Avustralya’da Dil Eğitimi Rehberi

Avustralya’da Dil Eğitimi Rehberi

Avustralya, İngilizce dil eğitimi alabileceğiniz ülkeler arasında farklı bir deneyim imkanı sunar. Ülke ve şehirler açısından dünyanın en iyi, güvenli, refah düzeyi yüksek sıralamasında yer almaktadır. Uzaklığı nedeniyle pek çok öğrenci ve ailesi açısından düşündürücü olmakla birlikte, dil okulları ve akademik programlarda kaliteli pek çok seçenek bulmanız mümkündür.

Avustralya’da lokal dil okullarının yanı sıra zincir okullarında şubeleri vardır. Avustralya dolarının Amerikan dolarına nazaran daha düşük bir kurunun olması, uzun dönem giden dil öğrencilerinde part time çalışma izni, dil okulu programları sonrası mesleki veya akademik programlara devam etme imkanlarının olması Avustralya’yı dil eğitimi için cazip ülkelerden biri haline getirir.

Neden Avustralya’da Dil Eğitimi?

Kaliteli eğitim alacaksınız!

Avustralya genel itibariyle eğitime önem veren ve okullarının eğitim kalitesinin yüksek olduğu bir ülkedir. İster özel ister üniversiteye bağlı olsun, Avustralya’daki dil okulları yüksek kalite standartlarına sahiptir. Yıl içinde düzenli aralıkla denetlenen okullar, sundukları fiziksel imkanlar, öğretim kadroları ve eğitim materyalleri gibi pek çok konuda değerlendirmeye tabii tutulurlar. Avustralya’da dil eğitimi alan öğrencilerin memnuniyet oranları oldukça yüksektir.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

Avustralya, farklı etnik kökenlerden oluşan ve göçmen oranının yüksek olduğu ülkelerden biridir. Yabancı öğrencilere de alışık olmaları nedeniyle sıkıntı yaşayabileceğiniz bir ülke değildir. Elbette her öğrencinin belli bir adaptasyon süreci olacaktır. Okuldaki derslerinize düzenli devam etmenizin yanı sıra çok fazla pratik yapma imkanınız olacaktır. Ne kadar çok pratik o kadar hızlı ilerleme demektir. Günlük hayatta öğreneceğiniz İngilizce okulda aldığınız eğitimi pekiştirmenin en iyi yoludur.

Eğitiminiz süresince çalışma imkanınız olacak.

Avustralya uzun dönem dil eğitimine giden öğrencilere part time çalışma izni vermektedir. Eğitim dönemlerinde 2 haftada bir 40 saat olacak şekilde olan bu çalışma izni, tatil dönemlerinde full time şeklindedir. İş bulabilmek kişinin İngilizce seviyesi, girişkenliği ve beklentileriyle alakalıdır. Part time bulabileceğiniz işlerin kendi meslek grubunuzda olmasını beklemeyin. Daha basit giriş seviyesindeki işleri bulabilirsiniz. Hem pratik yapmak hem de cep harçlığınızı çıkartmak açısından part time çalışma imkanının olması bir avantajdır.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

Avustralya’da dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. Avustralya’da eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların  dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde Avustralya’da dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Dil eğitiminden sonra, akademik eğitime başlayabilir ve çalışma imkanına sahip olursunuz.

Avustralya’ya öğrenci vizesi ile dil eğitimine giden öğrenciler, bu eğitimleri bittikten sonra isterlerse mesleki programlara veya akademik programlara başvuru yapabilirler. Mesleki programlarda sertifika veya diploma programları vardır. Bu programların bazıları ücretli/ücretsiz stajlar ile birleştirilir. Kolej veya üniversitelerde 2 yıllık programlar, lisans ve yüksek lisans programları sırasında çalışma izniniz olacaktır.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

Avustralya’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Avustralya’dan dönmeden önce ayrıca IELTS veya TOEFL sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. Avustralya’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

Avustralya, bir öğrenciye sadece kaliteli eğitim fırsatı değil aynı zamanda kültürel çeşitliliği, iklimi, sahilleri, aktiviteleri, doğası ve modern şehir yaşantısı ile unutmayacağı bir yaşam deneyimi sunmaktadır. Çalışma imkanının olması ve dil eğitimi sonrası akademik programlarla kalış sürecinin devam etmesi uzun kalışlara yol açacağından bambaşka bir kültürü ve yaşam biçimini yakından gözlemleme şansına sahip olacaksınız. Ne kadar çok hayatın içine kendinizi katarsanız o kadar çok deneyim ile geri dönersiniz.

