Malta’da Dil Eğitimi Rehberi

Malta’da Dil Eğitimi Rehberi

Akdeniz’in küçük ada ülkesi olan Malta’da dil eğitimi, İngilizce dil eğitiminde öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Malta’nın en çok tercih edilen ülkeler arasında olmasının temel sebepleri, Türkiye’ye yakınlığı, ekonomik program seçenekleri sunması ve yaşama alışmanın kolay olmasından kaynaklanmaktadır.

Malta’da lokal dil okullarının yanı sıra zincir dil okullarının da şubeleri de vardır. Dünya çapında ünlü mimari yapıları ve doğal güzellikleri ile Malta, öğrencilere dil eğitimi ile birlikte tatil ve eğlenme olanağını birlikte sunan ülkelerden biridir.

Neden Malta’da Dil Eğitimi?

Kaliteli eğitim alacaksınız!

Malta küçük bir ülke olmasına rağmen İngilizce dil okullarında zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Malta’da köklü dil okulları vardır. Bunlardan bir kısmı Malta kökenli yerel ve butik okullardır. Bir kısmı ise zincir dil okullarının şubeleridir. Malta’daki okullar yılın belirli dönemlerinde eğitim standartları açısından denetimlere tabii tutulmaktadır. Kalite standartları açısından hepsi FELTOM akreditasyonuna sahiptir. Malta’da eğitim kalitesi oldukça yüksek olduğundan, öğrenci eğitim memnuniyetleri yüksektir.

Her gün saatlerce pratik yapma fırsatınız olacak.

Malta yaklaşık 433.000 nüfuslu küçük bir ülkedir. İngilizce dil eğitimi için ülkeye gelen öğrencilerin ve özellikle yaz aylarında gelen turistlerle birlikte nüfus 1 milyona kadar çıkmaktadır. Hızlı giriş çıkış sirkülasyonun olması nedeniyle Malta’da çok farklı ülkelerden gelen insanlarla bir arada olacağınız bir ortam söz konusudur. Bu yüzden bol miktarda pratik yapma imkanınız vardır.

Hem dil eğitimi, hem de yaşam maliyetleri oldukça ekonomiktir.

Malta yaşam maliyetleri açısından Avrupa’daki en ekonomik ülkelerden biridir. Malta dil okullarının sundukları program fiyatları da İngiltere ve İrlanda’ya nazaran daha ekonomik olmaktadır. Türk öğrenciler ekonomik dil okulu maliyetlerinden dolayı Malta’yı tercih eder. Bu yüzden de Malta dil okulları Türk pazarına uygun kampanyalar düzenlemektedir. Özellikle 8 hafta ve üzeri uzun dönem programlarda oldukça ekonomik fiyatlar görülür.

Yurtdışında dil eğitimi, iş bulma ve kariyerinize pozitif etki sağlayacak.

Malta’da dil eğitimi almış olmak, özgeçmişinizde elbette çok büyük bir farklılık yaratacaktır. Malta’da eğitim ve yaşam deneyiminizin olması özellikle de uluslararası çalışan firmaların dikkatini çekecektir. Gerek Türkiye’de gerek yurt dışında yapacağınız iş başvurularında ve bir üst pozisyonlarına geçişlerde Malta’da dil eğitimi almış olmanın olumlu etkilerini göreceksiniz.

Vize işlemleri oldukça kolay ve hızlıdır.

Malta, Avrupa Birliği üye ülkesi olduğu için Schengen vizesi kapsamındadır. Malta öğrenci vizesi işlemleri İngiltere, Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığı zaman kolay ve hızlıdır. Hazırlanacak evraklar basittir ve çok kısa bir sürede hazırlanır. Vizenin sonuçlanması ise yoğun sezonlar hariç ortalama 1 hafta içinde belli olmaktadır.

Eğitiminiz sonunda, tüm dünyada geçerli bir dil sertifikası alacaksınız.

Malta’da almış olduğunuz program türüne ve bitirmiş olduğunuz seviyeye göre eğitim sonunda size bir sertifika verilecektir. Malta’dan dönmeden önce ayrıca IELTS veya Cambridge Exam sınavlarından birine girerek, dil okulu sertifikasına ek olarak İngilizce seviyenizi resmi olarak belgeleyebilirsiniz. Malta’daki dil okulunun size sağladığı sertifika, akademik başvurular hariç tüm dünyada geçerlidir.

Dil eğitiminiz süresince aynı zamanda tatil yapmış olursunuz.

