İngiltere’de Dil Eğitimi Rehberi

İngiltere’de Dil Eğitimi Rehberi

İngilizce dil eğitimi dediğimiz zaman elbette akla ilk gelen ülke, İngilizce’nin anavatanı olan İngiltere’dir. İngilizce dil eğitiminde öğrencilerin ilk tercihi her zaman İngiltere olmuştur.

İngiltere’de dil eğitimi alırken, zengin bir tarih ve kültür mirası içinde yaşama şansınız olacaktır. Akademik değeri ve repütasyonu dünya çapında ünlü olan, köklü dil okullarında eğitim alırsınız. İngiliz kültürünü öğrenmenin yanı sıra, İngiltere’de eğitim almaya gelen pek çok yabancı öğrenci ile bir arada yaşama şansına sahip olursunuz.

Neden İngiltere’de Dil Eğitimi?

Dil eğitiminin en köklü ve en önemli merkezinde kaliteli eğitim alın!

İngiltere, dil okulu seçeneğinin en fazla olduğu ülkedir. Bazı okulların kuruluş tarihleri 1950’lere dayanmaktadır. English UK ve British Council kurumları tarafından yılın belirli dönemlerinde eğitim standartları, eğitimenleri ve öğrencilere sundukları tüm hizmetler belirli değerlendirmelere tabii tutulmaktadır. Bu denetimler nedeniyle okulların eğitim kaliteleri onaylanmıştır.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

İngiltere’de dil eğitimi alırken yapacağınız pratiği dünyanın başka hiçbir ülkesinde bulamazsınız. İngilizce’yi İngiliz, İskoç, Galler ve İrlanda aksanları ile duyma şansınız olacaktır. İngiltere’de eğitim alan yabancı öğrenci sayısı çok fazladır. Bu yüzden farklı ülkelerden gelen bu öğrencilerle tek iletişim diliniz İngilizce’dir. Okulların sunduğu sosyal aktivite programları da sizin sosyalleşerek İngilizce’yi daha fazla pratik yapmanıza yol açacaktır.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

İngiltere’de dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. İngiltere’de eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde İngiltere’de dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

İngiltere’de almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. İngiltere’den dönmeden önce ayrıca IELTS veya Cambridge Exam sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. İngiltere’deki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

İngiltere tarihi geçmişi ve kültürel mirası nedeniyle öğrencilere eşsiz bir deneyim edinme fırsatı sunar. İngiliz kültürünü bire bir öğrenir ve yaşarken aynı zamanda farklı etnik kökenlerin kültürlerini de yaşarsınız. İngiltere’nin eski sömürge topraklarından gelmiş olanlar, İngiltere’ye eğitim ve çalışmak için gelenlerle birlikte etnik köken çeşitliliği sizin de tam bir kültür alışverişi içinde olmanızı sağlar.

Diğer Nedenler

  • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
  • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
  • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.
  • Eğitim için gittiğinizde, aynı zamanda turistik anlamda da gezme fırsatı vardır.

İngiltere’de Popüler Dil Okulları

İngiltere’de dil okulu sayısı diğer ülkelerden fazladır. Lokal okulların yanı sıra zincir okullarında pek çok farklı şehirde şubesi bulunmaktadır. Butik okulları oldukça popüler ama bazıları da bir o kadar pahalı olabilmektedir. İngiltere’de Londra başta olmak üzere Cambridge, Oxford, Bristol, Manchester, Liverpool, Leeds, Edinburgh, Glasgow, Brighton, Canterbury, Eastbourne, Hastings, Bath, Bournemouth ve birçok şehirde dil okulu bulabilirsiniz.

OkulAçıklama
EC EnglishEn iyi zincir okul kategorisinde ödülleri olan EC English’in İngiltere’de Londra, Cambridge, Oxford, Brighton, Manchester ve Bristol’da okulları vardır. Grup derslerinin yanı sıra haftalık ücretsiz sunduğu konuşma ve telaffuz etkinlikleri ve cazip sosyal aktivite programları ile öğrencilere kaliteli ve eğlenceli eğitim imkanı sunmaktadır.
Kaplan InternationalAmerika kökenli olan Kaplan International grubu, İngiltere’de en popüler dil okulları arasındadır. Kaplan eğitim materyallerini kendisi üretir. Buna ek olarak K+tools denilen online eğitim sistemleri ile öğrencilere sunduğu eğitim kalitesiyle ön plandadır. Kaplan’ın İngiltere’de 2 tanesi Londra’da olmak üzere, Bournemouth, Cambridge, Oxford, Manchester, Liverpool, Bath ve Edinburgh’da okulları vardır.
Kings CollegesKings Education, İngiltere merkezli bir okul olup, İngiltere’nin en köklü dil okulu grubudur. Londra, Bournemouth, Oxford ve Brighton’da okulları vardır. Yetişkin ve gençlik dil programlarının yanı sıra üniversite yerleştirme programları da sunmaktadır.
Embassy EnglishÇok merkezli ve ödüllü zincir okullardan biridir. İngiltere’de Londra, Brighton, Hastings ve Cambridge’de okulları vardır. İngilizce dil eğitiminin yanı sıra akademik danışmanlık ve akademik programlara hazırlık eğitimleri de sunar.
Stafford Houseİngiltere kökenli bir grup olan Stafford House, Intrax grubunu da bünyesine katarak sektörün öncü dil okulları arasına girmiştir. CATS grubunun bünyesinde olan Stafford House, İngilizce eğitimlerinin yanı sıra akademik programlar da sunar. Stafford House’un Cambridge, Canterbury, Brighton ve Londra’da okulları vardır.

