Amerika’da Dil Eğitimi Rehberi

Amerika’da Dil Eğitimi Rehberi

Yurtdışında İngilizce dil eğitimi dediğimiz zaman akla ilk gelen ülkelerden biri elbette Amerika’dır. İngilizce dil eğitiminde köklü okullar, farklı şehir seçenekleri ve binlerce dil okulu ile Amerika, öğrencilere sayısız seçenek sunmaktadır.

Amerika’da dil eğitimi alırken sadece Amerikan kültürünü değil, aynı zamanda farklı ülke kültürlerini de gözlemleme ve birlikte yaşama deneyimine sahip olursunuz. Amerika’da özel dil okullarından üniversite dil okullarına kadar, her türlü ihtiyaca ve bütçeye uygun seçenekleri bulmanız mümkündür.

Neden Amerika’da Dil Eğitimi?

Kaliteli eğitim alacaksınız!

En fazla dil okulunu barındıran ülkelerden biri olan Amerika’da, eğitim kalitesi tartışmasız çok yüksektir. Amerika dil okullarının büyük bir kısmında kendilerine has eğitim materyalleri, eğitim teknikleri ve diğer e-learning hizmetleri sayesinde öğrencilerin hedeflerine ulaşacakları bir dil eğitimi almaları mümkündür.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

Derste öğrendiğiniz teorik bilgileri hem okulda hem de sosyal yaşantınızda bol bol uygulayarak pratik yapma fırsatına sahip olacaksınız. Dil okullarının düzenlediği sosyal aktivitelere katılarak farklı kültürden birçok insanla birlikte vakit geçirerek bol bol İngilizce konuşma şansınız olacaktır.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

Amerika’da alacağınız dil eğitimi sonrası gerek teori, gerek pratik bazında kendinizi ilerletmiş olacaksınız. Amerika’da almış olduğunuz bu dil eğitimi, Türkiye’ye döndüğünüz zaman, hatta yurt dışında yapacağınız iş başvurularında bile, size pozitif bir şekilde yansıyacak ve sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

Amerika’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Bu sertifikaya ek olarak isteyen öğrenciler İngilizce yeterliliklerini ispat etmek için Amerika’dan dönmeden önce uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birini de alabilirler. Amerika’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Dil eğitiminden sonra mesleki veya akademik programlara devam etme imkanına sahip olursunuz.

Amerika’da dil eğitimi için aldığınız öğrenci vizesini, eğitiminize devam ettiğiniz sürece ülkeden çıkış yapmanıza gerek kalmadan uzatabilirsiniz. Dil eğitiminden sonra sertifika, diploma programlarına, lisans veya yüksek lisans eğitimine devam edebilirsiniz.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

Amerika çok uluslu bir kültür mozaiğine sahiptir. Kaldığınız süre boyunca bu kültürü tanıma, farklı kültürlerde etkileşim içinde olma şansına sahip olacaksınız. Bunun yanı sıra, o ülkenin sosyal hayata dair düzenini, kamusal düzenini, yeme-içme alışkanlıklarını ve günlük hayat alışkanlıklarını gözlemleme ve tecrübe etme şansınız olacaktır.

Diğer Nedenler

  • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
  • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
  • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.
  • Eğitim için gittiğinizde, aynı zamanda turistik anlamda da gezme fırsatı vardır.

Amerika’da Popüler Dil Okulları

Amerika şehir ve okul çeşitliliği nedeniyle öğrencilere binlerce dil okulu seçeneği sunmaktadır. Amerika’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerin beklentilerini çok iyi belirlemeleri, özellikle de uzun dönem gidişlerde doğru tercih yapmaları açısından önemlidir.

