Green Card Nedir? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Nedir? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Amerika’da yaşamanın yolları veya Amerika vatandaşı olmanın yollarından biri de Green Card çekilişini kazanmaktır. Green Card aslında adı üstünde çekilişi kazanıp Amerika’ya gittikten sonra size verilen yeşil bir karttır ve bu kart size öncelikle Amerika’da yaşam ve çalışma hakkı kazandırır. Permanent Resident Card (Daimi Oturma İzni) adı altında göçmenlik statüsünü belirtir. Green Card için yaş sınırlaması olmadığı gibi cinsiyet, medeni durum gibi bilgiler de önemli değildir. Yalnızca lise mezunu olmanız gerekmektedir.

Öncelikle eğer internette Green Card Başvurusu yazdığınızda ilk çıkan sitelere tıklar, başvurunuzu yaparsanız ve üzerine bir de para verirseniz buradan geçmiş olsun diyorum. Çünkü Green Card Amerika Hükümeti tarafından yapılan ücretsiz bir çekiliştir. Ben bazı telefonlara başvuru zamanında mesaj geldiğini bile duydum. Ama bu dolandırıcılığı yapmasalar cidden şaşırırdık.

Green Card başvurusu nasıl yapılır?

Öncelikle Green Card resmi başvurusu sitesi olan https://www.dvlottery.state.gov/ sitesine tıklayın.

Açılan sitede ”Begin Entry” butonuna basın.

Dikkat etmemiz gereken bir konu sisteme yükleyeceğiniz fotoğraf.

Fotoğraf boyutları 600×600 piksel genişliğinde 240 kb boyutunda olmalıdır. Gözlüklü fotoğraf kabul edilmemektedir. Fotoğraf kabul detayları için bu linke tıklayabilirsiniz.

Fotoğrafınızı test edip sisteme yüklediyseniz kişisel bilgilerinizi doldurabilirsiniz. Sistemin Türkçe karakter kabul etmediğini unutmayalım.

İstenen bilgiler çok temel bilgilerdir.

Adınız, Soyadınız varsa İkinci Adınız, Cinsiyet, Doğum Bilgileriniz, Adresiniz, Eğitim Seviyeniz, Medeni Durumunuz, Evli iseniz eşiniz ve çocuklarının bilgisi gibi. Son olarak e-posta adresinizi girip devam edebilirsiniz.

Diğer sayfa formu gözden geçirip eksikleri veya yanlışları düzeltmeniz için bulunuyor.

Her şey doğru görünüyorsa bitir butonuna basıp size gelen confirmation number’ı not alabilirsiniz.

Green Card sonuçları ne zaman açıklacak?

Mesela 2018’de yaptığımız Green Card başvuruları 2020 sonuçları olacak. Bu süre o şanslı kişilere belgelerini toparlama mülakata girmeleri için veriliyor.

Sonuçları yine yasal olarak başvuru yaptığınız siteden yani : https://www.dvlottery.state.gov/ adresinden görebiliriz.

Green Card sonuçları için tıktık.

DV Entrant Status Check yazısına tıklayıp ”Check Status” butonuna tıklayabilirsiniz.

Açılan sitede başvuru sonunda size verilen confirmation number’ınızı, soyadınızı ve doğum tarihinizi girebilirsiniz.

Benim bu üçüncü başvurum oldu. Birincisinin sonuçları Amerika vize görüşmemin olduğu geceydi. İkincisine ilk başvuru yapanlardandım sonrasında hiç ilgilenmedim. O aralar Amerika ile Türkiye arasında büyük sorunlar olduğu için Türkiye başvurularını önce iptal edip sonra yeniden kabul etmişler ve ilk 9 gün başvuru yapanların başvurusu yanmış. Tabi o mükemmel şanslı insanların içinde ben de vardım.

Ama şey inanıyorum bana çıkacak. (Evrene enerji göndermek?)

Green Card ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Buse Hızarcı

Kocaeli Üniversitesi Okurken çalışan çalışırken gezen gezerken öğrenen.