Fransa Ülke Rehberi

Fransa Ülke Rehberi

Fransa, Avrupa’nın en gelişmiş, bunun yanında en köklü tarihe ve yerleşmiş kültüre sahip ülkelerinden biridir. Fransa’nın Avrupa ve dünya tarihindeki önemini ve bir kültür olarak etkisini her kilometre taşı ile anlatmak sanırız oldukça uzun ve zahmetli bir işe kalkışmak olurdu. Ortaçağ’dan Rönesans’a, İmparatorluk döneminden dünyanın uzak köşelerindeki sayısız koloniye, Fransız Devrimi’nden İnsan ve Yurttaş Hakları Bildiri’sine, Fransız-Kızılderili Savaşı’ndan 2. Dünya Savaşı’ndaki rolüne kadar Fransa dünya tarihinde yadsınamaz bir öneme sahiptir.

Fransa, diğer ülkeleri kuruluş felsefelerinden anayasalarına, kültürlerinden eğitim anlayışlarına kadar birçok alanda yoğun olarak etkilemiştir. Ayrıca, medeniyet olarak gelişmişlik düzeyi, yetiştirdiği yazar, filozof, sanatçı ve bilim insanları Fransa’nın eğitim alanındaki yetkinliğini ortaya koymaktadır.

paris-78264_1920-960x350

Fransa’da eğitim sistemi

Fransa’da modern eğitim sisteminin temelleri 19. yüzyılın sonlarında atılmaya başlanmıştır. Dönemin Halk Eğitimi Bakanı Jules Ferry’nin öncülüğünde eğitimde kilisenin kontrolünden çıkılıp seküler bir anlayışa geçilmiştir. Bu andan itibaren sürekli yeni ve modern düzenlemelerle ilerleyen Fransız eğitim sistemi günümüzdeki saygın konumuna ulaşmıştır. Sadece Fransız vatandaşlarının değil, bu sistem içerisinde eğitim görmek isteyen dünyanın her köşesinden birçok insanın önünde kendi yaş, ihtiyaç ve isteklerine göre çeşitli seçenekler bulunmaktadır.

Lycée

Orta Öğretim’in son aşaması olan lise kısmıdır. Bu seviyeyi tamamlayan öğrenciler son sınıf biter bitmez bir sınava girerler ve başarılı olanlara “Baccalauréat“ adı verilen diploma teslim edilir. “Baccalauréat” diploması alındıktan sonra, genellikle yüksek öğrenim öncesi hazırlık aşamasını temsil eden Lycée Général ve Lycée Technologique ile bizdeki meslek yüksekokullarıyla felsefe olarak benzerlikler taşıyan Lycée Professionnel seçenekleri öğrencilere sunulmaktadır.

Licence and Licence Professionnelle (Bachelor)

Lisans eğitimidir. Lisans düzeyinde yüksek öğrenim veren okulların farklı türleri vardır. Avrupa genelinde yüksek öğrenimde standart oluşturmayı amaçlayan Bologna Süreci ile birlikte lisans eğitiminin süresi üç yıl, master programlarının süresi iki yıl, doktora ise üç yıl olarak belirlenmiştir. Fransa’da üniversiteler European Credit Transfer and Accumulation System (ECTS) adı verilen kredi sistemini kullanmakta, lisans eğitimini bitirmek için ise 180 kredi gerekmektedir. Fransa’da üniversiteler bulundukları şehrin ismini alırlar, aynı şehirde başka üniversitelerin de olması halinde kuruluş sıralarına göre isimlerine bir rakam eklerler (örn: University of Rennes 2).

Grandes Écoles

Bu tarz yüksek öğrenim kurumları genellikle tek bir alana yoğunlaşır ve o alanda eğitim verirler. Boyut ve öğrenci sayısı olarak üniversitelere kıyasla daha küçük olan bu okullar öğrencileri seçerken ülke genelinde yapılan yazılı ve sözlü sınavlardaki başarıya ağırlık verirler. Birçok öğrenci bu sınavlara iki senelik bir hazırlık dönemi sonrasında girmektedir. Grandes écoles okulları tarih boyunca Fransa’ya birçok politikacı, yönetici, filozof, yazar ve bilim insanı kazandırmıştır. Hem geleneksel üniversitelerde, hem de Grandes écoles okulları arasında lisans ve yüksek lisans düzeyinde, eğitimlerini İngilizce veren okullar da bulunmaktadır.

inst_0047__mg_3216

En çok tercih edilen dil eğitimi programları

Her geçen gün daha çok kişi tarafından konuşulan Roman Dilleri’nden biri olan Fransızcayı öğrenmek ya da halen var olan yetilerini geliştirmek isteyen birçok insan her yıl dil eğitimi almak için Fransa’ya gelmektedir. Birkaç haftadan bir seneye kadar uzanan ve içerik olarak çeşitlilik gösteren dil eğitimi programları mevcuttur:

Genel Fransızca

Katılımcıların dil bilgisi, okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerilerini geliştirmeye yöneliktir.

