Kanada’da Dil Eğitimi Rehberi

Kanada’da Dil Eğitimi Rehberi

Yaşamak için dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alan Kanada, hem dil eğitimi hem de akademik eğitimler açısından Türk öğrenciler için en popüler ülkeler arasındadır. Dil okulu sayısı bakımından zengin olan Kanada, yüksek eğitim kalitesi, son yıllarda izlediği iyimser nitelikli göçmen politikaları ile öğrencileri cezbeder.

Kanada’da zincir dil okullarının şubelerinin yanı sıra lokal dil okulu seçenekleri de vardır. Kanada Doları’nın Amerikan Doları’na nazaran daha düşük döviz kuruna sahip olması, eğitim ve yaşam giderleri bakımından Kanada’yı daha ekonomik kılmaktadır. Soğuk bir ülke olması iklim açısından öğrencileri tedirgin etse de sunduğu kaliteli yaşam standartları, akademik eğitimler sonrası çalışma izinleri Kanada’nın en önemli avantajlarıdır.

Neden Kanada’da Dil Eğitimi?

Kaliteli eğitim alacaksınız!

Kanada dil okullarının eğitim kalitesi lokal ve uluslararası kalite standartlarını ölçen ve okullara yetkinlik belgelerini veren kurumlar tarafından onaylanmıştır. Kanada dil okullarının öğrencilere sunduğu okul binasından, akıllı teknoloji kullanımı gibi fiziki imkanlar kadar öğretmenlerinin yetkinliği, öğrencilere sundukları sosyal imkanlar gibi pek çok unsur denetlenmektedir. Öğretim teknikleri ve öğretmen kadrosu açısından değerlendirildiğinde öğrencilerin memnuniyet geri dönüşleri yüksektir.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

Kanada, en çok göçmen kabul eden ülkelerden biridir. Bu yüzden yabancı öğrencilere de son derece alışık bir toplumdur. Kanada’ya dil eğitimine giden öğrenciler İngilizce aksanı konusunda hiçbir sıkıntı yaşamaz, son derece anlaşılır ve net bir aksan duyarsınız. Toronto, Vancouver, Montreal gibi şehirleri yabancı öğrenciler bakımından zengindir. Kanada’da iyi bir dil okulunda eğitim almanın yanı sıra bol bol pratik yapma imkanı bulacaksınız.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

Kanada’da dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. Kanada’da eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde Kanada’da dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Dil eğitiminden sonra, akademik eğitime başlayabilir ve çalışma imkanına sahip olursunuz.

Kanada’da eğitim vizesi ile uzun dönem dil eğitimine giden öğrenciler, bu eğitimleri bittikten sonra isterlerse mesleki programlara veya akademik programlara başvuru yapabilirler. Mesleki programlarda sertifika veya diploma programları vardır. Bu programların bazıları ücretli/ücretsiz stajlar ile birleştirilir. Kolej veya üniversitelerde 2 yıllık programlar, lisans ve yüksek lisans programları sırasında çalışma izniniz olacaktır.

Kışları çok soğuk olmasına rağmen, sıkıntısız, çok keyifli ve rahat bir yaşam sürersiniz.

Kanada uzun süren soğukları ile meşhurdur. Çoğu öğrenci için bu durum büyük bir soru işareti oluşturur. Uzun süren soğuk bir iklimde yaşamak herkesin kolay adapte olacağı veya seveceği bir durum değildir. Ancak ülkenin yaşam şartları da iklime göre düzenlediği için bu konuda sıkıntısız ve keyifli bir yaşam süreceğinizi göreceksiniz. Mayıs-Ağustos ayları arasında normal sıcaklıklar göreceğiniz keyifli bir yaz dönemi geçirirsiniz.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

Kanada’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Kanada’dan dönmeden önce ayrıca IELTS veya TOEFL sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. Kanada’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Yurtdışında yaşama tecrübesi elde edeceksiniz.