Amerika’da yer alan zincir okulların yanı sıra, sadece Amerika’da merkezi olan yerel okullar da mevcuttur. Dil okullarının büyük bir kısmı özel binalarda eğitim verirken, kampüs içi dil kursları veren dil okulları da vardır. Amerika’da en popüler dil okullarından bazıları şunlardır :

OkulAçıklama
EC EnglishAmerika, İngiltere, Malta, İrlanda, Kanada ve Güney Afrika’da şubeleri bulunan, köklü ve ödüllü zincir okullardan biridir. Amerika’da New York, Boston, Miami, Washington DC, San Diego, Los Angeles ve San Francisco’da şubeleri vardır. Genel İngilizce’den akademik programlara kadar yılın her zamanı başlayan program seçenekleri mevcuttur.
Kaplan InternationalAmerika’nın en çok bilinen, en eski ve çok merkezli dil okulu grubudur. Amerika’nın yanı sıra İngiltere, İrlanda, Kanada ve Avustralya’da da merkezleri bulunmaktadır. İngilizce eğitiminin yanı sıra akademik yerleştirmeler konusunda uzmandır.
Kings Collegesİngiltere merkezli bir dil okulu olan Kings Education, Amerika’nın en popüler şehirleri olan Los Angeles, Boston ve New York’ta eğitim vermektedir. Yetişkin ve gençlik dil programlarının yanı sıra üniversite yerleştirme programları da sunmaktadır.
Embassy EnglishÇok merkezli ve ödüllü zincir okullardan biridir. Amerika, İngiltere, Avustralya ve Kanada’da şubeleri bulunmaktadır. İngilizce dil eğitiminin yanı sıra akademik danışmanlık ve akademik programlara hazırlık eğitimleri de sunar.
Stafford Houseİngiltere kökenli bir grup olan Stafford House, Intrax grubunu da bünyesine katarak Amerika’nın önde gelen özel dil okulları arasına girmiştir. Boston, Chicago, San Diego ve San Francisco’da şubeleri vardır.

Amerika’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Amerika’da dil eğitimi almak istiyorsanız ciddi bir bütçe ayırmak gerekecektir. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay1176 USD1300 USD1520 USD
3 Ay3276 USD3540 USD4320 USD
6 Ay5280 USD6600 USD8520 USD

Amerika’da Dil Eğitimi için Popüler Şehirler

LokasyonAçıklama
New YorkAmerika’nın en popüler ve en çok ziyaret edilen şehridir. Dil okulları açısından zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Metropol bir şehir olduğu için yaşam maliyetleri diğer şehirlere nazaran biraz daha yüksektir. Dil okullarının büyük kısmı New York şehir merkezi olan Manhattan bölgesindedir.
BostonAmerika’nın ve dünyanın en iyi üniversitelerinin Boston’da olması burayı bir öğrenci şehri yapmaktadır. New York’a nazaran daha ekonomik olup, dil eğitimine gelen öğrencilerin yakın mesafedeki Toronto ve New York şehirlerini de görme imkanı sağlar. Toplu taşımada Amerika’nın pek çok şehrine göre daha iyi imkanlar sunar. Pek çok zincir dil okulunun Boston’da şubesi vardır.
San DiegoKaliforniya eyaletinin Meksika sınırına en yakın ve büyük şehri olan San Diego, ekonomik yaşam şartları ve okul çeşitliliği ile öğrenciler için cazip şehirlerden biridir. Los Angeles kadar komplike bir şehir değildir. Her zaman ılıman bir iklimin olması nedeniyle tüm yıl boyunca dil eğitimi için uygundur. Özellikle yaz aylarında hem dil öğrenmek hem de tatil yapmak isteyen öğrencilerin tercih ettiği bir lokasyondur.
Los AngelesKaliforniya eyaletinin en popüler şehridir. Şehir merkezinin yanı sıra Santa Monica, Santa Barbara gibi çevre yerleşimlerde de dil okulları vardır. Hollywood’u görmek ve eşsiz plajların keyfini sürmek isteyen öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Toplu taşıma açısından çok gelişmiş değildir, bu yüzden araba kullanmanız gerekir. Yaşam maliyetleri San Diego’ya nazaran daha yüksektir.
ChicagoAmerika’nın en önemli sanayi şehri olan Chicago, düzenli şehir yapısı, tarihi dokusu ve gelişmiş ulaşım sistemi ile ünlüdür. Kampüs içi ve kampüs dışı dil okulları mevcuttur. Düzenli bir şehir olduğu için öğrencilerin uyum sağlamaları da kolay olmaktadır. Dil okullarına öğrencilerin New York ve Boston’dan sonra en çok tercih ettikleri şehirdir. Yaşam maliyetleri New York’a nazaran daha düşüktür.