İş Fransızcası

İş hayatında gerekli olabilecek terimlerin yanı sıra, yazışma, sunum, telefon görüşmesi ve rapor hazırlama teknikleri gibi beceriler öğretilir. Buna ek olarak sadece tıp alanı için Tıbbi Fransızca kursları da mevcuttur.

Akademik Yıl Programı

11 aya kadar uzayabilen uzun süreli Fransızca programlarıdır. Uzun süreleri nedeniyle genellikle daha ekonomik programlardır.

Özel Programlar

Fransızcayı aşçılık ve şarap kursu gibi eğitimlerle birleştiren programlardır.

Yaz Okulu

Yaz mevsiminde 8-18 yaş grubu katılımcılar için düzenlenen programlardır. Bu programlar Fransızca eğitimini toplu aktivite ve eğlenceler, geziler ve spor aktiviteleriyle birleştirirler.

Sınav Hazırlık Programları

Fransızca yetilerini uluslararası geçerliliği olan bir sınavla belgelemek isteyen katılımcılar için sınava hazırlık odaklı olarak oluşturulmuşlardır.

Fransa’nın sunduğu bu eğitim olanaklarından yararlanabileceğiniz, hepsi kendi içinde farklı tarihe ve kültüre sahip olan şehirleri bulunur.

hangout-paris7

Fransızca dil eğitimi için en çok tercih edilen şehirler

Paris

“Işıklar şehri” Paris… Avrupa’nın ve dünyanın en güzel birkaç şehrinden bir tanesi. 12.000.000’u aşan nüfusu ile Avrupa’nın en büyük metropollerinden olan Paris, tarihi boyunca hem bölgesi, hem de dünya için büyük öneme sahip olmuştur. İkibin yıllık bir tarihe sahip olan şehir 12. yüzyıldan bu yana dünyanın sanat, kültür ve eğitim başkenti olarak kabul edilmektedir.

19. yüzyılın ortalarından itibaren mimarisini modern hale getiren şehir, günümüzde birçok ikonik yapıya ev sahipliği yapmaktadır: Eiffel Kulesi, Zafer Takı (Arc de Triomphe), Mona Lisa ve dünyaca ünlü birçok eserin sergilendiği Louvre Müzesi, Notre Dame Katedrali, Versailles Sarayı, Ramboulliet Şatosu ve Bastille Hapisanesi Paris’te görülebilecek sayısız mimari yapıdan sadece bazılarıdır.

Elbette ki Paris’te yapılacak şeyler mimari yapıları gezmekle sınırlı değildir. Sanat ve tiyatro dünyasının da başkentlerinden biri olan Paris, Louvre’un yanı sıra müze olarak, Musée Picasso, Musée Rodin, Musée National d’Art Moderne, Musée d’Orsay, tiyatro ve opera sanatına hizmet veren Theatre Mogador, Theatre Lyrique, Bobino, Opera Bastille ve Opera Comique’e de ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra moda sektörünün dünyadaki en önemli birkaç merkezinden biri olan şehirde Yves Saint Laurent, Chanel, Dior Givenchy, Louis Vuitton ve Hermes gibi dünyanın lider moda markalarının ana ofisleri bulunmaktadır. Gece hayatının sunduğu eğlence olanaklarını değerlendirmek isteyenler Saint Germen bölgesini tercih edebilirler.

Aslında çok da tanıtıma ve reklama gerek duymayan bu şehirde ister akademik ister dil eğitimi olsun, eğitim görmek paha biçilemez bir deneyim olacaktır.