En yaşanılır ülkeler sıralamasında ilk 5 içinde olan Kanada, dil eğitimine gidecek öğrenciler için eşsiz bir deneyim sunar. Ekonomik seviyesi yüksek, işsizlik oranı az, siyasi gerilimlerden uzak, doğa ile iç içe yaşam gibi şartların yanı sıra, Kanada halkının farklı kültürlerden gelen insanları kolay benimseme ve kucaklama yapısına sahip olması da bu ülkeye giden öğrenciler için önemli avantajlardır. Kanada kültürünü ve pek çok farklı ülkeden eğitim, çalışma için ülkeye gelen farklı kültürleri bir arada gözlemleme ve deneyimleme şansına sahip olacaksınız.

Diğer Nedenler

  • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
  • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
  • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.

Kanada’da Popüler Dil Okulları

Kanada’da zincir okulların şubeleri ve Kanada kökenli lokal okullar vardır. Yılın her zaman diliminde eğitim alabileceğiniz bu okullar arasında en popüler olanları aşağıdaki okullardır:

OkulAçıklama
EC EnglishZincir okullardan olan EC’nin Kanada’da Toronto, Vancouver ve Montreal’de okulları vardır. Montreal’deki okulunda İngilizce ve Fransızca dil eğitimi alabilirsiniz. Kanada’daki okul binalarının hepsi yenilenmiş olup, eğitim kalitesi açısından öğrencilerin memnuniyet oranları oldukça yüksektir.
Kaplan InternationalAmerikalı bir grup olan Kaplan International, Kanada’da Toronto ve Vancouver’da okulları vardır. Özellikle Toronto okulu oldukça popülerdir ve bir zincir okul olmasına rağmen butik okullar gibi öğrencileri ile birebir ilgilenme oranı çok yüksektir. Genel İngilizce’den akademik programlara kadar pek çok seçenek sunar.
ILACKanada’nın en ünlü lokal okullarından biri olan ILAC, ödüllü okullardan biridir. Türk öğrenciler arasında en çok bilinen dil okullarından biri olup, yılın her zamanı başlayan program seçenekleri sunmaktadır. Toronto ve Vancouver’da şubeleri vardır. İngilizce programlarının yanı sıra akademik yerleştirme de yapmaktadır.
SSLCSprott Shaw Langauge College, Kanada’nın köklü dil okullarından biridir. Yetişkinlere yönelik İngilizce programları, kolej/üniversite öncesi hazırlık programları vardır. Çocuklar, gençler ve aileler için yaz okulu programları sunar. Toronto, Vancouver, Victoria ve Surrey’de merkezleri bulunmaktadır.
ILSC1991’den beri faaliyette olan ILSC, Kanada ve Avustralya’da İngilizce kursları sunar. Kanada’da Toronto, Vancouver ve Montreal’de şubeleri vardır. Montreal şubesi aynı zamanda Fransızca eğitimi de sunar. İngilizce programlarının yanı sıra Business Collegeları ile sertifika ve diploma programları sunmaktadır. Kanada’da kolej veya üniversite eğitimi öncesi hazırlık programları ve akademik yerleştirme servisleri vardır.

Kanada’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Kanada, İngiltere ve Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığında biraz daha ekonomik programlar bulabileceğiniz bir ülkelerdir. Ancak yine de toplam bütçenizi hesaplarken eğitim, konaklama ve yaşam giderleri açısından değerlendirme yapmanızı öneririz. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur.

Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay950 CAD1060 CAD1260 CAD
3 Ay2720 CAD3060 CAD3600 CAD
6 Ay*4920 CAD5280 CAD5928 CAD

Kanada’da Dil Eğitimi için Popüler Lokasyonlar

Kanada’da dil eğitimi için öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler Toronto, Vancouver ve Montreal’dir. Başkent Ottowa veya Victoria,Surrey, Nova Scotia gibi lokasyonlarda da dil okulu bulmak mümkün olabilir.