Amerika’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

Amerika’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise banliyölerde oldukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 30-50 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır. Amerika değişik etnik kökenlerden oluşan bir toplum olduğu için aile yanlarında değişik ülke kültürlerini de tanıma şansınız olacaktır.

Yurt Konaklama

Öğrencilerin Amerika’da en çok tercih ettiği ancak aile yanına nazaran daha pahalı olan bir konaklama türüdür. Yurtlar okullara yürüyüş mesafesinde veya toplu taşıma ile 15-40 dakika mesafede olabilirler. Yurtların büyük bir kısmında yemek imkanı yoktur. Ancak üniversite kampüsü içinde bir yurtta kalıyorsanız kampüsün yemekhanesinden faydalanma imkanınız olabilir. Yurtlarda tek ve çift kişilik özel veya ortak banyolu odalar mevcuttur.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi, hostel veya otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Evler genelde banliyölerde olduğu için okula olan mesafeleri toplu taşıma ile 30-55 dakika aralığında değişir.

Hosteller: Yurtlardan daha farklı olup daha çok kısa dönem konaklamalar için uygundur. Odalar 2-4-6-8 kişilik olabilir. Yemeksiz ve paylaşımlı banyo seçeneği sunarlar. Okullara mesafeleri toplu taşıma ile 15-45 dakika arasında değişir.

Otel konaklaması: Amerika’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

Amerika’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Amerika’da yaşam giderleri şehirlere göre farklılık gösterir. New York, Miami ve Los Angeles gibi şehirler yaşam maliyetleri açısından diğerlerine nazaran daha yüksektir. Boston, Washington DC, Chicago, San Diego ve San Francisco gibi şehirler yaşam maliyetleri açısından birbirine yakındır.

Yaşanılan şehrin yanı sıra kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
Konaklama Maliyetleri700 USD1500 USD
Ulaşım Maliyetleri80 USD120 USD
Yeme İçme Maliyetleri400 USD600 USD
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri300 USD500 USD
TOPLAM1480 USD2720 USD