Nice

Fransa’nın güneydoğusunda bulunan Nice, Fransa’nın beşinci büyük ve sahilleriyle ünlü Cote d’Azur bölgesinin Marsilya’dan sonra en kalabalık şehridir. Kıyısında bulunduğu Akdeniz’in iklimini alan Nice’de, yıl boyunca hava genelde güneşli ve sıcaktır, yağışlar ise nadirdir. Güneşli havası ve uzun sahillerinden ekonomik anlamda da fazlaca yararlanan
Nice’de en önemli ekonomik kaynaklardan biri turizmdir. Fransa’da Paris’ten sonra turistler tarafından en çok ilgi çeken şehir olan Nice, 1 milyonluk nüfusuna karşın her sene 10 milyona yakın turist tarafından ziyaret edilmektedir. Her yaştan ve kültürden insanla karşılaşabileceğiniz bu şehirde en çok ilgi çeken merkezlerden bazıları Promenade des Anglais adı verilen sahil yolu ve şehrin ünlü meydanları Place Garibaldi, Place Rossetti, Place du Palais ve Place Masséna’dır.

Dünyanın en eski yerleşimlerinden biri olan Nice’de bu köklü geçmişi yansıtan birçok tarihi eser şehirdeki Musée Matisse, Musée international d’Art naïf Anatole Jakovsky, Musée Terra-Amata, Museum of Natural History ve Musée Masséna gibi müzelerde sergilenmektedir. Nice Jazz Festival ve Carnaval de Nice gibi, her yıl Avrupa’nın ve dünyanın birçok ülkesinden ziyaretçi çeken etkinliklere de ev sahipliği yapan Nice şehri eğitim alırken, deniz, güneş ve çok kültürlü bir yapıyı da buna katmak isteyenler için idealdir. Gene Nice, 45 dakikalık otobüs yolculuğu ile Monte Carlo’ya günü birlik gezi yapmanıza ve dünyanın en zorlu rallilerinden biri olarak kabul edilen Monte Carlo rallisi ile Formula 1 dünyasının efsane yarışı olan F-1 Monte Carlo Grand Prix’sinin yapıldığı yollarda keyifli yolculuklar yapmanıza olanak sağlar.

1463569446

Cannes

Fransız Rivierası’nda bulunan Cannes, aynı Nice gibi uzun ve etkileyici sahillere sahiptir. 75.000 civarında bir nüfusa sahip olmasına karşın her sene yüz binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Turizme dayanan bir ekonomiye sahip olması sebebiyle şehirdeki mesleklerin önemli bir kısmı otelcilik, restoran ve organizasyon gibi hizmet sektörüne
ait olan mesleklerdir. Deniz kıyısında, birçok kafe, bar, restoran ve mağazanın bulunduğu Promenade de la Croisette Caddesi turistlerin en çok rağbet ettiği yerlerden birisidir. Bunun yanı sıra 19. yüzyıldan kalma tarihi villalar, ile Saint-Honorat ve birçok esere konu olmuş “demir maskeli adam”ın yaşadığı Île Sainte-Marguerite adaları Cannes şehrinin görülmeye değer yerlerindendir.

Elbette Cannes kültürel etkinlikleriyle de isim yapmış bir şehirdir. Tekne festivali Festival de la Plaisance, The International Festival of Games, Carnival on the Riviera ve tabi ki dünyanın en prestijli film festivali olmasının yanı sıra Avrupa’dan ve dünyanın birçok ülkesinden oyuncu, yönetmen ve diğer sinema sanatçılarının katıldığı, tüm dünyanın ilgisini bu şehre toplayan Cannes Film Festival.

Rouen

Seine Nehri üzerindeki bu küçük Fransız şehri, Fransa’nın kuzeybatısında bulunan Hute-Normandie bölgesinin başkentidir. Kent merkezi ve çevresiyle beraber 110.000 civarında bir nüfusa sahip olan bu şehir Ortaçağ Avrupası’nın en büyük ve önemli şehirlerinden biri olma özelliğini günümüzdeki tarihi ve kültürel değerlerine de yansıtmıştır.

4. yüzyılda ilk hali inşa edilmiş olan Roma-Katolik Gotik mimarinin örneklerinden Rouen Cathedral, tarihi 16. yüzyıla dayanan astronomik saat Gros Horloge, Church of Saint Ouen, Gothic Church of Saint Maclou ve Palais de Justice görülmesi gereken mimari yapılardandır. Bunun dışında, 19.yüzyıldan beri yaşatılan, Jardin des Plantes de Rouen botanik bahçesi de ziyaretçileri azalmayan başka bir tarihi merkezdir. Halen korunan yarı ahşap binalarıyla Rouen, zengin tarihinin her köşebaşında insanları selamladığı, küçük ama gerçek bir Fransız şehrinde eğitim görmek isteyenleri beklemektedir.

