İrlanda’da Dil Eğitimi Rehberi

İrlanda’da Dil Eğitimi Rehberi

En misafirperverler halklar alanında ödül kazanmış olan İrlanda, son 4 sene içinde İngilizce dil eğitiminde Türk öğrenciler arasında daha çok bilinmeye başlamış ve yıldızı parlayan ülkeler arasına girmiştir. Birleşik Krallık’a komşu olan İrlanda, Euro para birimini kullanması nedeniyle ekonomikliği ve uzun dönem dil eğitimlerinde çalışma izni vermesi nedenleriyle ön plana çıkar.

İrlanda’da zincir dil okullarının şubelerinin yanı sıra lokal İrlanda kökenli kaliteli dil okulu seçenekleri de vardır. İrlanda’da dil eğitimine gitmiş öğrencilerin, okulların eğitim kalitesi, aile yanı konaklamalardaki misafirperverlik, çalışma imkanı, hareketli sosyal yaşantı ve bol pratik yapma imkanları hakkında olumlu dönüşleri %90 seviyelerindedir.

Neden İrlanda’da Dil Eğitimi?

Yüksek kalite ve uygun maliyette okul seçenekleri vardır.

İrlanda’daki dil okullarının büyük bir kısmı ACELS tarafından akredite edilmiştir. ACELS- Advisory Council for English Language Schools, İrlanda’daki dil okullarını yılda düzenli aralıklarla eğitim kalitesi, öğretim materyalleri öğretmen yeterlilikleri ve öğrencilere sundukları fiziki ve sosyal imkanlar hakkında denetleyen kurumdur. İrlanda’daki dil okullarının eğitim kaliteleri bu nedenle oldukça yüksek ve öğrenci geri dönüşleri olumludur. Euro para birimi kullanılması nedeniyle özellikle İngiltere’ye nazaran eğitim ücretleri daha makul düzeydedir. Dublin’de yaşam maliyetleri bir metropol olmasından dolayı İrlanda’daki diğer şehirlere nazaran daha yüksektir. Buna rağmen bir öğrenci için konaklama ve diğer yaşam giderleri azdır.

Eğitiminiz süresince çalışma imkanınız olacak.

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri eğitim alan öğrencilerin çalışma hakkı vardır. Haftada 20 saat olan bu part time çalışma izni okulların tatil olduğu dönemlerde tam zamanlıdır. İş bulma açısından özellikle Dublin öğrenciler için daha uygundur. Dublin’de part time işlerde çalışanların büyük bir kısmı yabancı ve İrlandalı öğrencilerdir. Saatlik ücretlerin ortalama 9 Euro olduğu İrlanda’da, çalışma izni başvurusunu yapmak ve iş bulmak öğrencilerin sorumluluğundadır.

Zannedilenin aksine, çok iyi bir aksanla İngilizce öğrenirsiniz.

İrlanda’da dil eğitimi deyince pek çok öğrencide aksan ve İrlanda dili ile alakalı ön yargı vardır. İrlanda dili halkın neredeyse %35’i tarafından kullanılır ve Dublin gibi metropol bir şehirde kullanımı pek yaygın değildir. Daha çok kırsal alanlarda kullanımını duyarsınız. İrlandalılar 5 yaş itibariyle İngilizce dilinde eğitim almaktadır ve günlük hayatlarında da İngilizce kullanırlar. Bu yüzden zannedilenin aksine çok rahat anlaşılan bir İngilizce aksanı duyarsınız ve iletişim kurmakta asla sıkıntı yaşamazsınız.

Hem aile yanı konaklamada, hem yurtlarda memnuniyet oranı çok yüksektir.

İrlanda’da dil eğitimi alan öğrencilerin okullardan satın aldıkları konaklamalar konusundaki geri dönüşleri oldukça olumludur. Ailelerin misafirperver yaklaşımları öğrencilerin adaptasyon süreçlerinin daha kolay olmasını sağlar. Yurtlar ise genelde okullara yürüyüş mesafelerinde olup, tek kişilik ve çift kişilik odalarda konforlu ve güvenli konaklama seçenekleridir.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

İrlanda halkı sıcakkanlı ve konuşkan insanlardır. Dublin’de dil eğitimine giderseniz gerek dil eğitimi gerek üniversite eğitimi için gelen pek çok yabancı öğrenci ile karşılaşırsınız. Dublin aynı zamanda pek çok uluslararası şirkete ev sahipliği yapar, bu da yabancı ülkelerden gelen çalışan sayısının fazla olması demektir. Bu kadar kozmopolit bir ortamda bol bol İngilizce konuşmak kaçınılmazdır.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

İrlanda’da dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. İrlanda’da eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların  dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde İrlanda’da dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

İrlanda’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. İrlanda’dan dönmeden önce ayrıca IELTS veya Cambridge Exam sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. İrlanda’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

İrlanda tarihi geçmişi ve kültürel mirası nedeniyle öğrencilere eşsiz bir deneyim edinme fırsatı sunar. İrlanda kültürünü öğrenirken, farklı ülkelerden İrlanda’da eğitim ve çalışma için gelen pek çok kişiyle tanım ve kültürler arası alışveriş yapma imkanınız olacaktır. Başka bir ülkede alışkanlıkları, günlük yaşamı gözlemlemek insanın hayata bakış açısını zenginleştirir. Böylece hep hatırlayacağınız bir hayat deneyiminiz olacaktır.