Malta, Akdeniz iklimine sahip ve turistik bir ülkedir. Özellikle yaz aylarında deniz ve su sporları severler için mükemmel bir seçenektir. Malta Şövalyelerinin ünlü Aziz John Katedrali, dünyaca ünlü dizi Game of Thrones’un Valletta ve Gozo’daki setlerinin olduğu yerler, orta çağa yolculuk yapacağınız Mdina şehri ile dil eğitimi alırken keyifli bir tatil süreci de geçirmiş olursunuz.

Diğer Nedenler

  • Yıl içinde her hafta başlayan programları ile istediğiniz zaman eğitime başlama fırsatı sağlar.
  • Tüm seviyelere yönelik İngilizce kursları vardır.
  • Genel İngilizce’den, sınavlara hazırlık ve akademik programlara kadar pek çok program seçeneği vardır.

Malta’da Popüler Dil Okulları

Malta’da şu anda 25 tane İngilizce dil eğitimi veren özel dil okulu vardır. Bazıları Malta kökenli lokal okullardır. Yılın her zaman diliminde eğitim alabileceğiniz bu okullar arasında en popüler olanları aşağıdaki okullardır:

OkulAçıklama
EC EnglishEC English aslında Malta kökenli bir okuldur. Sırasıyla İngiltere, Amerika, Kanada, Cape Town ve Dublin‘de açtığı merkezleriyle büyüyerek zincir bir dil okulu olmuştur. En iyi zincir okul kategorisinde ödülleri olan EC English, Malta’nın en çok bilinen ve en popüler dil okuludur. 700 öğrenci kapasiteli okul binası, sunduğu modern öğretim teknikleri ve yoğun aktivite programlarıyla dolu dolu bir eğitim dönemi geçirmenizi sağlar.
ESE1996’da kurulmuş olan European School of English (ESE), Malta’da önde gelen lokal dil okullarından biridir. Öğrenciler tarafından Malta’nın en iyi dil okulu seçilmiştir. Malta’nın en eğlenceli bölgelerinden biri olan Paceville’de bulunan okul binası, e-learning sistemi, kendine ait paylaşımlı apartları ile ESE Malta’da memnuniyet oranı en yüksek dil okulları arasındadır.
IELS-LAL MaltaZincir okullar grubu LAL’in parçası olan IELS, Sliema bölgesinde yer alan en çok tanınan okullardan biridir. 30 yıldır İngilizce dil eğitimi sunan okul, program çeşitliliği ve kendisinin sahip olduğu apart dairelerden olan yurtları ile öğrencilere kaliteli eğitim ve konaklama imkanı sunmaktadır.
Chamber CollegeGzira’da, Malta Üniversitesi’nin karşısında bulunan Malta’nın butik okullarından biridir. 2005 yılında kurulmuş olmasına rağmen 13 sene içinde ciddi bir yol katetmiştir. Feltom üyesi olup eğitim standartları açısından Feltom akreditasyonuna sahiptir. Yılın her zaman başlayan kurs seçenekleri bulmanız mümkündür. Butik bir okul olduğu için öğrencileriyle yakından ilgilenen, uzun dönem gelmek isteyen Türk öğrencilere uygun kampanyalar sunan bir okuldur.
LinguatimeLinguatime, Sliema bölgesinde yer alan okullardan biridir. Okulda aldıkları eğitim nedeniyle öğrencilerin %97’si okul hakkında referans sağlamaktadır. Feltom üyeliği olan okulun, eğitim standartları düzenli olarak denetlenmektedir. Yılın her zamanı başlayan yetişkinlere yönelik kurslar ve Türk öğrencilere yönelik uzun dönem kampanyalar sunar.

Malta’da en popüler dil okulları için Malta’da Dil Eğitimi Alabileceğiniz En İyi 10 Dil Okulu içeriğimize göz atmayı unutmayın

Malta’da Dil Okulu Eğitim Fiyatları

Malta dil okulları ekonomik olması ile bilinir. Özellikle 8 hafta ve üzeri uzun dönem programlarda eğitim+konaklama+uçak bileti şeklinde kampanyalar bile bulmak mümkündür. Eğitim ücretleri program türüne ve süresine göre değişiklik gösterir. Aşağıda eğitim ücretleri açısından karşılaştırma yapabileceğiniz örnek bir tablo sunulmuştur. Okullar katalog fiyatlarının yanı sıra yıl içerisinde uyguladıkları özel indirim ve kampanyalar ile öğrencileri cezbederek daha uygun fiyatlar sunmaktadırlar.

SüreEkonomikOrtalamaKaliteli
1 Ay560 Euro640 Euro680 Euro
3 Ay*2850 Euro3075 Euro3300 Euro
6 Ay*5120 Euro5530 Euro6060 Euro

*Eğitim ve konaklama dahil pakettir.

