine hemen hemen %100 etki yapar. Yani arabayı haftalık 250$’a kiralarsanız hemen hemen insurance paketine göre değişiklik gösterse de ortalama 250$ insurance masrafı eklenir ki toplam bedel 500$’ı bulur. Ama tekrar tekrar söylemeliyim ki ne olursa olsun insurance araç kiralamada en önemli ve dikkat edilmesi gereken konu!

Kiralama kısmına geri dönersek..

Bazı firmaların sizi bulunduğunuz yerden alma hizmetleri mevcuttur. Telefon eder beni şu adresten alın derseniz hemen bir araç gelir sizi bulunduğunuz yerden ücretsiz alır ve araç kiralama merkezine götürür. Veya size kendiniz gitmek isterseniz rezervasyon kodunuz, ehliyet ve kredi kartınızla direkt gidebilirsiniz. Gittiğiniz zaman önce bazı küçük evrak işlemleri yapılır. Kredi kartınızdan bir miktar ücret bloke edilir. Birkaç evrak imzalatılır ve retçiğiniz araç türünde ki seçenekleri saymaya başlarlar. Hemen cevap vermek zorunda değilsiniz malum bu heyecan verici başlangıca imkanlar dahilinde en iyisi ile başlamak isteyeceksiniz.

Araçlar nizami bir şekilde yan taraftaki park alanındadır her zaman. Gider size sunulan tüm seçenekleri tek tek bulur, kapıları açık olduğu için içlerine girer bakar çığlık atar sağını solunu kurcalar ve zor da olsa birine karar verirsiniz.

Hemen geri gelip aracın bulunduğu slotu sorduklarında “ayy bakmadım ki” diyerek tekrar koşarak dışarı çıkıp aracın yerine tekrar bakarsınız. A3-b27-f18 gibi. Hiç bir şey olmamış gibi elinize anahtarı tutuşturup “have a nice trip” derler. Zaten bu işin bu kadar kolay olabilmiş olması sizi yeteri kadar mutlu edecektir eminim.

Anahtarı alıp koştura koştura bindiniz arabaya bir baktınız ki aaaa otomatik vites. Evet Amerika’da ki arabaların %99’u otomatik. Hele hele kiralık araçlarda manuel vites bulma şansınız neredeyse hiç yok. Bu konuya hazırlıklı iseniz araba kiralama kararı alın lakin yoğun ve süratli trafiği orada kendinizi geliştirme ihtimalinizi biraz düşürecektir. Sonra aracın yanına hemen kontrol görevlisi yanaşır aracı kontrol eder sonra sizin etmenizi ister. Herhangi bir yerinde hasar olup olmadığını veya aracın kirli olup olmadığını ve en önemlisi benzin seviyesinin elinizdeki sözleşmede belirtilen seviyeyle aynı olup olmadığının kontrolü yapılır. Eğer sizde onaylarsanız hiçbir sorun olmadığını -ki daha hiç karşılaşmadım- direkt artık koltuğa geçip emniyet kemerinizi takıp yola çıkabiliyorsunuz.

Bu arada ek hizmetler olarak bizdeki OGS veya HGS sistemi gibi orada da EZ PASS sistemi var. Araçların %90’ında zaten halihazırda vardır. Ücretli yollarda siz hiç beklemeden geçersiniz ve ücret otomatik olarak kredi kartınızdan düşer. Bunun dışında bir de GPRS sistemi alabilirsiniz. Günlük 9-10 dolar bir ücret ile kiralayabilirsiniz. Böylelikle kaybolmadan sağlıklı bir seyahat imkanınız olur. Eğer yaz boyunca birden fazla sefer kiralayacaksanız, gidip Bestbuy’dan bir tane Navigasyon almanızı tavsiye ederim. Böylelikle ek masraf olmamış olur.

Unutmadan trafik kuralları çok keskindir aman ha dikkatli olun. Gezdikçe beni hatırlayıp iki dua edin.

HAVE A NICE TRIP !

YAZAR HAKKINDA
Merve Yılmaz

Life is a tragedy full of joy!