Yurtdışında Hazırlık Okumak Artık Çok Daha Avantajlı!

Yurtdışında Hazırlık Okumak Artık Çok Daha Avantajlı!

Üniversite, hayatınızın en önemli dönüm noktalarından biridir. Üniversiteye başlamadan önce karar vermeniz gereken bir diğer dönüm noktası ise İngilizce hazırlık eğitimidir.

Eğer gideceğiniz üniversitede İngilizce hazırlık sınıfı varsa, bu eğitime katılmadan önce karşınızda iki seçenek bulunmakta:

İlki; kazandığınız üniversitede İngilizce hazırlık okumak, ikincisi ise hazırlık eğitiminizi yurtdışında almak.

Her ne kadar ikisi de kulağa aynı şey gibi gelse de, detaylarıyla incelediğinizde aradaki fark sizi şaşırtacaktır.

language-menu

Türkiye’deki üniversitelerin İngilizce hazırlık eğitimi, İngilizce öğrenmek için yeterli değildir!

Türkiye’de üniversiteyi İngilizce okuyacaksanız, ülkemizdeki özel üniversitelerin tümü ve devlet üniversitelerinin ise büyük bir kısmı İngilizcesi yeterli olmayan öğrenciler için hazırlık eğitimini şart koşar.

Türkiye’deki üniversitelerin İngilizce hazırlık eğitimi yoğun programlar sunsa da öğrencilerin İngilizceyi beklenilen seviyede öğrenemedikleri görülüyor.

Çoğu öğrenci hazırlık sınıfını başarıyla geçemediği için bu eğitimi tekrar almak zorunda kalıyor ya da hazırlık sınıfını geçebilmek için ekstra masraf yaparak özel dersler ve kurslara katılıyor.

Yurtdışında alacağınız İngilizce hazırlık eğitimi, Türkiye’deki hazırlık sınıfı maliyetlerine göre daha ekonomiktir!

Türkiye’deki özel üniversite ve kurslara ödeyeceğiniz hazırlık masrafları yerine, İngilizceyi yurtdışında öğrenmeye giderek daha karlı bir iş yapmış olursunuz.

Aşağıdaki tabloda, yurtdışında hazırlık eğitimi almanın, Türkiye’deki hazırlık eğitimi almaya göre fiyatların karşılaştırmalı olarak ne kadar fark ettiğini görebilirsiniz.

Minimum ve maksimum bazda fiyatlar şu şekilde;

Türkiye Yurtdışı
Eğitim Ücretleri Yıllık ortalama 17.000 TL – 33.000 TL arasında (Meslek yüksekokulu)

26.000 TL – 48,000 TL arasında (Lisans eğitimi)

3 aylık 6.000 TL ile 8.000 TL arasında

6 aylık 11.000 TL ile 14.000 TL arasında

9 aylık 16.000 TL ile 24.000 TL arasında

Konaklama ve Yaşam Giderleri Yıllık ortalama 20.000 TL ile 40.000 TL arasında 3 aylık 8.500 TL ile 12.000 TL arasında

6 aylık 20.000 TL ile 26.000 TL arasında

9 aylık 28.000 TL ile 35.000 TL arasında

Toplam Yıllık ortalama 50.000 TL ile 80.000 TL arasında 3 aylık 14.000 TL ile 20.000 TL arasında

6 aylık 30.000 TL ile 40.000 TL arasında

9 aylık 44.000 TL ile 58.000 TL arasında

Not: Yurtdışında alınacak dil eğitimi, her öğrencinin İngilizce seviyesine bağlı olduğu için eğitim süresi değişiklik gösterir. Yani, bazı öğrenciler 3 ayda istenilen seviyeye gelirken, bazıları 6 veya 9 ayda ulaşabilir.

Görüldüğü gibi Türkiye’de eğitim almanın maliyeti 50.000 TL – 80.000 TL’yi bulurken, yurtdışında alacağınız 6 aylık eğitim 30.000 TL – 40.000 TL arasında tutar ve sizin için daha faydalı olur.