Diğer Nedenler

  • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
  • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
  • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.

İrlanda’da Popüler Dil Okulları

İrlanda’da zincir okulların şubeleri ve İrlanda kökenli lokal okullar vardır. Yılın her zaman diliminde eğitim alabileceğiniz bu okullar arasında en popüler olanları aşağıdaki okullardır:

OkulAçıklama
EC EnglishÖdüllü zincir okullar arasında bulunan EC English, Dublin’deki merkezini Ocak 2018’de açmıştır. Genel İngilizce programlarından sınav hazırlık kurslarına kadar çeşitli program imkanları sunan okul, EC’nin diğer tüm merkezlerindeki öğrenci servislerini ve konforu öğrencilerine sunmaktadır.
Kaplan InternationalKaplan International Dublin merkezdeki okulu ile İrlanda’nın en çok bilinen dil okuludur. Yüksek eğitim kalitesine sahip Kaplan International’dan öğrenci memnuniyet oranları çok yüksektir. Kaplan Dublin’de Genel ve Yoğun İngilizce, iş İngilizcesi, sınavlara hazırlık ve uzun dönem programları mevcuttur. Aile yanı konaklamanın yanı sıra sunduğu yurt imkanları da beğeni toplar.
Emerald Cultural Instituteİrlanda kökenli bir okul olan Emerald, dil eğitiminde 30 seneden fazla birikime sahiptir. İrlanda’da eğitim kalitesi ödül almış okullardan biri olan Emerald şehir merkezlerindeki lokasyonlarında yetişkinlere ve gençlere yönelik programlar sunmaktadır. Konaklamalarda ise aile yanı ve yurt seçenekleri bulmak mümkündür.
Atlas Language SchoolACELS onaylı okullardan biri olan Atlas, Dublin’de Portobello bölgesindedir. İrlanda’nın lokal ama köklü okullardan biri olan Atlas, Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen okullar arasındadır. Standart yetişkin programlarının yanı sıra teacher training programları da bulabileceğiniz geniş bir program yelpazesine sahiptir.
CES - Centre of English Studies
1979 yılında kurulmuş olan CES, 30 seneden fazla sürede İngilizce eğitim sektöründedir. İrlanda’nın başkenti Dublin’de ve İngiltere’de merkezleri vardır. Tüm merkezleri yeterli akreditasyonlara sahip olan, çalıştırdığı öğretmen kadrosu Trinity College, CELTA, DELTA sertifikalı öğretmenlerdir. Yetişkin programlarının yanı sıra genç öğrenciler için yaz okulu programları da vardır.

İrlanda’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

İrlanda, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığında biraz daha ekonomik programlar bulabileceğiniz bir ülkedir. Özellikle 25 hafta ve üzeri dil eğitimlerinde cazip fiyat seçenekleri sunmaktadır. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra, yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbedecek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay580 Euro720 Euro885 Euro
3 Ay1700 Euro2160 Euro2270 Euro
6 Ay*3420 Euro3600 Euro4200 Euro

*25 haftalık programdır.

İrlanda’da Dil Eğitimi için Popüler Lokasyonlar

İrlanda’da dil eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettiği şehir Dublin’dir. Ülkenin her tarafında dil okulu bulmak mümkün değildir. Limerick ve Cork öğrencilerin dil okulu bulabilecekleri diğer şehirlerdir.

LokasyonAçıklama
Dublinİrlanda’nın başkenti olan Dublin, ülkenin en canlı ve kozmopolit şehridir. Dublin pek çok uluslararası firmanın merkezlerinin olduğu bir şehirdir. Bu da şehri aynı zaman önemli bir ticaret merkezi yapar. Öğrencilerin üniversite ve dil okulu için en çok geldikleri şehirdir. Büyük şehir olması nedeniyle part time iş bulmak kolaydır.
Limerickİrlanda’nın 3. büyük şehri olan Limerick, ülkenin güney kısmındadır. Öğrenciler tarafından çok bilinen ve tercih edilen bir şehir değildir. 812’de Vikingler tarafından kurulan şehir son 10 yıl içinde kendini yenileyerek daha çok mağaza, restoran ve turistik alanlara. Dil okulu sayısı Dublin kadar yoğun değildir.
CorkDünyadaki ikinci büyük doğal limana sahip olan Cork, İrlanda’nın en önemli liman şehridir. Dil okullarının açısından çok zengin değildir. Şehirde 3 tane tercih edebileceğiniz yabancı öğrenciler için uygun dil okulu vardır. Kozmopolit değil daha lokal bir ortamda olmak isteyen öğrenciler için idealdir.