Malta’da Dil Eğitimi için Popüler Lokasyonlar

Malta, Malta, Gozo ve Comino adalarından oluşur. En büyük ada olan Malta dil okullarının da bulunduğu yerdir.

LokasyonAçıklama
VallettaMalta’nın başkentidir ve adını eski bir Malta şövalyesinden almıştır. Ülkenin nüfusunun yarısı Valletta’da yaşar. Dil okulları açısından fazla çeşitlilik yoktur.
SliemaGeçmişte sessiz bir yer olan Sliema, günümüzde lüks villaları, kasaba evleri ve Viktoryan tarzı binalarıyla ünlü bir sahil yerleşimidir. Sahilde yer aldığı için yeme içme ve eğlence hayatı ile ilgili çok fazla seçenekler vardır ve ticari merkezlerden biri haline gelmiştir. Dil okulları açısından LAL ve Linguatime Sliema’dadır.
GziraMalta Üniversitesi’nin olduğu modern bir semttir. 19. yüzyıl ortalarından sonra gelişmeye başlamıştır. Gzira’daki çoğu bina tekrar yenilenmiştir. Gzira’da en çok bilinen dil okulu Chamber College’dır.
St Julians-PacevilleAdanın en eğlenceli yerleşim yeridir. Plajlar, kafe-bar, restoranlar, mağazalar açısından zengin ve hareketlidir. Bölgenin en çok bilinen dil okulları EC English ve ESE’dir.

Malta’da Konaklama Seçenekleri

Aile Yanı Konaklama

Malta’da dil eğitimi alacak öğrencilerin tercih edebileceği ekonomik konaklama seçeneğidir. Okullar genelde şehir merkezlerinde, aileler ise merkezlerin dışında oturdukları için toplu taşıma ile yolculuk yaklaşık 15-30 dakika sürer. Aile yanında tek ve çift kişilik odalarda oda+kahvaltı veya yarım pansiyon seçenekleri vardır.

Yurt-Paylaşımlı Apart Daire Konaklama

Öğrencilerin Malta’da en çok tercih ettikleri konaklama türüdür. Yurtlar okullara yürüyüş mesafesinde veya otobüs ile 15-20 dakika mesafede olabilirler. Bu konaklama türü yemeksizdir. Bir apart daireyi büyüklüğüne göre 4-6 öğrenci paylaşabilir. Odalar tek ve çift kişiliktir. Banyo, mutfak gibi alanlar ortak kullanıma açıktır. Mutfakta gerekli donanım olduğu için kendi yemeğinizi hazırlayabilirsiniz. Tek başınıza veya maksimum 2 kişi kalabileceğiniz apart daireler de mevcuttur. Bunların ücretleri biraz daha yüksek olur.

Diğer Konaklama Alternatifleri

Okullar, paylaşımlı öğrenci evi ve otel konaklaması gibi diğer alternatifleri de sunmaktadır.

Öğrenci evleri: Banyo, mutfak ve oturma odası gibi alanlar ortak kullanım şeklindedir. Yemeksiz bir konaklama türü olup, odalar tek veya çift kişiliktir. Daha bağımsız bir konaklama tercih eden öğrenciler için uygundur. Malta’da bazı okullar bu seçeneği sunmaktadır.

Otel konaklaması: Malta’da tercih edeceğiniz en pahalı konaklama türüdür. Otel konaklamasını daha çok 1-2 hafta eğitim almak isteyen iş insanları tercih etmektedir.

Malta’da Aylık Yaşam Maliyetleri

Malta turistik bir ada olmasına rağmen yaşam giderleri açısından diğer İtalya, İspanya, İrlanda, Almanya, Fransa gibi Avrupa ülkelerine nazaran daha ekonomiktir. Kişisel harcama alışkanlıkları ve tercihler de yaşam maliyetlerinizi etkileyen diğer faktörlerdir.

1 aylık örnek yaşam maliyetleri tablosunu aşağıda bulabilirsiniz:

 MinMax
Konaklama Maliyetleri600 Euro750 Euro
Ulaşım Maliyetleri15 Euro26 Euro
Yeme İçme Maliyetleri160 Euro230 Euro
Sosyal ve Kültürel Yaşam Maliyetleri100 Euro200 Euro
TOPLAM875 Euro1200 Euro

Malta’da İklime Göre Hava Durumu ve Hava Koşulları

Malta, Mayıs’tan ekime kadar yüzebileceğiniz sıcak, Akdeniz iklimine sahip bir adadır. Yazın ortalama sıcaklıklar 34 derece civarındadır. Ada olduğu için rüzgarı boldur. Kış aylarında ise yağış alır. Kış mevsiminde en düşük sıcaklık 14 derece civarındadır. Türk öğrencilerin iklim ve hava koşulları açısından zorlanmayacakları ülkelerden biridir.

