Yurtdışı Konaklama Kabusunuz Olmasın | En Uygun 3 Yer

Yurtdışı Konaklama Kabusunuz Olmasın | En Uygun 3 Yer

Yurtdışına gidiyoruz peki nerede kalacağız? Özellikle herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi de budur sanırım. Birçok seçenek var ama emin olun sokakta yatmazsınız. Merak etmeyin yatsanız bile bir şey olmaz özellikle de Kanada’daysanız J  (tabi işin şakası bir yana siz yine de yatmayın, elin memleketinde temkinli olmakta yarar var anne deyimiyle) o yüzden de şu gibi seçenekleriniz var:

1. Aile yanında konaklama (homestay)

Ben ilk giderken aklımda bin bir soru işaretiyle birlikte Homestay yani size para karşılığı evlerini açan, yemeğinizi yapan, odanızı temizlemeyen aile yanında kalmayı seçtim. Tabi ki istisnalar dışında bu aileler genellikle iyi oluyorlar. Hatta olmak zorunda kalıyorlar. Çünkü okullar hemen her hafta sizlere evin temizliği, ailenin size karşı tutumu gibi birçok sorudan oluşan bir anket yapıyor. Eğer memnun olmazsanız da en geç 1 hafta içinde hemen değiştiriyor. Ben de değiştirdim. Ama sanmayın ki ilk ailem kötüydü. Sadece kültür farklılıklarından dolayı baya bir zorluk oluşturmuştu benim için. Çünkü benim ilk kaldığım aile Filipinliydi ve haliyle bu kültür farklılıkları yemeklere de yansıyordu. Yaptıkları yemekler aşırı baharatlı, acı ve değişikti. Aç kalmıştım. Bir de bunun yanı sıra evimin okuluma uzak olmasını (ki aslında çok da değildi, tek otobüsle 45dk sürüyordu.) bahane ederek değiştirdim. Sonrasında İranlı bir ailenin yanında kaldım. Gerçekten de Kanada’daki en büyük şansım onlar olabilir. Çünkü evimizde patates yemeği, türlü, un helvası gibi Türk yemekleri yiyordum. Cici annem ve babam (annemin deyimiyle) bizim için hafta sonları barbekü partisi veriyor, canımız sıkıldığında bizi dışarı yemeye ve gezmeye götürüyordu. Hatta bizimle oturup akşamları oyun oynayıp, İngilizce öğretmeye çalışıyorlardı. Ki okul kurallarına göre bunların hiçbirisini yapmak zorunda değiller tamamen kendi insiyatiflerin de. Dolayısıyla eğer homestay konusunda çekinceniz varsa ve bu yurt dışı eğitiminiz için büyük bir problem haline geldiyse kesinlikle olumsuz düşünmemenizi öneririm. Elbette benimki kadar mükemmel bir aile bulamayabilirsiniz. Ancak korkmayın ve çekinmeyin!!!

2.   Öğrenci yurtları

Eğer aile yanında kalmak istemiyorsanız da burada devreye okulların yurtları giriyor. İstekleriniz doğrultusunda sizlere tek kişilik, iki kişilik ve daha kalabalık oda seçenekleri sunuluyor. Ben daha önce hiç yurtta kalmadığım için bu yurtların nasıl olduğu hakkında bir fikrim yok ancak yemek, temizlik vs. gibi yaşamsal faaliyetlerin hepsini kendiniz yaptığınız için öğrencilerin baya bir zorluk çektiğini çokça duydum. Ayrıca yurt ücretleri özellikle Kuzey Amerika kıtası için haftalık hesaplanıyor. Yani şöyle ki Türkiye’de ki gibi aylık sabit fiyatlar yok, ücretler haftalık olarak hesaplanıyor. Bunlara ek olarak bir de gıda, deterjan, kişisel masraflar da eklenince ücret bir hayli kabarıyor. (Tabi yine belirtmek isterim ki benim bu konuda bir deneyimim yok, bu bilgiler başkaları tarafından bana aktarılan bilgiler. Doğruluğu sorgulanabilir. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem. Dolayısıyla bu konu hakkında bir danışmandan fikir almakta yarar var.)

 

3.   Kendi evinizi/odanızı kiralayın

Bir diğer seçeneğiniz de kendi evinizi/odanızı kiralamak. En iyi seçeneklerden birisi olabilir belki de çünkü hem daha ucuza mal edebilir hem de bütçenizi idare etmeyi öğrenerek bir sürü deneyim elde edebilirsiniz. Tabi bu baya zor bir süreç. Öncelikle her şeyi kendiniz yapmanız gerekiyor. Kuzey Amerika kıtası için CraigslistKijiji ve EasyRoommate gibi en popüler sitelerden kendinize en uygun evi bulup sonrasında görmeye gidiyorsunuz. Ev sahibi veya kiracılarla anlaşmaya varabilirseniz evinizi/odanızı kiralıyorsunuz. Bu konuda size söyleyebileceğim en kritik uyarı şu: kesinlikle kira fiyatına su, internet, elektrik, ısınma, spor salonu aidatı gibi faturaları dahil ederek fiyat isteyin! Sonrasında düşündüğünüzden çok daha fazla bir miktar cebinizden çıkabilir. Bir diğer uyarım ise gittiğiniz yer de Downtown (şehir merkezi) çevresi okullara yakın olmasına karşılık kira fiyatları maalesef çok uçuk oluyor. Onun yerine 20-25 dakika mesafe de tek vesayetle okula ulaşımınızı sağlayabileceğiniz yerlere bakmanız. Eğer şanslıysanız ve gittiğiniz dönem yaz ise bisiklet, ginger gibi ulaşım araçlarını ikinci el sitelerinden çok ucuza alarak ulaşım masrafından tamamen kurtulabilirsiniz.

Tabi daha farklı seçenekler de var. Örneğin çeşitli Facebook gruplarından gittiğiniz bölgede yaşayan bazı Türk aileler odalarını kiraya verebiliyorlar ya da yakın bir akrabanız var ise onlarla kontak kurarak yanlarında kalabilirsiniz. Ancak bu seçenekler pek önerilmiyor, haliyle de ilk bahsettiğim 3’lü tercih ediliyor.

UYARI!!! Eğer tüm evi değil de oda kiralıyorsanız sizin için en önemli uyarım şudur : Kendinizi ev arkadaşlarınızı boğazlarken bulabilirsiniz, aman sakın J  Tabi ki şaka bir yana gerçekten çok sabırlı olmanız gerekiyor. Her gece parti veren bir oda arkadaşınız da olabilir, duştan gerçek anlamda 2 saat çıkmayan da, her akşam süper baharatlı, soğanlı-sarımsaklı yemek yapan da. Bunlar benim deneyimlerim. Umarım bir nebze olsun sizlere yardımcı olabilecek bir yazı olmuştur. Her şey gönlünüzce olsun!

Aa bu arada sorularınız olursa mutlaka yazın ..

YAZAR HAKKINDA
Nazlı Ece Tayanc