İrlanda’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

İrlanda’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkezlerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 15-30 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt-Paylaşımlı Apart Daire Konaklama

Öğrencilerin İrlanda’da tercih ettikleri konaklama türü olan yurtlar, okullara yürüyüş mesafesinde veya otobüs ile 15-20 dakika mesafede olabilirler. Bu konaklama türü yemeksizdir. Odalar tek veya çift kişiliktir. Banyo, mutfak gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Mutfakta gerekli donanım olduğu için kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. İrlanda’da bazı okullar bu seçeneği sunmaktadır.

Otel konaklaması: İrlanda’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

İrlanda’da Aylık Yaşam Maliyetleri

İrlanda’da aylık yaşam maliyetleri ne çok pahalı ne de çok ucuzdur. İngiltere ile karşılaştırdığınız zaman biraz daha ucuz kalmakla birlikte, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya gibi ülkelerle aynı kategoridedir. Kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
Konaklama Maliyetleri400 Euro900 Euro
Ulaşım Maliyetleri120 Euro134 Euro
Yeme İçme Maliyetleri160 Euro250 Euro
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri100 Euro200 Euro
TOPLAM780 Euro1484 Euro

İrlanda’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Kış aylarında bol miktarda yağış alan İrlanda, genel itibariyle ılıman bir iklime sahiptir. Kışın sıcaklıklar 3-7 derece aralığında değişirken, yazları ise 14-20 derece arasında sıcaklıklar görülür. Bir ada ülkesi olduğu için genelde serin bir hava vardır. Türk öğrencilerin iklim ve hava koşulları açısından zorlanmayacakları ülkelerden biridir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Kuzey Atlantik’te bulunan bir ada ülkesi olan İrlanda, İngiltere’den 1949 yılı ile tamamen ayrılmıştır. Kuzey İrlanda ise hala Birleşik Krallık’a bağlıdır. İrlanda Denizi ile İngiltere’den ayrılır. İrlanda topraklarının büyük bir kısmı ovalardan oluştuğu için, tarım ülkede son derece gelişmiş durumdadır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Dublin’e Türk Hava Yolları ile günde iki uçuş vardır ve toplam seyahat süresi 4 buçuk saattir. Dublin Havaalanına THY haricinde Air France, Lutfhansa, KLM ile Avrupa üzerinden aktarmalı seçenekler bulabilirsiniz.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Gidiş dönüş uçak bileti fiyatları sezona göre ve ne kadar önce alındığına göre değişmektedir. Düşük sezonda gidiş dönüş ortalama 250 USD olan uçak biletleri, 350 USD’ye kadar çıkmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda maliyetler daha yüksek olur.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

İrlanda  AB üyesi olmakla birlikte vize açısından Schengen vizesine tabii değildir. Ancak Schengen vizesindeki gibi  seyahat sağlık sigortası zorunludur. Vize başvurusunda 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekir. Bu sigortalarınızla İrlanda’da sağlık hizmeti alırsınız. Ancak ödemenizle ilgili faturanızı ve doktor raporlarınızı mutlaka hastaneden alın. Türkiye’ye geldiğiniz zaman bunları sigorta şirketine ibraz ederek ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz.

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda öğrenci vizesi 2 tiptir. 90 güne kadar olan eğitimlerde C Tipi vize uygulanır. 90 gün üzeri olan eğitimlerde ise ilk etapta 30-90 gün arasında bir vize verilir ve İrlanda’ya giriş yaptıktan sonra oturum izni için başvuru yapmanız gerekir. Oturum izni işlemleri Dublin’de dil eğitimine gidenler için göçmenlik ofisi üzerinden, Dublin dışında dil eğitimine gidenler için kendilerine en yakın Garda- polis karakolu üzerinden yapılır. Oturum izni başvurusu için önceden randevu almanız gerekir. Oturum izni ile tek seferde İrlanda’da 32 hafta eğitim alırsınız. Eğitiminizi uzatmak isterseniz oturum izniniz de uzatmanız gerekir. Dil eğitimi için maksimum 2 kere 32 hafta yapılabilir.