Diğer Nedenler

  • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
  • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
  • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.

Avustralya’da Popüler Dil Okulları

Avustralya’da zincir okulların şubeleri ve Avustralya kökenli lokal okullar vardır. Yılın her zaman diliminde eğitim alabileceğiniz bu okullar arasında en popüler olanları aşağıdaki okullardır:

OkulAçıklama
Embassy EnglishEmbassy English, ödüllü zincir okullardan biridir. Avustralya, Kanada, Amerika ve İngiltere’de şubeleri bulunmaktadır. Study Group bünyesinde olan Embassy English dil kurslarının yanı sıra, akademik yerleştirme hizmetleri de sunar. Avustralya’da Brisbane, Gold Coast, Sydney ve Melbourne’de okulları vardır. Yılın her zamanı başlayan program seçenekleri bulmak mümkündür.
Kaplan InternationalAvustralya’da en çok merkez seçeneği olan zincir okullardan biridir. İki tanesi Sydney’de olmak üzere, Perth, Melbourne, Cairns, Brisbane ve Adelaide’de okulları bulunmaktadır. Genel İngilizce, sınavlara hazırlık, akademik İngilizce, iş İngilizcesi gibi pek çok farklı program seçeneklerini yıl boyunca bulmanız mümkündür.
ILSC1991’de beri faaliyette olan ILSC, Kanada kökenli bir grup olup, Avustralya’da Sydney, Brisbane ve Melbourne’de dil eğitimi sunar. İngilizce programlarının yanı sıra Business Collegeları ile sertifika ve diploma programları sunmaktadır.
LSIİngiltere kökenli zincir okullardan biri olan LSI, İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya’da İngilizce eğitimi vermektedir. Brisbane’de şubesi olan okulun yılın tüm zamanları başlayan Genel, yoğun, iş İngilizcesi ve sınavlara hazırlık programları mevcuttur.
Shafston International CollegeShafston, 21 yıldır avustralya’da eğitim veren lokal okullardan biridir. Brisbane ve Gold Coast’ta okulları vardır. Yetişkinlere yönelik programlarının yanı sıra genç öğrenciler için yaz ve kış kampı programları sunar. Yetişkinler için ise genel İngilizce, sınavlara hazırlık gibi programların yanı sıra üniversite öncesi pathway dediğimiz hazırlık programları, sertifika ve diploma program seçenekleri mevcuttur.

Avustralya’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Avustralya, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığında biraz daha ekonomik programlar bulabileceğiniz bir ülkelerdir. Ancak yine de toplam bütçenizi hesaplarken eğitim, konaklama ve yaşam giderleri açısından değerlendirme yapmanızı öneririz. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur.

Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay960 AUD1100 AUD1300 AUD
3 Ay2880 AUD3825 AUD4128 AUD
6 Ay5640 AUD7446 AUD8500 AUD

Avustralya’da Dil Eğitimi için Popüler Lokasyonlar

Avustralya’da dil eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler Sydney, Melbourne ve Brisbane’dir. Perth, Gold Coast, Cairns, Adelaide gibi diğer lokasyonlar ise ikinci planda kalmaktadır.