Amerika’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Coğrafi şartlardan dolayı ülkenin her bölgesinde çok farklı iklim türleri görülmektedir. Kıyı kesimleri hariç iç bölgelerde karasal iklim hakimdir. Kıyı şehirlerinde yazlar daha tropikal, kışlar ise ılımandır. Kuzey bölgelerde kışlar daha soğuk ve serttir. Güney bölgelerde ise Türkiye’ye daha yakın kışların soğuk, yazların orta sıcaklıklarda olduğu bir iklim hakimdir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika, dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip ülkeleri arasında 4. sıradadır. Doğusunda Atlas Okyanusu, batısında Büyük Okyanus vardır. Alaska ve Hawaii’yi de içine alacak şekilde 52 eyaletten oluşur. Kuzeyde Kanada, güneyde ise Meksika sınır komşularıdır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Amerika’da gideceğiniz şehre göre uçuş mesafeleri değişmektedir. Buna ek olarak direkt veya aktarmalı uçuş olmasına göre de seyahat süresi değişiklik gösterir. Örneğin İstanbul-New York direkt uçuş süresi 10 saat, İstanbul-Chicago 11 saat, İstanbul-Los Angeles 13 saat sürmektedir.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Uçak bileti fiyatları, havayolu firmasına, biletin alındığı tarihe ve uçuş mesafesine göre değişiklik gösterecektir. THY’nin Amerika’nın 9 şehrine direkt uçuşu vardır. Gidiş dönüş ortalama uçak bileti fiyatları 850-1000 USD aralığındadır. Türkiye’den aktarmalı olarak Delta Airlines, KLM, Air France, Lufthansa, British airways gibi havayolu şirketlerinin de uçuşları vardır. Gidiş dönüş ortalama bilet fiyatları 750-1000 USD aralığındadır.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Amerika’ya öğrenci olarak gidecek herkesin sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Vize onayınız çıktıktan sonra sağlık sigortası yapılır. Amerika’da sağlık hizmetleri oldukça pahalıdır ve sigortanız olmaması durumunda tedavi hizmeti alamayacağınız gibi masraflar da çok yüksek olacaktır. Örneğin sadece normal klinik muayene ücretleri 200-300 USD aralığı, testlerin olduğu veya gece yatışı gerektiren bir tedavide günlük ücretler 1000 USD civarındadır. Bu yüzden gitmeden önce mutlaka geniş kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırmalısınız. Sağlık sigortası haricinde Amerika’da araba kiralama veya satın alma yapacaksanız ek olarak trafik kaza sigortası da yaptırmanız gerekir.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika, tüm diğer gelişmiş ülkeler gibi vize konusunda katı bir rejim uygular. Amerika öğrenci vizesi F1 dediğimiz vize türüdür. Amerika’da bir dil okuluna kayıt yaptırdıktan sonra resmi olarak eğitim aldığınızı gösteren I-20 belgesi okul tarafından gönderilecektir. Bu belgenin üzerinde her öğrenciye ait özel SEVIS numarası yer alır. Bu numara sizin kişisel bilgileriniz ve Amerika’da eğitim alacağınız kurum, program türü, kurs tarihleri gibi bilgileri içerir. I-20 belgesinin gelmesi  ve SEVIS sistemine kayıt işleminiz sonrası vize randevusu alınır. Amerika vize başvurusunda mülakat yapılır. Size İngilizce veya Türkçe bir takım sorular sorulacaktır. Vize görevlisi, Amerika’ya eğitim için gittiğinize ve eğitim sonunda Türkiye’ye döneceğinize ikna olmalıdır, bu çerçevede dil öğrenmedeki amaçlarınızı ve mali durumunuzu değerlendirecektir. Yapılan mülakatın hemen sonunda vize sonucunuz belli olacaktır.

Amerika’da kayıt yaptırdığınız dil eğitiminizi bitirdikten sonra, tekrar dil okuluna devam etmek veya sertifika, diploma programı, lisans veya yüksek lisans eğitimine devam etmek isterseniz Türkiye’ye hiç geri dönmeden Amerika’dan vize uzatımı yapabilirsiniz.

Öğrenci vizesi haricinde, Amerika B1/B2 ziyaretçi vizesi olan kişiler Amerika’da, maksimum 12 hafta ve haftada 16 saatin altında olmak kaydıyla, part time eğitim programlarına katılabilirler.

Amerika’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

F1 öğrenci vizesi ile dil okuluna gidiyorsanız çalışma izniniz hiçbir şekilde yoktur. Yasal çalışma izniniz olmadığı için sadece ücret almadığınız gönüllü işlerde çalışabilirsiniz. Yardım derneklerine giderek gönüllü işlerde yer alıp hem sosyal çevrenizi genişletir hem de İngilizce pratik yapmış olursunuz.

Amerika ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

  • Amerikalıların çoğunluğu İngilizce konuşurlar ama ülkede aslında bir resmi dil yoktur.
  • Amerika’da 5300 tane kolej ve üniversite vardır.
  • Dünyanın en iyi 20 üniversitesi arasında 15 tane Amerikan üniversitesi vardır.
  • Türkiye’den her yıl en az 11.000 öğrenci Amerika’ya eğitim almak için gitmek

Danışman Yorumu

Türk öğrenciler için İngilizce dil eğitimi denilince Amerika akla ilk gelen ülkelerden biridir. Dil eğitimi sektöründe lider konumda olan Amerika, şehir ve okul seçenekleriyle öğrencilere binlerce seçenek sunmaktadır.

