Yeni Trend: İrlanda’da Work and Study Programları

Yeni Trend: İrlanda’da Work and Study Programları

İrlanda’da dil eğitimi almak son dönemlerde öğrenciler arasında popüler hale gelen yurt dışı eğitim konularından biridir. Bunun sebebi öğrencilerin 25 hafta ve üzeri dil okulu kayıtlarında hak kazandıkları çalışma izni olarak gösterilmektedir. Bu yazımızda size İrlanda’ya gitme serüveni ve bu çalışma izni nasıl elde edilir onu anlatacağız.

1. Öncelikle dil okulu seçimi büyük önem taşımaktadır. Dil okulunun MEI (Marketing English in Ireland) üyesi olmasına özen gösteriniz. Vize alma sürecinde evraklarınız arasında okulunuzdan alacağınız bu evrak dosyanıza eklenecektir.

2. İrlanda için uzun dönem öğrenci vizesi almak diğer ülkelere göre daha kolay olabilmektedir. Bunun sebebi herhangi bir mülakata katılmamanız ve dosyanızın yeterli görülmesi durumunda vizenizin onaylanması olarak bilinmektedir. Ayrıca okul ücretlerinin vize öncesi ödenmesi de vizenin yüksek oranda (sorunsuz ve eksiksiz dosyalar için) olumlu sonuçlanacağını göstermektedir.

3. İrlanda uzun dönem öğrenci vizesi için en önemli 3 belge:

  • MEI üye belgesi (okuldan)
  • Okul fiyatı ödendi makbuzu (okuldan)
  • Swift para transferi makbuzu (bankadan)

4. İlk aşamada vizeniz yalnızca 3 aylık verilecektir. Bununla birlikte İrlanda’ya vardığınızda GNIB kart başvurusu yaparak kalan 5 ayınızı bu kartla orada geçirebilirsiniz. Okula yapacağınız 25 haftalık kayıt sonrasında öğrencilere 8 haftalık tatil imkanı verilmektedir. Bu 8 hafta boyunca herhangi bir okul kaydınız bulunmadan ister tatil yapabilir ister tam zamanlı çalışabilirsiniz. Öğrenciler eğitim aldıkları 25 haftalık süreçte yarı zamanlı çalıştıkları işlerde kalan 8 hafta boyunca tam zamanlı çalışarak ek gelir elde etmektedir.

5. Yarı zamanlı çalışan öğrencilerimiz aylık ortalama 600-850 Euro arası gelir elde edebilmektedir. Tam zamanlı çalışan öğrencilerimiz de bu ücret saatlik ücretle doğru orantılı olarak artmaktadır.

6. İrlanda; okul, yaşam maliyetleri ve çalışma izni hakkı göz önünde bulundurulduğunda öğrenciler arasında en çok tercih edilen ülkeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yaşam kalitesi ve doğasıyla da öğrencilerin kalbinde eşsiz bir yer tutan İrlanda serüveni hem kariyer hem de dil eğitimi açısından size büyük fayda sağlayacaktır.


%30'a varan indirimlerle İrlanda'da İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın


İrlanda'da Work and Study ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
ONEDU Yurtdışı Eğitim

Onedu Yurtdışı Eğitim Danışmanlık uzun yıllar yurt dışında eğitim görmüş ve alanında uzmanlaşmış ekibiyle eğitim hayatınızın profesyonelce yönlendirilmesini ve desteklenmesini sağlamak için kurulmuştur.

Ataşehir merkezli ofisimizde öğrencilerimize sadece okul, konaklama, vize danışmanlığı değil; aynı zamanda sosyalleşmeleri ve daha hızlı yabancı dil öğrenmeleri için sosyal aktiviteler de sunmaktayız. Uluslararası iş ortaklarımızla beraber öğrencilerimizin hayallerini kurdukları eğitim ve öğretim hayatına en hızlı şekilde adapte olmalarını temel amacımız haline getirdik.