LokasyonAçıklama
SydneyHerkesin zihninde meşhur opera binası ve yılbaşı kutlamaları ile akılda kalan Sydney, Avustralya’nın en popüler şehridir. Harbour Bridge, Bondy plajları, pek çok müze ve sanat galerisi gibi özelliklerinin yanı sıra okaliptüs ormanları gibi hem modern hem de doğal güzellikleri yaşayabilirsiniz. Dil okulları açısından da en popüler ve en çok okul seçeneğinin olduğu şehirdir. Yaşam maliyetleri açısından diğer şehirlere nazaran daha yüksektir.
MelbourneMelbourne’de yaşayan pek çok Türk burayı İzmir ile özdeşleştirir. Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri olup, pazarlama, moda ve kültür şehridir. Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasındadır. Yaşam maliyetleri Sydney’e nazaran daha uygundur. Üniversite zengini olan ve Avrupai bir havaya sahip olan Melbourne dil eğitiminde popüler bir destinasyondur.
BrisbaneAvustralya dediğimiz zaman akla ilk gelen şehir Brisbane değildir. Ancak bu durum öğrencilerin Brisbane’i çok fazla araştırmamasından kaynaklanmaktadır. Ülkenin doğu sahilinde yer alan Brisbane, ülkenin 3. büyük şehridir. Kültürel çeşitliliği çoktur ve yaşayanların %17’si İngilizce haricinde başka bir dil kullanır. Yazılım açısından önemli merkezlerden biri olup, finans konusunda da öndedir. Dil eğitimine giden öğrencilerin çabuk alışacağı canlı ve modern bir şehirdir.

Avustralya’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

Avustralya’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkezlerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk ortalama 30-45 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt-Paylaşımlı Apart Daire Konaklama

Öğrencilerin Avustralya’da tercih ettikleri konaklama türü olan yurtlar, okullara yürüyüş mesafesinde veya otobüs ile 20-40 dakika mesafede olabilirler. Bu konaklama türü yemeksizdir. Odalar tek veya çift kişiliktir. Banyo, mutfak gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Mutfakta gerekli donanım olduğu için kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Avustralya’da bazı okullar bu seçeneği sunmaktadır.

Otel konaklaması:Avustralya’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

Avustralya’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Avustralya’da aylık yaşam maliyetleri seçeceğiniz şehre göre değişiklik gösterecektir. Eğitim maliyetleri İngiltere ve Amerika’ya nazaran ucuzdur. Yaşam maliyetleri ise kendi çapındaki ülkeler ile karşılaştırıldığında pahalıdır. Ancak ülkenin yaşam standartlarını ve para birimini göz önünde bulundurduğunuz da makul seviyelerdedir. Kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
Konaklama Maliyetleri600 AUD1000 AUD
Ulaşım Maliyetleri100 AUD220 AUD
Yeme İçme Maliyetleri180 AUD280 AUD
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri100 AUD150 AUD
TOPLAM1050 AUD1650 AUD