Yurtdışında hazırlık eğitimi, TOEFL veya IELTS gibi akademik sınavlarında başarılı olmanızı sağlar!

Yurtdışında aldığınız hazırlık eğitimin sonunda TOEFL veya IELTS sınavlarında beklenilenin bile üstünde bir puan alacağınız için üniversitenizin hazırlığından muaf olursunuz.

Lisans eğitiminze direkt başlayabilmeniz için üniversitelerin öngördükleri akademik İngilizce seviyesine sahip olduğunuzu ispat edebilmek için TOEFL veya IELTS sınavlarından beklenilen puanı almak zorundasınız.

ielts-toefl

İngilizceyi yerinde öğrenin, diliniz kalıcı olsun!

Yurtdışında dil eğitimi alarak, yabancı dilinizi kökten ve kalıcı bir şekilde öğrenmiş olursunuz.

Ana dili İngilizce olan eğitmenlerden aldığınız eğitim ve yabancı arkadaşlarınızla yaptığınız pratik sayesinde dilinizi kalıcı hale getirebilirsiniz.

Örneğin, 6 aylık aldığınız bir dil eğitiminde dinlediğiniz şarkıları rahatça anlayabilir, yabancı filmleri izlerken alt yazıya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Çok akıcı bir dile sahip olmakla birlikte okuyacağınız herhangi bir İngilizce makaleyi rahatlıkla anlayabilirsiniz.

study-abroad

Yurtdışında hazırlık eğitimi almaya karar verdiğinizde yapmanız gerekenler

  • Türkiye’de bir üniversiteye başvurunuzu yapıp, hazırlık bölümünüzü dondurmanız yeterlidir. (Bunu yapmadan önce okulunuz ile görüşün. Çoğu okul ücretsiz olarak bu dondurma işlemini yaparken, bazı okullar % 10’luk bedeli talep edebiliyorlar.)
  • Türkiye’deki okulunuzu dondurmak için yurtdışındaki okullardan kabul mektubunuzu almanız yeterlidir. Kabul mektubu 1 günde gelir.
  • Araştırdığınız yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleriyle görüşün.
  • Eğitim almak istediğiniz ülkeye yurtdışı eğitim danışmanınız ile karar verin. Danışmanınız ile İngilizce seviyenize ve bütçenize uygun bir program belirleyin. Danışmanlık şirketleri size özel yaptıkları bu analiz hizmetinden ücret almazlar.
  • Ayrıca; vize danışmanlığı, okul başvurusu, uçak bileti, sigorta işlemleri, konaklama ayarlaması, yaşam oryantasyonu ve yurtdışındaki eğitiminiz sona erene kadar tüm hizmetler ücretsiz olarak danışmanlık şirketi dahilinde gerçekleştirilmektedir.

11Geç olmadan kararınızı verin.

Üniversite hayatına başladıktan sonra bu pişmanlığı yaşayan her öğrenci, yaz aylarında yurtdışına gitmek ve orada eğitim almaya zaman ayırmak ister.

Öğrenciler çoğunlukla yaz aylarında yurtdışı eğitime gitmeyi isteseler de, bu dönemde ülkelerin ve okulların uygulamış olduğu yoğun sezon fiyat farkları, standart dönemlerin fiyatlarından %10 daha yüksektir.

Dolayısıyla, yurtdışında hazırlık eğitimi almak için en iyi dönem sonbahardır. Sonbahar döneminde yurtdışı eğitime başlamak için işlemlerinize Temmuz ve Ağustos aylarında başlamalısınız.


%30'a varan indirimlerle yurtdışında İngilizce öğren!

Dünyanın en iyi dil okullarında indirimli fiyatlarla İngilizce öğrenme fırsatını kaçırmayın! Bilgi almak için hemen tıklayın

Yurtdışında hazırlık ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Berfin Tireli

Yurtdışı Eğitim Danışmanı