İngiltere’de Dil Okulu Eğitim Fiyatları

İngiltere genel itibariyle yaşam giderlerinin yüksek olduğu bir ülkedir. Elbette bu eğitim ücretlerine de yansıyan bir unsurdur. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay340 GBP540 GBP790 GBP
3 Ay990 GBP1440 GBP1980 GBP
6 Ay1990 GBP2700 GBP3690 GBP

İngiltere’de Dil Eğitimi için Popüler Şehirler

LokasyonAçıklama
Londraİngiltere denilince akla gelen ilk şehir şüphesiz Londra’dır. Tarihi dokusu, müzeleri, sanat ve kültür aktiviteleri ile insanı büyüleyen bir başkenttir. Dil okulları açısından İngiltere’nin en zengin şehridir. Metro, tren, otobüs ağı ile ulaşımın kolay olduğu bir metropoldür.
CambridgeCambridge dediğimiz zaman herkesin aklına ilk önce Cambridge Üniversitesi gelecektir. Şehrin her tarafını saran kolej binaları, Cambridge nehrinde punting, müzeleri gotik kiliseleri ile eğitim ve mimari şehridir. Zincir dil okullarının hemen hemen hepsinin Cambridge’te okulları vardır. Uluslararası öğrenci ortamında bulunmak isteyen öğrenciler için uygun bir seçimdir.
OxfordDünyanın en iyi üniversiteleri arasında bulunan Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan şehir, tam bir eğitim şehridir. Londra’ya sadece 80 km mesafede olup, tren ve otobüs ile ulaşım mümkündür. Oxford’un nüfusunun %30’u öğrencilerden oluşur. İngilizlerin yanı sıra yabancı öğrenci nüfusunun fazla olması nedeniyle kozmopolit bir ortama sahiptir. Lokal dil okullarının yanı sıra pek çok zincir okulun Oxford’da şubeleri vardır.
BrightonGüney İngiltere’nin en hareketli şehridir. Londra’ya mesafesi trenle sadece 45 dakikadır. Brighton sahilde bir yerleşim yeri olduğu için İngilizler’in tatil amaçlı ziyaret ettikleri yerlerden biridir. Pek çok ailenin yazlık evleri Brighton’dadır. Dil okulları açısından güneyin en çok tercih edilen lokasyonlarından biridir. Lokal okulların yanı sıra pek çok zincir okulun Brighton’da şubesi vardır.
BournemouthBournemouth, güney İngiltere’nin en önemli liman şehridir. Güneyin bu büyük liman kenti ticaret, turizm ve eğitim açısından önem taşıyan bir şehirdir. Londra’ya mesafesi yaklaşık 2,5 saattir. Londra’ya nazaran göçmen oranı daha az olup tipik İngiliz kültürünü yaşayabilirsiniz. Zincir dil okullarından Kaplan, Kings ve Eurocenters’ın Bournemouth’ta okulları vardır.

İngiltere’de Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

İngiltere’de dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkelerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 25-50 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır. İngiltere eski bir sömürge devleti olduğu için, değişik etnik kökenlerden oluşan bir toplumdur. Bu nedenle aile yanlarında değişik ülke kültürlerini de tanıma şansınız olacaktır.

Yurt Konaklama

Öğrencilerin İngiltere’de tercih ettikleri ancak aile yanına nazaran daha pahalı olan bir konaklama türüdür. Yurtlar okullara yürüyüş mesafesinde veya toplu taşıma ile 15-40 dakika mesafede olabilirler. Yurtların büyük bir kısmında yemek imkanı yoktur. Ancak üniversite kampüsü içinde bir yurtta kalıyorsanız kampüsün yemekhanesinden faydalanma imkanınız olabilir. Yurtlarda tek ve çift kişilik özel veya ortak banyolu odalar mevcuttur.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Evler genelde banliyölerde olduğu için okula olan mesafeleri toplu taşıma ile 25-50 dakika aralığında değişir.

