Kendi Kendine Yabancı Dil Öğrenmenin En İyi 5 Yolu

Kendi Kendine Yabancı Dil Öğrenmenin En İyi 5 Yolu

Kendi kendine yabancı dil öğrenmek de gayet yapılabilir bir şey. Hedef dil İngilizce veya başka bir yabancı dil olsun, bu 5 tüyo ile en iyi şekilde öğrenebilirsiniz.

1. Basit hikaye kitapları okuyun.

1. Basit hikaye kitapları okuyun.

Öğrenmekte olduğunuz yabancı dilde hazırlanmış basit hikaye kitaplarını okumak sizin temel gramer konularını, modals kip yardımcıları, soru kalıplarını pekiştirmeniz için harika kaynaklardır. Ayrıca öğrenmekte olduğunuz dilde kelime hazinenizin hızla gelişmesinde aktif rol oynar. Bugünün yetişkinlerinin çok iyi tanıdığı Cin Ali Serisi nasıl ki bizim okumaya alışmamızda çok etkili bir kaynak olmuşsa sizde aynı deneyimi Cin Ali serisine benzer basit hikaye kitapları ile yaşayabilirsiniz. Bu tür hikaye kitaplarını kitap mağazalarından rahatlıkla bulabilirsiniz.

2. Yabancı çizgi film, dizi veya haber izleyin.

2. Yabancı çizgi film, dizi veya haber izleyin.

Öğrenmekte olduğunuz yabancı dilde belli bir seviyeye geldikten sonra, örneğin A1 (Başlangıç) seviyesinden sonra basit konuşmaların olduğu 2-4 yaş grubu çocuklara yönelik hazırlanmış çizgi filmler izleyin. Kelime ve gramer bilginiz geliştikçe yaş grubunu yükselterek daha karmaşık cümlelerin olduğu yüksek yaş gruplarına hitap eden çizgi filmler izleyebilirsiniz. B1- Orta Seviyeye geldiğinizde yabancı dizi, film, belgesel, haber vb. yayınları izleyebilirsiniz. İzlediğiniz videonun Türkçe alt yazılı olmamasına dikkat etmelisiniz, orijinal altyazısı ile izlemenizi tavsiye ederim. Ayrıca izlediğiniz videoların ilginizi çeken konularda olması öğrenme hızınızı arttıracak önemli unsurlardan birisidir.

3. Öğrenmek istediğiniz yabancı dili konuşanlarla sohbet edin.

3. Öğrenmek istediğiniz yabancı dili konuşanlarla sohbet edin.

Chat yönteminin ücretsiz, güvenilir ve etkili olması sebebiyle öğrenmekte olduğunuz dildeki konuşma becerilerini arttırmak için kesinlikle denemeye değer olduğunu düşünüyoruz. İşin en güzel tarafı ise dil eğitimi için yapacağınız bu hamlenin sizi inanılmaz derecede sosyalleştirmesi.

4. Her gün belli sayıda kelime ezberleyin.

4. Her gün belli sayıda kelime ezberleyin.

Günümüzde modern eğitim yöntemleri her ne kadar ezberci yönteme karşı çıksa da yeni bir dil öğrenmek için kelime bilgisi en büyük zorunluluk. Her gün belli sayıda kelime ezberlemeyi ve bu kelimeleri cümle içinde kullanmayı alışkanlık haline getirin. Kelime ezberleme için geliştirilmiş farklı yöntemleri kullanabilirsiniz. Örn: Fotoğrafik hafıza yöntemi vb. Yanınızda daima bir not defteri ve kalem bulundurun. Yeni bir kelime duyar ya da okursanız hemen not edin. Daha sonra bu kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın. Yeni deyimler öğrenin. Çoğu birer deyim dili olan yabancı dilleri çalışmanın en eğlenceli yanlarından birisi de deyimleri öğrenmektir. Öğrendiklerinizi konuşmalarınıza uygularsanız daha çabuk hatırlar ve konuşursunuz.

5. İnteraktif dil eğitimi programı kullanın.

5. İnteraktif dil eğitimi programı kullanın.

Kendi kendine dil öğrenmek isteyenlere tavsiye edilebilecek yöntemlerden birisi de interaktif dil eğitim programlarıdır. Öğrenciyi eğitimin merkezine alan interaktif eğitim yazılımları, dil eğitimi için olmazsa olmaz; okuma, yazma, dinleme ve konuşma becelerilerini aynı anda geliştirebilir özellikte olmalıdır. Aynı zamanda öğrenciyi eğitimin her noktasında motive edebilir nitelikte olmalı, öğrencinin öğrenmekte zorlandığı konuları anında tespit edip farklı içeriklerle desteklemelidir.

Bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerde çalışan eLLC dil eğitim yazılımları interaktif bir yabancı dil eğitim yazılımıdır. Yazılım sayesinde; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca başta olmak üzere 17 farklı dil öğrenebilirsiniz.

Yabancı dil öğrenme tüyoları ile ilgili bu içerikleri de mutlaka okuyun!

YAZAR HAKKINDA
eLLC

eLLC NASIL ÖĞRETİR ?
eLLC sistem SİZİ, O dilin konuşulduğu ülkede YAŞAYAN bir kişi gibi ele alır. Önce günlük hayatta en çok kullanılan kelimeleri öğretir. Örnek: anne, baba, çocuk, top, kedi, köpek vb. Daha sonra bu kelimeler ile basit cümleler kurdurur. Örnek: anne ve çocuk, kedi ve araba, kız ve kadın. Bir sonraki aşamada yeni öğrenilen kelime ve cümleleri kullanarak daha karmaşık ifadeleri öğretir. Örnek: Arabanın içinde bir çocuk, masanın altında bir kedi, uçağın yanında bir kız vb. Buna doğal dil öğrenme yöntemi denir.
eLLC hakkında daha detaylı bilgi için: https://www.ellconline.com