İrlanda’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

İrlanda’da 25 hafta ve üzeri dil eğitimi alan öğrencilerin yasal çalışma izni vardır. Bu çalışma izni haftada 20 saat part time olup, öğrencilerin tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma hakkı vardır. Dublin’de dil eğitimine giden öğrencilerin part time iş bulmaları daha kolaydır. Dublin’de çoğu part time işlerde yabancı öğrenciler çalışır. Haftalık saatlik ücretler 8.60-9.55 Euro aralığında değişir.

İrlanda ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

  • 2015-2016 ve 2017 yıllarında İrlanda’da dil eğitimine giden yabancı öğrenci sayısında ortalama %9 artış olmuştur.
  • İrlanda dil okullarına 118 değişik ülkeden öğrenci gelmektedir. Bu da kültürel çeşitlilik açısından bir zenginlik katar.
  • İrlanda’da okur yazarlık oranı %99 seviyesindedir.
  • İrlanda’da 1000’den daha fazla uluslararası şirketin merkezi vardır. Google, Apple, HP, Linkedin, Pfizer, Twitter, Yahoo bunlardan sadece bazılarıdır. Bu da ne kadar eğitimli ve kalifiye insanlardan oluşan topluluklar içine girmeniz demektir.

Danışman Yorumu

İrlanda son 3-4 yıla kadar Türk öğrenciler için dil eğitiminde çok bilinen ve tercih edilen bir ülke değildi. Bunun sebepleri İrlanda’daki okulların yeterince Türk öğrencilere tanıtım yapmaması ve İrlanda öğrenci vizesi işlemlerinin çok zor olmasından kaynaklanıyordu. Günümüzde ise hem yurtdışı eğitim acentaları hem de Türkiye’de düzenlenen eğitim fuarları sayesinde İrlanda’daki okulların isimleri dil eğitiminde ön plana çıkmıştır.

Uzun dönem dil eğitimi alan öğrencilere çalışma izni sağlaması en önemli avantaj noktalarından biridir. İrlanda’ya gittiğiniz zaman uzun dönem oturum izni başvurusuyla birlikte, çalışma iznine de sahip olursunuz. İngilizce seviyeniz, iş arama konusundaki girişkenliğiniz ve elbetteki şansınız part time iş bulmanızı etkiler. İrlanda’da part time çalışma izni ile aylık yeme-içme-kişisel giderlerinizi karşılamanız mümkündür.

İrlanda, dil eğitiminde fazla araştırılmadığı ve bilinmediği için aksan konusu bir klişe haline gelmiştir. Oysa ki İrlanda’da çok temiz, net ve anlaşılır bir İngilizce aksanı duyarsınız. Bu yüzden de iletişim kurma konusunda sıkıntı yaşamazsınız. İrlanda’nın kırsal bölgelerine gittiğiniz zaman İrlanda dili veya daha sert bir İngilizce aksanı duyarsınız. Ama Dublin, Cork, Limerick gibi şehirlerde duyacağınız aksana son derece rahat bir şekilde alışırsınız.

İrlanda, İngiltere ile karşılaştırıldığı zaman ekonomik anlamda da öğrencileri rahatlatır. Elbette her ülkenin kendisine göre artıları ve eksileri vardır. Burada önemli olan nokta sizin beklentileriniz ve bu beklentileri karşılayan seçeneği tercih etmektir. Bütçenizin de uygunluğu karar vermenizi etkileyen en önemli faktördür. Bu yüzden uzun dönemde İrlanda’da çalışma izni bile olsa hiçbir şekilde çalışmayacakmış gibi bütçenizi ayarlayın. Zaten İrlanda Konsolosluğu’da vize başvurusunda okul ödemesi sonrası kalacağınız süre boyunca tüm masraflarınızı karşılayacak birikiminiz olduğunu ve bu birikimin kaynağını mutlaka görmek isteyecektir. AB ülkesi olmasına rağmen İrlanda Schengen vizesine dahil değildir. Amacınız, Türkiye’ye dönüş garantiniz, maddi durumunuz İrlanda Konsolosluğunun vizede dikkat ettiği önemli kriterler arasındadır.

İrlanda halkının misafirperverliği ve güler yüzlü, arkadaş canlısı olmaları nedeniyle İrlanda’da yaşama adapte olmanız oldukça kolay olacaktır. Eğitim süreniz ne olursa olsun, şunu unutmayın ki İrlanda’da kalacağınız süre boyunca kendinize yeni bir hayat kurduğunuzu düşünmek, ön yargılardan uzak olmak daha keyifli bir eğitim süreci geçirmenize yol açacaktır. Kaliteli dil okullarının bulunduğu İrlanda, İngiltere veya Malta düşünmeyen ancak Avrupa’da olmak, Türkiye’ye yakın olmak isteyen öğrenciler için en ideal seçenektir.


%30'a varan indirimlerle İrlanda'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.