Otel konaklaması: İngiltere’de tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

İngiltere’de Aylık Yaşam Maliyetleri

İngiltere’de yaşam giderleri şehirlere göre farklılık gösterir. Londra yaşam giderleri açısından en pahalı şehirdir. Cambridge, Oxford ve Brighton yaşam masrafları bakımından birbirine yakındır. Manchester, Bath, Liverpool ve Bournemouth ise diğerlerine nazaran daha ucuzdur. Küçük ama eğitim açısından tercih edilen Canterbury, Hasting ve Eastbourne gibi şehirler ise oldukça ekonomik yaşam giderlerine sahiptir.

Yaşanılan şehrin yanı sıra kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
Konaklama Maliyetleri540 GBP880 GBP
Ulaşım Maliyetleri60 GBP140 GBP
Yeme İçme Maliyetleri200 GBP250 GBP
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri150 GBP200 GBP
TOPLAM950 GBP1470 GBP

İngiltere’de İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

İngiltere’de hava durumu dediğimiz zaman yağmur ve şemsiye birbirinden ayrılmaz en iyi ikilidir. Hemen hemen her mevsim yağışlı olduğundan sabah saatlerinde güneşli bir havya uyanıp 1 saat sonra kendinizi yağmura yakalanmış vaziyette bulabilirsiniz. Kuzey İngiltere ve İskoçya’ya doğru gittikçe daha soğuk bir hava ile karşılaşırsınız. Bir ada ülkesi olması ve denizin etkisiyle ılıman bir iklimi vardır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Atlas Okyanusu, Kuzey Denizi ve İrlanda Denizi ile çevrili olan İngiltere bir ada ülkesidir. Aslında bütünü Birleşik Krallık olarak geçen ülke Büyük Britanya, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’nın bütünüdür. Eski bir sömürge imparatorluğu olduğu için denizaşırı pek çok toprakta hakimiyet kurmuştur. Sömürgelerinin büyük bir kısmı bağımsızlığını kazanmakla birlikte günümüzde Cayman Adaları, Man Adası, Bermuda, Soloman Adaları gibi sömürgeleri hala vardır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Londra, Manchester ve Edinburgh’a doğrudan uçuşlar vardır. Ortalama seyahat süresi 4 saattir. Londra’daki en büyük havalimanı olan Heathrow’a ek olarak Stansted ve Gatwick havalimanlarına uçuş bulunur.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Uçak bileti fiyatları, havayolu firmasına, biletin alındığı tarihe ve uçuş mesafesine göre değişiklik gösterecektir. THY ve British Airways’in direkt uçuşları vardır. Gidiş dönüş ortalama bilet fiyatları 330 USD civarındadır. Lufthansa, KLM, Air France ile aktarmalı uçuşlar bulunabilir. Aktarmalı uçuşlarda gidilecek şehre göre ortalama gidiş dönüş maliyetleri 450 USD’dir.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

İngiltere’ye gidecek öğrenciler 6 aydan daha az süre eğitim alacaklarsa özel sağlık sigortası yaptırmalarını tavsiye ederiz. Acil durumlarda doktora gittiğiniz zaman ücretsiz muayene imkanı bulabilirsiniz. Ancak sağlık giderlerinin genel itibariyle yüksek olduğu İngiltere’de özel sağlık sigortanız mutlaka olmalıdır. 6 aydan fazla eğitim alacak öğrenciler ise, vize başvurusu esnasında Ulusal Sağlık Sistemine kayıt olarak yıllık 150 GBP ödeme yaparlar. Bu şekilde ücretsiz sağlık hizmeti alırlar. 6 aydan fazla eğitim alacaksanız ulusal sağlık hizmeti haricinde yine özel sağlık sigortası da yaptırabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere’de 3 tip öğrenci vizesi vardır. Student Visitor Visa denilen vize türü ile 180 güne kadar eğitim alırsınız. Extended visa 11 months denilen vize türü ile 11 aya kadar eğitim alırsınız. Her 2 vize türünün İngiltere içinden uzatımı yoktur. Son olarak TIER 4 kategorisi ile dil eğitimi, akademik programlar, sertifika ve diploma programlarına katılabilirsiniz. TIER 4 vizesi İngiltere içinden uzatılabilen vize türüdür. TIER 4 vizesine başvuru yapmanız için dil eğitimine geliyorsanız en az B1, akademik programlar için en az B2 seviyesinde İngilizce bildiğinizi IELTS sınavı ile belgelemeniz gerekir.