Seyahat ve Uçak Bileti

Coğrafi Konum

Sicilya’nın güneyinde yer alan Malta takımadalardan oluşan bir ülkedir. 3 büyük adası Malta, Gozo ve Comino’dur. Malta’da akarsu ve dağ yoktur. 150 yıl İngiliz sömürgesi olarak yaşamışlardır. Malta’da bugün trafik hala soldandır. Dünyaca ünlü mimari yapıları ve hiç bozulmamış doğal güzellikleri vardır. UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan eski çağlardan kalma yapıtlar vardır. Gladyatör, Game of Thrones, Truva gibi pek çok ünlü dizi ve filme ev sahipliği yapmıştır.

Türkiye’ye Uçak ile Uzaklığı

Türkiye’den Malta’ya günde iki uçuş vardır ve toplam seyahat süresi 2 buçuk saattir. Malta’nın ana havalimanı Luqa Havaalanı’dır. Türk Hava Yolları, Air Malta ile ortak uçuş düzenler ve direkt uçuşlar vardır. Air France, Lutfhansa, KLM ile Avrupa üzerinden aktarmalı seçenekler bulabilirsiniz.

Ortalama Uçak Bileti Fiyatları

Gidiş dönüş uçak bileti fiyatları sezona göre ve ne kadar önce alındığına göre değişmektedir. Düşük sezonda gidiş dönüş ortalama 250 USD olan uçak biletleri, 350 USD’ye kadar çıkmaktadır. Aktarmalı uçuşlarda maliyetler daha yüksek olur.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Malta, AB üyesi olduğu için vize açısından Schengen bölgesi içindedir. Schengen vizelerinde seyahat sağlık sigortası zorunludur. Vize başvurusunda 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırmış olmanız gerekir. Bu sigortalarınızla Malta’da sağlık hizmeti alırsınız. Ancak ödemenizle ilgili faturanızı ve doktor raporlarınızı mutlaka hastaneden alın. Türkiye’ye geldiğiniz zaman bunları sigorta şirketine ibraz ederek ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz.

Malta Öğrenci Vizesi

Malta öğrenci vizesi 2 tiptir. 90 güne kadar olan eğitimlerde C Tipi vize uygulanır. 90 gün üzeri olan eğitimlerde ise D tipi dediğimiz ulusal vize verilir. Malta’da dil eğitimine gitmek isteyen bir öğrenci, kurs başlangıç tarihinden en az 3 ay önce vize başvurusunu yapabilir. Malta’da eğitimini uzatmak isteyen bir öğrenci vizesinin bitmesine en az 2 ay kala eğitimini uzatarak vize uzatımı için başvuruda bulunabilir. Malta öğrenci vizesinde tek seferde 180 gün vize vermektedir.

Malta’da Yasal Çalışma İzni Var mı? Koşulları nelerdir?

Malta’ya öğrenci izni ile gidenlere çalışma izni verilmesi çok yeni bir uygulamadır. Mayıs 2018 itibariyle Malta öğrenci vizesine çalışma hakkı verilmiştir. Malta’da 90 günden fazla eğitim alan kişiler, ilk 90 günlük süreyi tamamladıktan sonra haftada 20 saat part time çalışma iznine sahip olacaktır. Öğrencilerin çalışma iznine başvuru yapabilmeleri için en az %75 kursa devam etmiş olmaları ve haftada en az 20 ders alıyor olmaları gerekir.

Malta ile İlgili Bunları Biliyor muydunuz?

  • Malta’daki dil okullarında yılda ortalama 100.000 civarında yabancı öğrenci eğitim almaktadır.
  • Malta dil okullarına Avrupa’da en çok İtalya’dan öğrenci gelmektedir. Bunu izleyen ülkeler Brezilya ve Polonya’dır.
  • Malta yaz okulu programlarında Türk öğrenciler arasında tercih edilen Avrupa’daki 2. ülkedir. Mevsim koşullarının yaz aylarında Türkiye’ye benzemesi ve yüzme gibi pek çok deniz aktivitesinin olması öğrencileri cezbeder.