Amerika’ya İngilizce dil eğitimine gitmek isteyen öğrencilere tavsiyem araştırmalarına gitmeden en az 6 ay önce başlamaları olacaktır. Lokasyon ve okul çeşitliliği karar vermeyi  zorlaştıran faktörler olduğu için öncelikle yaşamak isteyeceğiniz şehirle ilgili beklentilerinizi belirlemeniz gerekir. New York’a gitmek çoğu öğrencinin hayalini süslerken burada yaşamanın maliyeti size fazla gelecekse, daha ekonomik bir şehirde dil eğitimi tercih edip, eğitiminiz sırasında New York’a gezmeye gidebilirsiniz.

Lokasyon çeşitliliğinin yanı sıra dil okulu konusunda çok fazla seçenek vardır. Özel bir dil okulunda mı, üniversiteye ait bir dil okulunda mı; kampüs dışı veya kampüs içi bir ortamda mı eğitim almak istiyorsunuz, bunları incelemek gerekir. Özel dil okulları ile üniversitelere ait dil programlarını tercih etmek arasında kalite açısından hiçbir farklılık yoktur. Üniversitelere ait dil okulları, yüksek seviye İngilizce isteyebilir, sadece akademik programlar öncesi İngilizce hazırlık programı sunuyor olabilir, başlangıç tarihi yılın her zamanı değil sadece belli dönemlerinde olabilir. Bu yüzden yılın her zamanı tüm seviyelere ve tüm ihtiyaçlara yönelik çözüm olabilecek özel dil okullarını tercih etmeniz önemlidir.

Amerika’da dil eğitimi için ciddi bir bütçe ayırmak gerekir. Gerek eğitim gerek yaşam giderleri açısından ekonomik bir ülke değildir. Dil eğitimi sırasında yasal çalışma izni olmadığı için, orada çalışarak harçlığımı çıkartırım gibi bir düşünceyle bütçe planlaması yapmamalısınız. Mutlaka kalış süresinin tamamına göre tüm maliyetleri hesaplayarak bütçenizi belirlemelisiniz.

Bütçeniz aynı zamanda dil okulunu belirlemenizi de sağlayacaktır. Amerika’da lokal butik ve zincir dil okulları vardır. Eğitim kalitesi düşük ve vize alma açısından çok ucuz ve göçmenlik için tercih edilen dil okulları seçilmemelidir. Eğitim kalitesinin yanı sıra, Türk öğrenci oranları, daha önce giden öğrencilerin referansları, grup dersleri haricinde okulun size orada olduğunuz sürece ve döndükten sonra sunduğu ek eğitim imkanları, belirleyici faktörler olacaktır.

Amerika’da dil eğitimi alırken kendinize yeni bir hayat kuruyor olma düşüncesi ile hareket etmek, gözlem yaparak kültürü ve sistemi öğrenmeye çalışmak alışma sürecini kolaylaştıracaktır. Amerika’ya giden öğrencilerin kültür şoku yaşama olasılıkları yüksektir. Amerika etnik kökenlerin çeşitlilik gösterdiği bir ülkedir. Bu yüzden yabancı öğrencilere de oldukça alışık olduklarını göreceksiniz. Her yerde olduğu gibi, Türk öğrencileri ve yerleşik durumda olan Türkleri Amerika’nın her yerinde görebilirsiniz. Dil eğitiminizden en yüksek verimi almak ve olabildiğince iyi bir şekilde dil öğrenmek için mümkün olduğunca Türkçe konuşmamak, yabancı arkadaşlar edinmek, derslere düzenli olarak katılmak ve sürekli pratik yapmaya yönelik aktiviteler yapmanızı önemle tavsiye ederim.


%30'a varan indirimlerle Amerika'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.