LokasyonAçıklama
TorontoToronto, Türk öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirdir. Yüksek yaşam standartları ve güvenliği ile bilinir ve Kanada’nın en büyük şehridir. Ticaret ve turizm merkezi olup, Younge Street gibi dünyanın en uzun caddesi, CN Tower gibi dünyanın en uzun kulelerinden biri ile daha birçok görülmesi gereken enleri vardır. Toronto en çok dil okulunu bulacağınız şehirdir.
VancouverBritish Columbia eyaletinin en önemli liman şehridir ve bu özelliği nedeniyle önemli bir ithalat-ihracat merkezidir. Festivalleri, müzeleri ve sanat etkinlikleriyle ünlü olan Vancouver’da dil eğitimine gidiyorsanız kolay adapte olursunuz. Zincir dil okullarının ve Kanada merkezli okulların Vancouver’da tüm yıl boyunca eğitim imkanı sunan programları mevcuttur.
MontrealQuebec eyaletinde bulunan Montreal, Toronto’dan sonra Kanada’nın ikinci büyük şehridir. Montreal’in en büyük özelliği hem İngilizce hem de Fransızca’nın konuşulmasıdır. Bu yüzden özellikle Fransızca dil eğitimi düşünen öğrenciler için ideal bir seçenektir. Kültürel etkinlikleri dünyaca ünlü olup, şehir oldukça genç bir nüfusa sahiptir. Ulaşım ağlarının son derece gelişmiş olması öğrenciler için bir diğer avantajdır. Zincir okulların Montreal’de Fransızca ve İngilizce üzerine kursları mevcuttur.

Kanada’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

Kanada’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkezlerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 25-45 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt-Paylaşımlı Apart Daire Konaklama

Öğrencilerin Kanada’da tercih ettikleri konaklama türü olan yurtlar, okullara yürüyüş mesafesinde veya otobüs ile 20-40 dakika mesafede olabilirler. Bu konaklama türü yemeksizdir. Odalar tek veya çift kişiliktir. Banyo, mutfak gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Mutfakta gerekli donanım olduğu için kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Kanada’da bazı okullar bu seçeneği sunmaktadır.

Otel konaklaması: Kanada’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

Kanada’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Kanada’da aylık yaşam maliyetleri seçeceğiniz şehre göre değişiklik gösterecektir. En yakın komşusu olan Amerika ile karşılaştırdığınız zaman biraz daha ucuz kalmakla birlikte, Türkiye ile karşılaştırdığınız zaman tabiki bize göre pahalı olacaktır. Ancak ülkenin yaşam standartlarını ve para birimini göz önünde bulundurduğunuz da makul seviyelerdedir. Kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
Konaklama Maliyetleri550 CAD950 CAD
Ulaşım Maliyetleri100 CAD160 CAD
Yeme İçme Maliyetleri300 CAD450 CAD
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri100 CAD250 CAD
TOPLAM1050 CAD1810 CAD

