Amerika’da Dikkat Etmeniz Gereken 11 Önemli Husus

Amerika’da Dikkat Etmeniz Gereken 11 Önemli Husus

Arkadaşlar Amerika’da hem can güvenliğiniz hem de ekonominiz için sonuna kadar kesinlikle okuyunuz. Muhtemelen danışmanlarınızın dahi bilmediği güzel bilgiler vardır.

Para veya hapis cezası yememek için ilk 5 maddeyi (8), hayatınızı riske atmamak için ise 6. maddeden sonrasını dikkatli okuyunuz.

1. Trafik lambaları Türkiye’den biraz farklıdır. Ülkemizde dibine kadar girip eğilerek görmeye çalıştığımız ışıkların aksine Amerika’da lambalar yolun karşı tarafına konulmuştur. Yani dibine kadar girerseniz muhtemelen trafiği kilitlersiniz.

2. Otostop çekmek birçok eyalette yasal değildir.

3. Yaya geçidinde yol her zaman yayanındır. Türkiye’deki gibi yaya sola sağa tekrardan sola bakmaz. Araç sürücüsü dikkatli olmalıdır.

4. Radarlar sabit kurulmaz. Herhangi bir aracın içerisinde ya da yolun kenarında gizlenip elindeki cihazla ölçen polisler görebilirsiniz.

5. Park yerine gelişi güzel park edemezsiniz. Park edilen bütün araçlar aynı yöne bakmalıdır. Örnek veriyorum. Yol üzerinde sıra boyu araçlar park etti. Siz de karşı taraftan boş yer gördünüz ve yol boş olduğu için de oraya park ettiniz. Tüm araçlar doğu yönüne bakıyorsa sizin aracınız batıya doğru bakıyorsa ceza yiyebilirsiniz.

6. 2017’de çıkarılan yasayla trafik polisleri göçmen olmayan vize türleriyle gelen kişilere ceza kesmeleri durumunda bunu nakit olarak isteyeceklerdir. Yani polis sizden nakit para istediği zaman bunu rüşvet sanmayınız. Nakitiniz yoksa sizi tutuklama hakkına sahiptir.

7. Polis durdurması-çevirmesi durumunda kesinlikle araçtan çıkmayınız. Belli bir süre yanınıza gelmeyecektir (Bu durum dakikalar sürebilir. Sizi durdurmadığını düşünüp gelmiyor diye sakın yola devam etmeyin). O süre içerisinde yüz tanımanızdan gbt’nize bakacaktır. Daha sonrasında arkanızdan göz alıcı ışıkları açacaktır ve siz aynalardan görüş mesafenizi kaybedince yanınıza gelecektir. Silahıyla gelebilir, sakın ani bir reaksiyon göstermeyiniz.

Yapmayın! – Arabadan inerseniz veya ani hareketlerde bulunursanız ateş edecektir. Amerika’da polislerin şüpheli gördükleri durumlarda öldürme hakları vardır. Hatta yeni yasayla vurulan kişinin üzerine vurulduktan sonra 5 el de ateş edecekler. Sağ kalma ve zarar verme ihtimaline karşı. (Daha yeni hamile kadın bu şekilde polisler tarafından vuruldu ve büyük olay oldu.)

Yapmayın! Trafikte veya normal hayatta kesinlikle kavga etmeyiniz. Türkiye’nin aksine ayıranlar, yenge var diye duranlar veya teke tek gibi durumlar söz konusu olmayacaktır. Temas edilmesi durumunda karşıdaki kişi meşru müdafaa hakkını kullanarak sizi vuracaktır. Amerika’da bireysel silahlanma hakkı vardır. Bu sayede tüm vatandaşların araçlarında ve mülkiyetlerinde silahları vardır. Bu konuda ünlü bir Amerikan atasözü bile mevcut: ”Vuran kaybeder”.

Amerika’da bunlara özellikle dikkat edin !

8. Kesinlikle küçük çocukları çok tatlı, sempatik diye sevmeyiniz. Türkiye’dekinden çok farklı düşünülecektir. Kız veya erkek olsun, başını okşamak, makas almak gibi hareketler yaptığınızda ailesi bunu taciz ettiğinizi düşünüp, sizin hakkınızda hukuksal işlem başlatabilir.

9. Kesinlikle kimseye ırkçı söylemde bulunmayın. Siyahi olarak adlandırılan kişilerle konuşurken samimiyetinize güvenip zenci, siyah gibi kavramlarla gitmeyiniz. Onları anlatırken ”African American” tabirini kullanabilirsiniz.

10. Özellikle Harlem, Bronx (NYC), Venice Beach (arka caddeleri – LA), Chicago’da bazı lokasyonlar ve geceleri Central Park’ta (NYC) dolaşmayınız. Özellikle buralarda soyulacak olursanız kesinlikle malı mülkü unutup size ne söylenirse bunu yapın. Artistlik yaparım, paramı kaptırmam derseniz muhtemelen öldürülebilirsiniz. Çünkü o kişi belinde silah, kafası eroinden uçmuş olan kişidir. Etrafta polisin olup olmadığını unutmuştur. Özellikle arkanıza grup şeklinde takılanlar veya sizi oyalamaya çalışan ‘hayat insanları-fahişe’ varsa oradan arkanıza bakmadan kaçınız.

11. Amerika’da küçük kasabalarda insanlar vahşi yaşamla iç içedir. Montana, Wyoming, Tennessee gibi eyaletlerde daha önce hayvan saldırıları olduğunu duymuştum. Bu konuda geceleri yatarken kapınızı kilitleyiniz ve evinizin önünde yemek unutmayınız. Özellikle kahverengi ayılar çok tehlikelidir. Hiking yaparken ayı spreyi yanınızda bulundurmayı unutmayınız.

Okyanus kenarında köpek balığı, güney eyaletlerde sulak alanlarda timsah bulunmaktadır. Dikkat ediniz.

Bu ve benzeri uyarılar aklıma geldikçe sizlerle bu platformda paylaşmaya devam edeceğim. Sizlerin de eklemek istedikleri olursa bizimle paylaşabilir ya da farklı bir içerik ile bizimle paylaşabilirsiniz.

Benzer yazılar için Instagram sayfamı takip edebilirsiniz: @MaceraRehberiniz

Amerika'da dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
Doğukan Helvacı

Work and Travel / Erasmus / Dil Eğitimi / @workandtravelswt @macerarehberiniz