Danışman Yorumu

Malta, İngilizce dil eğitiminde Türk öğrenciler arasında Avrupa’da İngiltere’den sonra en çok tercih edilen ülkedir. Bunun temel sebepleri arasında Türkiye’ye olan yakınlığı, ekonomik okul fiyatları, daha düşük yaşam maliyetleri ve Akdeniz iklimine sahip olmasıdır. Malta, Türk öğrencilerin bu sebeplerden dolayı ilgisini çekerken, bir taraftan Malta’da dil eğitimi ile ilgili Türk öğrencilerin akıllarına takılan sorular da olmaktadır.

Malta’da dil eğitimi araştırırken en çok sorular sorulardan biri “Malta’da çok Türk var mı? Bu yüzden tercih etmemeli miyim?” dir. Malta’ya ortalama her yıl 3000 civarında Türk öğrenci dil eğitimine gitmektedir. Dil eğitimine giden bu öğrencilerin gidiş tarihleri, kalış süreleri, İngilizce seviyeleri ve gittikleri dil okulları farklılık göstermektedir. Buna ek olarak, her okul farklı ülkelerden gelen öğrencilerin oranını okulda bir millet diğerlerinden daha baskın olmasın diye dengede tutmaya çalışır. Sadece yıl içinde Haziran-Temmuz ve Ağustos aylarında Türk öğrenci oranı diğer aylara göre daha da artış gösterir, çünkü tatil döneminde olduğumuz için giden öğrenci sayısı fazladır. Malta, küçük bir ada ülkesidir. Yaz aylarındaki öğrenci yoğunluğu ve bulundukları alan içinde karşılaştıkları Türkler’den dolayı sayı çok fazla gibi görünse de aslında normal orandadır. Ayrıca, dünyanın neresine giderseniz gidin Türkler ile karşılaşacaksınız, uzak durmak, bol bol yabancı arkadaş edinip pratik yapmak sizin elinizde olan bir şeydir.

“Malta’da Maltaca konuşuluyormuş, o zaman nasıl İngilizce öğreneceğim?” Evet, Malta’da iki resmi dil vardır. İngilizce ve Maltaca. Malta eğitim sistemi gereği zorunlu eğitim 5 yaş itibariyle başlar ve tamamen İngilizce dilinde eğitim alırlar. Maltaca tabelalar, gazeteler görürsünüz. Ancak bu dil halk arasında günlük hayatta sürekli kullanılmamaktadır. Sizin sürekli duyacağınız dil İngilizcedir ve bu yüzden İngilizce öğrenme ve pratik yapma ile ilgili sıkıntınız yoktur. Aksan konusuna gelince, aksan öğrenmek zaten 2-6 veya 9 aylık bir dil kursu ile olabilecek bir şey değildir. Önemli olan İngilizce duymak ve konuşmaktadır. Aksanım olmayacak gibi bir endişeye kapılmayın, ayrıca dil okullarında İngilizceyi yabancı dil olarak öğretme konusunda uzman öğretmenler olduğunu unutmayın.

Malta’da eğitim ücretlerinin ekonomik olması en başta tercih edilmesinin sebeplerinden biridir. Malta’da hemen hemen bütün dil okulları 8 hafta ve üzeri eğitimlerde, eğitim+konaklama şeklinde paket programlar hazırlarlar. Türk öğrencileri çekmek için cazip indirimler ve paket programlar sayesinde İngiltere, İrlanda gibi ülkelere bütçeniz yetmiyorsa Malta sizin için en uygun tercih olacaktır.

Malta’nın bir ada ülkesi olduğunu unutmayın. Sizi Londra, New York, İstanbul gibi bir metropol şehir beklemektedir. Kısa dönemde gitseniz uzun dönemde gitseniz bir adaya gidiyorsunuz. Ancak bu adada yaşamınızı sağlayacak, her türlü ihtiyacınızı karşılayacak modern herşeye ulaşırsınız. Neticede Avrupa Birliği üye ülkesine gidiyorsunuz.

Malta’da dil eğitimi alırken eğlenmek ve güzel bir tatil geçirmek mümkündür. Bu da öğrencileri özellikle yaz aylarında cezbeden önemli etkenlerden biridir. Eğlence hayatının çok canlı olduğu Malta, yüzme ve su sporları için eşsiz plajlara sahiptir.

Özetlemek gerekirse, ekonomik bir program düşünüyorsanız, vize işlemlerinde daha kolay bir ülke olsun çok uğraşmayalım diyorsanız, kaliteli bir dil eğitimi alayım, tatilimi de bu arada yaparım diye bir amacınız varsa Malta sizin için en uygun seçenek olacaktır.


%30'a varan indirimlerle Malta'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


YAZAR HAKKINDA
EDUMAG

EDUMAG size keyifli ve yararlı yurtdışı eğitim içerikleri sunan bir sosyal içerik platformudur.