İngiltere’de Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

İngiltere’de sadece TIER 4 vizesi ile akademik programlara gidiyorsanız çalışma izni vardır. Yani lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi iseniz çalışma izniniz olacaktır. Çalışma izni eğitim dönemleri part time haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise tam zamanlıdır.

İngiltere ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

  • Oxford Üniversitesi, İngilizce konuşulan ülkeler arasında eğitim veren en eski üniversitedir. 1096 yılında eğitime başladığı söylenmektedir.
  • Dünyanın ilk 100 üniversitesi içinde 11 tane İngiliz üniversitesi vardır.
  • Glasgow, İngiltere’de eğitim alınacak en ekonomik şehirdir.
  • Londra, 170 milyon kaynağı ile dünyanın en büyük kütüphanesine sahiptir.
  • İngiltere’de 100’den fazla üniversite vardır.

Danışman Yorumu

İngiltere dil eğitiminde Türk öğrenciler arasında en çok tercih edilen ülkedir. İngiliz eğitim sisteminin ne kadar yüksek bir kaliteye sahip olduğu herkes tarafından bilinen ve kabul edilen bir gerçektir. Türkiye’ye yakın olması, Avrupa’da bir ülke olması, İngiliz kültürünün merak edilmesi pahalı eğitim ve yaşam masraflarına rağmen İngiltere’yi dil eğitiminde popüler bir ülke haline getirmiştir. İngiltere ile Amerika her zaman dil eğitiminde birincilik için yarışan iki ülkedir.

İngiltere’de eğitim ve yaşam giderleri İrlanda ve Malta gibi ülkeler ile karşılaştırıldığında yüksektir. Amerika ile karşılaştırıldığında ise GBP daha değerli bir para birimi olmasına rağmen başa baş çıkmaktadır. İngiltere’ye dil eğitimi için gidecek bir öğrencinin bütçesini önceden netleştirmesi çok önemlidir. İngiltere TIER 4 vizesi haricinde diğer vize türlerinde çalışma izni vermediği için öğrenciler eğitim, konaklama ve yaşam giderlerini tam hesaplayarak bütçelerini belirlemelidir. İngiltere’de kaçak çalışmak da pek mümkün değildir. Denetimlerin sıkı olduğu bir ülke olduğu için yasal olmayan çalışmaya girmemenizi öneririm.

İngiltere eski bir sömürge devleti olduğundan etnik köken çeşitliliğine sahiptir. İngiliz, Galler, İskoçya ve İrlanda kökenlilerin yanı sıra Avrupa, Asya, Afrika’dan da göç almıştır. İngiltere’de yaşayan ciddi bir Türk topluluğu vardır. Öğrencilerin yanı sıra yerleşik durumda olan Türk vatandaşları sayesinde giden öğrenciler ülkeye alışmakta zorluk çekmezler.

İngilizler’in genelde “soğuk ve mesafeli” olduklarına dair bir ön yargı vardır. Bu tamamen kültürel bir durumdur. Türk toplumu olarak Akdeniz ve Anadolu insanın sıcaklığını ve misafirperverliğini taşıyoruz. Ancak dünyadaki diğer toplumların kültürel farklılıklarını göz ardı etmemeliyiz. Burada önemli olan şey ön yargılı olmak yerine gözlemlemek ve o toplumun alışkanlıklarına saygı duyarak yaşamaktır.

Kültürel şok her ülkede yaşayabileceğimiz bir durumdur. Örneğin İngiltere’de dil eğitimine gidip aile yanı konaklamada kalan bir öğrenci “aile benimle birlikte yemek yemedi veya beni hafta sonu gidecekleri aktiviteye davet etmedi” diyerek mutsuz olmaktadır. Halbuki burada ailenin size sunduğu hizmet size özel bir oda sunmak, yemeklerinizi zamanında hazırlamak, odanızın haftalık temizliğini yapmaktır. Aile sizinle sosyal bir aktivitede bulunmak veya sürekli sizinle birlikte zaman geçirmek zorunda değildir. Bu tip farklılıkları problem haline getirmek yerine, işin güzel taraflarını görmeye çalışmalısınız.

İngiltere’ye dil eğitimine giden bir öğrencinin, düzenli olarak denetimi yapılan ve yüksek kalite standartlarında eğitim sunan bir okuldan eli boş dönmesi mümkün değildir. Burada her zaman hatırlamanız gereken en önemli unsur İngilizce’yi bol bol pratik yapmak, Türkler’den mümkün olduğunca uzak durmak ve İngiliz kültürü içinde kendinize güzel bir yaşam kurmaktır.


%30'a varan indirimlerle İngiltere'de İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Hande Demirel

StudyZONE Dil Programları Koordinatörü