Avustralya’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Güney yarım kürede yer alan Avustralya’da tek tip bir iklim görülmemektedir. Dört bir tarafı okyanus ile çevrilidir. Güney yarım kürede yer almasına rağmen Mayıs-Ekim ayları arası yaz, Kasım-Nisan ayları arası kış mevsimi görülür. Bu da yaz ve kış mevsimlerinin 6 ay sürmesi demektir. Tropik kesimlerde tropikal iklim görülürken, kuzeyde Tazmanya bölgesinde Alp iklimi görebilirsiniz.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Avustralya sadece bir ülke değil, Hint ve Pasifik okyanusları arasında yer alan bir kıtadır. Kara komşusu yoktur, yüz ölçümü bakımından dünyanın 6. büyük ülkesidir. Dağların daha az görüldüğü bir ülke olup, madenler açısından oldukça zengindir. Asya ülkelerine yakın olması nedeniyle bu ülkelerde çok fazla göç almıştır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Gideceğiniz şehre göre değişmekle birlikte aktarmasız bir uçuşta ortalama seyahat süresi 18 saattir. Aktarmalı uçuşlarda bu süre konaklama olması halinde daha uzun sürmektedir. Türkiye’den Sydney, Melbourne, Brisbane, Canberra ve Perth’e Türk Hava Yolları ile uçuşlar vardır. THY uçuşları genelde Tayland aktarmalı olmaktadır. Emirates, Singapore Havayolları gibi şirketler ile de İstanbul’dan aktarmalı uçuşlar bulunur.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Gidiş dönüş uçak bileti fiyatları sezona göre ve ne kadar önce alındığına göre değişmektedir. Gidiş dönüş ortalama bilet fiyatları 1500-1800 USD. Aktarmalı uçuşlarda maliyetler daha yüksek çıkabilir.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Avustralya’da Overseas Student Health Cover- OSHC denilen sağlık sigortasını yaptırmak zorunludur. 3 ayın üzerinde eğitim alacak ve öğrenci vizesiyle gidecek olan tüm öğrenciler Avustralya’da gidecekleri dil okullarından OSHC satın alırlar. Eğer dışarıdan bir sigorta firmasından bu sigortayı bulursanız oradan da temin edebilirsiniz. Sağlık sigortasının olması vize başvurusunda istenir.OSHC sayesinde Avustralya’da eğitim alan öğrenciler, sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanırlar. İlaç ve ambulans hizmetleri limitle karşılanır.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya’da dil eğitimine gidecek öğrenciler eğitim sürelerine göre 2 tip vizeye başvuru yapabilirler. Avustralya’da 3 aya kadar alacağınız dil eğitimlerine ziyaretçi vizesi ile gidersiniz. Bu vize türünün uzatımı mümkün değildir. 3 aya kadar size ülkede kalma ve eğitim alma hakkı verir. 3 aydan daha fazla sürecek dil eğitimleri için ise öğrenci vizesine başvuru yaparsınız. Bu vize türü ile uzun dönem eğitim alabilir, dil eğitimi sonrasında mesleki eğitim programları veya akademik programlar düşünüyorsanız bunlara başvuru yaparak vizenizi Avustralya’dan uzatabilirsiniz. Avustralya diğer tüm gelişmiş ülkeler gibi vize konusunda hassas ve detaylı inceleme yapan bir ülkedir. Bu yüzden vize konusunda mutlaka bir yurtdışı eğitim danışmanlık firması ile birlikte hareket etmeniz gerekir.

Avustralya’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

Avustralya’ya öğrenci vizesi ile gidecek öğrencilerin çalışma izni vardır. Avustralya’da dil okuluna giden bir öğrenci, öğrenci vizesi ile eğitim alacaksa, eğitimi başladığı anda çalışma iznine de sahiptir. Elbette ki iş bulmak, kişinin İngilizce seviyesi, iş bulma konusundaki şansı ve girişkenliği ile alakalıdır. Her 2 haftalık periyotta 40 saat çalışabilirsiniz. Eğitimin tatil olduğu dönemlerde full time çalışırsınız. Saatlik ücretler 16 AUD civarındadır. Avustralya’da dil eğitimine gidince ‘’nasıl olsa çalışır ve giderlerimi karşılarım’’ diye bir düşünce ile gitmeyin. Zaten Avustralya Konsolosluğu da vizeyi onaylamak için tüm kalış süresinde oluşacak masraflarınızı karşılayacak maddi birikim olduğunu görmek ister. Ama biraz cep harçlığı çıkarmak biraz da pratik yapmak için çalışma izninin olması bir fırsattır.

Avustralya ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

  • Avustralya’da yaşayan insanların %47’si ülke dışında doğmuştur. Bu da ülkede kültür çeşitliliğini arttırmıştır.
  • Avustralya’da 260 civarında dil konuşulmaktadır.
  • Dünyanın en mutlu 4. ülkesidir. Böyle bir ülkede edineceğiniz yaşam deneyimi sizi de mutlu kılacaktır. İngilizce, Mandarin, Arapça ve Yunanca en çok konuşulan diller arasındadır.
  • 500 üzerinde ulusal park, 17 UNESCO koruması altındaki alan, 120 spor organizasyonu ile pek çok farklı aktiviteyi yaşayabileceğiniz bir ülkedir.