Kanada’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Karasal ve kutup iklimine sahip olan Kanada’da uzun ve soğuk kış mevsimi hüküm sürer. Eyalete göre kış soğuklukları değişebilir. Örneğin Toronto’nun bulunduğu Ontario’da kış mevsimi ortalaması -14 derecede seyrederken, kutup ikliminin olduğu kuzey bölgelerde -40 derece bile görülebilir. Yaz mevsiminin kısa olduğu Kanada’da ortalama sıcaklıklar 16-20 derece aralığındadır.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Rusya’dan sonra dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip olan Kanada, Kuzey Amerika kıtasının neredeyse yarısını kaplar. Atlas Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Alaska ve Kuzey Buz Denizi ile çevrilidir. En yakın komşusu olan Amerika’ya Toronto’dan Boston’a, Vancouver’dan Seatlle şehirlerine geçiş vardır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Toronto, Vancouver, Ottawa ve Montreal’e Türk Hava Yolları ile uçuşlar vardır ve toplam seyahat süresi şehre göre 10-12 saattir. Kanada’ya THY haricinde Air France, Lutfhansa, KLM ile Avrupa üzerinden aktarmalı seçenekler ile seyahat edebilirsiniz.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Gidiş dönüş uçak bileti fiyatları sezona göre ve ne kadar önce alındığına göre değişmektedir. Gidiş dönüş ortalama bilet fiyatları 1000-1500 USD. Aktarmalı uçuşlarda maliyetler daha yüksek çıkabilir.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Kanada’ya dil eğitimine gidecek öğrencilerin gitmeden önce mutlaka özel sağlık sigortası yaptırmalarını tavsiye ederiz. Sigortanız olmadan yapılacak basit bir muayene için ödeyeceğiniz ücretler 100-200 Kanada doları civarında olacaktır. Bu yüzden geniş kapsamlı bir sigorta şarttır. Hastaneye gittiğiniz zaman doğrudan sizin adınıza ödemeyi yapacak bir sigorta şirketini tercih edin ve mümkün olduğunca geniş teminat çeşitlerinin olmasına dikkat edin. Kanada’da sağlık masrafları oldukça yüksektir ve sigorta bu anlamda sizi koruyacaktır.

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’da dil eğitimine gidecek öğrenciler eğitim sürelerine göre 2 tip vizeye başvuru yapabilirler. Kanada’da 6 aya kadar alacağınız dil eğitimlerine ziyaretçi vizesi ile gidersiniz. Bu vize türünün uzatımı mümkün değildir. 6 aya kadar size ülkede kalma ve eğitim alma hakkı verir. 6 aydan daha fazla sürecek dil eğitimleri için ise “study permit” dediğimiz öğrenci iznine başvuru yaparsınız. Bu vize türü ile uzun dönem eğitim alabilir, dil eğitimi sonrasında mesleki eğitim programları veya akademik programlar düşünüyorsanız bunlara başvuru yaparak vizenizi Kanada’dan uzatabilirsiniz. Kanada diğer tüm gelişmiş ülkeler gibi vize konusunda hassas ve detaylı inceleme yapan bir ülkedir. Bu yüzden vize konusunda mutlaka bir yurtdışı eğitim danışmanlık firması ile birlikte hareket etmeniz gerekir.

Kanada’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

Kanada’da dil eğitimine giden öğrencilerin yasal olarak çalışma izni yoktur. Dil eğitimi haricinde eğer co-op dediğimiz eğitim ve stajın birleştirildiği bir programa gittiyseniz ücretli veya ücretsiz çalışma izniniz olacaktır. Diploma programlarına, lisans veya yüksek lisans programlarına giden öğrencilerin çalışma izinleri ise belirli koşullara bağlıdır. Eğitimlerinin ilk 6 ayını düzenli olarak programlarına devam ederek tamamlamış olmaları şarttır. Kampüs içi ve kampüs dışı çalışma izinleri olabilir. Eğer kampüs dışı çalışma izinleri varsa mutlaka çalışma izni de başvuru yapmaları gerekir. Çalışma izni haftada 20 saattir, tatil dönemlerinde ise tam zamanlı olacaktır.

Kanada ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

  • Kanada’da Fransızca ve İngilizce olmak üzere iki resmi dil konuşulur.
  • Kanada’da yılda yaklaşık 400.000 yabancı öğrenci çeşitli programlarda eğitim almaktadır.
  • Kanada üniversiteleri dünya genelindeki değerlendirmelerde ilk 100 ve ilk 500 üniversite arasında yer almaktadır.
  • Göçmen nüfustan oluşan bir ülke olması nedeniyle etnik kökenler açısından zengin bir ülke olup, kültürel değişim anlamında öğrenciler için popüler bir ülkedir.

