İngilizcenizi Geliştirmeye Yarayacak 6 Harika Yöntem

İngilizcenizi Geliştirmeye Yarayacak 6 Harika Yöntem

İngilizceye Fransız kalmayın diye düşündük ve günlük yaşamınızda kullanabileceğiniz birkaç tüyo vermek istedik.

İlköğretim 4. sınıftan itibaren eğitimini aldığımız bu dili neden konuşamıyoruz? Hollywood filmleri, hit müzikleri derken müthiş bir popülariteye ulaşan ve kariyer planlamamızda hepimizin karşısına çıkan İngilizceyi öğrenmek için evde neler yapabiliriz okuyalım, öğrenelim.

1. Film ve dizileri alt yazılarla izleyin!

1. Film ve dizileri alt yazılarla izleyin!

”Dublaja elvada, İngilizceye merhaba!” 🙂

Türkçe dublajlardan kurtulup aktörleri aksanlarıyla dinleyip kulak aşinalığı kazanmanın vakti geldi. Tavsiyemize gelecek olursak korsan dizi siteleri takip etmeyi seven bir millet olarak bu dizi sitelerinin birçoğu bize İngilizce alt yazı imkanı da sağlamaktadır. Yabancı dizileri İngilizce alt yazı ile izleyerek, kelime haznenizi genişletebilirsiniz. Video ve ses ayarlarının yanında ”CC” veya ”AA” opsiyonuyla bu imkandan faydalanabilirsiniz. Yanınızda not defteri bulundurup, öğrendiğiniz yeni kelimeleri not almalısınız ve bu kelimeleri günlük hayatınızda cümleler kurarak aklınıza kazımalısınız.

2. Dinlediğiniz şarkıları anlamaya başlayın.

2. Dinlediğiniz şarkıları anlamaya başlayın.

”Oysa ki küfür etmiyormuş!” 🙂

Hadi dizi takip etmiyorsun diyelim fakat bir Eminim’i, Rihanna’yı dinlememiş olamazsın 🙂 Peki o çok sevdiğin şarkıları hiç anlamayı denedin mi? Bunun için karaoke tabanlı bir program olan ”Musixmatch” uygulamasını tavsiye ederiz. Sürekli dinlediğiniz şarkıların sözlerini takip ederek eşlik edebilir, okuyarak anlamaya çalışabilir, hatta çevirilerine bile denk gelebilirsiniz. Sevdiğiniz şarkıları dinlerken denk geldiğiniz bilinmeyen kelimeleri kaydederek bir dahaki seferlerde bu kelimeyi hatırlamaya çalışabilirsiniz. Yanınızdan not defterini ayırmayınız !

3. Chat arkadaşları edinin.

3. Chat arkadaşları edinin.

İngilizce öğrenmeye, anlamaya başladınız ve artık cümle kurup başkalarıyla konuşmak mı istiyorsunuz? Yeni insanlarla tanışmanızı tabi ki de tavsiye ederim fakat ilk etapta Facebook’un desteklediği ve telefon uygulaması olarak da hizmet veren ”Andy English Bot” sizin en yakın yabancı arkadaşınız olabilir 🙂 Espri bile yapıyor, denemenizi tavsiye ederim.

4. Videolarla İngilizce öğrenin.

4. Videolarla İngilizce öğrenin.

Ororo.tv” websitesine girip, dil bilgisi, konuşma ve dinleme eğitimleri alabilirsiniz. Son derece faydalı bulduğum bu sitenin Türkiye kullanıcıları günde 3 video ücretsiz izleme hakkına sahip. Videoların hepsi İngilizceyi İngilizce anlattığı için daha çok intermediate (orta) seviye arkadaşlar için ideal gibi gözüküyor.

5. Konuşurken dil bilgisine dikkat etmek önemli.

5. Konuşurken dil bilgisine dikkat etmek önemli.

”Fevkaladenin fevkinde!”

Bir şeyi yanlış bilmek, hiç bilmemekten iyidir! Grammer hatalarını görebileceğiniz ve tüm sosyal ağlarda kullanabileceğiniz ”Grammarly” programı ile Facebook’ta bir post paylaşırken veya arkadaşlarınızla konuşurken hatalarınızı görebilir ve kelimelerin doğru yazılışlarını keşfedebilirsiniz.

6. Yabancı hocalardan eğitim almak istemez misiniz?

6. Yabancı hocalardan eğitim almak istemez misiniz?

Engoo.com” websitesine üye olup. Yabancı hocalardan 25 dakikalık 2 ders alma imkanı bulacak ve konuşma anlamında pratik yapma imkanı sağlayacaksınız.

YAZAR HAKKINDA
Doğukan Helvacı

Work and Travel / Erasmus / Dil Eğitimi / @workandtravelswt @macerarehberiniz