Danışman Yorumu

Avustralya’da dil okulu deyince genelde herkesin aklına gelen ilk şey uzaklık olacak. Evet, Türkiye’den çok uzakta olan bir kıta ülkesine gidecekseniz. Ancak yaşayacağınız kültür, güvenlik, refah düzeyi, yüksek yaşam standartları ve kaliteli dil okulları düşünüldüğü zaman buna değer. Avustralya dil okulları kalitesi açısından öğrencilerin en memnun kaldığı ülkeler arasındadır. İngiltere, Amerika ve Kanada gibi dil okulu pastasından çok büyük pay alan ülkelerin yanında, pastadaki payını arttırma konusunda emin adımlarla ilerler.

Göçmen nüfusunun çok fazla olduğu Avustralya, öğrenci vizesi konusunda katı bir ülkedir. Özellikle son 2 yıldır vize ile uygulamalarda geçtiği yeni sistem sayesinde biraz daha esnek ve adil bir politika izlemektedir. Yine de her gelişmiş ülkede olduğu gibi detaylı inceleme yapar ve belirli kriterlere öğrencinin uyduğundan emin olmak ister. Okul ödemelerinin vize öncesinde tamamının yapılması zorunludur ve bankada yaşam masraflarıyla ilgili yeterli birikiminiz olduğunu, bu birikimin kaynağının ne olduğunu görmek ister. Elbette bu tek başına yeterli değildir. Türkiye’deki eğitim ve kariyer geçmişiniz, dil öğrenme çabanız, daha önce yurtdışına çıkmış olmanız ve eğitim sonrası Türkiye’ye geri döneceğinizden emin olmak ister. Bu yüzden dil okuluna gitmek isteyen öğrencilerin kesinlikle vize işlemleriyle ilgili deneyimli bir yurtdışı eğitim acentası ile çalışmalarını öneririm.

Avustralya’da en çok aile yanı konaklaması tercih edilir. Uzun dönem dil okulu öğrencileri ilk 1-2 ay için okuldan konaklama satın alıp, sonra kendileri kiralık bir yer bularak maliyetlerini düşürürler. Avustralya’da aile yanında kaldığınız zaman Avustralyalı bir aile ile karşılaşmayı beklemeyin. Asya ülkeleri başta olmak üzere pek çok farklı ülkeden gelen göçmenlerin oluşturduğu bir ülkedir Avustralya. Burada önemli olan nokta ailenin İngilizceyi yaygın bir şekilde evde kullanıyor olmasıdır.

Göçmenlerden oluşan bir toplum olması da Avustralya dil okuluna gidecek öğrenciler için ayrı bir avantajdir. Farklı birçok kültür ile tanışma şansınız olacaktır. Ortak tek dil İngilizce olduğu için de bu da bol bol pratik yapmak demektir.

Avustralya’da dil okuluna gitmenin sağladığı en güzel olanaklardan biri çalışma iznin olmasıdır. Eğitiminiz başladığı an itibariyle çalışma izni de başlar. Çalışma izni sayesinde bir taş ile iki kuş vurmuş olursunuz. Hem pratik yapma hem de cep harçlığı çıkartmanın keyfini sürersiniz.

Avustralya’da okul maliyetleri Amerika ve İngiltere’ye nazaran daha düşük olsa da, yaşam maliyetleri ve uçuş masraflarıyla birlikte başa baş bir noktaya gelebilir. O yüzden çok ucuz, o yüzden Avustralya demek yanlış bir değerlendirme olacaktır.

Türkiye’ye olan uzaklığı bazen öğrenciler ve aileler tarafından düşündürücü bir etkendir. Bu yüzden daha önce ailesinden ayrı yaşamış, özgüveni yüksek, girişimci ruha sahip ve kendisini yeniliklere kolay adapte edebilen kişiler için Avustralya’da dil eğitiminin daha uygun olduğu kanaatindeyim.

Modern şehirleri, düzenli alt yapısı, toplu taşıma imkanlarının yanı sıra kanguruları, koalaları, tropik iklimi, 6 ay süren yaz ve kış mevsimleri, uzun beyaz plajları ile eşsiz bir yaşam deneyimine sahip olur ve iyi bir İngilizce ile dönmüş olursunuz.

YAZAR HAKKINDA
Nuri Demiroğlu

“Eğer maceranın tehlikeli olduğunu düşünüyorsan, rutini dene; ölümcüldür.” Paulo Coelho