680x250_rouen

La Rochelle

La Rochelle, Fransa’nın güneybatı kıyısında, Biscay Körfezi’ne bakan bir sahil kentidir. Charente-Maritime bölgesinin başkenti olan şehir 80.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Şehrin kalbi olan Vieux Port (Old Harbour) ve çevresindeki tarihi doku büyük oranda korunmuş olduğundan şehrin bu bölgesi şehre gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerdendir. Bu limandan Fort Boyard, Île d’Aix ve Île de Ré adalarına seferler düzenlenmektedir.

Ekonomisi ağırlıklı olarak turizme ve gemi yapımına dayalı olan şehirde Avrupa’nın en büyük yat limanı olan Les Minimes bulunmaktadır. Buna ek olarak, 2. Dünya Savaşı’ndan kalma denizaltı limanı La Pallice ve Jacques-Yves Cousteau’nun gemisi Calypso’nun da sergilendiği deniz müzesi Maritime Museum of La Rochelle ziyaretçilerin ilgi gösterdiği diğer mekanlardır. Tarihi mimarisi ve denizle iç içe geçmiş yaşam tarzıyla La Rochelle eğitim hayatını bu şehirde geçirmek isteyenler için de sıra dışı bir deneyim olacaktır.

Montpellier

Güney Fransa’daki Languedoc-Roussillon bölgesinin başkenti olan şehir Fransa’nın en büyük sekizinci, Marsilya ve Nice’den sonra Akdeniz kıyısındaki en büyük üçüncü şehridir. Montpellier’de yazlar yüksek sıcaklıklarda seyrederken kışlar ılık ve zaman zaman yağışlıdır. 540.000 civarında bir nüfusa sahip olan şehirde, Musée Fabre, Amazon bölgesinin doğasını yansıtan La Serre Amazonienne, 17. yüzyılda inşa edilmiş Pore du Peyrou, Saint Pierre Cathedral ve birçoğu 18. yüzyılda yapılmış, bir kısmının halen kendi şaraplarını ürettiği, şehre özgü şatolar görülmesi gereken yerler arasındadır.

Montpellier’in eğitim açısından en kayda değer özelliklerinden birisi dünyanın en eski üniversitelerinden biri olan Université de Montpellier’dir. 1160 yılında kurulmuş olan üniversite 1289 yılında Papa Nicholas IV tarafından resmileştirilmiş, Fransız Devrimi sırasında ara verdiği eğitime 1896 yılında devam etmiştir. Üniversite şu an University of Montpellier II ve Paul Valéry University Montpellier III üniversitelerini de bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye’den yurtdışına sefer yapan havayolu şirketlerinin önemli bir kısmı Fransa’nın birçok şehrine uçuş gerçekleştirmektedir. Türk Hava Yolları’nın ise Paris Charles Da Gaulle Havalimanı ve Nice Cote D’Azur Havalimanı’nın yanı sıra Lyon st. Exupéry Havalimanı ve Toulouse Blagnac Havalimanı’na direkt uçuşları bulunmaktadır.

Fransa, dünyanın en köklü tarihine, en zengin kültür ve sanat birikimine ve tabi ki en yerleşmiş ve ilkeli eğitim anlayışına sahip ülkelerden biri olarak dünyanın birçok yerinden, genç ya da yetişkin, eğitim görmek isteyenlere kucak açmaktadır. Dil okulu, yaz okulu, lise, üniversite ya da lisans ve lisansüstü düzeyinde eğitim alırken bir yandan da bu zenginliği yaşamak istiyorsanız Fransa sizi beklemektedir. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen UED üyesi eğitim danışmanlığı firmaları ile iletişime geçiniz.

paris-1541589_1280

Genel Bilgiler

Yüzölçümü: 640.600 km2
Nüfus: 66.620.000
Başkenti: Paris
Dil: Fransızca
Para Birimi: Euro
Uçuş Süresi: 3.5 Saat
Saat Farkı: 1 Saat
Telefon Kodu: 33

İklim: Akdeniz’e kıyısı bulunan bölgeler ve bu bölgelerin yakın çevresinde yazların sıcak ve kuru, kışların ise ılıman ve nadiren yağışlı geçtiği Akdeniz İklimi hakimdir. Orta kesimlerinde karasal iklim görülmektedir. Kuzey kesimleri ve Atlantik Okyanusu’na yakın bölgeler ise yazları sıcak ama yakıcı olmayan, ilkbahar ve sonbaharda dönem dönem değişiklik gösteren, kışları ise soğuk ve yer yer kar yağışı görülen bir iklime sahiptir.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

YAZAR HAKKINDA
UEDucation

UEDucation Magazine, UED'nin (Uluslararası Eğitim Danışmanları Derneği) ücretsiz süreli yayınıdır.