Danışman Yorumu

Kanada, Türk öğrencilerin dil eğitimi için tercih ettiği en popüler ülkeler arasında ilk üçte yer almaktadır. Uzun ve soğuk kış aylarının olması bazı öğrenciler açısından ilk etapta korkutucu olsa da, kaliteli dil okulları ve yüksek standartlardaki yaşam düzeyi öğrencileri cezbeder.

Kanada, ülke olarak genel anlamda eğitime çok önem vermektedir. Kanada’da dil okuluna gitmek istiyorsanız okul ve konaklamalar konusunda hiçbir tereddütünüz olmasın. Dil okullarını başta Toronto olmak üzere, Vancouver, Montreal, Ottawa, Nova Scotia gibi pek çok farklı lokasyonda bulabilirsiniz. İngilizce dil okullarının yanı sıra Fransızca dil eğitimi Kanada’yı öne çıkartır. Montreal’de ağırlıklı olarak Fransızca konuşulur bu yüzden Fransızca dil kursları ve pratik için ideal bir tercihtir.

Göçmenlere alışık bir toplum olmaları nedeniyle Kanada’ya adapte olmanız oldukça kolaydır. Aile yanı konaklamalarda öğrencilerin memnuniyet oranları yüksektir. Burada tek unutmamız gereken nokta, metropol şehirlere gideceğiniz için aile yanı konaklamaların yürüyüş mesafesinde olmayacağıdır. Toplu taşıma ağının yaygın olduğu büyük şehirlerde 30-45 dakika mesafelerde aile yanı konaklamalar bulmak mümkündür.

Kalifiye nitelikli göçmenleri ülkesine kabul etme konusunda girişken olan Kanada bu anlamda vize konusunda titiz ve sıkı bir politika izlemektedir. Vize başvurusunda herhangi bir mülakat yoktur. Bu yüzden vize dosyanızda mutlaka bir niyet mektubu olması gerekir. Dil kursunuzun süresi ne olursa olsun niyet mektubu hazırlanmalıdır. Niyet mektubunuzda Türkiye’de bugüne kadar aldığınız eğitimler, iş deneyimleri, İngilizce dil eğitimiyle ilgili sertifikalarınız, Kanada’da alacağınız bu eğitimin size eğitim ve kariyeriniz anlamında katkıları, Türkiye’ye dönüşteki net hedefleriniz, finansal durumunuzla ilgili tüm detaylar yer almalıdır. Niyet mektubu vize almanızı etkileyen en önemli belgelerden biridir. Bankada göstereceğiniz hesabın yüksek miktarda olması ve kaynağını açıklayabilir olmanız Konsolosluğun en çok dikkat ettiği noktalardan biridir. Buna ek olarak daha önce yurt dışı çıkışınızın olması da vizenizi olumlu etkileyecek olumlu bir faktördür.

Farklı ve zengin etnik kökenler, yüksek yaşam standartları, yüksek gelir durumu, düzenli bir yaşam, bunların hepsi Kanada’da bulursunuz ve bunlar sizin hayatınızı kolaylaştıracaktır. Kaliteli bir dil eğitimi almak istiyorsanız Kanada hiç şüphesiz ilk bakmanız gereken ülkeler arasında. Ancak burada karar verirken beklentileriniz, amaçlarınız, bütçeniz, vize uygunluğunuz gibi kriterleri tüm detaylarıyla değerlendirip sağlıklı ve doğru bir karar aldığınızdan emin olun. Arkadaş tavsiyeleri veya forumlardan okuyacağınız bilgiler yerine Kanada’da yaşam, dil okulları ve vize konularında sizi %100 tatmin eden, deneyimine inandığınız bir yurtdışı eğitim danışmanlık firması ile çalışmalısınız.


%30'a varan indirimlerle Kanada'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
Ufuk Akar

Yurtdışı dil okulları ve eğitime dair her şey